Cjroen rwarL-Jexelsin het harL> Eindelijk: het gemeentelijke struktuurplan is klaar iVandaag denken aan morg y Basis voor het totale gemeentelijke beleid Zaalvoetbaltoernooi bracht f 700,- op Bescheiden groei gewenst van alle dorpen ars Kantine-aktie S.V.Texel Vliegtuig verloor reclamesleep /paarbank Parkeerproblemen Schade bij aanrijding „De Hollebol" wordt officieel geopend Insluiping in Tubantia - Ongelukkige val van paard Kind (2) bijna s verdronken in zwembad uto 176 DINSDAG 14 JUNI 1977 OPLAGE 5300 TEXELSE 90e JAARGANG No. 9184 6 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langeveld Da Rooy Pottbua 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, Da Koog, tal. (02228) 266 an Wessel B. Poet, Burdet- straat 17, Den Burg, tel. (02220) 3543. COURANT Verschijnt dinsdag» an vrijdags. Paatglra 852. Abonnementsprijs f 10,30 p. kw. 70 cant Incasso; los 45 cent. Bank: Amre Bank, Nad. Mldd. Bank, Rabobank Advert 40 ct. par mm axel. 4% BTW Het ontwerp voor het gemeentelijke structuurplan is klaar. De commissie ruimtelijke ordening zal er zich in de openbare vergadering van 23 juni over uitspreken, waarna behandeling door de gemeenteraad volgt. Het struc tuurplan is de basis voor het totale gemeentelijke beleid. Het is een richtlijn waarvan de bestemmingsplannen de gedetailleerde (en wettelijk bindende) uitwerkingen zijn. Er behoort dus eerst een structuurplan te zijn voordat be stemmingsplannen worden gemaakt. Zoals bekend is het op Texel wat an ders gelopen. Daar is bijvoorbeeld het belangrijke bestemmingsplan voor het buitengebied vastgesteld voordat er een structuurplan was. De laatste jaren zijn nogal tal van andere rapporten en plannen uitgebracht waaraan feitelijk het structuurplan vooraf had moeten gaan. Dat was onjuist, maar het voordeel^ daarvan was wel dat de samenstellers van het structuurplan het betrekkelijk makkelijk habben gehad. Ze hebben alle bestaande rappor ten en plannen naast elkaar gelegd en hebben zich feitelijk alleen bezig gehouden met het op elkaar afstemmen van de verschillende studies. Bij het doorbladeren van het nu uit gebrachte ontwerp structuurplan komt men dan ook niet veel nieuws tegen. In de nieuwe nota is naar verhouding wel veel aandacht besteed aan de werkge legenheid. Dat onderdeel was nl. nog geen onderwerp van afzonderlijke stu die geweest. De studies die als basismateriaal heb ben gediend, waren: het recreatiebasis plan van 1972, de structuurschets van 1973, het plan buitengebied van juli 1974, het door het CIMK uitgebrachte rapport over de winkelvoorzieningen, het rapport van de Waddenzeecommis sie, het eindrapport van de inspraak (1974), de TESO-prognose over de ont wikkeling van het vervoer per veer, de agrarische structuurschets van 1973, de doelstellingennota Den Burg van 1975, de wegenstructuur van Den Burg (1974), het rapport van de studiecommissie mos- selverwaterplaats, het rapport van de commissie tuinwallen en schapenboeten, het rapport jachthaven Oudeschild, het rapport „Veerverbinding Texel van ETD, Rijkswaterstaat en Provmciale waterstaat, het commentaar op dat rap port, de enquête van Staatsbosbeheer, de nota's over de landschapsparken, rapport visserijhaven Oudeschild, de plannen voor de bestrijding van de ver vuiling van het oppervlaktewater, etc Bevolking In het nu uitgebrachte rapport komt betreffende de bevolkingsgroei op Texel naar voren dat het inwonertal van 13700 a 14750 rond de eeuwwisseling (zoals werd verwacht in de nota „Uitgangs punten voor het structuurplan") mis schien niet zal worden gehaald. Net als elders in het land is het geboortecijfer veel sterker teruggelopen dan werd voorzien en voor de toekomst wordt ze ker niet gerekend op stijging, eerder nog een verdere kleine daling. Het sterftecijfer, zo wordt verwacht, zal ongeveer hetzelfde blijven of iets stijgen als gevolg van toenemende ver oudering van de bevolking. Verwacht wordt daarom een natuurlijke bevol kingsgroei van 4 a 5%> per jaar in de komende 25 jaar, wat leidt tot een in wonertal van 13.400 tot 13.600 rond de eeuwwisseling. Om de minimumtaak