KOT EX: 35 jaar en springlevend in de pan gedaan aandelen kooienfonds „naar den vleze" in kroegsfeer gedwongen van het raadhuis Dit najaar twee VOS-cursussen op Texel Zon. maan en hoos water Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 1 juli 1977 De kleindiei'ensportvereniging Kotex wordt 35 jaar. Naam en leeftijd staan voor een vereniging met momenteel 48 leden. Tot de meer uit de kluiten gewassen Texelse organisaties kan Kotex daarmee niet gerekend worden. Bestuur èn led'an hebben daar overigens lak aan. Ze hebben enkele feestelijke activiteiten in het hoofd, die, zeggen ze, beter nog even geheim kunnen blijven. Aangetoond zal in ieder geval worden, dat de Konijnen Vereniging Oosterend Texel na zeven lustrums nog springlevend is. Het eerste bestuur dat Kotex had be stond uit S. van Heenngen (voorzitter), J. Mosk (secretaris) en J. Winkelman (penningmeester). Als contributie werd 15 cent per week geheven en later werd dat zelfs nog verlaagd tot 10 cent. De bijdrage die de leden nu in de vereni gingskas storten is ƒ15,per jaar waarmee Kotex (in ieder geval) een van de goedkoopste eilandelijke verenigin gen is. Tijdens de eerste vergadering die zoals gezegd op 30 juni 1942 plaats vond hield penningmeester J Winkel man (kapper te Oosterend) een uiteen zetting over het houden van konijnen. Dat zijn betoog weerklank vond blijkt uit het feit dat vrijwel alle aanwezigen zich als lid opgaven. Propagandaverga- deringen in Den Burg en De Cocksdorp volgden en er konden zo 17 leden aan het ledenbestand toegevoegd worden. De onderafdeling van Den Burg die kort daarop van de grond kwam kreeg als secretaris J. Stam en als bestuurslid H. Veenema. Tang Hoewel de vereniging steeds beter ging draaien had men in die dagen nog steeds niet de beschikking over een goede tatoueertang voor de Kotex-ko- nijnen. De eerste tang werd gemaakt door leerlingen van de Ambachtsschool in Den Helder maar omdat deze niet bleek te voldoen kocht men tenslotte toch maar een originele „kniptang" bij een opticiën Het kostte Kotex ƒ60,-en om dat te bekostigen moest botje bij bot je worden gelegd. Voor de Kind en Die>" tentoonstellingen van Kotex was altijd veel animo. (in 1946 was de eerste na-oorlogse in het toenmalige Nutsgebouwtje in de Waal- derstraat) bracht men in 1952 een na tionale jubileumtentoonstelling waar door het ledental weer tot 52 groeide. Er kwamen op deze show 264 dieren. De verste kwam uit Maastricht Huug Snoek Vanaf dat moment duikt in de vereni- gingsnotulen herhaaldelijk de naam van de huidige voorzitter Huug Snoek op. Hij was tijdens het 10-jang jubileum met A. Bakker commissaris in het be stuur waarvan J. Stemfoort voorzitter was, H. A. Witte secretaris en J. Stam penningmeester. Snoek werd in 1953 waarnemend voor zitter van Kotex en in 1961 voorzitter. Toen in 1962 de fusie tussen Kotex en de „Texelse Sportfokkers" plaats vond kreeg Snoek de functie van vice-voor- zitter, in 1965 werd hij weer voorzitter. Nederland maar door de eilandpositie van Texel bleef deze ziekte hier aanvan kelijk beperkt. De (door muggen overge brachte) myxomatose was echter niet tegen te houden en tientallen konijnen gingen er aan ten gronde. Kooien De ziekte ebde weer weg maar kwam in 1959 terug en heeft daarna gelukkig niet opnieuw de kop opgestoken. Wat altijd een probleem geeft bij een ver eniging als Kotex zijn de kooien waar over men dient te beschikken. Naar een ontwerp van B van Elk werden in 1953 in totaal 118 kooien