Concours hippique op 16 juli i Expositie Vietnamese grafiek in raadhuis Marathon man" in City Paardenvrienden vergaderden Goede demonstratie Elzenhof Derde blad Texelse Courant, woensdag 18 mei 1977 „WAT IK ZEGGEN WOU.." Links of rechts Ongelukkige val Krommer uit verkeer genomen Veel schade bij aanrijding Spreekuur Frank van Lare vervalt Raadsvergadering Zoo, maan en hoef; water Zaterdag 16 juli houdt de Vereniging voor Vrienden van het Paard het con cours hippique op de speelweide in Den Burg, zo werd meegedeeld op de vrij dagavond gehouden jaarvergadering van de vereniging. De jaarlijkse gezel- ligheidsrit heeft plaats op zondag 19 juni. Verder is te verwachten dat de paardenvrienden uit Vorden in de herfst een tegenbezoek aan Texel zullen bren gen. Op het programma staat ook een tweedaagse reis naar een tuigpaarden- stal in het zuiden van het land. Aan het folkloreprogramma in Den Burg wordt weer meegewerkt door het houden van een ringsteekwedstrijd op 27 juli. Mo gelijk zal een dergelijke wedstrijd ook in een der buitendorpen worden gehou den. Aan het begin van de bijeenkomst werd een minuut stilte in acht genomen ter nagedachtenis van de onlangs over leden KI. du Porto. Hij is 16 jaar be stuurslid geweest, vanaf de oprichting. Op Texel was hij de eerste gediplomeer de rij instructeur. De vacature in het bestuur werd ver vuld door Wim van der Linde uit De Cocksdorp die met 31 stemmen (er wa ren 58 aanwezigen) werd gekozen. De tweede kandidaat, S. Plaatsman, kreeg acht stemmen. Door de leden was zelf nog een derde kandidaat voorgesteld: R. Mast. Hij kreeg 16 stemmen. De heer Jac. Lap en mevrouw Bakker-Witte werden met algemene stemmen herko- öfflEVEN VAN LEZERS- BUTEN VERANTWOORDELIJKHEID VftN OE REQAATtE Wie in Nederland wil kiezen staat voor de keus WD of Partij van de Ar beid. Duidelijker heeft de heer Knot niet kunnen zeggen, dat hij vindt, dat je ei genlijk alleen maar links of rechts moet denken. Zowel liberalen als socialisten mis gunnen ons de bemiddelende rol en wil len ons in hun sociaal-economisch den ken, laten kiezen. Dat zou de politieke duidelijkheid bevorderen. Wat het bijv. voor de grondpolitiek zou betekenen laat het Engeland van na de oorlog zien. Wat de socialisten invoeren, schaffen de conservatieven weer af. Met als gevolg dat er helemaal geen grondpolitiek ge voerd wordt. Nu we het toch over de grondpolitiek hebben, waarover het kabinet Den Uyl zogenaamd gestuikeld is: verleden jaar is er een rapport van de Wiardi Beek man Stichting verschenen (het weten schappelijk instituut van de PvdA), waarin van de gebruikswaardetheorie weinig heel wordt gelaten en ook Prof. van Wijnbergen (gronddeskundige van de PPR) schroomt niet deze theorie volksverlakkerij te noemen. Niettemin negeren de progressieve politici wat er voor werkelijk deskundi ge geluiden uit haar eigen kring voor komen. Over geestelijk-zedelijke aspecten is het overigens onmogelijk tussen links of rechts te kiezen. Kan de heer Knot de volgende keer daarover wat duidelijker zijn? voorz. CDA Texel C.W. Hin, Auto te koop De auto van de vereniging waarmee merries naar de hengst op het vasteland worden gebracht is te koop. De belang stelling voor de fokkerij is tanende om dat voor de voortgebrachte veulens nau welijks of geen markt is. Verschillende leden vinden dat bij het concours hippique een prijs voor het schoonste geheel (van het damesnum mer) moet worden uitgeloofd. De me ningen daarover zijn verdeeld: het be stuur zal er zich over beraden. De financiële toestand van de ver eniging, zo bleek uit het overzicht van penningmeester Piet Wim Roeper, was goed De contributie van ƒ7,50 per jaar kon ongewijzigd blijven. De avond werd besloten met een inte ressante causene door de heer Ver mond, secretaris van het Warmbloed Paardenstamboek in Nederland (WPN). De 49-jarige mevrouw N, Mantje- Wuis uit Dijkmanshuizen kwam met haar fiets te vallen in het steegje tussen Weverstraat en Burgwal. Oorzaak was een plotselinge uitwijkmanoeuvre voor een overstekende kat. Mevrouw Mantje liep een lelijke wond op aan