Groen /warts f ex els tn loet naruj 'bank Felle brand verwoestte vijf ha. heide in Bleekersvallei Teso-personeel bezorgd over gevolgen capaciteitstekort Behandeling FNV-eisen statutair onmogelijk Erger voorkomen door massale bestrijding Bezuinigingen gevaar voor werkgelegenheid Man (64) zeer zwaar gewond Teso: Een gesprek is nuttiger Auto in sloot Bloedproef geweigerd Orgelconcert in kerk Den Hoorn Burgerlijke stand ook 's avonds van 19.30 tot 21.00 uur geopend. VRIJDAG 24 JUNI 1977 90e JAARGANG No. 9187 OPLAGE 5300 Qjlfr illfg I 8 PAGINA'S ÏEXELSE»COURANT Uitgave: BV v/h Langeveld 4 De Rooy Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Postgiro «52. Abonnementsprijs f 10,30 p. kw. Redaktle: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De 4 _f. - >/3 M /7 Al /Tf 70 cent Incasso; tos 45 cent. Met honderden vuurzwepen werd de fel brandende heide aangevallen. Behandeling van de drie eisen die het FNV heeft voorgelegd aan de aandeel houders van TESO is in de vergadering van vrijdagavond (heden) onmogelijk. Een voorstel om een dergelijk punt op de agenda te zetten moet door een voor geschreven minimum aantal (40) aandeel houders worden ingediend en bovendien vijftien dagen voor de vergaderdatum. Het „eisenpakket" voldoet aan geen van deze statutaire voorwaarden. Toch zullen de FNV-verlangens wel in de vergadering ter sprake kunnen wor den gebracht, bijvoorbeeld in de rond vraag Het TESO-bestuur wil er dan ook best wat over zeggen maar het ne men van besluiten is in ieder geval on mogelijk. Desgevraagd zei vice-president com missaris J. P. Kikkert dat inwilliging van de FNV-wensen TESO ongeveer ƒ450.000,per jaar zou kosten. Dit zou over de tarieven voor niet-Texelaars moe ten worden omgeslagen. Als dit bedrag Woensdagavond vond op he* kruis punt Pontweg-Akenbuurt een ernstig ongeluk plaats waarbij de op Texel werkzame 64-jarige H. A. Goes uit Werkendam zwaar gewond werd. Na in het Parkzicht ziekenhuis in Den Hel der te zijn behandeld is hij rond mid dernacht naar het Wilhelmina Gast huis in Amsterdam overgebracht. In de loop van donderdag zou de heer Goes voor een hersenoperatie naar het Dijkzigt ziekenhuis in Rotterdam worden vervoerd. Hij ligt nog steeds De door Henk Witte bestuurde bulldozer van het bedrijf Bakker rijdt oo de vlammen In terwijl de brandweer de rubber banden nat- houot. De pas in gebruik genomen nieuwe brandweerauto heeft niet aan de blus- singswerkzaamheden kunnen deelnemen omdat hij in het zand van het Alesia- paadje vastraakte. Omstreeks half zes was het vuur on der controle. De nablussingswerkzaam- heden duurden tot laat in de avond waarna gedurende de nacht door 3 man van Staatsbosbeheer brandwacht werd gelopen. Bij de duinbrand die woensdagmid dag in de omgeving van het Wester slag woedde werd ongeveer 5 hectare heide vernietigd. Volgens ooggetuigen is de brand ontstaan in het hooi van het Alesiapaadje dat van de bosrand naar het strand leidt. Het vuur werd sucesvol bestreden met vuurzwe- pen, een bulldozer, een frees en spuit- wagens. Honderden vrijwilligers hiel pen een onmisbaar handje.mee. De eerste melding van deze brand die bij de Texelstroomcentrale binnenkwam was om ongeveer half vier. Strandex- ploitant Henk Koopman sloeg alarm na dat schoolkinderen hem gewaarschuwd hadden. Vermoedelijk is de vuurzee door onvoorzichtigheid met vuur ontstaan. Meisjes van de huishoudschool die in het bos speelden zagen het begin van de brand. Kort voordat zij ter plaatse ver schenen maakte een viertal onbekend In de droge sloot langs de Koger Dorpsstraat werd dinsdagnacht ter hoogte van de Epelaan de auto aange troffen waarin gewoonlijk Texelaar J.K. pleegt rond te rijden. De bestuurder van het beschadigde voertuig had zich uit de voeten gemaakt. De eigenaar is later door de politie van de vondst op de hoogte gebracht. Op de Pontweg werd in de nacht van dinsdag