gemaakt. In 1962, toen de fusie tussen Kotex en de Texelse Sportfokkers realiteit was geworden, werd een „kooienfonds" ge sticht waarvoor men tot een bedrag van Mede in verband met de Olympische Spelen van 1972 gaf Kotex voor het bes- tedicr in elke diergroep echte gouden medailles. Voor de tweede en derde prijs werden dan ook de resp. zilveren en bronzen medailles uitgereikt. Dat jaar werd weer een „Kind en Dier" tentoonstelling georganiseerd waarvoor 45 kinderen zich aanmeldden. Onder hen werden 9 bekers uitgereikt. Voor de jubileumshow die ter gelegen- Wensen heeft de vereniging bij haar 35-jarig bestaan volop. Het ledental zou uitgebreid kunnen worden 48 is toch wel iets te laag, vindt Huug Snoek. En verder blijft hij het vervelend vinden dat een vereniging als Kotex eigenlijk in de zg. „kroegsfeer" gedrongen is. Zijn medebestuursleden vallen hem volmon dig bij wanneer hij zegt dat een van zijn idealen een dorpshuis voor Den Burg is. Kotex zou er een prachtige plaats voor zijn clubshows aan heb ben. Hoewel als „konijnen vereniging' opgericht biedt Kotex nu ook onderdak aan talloze andere dieren en diertjes. ƒ2.000,renteloze aandelen uitgeeft. Dit fonds werd apart door de toenmalige secretaris M. Heymans beheerd De kooimodellen werden ontworpen door (loodgieter) J. Veltkamp. Onder zijn lei ding werden (tegen kostprijs) 124 nieu we kooien bijgemaakt zodat het totaal aantal op 242 stuks kwam Alle renteloze aandelen uit dit kooien fonds werden in 1965 uitbetaald waar mee men van deze schuld af was. In 1971 kwam er voor 4.800,aan nieuwe kooien. Vogels Op 26 januari 1966 werd naar aanlei ding van enige „Vogelavonden" waarop de heer S. Houtenbos uit Alkmaar het woord voerde een afdeling „Vogels" aan Kotex toegevoegd. Er meldden zich di- rekt 16 leden en de vereniging sloot zich aan bij de Nederlandse Bond voor Vo- gelliefhebers te Bergen op Zoom. Na strubbelingen gingen in 1969 onge veer 25 van deze vogelliefhebbers naar Het Overkoepelend Orgaan van Vrou wenorganisaties organiseert het komend najaar in Den Burg twee zg. VOS-cur sussen. Gestart wordt op 13 september in het zaaltje van de Doopsgezinde ge meente aan de Kogerstraat. Beginners worden verwacht van 9.30 - 11.30 uur en gevorderden van 13.30 - 15.30 uur. De cursus omvat 12 lessen van elk twiee uur en worden gegeven door me vrouw Fransje Onderwater uit Heerhu- gowaard. Beginners kunnen zich opge ven bij mevrouw H. Prins-Vrouwe, We verstraat 48, telefoon (02220) 2124 en gevorderden (dus vrouwen die aan de cursus van vorig jaar hebben meege daan) bij mevrouw A. M. Winter-de Vis ser, Orchismient 55, telefoon (02228) 616. In verband met de organisatie is zeer spoedige opgave gewenst. Doel van de VOS-cursussen is de vrouw meer te betrekken bij maatschap pelijke situaties en veranderingen. In het verleden werden vrouwen geacht daarvoor geen belangstelling te hebben zodat ze veelal zijn „achter" geraakt en niet kunnen meepraten. In de lessen wordt aandacht besteed aan de vrouw als partner, opvoedster en als burgeres. Het gaat over relaties, werk, geld, tele visie, de plaatselijke en landelijke poli over de pers, etc. De cursusbijeenkomsten hebben een ontspannen en gezellig karakter. Na het geven van informatie over het onder werp wordt in elke bijeenkomst gedis cussieerd en worden vragen gesteld. Dat de vorige VOS cursussen goed zijn aan geslagen, blijkt uit het grote aantal vrouwen dat zich nu reeds als „gevor derden" heeft opgegeven. De zon komt 3 