de rechter knie en moest zich onder doktersbe handeling stellen. De politie hield de 20-jarige M. aan die zonder valhelm op zijn brommer reed en bovendien niet was verzekerd. De brommer werd uit het verkeer geno men. Het ding zal worden vernietigd omdat M. er afstand van heeft gedaan. OOSTEREND Vrijdag de dertiende was met recht een pechdag voor mej F. A. Bossert (60) uit Oost en H. Plaats man (33) uit De Waal. Eerstgenoemde kwam met haar Ford van Bargen en verzuimde voorrang te geven aan de op de Oosterenderweg (voorrangsweg) rij dende Plaatsman in zijn Renault. Beide wagens werden zwaar beschadigd. De heer Plaatsman liep een hoofdwond op die door de dokter moest worden be handeld. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt op donderdagavond 19 mei (Hemelvaartsdag) en vrijdagmorgen 20 mei geen spreekuur. Het rayonkantoor voor maatschappelijk werk op Texel is gevestigd Witte Kruislaan 19 in Den Burg, telefoon (02220) 4185. Vanaf 20 mei a.s. zal in het raadhuis te Den Burg een expositie van grafiek uit Vietnam te bezichtigen zijn. De avond daarvoor, de 19e mei, houdt één van de leden van de B.V.B.N. (Breda Vietnam Beweging Nederland) een dia lezing in het „Centrum 147" aan de Bernhardlaan, aanvang 8 uur. Hier zal meer ingegaan worden op de tegen woordige algemene situatie van Viet nam. De diaserie is gemaakt tijdens een reis naar Vietnam in december 1976-ja- nuari 1977. Ook de spreker heeft aan deze reis deelgenomen. Al enige tijd geleden heeft B.V.B.N. een hoeveelheid Vietnamese grafiek aangekocht, bestemd voor verkoop in Nederland. Bij deze verkoopaktiviteiten snijdt 't mes aan twee kanten: ten eef- ste gaat de opbrengst naar het Medisch Comité Nederland Vietnam. Zodoende Voorbeeld van een Dong Ho prent, een satirische afbeelding van ,.de /aloezie" De vrouw met de schaar wil de staart van de bijzit van haar man afknippen. Hij be- scnermt zijn lief/e door te zeggen .Kalm aan. beheers je. vermijdt het schandaal dal ook /ou met schande zal overladen". Dit staat ook op de prent, in Vietnamese kaïakters Deze werden voor het begin van de 18e eeuw nog in Vietnam gebruikt. Tegenwoordig wordt het Europese schrift gebruikt. levert de grafiekakite een bijdrage aan de opbouw van de gezondheidszorg in Vietnam. Ten tweede is het een manier om Nederlanders kennis te laten maken met een stukje Vietnamese cultuur. Een scala van traditionele en aktuele onderwerpen laat de veelzijdigheid van de Vietnamese grafiek zien. Daarente gen is de techniek één en dezelfde, nl. de houtsnede. Dit is een vorm die in Viet nam al sedert honderden jaren van ge slacht op geslacht is doorgegeven. De tekening wordt op een houtblok uitge sneden en op papier afgedrukt. Voor ie dere kleur moet een aparte afdruk ge maakt worden. Naast de volksprenten (anoniem) zijn er houtsneden van bekende Vietnamese kunstenaars te zien. De volksprenten („Dong Ho"-prenten) worden in Viet nam tegen het Vietnamese nieuwjaar Tet in huis opgehangen, opdat ze voor spoed en wijsheid over het gezin zullen brengen. Ze zijn vrolijk van kleur en beelden meestal iets symbolisch uit (bijv. de pauw als het symbool van de vrede). De onderwerpen die Vu Lap en Phan Don er voor hun houtsneden gebruiken zijn zeer gevarieerd: kinderen, stadsge zichten, de natuur enz. Uiteraard heeft ieder weer zijn eigen stijl. De prijzen zijn aan de lage kant. Door het kopen van een Dong Ho prent kan men al voor ƒ16,met een stukje „Viet namese kunst" naar huis gaan. De prij zen van de overige houtsneden liggen tussen de ƒ45,en ƒ75, Op de tentoonstelling zal ook informa tiemateriaal van het M.C.N.V. aanwezig zijn, zodat men zich wat meer kan infor meren over het land zelf en over de ge zondheidszorg aldaar. De expositie duurt tot 30 mei. De ope ningstijden zijn van 9.00 tot 12.00 uur 's morgens en van 2.00 tot 5.00 uur 's mid dags. De gemeenteraad vergadert dinsdag avond 24 mei, aanvang 19.30 uur, in het raadhuis. De agenda luidt als volgt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelin gen. 4. Benoeming van een bestuurslid van de Stichting Texels Museum Texel we gens het bedanken van de heer M. Man tje; de aanbeveling luidt: 1. de heer W. Timmer ('t Noorden); 2. de heer M. Roe per (dijkgraaf Den Burg). 