'ff?-'-' imiMiwwm „Jour de fête" in City Het verhaal van de oprechte timmerman lit Commissie R.O. vergadert Laatste week zomeravondvoetbal VVV houdt buitengewone ledenvergadering Lammerenmarkt Opp Te diep in het glaasje gekeken Vernielingen assen Peter Nieuwenhuis won op Zuid-Haffel De commisie ruimtelijke ordening houdt donderdagavond 23 juni aanvang half acht een openbare vergadering in het raadhuis. Naast de behandeling van het ontwerp structuurplan voor Texel wordt gesproken over de nota over het in officieel vooroverleg brengen van het ontwerp bestemmingsplan De Krim en over de te nemen stappen naar aanlei ding van het slechts gedeeltelijk door GS goedkeuren van het bestemmings plan voor Oudeschild. Bij de competitie van het zomer avondvoetbal gaat in poule A koploper CVI de zesde en laatste week in met 8 punten uit vijf wedstrijden. De ploeg heeft eveneens het beste doelsaldo na melijk 5 voor en 0 tegen. In poule B wordt de eerste plaats ge deeld door Reizenboetiek en Memo. Ook zy verzamelden 8 punten uit 5 ontmoe tingen. In poule A is naarmate de competitie vorderde alleen maar de spanning toege nomen. CVI moest bij Jonge Agarraërs een punt inleveren (00). De ploeg speelde deze partij met 10 man maar omdat direkt al een speler van Jonge Agrariërs uit het veld werd gestuurd, speelde ook deze ploeg verder met 10 man. Het gelijke spel van CVI houdt echter in, dat De Zwaan deze week bij winst op JKM langszij kan komen. JKM won met 30 overtuigend van De Waal en speelt nog terdege mee. Winst op De Zwaan en CVI kan hen zelfs het kam pioenschap opleveren. De Zwaan is in het komende duel met JKM gehandi capt door de schorsing van 2 spelers. Jelleboog, dat met 30 won van Casi no, is vooral voor De Zwaan nog een gevaarlijke tegenstander. De nog te spelen wedstrijden JKM-De Zwaan, CVI-JKM, Jelleboog-De Zwaan zullen de beslissingen gaan brengen. De mogelijkheid op beslissingswedstrijden is zeker niet uitgesloten. In poule B viel weer een koploper (voorlopig) af. De Muy leed een neder laag tegen Gempo (21). Gempo is in de strijd voor de bovenste plaats echter zeer verrassend teruggekomen en staat nog maar 1 punt achter. Reizenboetiek maakte geen fout en veegde Koffiebar met 40 van het veld. Memo begon wat moeilijker, maar nam uiteindelijk ruim afstand van Westerlaken (30). De Muy verloor dus, terwijl RWS terug kwam met een 30 zege op Casino 2. Met de wedstrijden Gempo-Memo, De Muy-Reizenboetiek, De Muy-RWS en Reizenboetiek-Memo in het verschiet is nog van alles mogelijk. Poula A: Tussenstanden CVI 5 8 5- 0 De Zwaan 4 6 6- 3 JKM 4 5 6- 4 Jelleboog 4 4 6- 4 De Waal 5 4 2- 6 Jonge Agrariërs 4 1 0- 7 Casino 4 1 2- 7 lie B: Reizenboetiek 5 8 18- 3 Memo 5 8 15- 8 Gempo 5 7 6- 8 De Muv 5 6 12- 5 RWS 5 6 6- 4 Casino 2 5 3 8-13 Westerlaken 5 1 3-11 Koffiebar 5 1 2-18 De VW Texel houdt woensdag 29 juni een buitengewone ledenvergadering in verband met wijziging van de begro ting van 't lopende boekjaar. Snelle bij sturing is mogelijk als gevolg van de zg. prestatieanalyses die tegenwaardig wor den uitgevoerd. Gebleken is dat de in komsten aan lidmaatschappen wat lager moeten worden geraamd als gevolg van ledenverloop of vermindering van de akkommodatie (waardoor het bedden- geld lager wordt). De omzet aan adver tenties in de VW-krant Voor Vrienden van Texel valt 1.500,hoger uit en de opbrengst (provisie) van de zeer goed lopende hotelarrangementen stijgt van ƒ60.000,naar ƒ80.000,De zeer voor zichtig geraamde inkomsten uit de re serveringsdienst vallen ook mee. Het ge raamde bedrag uit deze sector van ƒ20.000,is ver overschreden en er wordt nu ƒ15.000,bij opgeteld. Gun stig is ook de retourporto die wordt ont vangen. Al met al wegen de extra in komsten (ƒ43.500,ruimschoots op te gen de extra uitgaven (ƒ42.000, Op de ginsteren gehouden lammeren- markt werden 240 dieren aangevoerd die ƒ145,tot ƒ162,50 opbrachten Texelaar Z. uit De Waal had in de nacht van zondag op maandag kennélijk te diep in het glaasje gekeken want zijn rijstijl was zo merkwaardig dat de pa trouillerende politie hem aanhield Het drankmisbruik kon echter niet bewezen worden want ondanks herhaalde aan drang was Z. niet bereid mee te werken aan blaas- en bloedproef. Deze weige ring is een misdrijf dat in de praktijk dezelfde straf kan opleveren als aan getoond rijden onder invloed. i DE KOOG In de nacht van zater dag op zondag hebben onbekenden vier kostbare lampen op het terras van hotel De Kogerhoop vernield. De lampen wer den van hun voetstuk gerukt; drie wer den een stuk verder op straat kapot ge smeten. De schade beloopt ongeveer ƒ800,—. In dezelfde omgeving (Bosrandweg) werd dezelfde nacht de Imkerbuiten spiegel van een Duitse auto gesloopt. De wagen stond geparkeerd bij hotel „Bos rand". Na een betrekkelijk stil voorseizoen zijn nu grote aantallen toeristen op het eiland. Daaronder bevinden zich ele menten die, gebruik makend van de zor geloze stemming van de vakantiegan gers, zich aan andermans goed vergrij pen. De politie krijgt herhaaldelijk mel dingen van kleine diefstallen, soms ge paard gaande met vernielingen. Een meisje die haar regenjack even had achtergelaten bij een marktkraam in de Parkstraat was dit kledingstuk enkele seconden later kwijt. Ook gevallen van zakkenrollerij heb ben zich voorgedaan. Recreatiesportleider Peter Nieuwen- huis heeft zijn wielerprestige tijdens de woensdag op het parcours Zuid-Haffel gehouden clubwedstrijd van de wieler vereniging, meer dan waar gemaakt. Nieuwenhuis won met veel machtsver toon hoewel hij niet eens tot het uiterste behoefde te gaan. Buiten de latere winnaar startten in totaal zeven clubleden voor deze senio renwedstrijd. De eerste vier van de tien te verrijden rondes ging het er op gelijk niveau aan toe. To enPeter Nieuwenhuis het echter welletjes vond en het lont in het kruidvat gooide werd het veld spoe dig uiteen geslagen. Kees Riemens pro beerde nog even te volgen maar moest zijn poging staken waarop Nieuwenhuis zich allengs af liet zakken en zich weer in de kopgroep nestelde. Het tempo was dermate hoog dat Ge rard Koorn en Douwe Dros last van kramp kregen en Jan Huydink zich in de achterste gelederen moest terugtrek ken. Twee ronden voor het einde demar reerde Peter Nieuwenhuis opnieuw en maakte er nu geen spelletje meer van. De uitslag werd: 1. Peter Nieuwen huis; 2. John Huydink; 3. Simon Appel; 4. Dirk Zuidewind; 5. Kees Riemens; 6. Douwe Dros; 7. Gerard Koorn; 8. Jan Huydink. Donderdag tot en met dinsdag (dage lijks 20.00 uur) brengt het City theater Jacques Tati's eersteling „Jour de fête" (,,'t Is feest vandaag"). Hoewel al ge maakt in 1949 (dus voor „Monsieur Hu- lot" en „Mon Óncle") is zien, of terug zien van de film over de lotgevallen