De Koog krijgt volgend jaar juttersmuseum Gemeente treedt op tegen overlast van honden kooo.«,.,07275,200 Qvo cn /wuvts Jcxcls m nei ioutuj Wierschuur en Licht van Troost naar vloeiweide Popfestival in het park „WAT IK ZEGGEN WOU.." Het park opknappen, waarom eigenlijk niet? Zaterdag nostalgie-feest met „Typhoons" Zon, maan en hoog water Aanlijnplicht of totaal verbod VRIJDAG 13 MEI 1977 -v 90e JAARGANG No. 9177 OPLAGE 5300 KtM*ft7*èSS I 10 PAGINA'S TEXELSE'S'COURANT Uitgave: BV v/h Langeveld De RoolJ VertchJJnt dinsdags en vrijdags. Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Postgiro 652. Abonnementsprijs f 10,30 p. kw. Redaktfe: Harry do Graaf, Pellkaanweg 75, De C*T _L f' l/\ /it Al rt ft 70 cent Incasso; lo« 45 cent. Advert 40 ct. per mm excl. 4% BTW Het Licht van Troost (officieel: .lichtopstand op de Schilbolsnol' In kringen van strandjutters en men sen die bijzondere interesse hebben voor het redding- en loodswezen, leeft het idee voor een dergelijk museum al ja ren. Thans is het zover dat de plannen vaste vorm krijgen, mede dank zij de gemeente (die het terrein bij De Koog voor dit doel heeft beschikbaar gesteld) en de goede contacten die met het loods wezen zijn gelegd. Stichting Het juttersmuseum wordt als stich ting geëxploiteerd. De initiatiefnemers, tevens vormend het voorlopig bestuur, zijn de heren J. en K. Uitgeest, P. Kik kert, J. Bremer, P. Parlevliet, C. Ellen en J. Nauta. Enkelen van hen beschik ken over een grote kollektie aangespoel de curiositeiten die grotendeels naar het nieuwe museum zullen worden overge bracht. Ook wijlen Koos Boon uit De Cocksdorp was in het prille stadium bij de plannen betrokken. Hij bewees met zijn verzameling aangespoelde spullen op ondermeer de tentoonstelling „Dorp in de winter" dat een groot publiek zich hierdoor graag laat boeien. Rondleidingen Van alles wat aanspoelt is wat te ver tellen, veelal in relatie tot het totale maatschappelijke gebeuren In het jut- 6RXVEN VAN LEZERS-RJTCN VERANTWOORDELIJK HE© \»N DC REOAK TIE De voorstelling in de koninginnedag- optocht ,,'t Park in de jaren vijftig en zeventig" bevat een boodschap die mij uit 't hart is gegrepen. De gloriejaren van 't Park heb ik nooit meegemaakt. Maar telkens als ik de Wezentuin van de zeventiger jaren zie, overvalt mij een gevoel van triestheid. Moet dat nu zo? De tijden zijn veran derd. Maar veel dingen van vroeger ra ken weer „in". De tent opkalevateren, en 's zomers weer af en toe muziek: waarom eigen lijk niet? De beplanting opknappen, zodat het een echt park wordt: waarom eigenlijk niet? Het kinderspeelplaatsje herstellen en uitbreiden: waarom eigenlijk niet? De ingangen aan drie kanten aantrek kelijker en opvallender maken. Een vij ver aanleggen meteen fonteintje erin. Zo zijn er vast nog wel meer (of betere) ideeën. Wie doet er wat aan? Waarom eigen lijk niet? Gerard Peet, Hilversum tersmuseum zal dan ook zeker een vaste kracht aanwezig zijn om de bezoekers rond te leiden. Dat zal niet alleen at tractief en romantisch maar ook leer zaam zijn De colectie belooft bijzonder bont te worden: bakens, betonningsat- tributen, seinvlaggen, ankers, mijnen, vliegtuigmotoren, voorwerpen afkomstig van booreilanden etc. Een van de wen sen is hier ook een compleet uitgeruste roeireddingboot te laten zien, liefst in een originele reddingbootschuur. De initiatiefnemers verwachten dat de collectie zich in de loop der jaren sterk zal uitbreiden en