Kraan maakte korte metten met woning „De Halter" Aktie voor fietspad naar Oosterend ging van start I Rigoureus optreden van eigenaresse rechtmatig? rpoorbonk TEXEL VOGELEILAND ƒ27,50. Dief plunderde auto Botsing met 140 km per uur VLIEGREIZEN GAAN DOOR Meisje gewond Uit de bocht gevlogen wagen verdween... Derde lammerenmarkt TAXI (02220) 2000 Schokkende borden langs de weg VRIJDAG 3 JUNI 1977 90e JAARGANG No. 9181 OPLAGE 5300 SSHér-É-rfJiTS I 10 PAGINA'S T E X E LS EW'COURANT Uitgave: BV v/h Langeveld 4 De Rooy Vorsch ïr|Jd Postbus - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 f Postgiro 652. Abonnementsprijs f 10,30 p. kw. Redaktle: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De t l L a o rs l/l /O/^j70 cent Incasso; los 45 cent. Straat 17', Den^urg^ ^ÊSSe' B' Post' Ourdet- (jfVOCÏl /WClTlS I 6X C l S W M Cl Kf UTL-> EIERLAND - De 25-jarige Janka v.d. Brink beleefde de schrik van haar leven loen zij dinsdag terugkwam van haar werk en zag hoe mensen van het loon- bedrijf Niek Dros bezig waren met een kraan haar woning te slopen. Van het huisje (Hoofdweg 88 „De Halter" In Midden-Eierland) was weinig meer dan een puinhoop over. Een deel van het materiaal en de inboedel was al naar de stortplaats afgevoerd. Janka en haar 18-jarige vriend Sil Boon, waarmee zij sedert ongeveer een jaar samenwoont, stonden letterlijk op straat. Helemaal onverwacht kwam deze klap niet, want een week eerder was aan de huurders van deze in de oorlogs jaren gebouwde schamele noodwoning een brief gestuurd, waarin de sloop was aangekondigd. Daarvoor was dat al meerdere malen mondeling gebeurd. Het huisje De Halter zou onrechtmatig in gebruik zijn en de huurders werden gesommeerd onmiddellijk te vertrek ken, want het huis moest verdwijnen om plaats te maken voor een nieuw te bouwen woning. Janka en haar vriend stapten naar het raadhuis, waar zij van huisvestings- I ambtenaar Piet Arensman te horen kre gen, dat voor hen geen ander huis be schikbaar was, zodat ze besloten gewoon te blijven zitten in de hoop dat de soep minder heet zou worden gegeten dan ze was opgediend. Die hoop werd helaas niet bewaarheid. Janka en Sil zoeken nu een ander huis en naar een deel van de inboedel dat met het sloopmateriaal is afgevoerd. Andermans grond De achtergronden van deze kwestie lijken nogal gecompliceerd. Het huisje werd destijds gebouwd door wijlen Jilderd Zuidema, de befaamde fotograaf op grond van de familie Roeper naast hoeve „De Vrijheid". Deze grond werd nooit op naam gezet van Zuidema, zodat deze een eigen huisje had, staande op A. J. DIJKSEN/ L.J. DIJKSEN Een nieuw avifaunistisch boek over Texel. Het voorkomen, de status van alle vogels ooit op Texel waargenomen. Per soort be schreven. Verschijnt in juni. Prijs Teken nu vast in bij vh Langeveld endeRooybv den Burg Texel andermans grond. In de praktijk gaf dat geen problemen. Na de dood van Jilderd ging 't eigendom over op de erven Zui dema, in de praktijk de heer C. Zuide ma. Deze verhuurde het pandje aan de vriendinnen v.d. Brink en v.d. Stoel. Later trok Sil Boon bij hen in en nog later vertrok mej. v.d. Stoel omdat zij een baanje kreeg in Den Haag. Zodat Sil en Janka de uiteindelijke huurders waren voor 100,per maand. Maar de grond was nog steeds van een ander: mevrouw G. Stoll-Roeper uit Den Burg. Zij achtte de tijd rijp om het bouwvallige noodwoninkje op te ruimen en diende bij de gemeente een inmid dels goedgekeurd nieuwbouwplan in. Na juridisch advies ingewonnen te hebben, nam ze de reeds beschreven en rigou reuze stap: na een schriftelijke waar schuwing op 22 mei aan huurders en verhuurder werd tot sloop overgegaan. Zonder inschakeling van rechter of deurwaarder. De politie kwam erbij en legde het werk stil. Na informatie inge wonnen te hebben op het raadhuis mocht echter worden verdergegaan. Terecht of niet De familie Zuidema acht deze gang