Cjrocn (2wartsJ°èxels in het harL* 3innen tien jaar 400 extra arbeidsplaatsen nodig! Sleep-in „Klabam" brandde uit Gemeente staat voor enorme opdracht: Niemand was thuis; oorzaak bleef onbekend !HP Martin Tromp LLEEN DIENSTENSECTOR KAN REDDING BRENGEN D. Bakker in verzet tegen rioolzuivering Zon. maan en hoog ivator Zware schade bij aanrijding Winkeldiefstal Wekelijkse zangdiensten in De Gocksdorp Fa. Buys en Visman exploiteert vliegveldhotel „Inhaaldag" voor fietsdriedaagse DINSDAGS DE GEHELE DAG GEOPEND EXAMEN GEDAAN? Prisma horloge Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooy ootbus 1t Den Burg, Texel - Telefoon 2741 edaktle: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De oog, tel. (02228) 266 en We6sel B. Post, Burdet- traat 17, Den Burg, tel. (02220) 3543. •RIJDAG 17 JUNI 1977 >PLAGE 5300 90e JAARGANG No. 9185 8 PAGINA'S TEXELSEB'COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Poetgiro 652. Abonnementsprijs f 10,30 p. kw. 70 cent incasso; loe 45 cent. Bank: Amro Bank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert 40 ct. per mm excl. 4% BTW Het gemeentebestuur zal zich de komende jaren grote inspan ningen moeten getroosten om de werkgelegenheid op Texel te ver droten. Voor 1985 zijn maar liefst 400 a 425 extra arbeidsplaatsen ïodig en daarna tot het jaar 2000 nog eens 275 a 325. Dit werk al vrijwel helemaal moeten komen uit de dienstensector, want loor de rest biedt Texel weinig mogelijkheden. Bovenstaande konklusie ontlenen wij ian het hoofdstuk werkgelegenheid in t ontwerp-structuurplan dat door het raadgevend ingenieursbureau Hajema uit Assen voor de gemeente is opgesteld, an het aspect werkgelegenheid wordt deze nota veel aandacht besteed. Het vas het enige onderwerp dat in het ver eden niet reeds uitputtend was onder- ocht. De omvang van de beroepsbevolking ►edraagt 33,4% van het totaal wat op it moment neerkomt op 4.055 perso- ien. Na 1980 komen de grote geboorte- ;eneraties van 1960 - 1965 aan de ar- eidsmarkt waardoor het percentage van ,e dan gegroeide bevolking 34,5 - 35% ordt oftewel 4.450 tot 4.500 personen. 1990 zal het affekt van de huidige af- tame van het aantal geboorten merk baar worden en zakt het percentage reer. Agrarische sector De agrarische sector biedt wat werk gelegenheid betreft nauwelijks groeimo gelijkheden. Er is sprake van een nog frerdere afname van het aantal arbeids plaatsen als gevolg van schaalvergroting ;.d. In het Hajema-rapport wordt ge- onkludeerd dat de agrarische werkge- genheid is gebaat bij een gezonde agra- sche structuur, waarbinnen ruimte oet zijn om neveninkomsten te putten .it bijvoorbeeld bloembollenteelt en re- eatie. Daarom moeten de gronden die foor bloembollenteelt geschikt zijn daar- <oor bestemd blijven; dit in verband met grote werkgelegenheid die de bollen- elt oplevert en de aantrekkingskracht die bollenvelden hebben op het toerisme Er moeten mogelijkheden zijn tot het tensiveren van de bloembollenteelt, ,oor het bouwen van zg. trekkassen en ok moet het mogelijk zijn om (even tueel gedeeltelijk), over te gaan op in- nsieve vormen van veeteelt Waar schuwend wordt er echter aan toege- Rroegd dat deze mogelijkheden zullen moeten worden afgewogen tegen de an dere funkties van het buitengebied. Visserij De visserij zal geen groei van het aan- 1 arbeidsplaatsen te zien geven De vloed die de plaatselijke overheid .aarop kan uitoefenen is trouwens ge- ng. Wel kan aan het behoud van de or Texel zowel economisch als gevoels- Bnatig belangrijke vissersvloot worden bijgedragen door aanpassing van de ha rren van Oudeschild, aangezien de hui dige situatie niet bevredigend