Centraal bestuur Cultureel Werk wordt 1 januari opgeheven Licht van Troost kreeg moderne opvolger PPR biedt gratis busvervoer aan Festiviteiten rond „Hollebol" R.P.F. houdt propaganda-avond Tien nieuwe huizen per jaar 90 tippelaars liepen „Rondje" mee Waddenruiters reden in Schagen üe kraan met een reikwijdte van 32 meter had weinig moeite met het licht van Troost Het centraal bestuur van de Stichting Cultureel Werk Texel heeft dinsdag avond besloten zichzelf per 1 januari 1978 op te heffen. Men zal dan plaats maken voor zes gespecialiseerde secties die allen gerechtigd zijn een verte genwoordiger en een plaatsvervanger in het nieuwe dagelijks bestuur te benoemen. De bedoeling hiervan is het bestuur optimaal te laten functioneren, en niet langer de huidige situatie voort te zetten waarbij men zich te veel bezig houdt met detailpunten waardoor de grote lij nen van het beleid te weinig aan de orde komen. Het centraal bestuur geeft hiermee gevolg aan een voorstel van een studie commissie. De te vormen secties zijn: Sport en Recreatie, Jeugd en Jongeren werk, Culturele evenementen, Amateu ristische kunstbeoefening, Dorps- en dorpshuiswerk en Vormings- en ontwik kelingswerk. In plaats van het huidige dagelijks bestuur komt volgend jaar dus een uit gebreider bestuur van 7 personen waar in elke sectie vertegenwoordigd is. B. en W. benoemen ook een bestuurslid, die echter geen voorzitter of vice-voorzitter mag zijn. Dit laatste om een onafhanke lijke positie jegens de gemeente te waar borgen. Door het aanwijzen van een plaatsver vangend vertegenwoordiger tracht men te waarborgen dat in de bestuursverga dering steeds (zoveel mogelijk) elke sec tie vertegenwoordigd is. Het bestuur wordt dus niet langer door de gemeen teraad benoemd maar rechtstreeks door de zes sectiebesturen. De functies in dit bestuur worden onderling verdeeld. De ze bestuursleden worden, behoudens tussentijdse aftreding, voor 4 jaar geko zen. De helft treedt volgens rooster ie dere 2 jaar af. Zelfstandigheid In een toelichting zegt de statutencom missie dat de secties een zo groot moge lijke zelfstandigheid moeten hebben. Er zal daarom nog nader omschreven wor den hoe de bevoegdheden komen te lig gen en hoever de sectiebesturen kunnen gaan. Men wijst er daarom op dat in be- Zaterdag a.s. zal de hele dag een extra AOT-bus over Texel rijden. Iedereen mag gratis mee. Het is een verkiezings stunt van de PPR die op deze wijze haar streven naar gratis openbaar vervoer en het handhaven van onrendabele bus lijnen wil onderstrepen. De PPR ziet aantrekkelijk openbaar vervoer als remedie tegen de toenemen de verkeerschaos die ook op Texel tot steeds meer problemen geeft. In de bus die zaterdag over Texel rijdt kunnen de passagiers vernemen wat de PPR nog meer wil. De bus rijdt volgens onderstaande dienstregeling: aank vertr. Den Burg, Groeneplaats 9.30 10.00 Den Hoorn, telefooncel 10.15 10.45 Oudeschild, o l. school 11.00 11.30 De Waal, tel.cel bij kerk 12.00 12.30 Oosterend t.o Gar Westend 12.45 14 00 Oost 14 10 14.20 Miden-Eierland 14.30 14.40 De Cocksdorp centrum 15.00 15.30 Zuid-Eierland 15.45 15.50 De Koog, de Brink 16.00 16.30 Als inleiding op een week vol festivi teiten zal maandagochtend om 10.00 uur de heer Martin Bakker als voorzitter van het Texelse bejaardenberaad de opening verrichten van het centrum voor bejaardenaktiviteiten „De Holle- bol" aan de Burgwal. Deze opening en de programmapun ten die volgende week afgewerkt zullen worden zijn georganiseerd door de Stichting voor Voorzieningen Ouderen uit Den Helder waar Texel deel van uitmaakt. Programma Het programma omvat naast de ope ning de volgende punten. Maandagmid dag van 14.00 tot 17.00 uur wordt er open huis gehouden voor alle Texelaars. Dinsdag vindt het reisje van de Bejaar- denbond afdeling Den Burg plaats, ter wijl op woensdag de Hollebol tijdens de Tweede Kamer verkiezingen geopend is voor een kopje koffie na het uitbrengen van de stem. Woensdagmiddag treedt tussen 15 00 en 16.00 uur het bejaarden koor o.l.v. mevrouw Ronday op. Vanaf 14.00 uur is de deur voor belangstel lenden