van de plattelands-postbode Francois een belevenis. Een klein Frans dorpje bereidt zich voor op het jaarfeest. Óp het anders zo stille dorpsplein worden 'draaimolens en kraampjes opgezet door de kermisklan ten, die iets van het onbekende van de grote wereld met zich meebrengen. De slungelige plaatselijke postbode (een cre atie van de lange Tati) ziet in een der kermistentjes een film over de Ameri kaanse posterijen. Hij raakt volkomen in de ban van de snelle efficiënte manier waarop daar de post wordt bezorgd en begint het vanaf dat moment ook „mo derner" en dus vooral sneller te doen. Het is de aanleiding tot een onophou delijke stroom kolderscenes. Het gespro ken woord komt er nauwelijks aan te pas, want de grappen zijn bijna uitzon derlijk visueel. (Een groot voordeel, om dat anders in een zaal lachende men sen nogal eens wat verloren gaat). Het enige wat men Francois nu en dan hoort mompelen is „Allez.les Ame- ricains"Bezeten van de ideeën van „The U.S. Mail" rijdt hij als een gek door het dorp. Op zijn antieke dienst- fiets haalt hij zelfs de Tour de France in; door de klep aan zijn pet ziet hij de bordjes wegomlegging niet. de brug over het kanaal is er niet meer, maar zelfs terwijl hij omlaag valt trapt hij nog door. Natuurlijk brengt zijn overijverige ge drag in het slaperige dorp de nodige ver wondering en paniek teweeg, al krijgt iedereen zijn post zoals gewoonlijk. te laat. Verrassend is het bij deze film toe gepaste kleurprocede. Het lijkt een blauwachtig soort zwart-wit, maar wan neer iemand bijvoorbeeld een ballon op blaast komt die prachtig oranje tevoor schijn. Als Frangois door het feest wat aangeschoten is geraakt en in het don ker op de fiets stapt, zien we alleen zijn achterlicht in fraai rood van links naar rechts in het donker verdwijnen. „Jour de fête", voor enkelen mis schien een kostelijk weerzien, kan ook een nieuwe generatie van harte worden aanbevolen. (Alle leeftijden). In het voorprogramma draait „1000 zielen", een interessante film van Rimko Haanstra, de zoon die de voetsporen van vader Bert lijkt te gaan drukken. DINSDAG 14 JUNI In de Hervormde kerk van De Cocks, dorp wordt de dia-serie „Mooi Texe!" vertoond; 20.00 uur. WOENSDAG 15 JUNI De sportvissersclub houdt aan het stranj van De Koog (paal 21) een gastenwei strijd van 19.00 tot 21.00 uur. DONDERDAG 16 JUNI Het Waterschap houdt in hotel De Lin. deboom-Texel een openbare inforrru. tieavond over de plannen voor bouw van een nieuw gemaal bij Krajf" sekeet; 20.00 uur. VASTE DATA Elke woensdagavond kunnen liefheb bers volleyballen in De Bijenkorf Oosterend, aanvang 19.30 uur. Iedere derde donderdag van de maani spreekuur van het FNV in het zaaltyfer van de Doopsgezinde gemeente in dj le Kogerstraat. Urgente gevallen: bel nn (02220) 3493 of (02220) 4117. Iedere woensdag, aanvang 19.00 uur spelletjesavond voor de jeugd in „D-K' Zwalkersburcht" aan de Beatrixlaan Elke maandagavond aanvang 20.00 uu: ez< bridgen in hotel De Lindeboom-Texel e z Inleggeld 3,75 per persoon. ud Wielervereniging Texel houdt ieder* p zondag trainings wedstrijden op hel 8 Hogebergcircuit. F1 De Stichting voor Gezinsverzorging «i Bejaardenhulp Texel houdt spreekuurLY, op maandag tot en met vrijdag viEgp 9.00 - 10.00 uur van van 14.00 - 15.03|p uur. Adres Julianastraat 3, Den Burg telefoon (02220) 4152. Elke maandagavond om 20.00 uur kla verjassen in „De Zwaan". Bij de Zwalkersburcht aan de Beatrix- laan kan dagelijks oud papier l in de daar opgestelde container gede- jP1' poneerd worden. 