Coloradokevers op het strand; geen reden voor paniek is EE H s HE „VADERS TWEEDE VROUW" Alleen bij warm weer kans op uitbreiding 8 CVI maakt goede kans Geslaagd - - Schade Hotel „De Hoop" Busregeling voor buitendorpkinderen Tweede blad Texelse Courant dinsdag 21 juni 1977 Het aanspoelen van Coloradokevers op het Texeisestrand is geen alledaagse gebeurtenis. Er was sprake van begin van paniek toen woensdag enkele van deze gevreesde Insecten door schoolkinderen werden gevonden tussen de strand- palen 18 en 19. Er dreigt echter nauwelijks gevaar, want het aantal aangespoelde kevers is klein. Bovendien gaan ze vanzelf dood, want coloradokevers zijn niet bestand tegen temperaturen beneden de 25 graden Celcius. De kevers werden door de kinderen ontdekt, toen zij onder leiding van me vrouw Miep Alderlieste van het Na- tuurrecreatiecentrum een excursie maakten in het kader van het NRC- scholenprogramma. Later werd bekend dat omstreeks dezelfde tijd grotere aan tallen kevers zijn aangespoeld bij Sant poort, Scheveningcn en Katwijk. Waar de kevers vandaan komen is niet bekend. Waarschijnlijk zijn ze door luchtstromingen meegevoerd vanaf Frankrijk of Spanje en hebben ze de reis overleefd door de warmte in het begin van de vorige week. Coloradokevers kunnen een groot ge vaar vormen voor planten, die tot de familie vcan de Nachtschade behoren. Hieronder vallen de tomaat en (voor al) de aardappel; in Nederland volks- voedsel nummer één. De kevers kunnen door vraatzucht soms uitgebreide aard appelvelden kaalvreten en daarmee de voedselvoorziening ernstig stagneren. Rocky Mountains. Coloradokevers zijn ongeveer 10 mm lang en 7 mm breed. Ze zijn te herken nen aan de tien lengtestrepen op het gele dekschild De dikke gebochelde roodzwarte larven zijn eveneens gemak kelijk te identificeren. Coloradokevers (Leptinotarsa decemlineata) behoren tot de familie van de Bladhaantjes (chrysomelidae). Oorspronkelijk waren deze insecten inheems in de oostelijke dalen van de Amerikaanse Rocky Mountains, waar ze op een wilde nacht- 32. Met een ruk kwam ze weer over eind. Een weerbarstige piek haar voor het rode gezicht wegvagend, keek ze hem, de mond open van verbazing, aan. ..Welja, ik zou een beetje gaan flirten als ik je was!" De rfian lachte vrolijk. „Doe ik toch? Al is het natuurlijk de waarheid. Jam mer, dat ik geen fototoestel meer heb, want zoals je daar staat, ben je een fo to waard. Ja zeg, hardstikke jammer. Maakte ik er een mooie vergroting van en stuurde die naar Capelle". Ze leunde op de knop van de riek, hem nadenkend aankijken. „Weet je ei genlijk wel, dat je af en toe een nare pestkop bent?" Hoofdschuddend antwoordde hij„Dat is te bout gesproken, Els. Maar een beet je plagenja, op z'n tijd mag ik dat wel". „Is dat de dank, omdat ik je kom hel pen?" „Als je wilt, zal ik vanavond op op- gebreide schaal mijn dank betuigen". Ze keek nog even naar de lachende man, doch boog zich opnieuw weer naar haar werk. Met een nijdige ruk een pol omhoog werkend, antwoordde ze; „Niet nodig, ik doe het pro deo". „O, maar mijn dank betuigen die ik ook voor niets, hoor! En graag". „Laat maar zitten. En veeg de krui- schadesoort (solanum rostratum) leven. De gekweekte aardappel (solanum tuberosum) werd eerst in de Ver ïigde Staten aangeplant bij de zeekust /an de Atlantische Oceaan. Naarmate de cul tuur zich naar het westen uitbreidde, bereikte deze de gebieden waar de Coloradokever thuishoorde. Deze kevers gingen in 1850 op het nieuwe gewas over en breidden zich via de aardappel akkers oostwaarts uit. De veroverings tocht werd in ongeveer 1874 beëindigd Naar Europa Kort na de eerste wereldoorlog (1922) werd