geopend. Donderdagochtend om half tien begint de bejaardengym o.l.v. Han Brusselaar waarbij belangstellen den ook welkom zijn (zonder mee te hoe ven doen). De daarop volgende middag wordt er Soos gehouden waarbij thee wordt geschonken. De deur is open van af 14 00 uur. Op vrijdag maakt vanaf 10.00 uur de handwerkclub gebruik van de Hollebol en 's middags begint om 14 00 uur een biljartdemonstratie door de heer L. van Lieshout. langrijke zaken de sectiebesturen een adviserende functie behouden tegenover het bestuur. Er mag evenwel geen twij fel aan bestaan dat in deze zaken het bestuur de eindbeslissing neemt. Jaarvergadering In het aanvaarde principebesluit wordt voorts geopperd dat het bestuur van de stichting tenminste 1 maal per jaar met de sectiebesturen vergadert. Dit ter behandeling van de begroting van het meerjarenplan en van het jaar lijks activiteitenprogramma op sociaal- cultureel terrein. Bovendien werd besloten dat een ver gadering tussen bestuur en sectiebestu ren mogelijk wordt gemaakt wanneer tenminste twee sectiebesturen dat wil len. Presentiegeld Het wordt in het door het centraal bestuur aanvaarde advies van de stu diecommissie reëel geacht dat de toe komstige bestuursleden hiervoor (net als een lid van een gemeentelijke advies commissie) presentiegeld gaat ontvan gen. Uiteindelijk, stelt men, heeft het bestuur ook een belangrijke adviserende taak tegenover het gemeentebestuur. Aanmerkingen Hoewel het vrijwel voltallig aanwezi ge centraal bestuur zich achter de plan- DONDERDAG 19 MEI Deelnemers aan de vogelwandeltocht kunnen starten tussen 11.00 en 14.00 uur bij de Kaaps-nol te De Koog. VRIJDAG 20 MEI In hotel De Zwaan spreekt aanvang 20.00 uur dr. L. van Klinken van de Reformatorische Politieke Federatie in verband met de komende kamer verkiezingen. Gratis entree voor ie der. ZATERDAG 21 MEI Gedurende de ochtend voert de Ooster- ender jeugd karweitjes uit om geld te verdienen voor hun Pinksterkamp. Ieder mag gratis meerijden met de auto bus die de PPR over Texel laat rijden. Voor dienstregeling zie het bericht el ders in deze krant. ZONDAG 22 MEI Het Noordhollands Kamerkoor onder leiding van Klaas Venneker geeft een koffieconcert in de Hervormde kerk te Den Burg, aanvang 12.00 uur. De Sportvissersclub Texel heeft van 8.00 - 10.00 uur een wedstrijd aan het strand bij paal 12. MAANDAG 23 MEI Het Koninklijk Texels Fanfare-DEK geeft aanvang 20.00 uur een populair openluchtconcert bij de bejaardenwo- ningen „Den Andel" te Den Hoorn; bij slecht weer in het dorpshuis. DINSDAG 24 MEI De gemeenteraad vergadert in het raad huis, aanvang 19.30 uur. Dr. L. van Klinken van de Reforma torische Politieke Federatie houdt vrij dagavond 20 mei in hotel „De Zwaan" in Den Burg een causerie. Hij komt op uitnodiging van enkele Texelaars die op Texel een afdeling van de RPF van de grond willen helpen. De belangstelling hiervoor zal onder andere moeten blij ken uit het aantal Texelse stemmen die op 25 mei op deze politieke partij wor den uitgebracht. Op de bijeenkomst in „De Zwaan", die voor ieder toegankelijk is, zal uitvoerig op de doelstellingen en de ontstaansgeschiedenis worden inge gaan. De RPF kan worden gezien als een re- aktie op de oprichting van het CDA Niet alle mensen die tot dusver op ARP of CHU stemden zijn blij met de samen werking van deze partijen met de KVP. Men vindt de combinatie te weinig prin cipieel en teveel vrijblijvend. Volgens de RPF-mensen zijn de christelijke begin selen bij het CDA op de achtergrond ge zet om plaats te maken voor het poli tiek waarin mensen en wereld centraal staan. De RPF vraagt om strijd tegen het huidige defensiebeleid, tegen zeden verwildering en tegen het volgens haar slappe optreden van de justitie tegen burgerlijke ongehoorzaamheid en straat terreur. Er moet weerstand geboden worden tegen maatschappijkritisch on derwijs en tegen linkse tendensen in de christendemocratische partijen. De par tij ziet het Evangelie als de oplossing van de problemen van deze maatschap pij wat inhoudt: afkeer van materialis me en wetteloosheid. De heren J. J. van der Berg, Oranje straat 11 te