Morgen open dag op vliegveld Texel Zweefvliegen is een enerverende sport j Voor het weekend Drempelvrees overwinning door zelf mee te vliegen Geslaagd Zuigelingenbureau Geslaagd Artsen Groene Kruis: Tandartsen: Dierenartsen Noodsl achtingen Kerkdiensten Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 24 juni 1977 Om te weten hoe opwinctend zweefvliegen is, moet je het een keer hebben gedaan, als passagier in een tweezitter. Het is een ervaring om nooit te vergeten. Veel meer dan in een motorvliegtuig krijg je het gevoel een vogel te zijn, geluidloos zwevend tussen het blauw van de hemel en de bonte aarde beneden Maar zweefvliegen is méér dan deze opwinding. In clubverband beoefend, doet het een beroep op organisatie, samenwerking, op offeringsgezindheid, geduld en kameraadschap. De leden ontdek ken hun eigen kwaliteiten zonder branie, geweld of andere stoer- doenerij. Dat zal er wel de oorzaak van zijn daf de nu al 12 jaar bestaande zweef- vliegclub een erg sympathieke indruk maakt; rustige jongelui die niet be paald overlopen van maatschappijkri tiek, maar vol idealen zitten en bereid zijn zich in te spannen en verantwoor delijkheid te dragen, met werkelijke ontspanning als beloning. Na dit pro za waarvan de leden van de club on getwijfeld met afgrijzen kennis zullen nemen, ter zake: zaterdag a.s. houdt de zweefvliegclub Texel een open dag met het doel nog meer mensen voor de zweefvliegsport warm te maken. Want de 35 leden (waaronder vier meisjes) tellende club kan wel wat versterking gebruiken. Economische wetten laten zich hier ook gelden. Als meer leden van het kost bare materiaal gebruik maken, kan veel voordeliger worden gewerkt Een man of tien erbij zou ideaal zijn. Waarom ko men die niet vanzelf? Misverstanden Secretaris Dick de Porto vermoedt dat misverstanden een rol spelen Veel men sen denken dat zweefvliegen erg duur is en bovendien gevaarlijk. Want het blijft tenslotte vliegen. Zonder motor moet je wel geluk hebben om niet als een steen naar beneden te vallen Zweefvlie gen zou ook een elitesport zijn, uitslui tend beoefend door rijkeluiszoontjes. Dat dit allemaal onzin is, blijkt al bij een eerste kennismaking met de club. Het zijn heel gewone jongens uit alle lagen van de Texelse samenleving. Veilig Het ongevaarlijke karakter van zweef vliegen moge blijken uit het buitenge woon kleine aantal ongelukken dat zich daarbij jaarlijks voordoet, ondanks het feit dat de animo voor deze sport snel toeneemt en de daarbij toenemende kans op menselijke fouten die de enige oor zaak van een ongeluk kunnen zijn. Niet vergeten moet worden dat een zweef vliegtuig door het ontbreken van de mo tor buitengewoon eenvoudig van con structie is. Er kan niet zoveel aan defect raken. Bovendien wordt het materiaal voortdurend streng gekeurd onder rijks- toezicht. Maar je kunt praten wat je wilt, voor- oordcel en gevoelens verdwijnen daar door niet zomaar. Dat lukt pas bij daad werkelijke kennismaking met de sport waardoor het enthousiasme het spoedig wint van de angst. Zaterdag a.s. wordt daarvoor volop gelegenheid geboden: op het Texelse vliegveld, aanvang 9.00 uur. De club zal dan in vol bedrijf zijn. Zowel met de éénzitters als twcezitstoestcllen zullen voortdurend starts worden ge maakt. Om zoveel mogelijk passagiers een kans te geven komt voor deze gele genheid een extra tweezitterstoestel van de zweefvliegclub Castricum naar Texel. Er worden telkens korte vluchten (on geveer 15 minuten) gemaakt waarbij een hoogte van ongeveer 500 meter wordt bereikt. De toestellen worden in de lucht getrokken met motorvliegtuigen. De club heeft daartoe twee van de Ameri kaanse luchtmacht overgenomen Piper Cups in eigendom. Naast het passagier- vliegen met drie twee-zitters zullen