juli op om 5.25 uur er gaat onder om 22 02 uur; 6 juli op om 5.28 uur en onder om 22.01 uur. Maan: 1 juli V.M.; 8 juli L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 1 juli 9.38 en 22.01 Zaterdag 2 juli 10.29 en 22.47 Zondag 3 juli 11.18 en 24.07 Maandag 4 juli 0.07 en 12.03 Dinsdag 5 juli 0.40 en 12 41 Woensdag 6 juli 1.00 en 13.14 Donderdag 7 juli 1.09 en 13.43 Vrijdag 8 juli 140 en 14.14 Zaterdag 9 juli 2.17 en 14.59 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6.15 uui na hoog water. MEDEDELINGEN VAN B. EN W. Tenten en caravans Regelmatig bereiken ons vragen over het geplaatst mogen hebben van tenten en caravans buiten een officieel kam peerterrein. Ter verduidelijking nogmaals een uit eenzetting. Bij permanent bewoonde woningen en boerderijen in het buitengebied mag, gedurende de periode 15 mei - 1 okto ber, als recht 1 tent worden geplaatst. Hiervoor behoeft geen vergunning te worden aangevraagd. Inplaats van deze tent kan met schrif telijke toestemming van burgemeester en wethouders een caravan worden ge plaatst, met een lengte van maximaal 6 meter, gemeten zonder dissel, die vol doet aan het bepaalde inzake aanhang wagens in artikel 65 van het wegenver keersreglement. Met andere woorden, het mag alléén een toercaravan zijn, die uitsluitend voor toeristisch kamperen wordt gebruikt en die op een normale wijze achter een personenauto aan het verkeer kan deelnemen. Lichte stacara vans, hoewel die soms ook een lengte hebben van minder dan 6 meter, maar op andere punten afwijken van het ver melde in artikel 65 van de wegenver keersreglementen, vallen hier niet onder en kunnen derhalve niet worden toege staan. Een vergunning kan bovendien alleen worden verleend als op het erf van de woning géén zomerwoning aanwezig is en voldoende beschermende beplanting of een andere voor burgemeester en wethouders aanvaardbare wijze van af scherming aanwezig is. Voorts is geconstateerd dat veel cara vans zijn geplaatst zonder de vereiste gemeentelijke vergunning. Ter voorko ming van latere moeilijkheden bijv. verwijdering van de caravan wegens klandestiene plaatsing wordt ver zocht met spoed een vergunning aan te vragen. Aanvraagformulieren kunnen worden aangevraagd c.q. afgehaald op het ge meentehuis, afdeling algemene zaken, kamer 209, alwaar ook nadere informa tie kan worden verkregen. Op 30 juni 1942 werd Kotex opge richt te Oosterend, zoals in de naam besloten ligt. Plaats van handeling was het voormalige hotel Koppen in Oos terend. De oprichtingsvergadering werd volgens de notulen, die we er op nasloegen bijgewoond door 30 perso nen waarvan er 26 als lid konden wor den ingeschreven. Feitelijk werd Kotex uit de nood ge boren. Vlees was in de oorlogsjaren schaars aan het worden Konijnen brach ten daarom toen al zo'n 60 gulden per stuk op. Het was dus zaak elkaar om wille van de konijnenfokkerij te vriend te houden en op deze manier iets extra's op tafel te brengen. Dit laatste had trou wens ook meerdere malen tot gevolg dat enkele leden voor het lidmaatschap moesten bedanken. Ze hadden (jammer voor de vereniging maar goed voor de maag) alle konijnen in de pan gedaan. Verband De geschiedenis van Kotex is er een met tal van haken en ogen die het ta melijk moeilijk maken de notulen op de voet te volgen. Bestuursleden als voor zitter Huug Snoek, secretaris Henk Broekman en oud-secretaris Chiel Hey mans zijn gelukkig bereid er nuttige en soms komische toelichting bij te geven zodat het avondje dat