„VADERS TWEEDE VROUW net iets beter ra iGOEdGfiyi Texelse jeugd aktief in Schuilhutwerk groente en fruit vers vail hef mes [spetter van ile weekl FEUILLETON: IKROOIM SUPERMARKT I Den Hoorn Tel:02226-252 Voorraad achter op... Uit de bocht Auto de sloot in Anjerkollekte met muzikale begeleiding VFRVOI G VVN PAG. 1 TESO-personeel ongerust Hoofdingelanden eenstemmig over nieuw gemaal Koersen vreemde valuta Door ongeveer 25 jongeren zal ook dit jaar weer worden meegedaan aan het zg. „Schuilhutwerk" in en om het gebouwtje achter de Hervormde kerk in De Koog. Zij verzorgen hier het door de gezamenlijke kerken georganiseerde werk onder de vakantiegangers in het zomerseizoen. Dit jaar verzorgt men onder andere kindermiddagen, bibliotheek, dia-avon den, jeugddiensten en kerkentochten. De eerste week van de periode die in het kader van dit werk staat (25 juni tot en met 2 juli) zal geheel door Texelse jongeren worden verzorgd. Ze zijn uit alle verschillende kerken op het eiland afkomstig. De 25 jongelui zullen deze komende week, deels in toerdienst de „Schuilhut" bemannen en van daaruit allerlei aktiviteiten verzorgen. Evangelisatie werk Behalve uitgebreide informatie en dienstverlening zal plaats voor evange lisatiewerk worden ingeruimd. Hiermee wordt een begin gemaakt doordat de gasten, die naar Texel komen, in Den Helder bij de boot reeds een uitnodiging ontvangen met een weekoverzicht van de geplande aktiviteiten. Gedurende de ze eerste week is er een vast program ma. Dagelijks (behalve zondags) is de „Schuilhut" van 9.00 - 12.00 uur ge opend. Men kan dan terecht voor de bi bliotheek en er wordt koffie geschon ken. Elke middag vanaf 14.00 uur zijn er kinderaktiviteiten. 's Avonds is van 19.00 - 20.00 uur de bibliotheek geopend waar na iedere avond (behalve ook zondags) koffiebar gehouden wordt. Op zondagen is er 's morgens in de „Schuilhut" kinderkerk (koffiedrinken na de dienst). Jongerendiensten worden zondagsavonds gehouden. Op 26 juni treedt ds. H. J. Douwes als voorganger op en op 3 juli is dat ds. D. van Zijll Langhout. Kerkentochten worden op dinsdag- en vrijdagmiddagen gehouden. Men ver trekt hiervoor om 14.00 uur vanaf de „Schuilhut". Speciale aktiviteiten Behalve deze vaste programmapun- De in Den Burg woonachtige H. werd woensdagavond geverbaliseerd toen hij met twee kratjes bier achterop zijn bromfiets naar huis wilde rijden. De politie, die de indruk had, dat er reeds meerdere flesjes van de voorraad van H. waren geleegd, onderwierp hem aan een bloedproef en bracht hem naar zijn woning. ten zijn er in de eerste week van het „Schuilhut"-werk de volgende speciale aktiviteiten: Zaterdagavond 25 juni, 20.00 uur: sa menzang in de Hervormde kerk m.m.v. orgel- en koperensemble. (Nederlands- Duitse samenzang). Maandagavond 20.00 uur Hervormde kerk: dia-avond over Texel. Na afloop koffiedrinken in de „Schuilhut". Dinsdagavond, ca 19.30 uur H.K. kerk: vertoning van de film „De 10 geboden". Woensdagavond vanaf 20.00 uur: evan gelische koffiebar in de „Schuilhut" m.m.v. combo van de Messengers. Donderdagavond 20.30 uur: zangavond in de R.K. kerk m.m.v. jongerenkoor The Messengere, rond het thema „De hand die mij vasthoudt". Vrijdagavond 20.00 uur in de Her vormde kerk vertoning van de film „The girl who ran out of the night" (Het meisje dat uit het duister vluchtte), met nabespreking tijdens koffiebar in de „Schuilhut". Zaterdagavond 20.30 uur: concert door Texels Chr. Mannenkoor in de R.K kerk. Ter hoogte van Nieuweschild vloog dinsdagmiddag H. de B. uit Oudeschild met zijn Volkswagen uit de bocht. Ver moedelijk was te hard rijden hiervan de oorzaak. De auto, die uiterlijk