Oosterend en H. Ellen, We verstraat 16 te Den Burg willen trach ten een plaatselijke RPF-afdeling te stichten en zijn druk bezig leden te wer ven. gaat om twee jongelui die beiden wi ken is een hoge huur meestal geen zwaar en bovendien is er de huursi sidie, een recht waarvan men met gerust geweten gebruik kan maken. liaart Nieuw kantoor IdV' ■rui Iriel ■ron De Woningbouwvereniging heeft nieten we kantoorruimte nodig. Enkele jar geleden stichtte de vereniging twee ningen aan de Boogerd: een voor wone verhuur en een, voorzien van kt toorruimte, voor de administrateur, i en gevolg van toegenomen werk heeft woningbouwvereniging nu echter tv vaste krachten en twee part time met werkers in dienst, die zich in de klee i° ruimte zeer moeten behelpen. Men spe- nu met het idee de huizen aan Boogerd te verkopen en de opbrengst gebruiken voor de bouw van een niei kantoor in het plan Noord-west. I^en plan wordt nader uitgewerkt en zal de najaarsvergadering aan de led >el< worden voorgelegd. no De woninbbouwvereniging telt 1450 A den. Op de vergadering was daan: maar een klein deel present; er wan 29 stemgerechtigden Van 't aanbod v, de vereniging om bejaarden en ande slecht ter been zijnde leden metde au te halen en te brengen is geen gebru .c^. gemaakt. Voorzitter Kooij vond dat ja- mer. „Ook deze mensen horen erbij". ;ui: rii .et lie Geen tuinwedstrijd Ook dit jaar organiseert de verenigi: geen tuinwedstrijd. Er zijn andere, dn gender zaken die de aandacht vrage De wedstrijden werden destijds geha den om het goed onderhouden van tuintjes bij de huizen te stimuleren H ziet er naar uit dat deze stimulans iu meer nodig is want de tuintjes zien thans over het algemeen keurig uit. De vereniging voert een vrij strings beleid bij het incasseren van achterst lige huur. Het gebruik is dat niet la ger dan twee maanden tot betalt wordt gemaand, dan volgt invorderin Bij langer wachten ontstaat bij de hi dige huren al gauw een onoverkomeli; bedrag. De heer Kooij zei dat derg lijke problemen overigens met zo gra mogelijke soepelheid worden bekeke Als met de betrokkene een betalingsi geling kan worden getroffen zal m: daaraan de voorkeur geven boven 1ï dwangmatig invorderen. Onderhoud Uit het financieel overzicht, dat da secretaris Hengst op bijzonder helde wijze werd toegelicht, bleek dat de he bouwwaarde van 't woningbezit ƒ55 mi joen bedraagt. Een probleem wordt gf vormd door het feit dat de gelden d. formeel ter beschiking staan voor o: derhoud veel te laag zijn. Omdat h' vereiste onderhoud toch wordt uit#- voerd („Onze huizen staan er knap bij is er een jaarlijks tekort van ƒ9.000,- oftewel ƒ150,per woning. Het teka wordt gedekt uit de exploitatiewité van ƒ32.000,die de vereniging het gelopen jaar boekte. Deelnemers en organisatoren van ht jaarlijks terugkerende „Rondje Texel" kunnen opnieuw terugzien o; een geslaagd festijn waaraan zaterdfc 90 deelnemers deelnamen. Het aanla uitvallers bedroeg 10 wat aanmerkeliji minder is dan vorig jaar toen 24 deel nemers de 65 km niet volbrachten. Hot „Rondje" van dit jaar werd maand eerder gehouden dan dat va 1976 toen men op 26 juni de strijd tegfl blaren en zon aanbond. De tocht gir^ zoals gebruikelijk vanaf 't Homtje ooi nu eerst langs het Noordzeestrand naï het Torenrestaurant bij De Cocksdorf waar in de schaduw van de Eierland* vuurtoren een verplicht rustpunt was De eerste uitvallers waren toen al doo" de begeleidende Jeep opgehaald. Tw« wandelaars zagen het nabij paal 17 i met meer zitten en gaven de strijd op. In totaal moest men 10 uitvallers nat' het Havenrestaurant (begin- en eind punt) vervoeren. Het aantal deelnemende Texelaars w£ iets minder dan vorig jaar toen warmte meer eilandelijke tippelaar? naar de kustlijn had gelokt. Nu warei het er ongeveer 25. Een opvallend detail bij de tocht was ook dat de hoeveelheid wandelende da mes ver achterbleef bij het aantal w delende heren. De begeleidende medische dienst hac dit jaar minder werk dan in 1976 toen de warmte meer moeilijkheden tot ge volg had. Na in de slotfase nog een verplicht! rustpauze in Oudeschild te hebben geno ten finishten