Felle brand op Duits zeiljacht ÜBCNIH Veel stuntwerk in „The scarlet buccaneer" Geslaagden Rijksscholengemeenschap Texel D°°r *ch»k tegen tuinwal Bakkerij 't Gouwe Bolt je breidde uit Jubilerende fa. Z. Graaf ende verbouwde zaak herop Folkloreprogramma 1977 Exposities ook woensdagavond geopend Raadsvergadering Diepgrondbewerking Over de kop - - Geslaagd Een Duits zeilschip liep zondagavond zware schade op als gevolg van een felle brandde uit en ook het zeil ging verlo ren. De oorzaak is een raadsel. Het jacht, eigendom van schipper R. C. Solf uit Monchen-Gladbach, lag se dert enkele dagen in de jachthaven van Oudeschild temidden van andere ple ziervaartuigen. Omstreeks zeven uur zondagavond maakten de vier opvaren den (twee echtparen) het scheepje vaar klaar en goten met een jerrycan ben zine in de tank van de hulpmotor. Mo gelijk door een vonk (statische elektri citeit?) vloog de benzine in brand. Er volgde een ontploffing die met een hoge steekvlam gepaard ging. Een van de vrouwen aan boord liep daarbij brand wonden aan ledematen op. Met schuim en poederblussers, afkomstig van sche pen uit de buurt werd het vuur bestre den echter met weinig resultaat. Daarop werd het met emmers water geprobeerd. Uiteindelijk was het vuur onder contro le. Uit veiligheidsoverwegingen sleepte Joost Swarthof met zijn boot het jacht naar de CIV-steiger aan de andere kant van de haven. Het vuur doofde volledig met behulp van de dekwasslang van de TX 52 „Harm Johannes". Toevallig was een van de opvarenden aan boord van deze kotter; hij kon met de dikke slang een grote hoeveelheid water in het scheepje spuiten. De inmiddels gearri veerde brandweer hoefde dus niet meer te blussen maar verleende service door de honderden liters water weer uit het jacht te pompen. De foto geeft daarvan een beeld. Geslaagden Atheneum A-B: A. Brouwer, A. C. Bakker, L. V. Bar- horst, W. Drijver, F. L. de Grave, J Harting, F. Hopman, F. R. Kooi, S. I. M. Kuip, H. P. Roest, N. Schellinger, M. Schoo, W. P. van der Vis, W. Witte, R. Westdorp en J. van Zon. Geslaagden HAVO: W Rensman, M. J Bakker, R. Blanken, E. M. L. Boogaard, A. Buddenberg, R Buren, C. M. Dekker, J. Dros, M. Dros, M. M. Eelman, G. J. van Es, J E. van Exel, H. Gersthage, C. M C. van Heer- waarde, C. J. van Heerwaarden, J. M. L van Heerwaarden, H. P. Hlawatschek, C. D. Kager, H. Kortmann, B. M. Kuip, E Lemstra, M. Maasdag, C. E Nagy, W. Nijholt, S. K. Plaatsman, J. C. Roeper, J. W. M. Rutten, J. G. Schotanus, A. L Schrama, M. van der Slikke, C. C. M. Slot, M A. Stam, J. H. S. Stark, M. J. van Staveren, N. Tatenhove, B. J. M. Timmer, I. T. Veeger, C. S. Vlaming, E. M. J. Witte en P. M. Witte. Geslaagden MAVO 4: C. M. A. Bakker. I. D. Bakker, K M. J. Bakker, A. Barhorst, B L. van der Berg, J. de Beurs, H. A. Boersma, M. M. Boog aard, R. A. van Boven, M. J. G. Brozius, A. Cupido, W F. Dedel, J. A. Eelman, M. A. van Egmond, C. Ellen, M. T. van Heerwaarden, C. J. Hin, R. T. Hm, C. M. Hoogenbosch, E. Hooijberg, S. Hooij- berg, J G. M. Huitema, J. Huijdink, C. J. Jongedijk, B. T. Kager, M. A. Keijser, G. Kiewiet, M. Koom, M. M. R Otten, G. H. van der Plas, S. P. R. de Porto, F. R. M. Room, H. C A. Rutten, M. Sie- meling, J. van Sijp, L. van Sijp, C. van der Star, W. C. van Tatenhove, K. J. Uitgeest, J. C. A. Vermue, P. J. D van der Werken, M E. de Wit, A. Witte, H. M. J. Witte, K. J. Zegel, M. C. Zegel en J. M. Zijm. Geslaagden MAVO 3: D. Blom, A. H Bonne, R. Boom, J. A. Ellen, R C. van Heerwaarden, L. R. Junier, G. H. M. Reij, H. van der Star en K. P. Beumkes. 