Weinig A ntirookritters hielden het vol Duitse acupunctuurnaaldjes werkten slechts drie weken. 65 gulden lichter. Ongemak „bij wortel" aanpakken Mitra kwam pittig terug ■Mé Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 14 juni 1977 Twee maanden nadat een groep van zo'n vijftig Texelaars een acupunctuur-behandeling onderging in de Duitse plaats Münster, is het aardig de resultaten daarvan eens na te gaan. Wat betreft zij die meegingen om van het roken af te komen, slaagde de helft, maar voor degenen, die dachten hun gewicht er een beetje mee op peil te brengen, werd het een zware tegenvaller. Sommigen wer den zelfs iets dikker Acupunctuurspecialist Wolfgang Koek aan bet werk. Hier behandelt hh het rechter oor van Peter Smit uit De Waal die de reis naar Munster ondernam om wat overtollige kilotjes" kwijt te raker (f0to p. Langeveld) Wisselende resultaten Zoals gezegd waren de resultaten wis selend. Laatstgenoemde mevrouw be merkte een week na de behandeling dat de bloeddruk van 260 teruggebracht was tot de helft Lang duurde dit echter niet en het door de acupuncturist gege ven advies nag een paar maal voor be handeling terug te komen kon begrijpe lijk niet opgevolgd worden. De rokers uit het gezelschap wisten zich de eerste tijd na de behandeling wat de rokerij betreft goed in toom te houden Daarna ebde de herinnering aan de „prikken" langzaam weg en ruw geschat de helft begon weer. Van de overigen bleek de acupunctuurbehande ling een stimulans te zijn om zichzelf op te leggen niet meer te roken. Dit laatste geldt misschien ook enigs zins voor de leden van het gezelschap die „voor de lijn" mee gingen. Tot dus ver kan echter niet gezegd worden dat men „kilo's afslankte". Ooracupunctuur De reis naar deze Duitse acupunc tuurspecialist werd georganiseerd door Annelies de Wijn en Meert Dros uit Den Hoorn. Zij deden dit door tussenkomst van de Amsterdamse Koch-bemiddelaar H. D. W. Engbert, een voormalig bin nenhuisarchitect, die met deze reisjes een tamelijk lucratieve bron heeft aan geboord. Beide dames zijn het er over eens dat deze heer zich niet zozeer in teresseert voor het lot van zijn „patiën ten" dan wel voor de guldens die hem Deze wetenschap, want zo mogen we de acupunctuur toch wel noemen, gaat terug tot in de oudheid. In China zijn beeldjes en afbeeldingen gevonden waarvan men de leeftijd op 3500 jaar schat waarop de verschillende meridia nen in het menselijk lichaam zijn aan gegeven. Acupunctuur is er op gericht deze meridianen met steriel gemaakte naaldjes te treffen en daarmee de oor sprong van het betreffende ongemak „bij de wortel" aan te pakken. Dit gaat in tegen de maatstaven die in de huidige westerse medische wereld gelden. Het vreemde is echter dat acu punctuur soms wel helpt. Sceptici doen deze gevallen veelal af met de woorden- Suggestie en hypnose wat echter geen tastbare zaken zijn zo dat het in onze beschaving altijd ge wenste „bewijs" nooit geleverd kon wor den Jammer voor de acupunctuurfans, maar ook jammer voor de Westerse me dische wereld die er eigenlijk maar mee zit. Je kunt nu eenmaal een zaak als acupunctuur niet verbieden dan uitslui tend wanneer vaststaat dat de beoefe naar er van geen enkele medische ach tergrond heeft. Enig gevaar is natuurlijk altijd wel aanwezig. Voorstanders van acupunctuur wijzen daarbij op opera- tiefouten, tegenstanders daarentegen op het ondeskundig prikken van (al dan niet steriele) naalden op riskante plaat sen zoals het menselijk ruggemerg. Oorzaak en gevolg De acupunctuurfilosofie gaat er van uit dat men bij een medische behande ling rekening dient te houden met het feit of het gehele organisme „en zijn ho gere innerlijke ordening" bij de ziekte betrokken is of niet. Van wezenlijk be lang, zegt men, is alleen het herstel van de patiënt. Er wordt daarbij gewezen op het feit dat talrijke kwalen of kwaaltjes uit het niet schijnen te ontstaan. De vraag wordt daarbij gesteld hoe bijvoor beeld schouderpijn, kniepijn, enz. ont staat. En wat de oorzaak van bloedar moede is. In de westelijke wereld wordt volgens de acupuncturisten het „gevolg" aange pakt en onderdrukt of weggewerkt. De acupunctuuur wil de oorzaak van de kwaal aanpakken. Annelies