op woensdag de 22-jarige R.v.d. S. uit Den Burg aangehouden. Aanvan kelijk negeerde hij de door de politie gegeven stoptekens en reed enige me ters door waarbij hij aan een surveil lance-auto lichte schade toebracht. V.d. S. gaf toe drank op te hebben maar wei gerde een bloedproef. Hij liep daardoor automatisch wegens het overtreden van artikel 26 tegen een proces verbaal op. gebleven personen zich door de duinen naar het strand uit de voeten. De brandweer werd woensdagmiddag ter zijde gestaan door een groot aantal vrijwilligers, mensen van Staatsbosbe heer en het Natuurrecreatiecentrum. Met ongeveer 100 vuurzwepen ging men in eerste instantie de vlammen te lijf. Men kon zo het gevaar inperken en de vlam men in zuidoostelijke richting in een punt bijeenbrengen. Henk Witte („Sint Marcus") die met een bulldozer van Willem Bakker uit Den Hoorn toevallig in de buurt was zorgde voor een wal, waartegen het vuur tenslotte doodliep. Hij moest dit vrijwel blindelings doen omdat door de enorme rookontwikkeling het zicht zeer beperkt was. De bulldozer werd intus sen door brandweerlieden natgehouden. Frees Toen het vuur op deze manier tot staan was gebracht werd met een frees van Loonbedrijf Kikkert de grond rond om het brandende oppervlak omge woeld, ook de tankwagen van Loonbe drijf Kikkert kwam in aktie. Harro en Engelien Kraal-Lap geven ook dit jaar een orgelconcert in de Her vormde kerk van Den Hoorn. Op het programma staan werken uit de Barok, onder andere van Bernardo Pasquini, Girolamo Frescobaldi en Johan Sebas tian Bach (De „kleine orgelmis"). Het concert vindt plaats op dinsdag 28 juni en begint om 20.15 uur. De toe gang is gratis. Wel wordt er bij de uit gang een kollekte gehouden, waarvan de opbrengst bestemd is voor de restau ratie van het kerkgebouw. Het ongeluk gebeurde woensdagavond om ongeveer kwart over zes toen de heer Goes zonder acht te slaan op het overige verkeer op zijn bromfiets ko mende vanaf de Akenbuurt, de Pontweg kruiste. De op dat moment uit de rich ting 't Horntje komende VW Golf van de heer Vermeulen uit Ark el kon de bromfietser niet meer ontwijken. Het slachtoffer werd geschept en ongeveer 20 meter op de motorkap meegesleurd. Twee inzittende dames van de Volkswa gen raakten door glasscherven licht ge wond. c in de vorm van een subsidie door de overheid zou worden bijgepast zou TESO daar geen moeite mee hebben, als de overheid daaraan geen voorwaarden verbindt. Een soortgelijk systeem dus als bij de korting die de 65-plussers ge nieten. In de praktijk zou een apart ta rief voor Texelaars echter nogal wat kostbare rompslomp met zich meebren gen. Alle Texelaars (dus ook de ver-^ schillende leden van een gezin) zouden zich van legitimatiebewijzen met pas foto moeten voorzien. Het TESO-bestuur kan zich wel voor stellen dat het betalen van ƒ110,in eens voor een voorrangskaart voor velen bezwaarlijk is. De oude T-kaart opnieuw invoeren is echter makkelijker gezegd dan gedaan. Welbewust heeft TESO het voorrangssysteem steeds minder aan trekkelijk gemaakt met de bedoeling het kopen van voorrangskaarten tegen te gaan. Want er werd op zo grote schaal gebruik van gemaakt dat er een enorme druk op de capaciteit door ontstond. De directie van TESO is bereid het FNV- bestuur uitvoerig te informeren over de problemen die met het voorrangssy- steem samen hangen. Het schrijven van open brieven waar in dit soort wensen als eisen naar voren wordt gebracht vindt het TESO-bestuur niet zo zinvol. In een persoonlijk contact kan veeï beter begrip voor eikaars standpunt ontstaan Gedetailleerd kon nog niet op de FNV-verlangens worden gereageerd want de brief was pas op 17 juni ontvangen van 8 tot en met 21 juni 1977 Geboren: Lara Jenneke, dv. Benno Eilers en Pieternella J. Hillen; Christina Maria, dv. Hendricus J. Pennings en Christina M van Es; Jeroen Willem, zv. Willem C. A. Voorbeijtel