5. Benoeming van een plv. vertegen woordiger in de vereniging Contact Waddenzeegemeenten. De aanbeveling luidt: 1. de heer F. Blanken; 2. de heer A. Rienstra. 6 Samenstellen van een bindende voordracht als gemeentelijk vertegen woordiger in de Raad van Bestuur van de N.V. Luchtvaartterrein Texel in de vacature J. C. Dros; de aanbeveling luidt: 1. de heer J. C. M. Nauta, in zijn kwaliteit als wethouder; 2. de heer J. Zuidewind, eveneens in zijn kwaliteit als wethouder. 7. Goedkeuring wijziging statuten Re- 'creatiestichting Texel. 8. Vaststelling besluit regelende de in stelling van marktdagen. 9. Vaststelling verordening op vee markten. 10. Vaststelling van de verordening op de kampeerplaatsen en de kampeer middelen. 11. Vaststelling 7e verordening tot wijziging van de seizoenwoonverblijven- verordening. 12. Vaststelling 53e verordening tot wijziging van de Algemene Politieveror dening. 13. Bespreking beëindiging huurover eenkomst panden Reijer Keijserstraat 12 en Slingerweg 11, Den Burg. 14. Toetreding tot gemeenschappelijke regeling CIVOB 15. Vaststelling le verordening tot wij ziging van het Algemeen Ambtenaren reglement. 16. Vaststelling van een voorberei- dingsbesluit voor Den Burg en Midden- Eierland. 17. Verkoop van het pand De Hout manstraat 54 aan de bewoner van dat pand, de heer L. Kuiper. 18. Beslissing op een verzoek van de Stichting Katholiek Onderwijs Texel om met toepassing van artikel 50 van de kleuterschoolonderwijswet medewer king te verlenen voor het aanschaffen van buitenzonwering voor haar kleuter school. 19. Wijziging van de begroting van het grondbedrijf voor 1976. 20. Wijziging van de begroting van het sociaal werkverband De Bolder voor 1976. 21. Wijziging van de begroting van de dienst gemeentewerken voor 1976. 22. Wijziging van de begroting van de sociale dienst voor 1976. 23. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1976. 24. Wijziging van de begroting van het grondbedrijf voor 1977. 25. Wijziging van de begroting van het sociaal werkverband De Bolder voor 1977. 26. Wijziging van de begroting van de dienst gemeentewerken voor 1977. 27. Wijziging van de begroting van de sociale dienst voor 1977. 28. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1977. De zon komt 22 mei op om 5.36 uur en gaat onder om 21.38 uur; 25 mei op om 5.33 uur en onder om 21.42 uur. Maan: 26 mei E.K.; 1 juni V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 20 mei Zaterdag 21 mei Zondag 22 mei Maandag 23 mei Dinsdag 24 mei Woensdag 25 mei Donderdag 26 mei Vrijdag 27 mei Zaterdag 28 mei 10.50 en 23.04 11.20 en 23.38 0.13 en 11.51 0.49 en 12.21 1.00 en 12.53 1.24 en 13.25 2.02 en 14.08 2.56 en 15.14 4.15 en 16.41 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoog water. Onder de algehele leiding van Jenny Kikkert en met Jan Paulus Kikkert als opperstalmeester werd zondagmiddag de le demonstratiedag van Manege El zenhof in De Koog gegeven. Ondanks de felle oostelijke wind is het een door vele belangstellenden bijgewoonde geslaagde middag geworden tijdens welke men heeft kunnen genieten van mooie, geva rieerde en kleurrijke demonstraties. Aan de middag werd deelgenomen door zowel beginners en gevorderde ju nioren, als seniorleden. De junioren (leeftijd 5 tot 8 jaar) lieten een aardige show van rijdende kabouters en vervaar lijk uitziende cowboys met indianen zien. Voorts was er een kundige „Cava- letti"-demonstratie en zagen de toe schouwers een groep haremdames op pony's arriveren. Dat het vervolgens voor de deelnemers en deelneemsters aan de dressuurproeven een zware op gave zou worden bleek reeds aan het begin van de demonstratie. Niettegen staande hun grote rijvaardigheid had den Jenny Kikkert en jeugdinstructrice Anjo Kikkert tijdens hun „Pas de deux" de grootste moeite de onrustige paarden geheel onder controle te houden. De die ren werden door de veranderingen rondom de rijbaan, het publiek