Cjrocn 'jjwartsJexeU het Kotter TX 22 van S. v.d. Knaap vaart nu onder Duitse vlag Neemt uzelf het risiko? - Bouwdorp in sfeer van middeleeuwen L//R B. Daalder: betreurenswaardig maar legaal Collega's boos over „truc" eugdorkest KTF-DEK deed 1,1 iet prima op concours j /paarbank Eerste twee weken augustus Jeugd kan zich nu al melden Koersen vreemde valuta Zon, maan cn hoog water oi im»W spaiw Mosselkotter werd sportvissersboot •-Us Burgerlijke stand WIJ GAAN OP REIS de gehele dag gesloten. VRIJDAG 10 JUNI 1977 OPLAGE 5300 TEXELSE 90e JAARGANG No. 9183 8 PAGINA'S COURANT Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooy Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266 en We6sel B. Poet, Burdet- straat 17, Den Burg. tel. (02220) 3543. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Peetglre 652. Abonnementsprijs f 10,30 p. kw. 70 cent Incasso; los 45 cent. Bank: Amro Bank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert 40 ct. per mm excl. 4% BTW De TX 22 „Bartina Klasina" van S. van der Knaap kwam vorige week de haven van Oudeschild binnenvaren met de Duitse vlag in top. Het uit 1960 daterende schip had dan ook een an dere eigenaar gekregen, de rederij Linstedt Gmbh te Wilhelmshafen. Bij het scheepsreparatiebedrijf Boom kreeg de kotter ook een nieuw num mer: OR (Oldenburg) 31. De voorma lige eigenaar is nu werknemer bij de Duitse rederij. De kotter was door de Nederlandse regering uitgekocht in het kader van de saneringsmaatregelen en zou dus niet meer aan de visserij mogen deelnemen. Schipper-eigenaar Sieb van der Knaap kon echter gewoon blijven doorvissen door de kotter over te doen aan een Duitser. Deze dubbele verkoop was voor Van der Knaap uiteraard zeer aantrek kelijk. Wel moesten aan de kotter veel voorzieningen worden getroffen om aan le aanzienlijk strengere Duitse veilig heidsvoorschriften te voldoen. De kotter Is inmiddels voor de visserij vertrokken ïaar de Golf van Biscaje, zoals dat in iet verleden ook gebeurde. De collega-vissers Boos reageerden nogal Westduitse marken iYanse francs Belgische francs gp-vitserse francs weedse kronen •ostenrijkse schilling .merikaanse dollars Engelse ponden Italiaanse lires 100 ƒ103,25 100 49,00 100 6,69 100 98,00 100 54,75 100 14,60 1 2,43 1 4,13 10.000 26,75 verbitterd toen zij Van der Knaap za terdagavond zagen binnenkomen. Voor zitter Ben Daalder van de Vissersver eniging DETV Texel stelt echter met na druk dat hier sprake is van volkomen legaal handelen. „Het is natuurlijk on bevredigend, maar dat zoiets mogelijk is, is de schuld van de Nederlandse vis sers zelf. Het georganiseerd bedrijfsle ven is immers met de saneringsregeling akkoord gegaan maar heeft deze konse- kwentie nooit onderkend. De vissers geven een bijdrage van 0,V/o van hun besomming aan het tong en scholfonds, waarmee kotters worden uitgekocht. Dat er nu op deze wijze ge bruik van wordt gemaakt, is natuurlijk niet de bedoeling geweest, maar er is weinig aan te doen. Op korte termijn zal de regeling niet veranderd kunnen worden. Ik ben wel bang dat nog meer vissers zoiets met hun gesaneerde sche pen zullen doen. Het geval toont aan dat ons bedrijfsleven slecht functioneert De zaak moet veel professioneler wor den aangepakt. Zoals Van der Knaap het De zon komt 12 juni op om 5.20 uur en gaat onder om 22.00 uur; 15 juni op om 4.19 uur en onder om 22.1 uur. Maan: 16 juni N.M.; 24 juni E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 3.02 en 15.51 4.14 en 17.04 5.30 en 18.14 6.42 en 19.17 7.42 en 20.09 8.33 en 20.54 9.19 en 21.36 9.58 en 22.17 10.33 en 22.57 Vrijdag 10 juni Zaterdag 11 juni Zondag 12 juni Maandag 13 juni Dinsdag 14 juni Woensdag 15 juni Donderdag 16 juni Vrijdag 17 juni Zaterdag 18 juni Het jeugdorkest KTF-DEK behaalde londag met een score van 304 punten pen tweede plaats tijdens een in het Am sterdamse Floraparkbad gehouden mu ziekconcours. De eerste plaats was voor de fanfare „Ons Genoegen" uit Wijde- nes. Om »>Floraparkbad"-concours 0, sterdam Noord was georganiseerd door de Bond van Amsterdamse Amateur Muziekverenigingen onder auspiciën van f 10.000,-? f20.000,-? flOO.OOO,-? of meer? Voorkom dal u in financiële moeilijkheden raakt. Sluit tijdig een goede verzekering voor uw gezin, uw huis, uw auto enz. Een goed adv ies: <k - kjAa nedariond - heeft gedaan is ten opzichte van de col lega's niet sympathiek. Hij had beter uit Oudeschild kunnen wegblijven". Sieb van der