niet veel schade opliep wordt aan een tech nisch onderzoek onderworpen. DE WAAL Gisterochtend belandde de in Gouda woonachtige Ch. S. H. uit Singapore, toen hij van Den Burg op weg was naar Oosterend met zijn Ford 17m in de sloot. De personenauto, eigen dom van een vriend van Ch. uit Alphen a/d Rijn werd hierdoor flink beschadigd en zal waarschijnlijk total loss ver klaard worden. Ch. kwam zelf met de schrik vrij. Het ongeluk. gebeurde ter hoogte van de boerderij van H. Tjepkema nabij De Waal toen Ch. een fietser wilde inhalen, die plotseling linksaf sloeg. In een po ging de onbekend gebleven fietser te ontwijken, kwam de personenwagen in de rechterberm terecht. Toen de heer Ch. door tegensturen probeerde weer op de weg te komen, schoof hij waarschijn lijk door te hoge snelheid, in de linker berm en kwam vervolgens in de sloot tot stilstand. DONDERDAG 23 JUNI De commissie Ruimtelijke Ordening houdt een openbare vergadering in het raadhuis, aanvang 19.30 uur waar bij onder meer wordt gesproken over het structuurplan voor Texel. VRIJDAG 24 JUNI De aandeelhoudersvergadering van TESO begint om 20.00 uur in hotel „De Lindeboom-Texel". ZATERDAG 25 JUNI Om 13.00 uur begint in Oosterend de rommeltjesmarkt. Vanaf 10.00 uur 's morgens wordt gebakken vis ver kocht. De Zweefvliegclub Texel houdt vanaf 9.00 uur open dag op het vliegveld Texel. Vanaf 10.00 uur worden door de Sport vereniging De Cocksdorp in Eierland en De Cocksdorp spullen opgehaald voor de feestmarkten, die deze zomer wekelijks in de Dorpsstraat worden gehouden. MAANDAG 27 JUNI Scouting Texel haalt oud papier op. Vanaf 19.00 uur in Den Burg noord west. Men wordt verzocht het papier gebundeld buiten klaar te zetten. Aanvang 20.00 uur wordt in De Schuil hut een dia-vertoning over Texel ge geven. Van 14.00-16.00 uur worden in de Her vormde kerk van Den Hoorn rondlei dingen gegeven. Het „Recre-aktief'-team organiseert ac tiviteiten op het strand van Den Hoorn, aanvang 14.00 uur. DINSDAG 28 JUNI In de N.H. Kerk van Den Hoorn geven Harro en Engelien Kraal-Lap een orgelconcert, aanvang 20.15 uur. Aanvang 10.00 uur worden op het strand van De Koog allerlei spelen georganiseerd door „Recre-aktief". Van 19.30-21.30 uur wordt in het bin nenwater aan de Oorsprongweg een sportviswedstrijd gehouden. Aas brood. Ook op Texel wordt de jaarlijkse anjerkollekte gehouden. Een grote op brengst daarvan is ook van plaatselijk belang, want het Anjerfonds stelt be langrijke bijdragen voor het vereni gingsleven beschikbaar. In verband met dit bijzondere karakter zullen de maan dagavond a.s. te houden kollektes in Den Burg (aanvang half acht) en Den Hoorn (aanvang half negen) muzikaal worden begeleid door het Kon. Texels Fanfarekorps/D.E.K. JJ DOOR GERRIT FRANSSEN 33. Er was één uitzondering geweest: Harrie Vreeden, de kinderarts. Die aan wezig was bij het huwelijk van haar va der met Dieuwertje Zilver en boendien haar tafelheer was tijdens het diner Hem vond ze op een andere manier in teressant. Ze danste met hem en babbel de over allerlei zaken. Hij bleek een praktijk te hebben in de Alexanderpol- der. Aan het eind van het feest nodigde hij haar uit hem eens op te zoeken. Hij had gezegd: „Ik word dagelijks om ringd door twee charmante vrouwen: mijn huishoudster en mijn assistente. De eerste verwent me op culinair gebied; de ander aanbidt me met haar kalverogen in stilte. Maar geen van beiden is mijn type. Jij wel. Laten we de kennismaking voortzetten. Na mijn spreekuur, dat zo tegen twaalven afgelopen is, heb ik al tijd een paar uurtjes. Kom eens een keer met me lunchen". Na enige aarzeling deed ze het en was binnen enkele weken dol