en de muziek duidelijk in verwarring ge bracht. Vermeldenswaard is verder nog het elan en de deskundigheid waarmee commentator Rien Mast het gebeuren toelichtte. Hij maakte van de gelegen heid gebruik het publiek van vele zaken getreffende de ruiterij, paarden en po ny's op de hoogte te brengen wat erg werd gewaardeerd. Tijdens de gezellige prijsuitreiking in hotel „De Branding" werden door de juryleden (de dames Veerkamp en Kas) de bij de dressuurproeven behaalde pun ten bekend gemaakt. De einduitslag van deze demonstra tiedag was als volgt: 1. Astrid Groothuis 103%; 2. Ina Schrama 102; 3. Karin Soe- ten 99V2; 4 .Ageeth Vonk 99; 5. Joop van der Hoeve en Carla Bakker 88%; 7. Esther Reitsma 87; 8. Janet Kuperus 86; 9. Ria Schuyt 83V2; 10. Ineke de Porto 81 11. Els van der Hoeve 80; 12. Caroline Timmer 76%13. Bea van Neerden 73 en 14 Harry van Neerden 69. Een zeer knappe film over een angstig avontuur, met vele momenten van wur gende spanning. „Marathon man" is voor boven 18 jaar en begint kort na 20.00 uur. Zondagmiddag (aanvang 3 uur) is Ron Ely „Tarzan de onoverwinnelijke". Een nep-Tarzan, al zit hij goed in de spie ren. Drijfzand, luipaarden en sluipende inboorlingen die niet gedood zijn van de oprukkende beschaving, brengen Tarzan in aktie. Alle leeftijden, maar voor de hele kleintjes wel wat pittig Donderdag tot en met maandag brengt het City theater de film „Marathon man" van John Schlesinger, een thriller van grote klasse, mede door het acteren van Dustin Hoffman, Sir Laurence Oli vier en Roy Scheider Het verhaal is wat ingewikkeld, maar komt, naarmate de stukjes van de leg puzzel ineen passen, vrij snel op gang. In Zuid-Amerika, toevluchtsoord voor vele oud-nazi's, is de oud-kamparts Szell het eindstation voor een zending diamanten. Een organisatie die vuile zaakjes met Szell heeft, loopt met zo ge smeerd als het behoort. Dustin Hofman is een student die er van droomt nog eens een marathon te lopen en heeft met de zaak, waar om het gaat, aan vankelijk nog niets te maken. Totdat zijn broer Doe hem bezoekt. Dan blijkt al spoedig dat deze tot over zijn oren in Hoffman en zijn tandarts in ..Marathon man" Voor de late slapers is er vanaf vrij dag weer de nachtvoorstelling (23.30 uur). De reeks telt vele soorten films, maar begint met „Het intieme leven van een prostituee". Het is een titel die het overbodig maakt het verhaal te vertel len, maar voor de liefhebbers van VEEL zij vermeld dat Miss Burst 1973 er in optreedt. (Toegang 18 jaar). de moeilijkheden zit. Ook het meisje wat Hoffman „toevallig" leert kennen past in de verraderlijke opzet van de ex- kampbeul om te weten te komen of de handel gevaar loopt. Szell komt zelf uit zijn schuilplaats om de zaak in New York te komen regelen. Hoffmans broer Doe (weer een formidabele rol van Roy Scheider) wordt op een ver schrikkelijke manier uitgeschakeld, maar weet toch nog de kamer van de student te bereiken. De ex-nazi denkt dat Hoffman nu iets weet en voelt hem aan de tand. Voor hij in diamanten ging handelen deed hij in goud (de kronen van zijn slachtoffers in de kampen waar hij tand arts was) en in een „verhoor" komt Hoff man bij hem in de behandelstoel. Wie de klamme angst kent, hulpeloos achterover in „de tandartsengreep" te liggen, de nauwelijks te onderdrukken paniek wanneer de witgewassen hand met het glimmende instrumentje nadert, 's mans kalme zekerheid en zijn „gerust stellend" gemompel, terwijl je zelf geen woord kunt terugzeggen, tja, aan hem of haar is deze scene besteed. „De tandarts is uw vriend" stond vroeger op een affiche in de wachtka mer, wel; die spreuk hing daar niet voor niets! En ook al verdwijnt die angst la ter, bij 't zien van dit soort virtuoos ge maakte „horror", kun je je erg goed ver plaatsen in de verschrikkingen van Dus tin Hoffman. Laurence Olivier maakt van de kamp beul, die de bijnaam „de witte engel" had, een ijzig knappe rol. Buitengewoon sterk is de scène waarin hij lopend door New York, door een van zijn ex-slacht offers wordt herkend.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 9