van zaken absoluut onrechtmatig. Ook advocaat Knuwer in Den Helder denkt er zo over en voorbereidingen worden getroffen voor een rechtsgeding met het doel de schade aan huis en inboedel ver goed te krijgen. Begrijpelijk is dat ook de publieke opinie deze opvatting on dersteunt, maar de juridisch adviseur van mevrouw Stoll-Roeper denkt er met even groot gezag anders over. Mevrouw Stoll wilde nauwelijks commentaar ge ven en alleen stellen dat het huisje géén eigendom van de familie Zuidema (meer) is. Ten raadhuize vernamen wij dat dit best mogelijk is. De wet kent in dergelijke gevallen een verjaringster mijn, waardoor het niet is uitgesloten dat de rigoureuze opruiming legaal is geweest. Als het tot een geding komt, zal daarover zekerheid ontstaan. Respijt Toen mevrouw Stoll hoorde, dat het huisje werd gesloopt, terwijl het nog werd bewoond, gaf zij de aannemer op dracht het werk te onderbreken om de bewoners gelegenheid te geven de reste rende inboedel in veiligheid te brengen. Ze verleende daarbij persoonlijk hulp. Mevrouw Stoll wijst erop dat zij al ja ren geleden de huurders (maar dat wa ren toen anderen) erop heeft gewezen dat zij het gebouwtje moesten verlaten. Zaterdag a.s. wordt het slopen voorge zet. Ander huis Janka en haar vriend hebben de eer ste nacht doorgebracht in bar „De Rog" van Kees Swarthof in De Cocksdorp. Janka werkt daar en is dus „economisch gebonden" aan Texel, waardoor zij kans heeft een andere woning toegewezen te krijgen. De gemeente heeft echter te maken met veel urgentere gevallen, terwijl het aantal beschikbare woningen vrijwel nihil is. Het viel dus mee toen het tweetal woensdag te horen kreeg dat waarschijnlijk toch wel voor een noodonderkomen zal worden gezorgd. Dit en vele andere crepeergevallen illustreren de nog steeds toenemende woningnood op Texel. De huizenbouw blijft op het ogenblik achter en de be hoefte neemt toe, onder andere als ge volg van echtscheidingen, waardoor voor (veelal minvermogende) alleen staanden met kinderen kleine betaal bare huizen uiterst noodzakelijk zijn. De Duitse toerist H.N., die zijn wagen op de parkeerplaats aan de Parnassia- straat in De Koog had achtergelaten, ontdekte maandag dat haast alles eruit was gestolen. Tot de verdwenen artike len hoorden overtrekken van lamsvel, radiorecorder, filmcamera, hoofdsteu nen, kist gereedschap, pechlamp en cas settes. De dader heeft het portier waar schijnlijk met een sleutel geopend; er waren geen sporen van braak. Motorrijder had geluk De 19-jarige motorrijder J. Vennik uit Den Burg mag van geluk spreken na het ongeluk dat hem woensdagavond op de Pontweg overkwam. Op het kruis punt met de Gerritslanderdijk botste hij met een snelheid van ongeveer 140 kilo meter per uur op een Simca die hem geen voorrang verleende. Vennik werd van zijn motor geslingerd, waarbij hij een gebroken pols en wat schaafwonden opliep. De motor reed onbemand 175 meter door, ging de sloot in en kwam daar ook weer uit: total loss. De Simca, bestuurd door de 53-jarige mevrouw G.-M. uit Steenderen werd ook onher stelbaar beschadigd. De vrouw had de snel naderende motor voor een brom fiets aangezien en meende nog tijd ge noeg te hebben om de kruising op te rijden met de bedoeling linksaf te slaan naar De Koog. Samenwerkend onder de naam Ven nootschap Texel Tours organiseren Jur- gen Kiltz (Vakantiebureau Texel), Ge rard Roeper (Tessel Air) en Joop Groen (Reizenboetiek) deze zomer een aantal vliegreizen op het Roergebied. Deze vluchten die worden uitgevoerd met een (8-persoons) Piper Chieftain Navajo vliegtuig beginnen op 2 juli en zullen bij voldoende belangstelling ook in het na seizoen worden voortgezet. Zoals de plannen nu zijn zullen iedere week 4 retourvluchten worden uitgevoerd. In principe 2 op zaterdag en 2 op zondag. Het WestcLuitse vliegveld waarvan het vennootschap Texel Tours gebruik gaat maken is