verliefd op de vlotte en knappe Harrie. Die zijn kwali teiten uitbuitte op een .wijze, die Els ver baasde, maar niet in staat was zich er tegen te verweren. Ongetwijfeld zou het tenslotte uitgelopen zijn op een huwelijk als. als Harrie Vreeden had willen trouwen, maar hij was erg modern en progressief. En inconsequent. Ging te keer tegen alles, wat in zijn ogen kapi talisme was, want kapitalisme was een synoniem voor uitbuiting in zijn ogen. Maar intussen had hij voornamelijk goed gesitueerde klanten, al hielp hij ook minder draagkrachtigen, zij het niet van harte. Els wees hem meermalen op dit euvel, maar hij lachte er om. „Ik neem die kapitalisten iets van hun bezit en geef in ruil daarvoor hun kinderen me dische verzorging. Dat is nog niet eens zo'n gekke ruil. In elk geval lever ik een tegenprestatie, nietwaar?" Maar op een ochtend, in zijn dure flat, ontstond de breuk in hun omgang. Zijn huishoudster was een lang weekend weg. Zaterdags ging ze naar hem toe, maakte eten voor hun beiden en aten het bij candlelight, dicht bij elkaar. Daarna dronken en dansten ze. En liefkoosden elkaar, waarbij hij steeds heftiger werd. Hij stelde voor, dat ze het weekend maar bij hem moest blijven Ze had te veel gedronken, zodat ze niet voldoende kon nadenken. Anderszij ds lokte haar het avontuur met de man, voor wie ze zo ongeveer alles overhad. Dus bleef ze twee dagen en nachten; ze had immers maandagsmorgens vrij. v Heel vroeg, die maandagmorgen, toen ze in zijn armen lag uit te rusten, zei ze: „Nu moeten we maar gauw gaan trou wen; stel je voor, dat er iets van komt". Hij had gelachen en geantwoord: „Daar weet ik dan wel raad op", maar dat weerde ze zonder meer af. Het werd een woordentwist met als climax een ruzie tje, omdat Harrie gedecideerd verklaar de nooit te zullen trouwen, want het hu welijk vond hij een ouderwetse instel ling, niet meer passend in deze moderne tijd. Een boterbriefje of niet, als je ge noeg van elkaar kreeg, ging je immers toch uiteen? Dat trouwboekje beteken de niet de minste hindernis. Geschokt keerde ze die morgen terug naar huis. Aanvankelijk wilde ze niets meer van hem weten. Maar hij belde haar geregeld op en wist haar te over reden weer te komen. Ze kon hem niet vergeten, omdat hij bij haar iets had opgewekt, waarvan ze het bezit nooit vermoed had. Het verlangen, dit op nieuw te beleven, deed haar de morele bezwaren vergeten. Zo was ze opnieuw een nacht in zijn flat. In de hoop hem te kunnen bekeren van zijn progressieve instelling ten opzichte van het gelegali seerde huwelijk. Zonder enig resultaat, omdat hij op dit standpunt onwrikbaar bleek te zijn. Dan bleef ze weer een poosje weg, tot hij belde en het verlan gen haar te machtig was. Om opnieuw een of meer nachten in zijn armen te liggen. Zo leefde ze maanden in angst en vre ze, dat ze in verwachting geraakt zou zijn, maar toen voor de zoveelste keer dit niet het geval bleek te zijn, overwon haar gezond verstand en belde ze hem af. Zodra je terugkomt op je standpunt en op degelijke wijze met me wilt trou wen, kun je me krijgen. Voor honderd procent, dat weet je onderhand wel. Maar niet zo, zonder meer. Zijn ant woord was nog altijd negatief, dus ging ze ook niet meer naar hem toe en als de telefoon ging en ze zijn stem hoorde, legde ze meteen de hoorn weer neer. Trots het feit, dat ze soms verschrikke lijk naar hem verlangde. Nadien waren er geen serieuze aan bidders meer geweest in haar leven. Als ze zin had om te gaan dansen, ging ze uit. Naar Rotterdam, waar tal van behoorlijke gelegenheiden daartoe wa ren. Was er een aardige, aanvaardbare jongeman, die haar naar Capelle wilde rijden, stemde