stelling te realiseren zal in dezelfde pe riode een jaarlijks vestigingsoverschot nodig zijn van 2 tot 3%. Of er echter mensen naar het eiland zullen (blijven) komen is afhankelijk van de werkgele genheid. In tegenstelling tot het provin ciale streekplan wordt in de nu uitge brachte nota niet bij voorbaat van uit gegaan dat werkeloosheid en uitgaande pendel (mensen die op het vasteland Het parkeerprobleem op Texel lijkt onoplosbaar. Op zo grote schaal worden de voor verschillende dorpsstraten en strandslagen geldende parkeerverboden overtreden, dat de politie er weinig te gen kan uitrichten. De overtreders lijken zich hiervan bewust te zijn. De kans dat zij een „bon" krijgen is niet zo groot, maar als het wel eens gebeurt is er ook geen man over boord, want een boete van ƒ15,wordt graag betaald voor een hele dag parkeren. Het meest nijpend is het probleem op de strandslagen. De toegang tot de stran den wordt goeddeels afgesloten waar door bij ongevallen ambulance, politie e.d. er niet langs zouden kunnen. Effec tief optreden tegen dit kwaad is alleen mogelijk als veel hogere boetes zouden worden geheven en als de controle groot scheeps zou zijn, dus met inzet van hulp krachten. De plaatselijke autoriteiten hebben echter niet de bevoegdheid om de zaken aldus te regelen. gaan werken) zullen toenemen. In de praktijk is trouwens gebleken dat de si tuatie op Texel niet kan worden verge leken met die van overig Noordholland: de bevolkingstoename op Texel is niet gepaard gegaan met werkeloosheid en vertrekoverschot. „Bij een aktief beleid op het gebied van de werkgelegenheid acht de gemeente het zeer wel mogelijk het eerder genoemde vestigingsover schot van IV2 tot 3°/o te behalen". Enige groei van het aantal inwoners (nu 12.213) is nodig. Het beleid moet gericht zijn op 13.750 personen in het jaar 2000. Dat betekent dat een jaarlijkse groei van 0,5% nodig is wat gezien de ontwikke lingen tot dusver goed mogelijk is. Als de ontwikkeling van de werkgelegen heid tegenvalt, wordt het natuurlijk an ders. In ieder geval wordt gestreefd naar een evenwichtige leeftijdsopbouw van de bevolking. Spreiding Wat betreft het spreidingsbeleid van de bevolking is de gemeente het duide lijk oneens met het provinciale streek plan, waarin is aangegeven dat de be volking gelijkblijft, en dat woningbouw en andere voorzieningen alleen nog mo gelijk zjjn in Den Burg. Als in de kleinere dorpen geen wo ningen meer worden bijgebouwd zou dat als gevolg van de vermindering van het aantal personen per woning leiden tot teruggang van het bevolkingsaantal in die dorpen, waardoor de leefbaarheid en het voorzieningenniveau ernstig zul len worden geschaad. Daarom wordt in het structuurplan gesteld dat zowel Den Burg als de buitendorpen evenwichtig moeten groeien in het belang van de in standhouding van een toereikend voor zieningenniveau en een goed woon- en werkklimaat. De bescheiden groeimoge lijkheden van de dorpen mogen dus niet worden beperkt. Afgezien van Den Burg en De Koog (waar mede als gevolg van het toerisme reeds een aanzienlijk winkelapparaat is) wordt ook de uitbreiding van de winkel voorzieningen in de kleinere dorpen niet by voorbaat gestopt. De gemeente gaat er in het ontwerp structuurplan vanuit dat de kleinere dorpen en hun omgeving („verzorgingsrayons") ten minste 1.000 tot 1.500 inwoners moeten hebben. Alleen De Waal valt hier bui ten. Dit kleine dorp zal wat betreft de woningvoorraad worden afgestemd op 300 inwoners want het valt binnen het verzorgingsgebied van Den Burg. Over de toekomstige woningbouw wordt opgemerkt dat deze moet zijn af gestemd op de reële behoefte. Een der de van het aantal woningen zou moeten bestaan uit kleinere huizen, minder dan vier kamers, ten behoeve van alleen staanden en kleine huishoudens. Van de tot 1985 te bouwen woningen zal 25 - 30% huurwoningen moeten zijn en 70 - 75% koopwoningen. Dit geldt voor alle dorpen. Scholen Bij de als gewenst genoemde bevol kingsspreiding kunnen de kleuter- en basisscholen in de dorpen worden ge handhaafd. Als gevolg van de voortzet tende daling van