Cjroen <2warLrJexels in het harL, Nieuw gemaal kost f8,5 miljoen Rijkswaterstaat betaalt 94 l1 1.34 LvzR pjjdeMelkn,. „Deze kans moeten we grijpen!" Fles vanillevla hele liter van 1.48 voor Dijkgraaf M. Roeper: INFORMATIEAVOND OP 16 JUNI v f' Auto in sloot; hersenschudding Geen voorrang Winkeldievegge Inbreker maakte voor ƒ6000,— aan sieraden buit WIJ GAAN OP REIS de gehele dag gesloten. Wij zijn (bijna) verhuisd ers aar IDINSDAG 7 JUNI 1977 OPLAGE 5300 TEXELSE Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooy Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 B Redaktle: Harry de Graaf, Pellkaanweg 76, De I Koog, tel. (02228) 266 en Wessel B. Post, Burdet- straat 17, Den Burg. 90e JAARGANG No. 9182 6 PAGINA'S COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 10,30 p. kw. 70 cent Incasso; loe 45 cent. Bank: Amro Bank, Ned. Mtdd. Bank, Rabobank Advert 40 ct. per mm excl. 4% BTW IIIIIIIB 1 Gerekend naar het prijspeil van midden 1976 zal het nieuwe gemaal „Krassekeet" voor de gecombineerde bemaling van de I polder Waalenburg en Het Noorden ongeveer {8,5 miljoen kosten. I Rijkswaterstaat heeft zich onlangs bereid verklaard 94% van de kosten voor zijn rekening te nemen. De Cultuur-technisch Dienst heeft een subsidie van 60% voor de bijkomende werken toegezegd. I Het resterende gedeelte van ongeveer ƒ1,8 miljoen wordt betaald door het Waterschap Texel, dat deze kapitaalslast zal moeten ver halen op de ingelanden door een verhoging van de polderlasten (thans ƒ80,per ha.) met ƒ15,a ƒ20,per hectare, afhanke lijk van de rentevoet. Op woensdag 22 juni zullen de hoofdingelanden de definitieve beslissing nemen, maar tevoren zal de mening van de ingelanden en andere belangstel lenden worden gepeild tijdens een voorlichtingsbijeenkomst op donderdag 16 juni in „De Lindeboom-Texel", aanvang 20.00 uur. Voor het Waterschap is het gemaal Krassekeet een unieke kans om tegen de I laagst mogelijke kosten de bemaling van Het Noorden en Waalenburg te vcr- beteren en voor de toekomst veilig te stellen. In het kader van de Deltawerken I zou in de te verzwaren dijk van het Noorden slechts een uitwateringssluis worden opgenomen, maar daarmee zou geen eind komen aan het minder goed functioneren van de waterhuishouding in genoemde polders. Het maken van een gemaal in plaats van de sluis (zodat het gemaal Waalenburg kan worden gesloopt) zou een veel betere oplossing zijn. Een haalbare kaart kon het echter pas worden als rijkswaterstaat dit denkbeeld zou onderschrijven door het geld dat anders voor de sluis zou zijn uitgetrokken, nu ter beschikking van j het nieuwe gemaal te stellen. Rijkswa- terstaat kwam royaal over de brug, zo dat het waterschapsbestuur het nu ter goedkeuring aan de hoofdingelanden kan voorleggen. Nu niet ideaal Het Noorden en Waalenburg worden momenteel afzonderlijk bemalen. De twee gemalen slaan het water uit op een eigen voorboezem. Vanuit de boe- zems kan het water bij eb op de Wad denzee worden geloosd via getijsluizen. Dit systeem werkt in de praktijk niet ideaal, maar echte problemen komen I pas in de toekomst. Beide gemalen zijn nl. oud en onvoldoende bedrijfszeker ge- I worden. Het gemaal van Het Noorden I dateert van 1913 en het (diesel)gemaal Waalenburg werd in 1931 gesticht. In D de herfst van 1973 begaf een van de dieselmotoren van Waalenburg het en N moest direct worden vervangen en in g september 1974 was dit gemaal niet in staat voldoende water weg te werken als gevolg van extreme regenval. Het gemaal krijgt meer water in pieken te verwerken als gevolg van onder meer vergroting van het verharde opper vlakte in het gebied, dat op Waalen burg afwatert. De bebouwing en be strating van De Koog en de omringende recreatieterreinen is daar de oorzaak van. Het regenwater sijpelt niet meer langzaam via de bomen naar de sloot, maar stroomt direct van straat of dak via riool de sloot in. Het naast elkaar handhaven van twee afzonderlijke afwateringssystemen is bovendien niet praktisch wat betreft on derhoud en beheer, afgezien van de beperkingen (alleen bij laag water lo- Geldig t/m