Knaap vertelde ons des gevraagd dat hij inderdaad nogal wat negatieve reakties heeft vernomen. Vol gens hem volkomen ten onrechte. De zaak is correct gespeeld en de boze op merkingen zijn volgens hem dan ook een blijk van gewone jaloezie. „Als de vissers hierover wat te zeggen hebben, moeten ze zich realiseren dat niet ik maar zij de voorschriften overtreden, door zich niets aan te trekken van de quoteringsvoorschriften. Ik heb op le gale wijze gereageerd op de problemen in de visserij; zij niet!" MAATSCHAPPELIJK WERKER MET VAKANTIE Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt vakantie tussen 13 en 24 juni en is daardoor deze periode verhinderd spreekuur te houden. Indien nodig kan men m deze periode contact opnemen met het kantoor in Den Helder. Die mo gelijkheid bestaat van maandag tot en met vrijdag van 14 00 tot 16.00 uur. Het kantoor is gevestigd Spuistraat 1 en te lefonisch te bereiken: (02230) 15834. GESLAAGD In Utrecht slaagde Corry Kuip voor het diploma kappersbediende. Zij is werkzaam in het Strender Salonnetje van Karin Didden te Oosterend. K- ■-- - .v. - *\,.V t- -v f: \k Een nieuwe verschijning in de haven van Oudeschild: de „Zeester". Het schip is eigendom van Johan Hutjes uit Ou deschild, die deze voormalige Wierin- ger mosselkotter (vroeger „De Bruin vis") exploiteert als sportvissersboot. Het schip is 20 meter lang, 4,15 meter breed en steekt 1.30 meter diep. Aan boord is ruimschoots plaats voor 20 hen gelaars die voor 20,p.p. een hele dag vanaf de „Zeester" kunnen vissen. Het is de bedoeling ook in het winterhalf jaar deze sportvistochten te houden. Om dat te stimuleren beschikt de „Zeester" over een verwarmd vooronder. Op de foto de „Zeester" bij het binnen varen van de haven van Oudeschild. - V. vAa van 24 mei tot en met 7 juni 1977 Geboren: Mariska, dv. Hendricus Plaatsman en Trijntje Rentenaar; Ma riska Esmeralda, dv. Antonie C. G. Gie- les en Catharina M. M. Spigt; Comelis Gerrit, zv. Johannes A. van Es en Emma Meulstee; Marion Theresia, dv. Hendrik P. J. Schraag en Froukje J. Heerschap; Femmy Catharina, dv. Leo Saai en Anna C. de Vries; Andreas, zv. Johannes J. Schraag en Adriana M. Broekman. Ondertrouwd: Reinder J. van der Veen en Irmgard F. M. Seegers; Johan nes A. Nieboer en Lamberdina W. Ellen. Overleden: Cornelis H. J. Smit, oud 69 jaar, wonende te Den Burg; Louis Hartlooper, oud 60 jaar, wonende te Ei- erland; Comelis Huisman, oud 63 jaar, wonende te Den Burg. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoog water. spaarspeciabsten sinds 1817 A.N.U.M. 's Middags werden op het bui tenterrein (van het bad) mars-, tamboer en majorettewedstrijden gehouden, 's Avonds vonden de concertwedstrijden in het overdekte binnenbad plaats. Hier toe was een gedeelte van de zwembad- vloer omhooggedrukt zodat men als het ware op een drijvend podium speelde. Het publiek zat op de perrons en tribu nes rond het bad. Het jeugdorkest van KTF-DEK, ge leid door Klaas Modder en met 31 leden het kleinste gezelschap dat deelnam aan de uit vijf korpsen bestaande fanfare- groep, opende het avondprogramma. Als verplicht werk bracht men de suite „Pro menades" van Gerard Boedijn ten geho re en speelde als vrij werk de suite uit het Antwerpse dansboek uit de kollektie van Pierre Phalise (1583) in een arran gement van H. van Lijnschoten. Punten De jury, die bestond uit Piebe Bakker (Koudum), H. J. Banguenon (Venlo) en K. Kokelaar (Hoorn) beloonde het op treden met 154 punten voor het ver plichte en 150 voor het vrije werk. Deze totaalwaardering van 304 punten werd later alleen nog overtroffen door het jeugdorkest „Ons Genoegen" uit Wijde- nes dat een totaal van 324 punten be haalde. In het juryrapport van het verplichte werk noteerde jurylid Piebe Bakker: „Over het geheel prima afgewerkt, goed van totaalklank". K. Kokelaar zei ten aanzien van het keuzewerk: „Goede dy namische tegenstellingen, goede over gang naar s/< maat en goed samenspel. Het slot vereist een grotere climax. Als geheel een zeer geslaagde uitvoering van beide werken". Promotie Volgens dirigent Klaas Modder geeft de prestatie van zondag recht op een hernieuwde promotie volgend jaar. Of dit een haalbare kaart is zal volgens Modder nog moeten blijken gezien het snelle verloop van de leden bij een jeugdorkest. Dat zal in de loop van het jaar moeten worden bezien. Het nu be haalde resultaat is in ieder geval een duidelijke stimulans om op de nu inge