61ankelijnclub komt op maandagavond bijeen in „De Witte Burcht", aanvang half acht. Ie le m ell Mlt re r. »er In De Cocksdorp kunnen in het gebouw van de Hervormde gemeente uitslui tend op donderdag boeken worden ge leend. De uitleenuren zijn van 15.30- 16.30 uur en donderdagavonds var 19.00 - 19.45 uur. Bejaardenzang iedere woensdagmiddag^1 15.00 uur in de Hollebol aan de Burg wal. Oud papier ten bate van gymnastiek vereniging Oosterend kan altijd wor den bezorgd onder het afdakje van dt voormalige brandweerkazerne aan dt Achtertune te Oosterend. Iedere donderdagavond om 20.00 uui bijbelstudie ten huize van Jan Paula Brouwer, Warmoesstraat 42 io Den Burg. NVSH-informatiecentrum, -middelen depot en -bibliotheek in het GroeneJj Kruisgebouw aan de Witte Kruislaan™* te Den Burg zijn iedere maandag van"? 20.00 - 21.00 uur geopend en te lef o-^ nisch bereikbaar onder nr. 3241. Con-jfr tactpersoon: Méri Blanken, Tjakker- straat 35, Den Burg, telefoon 3012 g Maatschappelijk werker Frank van Lare?? houdt iedere werkdag spreekuur icjï het Groene Kruisgebouwtje. Maan-K dags en vrijdags van 8.30 - 10.30 uur,E woensdags van 14.30 - 15.30 uur ecg, donderdags van 18.30 - 19.30 uur. Kj? Iedere donderdagmiddag aanvang 15.30^ uur bejaardengymnastiek in 't Skiltjf" te Oudeschild. Helemaal niet lang geleden en in een land dat ons erg vertrouwd voorkomt, woonde een degelijke, hardwerkende timmerman, die door eerlijk werken een gezond bedrijf had opgebouwd. In het algemeen had baas Krul tevre den klanten, die hun opdrachten met een gerust hart aan hem toevertrouw den. Sommige mensen kon hij echter moeilijk tevreden stellen; zijn werk stukken waren dan wel goed, maar waarom gebruikte hij nog steeds die eenvoudige gereedschappen, zoals ha mer, schaaf en beitel? Zij kenden, door de reklame in timmerblaadjes voor le ken, concurrenten van hem, die hun werkplaats veel moderner hadden in gericht. Hun produkten waren wel duur der, maar het kon niet anders, of de kwaliteit moest daar dan ook naar zijn, zo redeneerden ze. Natuurlijk las onze timmerman in zijn schaarse vrije tijd z'n vakblad, „Ons Timmeren" genaamd. Daar werd hij de laatste tijd wat onrustig van. Er ver schenen daarin nl. steeds meer artike len van zg. houtologen, die beweerden dat er iets mis was in het timmerbedrijf. Die houtologen konden tijdens hun timmeropleiding soms wel eens niet zo goed met de hamer omgaan, een paar fikse meppen op de duim deed ze dan besluiten zich geheel te verdiepen in de veiliger studie van het Hout in al zijn facetten. En daar brachten zij het ver in! Zo ver, dat zij zich in staat achtten om voor het timmerbedrijf, waarin zij wel eens onprettige ervaringen opdeden, vernieu wingsplannen op te stellen. „Het Hout", zo schreven zij, „is door de timmerman reeds te lang verwaar loosd! De bewerking van dit zo tere en kostbare materiaal kan en mag niet meer geschieden met ouderwetse ha mers en zagen. Wij hebben, na intensie ve research, voor dat doel nieuwe ei gentijdse houtverbindings- en houtver- delingsinstallaties in ons ontwikkelings programma opgenomen, die elke tim merman, als hij tenminste bij wil blij ven, op den duur wel zal moeten aan schaffen. Het is natuurlijk