is. Er 1 inoet naar worden gestreefd mosselbe- !i drijvigheid aan te trekken, hoewel ves tiging van mossel verwaterplaatsen op exel op korte termijn niet waarschijn- ijk is. In zijn totaliteit wordt verwacht "at het aantal arbeidsplaatsen in de vis- •rij op 200 zal worden gehandhaafd. De heer D. Bakker, Pontweg 144, De Koog zal op 29 juni om 15.00 uur op het Provinciehuis te Haarlem in de gelegen heid worden gesteld zijn bij Gedepu teerde Staten ingediende bezwaarschrift toe te lichten. je Enige tijd geleden maakte de heer Bakker schriftelijk bezwaar tegen het Verlenen van een vergunning aan het J dagelijks bestuur van het Hoogheem- ,e. raadschap van de Uitwaterende Sluizen, je Hij toonde zich hiermee tegenstander it van een uitbreiding van de langs de g Pontweg gelegen rioolwaterzuivering voor De Koog. In verband hiermee werd '►ndermeer bezwaar gemaakt tegen een ogelijke vermeerdering van de stank- verlast ter plaatse. Wat betreft de nijverheid is stimule rend optreden noodzakelijk, zo stelt het ontwerp-structuurplan. Toch mag op niet meer worden gerekend dan een be scheiden groei van het huidige aantal van 800 arbeidsplaatsen, ondanks de po tentiële mogelijkheden die vooral Oude schild biedt. Het beleid is derhalve ge richt op handhaving van de in de ver schillende dorpen gevestigde bedrijven; ook uitbreiding moet overal mogelijk zijn. De plaatselijke werkgelegenheid is zeer belangrijk voor de leefbaarheid van de dorpen en de gemeente heeft dan ook ernstig bezwaar tegen het gemeen telijke streekplan waarin wordt aanbe volen alle bedrijfsuitbreidingen of ver plaatsingen te richten op Den Burg of zelfs naar buiten Texel. Wel wordt ge voeld voor concentratie van eventueel nieuw aan te trekken ambachtelijke en industriële bedrijven: in Oudeschild en in zekere mate in Den Burg. Om Oude schild voor nieuwe bedrijven aantrekke lijk te maken alsmede om bepaalde soor ten bedrijven mogelijk te maken (o.a. ge baseerd op visserij en scheepsreparatie) zal aanpassing van de haven van Oude schild noodzakelijk zijn. Daarmee zou Oudeschild bovendien mogelijkheden krijgen om zich te ontwikkelen tot zee- zeilcentrum en -uitvalshaven, wat ge zien de toenemende populariteit van de ze sport zeer wel mogelijk is. De daar mee gepaard gaande aktiviteiten zoals schepenberging, onderhoud, reparatie en toelevering zouden zeker arbeidsplaat sen opleveren. Onderzocht moet worden of te zijner tijd de werkhaven moet wor den overgenomen in gemeentelijk be heer, met handhaving van het onder houd door Rijkswaterstaat. Dienstensector Het is echter duidelijk dat een bete kenende toename van het aantal ar beidsplaatsen op Texel alleen kan ko- De zon komt 19 juni op om 4 19 uur en gaat onder om 22.03 uur; 22 juni op om 5.20 uur en onder om 22 04 uur. Maan: 24 juni E.K.; 1 juli V M Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 17 juni Zaterdag 18 juni Zondag 19 juni Maandag 20 juni Dinsdag 21 juni Woensdag 22 juni Donderdag 23 juni Vnjdag 24 juni Zaterdag 25 juni men uit de dienstensector. Een deel van deze arbeidsplaatsen komt voort uit de groei van de bevolking. Een belangrijke bijdrage aan de werkgelegenheid geeft ook de kwalitatieve ontwikkeling van de recreatie. Daarom moet het recreatie basisplan worden uitgevoerd De indi recte door recreatie veroorzaakte werk gelegenheid is van grote betekenis. Om seizoenwerkloosheid tegen te gaan moet de recreatie zoveel mogelijk over het he le jaar worden uitgesmeerd. Ook vesti gingen op het gebied van gezondheids zorg leveren door hun arbeidsintensieve karakter veel arbeidsplaatsen op Nade len voor het milieu zijn aan dergelijke