het geboortecijfer is het aantal bestaande lokalen ook in de toekomst toereikend. Alleen in De Koog moet er één lokaal bij. Voor Den Burg (Thijsseschool) en Oudeschild moet wor den onderzocht of de bouw van perma nente lokalen nog wel verantwoord is. Toch moeten in de verschillende bestem mingsplannen wel bouwmogelijkheden voor scholen blijven want de ligging van sommige kleuter- en basisscholen in Den Burg ten opzichte van de woonwij ken is niet ideaal. Ook moet rekening worden gehouden met veranderingen in de structuur van het basisonderwijs, zo als de integratie van kleuter- en basis scholen wat uitbreiding en aanpassing van schoolgebouwen nodig zou kunnen maken. De eerste jaren zal het aantal leerlin gen op de scholen voor voortgezet on derwijs nog toenemen, maar op langere termijn zal het weer teruglopen (ge volg van het afnemende aantal geboor ten) zodat bij het voortgezet onderwijs geen behoefte bestaat aan uitbreiding van het aantal lokalen. Voor de zg. mid denschool zullen in Den Burg wel mo gelijkheden moeten worden geboden. Winkels Het ontwerp structuurplan biedt meer mogelijkheden voor uitbreiding van de winkeloppervlakte op Texel dan stond aangegeven in het CIMK-rapport, „in verband met de flexabiliteit". Uitbrei ding van het aantal kampwinkels moet beperkt blijven en deze kampwinkels niet ten koste mogen gaan van winkel vestigingen in de dorpen. Sport Ook bij de sportvoorzieningen zal wor den ingegaan op de gebleken behoefte. Op korte termijn zullen worden verwe zenlijkt: een vijfde voetbalveld en een verhard trainingsveld in Den Burg als mede twee tennisbanen in Den Burg en twee in De Koog. Gezien de belangstel ling voor de ruitersport wordt ook een akkommodatie voor de plaatselijke po ny- en ruiterslubs wenselijk geacht, te stichten bij Den Burg. Mogelijkheden voor recreatieve sportbeoefening buiten verenigingsverband moeten worden uit gebouwd. Op langere termijn wordt re kening gehouden met verdere uitbrei ding van de sportakkommodatie in Den Burg met name ten behoeve van de bui tensporten. De bestaande zaalsportak- kommodatie wordt de eerste tijd vol doende geacht; op den duur zal ook deze akkommodatie moeten worden uitge breid. In de volgende nummers meer over het structuurplan. De KOOG Materiële schade ont stond vrijdagmiddag bij een aanrijding op de Nikadel. Een Duitse vrouw reed met haar Fiat 132 achteruit en lette daarbij onvoldoende op het andere ver keer. Zodat zij botste tegen de Simca 1100 van de Alkmaarder F. de Jonge. Het in de voormalige bibliotheek ge vestigde bejaardencentrum „De Holle- bol" zal donderdagochtend 30 juni om 10.30 uur officieel in gebruik worden gesteld. Dit zal gebeuren door de CRM- functionaris De Boer uit Rijswijk, be langrijk adviseur op het gebied van be- j aarden voorzieningen. In de nacht van zondag op maandag zijn onbekenden hotel „Tubantia" aan de Pontweg binnengedrongen en hebben drank, levensmiddelen en rookartikelen ter waarde van ongeveer ƒ900,wegge haald. De artikelen waren op verschillende plaatsen in het gebouw opgeslagen Er waren geen sporen van braak. De politie heeft de zaak in onderzoek. Het tweede doelpunt ts een feil nadat (international) Louis Uriol met een enorme knal de bal langs Texel-doelman Roel Veldman heeft gejaagd. Het Noordhollands seleclte- team waaraan Louis Uriot deel uitmaakte won de wedstrijd tenslotte met 61. Met een opbrengst van rond ƒ700, is het vrijdagavond ten bate van de S.V. Texel kantine gehouden zaalvoetbal toernooi minder succesvol geweest dan verwacht werd. De ongeveer 150 toe schouwers die de tribune van sporthal Ons Genoegen bevolkten hebben voor hun entreekaartjes echter enkele goede wedstrijden kunnen zien. Vooral de laatste wedstrijd van de avond tussen een Texelse zaal voetbalse lectie en een selectie topvoetballers uit het district Noordholland was het aan zien meer dan waard. Dit ondanks het machtsvertoon van de Noordhollanders (waaronder Aad Vaars en Louis Uriot) die het treffen met een 61 overwin ning afsloten. De voorwedstrijd tussen een team van 14- tot en met 16-jarigen van Texel en