de ervaren zweefvliegers A. van Yperen uit Leeuwarden en A. van Zweeden uit Rijsenhout demonstratievluchten uitvoe ren met éénzitstoestellen. Elk weekend De meeste leden van de Texelse vliegen regelmatig. Meestal gebeurt dat in het weekend Alleen bij ongunstig weer (wolkenbasis lager dan 500 meter) blijven de kisten in de hangar. Texel is een tamelijk geschikt gebied voor het beoefenen van de zweefvleegsport want het is ver verwijderd van de grote vlieg velden die in de direkte omgeving aller lei beperkingen geven. Op Texel kun je onder ideale omstandigheden de sport leren, maar voor het uitvoeren van ech te prestaties op zweefvlieggebied moet je naar gebieden waar de thermiek (op stijgende luchtmassa's) sterker is. Heu velachtige streken ver landinwaarts, waar de zon hoge temperaturen veroor zaakt op de grond bij overigens koele lucht zijn ideaal. De Texelse club gaat noor hot zweefvlieecentrum werk kunnen de leden echter ƒ5,per uur terugverdienen waardoor sommigen nauwelijks geld aan deze sport uitgeven. Het contributiebedrag lijkt aan de hoge kant, maar in de praktijk blijkt dat de jongens aan andere geneugten vnjwel niets uitgeven en dank zij hun enthou siasme dan ook weinig moeite hebben met het op tafel brengen van dit bedrag. „Je hoeft er alleen maar wat minder voor uit te gaan". Geen lier Tot voor kort werd meestal van de her gebruik gemaakt om de vliegtuigen in de lucht te trekken. Nadat het vlieg veld opnieuw was ingezaaid heeft de leiding van het luchtvaartterrein hier tegen bezwaar gemaakt om dat het tel kens met behulp van de auto uitbrengen Co Vinke uit Den Burg behaalde te Rotterdam het diploma „Hoger kader schoonhuoden gebouwen". Hij volgde hiervoor afgelopen winter een cursus, georganiseerd door het Bouwcentrum, die tot doel heeft binnen de schoon- maakwereld meer vaktechnisch en ad ministratief kader te kweken. EERSTE INTERKERKELIJKE JONGERENDIENST DE KOOG In de Hervormde kerk van De Koog zal zondagavond 26 juni om 19.30 uur de eerste van een serie In terkerkelijke jongerendiensten worden gehouden. Deze serie wordt gedurende de komende zomermaanden voortgezet. De dienst in De Koog, die door Texelse jongeren is voorbereid, wordt geleid door ds. H. J. Douwes uit Den Burg. Or ganist Peter Zwart leidt de samenzang. Na afloop van deze dienst is er in de „Schuilhut" gelegenheid voor koffie drinken en nabespreking. Iedereen is van harte welkom. OOSTEREND De Chr. muziekver eniging Excelsior heeft dit weekend een tegenbezoek gebracht aan Schloss Rick- lingen, Garbsen en Hannover waarmee de vorig jaar aan de Duitse drumband „Fanfarenzug" gedane belofte ook in Duitsland op te komen treden werd in gelost. „Fanfarenzug" kwam vorig jaar naar Texel. De leden van de Excelsior drumband verzorgden zaterdag optredens in het dorpje Schloss Ricklingen, het nabij ge legen Garbsen en de stad Hannover. „Excelsior" was daartoe vrijdag in Schloss Ricklingen aangekomen waar men 's avonds door het gemeentebestuur van Garbsen ontvangen werd. Namens de gemeente Texel werd aan de burge meester yan Gafbsen een foto van de Texelse duinen overhandigd. Zaterdagochtend speelde „Excelsior" in Hannover waar het Nederlandse ge zelschap door de burgemeester van deze Zweven als een meeuw boven Texel (ge maal Dijkmanshuizen) in de Ka6-éénzitter Vmsebeck (50 km ten zuiden van het Duitse Bielefeld) om daar duur- en af- standsvluchten te maken. Deze keer gaat 25 man mee met drie eigen vliegtuigen. In Vinsebeck worden enkele Duitse toe stellen bij gehuurd. In deze omgeving kan men urenlang in de lucht blijven, zodat het raadzaam is brood mee te ne men om nog maar niet te spreken van de kunstgrepen die nodig zijn om een sanitaire stop overbodig te maken. Het bereiken van een hoogte van