de Wijn weet te melden dat de meeste Texelse „anti-rook-ritters" niet langer dan drie weken van het ro ken af waren. Gewichtsverlies? Uiteraard kan men geen volledig oor deel destilleren uit de wetenschap dat eigenlijk niet één van de Texelaars die naar Wolfgang Koch togen om van zwaarlijvigheid af te raken succes had. Misschien dat een prikkuur van enige malen wel succes zou hebben, maar men zou in die tijd ook eens kunnen probe ren te leren van gebak en andere onno dige etenswaren af te blijven. Volgens Peter Smit uit De Waal heeft de „prikkerij" hem in ieder geval geen gewichtsverlies opgeleverd of het zou de voor de rit neergetelde ƒ65,moeten zijn. Na een korte pauze betrad Mitra op nieuw de arena, nu tegen het jeugdige Braaf Seahawks. Tegen dit technisch begaafde team greep routinier Willem Mets zijn kans om uit te blinken. Dank zij goede passes kon spelverdeler André van der Vliet de aanvallers goed bedie nen, waardoor de eerste set een gemak kelijke 15-7 setwinst opleverde. In de tweede set kreeg Mitra de gebruikelijke terugslag, waardoor deze met 8-15 aan Seahawks gelaten moest worden. De derde set ging Mitra er bijzonder fana tiek tegenaan. Verdedigend was Pim Decnop overal en aan het net scoorde Pieter Duin met slimme taktische ballen. Mitra sloot de derde set met 15-13 win nend af en won de wedstrijd met 2-1. Mitra, getraind door Martin Jansen, behield door deze overwinning een plaats in de eerste klasse, waarin het volgend jaar naast Tevoko 1 ook Tevoko 2 uitkomt. Hieruit mag niet gekonkludeerd worden dat acupunctuur als iets on zinnigs terzijde geschoven moet wor den. Per slot van rekening is deze van oorsprong Chinese'geneeswijze al zo'n 3500 jaar oud en zou als deze nutte loos was, allang tot vergetelheid ge doemd zijn geweest. Acupunctuur is springlevend en wordt met succes toe gepast. Wanneer we ons echter beper ken tot de eenmalige reis die een aan- op deze manier in de portemonnee rol len. Strohalm Na een aankondiging in de Texelse Courant was de telefonische aanmelding bij zowel Annelies als Meert overweldi gend (75). Maar toen eenmaal een defi nitieve datum voor het (één dag duren de) reisje was vastgesteld liet het groot ste gedeelte het afweten. Redenen die hiervoor werden opgegeven waren on dermeer: werkzaamheden, te vroeg op (eerste boot), gezinsomstandigheden en de kosten van de trip (ƒ65, Een tweede oproep had evenwel tot gevolg dat de tot 20 belangstellenden geslonken groep weer tot zo'n 50 perso nen aangroeide. Daarmee werd uitein delijk de hoopvolle reis naar Munster aanvaard. Het overgrote deel zocht in de acupunctuur een strohalm om van het roken af te komen. Om af te slanken gingen er vijf op reis en één mevrouw on dernam de reis naar dokter Koch om hoge bloeddruk te bestrijden. Acupunctuur is al eeuwenoud. 3300 jaar ge leden werd het al toegepast in wat nu bekend slaat als de Volksrepubliek ChinaOp dit beeldje staan enkele meridianen en punctuur- punten aangegeven. Op het beeldje is (het verloop van de) Yang-Ming(Maagmeri- diaaan) getekend. tal Texelaars op 16 april per autobus ondernam om door dokter Wolfgang Koch met acupunctuur tegen diverse kwalen behandeld te worden, moeten we tot een negatief oordeel komen. De werkwijze waarin Wolfgang Koch zich heeft gespecialiseerd is de zg oor- acupunctuur. Hierbij bepaalt hij met een soort elektrometertje waar de naal den moeten komen. Met geroutineerde vaste hand steekt hij er dan ongeveer tien in één oor en een pols, of in beide oren en een pols. Dit naar gelang het euvel waar men van af geholpen wenst te worden. Behandingen die Koch ver richt zijn ondermeer mogelijk tegen pij nen in knie en rug, het optreden van mi graine en zaken als roken, dikworden en hoge bloeddruk. 