de kever massaal in Zuid-Frank rijk gesignaleerd. Vooral in de omgeving van Bordeaux had men er toen mee te kampen. Daarna is de Coloradokever over een groot gedeelte van Europa ver spreid. De soort is er ondanks felle be strijding in geslaagd zich ook over Ne derland en België te verspreiden. In ons land is het vooral het oosten, waar zij door de gemiddeld hogere temperaturen dan aan zee, in,leven kunnen blijven. Zeer grote plagen zijn evenwel in Ne derland nog niet voorgekomen. Larven Coloradokevers komen in de periode eind april-begin mei tot leven. Het wijf je begint dan al vrij gauw met het leg gen van geel of oranje gekleurde eieren, die in hoopjes van 15 tot 80 op verse aardappelbladeren worden afgezet. Daaruit komen na ongeveer een week bruin-roodgekleurde larven, die zich te goed doen aan het loof. Ze worden later mels van je broek, voor je weer verder gaat rooien". Om drie uur had ze er genoeg van. Ze had trek en dorst. En voelde zich moe van het ongewone en zware werk. Ze probeerde zich goed te houden. Met de handen in de zij stond ze te kijken naar het stuk, dat ze gerooid had. Ze wist, dat Dirk in diezelfde tijd zeker twee keer zoveel uit de grond had gehaald. Hij is vakman, ik ben een leek, bovendien een beginneling. Maar met melken bracht ik er de eerste keer ook niet zo veel van terecht en moet je nu eens kij ken Hij stond ineens naast haar. „Stop er nu mee, Els", zei hij op ongewoon zachte toon. „Geweldig lief van je om me te komen helpen, maar maak het niet te gek. Morgen zit je met een pijnlijke rug". Ze knikte. „Ik was net van plan ermee op te houden. Maar het viel me reuze mee". De man kuste haar op de wang, haast eerbiedig. „Dank je, Els", zei hij. „Dank je voor elke dag, dat je bij me bent". Ze voelde zich verward door deze sim pele liefkozing en zijn woorden. Zonder nog wat te zeggen liep ze naar de fiets en stapte op. Bij de bosrand keek ze even om en zag, dat hij haar stond na te oranjerood. Als er grote aantallen lar ven en kevers zijn wordt het grootste deel van de bladeren opgevreten, zodat de aardappelplanten sterven of min stens de opbrengst van aardappelen verminderd wordt. Na 16 tot 20 dagen zijn de larven volwassen, kruipen in de grond en ver poppen. De poppen komen nog dezelfde zomer uit. Verwarring Meermalen worden de larven van het Lieveheersbeestje voor die van de Colo radokever aangezien. Het is een vergis sing die niet gemaakt behoeft te wor den omdat er duidelijk verschil in kleur en lichaamsbouw is. De larven van de Coloradokever zijn rood-oranje ge kleurd en hebben een sterk gezwollen achterlijf, die van het Lieveheersbeestje zijn blauwgrijs en plat. Iedere boer is wettelijk verplicht de in zijn aardappelgewasscn voorkomende kevers of larven te bestrijden. Hij kan dit op een door hem zelf te bepalen ma nier doen, als het maar op tijd en goed gebeurt. Omdat DDT niet meer ge bruikt mag worden, is men de laatste tijd overgegaan op middelen met para- thion, die goed voldoen. Warme zomers Wat Texel betreft zijn aanmerkelijke hoeveelheden Coloradokevers in 1959 en 1965 gesignaleerd, toen zij zich vooral door de invloed van warme zomerdagen flink wisten te vermenigvuldigen. In 1965 was het vooral het gebied in de omgeving van de Eierlandse vuurtoren waar de kevers zich ophielden. Er werd toen aanmerkelijke schade gemeld in het poldertje Wassenaar en bij de boer derijen aan de Vuurtorenweg en de Krimweg. In de omgeving van de Kaap werden er in 1975 enkele gesignaleerd. In 1976 toen Nederland een wel erg warme en droge zomer onderging, bleven de ke vers echter weg. kijken Ze wuifde; hij zwaaide terug En terwijl ze over het