zo'n 3.000 meter is ook geen probleem. In het Ita liaanse Aosta bereiken de zweefvliegers nog hoger sferen. Clublid Ed van der Star boekte daar een hoogtewinst van maar liefst 5.500 meter en moest dus ge bruik maken van het zuurstofmasker. Op Texel komt men niet hoger dan on geveer 1.500 meter. Cursus Leerling-leden zijn voorlopig niet toe aan deze huzarenstukjes. Daar is in eer ste instantie het streven gericht op het voldoen aan de eisen voor het gewone brevet: zelfstandig leren vliegen en acht doellandingen kunnen uitvoeren op een veld van 30 x 75 meter. Het examen wordt afgenomen door de eigen clubin structeur, onder controle van de Rijks luchtvaartdienst. Op theoretisch gebied moeten de kandidaten het nodige weten over meteorologie, luchtvaartvoorschrif ten, vliegtuigconstructie, instrumenten en luchtvaartkaarten. Vrijwel ieder met een normale intelligentie kan de stof onder de knie krijgen al is enige kennis van wiskunde wel makkelijk. Luchtvaartcarrière Verschillende leden zijn aan de zweef vliegsport begonnen in de hoop carrière in de luchtvaart te maken. In de prak tijk hebben geslaagde zweefvliegers een streepje voor als zij zich melden bij de Rijksluchtvaartschool. Clublid Peter iDrijver is inmiddels verkeersvlieger. Jan Maasdam had jachtvlieger bij de luchtmacht willen worden, maar zijn lengte van 1,93 meter bleek een belem mering, zodat hij nu helicopterpiloot wordt. Inversteringen De zweefvliegclub Texel heeft in de loop van zijn bestaan veel geld geïnver teerd: vier zweefvliegtuigen, twee mo torvliegtuigen, lierinstalatie, hangar, op haalwagen etc. Alleen het vliegend ma terieel vertegenwoordigt al een waarde van ruim een ton. De bestaande hangar zal binnenkort worden uitgebreid met een zelf te bouwen gezelligheidsruimte waar de club in eigen sfeer bijeen kan komen. ÏDe contributie bedraagt ƒ684, per jaar, waarin de kosten van 20 sleep- starts zijn begrepen. Voor elke start ex tra moet ƒ10,worden betaald. Met het uitvoeren van onderhouds- en ander stand ontvangen werd. Ook de burge meester van Hannover kreeg namens de gemeente Texel een geschenk aange boden. Zondagmiddag kreeg men een rond leiding door Hannover terwijl 's avonds een gezellige afscheidsbijeenkomst werd gehouden. „Excelsior" is maandagavond weer op Texel teruggekeerd. De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zit ting heeft. De tijden zijn als volgt Dokter Siebenga, dinsdag 28 juni, om 14.00 uur. Dokter Van Loon, woensdag 29 juni, om 13.30 uur. van de kabel schade veroorzaakte. Nu wordt gebruik gemaakt van Piper Cups als sleepvliegtuigen. Dat is duurder, maar heeft het voordeel dat de zweef- kisten op veel grotere hoogte kunnen worden losgelaten en dat gekozen kan worden wóar dat boven Texel gebeurt. Gezien de hoge kosten waarvoor de club staat zal ieder het billijk vinden dat voor een meevliegen a.s. zaterdag een kleine vergoeding wordt gevraagd. Als aardige attentie krijgen de oud leden van de club echter een gratis start aangeboden. Zij zijn bij deze uit genodigd. Ieder die wil meevliegen wordt aangeraden tevoren even contact op te nemen met het bestuur (telefoon (02220) 3715) zodat een schema kan wor den gemaakt en gezegd kan worden op welke tijd men het beste kan komen om niet te hoeven wachten. Bij ongunstig weer wordt de open dag een week uitgesteld. GESLAAGD VOOR TRAINERDIPLOMA D Aad Vaars uit Den Burg slaagde te Alkmaar voor het diploma voetbaltrai- re D. Dit geeft hem de bevoegdheid elf tallen te trainen tot en met de vierde klasse KNVB. Vaars (jeugdtrainer bij S.V. Texel) is de derde D-trainer op het eiland. De anderen zijn Gert Pansier en Bep Vonk. VERKOPINGEN HERVORMDE ZUSTERKRING DE COCKSDORP De Hervormde zusterkring van De Cocksdorp houdt met ingang van 