3500 jaar oud Acupunctuur op zichzelf is dus al erg oud en, hoewel de resultaten van de Texelse „Anti-rook-ritten" niet bepaald stimulerend werken, lijkt het wel eens nuttig er eens iets dieper op in te gaan. Vooral bij diverse Oosterse volken wordt het (en werd het) tamelijk veel en met succes toegepast. gezien ligt het (dus onzichtbare) meridi aanstelsel oppervlakkiger dan het (tast bare) organenstelsel. De wet gaat nog verder. De Chinezen zeggen in dit verband ook, de linkerhelft van het lichaam is Yang, de rechterzijde Inn. En eveneens: de man is Yang, de vrouw Inn. Yang is de energetisch, de werkzame, Inn de stoffelijke, passieve, behoudende pool. Tenslotte speelt ook de Leer der Vijf Elementen een rol. Die elementen zijn: water, hout, vuur, aarde en metaal. Vraag De nuchtere westerling luistert gedul dig naar deze theorieën maar voor hem is de belangrijkste vraag: helpt het nou of helpt het niet? Vrijwel iedereen die de behandeling van dokter Wolfgang Koch heeft ondergaan is tenslotte tot de conclusie gekomen dat acupunctuur al lerminst een wondermiddel genoemd kan worden. De „Trek in Shag" om het maar plastisch uit te drukken, blijft na de behandeling echt wel bestaan maar' de neiging om die behoefte te bevredi gen is beter te bedwingen. Wie „zon digt" vervalt vaak vrij snel weer in de oude gewoonte. Zich groot willen hou- Inn en Yang De theorie die achter de behandeling steekt wordt de wet van Inn en Yang genoemd. Het is het grondidee van de Chinese levensleer. De Chinese genees kunde maakt onderscheid tussen Stapel- organen (Inn) en Holte-organen (Yang). De stapelorganen zijn: longen, milt, buik- en speekselklieren, hart, nieren, kringloop (functie van het hartzak je) en lever zij conserveren energie in het lichaam. De holte-organen zijn: dikke darm, maag, dunne darm, blaas, spijs verteringsorganen en de galblaas de aktief werkzame organen dus, die met de buitenwereld in kontakt staan en energie leveren. Ieder orgaan, zowel holte- als stapel orgaan, zendt zijn eigen krachtstromen (meridianen) uit. De meridianen voor zien het lichaam tot in de uiterste hoe ken van energie. Met betrekking tot Inn en Yang behoren deze stromingen tot twee verschillende groepen. Een meri diaan is Inn of Yang naarmate het bij een holteorgaan (Yang) of bij een sta pelorgaan (Inn) aangesloten is. Globaal Gré Koorn-Penha uit De Koog terwijl zij de acupunctuurnaaldjes nog in haar oor heeft. Ook zij trok naar Wolfgang Koch om ,,af te slanken" maar het baatte niet veel. fot F. Lan geveld den tegenover de familie of buren en vrienden, is meestal de grootste drijf veer achter het stoppen met roken. Daarom kan men gevoeglijk aanne men dat de acupunctuur zoals deze tij dens de „anti-rook-rit" naar Duitsland werd ondergaan geen wondermiddel is geweest. Als men niet vast van plan was te willen stoppen met roken, lukte het na de prikken ook niet. Dan hielpen geen duizend naalden in de oren, of waar dan ook. We kunnen dus de acupunctuur zoals die tijdens een middagje „Münster" wordt beoefend het best maar definiëren als „ondersteunend" waar het het roken betreft. PLAATS IN EERSTE KLAS WERD BEHOUDEN In sporthal De Veerburg te Anna Paulowna moest Mitra afgelopen don derdag aantreden voor een tweetal be slissingswedstrijden. Er werd gestreden om een plaats in de eerste klasse regio. Mitra verdedigde deze met succes. De ploeg boekte twee maal een 21 over winning. Braaf Seahawks 3 uit Den Hel der en De Boemel uit Tuitjenhorn wer den door het in goede vorm verkerende Mitra zestal geklopt. Een oude Chinese tekening toont waar in het menselijk lichaamzich de zg. drievou dige verwarmer"-meridiaan bevindt. De slechte organisatie was er debet aan dat de eerste wedstrijd een uur te laat begon. Hierdoor was de concentra tie bij Mitra nogal verslapt. Tegenstan der De Boemel die te laat op kwam da gen, profiteerde er goed van en nam moeiteloos een 11-1 voorsprong. Een time-out van aanvoerder Dirk Eeiman bracht Mitra op het goede spoor. Fana tiek spelend wist ze bij 12-12 langszij te komen en zelfs de set winnend af te sluiten. Dit had blijkbaar toch te veel van de kracht van de Texelaars gevergd, want de tweede set ging met groot ver schil verloren. In de beslissende derde set kwam het nieuwe aanvalssysteem voor al door veel inzet goed uit de verf. Voor al de smashes van Arie van der Wal door het midden waren bijzonder affec tief. Een goed blokkende Piet Zijm hield de aanval van De Boemel in toom. Dankzij een 15-12 setwinst werd de wed strijd tegen De Boemel, vertegenwoordi ger van speelcentrum Schagen, een 21 overwinning voor Mitra.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 5