daardoor steeds aan trekkelijker wordt. Gehoopt wordt dat particuliere eigenaars van interessante aangespoelde voorwerpen of artikelen die iets te maken hebben met het loods- of reddingwezen deze ter beschikking van het nieuwe museum (een unicum in het land!) willen stellen. Zij kunnen zich wenden tot de heer P. Kikkert, Waaldcrstraat 52, telefoon (02220) 2972. Gewenst Het juttersmuseum past in de gemeen telijke plannen. Het terrein bij De Koog heeft de bestemming „dagrecreatieve centrumvoorzieningen" en zal als zoda nig door B. en W. worden uitgewerkt. Men gaat ervan uit dat het museum kan uitgroeien tot een zeer belangrijke trekpleister, waar jaarlijks tienduizen den bezoekers komen. Een bijzonder kostbaar project wordt het niet. De te tonen artikelen zullen voor weinig of geen geld kunnen worden verworven of geleend. De 18 x 24 meter grote wierschuur krijgt de stichting voor niets van het water schap. De schuur moet verdwijnen in verband met de dijkverhoging en wordt beschouwd als een zeer geschikt onder komen voor een deel van de tentoon stelling. De schuur is op zichzelf ook een bezienswaardigheid, want hij is ge deeltelijk opgebouwd uit aangespoeld scheepshout en heeft meer dan een hal ve eeuw dienst gedaan ten behoeve van de in de jaren dertig verdwenen wier visserij, waaraan in het museum ook aandacht zal worden besteed. Licht van Troost De initiatiefnemers krijgen ook het Licht van Troost cadeau. Het Loodswe zen heeft besloten deze „lichtopstand" af te danken in verband met hoge on derhoudskosten en er een dikke alu minium mast met dezelfde functie voor inplaats te zetten. Het Licht van Troost is een zg. sectorenlicht in drie kleuren dat zijn diensten bewijst bij de navigatie in het Schulpengat en het Marsdiep. Op dezelfde dag dat de toren wordt afge broken komt de nieuwe ervoor inplaats, een operatie die binnen acht uren moet zijn voltooid. Met een uit Den Helder afkomstige kraan zal de 22 Vz meter hoge toren, na dat deze van de ondergrond is losge maakt en het lichthuis naar beneden is gelaten, worden neergehaald en in twee delen met wagens over de weg naar De Koog worden gebracht. Dat laatste ge beurt door de initiatiefnemers van het juttersmuseum die daarmee de aanne mer een belangrijke zorg uit handen ne men, waardoor hij de toren graag ca deau wilde doen. Het ding zou anders als schroot zijn verkocht. Ook bij het Loods wezen bleek men het zeer op prijs te stellen dat de toren een nieuwe bestem ming krijgt. Het optiek in het lichthuis wordt echter in de nieuwe mast over geplaatst. Om de toren ook in De Koog echt te kunnen laten werken zullen er dus nieuwe lampen en lenzen in ge plaatst moeten worden. Het lichthuis van de toren werd er in 1956 opgezet. Vroe ger was in de top een eenvoudige olie lamp aangebracht, zoals blijkt uit oude bouwtekeningen die ook een plaatsje in het juttersmuseum zullen krijgen. Zaterdagavond a.s. wordt het al eer der aangekondigde optreden van de Typhoons gehouden in Casino. Zoals be kend wordt de welbekende band uit het begin van de zestiger jaren voor één keer tot nieuw leven gewekt voor dit „feest van de nostalgie" dat om 21.00 uur begint. De toegang is gratis. In het bijzonder wordt gerekend op de fans van weleer. Een groot deel van het oude repertoire is de afgelopen weken opnieuw ingestu deerd. De band (her)verschijnt in zijn meest bekende samenstelling: Wim Koom (zang), Wim Beerling (orgel piano), Huib Dros (gitaar), Wob