smalle, bochtige bos paadje naar huis fietste, flitste het in eens in haar op: die man is verliefd op me! Thuisgekomen, waste ze zich helemaal en trok daarna een rok en blouse aan, waarna ze uitgebreid het haar ging kam men, naar haar spiegelbeeld kijkend. Dat toonde een verweerd, gebruind gezicht. Ze wist het: in deze weken ben ik wat kleur betreft helemaal geacclimatiseerd. Toen ze zich waste, had ze zichzelf wat nauwkeuriger bekeken: bruine armen en een deel van hals en nek. En haar benen, want kousen droeg ze al in geen weken meer; ook zondags niet. Waar zal ik het voor doen? Ik ga immers nergens heen? Ik ben gewoon een boerengriet ge worden. Kerngezond voel ik me. Zelfs m'n haar is wat bleker geworden door de zon. Wat hebben we een mooie da gen gehad! Vrijwel de hele zomer door! Terwijl ze kamde, bekeek ze zichzelf in de spiegel. Ben ik dan zo knap? Ben ik voor een man nog het aanzien waard? Is Dirk verliefd op me, omdat ik zo bruin ben geworden? Er zo gezond uitzie? Want toen ik hier in april kwam, was ik maar een bleekscheet. De wetenschap, dat Dirk haar sinds kort met andere ogen is gaan aankijken, geeft haar enerzijds een trots gevoel, maar het maakt haar ook onzeker en ongeruster. Want langzaam komt ze tot een gevolgtrekking: als dit menens is, loopt dit op de duur uit in een explosie. En wil ik dat? Ik kan er niet een ant woord op geven. Het vuur in het fornuis ontstekend, zet ze een ketel water op en kijkt rond, of er nog wat te doen is. Ik moet strij ken, maar dat kan ook morgen wel. Er is voldoende schoon goed voor Dirk. Maar ik kan zo langzamerhand wel beginnen Donderdag (t/m zaterdag) is het weer zover: deel 3 van „Liebesgrüsse aus der Lederhose" wordt vertoond en wel on der de Nederlandse titel „In Tirol gaat de ontucht nooit verloren". Een nieuwe reeks kolderieke gebeurtenissen uit de bekende toeristenstreek, waar jodelen, dijtjekletsen, bierhijsen en billetjesknij- pen de voornaamste bezigheden zijn. De twee kroegbazen/hotelhouders uit de vorige afleveringen, zijn ondertussen opgeklommen tot burgemeester van twee aangrenzende dorpen in de Tiroler Alpen. Concurrentie in de toeristische belangstelling is er de oorzaak van dat persoonlijke vetes worden uitgevochten. Er wordt daarbij druk gebruik ge maakt van de slippertjes van de tegen stander. De kinderen van de vechters bazen kunnen het heel wat beter met elkaar vinden. Dit levert weer dwaze situaties op als de beide papa's hun tel gen op een stevige vrijerij betrappen. De regie is, evenals bij de eerder ver toonde „Liebesgrüsse" 1 en 2, van Franz Marischka. De aanvang is 20.00 uur en de toegang 18 jaar. In beide poules van de zomeravond- voetbalcompetitie is bij het begin van de laatste week nog niets definitief. In poule A staat CVI ongeslagen aan de kop, zodat zij een goede kans maken op de titel. Memo hield in poule B een erg goede kans door Gempo met 32 te verslaan. Het team van De Zwaan werd in poule A uitgeschakeld. Na een gewel dig gevecht met JKM leed De Zwaan een 21 nederlaag. JKM is dus nog vol op in de strijd. Jelleboog staat precies gelijk met JKM. Jonge Agrariërs werd met 21 terugverwezen. Na een snelle 20 voorsprong voor Jelleboog kwam J. A. sterk terug en kreeg Jelleboog het erg moeilijk. CVI is nog steeds de enige ongeslagen ploeg in het zomer avondvoetbal. Casino vijzelde het mo reel wat op door De Waal met 20 te verslaan. De wedstrijden Jelleboog-De Zwaan (23 juni) en CVI-JKM (24 juni) zullen, mits 2 ploegen gelijk eindigen, de be slissing brengen. Met uitzondering van CVI heeft geen enkel team nu iets aan een gelijkspel. Als Jelleboog gelijkspeelt krijgt CVI de titel. De wedstrijd