zaterdag II juni AU-EEN VOOR MELK UNIE OF HORNA PRODUKTEN zen) die de bemaling met boezem en getijdedeuren in zich houden. Twee delen Het plan valt uiteen in twee delen: aan leg van het nieuwe gemaal op 200 meter ten noorden van het gebouwtje „Kras sekeet" en het maken van een nieuwe, grotendeels reeds bestaande hoofdwate ring door Het Noorden, aan te passen aan de nieuwe situatie. Het gemaal krijgt twee door elektro motoren aan te drijven schroefcentri- fugaalpompen met een totale capaciteit van 250 m3 per minuut. Een en ander zal volledig automatisch en daardoor arbeidsbesparend werken. De nieuwe hoofdwatering door Het Noorden vervangt zowel het boezem kanaal als de bestaande hoofdwatering en moet dus worden verbreed, wat te vens inhoudt dat de Oosterkolksluis en de bestaande stuwen en duikers moeten worden verruimd. Zoutwaterinlaat Door de nieuwe plaats van het ge maal en de aangepaste loop van de hoofdwatering kan een scheiding wor den gemaakt tussen het waterbeheer van de cultuur- en de natuurgronden. In het belang van het natuurlijke milieu zal er ook een zoutwaterleiding komen, waarmee zeewater kan worden binnen gelaten, zodat het bestaande brakwater- milieu van De Putten, de huidige voor- boezem, verzekerd is. Juist djt brak watermilieu is van grote betekenis voor de specifieke flora en fauna van deze omgeving. In het plan is ook een onderbemaling opgenomen. Nog in onderzoek is in hoe verre deze onderbemaling door middel van een omleiding van het bovenge bied te verkleinen is. Het gaat hier om het noordelijkste gedeelte van de polder Het Noorden. Toekomstvoorziening Dijkgraaf Marius Roeper Pzn. wijst erop dat het geplande gemaal „Krasse keet", een op de toekomst gerichte voor ziening van groot belang is. „Door ge bruik te maken van de mogelijkheden, die de dijkverzwaring biedt, krijgen we een situatie die qua bedrijfszekerheid en modern waterschapsbeheer volstrekt onvergelijkbaar is met de huidige toe stand, waardoor de waterbeheersing en waterhuishouding in de beide polders verbetert". De plannen zijn ontworpen door het ingenieursbureau Oranjewoud B.V. te Schermerhorn. Om materiaal te bieden op grond waarvan de hoofdingelanden een verantwoorde keus kunnen maken, heeft het bureau tevens een vergelijking gemaakt tussen de kosten van de nu voorgenomen gecombineerde bemaling en die van verbetering van de bestaande bemaling. De conclusie was dat het nieuwe plan verreweg de voorkeur ver dient boven het opknappen van de be staande bemalingsvoorzieningen. De voordelen die het plan Krassekeet biedt zijn overigens niet allemaal in geld uit te drukken. Alternatief Als de hoofdingelanden, mogelijk ge schrokken van de niet onaanzienlijke verhoging van de polderlasten, zouden oude .?luls TE BOUWEN GEMAAL 2 n k m besluiten het plan niet uit te voeren, zal het Waterschap in de komende jaren toch voor grote kosten komen te staan. Zowel de beide bcmalingsinstal- laties, afwateringssystemen, kade en sluis zijn aan groot onderhoud toe, die ook niet zonder verhoging van polder lasten zijn uit te voeren, terwijl dan de huidige situatie zou voortduren. Dijk graaf en Heemraden zijn dan ook van mening dat deze eenmalige kans moet worden aangegrepen. Als ook de inge landen er zo over denken, zal de bouw in de loop van volgend jaar kunnen starten. Alles moet in de herfst van 1979 klaar zijn, vlak voordat de verhoging van dit dijkgedeelte een aanvang neemt. In de landschappelijk fraaie omge ving zullen de bouwkundige voorzienin gen weinig opvallen. Het gebouw waar in zich de pompen e.d. bevinden wordt lager dan de toekomstige dijk. De om vangrijkste voorzieningen zitten onder de grond: een tachtig meter lange dub bele perskoker, waarin ook een buis van 20 centimeter is opgenomen voor het laten binnenkomen van zeewater. Overleg Vanaf het prilste stadium heeft het Waterschap overleg gepleegd met alle instanties die direct of zijdelings in vloed op het plan zouden kunnen heb ben: rijkswaterstaat, de dienst Landin richting (i.v.m. cultuurtechnische en milieu-aspecten), Gedeputeerde Staten, Provinciale Waterstaat