vestigingen in ieder geval niet verbon den. Ook uitbreiding van wetenschappe lijke instituten op gebied van zeeonder- zoek en visserij wordt om deze reden van harte ondersteund De opstellers van het rapport vinden dat Texel gun stig is gelegen ten opzichte van de Noordzee. Daarom moet serieus worden onderzocht welke mogelijkheden er zijn om bedrijven aan te trekken die zich richten op dienstverlening aan aktivi teiten op het kontinentale plat en die zouden kunnen opereren vanuit de ha ven van Oudeschild. De Fiat van de Amsterdammer C.J.L.E. werd dinsdagavond omstreeks half tien onherstelbaar beschadigd toen deze in botsing kwam met de Ford Es cort van de Texelaar W. Schouten. De Amsterdammer kwam van de Pe likaanweg en verzuimde aan de op de Pontweg (in de richting De Koog) rij dende Escort voorrang te geven. Ook laatstgenoemde wagen, bestuurd door een broer van de eigenaar werd zwaar gehavend. Wonder boven wonder liep niemand een schrammetje op. In boetiek Deja-Vu werden dinsdag rond het middaguur twee meisjes uit Heemskerk betrapt toen zij artikelen meenamen zonder te btealen. De politie maakte proces verbaal op. DE COCKSDORP Zondag beginnen de wekelijkse zangdiensten in de Her vormde kerk van De Cocksdorp. Vanaf half acht is er een klein uur samenzang van gevraagde liederen, besloten met een korte dagsluiting. Aan deze eerste zangdienst zal de ge mengde zangvereniging Advendo uit De Koog medewerking verlenen. Er wordt verwacht dat ook in het komende sei zoen vele gastorganisten zullen meewer ken, evenals andere vokale en instru mentale solisten. OOK HOTEL DE HOOP GEKOCHT EIERLAND De firma Buijs en Vis man uit De Cocksdorp neemt maandag a.s. de exploitatie over van het vlieg veldhotel. Met ingang van dezelfde da tum aanvaardt de huidige pachter H. Zirkzee na bijna tien jaar een nieuwe functie bij de helihaven van Den Helder. De familie Zirkzee zal daar de restau ratie exploiteren. In verband met de ge zondheidstoestand van mevrouw Zirk zee werd het werk in het Texelse vlieg veldhotel te bezwaarlijk. Het laatste jaar was van het bedrijf op het vliegveld alleen het restaurant- bargedeelte in gebruik. De firma Buijs en Visman zal de hotelfunctie herstel len door de vijf 1-persoons en twee 2- persoons kamers weer te exploiteren. De familie Buijs gaat in het hotel wonen. In de praktijk zal mevrouw F. Buijs- Beuse er de scepter zwaaien. Hotel De Hoop De zaken van Buijs en Visman begin nen indrukwekkende vormen te krij gen want deze firma zal binnenkort hotel De Hoop aan de Kikkertstraat overnemen. De huidige eigenaar Kanis trekt zich terug in het voormalige post kantoor dat hij onlangs heeft overgeno men en waar hij nog kamers zal blijven exploiteren. De firma zal dit najaar het hotel verbouwen en daarbij van de 14 bestaande kamers vijf nieuwe maken, die aan de eisen des tijds beantwoorden. 9.58 en 22.17 10.33 en 22.57 11.08 en 23.34 010 en 11 40 0.45 en 12.13 1.00 en 12.45 1.20 en 13.19 1.56 en 13.54 2.37 en 14 45 Aan het strand is het ongeveer eei uur eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6.15 uu na hoog water. Om alle deelnemers in de gelegenheid te stellen alle drie de uitgezette routes ook te kunnen rijden heeft het organi satiecomité van de Texelse Fietsdrie daagse aan dit evenement een inhaaldag toegevoegd. Verschillende belangstellenden blijken namelijk niet alle dagen in staat te zijn de tochten die op maandag, dinsdag en woensdag worden gehouden, mee te rij den. Er blijken bijvoorbeeld nogal wat belangstellenden te zijn die tevens aan de woensdagavond op de Groeneplaats te houden Taptoe deelnemen. De inhaaldag van de fietsdriedaagse