Essen-Mühlheim. Voor de ver tegenwoordiging in de Bondsrepubliek heeft men als algemeen agent het reis bureau Vehar-reizen (200 agentschappen) in de arm genomen. Een 13-jarige scholier uit Amsterdam, die woensdag met een groep stadgeno ten over het fietspad bij Oudeschild reed, lette niet op en kwam daardoor in botsing met het meisje J. de V., dat uit tegengestelde richting op haar brom mer naderde. Dat leidde tot een val partij. Het meisje werd per ambulance naar huis gebracht. Gisterochtend omstreeks vier uur vloog ter hoogte van „De Keet" een auto uit de bocht van de Schilderweg. De uit de richting Oudeschild komende wagen heeft daarbij waarschijnlijk aanmerke lijke schade opgelopen. Toen de politie, gewaarschuwd door een voorbijganger, op de plaats arriveerde, bleek de auto te zijn verdwenen. Wel werden allerlei blijkbaar van de auto afkomstige arti kelen gevonden, waaronder een deel van het kentekenbewijs. Later op de dag werd de wagen gevonden aan de Éosrandweg in de Dennen. De eigenaar is bekend. De dinsdag gehouden derde lamme renmarkt gaf een aanvoer van 175 die ren te zien, die ƒ150,tot ƒ170,per stuk opbrachten. MARTIEN VAN DE WETERING. Speciaal zickenvervoer per taxi. Laagste tarief. Janka (rechts) en Sil in hun woning zoals ze deze dinsdag aantroffei Deze gekantelde VW-bus met half daaronder een gekraakte kinderfiets is bij nader inzien een wel erg schokkende voorstelling, die door de organisatoren van de aktie waarschijnlijk zal worden gewijzigd of opgeruimd. Met het plaatsen van een aantal for se borden waarop zinsneden staan als „Hier moet een fietspad", „Fietspad voor Texelaar, het hele jaar" en „3 x geme(en)ten, fietspad opgevrete!" hebben de dorpscommissies van De Waal en Oosterend krachtig de aan dacht willen vestigen op het uitblijven van een veilig fietspad tussen Den Burg en Oosterend. Het meest in het oog springende on derdeel van deze aktie langs de Oos- terenderweg, Waalderweg en Sommel- tjesweg is wel een nabij de Waalder Bomcndiek geplaatst autowrak waar onder een verpletterende fiets ligt. Op schrift op het op zijn kant liggende VW-busje: „Hoeveel nog?" De aktie begon tijdens de raadsver gadering van 26 mei toen een aantal schoolkinderen uit Oosterend en De Waal het college en de gemeenteraads leden paketjes asfalttegels overhandig de. De groep werd begeleid door een aantal moeders en vertrok direkt na de overhandiging weer. Woordvoerder van de jeugdige demonstranten was de 14- jarige Jan Plaatsman uit De Waal: „Wij als regelmatige Oosterend-De Waal-Den Burg gangers zijn elke dag weer blij als we heelhuids in Den Burg aanko men. Het gemotoriseerde blik maakt het dagelijks tot een kwelling op een norma le manier gebruik te maken van de Oos- terender- Waalderweg. Ondanks de al zo lang bestaande plannen en de reeds lang geleden aangekochte grond moeten wij nog steeds elke dag met angst in het hart deze lijdensweg gaan". Burgemeester Sprenger deelde de jeugdige afvaardiging mee dat de zaak de aandacht al had maar dat de finan ciële problemen nog niet uit de weg ge ruimd zijn. Harde akties? Deze aktie om een snellere behande ling van de financiële problemen rond de zaak is een uitvloeisel van de enige tijd geleden gehouden vergadering van de dorpscommissie Oosterend. Er werd hier om harde akties gevraagd omdat men over het beleid inzake het fietspad teleurgesteld was. Dezelfde mening deed opgeld in de kring van de dorpscommis sie De Waal zodat het tot samenwerking kwam. Van alles wat werd aangedragen zijn „de minst scherpe" ideeën overge bleven. Het resultaat staat en ligt nu (zie vervolg pagina 2) Laat het oserschrijven naar een Spaarselektrekening die een zeer hoge rente geeft. Uw geld blijft dagelijks beschikbaar. U betaalt slechts l'c s an opgenomen bedragen. -uje/l nederlond spaarspeciahsten sinds 1817

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1