CVI- JKM is, in verband met het competitie verloop, van dinsdag naar vrijdag ver plaatst. Casino-Jonge Agrariërs wordt op dinsdag gespeeld (was vrijdag). Deze wedstrijd is voor de bovenste plaats niet meer van belang. In poule B behield Memo goede kan sen door Gempo met 32 te kloppen. De wedstrijd De Muy-Reizenboetiek werd verplaatst naar maandag. Het wordt vooral voor Reizenboetiek een moeilijke wedstrijd. De ontmoeting Rei- zenboetiek-Memo op vrijdag zal de be slissing brengen. De Muy heeft nog een kleine kans. Als beide wedstrijden ge wonnen worden en Memo van Reizen boetiek verliest. Westerlaken behaalde de eerste overwinning door met 32 Casino 2 te verslaan. RWS liet zich le lijk door Koffiebar verrassen en is door het 10 verlies voorgoed uitgeschakeld. Raadzaam Omdat vooralsnog de temperaturen in Nederland niet permanent boven 25 graden stijgen, is het niet erg aanneme lijk dat dit jaar de Coloradokevers een grote slag kunnen slaan. De Planten- ziektenkundige Dienst heeft de zaak goed in de hand en de keurmeesters van de Ned. Algemene Keuringsdienst (NAK) zijn momenteel met de landbou wers zelf druk doende de aardappelvel den grondig te inspecteren. Wie Coloradokevers op het strand vindt, wordt verzocht het NRC op de hoogte te stellen. met het eten klaarmaken. Laat ik eerst maar eens de aardappelen gaan schillen. Dat kan zittend en drink ik straks gelijk thee. Al schillend denkt ze terug aan de enkele woorden van Dirk op het land. „Dank je voor elke dag, dat je bij me bent", heeft hij gezegd. En daar zit meer in dan enkel dat simpele „dankje". Zelfs zijn kus was anders: beschroomd, eer biedig zou je 't kunnen noemen. Onwillekeurig ging ze een vergelij king maken met haar vroegere „vlam men". In Capelle aan den IJssel. De boekhouder van kantoor, een eenzame vrijgezel, die in Rotterdam op kamers woonde. Jaren ouder, maar volgens haar vader een aannemelijke partij. Ze hoor de het vader nog zeggen: „Hij is van goede komaf; zijn vader is accountant bij het rijk. Zit in Den Haag bij Finan ciën. Bernard zelf is behoorlijk ontwik keld. Toen ik hem indertijd aannam, liet hij mij zijn laatste rapporten zien; alle maal hoge cijfers voor de wiskundevak ken Typische man, die Bernard Schoone- berg; in het begin verschrikkelijk ver legen, zodat ze hem een beetje aanmoe digde. Knap, ontegenzeggelijk de knap ste van de hele rij. Door met hem te trouwen zou ze een goed huwelijk ge daan hebben. Na enige tijd stelde hij een verloving voor. Hij zei grond gekocht te hebben onder Krimpen aan de Lek. Om een bungalow te bouwen. Aan het wa ter met veel ruimte. Hoewel ze niet be paald veel ophad met watersporten, lokte het haar wel. Maar ze kreeg een tip, dat hij bij een Rotterdamse vrouw een kind had, waarvoor hij financieel moest opdraaien. Ze controleerde het op de juistheid: het klopte. Dezelfde dag nog maakte ze het uit. De stralenkrans, die ze om Bernard Schoonenberg had geweven, was ineens in stukken geval- Jan Jozef Kuip uit De Westen slaag de voor het diploma Fysiotherapeut. Hij werd opgeleid aan de Academie voor paramedische beroepen te Amsterdam. Onze plaatsgenoot Klaas Barendregt slaagde vorige week voor het doctoraal examen Bedrijfskunde. Zijn opleiding volgde hij aan het Interuniversitair In stituut voor Bedrijfskunde te Delft. Oud-plaatsgenoot Henk Zijm Wzn. (Driehuizen), slaagde op 8 juni cum laude voor het doctoraal examen wis kunde en natuurwetenschappen aan de Universiteit van Amsterdam. Henk Daalder Pzn. uit De Cocksdorp slaagde cum laude aan de Alkmaarse HTS voor het examen HTS electrotech- niek. Bij het verlaten van de veerboot week een door een vakantieganger uit Bom