staat gepland voor donderdag 23 juni. Welke route deze dag gereden zal wor den hangt af van het aanbod. Indien woensdag de meesten afwezigen zijn wordt deze tocht donderdag nogmaals verreden. Dit kan eventueel dus ook de route van maandag of dinsdag zijn. Voor de Fietsdriedaagse kan men maandag a.s. vanaf ongeveer 19.00 uur bij de sporthal starten. O trie! at de brand rijkelijk laat werd ontdekt, kon de met vele stralen optredende brandweer niet verhinderen dat het voorste deel van de sleep-in totaal werd verwoest. Dank zij een stenen tussenmuur kon het achterste deel behouden blijven. Toch moest de brandweer ook hier in allerijl ingrijpen want op geheimzinnige wijze was het dak aan het andere eind ook in brand geraakt. Op de foto zijn achter het raam de brandende bedden te zien. Ook op de zolder, waar honderden bollenkisten waren opgeslagen, vond het vuur gretig voedsel. Vanaf 21 juni a.s. zijn de winkels in Den Burg „Klabam" heeft opgehouden te be staan. Het bekende nabij De Koog ge legen alternatieve jeugdhotel werd dinsdagavond voor het grootste ge deelte door brand verwoest. Het res terende houten achtergedeelte kon door de brandweer door natspuiten van de ondergang worden gered maar liep dusdanige waterschade op dat de daarin gelegen kamertjes niet meer te aebruiken .zijn. De schade aan de sleep-in plus inboedel beloopt onge veer een ton. De brand in „Klabam" werd rond zes uur 's avonds door voorbijkomende va kantiegangers ontdekt. Men tast, wat betreft de oorzaak nog volledig in het duister. De sleep-in, eigendom van de op het nabijgelegen „Bispinkhof" woonach tige Kees Schumaker, werd nog niet door gasten bewoond. Deze zouden van af 1 juli „Klabam" weer gaan bevolken. Het gebeuren langs de Pontweg trok dinsdagavond enorme belangstelling. Naar schatting duizend nieuwsgierigen waren op het grasveld en de wegber men samengedromd. Volgens brandmeester D. van Wilsum was het een uiterst gelukkige omstan digheid dat er op het moment van uit breken van de brand geen mensen op de bovenverdieping waren. „Men zou als ratten in de val gezeten hebben", aldus Van Wilsum. De met groot materieel in 1,5 minuut uitgerukte Texelse brandweer moest het aanvankelijk zonder de pas in gebruik genomen nieuwe brandweerauto doen. Juist dinsdag was men voor keuring door de Rijksbrandweerinspectie met deze wagen naar Den Haag gegaan. Toen de nieuwe brandweerauto met de veer boot van 18.05 uur terugkwam op Texel kon hij direkt worden ingezet. De ove rige vier bluswagens (drie uit Den Burg en een uit De Cocksdorp) waren toen al ter plaatse. Om ongeveer 20.00 uur kon de brandweer „inpakken" waarna het nablussen nog tot 22.00 uur voortduur de. Van het stenen woonhuis dat het voorste gedeelte van „Klabam" uit maakte zijn de zijmuren en voorgevel neergehaald. Toen woensdagochtend op nieuw rook uit het puin tevoorschijn kwam heeft de brandweer opnieuw even moeten blussen. Het vuur smeulde nog in enkele van de achtergebleven ma trassen die in groten getale in het jeugd hotel aanwezig waren. Eigenaar Kees Schumaker was toen de brand uitbrak niet aanwezig. Toen hij enige tijd later was opgespoord was van „Klabam" niet veel meer over. Schumaker bevind zich toen de brand weersirenes begonnen te loeien toeval lig bij brandweerman A. van der Vis in Den Burg die hem daar later ophaalde en naar de onheilsplek bracht. Hij zette zich er persoonlijk bij de bluswerkzaam heden in. Geen herbouw? „Klabam" zal zeer waarschijnlijk niet weer als jeugdhotel in gebruik geno- (zie vervolg pagina 2) Met een is een geslaagde toekomst verzekerd.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1