'ondernemers-aktiviteiten' 't Gouwe Boltje te Oosterend heeft sinds vorige week de beschikking over een bedrijfsruimte die het personeel vijf maal zoveel armslag biedt als in de oor spronkelijke bakkerij het geval was. Wat vroeger als schuur en garage in gebruik was is na een grondige verbouwing van ongeveer vier maanden omgetoverd in een volautomatische bakkerij waar de mogelijkheid bestaat in zo'n acht minu ten een mcelhoeveelheid van 3 balen voor verwerking gereed te maken. Met dat laatste is de capaciteit van de bak kerij verdubbeld. Wat vroeger als broodbakkerij in ge bruik was is gelijk met de verhuizing als banketbakkerij in gebruik genomen. Door de verbouwing heeft men tevens het magazijn beter kunnen benutten dan tot voor kort het geval was. Tijdens de open dag die 't Gouwe Boltje vorige week hield hebben onge veer 500 belangstellenden van de gele genheid gebruik gemaakt naast de nieu we bedrijfsruimte ook de nieuwe inven taris in vol bedrijf te zien. Men heeft nu de mogelijkheid met be hulp van een moderne hefkiepinstalla- tie het meel en daarmee het brooddeeg aanzienlijk sneller te verwerken. Er is bovendien een gloednieuwe aardgasoven gekomen en men heeft een blikken- spuitmachine in gebruik kunnen nemen. De bouw- en verbouwwerkzaamheden werden voor een groot gedeelte in eigen beheer uitgevoerd. Daarbij zorgde aan nemer C. Daalder voor het timmerwerk, C. de Kort Zoon voor het metselwerk. Fa. Rentenaar voor de elektrische in stallatie en Fokko Mulder voor het te gel zetten. Het schilders- en behangbedrijf Fa. Z. Graaf in de Hogerstraat te Den Burg heeft zaterdag de zaak heropend na een ingrijpende verbouwing waarbij sprake was van een spectaculaire uitbreiding. Het was dubbel feest want de herope ning viel ongeveer samen met het 75- jarig bestaan van de firma. De onderneming dateert van 1902 toen schilder Zacharias Graaf samen met Kees Graaf de metselaar het gebouw aan de Hogerstraat kocht, dat daarvoor de praktijk van dokter Stiggelbout had gehuisvest. Dank zij hard werken en vakmanschap vestigde Graaf snel een goede naam en verwierf een brede klan tenkring. Zijn eerste grote karwei was het volledig schilderen van een woon huis waarvoor blijkens de nog bestaande boekhouding de som van ƒ39,50 in re kening werd gebracht Het uurloon be droeg dan ook slechts 11 cent. Toen hij schilderwerk moest uitvoeren voor de zeer bemiddelende familie Breesnee overwoog hij er 12 cent van te maken, maar zag daar ter wille van de binding van deze aantrekkelijke klant toch maar van af Naast dit huisschilderwerk was ook het schilderen van rijtuigen en later de eerste auto's van betekenis. Na de dood van Zacharias Graaf na men de zoons de zaak over. Deze gin gen enkele jaren later echter uiteen. Het deel dat Piet Graaf bleef voortzetten hield echter de naam Z. Graaf en bleef ondergebracht in het oorspronkelijke gebouw, dat in de loop der jaren zeven maal werd verbouwd en uitgebreid. Het schilderen bleef in de familie. De zoons Jan en Kees begonnen ieder een eigen bedrijf, resp. in De Cocksdorp en op het Wezenland in Den Burg. Ingrijpend De nu uitgevoerde verbouwing was verreweg de meest ingrijpende die het bedrijf ooit liet uitvoeren. Alle nog be schikbare ruimte aan de achterzijde werd ingevuld waarbij een keuken, kan tine en magazijn ontstonden. Ook de woonruimte (voor resp. de families Graaf-Kuip en Nichols-Graaf) werd ge splitst en uitgebreid. De niveauverschil len van het op de Burgwal gezette ge bouw verdwenen. Alleen in de winkel bleef een kuil in het belang van de ge zellige inrichting. Het uitgebreide as sortiment verf, behang en de ontelbare aanverwante produkten komt nu beter dan ooit tot zijn recht Tesamen met het traditionele vakmanschap compenseert dat hopelijk de schade die het bedrijf ondervindt van de minder goede bereik baarheid per auto. Tegen de verkeers plannen van Den Burg waardoor de Ho gerstraat voor autoverkeer werd afge sloten is de heer Graaf in beroep ge gaan bij de Kroon. De verbouwing, naar een ontwerp van architect Kapiteyn uit Den Helder, werd uitgevoerd door aannemersbedrijf Vis ser, Electrohuis Bakker, CIV (centrale verwarming), Oele (loodgieterswerk en sanitair) terwijl Sikkens zorgde voor de inrichting en stoffering van de winkel. Drie Duitse vakantiegangers werden gisteravond licht gewond bij een onge val dat plaatsvond op de splitsing Wes- terweg-Bakkenweg. De Volkswagen waarin het drietal reed raakte total loss, en moest weggesleept worden. Het ongeluk gebeurde toen de be stuurder van de op de Westerweg rij dende Volkswagen te hard aan zijn stuur trok en ter hoogte van de Bakkenweg tegen een tuinwal botste. Hij verklaarde geschrokken te zijn van een plotseling van rechts komende Nederlandse Mazda bestelwagen. Door de ruk aan het stuur kwam de Volkswagen in de berm terecht en draaide daar een aantal malen om zijn as waarbij het voertuig rondom deuken opliep en onherstelbaar werd bescha digd. Het programma dat de Stichting Texels Folklore voor dit jaar heeft ge organiseerd begint op 6 juli met bet in halen van de Pinksterbruid en wordt op 24 augustus besloten met een drum bandshow van alle Texelse korpsen. Daartussen heeft men op alle woensda gen een aantal evenementen georgani seerd waarbij dit jaar als nieuwigheid te zien zijn: een kaarsenmaker, een houtbe werker, een glazcngraveerder, een pot- tenbaker en een edelsmid. verschijnen van (naar verwacht wordt) meer dan 130 gekostumeerde Texelaars. De middagprogramma's beginnen iedere week om 14.00 uur. In de maand juli zal er schapenscheren te zien zijn. De gla- zengraveerder komt in augustus de fol kloristische aktiviteiten opluisteren. Er Het in totaal op de komende acht woensdagen geplande programma wordt iedere keer omlijst door het op straat zullen optredens van een kinderdans groep zijn en naast de genoemde vijf ambachten zal men ook kunnen zien hoe andere oude ambachten beoefend wer den (en worden). Programma De op dit moment vastgestelde evene- mentenlijst ziet er als volgt uit: 6 juli Inhalen van de Pinksterbruid (19.30 uur). 13 juli Gewoon programma. 20 juli Gewoon programma 27 juli Ringsteken op de Groene- plaats. Er zijn twee ringen: een bij hotel „De Lindeboom-Texel" en een bij juwelier Bakker (19.00 uur). 3 augustus Boerenbruiloft met dit jaar (vermoedelijk) een echt bruids paar (14.00 uur). 10 augustus Draaiorgelconcours, ge sponsord door Tour-in (14.00 uur). 17 augustus Gewoon programma. 24 augustus Drumbandshow door alle Texelse korpsen (19.30 uur). Folkloremedewerkers worden ver zocht de in hun bezit zijnde folklore- schildjes aan hun gevels te bevestigen. Ingeleverde schildjes kunnen bij me vrouw Van Sambeek-Schrama (Dros' Magazijn, Stenenplaats) opgehaald wor den. De tentoonstellingen die gedurende de zomermaanden in het raadhuis ge houden worden, zullen in het kader van de folkloristische aktiviteiten ook op woensdagavonden te bezichtigen zijn. Te beginnen met woensdag a.s. is het raadhuis daartoe tussen 19,30 en 21.30 uur geopend. Momenteel staat de jut- terstentoonstelling „Op de grens van Land en Water" in de raadhuiskelder opgesteld. De gemeenteraad vergadert dinsdag 12 juli aanvang 19 30 uur in het raad huis. De agenda luidt als volgt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelin gen. 3. Beslissing op het beroepschrift van de heer A. Maat te Den Burg tegen de weigering van een bouwvergunning. 4 Beslissing op het beroepschrift van de heer J. C. Timmer te Den Burg tegen de weigering van een bouwvergunning. 5. Verdaging van de beslissing op het beroepschrift van de Fa. Gebr Trap te Oosterend tegen de weigering van een bouwvergunning. 6a Mededelingen inzake de wet AROB en instelling van een beroepscommissie. 7. Gedeeltelijke goedkeuring bestem mingsplan Oudeschild alsmede beslis sing om niet in beroep te gaan tegen gedeeltelijke onthouding van goedkeu ring aan dit bestemmingsplan. 