bestuurde auto met caravan naar rechts uit, waardoor de caravan een andere wagen raakte. Laatstgenoemde auto (van een Zaandammer) liep aanmerke lijke schade op aan de linkerflank. Ter aanvulling op ons bericht over de aankoop van hotel „De Hoop" door de firma Buijs en Visman moet worden ge meld, dat de verkoop pas per 1 januari a s. plaatsheeft. De verbouwing heeft daarna plaats. Hotel De Hoop draait dit jaar nog op de oude voet door. Om ook de schooljeugd uit de buiten dorpen in staat te stellen aan het deze zomer te organiseren Bouwdorp mee te doen, is door de organisatie een rege ling getroffen waardoor deze kinderen voor half geld Den Burg met de bus kunnen bereiken. De deelnemende kin deren worden door de leiding van het Bouwdorp van het busstation Elemert 's morgens opgehaald en 's middags weer op de bus naar huis gezet. De kin deren krijgen de helft van het aan de AOT betaalde volledige busgeld geresti tueerd. Ouders van kinderen, die van deze re geling gebruik willen maken, worden verzocht dit bij aanmelding op te geven. De AOT-bussen, waarvan de kinderen gebruik kunnen maken, hebben de vol gende dienstregeling. Vertrek De Cocksdorp 7.50 uur (week- abonn. ƒ10, Vertrek Oosterend 8.15 uur (week- abonn. ƒ6,50); Vertrek De Waal 8.20 uur (week- abonn. ƒ5,50); Vertrek Oudeschild 8.25 uur (week- abonn. ƒ5, Vertrek De Koog 8.20 uur (week- abonn. ƒ6,50). Bij voldoende belangstelling uit Den Hoorn zal de bus die om 8.55 uur vanaf de veerhaven vertrekt via Den Hoorn naar Den Burg rijden. Deze bus is dan om ongeveer 9.00 uur in Den Hoorn (weekabonn. ƒ6,50). Kinderen uit De Koog zijn om 17.20 uur weer thuis en de kinderen uit Den Hoorn om 17.45 uur. De bus die de overige dorpen aandoet, is op de vol gende tijdstippen ter plaatse: Oude- schild (17.15 uur); De Waal (17.20 uur); Oosterend (17.25 uur) en De Cocksdorp (17.45 uur). len. De scherven lagen om haar voeten. Daarna was ze voorzichtiger gewor den. Daan, de jolige Daan van der Smis sen had een jaar later kans gezien haar te imponeren. Want zijn geweldig opti misme en vlotte, vrolijke levensovertui ging infiltreerde haar, zodat ze er door meegesleurd werd. Ze beleefde met hem drie dolle maanden, met Daan en zijn club jonge mensen, liet veel meer toe dan ze ooit Bernard zou hebben toege staan, maar die was helemaal niet hand tastelijk. Wellicht zou dit wat geworden zijn, want Daan was een geweldige char meur, die met woorden, kussen en lief kozingen haar totaal ontredderde, zodat ze sidderend in zijn armen lag, als hij haar zo bespeelde. Maar toen hij tijdens een studentenfuif, waar zij uiteraard als zijn dame aanwezig was, teveel naar haar zin dronk en vervelend werd, ging ze verontwaardigd weg. De volgende morgen, na een half doorwaakte nacht, belde ze hem op om de man te vertellen, dat ze zich in hem had vergist en hij niet meer behoefde te komen. Erg diep scheen het bij hem trouwens niet geze ten te hebben, want drie weken later zag ze hem innig omarmd met een on bekende schoonheid op straat. Hij zag Els al niet eens meer. Met tussenpozen was ze alleen en dat beviel haar eigenlijk wel zo goed. Tot haar vader weer een of andere relatie uitnodigde, die naar zijn mening een ge schikte partij was voor zijn dochter. Nieuwsgierig zijnde naar eventueel nieu we ervaringen, ging ze korter of langer tijd om met de betrokken kandidaat, tot er al of niet een reden was om er een eind aan te maken. Soms enkel vanwege het feit, dat ze nu eenmaal niets voor hem voelde. Al zou ze verder geen kwaad woord van hem kunnen vertel len. (wordt vervolgd) FEUILLETON: DOOR GERRIT FRANSSEN

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 5