slagen weg door te gaan. Het bouwdorp voor de Texelse jeugd dat in de eerste twee weken van augus tus wordt gehouden op een terrein bij de Beatrixgymzaal zal voor het grootste deel in het teken van de middeleeuwen staan. De kinderen zullen in middel eeuwse kleding zijn gestoken en ook krijgen allerlei spelletjes die zij doen een middeleeuws karakter, in gunstige zin uiteraard. De kosten voor deelname bedragen ƒ12,50 per kind per week. De eerste week wordt van 1 tot en met 5 augustus gehouden, de tweede week van 8 tot en met 12 augustus. De kinderen worden bezig gehouden van 9.00 - 17.00 uur. Omdat ze rond het middaguur niet naar huis gaan, moet brood worden meege bracht. Twee weken In principe is deelname aan beide we ken mogelijk. Als het aantal aanmel dingen echter erg groot wordt, zal de deelname tot één week worden beperkt. Bij aanmelding voor twee weken is het daarom noodzakelijk aan te geven naar welke week de voorkeur uitgaat. Bij be taling zal een deelnemerskaart worden verstrekt. Aanmelding, liefst zo spoedig mogelijk, kan geschieden bij de afde ling culturele zaken op het raadhuis, telefoon (02220) 3041. De leiding van het bouwdorp berust bij de heer A. Kaper uit De Waal. Hij kan beschikken over een aantal assis tenten, merendeels van Texel afkom stig. Het zijn leerlingen van de peda gogische academie of andere opleidin gen met een creatief of pedagogisch ka rakter terwijl er ook assistenten zijn die alleen maar enthousiast zijn voor een dergelijke vorm van jeugdopvang en er graag aan willen meewerken. Er is in middels een kaderweekend gehouden waarbij het programma vaste vorm heeft gekregen. Betoverde prinses Het weekprogramma start met een opening door een verklede dorpsomroe- per, waarna de groepen worden samen gesteld, het terrein wordt ingedeeld en de bouw van hutten en kastelen kan beginnen. Ook 's middags wordt nog druk gebouwd maar het programma vermeldt dan ook een verhaal of rollen spel. Dinsdag wordt een speurtocht ge houden door groepen kinderen, die klaar zijn met bouwen of aan het bouwen niet willen meedoen. Bij de oplossing van el ke opdracht moet een letter worden ge vonden; de letters vormen samen een toverwoord. Op het bouwterrein van het kinderdorp zal een tot draak omge toverde prinses op de groepen wachten. Als alle groepen het goede woord heb ben gevonden en samen uitspreken zal de prinses bevrijd worden.Daarna wordt gezamenlijk gebouwd aan een burcht, waarvoor ook een naam moet worden bedacht. De woensdag staat in het teken van „middeleeuwse sport". Het programma noemt onder meer „Burchtschieten" (een soort hockeyspel), „slotgracht innemen" (hindernisbaan), middeleeuws voetbal (waarbij de bal is vervangen door een met lappen gevulde zak), kasteeltje lo pen (het verplaatsen van vracht langs een aantal hindemissen), „bandietje gooien" (trefbal) en tenslotte een brand- weerspel dat door tien teams wordt ge speeld en waarbij het erom gaat welk team het eerst een emmer heeft gevuld met behulp van plastic drinkbekers. De woensdagmiddag is ingepiimd voor sport. *- Markt Donderdag wordt een middeleeuwse markt gehouden, waarbij ook de ouders welkom zijn. De zelfgemaakte koopwaar moet zoveel mogelijk geruild of ge schonken worden. De markt zal worden beheerst door allerlei aktiviteiten zoals ringsteken, apiesman, boeienkoning, kop van jut, kwakzalvers, kunstschilders, heksenwaag, minnestreel etc. De laatste dag zullen de kinderen to neelstukjes spelen en wordt een maal tijd aangericht die door de kinderen zelf moet worden bereid. De bedoeling is dat elke groep kinderen een barbecue krijgt en dat zij zich zullen bezig houden met het maken van slaatjes, poffen van aardappelen, vuur bewaken etc. Het ge zellige verloop wordt verder gestimu leerd door het maken van middeleeuwse liederen, verhalen en dansen. De tweede week wordt volgens soort gelijk progrmamm afgewerkt. vh Langeveld endeRooybv den Burg Texel Op vrijdag 10 juni a.s. is onze drukkerij Opdrachten voor adverten ties en drukwerk kunnen in de winkel afgegeven wor den, die gewoon geopend is. Directie L en R Beeld van een der vorige bouwdorpen. De jeugd leefde zich onder meer uit in het tim- me en van hutten, waa btj gebruik xverd gemaakt van afgedankt materiaal van bedrijven. Dit jaar is het programma aanzienlijk geperfectioneerd en heeft het creatieve karakter een nog sterkere nadruk gekregen.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1