8. Vaststelling van een voorberei- dingsbesluit voor een gedeelte van De Koog 9. Idem voor De Waal. 10. Verkoop pand De Houtmanstraat 54, Oudeschild aan de heer L. Kuiper. 11. Wijziging van het raadsbesluit d.d. 12 april 1977, nr. 7, tot het verstrekken van een vaste geldlening aan de Stich ting Cultureel Werk Texel. 12. Wijziging subsidievererdening 13. Subsidiëring Sportvereniging Texel. 14. Subsidiëring peuterspeelzalen. 15. Verhoging van het krediet in reke ning-courant aan de Stichting Cultureel Werk Texel van ƒ500.000,— tot ƒ600.000,—. 17. Voorlopige vaststelling van de jaarrekening 1974 van de dienst ge meentewerken. 18. Idem sociale dienst. 19. Idem grondbedrijf. 20. Idem sociaal werkverband De Bol der. 21. Voorlopige vaststelling van de ge meenterekening over 1974. 22. Wijziging begroting sociale dienst 1976. 23. Idem gemeentebegroting 1976. 24. Wijziging begroting dienst gemeen tewerken 1977. 25. Idem sociale dienst 1977. 26. Idem gemeentebegroting 1977. Met de ervaring van de laatste jaren is vast komen te staan dat voor de droogtegevoelige bouwlandpercelen diepgrondbewerking voor goede op brengsten een vereiste is. In 1976 werd bijna 300 ha grond bewerkt tot een diep te van 90 cm. Dit zijn evenveel ha's dan in alle voorgaande jaren dat aan diep grondbewerking iets werd gedaan. Op Texel ligt nog ongeveer 2000 ha dat ge schikt i? voor diepgrondbewerking. Het opbrengend vermogen kan hierdoor ver hoogd worden. De planten krijgen de kans om het water van een grotere diep te te halen. Op de meeste percelen dus van het grondwaterniveau. Via Stichting Agrarisch Texel is het weer mogelijk van de bestaande finan cieringsregeling gebruik te maken. Dit geldt zowel voor het diepspitten als het draineren van diepgespitte grond. Ieder een die grond wil laten diepspitten en draineren en dit nog niet heeft opgege ven dient dit voor 15 juli a.s. te doen. Hoe vroeger bekend is welke oppervlak te bewerkt moet worden hoe eerder zul len de werkzaamheden kunnen begin nen en kan het geld voor de voorfinan ciering aangevraagd worden opdat alles zo goed mogelijk verloopt. Oppervlaktes opgegeven na 15 juli lo pen de kans niet voorgefinancieerd te kunnen worden. J. Koolhof Mm DINSDAG 5 JULI Van 19 30 - 21.30 uur wordt een spj viswedstrijd gehouden op het sti bij paal 9 (Hoornderslag). Van 19.00 - 21.30 uur organiseert cre-aktief" volleybal op de speelwA aan de Boodtlaan in De Koog. Ki ƒ1,per persoon. Concert in de N.H. kerk van Den door Theo van Dijk op het Schei orgel. Aanvang 20.15 uur. WOENSDAG 6 JULI In Den Burg folkloristische aktivitei vanaf 14.00 uur: demonstraties o ambachten, schapenscheren, volksd sen etc. Om 19.45 uur het inhalen de Pinksterbruid. Informatiestand en orgelbespeling inl N.H. kerk van Den Burg tussen 1<| - 16.30 uur en van 19.00 - 20.00 uur Concert in de N.H. kerk van Oosten] door Peter Zwart (orgel). Het cont begint om 20.15 uur. Filmavond met films over Noordholli en Waddenzee in de N.H. kerk De Cocksdorp, aanvang 20.00 uur. In de omgeving van de Fonteinsnol het kruispunt Bakkenweg-Rozendl in het dennenbos) organiseert „RecjK aktief" een prestatieloop, aanval1' 10.00 uur. Kosten ƒ1,per persoonl „Recre-aktief' verzorgt strandaktivi'j ten bij paal 9 (Hoornderslag) van 14. - 16.30 uur. Deelname (alle leeftijd! gratis. Op camping De Krim bij De Cocksdo] begint om 19.00 uur een volleybalto®1 nooi. Meedoen kost ƒ1,per persooj Op de speelweide aan de Ploegelandi weg in het bos start om 22.00 uur avondoriëntatiewandeltocht van cre-aktief". Deelnemen kost ƒ1, persoon. DONDERDAG 7 JULI Filmavond met films over NoordhollaJJ en de Waddenzee in de R.K. kerk vj De Koog. Aanvang 20.30 uur. Bij paal 20 te De Koog strandaktiviui ten van „Recre-aktief" van 10.00I 12.30 uur. Alle leeftijden; deelnarj gratis. Van 14.00 - 16.00 uur fietstocht met al tracties (Recre-aktief). Start op speelweide aan de Boodtlaan te i Koog. Kosten ƒ2,per persoon