Rienks (basgitaar) en Bob Dros (drums). Er wordt gebruik gemaakt van de installa tie van de Hickory-band, waarin Wim Beerling zitting heeft. „De Wezentuin swings again" Zaterdag 28 mei wordt in De Wezen tuin te Den Burg een popfestival gehou den waaraan door een zestal groepen wordt meegewerkt. Onder het motto „De Wezentuin swings again" zullen zij een gevarieerd concert geven dat om 15.00 uur begint en omstreeks 23.30 uur eindigt. De organisatie is in handen van de Stichting Open Jeugdwerk, die hier mee het zelf maken van muziek wil sti muleren. De optredende groepen zijn Full Moon (folk), Blackbone (pop-opera), Waves from Hiatus (jazz), Airmaster (soul), Perennia (symfonische rock) en Nor maal („Tukker-rock"). Vooral laatstge noemde groep is bekend, niet in de laat ste plaats wegens recentelijk verniel zuchtig optreden in een NOS-studio. Bij slecht weer zal het evenement in de Burgemeester De Koninghal worden gehouden. Volgende week begint de De zon komt 15 mei op om 5.47 uur en gaat onder om 21.27 uur; 18 mei op om 5.42 uur en onder om 21.31 uur Maan: 18 mei N.M.; 26 mei E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 13 mei 5.04 en 18.00 Zaterdag 14 mei 6.22 en 19.05 Zondag 15 mei 7.27 en 19.58 Maandag 16 mei 8 18 en 20.41 Dinsdag 17 mei 9.02 en 21.20 Woensdag 18 mei 9.41 en 21.55 Donderdag 19 mei 10.19 en 22.29 Vrijdag 20 mei 10.50 en 23.04 Zaterdag 21 mei 11.20 en 23.38 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoog water. voorverkoop van kaarten ƒ4,Aan de kassa in het park op de dag zelf kos ten de kaarten ƒ5, Het evenement zou al veel eerder zijn gehouden, maar werd afgelast omdat de beslissing op de subsidieverzoeken te laat afkwam. Zowel rijk als gemeente zijn nu echter over de brug gekomen. Parkeren kampeermiddelen JHHH staat nu nog op zijn vertrouwde plaats aan de Mokbaai en wordt algemeen beschouwd als karakte ristiek en passend in het landschap. Dit ondanks de open stalen constructie die sterk aan een boortoren doet denken. Het licht wordt om de dag gecontroleerd door mensen van de kustwacht Eierland. Enkele jaren geleden zijn de zwaar ver roeste stalen ladders naar de top vervangen door nieuwe Een andere wijziging van de politie verordening houdt het verbod in om een kampeerwagen caravan of ander voertuig ten dienste van de recreatie langer dan 24 uur op de weg te parke ren. Ook is bepaald dat het verboden is in een dergelijke wagen nachtverblijf te houden, buiten de officiële kampeer terreinen of buiten de erven waar dat wel is toegestaan. Nadrukkelijk is nu ook het slapen buiten de campings in de open lucht verboden. De wierschuur bij Nieuweschild die naar De Koog zal worden overgebracht om het overdekte deel van de lutterscollectie te herbergen Oorspronkelijk hadden de Initiatiefnemers daarvoor het reddingboothuis van Den Hoorn op het oog. maar het lukte niet daarop de hand te leggen. Als alles volgens plan verloopt zal volgend jaar om deze tijd in De Koog een „juttersmuseum" worden geopend. Op een terrein van bijna twee hec tare, de voormalige vloeiweide bij de Nikadel, zal een uitgebreide kollektie worden samengebracht die betrekking heeft op de strandvonderij, het loods wezen en het reddingwezen. Voor zover de stukken niet in de openlucht kun nen staan zullen zij worden ondergebracht in de voormalige wierschuur die thans nog achter de dijk bij Nieuweschild staat. Het meest opvallende punt van de tentoonstelling zal worden