ze toe, liet zich kussen en maakte ook nog wel eens een afspraak. Maar het waren in feite allen eendags vliegen. Haar hart ging nog altijd uit naar Harrie in zijn luxueus ingerichte flat in de Alexanderpolder. Voorzien van alle gemakken, dank zij het kapita listische geld, dat hij verdiende. Doch haar verstand bleef nu sterker dan haar hart. Dus bleef ze voorgoed bij hem van daan. Terwijl ze nog nadacht over wat ze in haar jeugdjaren had beleefd, kwam ze overeind. De aardappelen waren ge schild. Op het fornuis kookte het wa ter. Ze zette thee en waste daarna de aardappelen. In de kelder waren prin- sesseboontjes uit de moestuin. Die moes ten ook nog afgehaald worden. Meteen maar doen en gelijk opzetten, want boontjes duurden altijd langer. Aan de andere kant Dirk, de ruige kluizenaar, die enkel leeft voor zijn acht hectare bezit. Van wie ik niet weet, of hij al dan niet geld heeft, al hoeft dat niet terstond een rol te spelen. Geen luxe flat, maar een oude boswachters woning met twee kamers beneden en twee boven. Met gelijkvloers nog een rommelhok en daaronder een keldertje. En een w.c. op tien meter afstand van het huis. Met nog een houten bril. Niet alle denkbare comfort, zoals bij Harrie, maar een olielamp voor de verlichting en een fornuis om op te koken. Zomer en winter door. Een blaker met een kaars er in, als je 's avonds naar bed wilt. Geen telefoon, geen elektriciteit, geen gas, geen waterleiding, geen kran ten, geen leveranciers aan de deur. Geen vaste vloerbedekking of tapijt, maar een kale, houten vloer met wit zand en en kel bij de tafel een matje. Geen moder ne Bruinzeel-keuken, maar een pomp en een houten plank op schragen om de vaat op te zetten. Geen douche of zit bad, maar een emmer water en een was handje en daarmee kun je je dan Op de zolder in het halfduister wassen en ver schonen. Geen mooie auto, maar een, die zeker een jaar of negen oud is en so wie so van de autobaan wordt gehaald, als Dirk zich met dit vehikel er op zou wa gen, want ongetwijfeld ontdekken ze de nodige gebreken. Geen mogelijkheid van uitgaan of dansen, want Almelo is hier ruim twintig kilometer vandaan en Dirk houdt niet van uitgaan. Geen leuke vrienden voor een kaartavondje, want hier komt hooguit eens in de maand iemand langs. Geen televisie, want er is geen stroom. Enkel een transistor, waardoor je nog enigszins op de hoogte blijft van het wereldgebeuren. Geen centrale verwarming, geen avondjapon of leuke bontmantel, want hier draag ik doorgaans een blauwe overal en loop op klompen. Ik heb al in weken geen panty's meer aan gehad. En gezellig winkelen om eens wat te kopen is er evenmin bij. (wordt vervolgd) 500 gr. Stootlappen 4,98 150 gr. snijworst 1,39 1000 gr. voor 8.98 150 gr. Berliner 1,19 500 gr. gehakt 500 gr. 150 gr. Osseworst 1,98 sausijsjes 7,98 150 gr. Boterhamworst 1,39 500 gr. braadlappen 7,25 100 gr. Rosbief 2,15 kilo voor 13,96 150 gr. Paté 1,98 3 Naturel schijven 2,98 10 kilo Riblappen 98,00 500 gr. gehakt speciaal 5,98 10 kilo Braadlappen 110,— 2 kroppen sla 0,78 Bos zomerworteltjes 1,48 Kilo mandje Perziken 1,98 Bakje verse soepgroente 0,59 Maandag kilo Andijvie 0,89 Dinsdag bos Rabarber 0,89 Woensdag Watermeloen 2,50 UIT DE DIEPVRIES IJsrollen per stuk Kilo Patates Saté( 3 stuks voor Iglo Bami of Nasi, van 3,55 voor 2,98 Liter schepijs 2,25 Boomstam 4,95 1,69 2,59 2,09 die over een ruime beurs beschikken kunnen op deze wijze de wachttijden af kopen, wat wrevel oproept bij de overi ge wachtenden". Aanbevolen wordt de uitgifte van de voorrangskaarten op een of andere ma nier drastisch te beperken. Ook het ver voer van vrachtauto's zou anders gere geld