wel zo, dat wij onze gecompliceerde apparatuur niet zomaar in een willekeurig timmerzaak- je kunnen neerzetten. Onze timmerbe- geleiders zullen dan ook baas en knechts van de zaak instrueren en adviseren, het hout zal voor, tijdens en na de bewer king nauwkeurig door onze specialisten worden onderzocht en zij zullen belast worden met het aanbrengen van de door ons nog te ontwikkelen speciale hulp stukken, aangepast aan de houtnerf structuur. Het resultaat van onze bemoeiingen met de houtverwerkende industrie is helaas onmogelijk te bepalen, wel zal ons werk ertoe bijdragen, dat verouder de werkwijzen in onze bedrijfstak, dank zij onze inspanningen, langzamerhand zullen verdwijnen. Verder stemt het ons tot tevreden heid, dat de minister ons een subsidie van ƒ150 miljoen heeft toegezegd, zodat wij met de uitvoering van onze ver schillende plannen een bescheiden be gin kunnen gaan maken". Toen onze timmerman dit artikel ge lezen had, was hij goed van de kook. Wat was er op zijn werk nu eigenlijk aan te merken? Konden anderen nu zo maar zich gaan bemoeien met het werk waarvoor hij verantwoordelijk was? Maar helaas, hij zou het nog moeilij ker krijgen. Op een dag stapten twee keurige he ren zijn zaak binnen, die zich voorstel den als Pop en Nagel van de regionale Timmeradviesdienst. „Of de heer Krul even een momentje voor ons vrij kan maken?" Baas Krul, nog ouderwets fatsoenlijk opgevoed, legde z'n vertrouwde zaag neer en wachtte af. Daar brandden de bezoekers los in goed samenspel. „Of de heer.èh, o ja, Krul nog wensen heeft op timmetgebied Nee, we willen ons beslist niet op dringen, het idee, maar toch, als u voor bepaalde probleempjes komt te staan, onze medewerkers De meeste van uw collega's maken al een enthousiast gebruik van onze uit gebreide servioe Ja, een must hoor, als u tenminste be hoorlijk in de markt wilt blijven. Maar we willen absoluut dat u zelf beslist. Hier is het adres van ons hoofd kwartier van waaruit wij dit, zoals wij het noemen „veldwerk" regelen. Ja meneer Krul, dat heeft u echt leuk opgemerkt ha, ha, wij staan nog in de loopgraven. Wacht maar. Maar goed, hier is ons kaartje en wat interessante informatie over houtbewerking. We zul len maar zeggen: Tot ziens!" En daar gingen ze, onze timmerman peinzend achterlatend. Het werk wilde niet vlotten, die dag. Zijn knecht had pech met een knoestig stuk hout en ook dat stemde hem tot nadenken. Zouden die Pop en Nagel daarvoor een afdoende oplossing weten? Vroeger moest hij het zelf wel oplossen en, vond hij, knechts leren nu eenmaal het beste in de prak tijk Nou ja, maar eens proberen.. de concurrentie deed het toch ook? Kon hij dan achterblijven? De timmeradviseurs lieten niet lang op zich wachten en al gauw werden nieuwe installaties geplaatst in de werk plaats van Krul. Ook zou de T.A.D. een houtnerftester sturen, zodat de juiste hulpstukken, voor rekening van Krul, konden worden aangebracht. Verder kon hij nu elke week een bezoekje verwach ten van de werkplaatsbegeleider en als hij problemen kreeg met klanten kon hij rekenen op een uitgebreide rappor tage van de aangetrokken sociale werk ster. Behalve in de minder opvallende werkplaatsen, zou de Dienst nu ook aan de door deskundigen geselecteerde we gen gaan timmeren, om de klanten, die vroeger een gezellig praatje kwamen SCHOOLBEGELEIDINGS- DIENST OMSTREDEN? f