gevormd door het Licht van Troost, dat zeer binnenkort al naar deze nieuwe standplaats zal worden overgebracht. me voor het strand vonden zij dat te ver gaan. Aanlijnen is hier voldoende. En waar het kwetsbare natuurgebieden be treft hoeft de gemeente niet regelend op te treden omdat de terreinbeheerders (Staatsbosbeheer en Natuurmonumen ten) dat al hebben gedaan. Borden De aanlijnplicht of het verbod zal worden aangegeven met borden. Bij de aanlijnplicht denkt het college aan een rechthoekig bord in een licht gedekte kleur waarop een hond is afgebeeld die met een dikke lijn is verbonden met een hand. Het verbod komt tot uitdrukking in een rond verkeersbord met rode rand waarop een hond staat afgebeeld met het woord „verboden". Het verbod geldt uiteraard niet voor blindengeleidehon den. Afgezien van stranden en kinderspeel terreinen die al direkt onder de maatre gelen zullen vallen, zullen verbod of aanlijnplicht worden ingesteld op ver zoek van of in overleg met de grond eigenaar. Niet overdrijven Verschillende commissieleden waar schuwden tegen al te rigoreus optreden tegen honden. Opgemerkt werd dat ei genaars van honden tenminste nog be lasting betalen als vergoeding voor de overlast, maar eigenaars van paarden hoeven dat niet terwijl ruiters belang rijk meer schade veroorzaken. Bij de stellingname van de commissieleden was goed te merken of zij hondenlief hebbers waren of niet. Kees Koom („Ik ben al enkele keren door deze dieren als kluif gebruikt!") was voor harde maatregelen, maar Gerard van der Kooi en Jan van Asselt vonden het trappen in hondenpoep wel overkomelijk en noemden het euvel van de kapotgesla gen flessen op het strand een veel erger kwaad. Honden w.c. De gemeenteraad zal binnenkort maat regelen nemen tegen door honden ver oorzaakte overlast en vervuiling. De politieverordening wordt zodanig gewij zigd dat B. en \V. de bevoegdheid krij gen gebieden aan te wijzen waar het verplicht zal zijn de hond aan de lijn te houden alsmede gebieden waar een to taal verbod voor honden zal gelden. Bij het laatste wordt gedacht aan natuur terreinen, kinderspeelplaatsen e.d. Ze ker zal de aanlijnplicht gelden voor de drukkere (bewaakte) strandgcdeelten. Over vervuiling en overlast door honden op het strand zijn met name het afge lopen seizoen zeer veel klachten verno men. De commissie algemene zaken, die dinsdagavond in het raadhuis vergader de kon de plannen in grote trekken on derschrijven. De heren Jan van Asselt en Gerard van der Kooi hadden echter bedenkingen tegen een totaal honden verbod voor sommige terreinen. Met na- Rekening houdend met de in de com missie gemaakte opmerkingen zullen B. en W. de ontworpen maatregelen nog eens bekijken en ze dan ter goedkeuring aan de gemeenteraad voorleggen. Cor Ellen zei dat de gemeente ook po sitieve maatregelen zou moeten nemen. In de stad bestaan hondenwe's. Dat zijn speciale terreinen waar hondenliefheb bers hun dieren kunnen uitlaten. De speelweide-ijsbaan te Den Burg zou daar volgens Ellen wel geschikt voor zijn. „Het voorziet in een behoefte". Van burgemeester Sprenger kwam het idee om een hondenvrij stranddeel aan te wijzen ten behoeve van mensen die de garantie willen hebben dat zij totaal geen last van honden zullen krij gen. Men was het erover eens dat regels nodig zijn „voor de vele mensen die de verantwoordelijkheid voor een hond niet aankunnen".

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1