ten huize van Hey mans vorige week werd doorgebracht een leutige toestand is geworden Snoek deelde in eerste instantie mee dat de merknaam Kotex (damesverband) „plagiaat" is. Het heeft niets van doen met de vereniging, maar reden om er een gerechtelijke procedure over te be ginnen vindt hij „nu ook weer niet no dig". Wel wil hij kwijt: „Het is alleen soms wel 's verrekte vervelend. Dat ge lach iedere keer Goedkoop Het ging de vereniging steeds beter en ook de konijnen ging het na afloop van de oorlog ,naar den vleze" Kotex groei de. In 1946 waren er 76 leden. Er had den zich inmiddels ook postduivenhou- ders als lid aangemeld en daarmee vormden zij de eerste andere groep die zich naast de konijnenliefhebbers bij Kotex aansloten. Kleindierenlicf hebbers Er kwam echter een terugval. Duide lijk kwam nu tot uiting dat er een hoop leden waren geweest die destijds alleen lid waren geworden om de konijnen van een Kotex-tatouering te laten voorzien. Men kon zodoende meer geld voor de dieren maken en de prijzen konden wel eens tot ƒ70,oplopen Het jaar 1950 brak aan en in de no tulen noteerde men een dieptepunt. Ko tex telde nog maar 17 leden. Vuurwerk Hoe deprimerend dit lage ledental ook was, het toenmalige bestuur peinsde er niet over de moed te verliezen. Men zorgde voor vuurwerk toen het jaar 1952 aanbrak en daarmee het 10-jang bestaan kon worden gevierd. Na een aantal jaren met uitsluitend clubshows heid van het 30-jarig bestaan werd ge houden waren in totaal ingeschreven 44 sierduiven, 58 konijnen en 134 vogels. Stiekema Kotex heeft niet veel ere-leden. Het huidige bestuur zijn er maar een paar bijgebleven waarvan Jules Stiekema als het enige echte ere-lid wordt beschouwd. Hoewel Stiekema nooit in het bestuur van Kotex heeft gezeten, is men het er over eens dat hij als het beste lig be- schouwd kan worden dat de vereniging gehad heeft. Om zijn nagedachtenis te eren wordt gedacht aan het instellen van een Stiekema wisselprijs. Wensen In de loop der jaren verschenen honderden dieren op de Kotex-clubshows Het was een plaats die hij in 1973 weer opgaf maar na een periode waarin de heren Halsema en Vermeulen de leiding van Kotex in handen hadden kwam Snoek tenslotte toch weer terug op zijn oude post. Vermeldenswaard is hierbij wel dat hij tijdens het grootste gedeelte van de tijd dat hij in het Kotexbestuur zat zelf niet eens konijnen hield Myxomatose Donkere wolken pakten zich boven Kotex samen toen in 1953 de gevreesde myxomatose, de door een virus ver wekte besmettelijke dodelijke konijnen ziekte uitbrak. Er kwam een invoerverbod in de meuw opgerichte vogelvereniging „Op eigen wieken". Kotex bleef echter zijn vogelafdeling houden, die daarna 48 leden telde. Gehavend ging Kotex vol goede moed na 't vertrek van de vogel vrienden verder Clubshows Er was in 1970 weer een clubshow waarbij voor 't eerst de wedstrijd „Kind en dier" werd gehouden. Er namen 51 kinderen deel. De shows volgden elkaar op. In 1971 was er weer een maar de hoenders en fazanten die de laatste jaren ook bij Ko tex zijn ondergebracht deden niet mee. In Nederland heerste 'Pseudo Vogelpest' en ook in het jubileumjaar 1972 had men hiermee te kampen. Toch wordt de jubileumshow die toen ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan in Casino werd gehouden een groot suc ces. Voorzitter Huug Snoek wist dat jaar opnieuw een flinke hoeveelheid prijzen bij elkaar te krijgen (84)

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 5