Binnenkort moet de gemeente Texel beslissen over verhoging van de gemeentelijke financiële bijdrage aan de schoolbegelei- i dingsdienst. Deze vanuit Den Hel- der opererende organisatie wordt x nu gesteund met een bijdrage van ƒ5,50 per inwoner. Gevraagd is deze bijdrage te verhogen tot ƒ8,50. Onder de Texelse scholen wordt momenteel een enquête ge- houden over het functioneren van J de SBD. Mede op grond van de resultaten daarvan zullen B. en i \V. de gemeenteraad adviseren. Verwacht mag worden dat deze J enquête niet alleen positieve re- akties zal opleveren. Een van de mensen die bedenkingen hebben tegen de begeleidingsdienst is de heer E. Stoer, hoofd van de o.l. Luberti school uit De Koog. Hij heeft zijn gevoelens vertolkt in het verhaal van de oprechte timmer- man, een soort gelijkenis die wij bij hoge uitzondering (want het ruimtebeslag van dergelijke bij- dragen is wel erg groot) afdruk- ken. Red. maken in Kruis werkplaats, breder en dieper te kunnen informeren. „Maar beste mensen", riep Krul wan hopig uit, „wat gaat dat allemaal niet kosten? Dat kunnen we nooit opbren gen!" „Dat hoeft ook niet", antwoordde de timeradviseur opgewekt, „uw klanten zullen veel meer moeten gaan betalen. En, als wij uw werkstukken van een duuraandoende wetenschappelijke ver pakking voorzien, doen ze dat graag! Maar kom, aan het werk. Deze plank moet doormidden? Daarvoor stellen we de houtverdelingsinstallatie in. Heeft u het bedieningshandboek uit onze huis drukkerij? Waar is het rapport F.I.K.I van onze houtnerf tester over deze! plank? Och, waarschijnlijk nog in het archief op het hoofdkwartier. Jammer, volgende week komen we dan terug, daE is dat daar wel gevonden, want we heb ben al 25 man personeel", verklaarde hij trots, „en dan zullen we m die plank eens keurig de geprojecteerde coupure aanbrengen". „Mag ik niet even nu met de zaag? probeerde Krul nog benauwd te zeggen „Nu stelt u me teleur, daar kan ik echt niet achter staan, laten we dat ver ouderde gedoe met de hand maar ver geten", sprak de timmeradviseur be straffend en vertrok. Toen onze timmerman, in het nauw gedreven, zeker wist dat zijn adviseur weggereden was, pakte hij vlug z'n ver trouwde gereedschap en probeerde de ontstane achterstand in het werk in te halen. De volgende dag zou hij dan wel die andere nieuwe houtverbindingsin- stallatie proberen. Het moment was aangebroken; alles L was ingesteldhoutsoort, houtdikte, spij- L kerlengte, spijkerdiameter, temperatuur, luchtvochtigheid.De checklist klop<— te. Met van emotie trillende vinger L drukte Krul op de startknopEen ge- Jij zoem, daarna een klapnet het ge- öc luid van een hamer op een spijker. Krul bekeek snel het resultaat. De g spijker was niet recht meer! Ook zijn^ andere vertwijfelde verbindingspogin- gen stelden weinig voor. p Gelukkig had hii zijn hamer en nijp-I tang nog en kon hij dit karwei snel kla- p ren. Maai- moest dat nou zo verder met zijn zaak? Moedeloos liep hij 's avonds de deur uit. Hij wist het met meer. Daar kwam hij de schoolmeester te-1 gen, die van de ontwikkelingen in het timmerbedrijf wel iets wist en dus be- greep, wat er nu met Krul aan de hand was. Die zei: „Trek het je niet aan man, ga 3 op je eigen vakmanschap af. Die pro blemen van jou, nou, daar kan ik over u meepraten!" E. Stoer e-

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 2