28 juni iedere dinsdag en woensdag in het gebouwtje naast de Hervormde kerk verkoping van diverse handwerken. Men kan hiervoor terecht op dinsdagen van 19.00 - 21.00 uur en woensdagen van 10.00 - 11 00 uur. Deze tijden gelden voor het gehele zomersei zoen. Aan het examen machineschrijven, af genomen door de VSLM, namen 23 kan didaten van Texel deel. Eén werd er af gewezen; de namen van de geslaagden zijn: Praktijkdiploma: Fedde Beijert, Jan- neke Goënga, Marga Maas. Machineschrijven: Henk Plaatsman. Basisdiploma: Nicolien Bakker, Nelda Agter, Grieteke Visser, Trudy Betsema, Job Blanken, Carolien Eelman, Karin van Empel, Ronnie Junier, Marjan Kik kert, Anneke van Lenten, Werner van der Meer, Rob Riteco, Ans Schelünger, Harry Schilling, Hein Wiedijk, Bert Wit te, Lida Zegel. Basisdiploma B (zonder snelheid): Carlos Niehoff. Allen werden opgeleid door de heer A. C. Peetoom, bij wie zij hun diploma kunnen afhalen. Uitsluitend voor spoedgevallen. Van vrijdagavonds 20.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter A. VAN LOON, Den Burg, tel. (02220) 2016. Dokter BARNARD, Oosterend, telefoon (02223) 234. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Van vrijdagavond 20.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. MANNESSEN, Schoorwal 45, Den Burg, tel. (02220) 3242. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Alleen voor spoedgevallen telefoon 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, tel. (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag 26 juni 1977 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. De Roest, m.m.v. het jeugdkoor „The Mes sengers". Onderwerp: „Pleidooi voor het huwelijk". Kinderop pas in „De Schakel" naast de kerk. Na afloop koffie. Uitzending via „De Lichtboei" De Cocksdorp 10 uur eerw. heer E. Loerakker. Kinderoppas tijdens de dienst in het gebouw; na afloop koffie drinken aldaar. 19.30 uur Zangdienst. Samen zang van gevraagde liederen en korte dagsluiting. Den Hoorn 9.30 uur ds. Douwes, met kinderkerk. collecte restauratiefonds. De Koog 9.00 uur ds. Hoekstra met kinderkerk collecte alg. kerkewerk 19.30 uur ds. Douwes jongerendienst De Waal 10.30 uur ds. Hoekstra Oosterend 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout Oudeschild 11 uur ds. Van Zijll Langhout GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 9.00 uur ds. Medema uit Nijensleek. 10,30 uur ds. Medema. Neven- dienst voor kinderen van 6-9 jaar. Tijdens beide morgendiensten kindercrèche in Gemeentecen trum achter de kerk. 19.30 uur ds. Medema Oosterend 9.45 uur ds. Oegema, uit Castricum. 19.30 uur ds. Soepboer, uit Hardenberg. GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 11.15 en 16.30 uur diensten in de Ned. Herv. kerk Woensdag 29 juni Oosterend 19.00 uur ds. M. J. van Gelder,'in de Ned. Herv. kerk. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde Kerk, Koger- straat 20, Den Burg. Den Burg 11.00 u. ds. A. Huttinga van Ferwerd 16.00 uur ds. A. Huttinga DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.30 uur ds. Kuitse m.m.v. het interkerkelijk koor, o.l.v. Dyo Wassink ('s avonds uitzending via „De Lichtboei") Na afloop koffiedrinken. Kinderoppas in het zaaltje bij de kerk. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Weekend 25 en 26 juni 1977 Den Burg zaterdag 19.30 uur Uitzending via „De Lichtboei" Zondag 10.45 uur De Koog: zondag 9.00 uur Oudeschild zondag 19.00 uur Den Hoorn: zondag 10.45 uur De Cocksdorp: zondag 9.15 uur Oosterend: zaterdag 19.30 uur JEHOVAH'S GETUIGEN in het Rode Kruis-gebouw Jon kerstraat, Den Burg. 10.45 uur Lezing. Wachttorentstudie: 11.15 uur „Hoe zult u Jehovah danken voor zijn liefderijke goedheid?"

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 5