uit Den Helder werd een zege voor de Texelaars. Zij bonden het Helderse team met 52 aan hun zegekar. De 16- tot en met 18-jarigen deden het een stuk slechter. De Helderse ploeg overwon het Texelse team met 80. In het kader van de S.V. Texel kan tine-aktie staat voor deze zomer nog een uitgebreid aantal evenementen op 't pro gramma. Er wordt ondermeer een groot scheepse loterij gehouden. Daarnaast proberen de aktievoerders een wedstrijd tussen een Texelse selectie en een voet balvereniging uit de ere- of eerste divi sie te organiseren. DE KOOG De 9-jarige Cars ten Leitner uit Düsseldorf moest zaterdag met onder meer een zware hersenschud ding naar het ziekenhuis worden ge bracht nadat hij van zijn gehuurde paard was gevallen. Het dier had in de buurt van de aan de Bosrand weg gelegen ma nege zijn jonge berijder afgeworpen, toen het schrok van onweer. De jongen heeft daarbij waarschijnlijk een klap van een hoef opgelopen. Carsten werd door zijn ouders naar het vakantieadres op Dekkerskoog gebracht. Na enige tijd ging zijn toestand zodanig achteruit dat de dokter werd gewaarschuwd die di- rekt opname in het ziekenhuis nodig achtte. EIERLAND - Een vliegtuig van Tessel Air verloor zaterdagochtend boven Den Helder zijn sleep reklameletters. De sleep met de tekst „De Graaf auto show Schagen" viel in de monding van de marinehaven en kon direkt door een zeilbootje worden opgepikt. De sleep heeft blijkbaar niet goed vastgezeten. Bij het vertrek was het op pikken van de sleep niet helemaal naar wens verlopen. De dreg waarmee het vliegtuig de tussen twee palen opgehan gen draad van de sleep moest oppikken, raakte enkele keren de grond en nam wat plukken gras mee. De sleep bleef echter hangen zodat Tessel Air-direc teur Gerard Roeper aannam dat de zaak in orde was. Achteraf moet het opgepik te gras echter toch een rol hebben ge speeld. Aan het mechanisme zelf man keerde niets, zo stelde de dienst Lucht vaart van de Rijkspolitie bij onderzoek vast. De reklameklant heeft ook geen nadeel geleden, want direkt nadat piloot G. Kieft via de radio had laten weten dat hij zijn sleep kwijt was, werd op het vliegveld Texel in een half uur een nieu we in elkaar gezet, waarmee tijdig het „te bewerken" gebied rond Schagen werd bereikt. Het neervallen van de omvangrijke reklamesleep is niet bijzonder gevaar lijk. Afgezien van de met lood verzwaar de treks tang is alles van nylondoek en touw. Bij het vallen zorgt een rempara- chuet voor een geringe snelheid. Toen vorig jaar boven Den Helder een rekla mesleep moest worden losgekoppeld om dat het vliegtuig wegens onverwacht brandstoftekort voortijdig moest landen, kwam deze op de huizen terecht waarbij geen dakpan werd beschadigd. Echt ge vaarlijk is een dergelijke zeer zeldzame gebeurtenis alleen als de sleep tussen het verkeer terecht zou komen. De 2-jarige Britta Meijer uit Sankt Augustin (Duitsland) verdronk vrydag bijna in het zwembad van De Turkse Tent aan de Bosrandweg. Toen de fami lie het kind even uit het oog verloor, raakte het spelenderwijs te water. Een andere toerist zag het meisje op de bo dem van het bad liggen. Dank zij zeer snel handelen liep het goed af. Het kind had water binnengekregen en het be wustzijn verloren, maar kon spoedig by kennis worden gebracht. Gebruik werd gemaakt van de beade mingsapparatuur van de ambulance, waarmee het kind naar het ziekenhuis in Den Helder werd vervoerd voor ob servatie en eventuele behandeling. De ambulance had nog sneller ter plaatse kunnen zijn als deze direkt via het alarmnummer (2011) was gebeld en pas daarna de dokter. Het ambulanceper soneel is geschoold in het direkt toepas sen van de apparatuur, wat levensred dend kan zijn als het snel genoeg ge beurt. Over het algemeen geldt dat in zeer acute gevallen zoals dat van vrijdag het eerst de ambulance moet worden ge waarschuwd. Vanuit de ambulance kan dan de dokter per mobilofoon worden gealarmeerd. 'n Goed spaarplan maakt wensen sneller bereikbaar. Dat kan bij de -we/t nededand spaarspeciahsten sinds 1817

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1