en de gemeente Texel. Ook was er overleg met Natuur monumenten en de andere aanliggende grondeigenaars. Ook de milieu-organi saties bleken vrede met het plan te hebben, en hebben met instemming kennis genomen van het voornemen om het brakwatermilieu, waaraan „De Bol" zijn bijzondere schoonheid dankt, in stand te houden. Regelmatige metingen zullen moeten uitwijzen in hoeverre de watersamenstelling van De Putten ver andert en dus „gecorrigeerd" moet wor den door het inlaten van zeewater. Arbeidsbesparing Het wegvallen van het gemaal Waal enburg en het automatisch karakter van het nieuwe gemaal houden arbeidsbe sparing in. Een bedreiging van de werk gelegenheid is dat nauwelijks ,want de huidige machinist van Waalenburg, de heer D. den Braven, is de pensioenge rechtigde leeftijd gepasseerd; bovendien betreft het een parttime functie. Toen zij zaterdagmiddag op de Gente- weg bij Oosterend reed, werd mej. Ilse Bartels uit De Cocksdorp onwel, verloor de macht over het stuur van haar Ci troen 2 CV en stortte in de bermsloot. Zij werd met een hersenschudding en gekneusde ribben per ambulance naar het ziekenhuis overgebracht. Op de foto de in de sloot liggende „eend" kort na het ongeval. WEER GRANATEN GEVONDEN Op het strand bij paal 9 werden vrij dagmiddag 5 granaten gevonden, die in middels door de Explosieven Oprui mingsdienst onschadelijk zijn gemaakt. De Duitse automobilist H. H. ver zuimde vrijdagmiddag op het kruispunt Gasthuisstraat-De Zes in Den Burg voorrang te geven aan de Honda-be- stuurder J. v.d. G. uit Den Burg. Laatst genoemde reed op de Gasthuisstraat in de richting van het centrum en de Duitser kwam van De Zes. De gevolgen bleven beperkt tot materiële schade. In de winkel van Kees de Waal aan de Binnenburg werd een 14-jarige Duit se scholiere betrapt toen zij ansicht kaarten meenam en deze niet betaalde. Het meisje hoorde tot een groep die dë vakantie op Texel doorbracht. Het was de laatste dag van het verblijf en het zakgeld van het meisje was op ZAKKENROLLER ONTSNAPTE Vakantieganger N. R. S. van D. uit Delft merkte gisteren op de markt dat een zakkenroller hem zijn portemonnee met 25,ontfutselde. De brildragende naar schatting 37-jarige man was echter in de drukte verdwemen voordat hij kon worden gegrepen. De portemonnee werd later als gevonden voorwerp op het politiebureau bezorgd, echter zonder het geld. LOSLOPENDE HONDEN In de buurt van camping Het Wou- tershok werd een loslopende Ameri kaanse spaniel aangetroffen. Het dier werd bij de politie bezorgd, evenals een heidewachtel, die dezelfde dag in de buurt van Den Hoorn werd gevonden. De eigenaars kunnen zich tot de politie wenden, die de dieren zolang in de kost heeft gedaan bij het dierenpension Ellen. DE KOOG Door het inslaan van een ruit in de zijgevel kon een inbreker in de nacht van zondag op maandag bin nendringen in de Boetiek Déja-Vu aan de Dorpsstraat in De Koog en sieraden en horloges buitmaken ter waarde van ƒ6000,a ƒ7000,Van de dader ont breekt nog elk spoor. Het moet gebeurd zijn om twee uur 's nachts. De bewoonster van het buur huis hoorde het glasgerinkel. Zij zag bij poolshoogte nemen het gat in de ruit, maar slaagde er niet in de politie van De Koog telefonisch te bereiken. Dat gebeurde daarom pas in de ochtend. Tot de ontvreemde artikelen behoorden on der meer diverse zilveren ringen, zil veren zakhorloges, polshorloges van de merken Junghans en Karex en twee ge- emailleerde naaidoosjes. Ook een bood schappentas was verdwenen. Kennelijk heeft de inbreken hiermee zijn buit af gevoerd. vh Langeveld endeRooyb*/ den Burg Texel Op vrijdag 10 juni a.s. is onze drukkerij Opdrachten voor adverten ties en drukwerk kunnen in de winkel afgegeven wor den, die gewoon geopend is. Directie L en R dat betekent weg uit de Kantoorstraat 2 naar Spinbaan 6 Den Burg Alhoewel wij nog niet offi cieel geopend zijn, kunt U ons daar meestal wel berei ken. Ons telefoonnummer is on gewijzigd gebleven (02220) 2782. Drukkerij Brügemann B.V. (Binnenkort Spinbaan 6, Den Burg, Texel).

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1