uiteindelijk 80 overgeble venen moe (maar voldaan) bij het Ha venrestaurant aan 't Homtje. Een goede vierde plaats in de eind rangschikking was het resultaat dat de „Waddenruiters" zaterdag behaalde op het kringconcours van paarden te Scha gen. nen schaarde waren er toch wel aan merkingen. Jaap Lap uit Den Hoorn zei het jammer te vinden dat bij het verga deren in secties de leden weinig over andere culturele zaken te weten kunnen komen dan die waarvoor ze in een be- paa.lde sectie gekozen zijn. J. C. Roeper (Oosterend) pleitte voor verscheidenheid van meningen in de diverse secties. Ten slotte werd door voorzitter C. J Witte op een vraag van Peter Bakker meege deeld dat alle secties de beschikking krijgen over een gemeenteambtenaar die zich met de notuleringen zal bezig hou den. In totaal namen aan dit, op een zeer drassig en daardoor erg zwaar parcours verreden evenement 6 Texelse ruiters deel. De resultaten die werden behaald wa ren als volgt: Klasse BI: J. H. Vosjan met Olinda, 36,5 punten; J. P Rijkaart met Kadar, 42 punten. Klasse B2: K. Brans met Jawendy, 63 punten en eerste in zijn rijbaan; R. Al- kema met Derwisz, 47,5 punten. Klasse LI: mej. L Heetveld met Mas cotte, 97 punten; H. Elzinga met Ringo, 86 punten. Het Licht van Troost is gestreken. Gisterochtend werd de 22 meter hoge stalen toren met behulp van een reus achtige kraan neergehaald. Nog dezelfde dag werd op dezelfde plaats de moderne opvolger van dit lichtbaken geplaatst: een dikke stalen mast met dezelfde functie. Tot de toeschouwers die de ope ratie vol gevoelens van weemoed gade sloegen hoorden de bejaarde heren S. P. en M. C. Troost. Jarenlang was de zorg voor deze „lichtopstand" aan hen toe vertrouwd. Het was een familietraditie. Hun vader Hendrik Troost vervulde deze taak vanaf 1912 toen de stalen to ren werd opgericht ter vervanging van een kleinere toren die er sinds 1872 stond. In 1927 volgde zijn zoon S. P. Troost hem op en de taak werd in 1948 overgenomen door zijn broer M. C. Troost. Toen deze 65 jaar werd, belastte personeel van de kustwacht Eierland zich met dit werk, na een kort inter mezzo waarin mensen uit Den Helder dit deden. Historie Terwijl de door aannemer Broersma B.V. uit Harlingen gehuurde kraan eerst het lichthuisje van de top verwijderde en daarna zonder moeite de toren neer legde, haalde de heer S. P. Troost herin neringen op. Met grote toewijding hield hij dit sectorenlicht dat voor de scheep vaart in het gevaarlijke water tussen Texel en Den Helder van groot belang is, brandende. De toren was aanvanke lijk uitgerust met gasverlichting. In op dracht van het Loodswezen werd de to ren in 1940 in verband met de oorlog buiten werking gesteld. Troost verstopte echter direkt drie flessen gas onder de grond, zodat het mogelijk was dat het licht direkt na de oorlog weer werd ont stoken hoewel nergens gas te koop was. In 1956 werd de gasinstalatie door een elektrische lamp vervangen. Vlot transport Bij die gelegenheid werd in de top van de toren het rode lichthuisje ge plaatst, dat afkomstig was van een soort gelijk baken op Rottumerplaat. Zoals bekend krijgt de complete toren een plaatsje in het juttersmuseum bij De Koog. Het transport daarheen verliep gistermiddag zeer voorspoedig. In te genstelling tot de verwachting hoefde de toren niet in tweeën te worden gesne den en kon dus in zijn geheel op een oplegger van de fa. P. Daalder worden geplaatst. Met politiebegeleiding ging het daarop naar De Koog waar de di verse bochten nog juist genomen kon den worden zonder noodzaak lichtmas ten of verkeerszuilen te slopen. Groene mast Het optiek van het baken is overge plaatst naar de nieuwe mast, een pro- dukt van het constructiebedrijf Alzerda B.V. uit Kollumerzwaag (Fr.). Een ver tegen woordger van dit bedrijf vertelde ons dat de toren in groene kleur is uit gevoerd „in verband met het milieu". De omstanders vonden dat nogal overdre ven, want bij een dergelijk tegen de lucht afstekend obstakel doet de kleur dat een paar minuten later horizontaal op de vrachtwagen werd geladen.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 2