Van 19.00 - 21.30 uur worden op ping „Dennenoord" en op het ZDlf terrein volleybaltoernooien gehoudef Meedoen kost ƒ1,per persoon. Op de barbecueplaats aan de Randwefi in het dennenbos begint om 22.00 uil een bosspel, gevolgd door een barbf cuefeest dat tot 2 uur 's nachts duurj Kosten ƒ4,50 per persoon. Wie meedoen moet zich tevoren (tot uite.l lijk 16.30 uur) opgeven bij een dj VVV-bureaus. In de Kikkertstraat te De Cocksdorf wordt aanvang 19 00 uur een fees'! markt gehouden. De heer H. uit Den Burg sloeg vrijl dagmiddag bij een inhaalmanoeuvre mj zijn personenauto over de kop en kwat in de sloot van de Westerweg tot stil stand. H. werd licht gewond. De autl werd zwaar beschadigd. Het ongeval vond plaats toen H vanuit Den Hoorn op weg was naar Dd Burg, op 40 meter voorbij het Torem huis een andere auto in wilde haletl Terwijl H. de inhaalmanoeuvre uitvoe-g de stuurde de onbekend gebleven auto mobilist naar links en kwam H. in c berm. Door de gladheid van het gras t plaatse bleven pogingen om op de wed terug te komen zonder succes en vlooj de auto over de kop de sloot in. De woensdag-western is ditmaal ge maakt door drie regisseurs. John Ford, Henry Hathaway en George Marshall, in het genre befaamd en vergrijsd, maakten met de geschiedenisboeken in de hand, deze kostbare en grootse pro- duktie. In geen enkele andere film wer den zo veel grote western-sterren bij elkaar gebracht. „How the west was won" is het ver haal van Amerika's expansie west waarts, beginnend in de periode vlak na de burgeroorlog. De tijd toen de neder zettingen ontstonden bij het Erie-kanaal en in de vlakte van Ohio, bevolkt door pelsjagers en avonturiers. Sommigen werden aangetrokken door 't goud in Ca- lifomië, anderen verwachtten veel van de vruchtbare grond in Oregon. West waarts ging men. Het waren de dagen van Buffalo Bill Cody, Wild Bill Hic- kock en de Pony Express. Later de eer ste spoorlijn die het onmetelijke land van oceaan tot oceaan verbond. De dap pere, maar hopeloze strijd der Indianen tegen de groeiende druk van de settlers en hun opmars in westelijke richting En nog weer wat later de ruige tijd waarin namen als Billy the Kid, Wyatt Earp, Pat Garret en de James Brothers in de geschiedenisboeken werden opge schreven. „How the west was won" geeft een reeks korte verhalen te zien, soms span nend, soms romantisch, dan weer avon tuurlijk, met elkaar verbonden door de pioniersgeest die eruit spreekt. Zeer kleurrijk en nu en dan erg indrukwek kend, hoewel er regelmatig een snor kend soort nationalisme om de hoeil komt kijken. De film werd opgenome: met drie camera's die tezamen een beeld registreerden. (Cinerama). Dat zijn de twee donkere strepen die het beeld op het doek ook bij de projectie te zier geeft. (Toegang 14 jaar). „The scarlet buccaneer" is een nieuwe maar ouderwets gemaakte piratenfilnl waarin Robert Shaw de avontuurlijke] vrijbuiter uithangt. Ergens in het Carai- bisch gebied heerst een schurkachtige] tiran, in wiens kerkers zuchtende men sen zitten. De kaperkapitein komt tel hulp en aan aktiescènes ontbreekt he'.l dan ook niet. Spannende zwaardgevech ten en spectaculaire achtervolgingen] houden de gang er in. Maar liefst elf] van de beste stuntmensen werden voo: deze produktie ingehuurd en dat is er dan ook aan af te zien. Een zeerovers film zoals in de jaren 40-50 zeer in de mode was, maar gemaakt met de techni sche verworenheden van nu. Een ont spannend kijkspel; niet meer maar ook niet minder. Donderdag tot en met dinsdag, dage lijks 20.00 uur, toegang 14 jaar. Aan de Technische Hogeschool in En- j schede slaagde onze plaatsgenoot Vin-' cent Tijssen voor het propaedeutiscb I examen Bestuurskunde. Hij behoorde I hiermee tot de 33 geslaagden van defl ruim 100 kandidaten die voor dit examen opgingen.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 2