moeten worden: zoveel mogelijk buiten de weekends, met uitzondering van de wagens die met bederfelijke waar of vee zijn geladen. De vlootcapaciteit zou ook beter benut worden als de gasten in de kampeer- en logiesinrichtingen op andere tijden zou den komen en vertrekken. Het gemeen tebestuur zou een jaarlijks wisselend rooster moeten opstellen, te binden aan o.a. de kampeerexploitatievergunning. Door aldus te bereiken dat de mensen niet alleen op zaterdag naar Texel ko men kan de piek op die dag aanmerke lijk worden gedrukt waardoor de wacht tijden veel minder lang worden. „Door middel van goed overleg en een doel gerichte voorlichting aan de toekom stige verblijvers op het eiland is deze maatregel te realiseren". Tweede fuik Het TESO-personeel vindt het maken van een tweede fuik in de havens van 't Horntje en Den Helder gewenst uit vei ligheidsoverwegingen. Werkgelegenheid Het noodgedwongen verhogen van de tarieven of het moeten aanvragen van subsidie houdt gevaar in voor de werk gelegenheid die TESO biedt, zo veron derstellen de personeelsleden. Tariefs verhogingen roepen veelal weerstanden op waardoor deze niet tijdig kunnen worden doorgevoerd of onvoldoende zijn. Ook het verkrijgen van subsidie kan langdurig zijn omdat eerst moet worden uitgemaakt welke overheden over de brug moeten komen. Tegen die tijd zit de onderneming al met verliezen Zonder hoofdelijke stemming is h College van Hoofdingelanden woensda avond akkoord gegaan met de plann voor gecombineerde afwatering van polder Het Noorden en Waalenburg do de bouw van een nieuw gemaal „Krassekeet". Onzekerheid bestaat nog slechts pv de wijze waarop de onderbemaling y een gedeelte van Het Noorden zal wc den tot stand gebracht. Ook het vooi bestaan van het straks overbodig g worden gemaal van Waalenburg sts nog ter discussie. Dijkgraaf Roeper bracht na het sluit een dronk uit en sprak van een wichtige beslissing waarvoor ook nageslacht dankbaar zou zijn. Het staat wel vast dat het voortb staan van het Waalenburg-gemi (waarover later een beslissing wordt g nomen) niet de instemming van alle gelanden zal hebben. Met name de her* C. J. de Wit en H. W Stark lieten web het gebouw helemaal niet mooi of rm numentaal te vinden. In ieder gev moet niet de nidruk worden gewekt d het polderbestuur dit ding zo graag u handhaven. Westduitse marken 100 ƒ104, Franse francs 100 49, Belgische francs 100 6, Zwitserse francs 100 98, Zweedse kronen 100 55, Oostenrijkse schilling 100 14, Amerikaanse dollars 1 2, Engelse ponden 1 f 4, Italiaanse lires 10.000 27,0 wat ertoe leidt dat de bedrijfsleiding gi noodzaakt is allerlei bezuinigingsmaa regelen te nemen, ook in de persone sfeer. Een dergelijk beleid wordt voorbaat verworpen. De huidige werf gelegenheid mag niet worden vermis derd. Groot pak, 24 stuks Molny luiers, van 8,45 voor 5,98 2 st. Klok huishoudzeep, van 1,95 voor 1,69 Flacon Dreft, van 1,98 voor 1,79 Flacon Palmolive shampoo van 3,15 voor 1,98 Saroma, 2 pakken, van 1,08 voor 0,89 Bus peper of nootmuskaat, van 1,15 voor 0,98 liter Slasaus 0,98 Huishoudhandschoenen 1,39 2 kuip Remia Halvarine van 1,44 voor 0,98 Hele Edammer 10,75 500 gr. oude Unie kaas, van 6,44 voor 6,20 500 gr. Jonge Goudse, j van 4,65 voor 4,35 Pak 8 st. Roomboterringen I voor 1,59 l Grote Boterkoek 1,79 Pak Krakelingen 1,39 i Pak Kletsmajoors 1,29 1 Zak 10 Kersenstokken 0,98 Literblik APPELMOES 0,79 Bij aankoop 25, Draagkarton DIXAN van 8,45 voor 5,98 VAKANTIE-KLEUR- EN SPELBOEK slechts 1,95 3 blik KOFFIEMEL K 1,19 Pracht CYCLAAM slechts 2,48 Grote sortering PLANTEN en SNIJBLOEMEN, zeer lage prijzen

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 2