en Elly van der Meyden; Margrieta Elisabeth An- thonia, dv. Jan van der Vis en Maria G. van der SLikke; Nancy en Erica, doch ters van Andreas H. Sieling en Aaltje C. T. Nijk. Onderirouwd: Wim Schouten en Mar griet A. de Porto; Comelis Oosterhof en Grietje M. van der Slikke; Theo van der Slikke en Geertje H. van de Kerkhof; Paulus H. van Sambeek en Lucina J. Hin; René M. Jacobs en Cornelia Spaans. Overleden: Nicolaas W. J. Kors, oud 53 jaar, wonende te Hillegom; Bregje Visser, wv. Kikkert, oud 58 jaar, wonen de te Oosterend; Hendrika Kroes, oud 64 jaar, wonende te Oudeschild; Adriaan van der Slikke, oud 87 jaar, wonende te Den Burg. Bij de bestaande capaciteit van de veerboten en bij voortdurende kosten stijgingen is spoedig verliesgevende exploitatie van de veerdienst te ver wachten. Om dat te voorkomen zul len de tarieven jaarlijks moeten wor den verhoogd. Als dat uit sociale of andere overwegingen niet kan, zullen de verliezen door de overheid moeten worden gecompenseerd. Aldus het TESO-personeel in een nota waarin om verdere maatregelen wordt ge vraagd om de gevolgen van het capa citeitstekort te bestrijden. De verwachting dat de exploitatie bij het huidige beleid verliesgevend wordt, heeft het TESO-personeel gebaseerd op de cijfers van de afgelopen vier jaar. De netto winst daalde in die periode van Vanaf maandag 27 juni a.s. zijn de winkels in Den Burg Op zaterdag sluiten de winkels om 17.00 uur. 152.000 gulden in 1973 tot ƒ16.000,in het afgelopen jaar. In de nota wordt verder gepleit voor het handhaven van een vast vaarsche- ma, doelmatiger benutting van de ca paciteit, de aanleg van een tweede aan legsteiger, en het handhaven van de hui dige werkgelegenheid bij de bestaande scheepscapiciteit. De nota werd dinsdag openbaar ge maakt, juist voordat het TESO-bestuur bekend maakte dat definitief was be sloten zo spoedig mogelijk een dubbel deks schip van 160 auto's in de vaart te brengen. Op zijn vroegst zal dit schip pas begin 1980 in de vaart komen, zodat de nota van het personeel door deze be slissing niet wordt achterhaald. Er staan nog enkele moeilijke jaren te wachten. Bovendien worden in de nota zaken aan geroerd die ook na de ingebruikneming van de dubbeldekker van belang blij ven. Over de vraag in hoeverre de recrea tieve ontwikkeling op Texel moet wor den bevorderd of afgeremd heeft het TESO-personeel (dat de nu uitgebrachte nota in een maandagavond gehouden vergadering goedkeurde) geen stand punt willen innemen gezien het inge wikkelde karakter van deze materie en de ingrijpende gevolgen van elk beleid op dit gebied. Daarom wordt ook geen antwoord gegeven op de vraag of en op welke wijze de capaciteit van de veer dienst moet worden vergroot. Men beperkt zich daarom tot opmer kingen met betrekking tot de problemen die de huidige situatie oproept en doet suggesties ter verbetering. Vast vaarschema Het willen handhaven van een vast vaarschema is een reaktie op het stand punt van de mensen die vinden dat TESO meer moet pendelen om het ver voersaanbod te verwerken. Hieruit vloeit een grotere belasting van het personeel voort en ook klopt de aansluiting op het openbaar vervoer in Den Helder (bus en trein) niet meer. Continue pendelen wordt onaanvaardbaar genoemd; het mag alleen op topdagen in het seizoen en rond de Christelijke feestdagen. Het langer in de vaart houden van de boten door het personeel overwerk te laten verrichten wordt ook als duurzame op lossing afgewezen. Voorrang Automobilisten vinden het vaak erg onprettig om lang bij de boot te moeten wachten. Ze reageren dat onder meer af op het personeel (dat is belast met het voorsorteren van de voertuigen) door onprettige opmerkingen te maken. Dat wordt, aldus de nota, nog verergerd door de overvloedige uitgifte van voor- rangskaarten tegen extra betaling. „Zij (rie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1