Meer subsidie voor peuterspeelzalen AursiA „VADERS TWEEDE VROUW" Eerste MAB-autocross zondag 10 juli van start FEUILLETON: Slof sigaretten gestolen Woningbouwvereniging bouwt 18 woningwetwoningen Subsidie voor uitbreiding Eerlandsche Huis Bromfietser gevallen Jam Session in „Witte Huis" aste ƒ2,! :end. De gemeenteraad is voorgesteld be langrijk meer subsidie beschikbaar te stellen voor het peuterspeelzaalwerk op Texel. Naast te verwachten rijksbijdra gen zal de gemeente ƒ5.136,voteren, zo blijkt uit een voorstel dat in de raads vergadering van dinsdagavond zal wor den behandeld. Sinds enkele jaren functioneren op Texel vijf peuterspeelzalen: in Den Burg de peuterspeelzaal „Het Kwetternest" die gebruik maakt van het gebouw De Schakel en de peuterspeelzaal „De Ku- keltjes" die in het voormalige VTB-ge- bouw aan het Schilderend zit. In De Koog zit in het bowlinggebouw De Koo- gel de peuterspeelzaal „Olleke Bolleke" en verder zijn er peuterspeelzalen in De Waldhoorn te Den Hoorn en in De Bijen korf in Oosterend. Ook in Oudeschild is oprichting van een peuterspeelzaal in voorbereiding. Krachtens een door CRM vastgestelde rijksbijdrageregeling krijgt iedere peu terspeelzaal sinds 1975 een bedrag van ƒ2.500,onder voorwaarde dat de ge meente voor een subsidie van dezelfde grootte zorgt. De Texelse peuterspeel zalen hebben daarvan gebruik gemaakt. Zomercrèche Op verzoek van de begeleidingscom missie van het Gewestelijk Arbeidsbu reau werden de besturen van de peuter speelzalen enkele jaren geleden door wethouder Westdorp benaderd om te ko men tot oprichting van een speciale peu terspeelzaal in de zomermaanden. Dit m het belang van de werkgelegenheid van moeders met kleine kinderen die bij het arbeidsbureau als werkzoekend staan in geschreven maar in verband met de kinderen moeilijk zijn te plaatsen. Er kwam vorig jaar een „overkoepeling" die een experimentele zomercrèche stichtte. Daarvan werd druk gebruik ge maakt, echter niet door de categorie die het arbeidsbureau op het oog had. Wel werden kinderen uit de middenstands sector bereikt. De betreffende moeders die in het seizoen hard moeten meewer ken maakten graag van deze gelegen heid gebruik om hun jonge kinderen verantwoord onder te brengen. Beroepskrachten Het Kwetternest was de eerste peu terspeelzaal die een vaste beroepskracht aanstelde. De andere chrèches volgden dit voorbeeld, na aanvankelijk uitslui tend met vrijwilligsters te hebben ge werkt. Door deze verandering werd de kwaliteit van het peuterspeelzaalwerk vergroot. B. en W.: „Bij het peuterspeelzaalwerk gaat het er bepaald niet alleen om de moeders tijdelijk van de zorg voor hun kinderen te bevrijden. In de doelstelling staat het belang van het kind centraal. Bij een peuter begint zich tussen het tweede en derde jaar het sociale gevoel te ontwikkelen waardoor het in staat is In een supermarkt in De Koog werd woensdagmdidag R.R. uit Westerstede- Ammerland op heterdaad betrapt toen hij een slof sigaretten zonder betalen probeerde mee te nemen. De Duitser ontving op het politiebureau een proces verbaal. R. kreeg bovendien te horen dat zijn aanwezigheid op Texel niet lan ger op prijs werd gesteld. een enorme hoeveelheid informatie \ot zich te nemen, waarop bij de latere ont wikkeling kan worden voortgebouwd. Nu de gezinnen in het algemeen klein zijn, is het voor elke peuter belangrijk zich een paar ochtenden per week in groepsverband te kunnen uitleven". Door de aanstelling van de beroeps krachten zijn de kosten waarvoor de peuterspeelzalen staan enorm gestegen. Daarom vroegen de besturen om een extra bijdrage van de gemeente naast de rijkssubsidie. Bij onderzoek bleek deze zaak bij andere gemeenten op uiteen lopende wijze is geregeld. Verenigingsregeling De stichting Cultureel Werk adviseer de daarom de regeling aan te houden die geldt voor de culturele verenigingen, voor zover dat althans gunstiger zou uit komen dan bij toepassing van de rijks bijdrageregeling alleen. Dat zou beteke nen dat de speelzalen waarvan de lei- dingkosten over het afgelopen jaar meer dan 50°/o van de exploitatiekosten uit maken in aanmerking komen voor een subsidie van een derde van deze leiding- kosten. Voor dit jaar zou dat de volgen de subsidies veroorzaken: voor Het Kwetternest ƒ5.843,50; voor De Kukel- tjes 2.728,80; voor Olleke Bolleke 2.283,70; voor De Bijenkorf en De Waldhoorn ieder ƒ2.140,Totaal dus ƒ15.135,Het is toegestaan van de rijksbijdrage per crèche ƒ360,in te houden voor „differentiatie". B. en W. willen daarvan gebruik maken en dit geld bestemmen voor de zomercrèches. Van vorig jaar is nog geld beschikbaar. Voor de zomercrèche in Den Burg kan daarom ƒ1.800,beschikbaar worden gesteld en voor die van De Koog ƒ700, Totaal is ƒ17.635,subsidie nodig. Om dat de rijksbijdrage ƒ12.500,beschik baar komt, bedraagt het door de ge meente te betalen restant ƒ5.135, Het is niet de bedoeling dat de vrij willige moederhulp helemaal wordt af geschaft. Gemeentebestuur en het be stuur van Cultureel Werk hebben de crèches althans afgeraden daartoe over te gaan. De moeders kunnen naast de permanente beroepsleiding een blijven de functie hebben, zo menen B. en W. De Woningbouwvereniging Texel zal in plan Noord-west 18 woningwetwo ningen laten bouwen. In verband hier mee hebben B. en W. de raad voorge steld de hiervoor benodigde rijkslening aan te vragen en ook de jaarlijkse rijks bijdrage in de exploitatiekosten. De grondkosten van het gehele com plex komen op ƒ176.227,76 terwijl aan bouwkosten ƒ1 259.188,05 is geraamd. De stichtingskosten voor elk van deze 18 woningen bedragen daardoor ƒ79.745,32. In aanvang zal de te verstrekken rijks lening ƒ1.435.416,bedragen. Als voor lopige huurprijs is voor de te bouwen wonmgen ƒ345,60 per maand vastgesteld. Als rijksbijdrage aan dit project wordt ƒ7.177,08 uitgekeerd. Het gemeentebestuur heeft de raad eveneens laten weten dat voorstellen voor de bouw van 12 zg. beschutte sfeer woningen mogelijk in de volgende ver gadering aan de orde komen Het gemeentebestuur heeft de raad voorgesteld de Vereniging Gemeenschap Eierland ƒ11.500,subsidie te verlenen als bijdrage in de kosten om de berg ruimte van het Eierlandsche Huis uit te breiden. GS is gevraagd om een sub sidie van 10°!o van de geraamde ver bouwkosten (ƒ46.000, In de argumentatie die B en W. ge ven wordt gezegd dat de bestaande ber gingen te kort schieten. Het gevolg hier van is dat het handenarbeidlokaal nogal eens als uitwijk moet dienen en daar door niet optimaal te gebruiken is. Het ingediende verbouwplan voorziet in een aanzienlijke uitbreiding van die bergruimte. Hier kan tevens het huidige magazijn voor schoolbehoeften in on dergebracht worden. Er komt dan ook meer ruimte vrij voor de schoolarts In de nieuwe berging wil men tevens een brandvrij archief maken. De resterende extra ruimte kan ondermeer benut wor den voor het opbergen van verschillen de sportattributen die nu noodgedwon gen in de zaal moeten blijven staan. Een uit Utrecht afkomstige bromfiet ser liep dinsdagmiddag op het fietspad van de Pontweg schaafwonden en kneu zingen op toen hij onwel werd en op het wegdek viel. Door de politie werd ge constateerd dat het overmatig gebruik van sterke drank de oorzaak van dit eenzijdige ongeval moest zijn. De Utrechter is na behandeling in het Hel- derse Parkzichtziekenhuis naar zijn woonplaats teruggebracht. DE KOOG Vrijdag- (heden) en zaterdagavond wordt in hotel-restau rant Het Witte Huis in De Koog een jam-session gehouden, waarbij iedereen welkom is, in het bijzonder mensen, die van muziek houden en/of een muziek instrument bespelen. Het Witte Huis heeft zich verzekerd van medewerking van o.a. sax-speler Dick Remelink (ex- Eksepsion), drummer Maarten Assink (ex-Buffoons) en (vocaal) Berry Kete laar Het is de bedoeling dergelijke ses sions ieder weekend te herhalen. DONDERDAG 7 JULI Filmavond met films over Noordholland en de Waddenzee in de R.K. kerk van De Koog. Aanvang 20.30 uur. Van 19.00 - 21.30 uur worden op cam ping „Het Woutershok" en op het ZDH terrein volleybaltoernooien gehouden. Meedoen kost ƒ1,per persoon. In de Kikkertstraat te De Cocksdorp wordt aanvang 19.30 uur een feest- markt gehouden. VRIJDAG 8 JULI Filmavond met films over Noordholland en de Waddenzee in 't Skiltje te Ou de schild, aanvang 20.00 uur. Om 9.00 uur begint op camping De Krim bij De Cocksdorp een prestatiewandel- tocht. Deelname kost ƒ1,per per soon. Van 10.00 - 12.30 uur houdt „Recre-ak- tief" strandaktiviteiten bij paal 20 (De Koog). Voor alle leeftijden. Deel name gratis. In zwembad Molenkoog aan de Slinger weg in Den Burg kan van 14.00 - 16.00 uur worden deelgenomen aan zwem- badaktiviteiten. („Recre-aktief") Deelname tegen betaling van de nor male entreeprijs voor het zwembad ZATERDAG 9 JULI In het Ankerpark (bij de R.K. kerk van Oudeschild) wordt van 14.00 - 17.00 uur kunst- en antiekmarkt gehouden met allerlei nevenaktiviteiten. Vanaf 13.00 uur in het dorpscentrum van Oosterend: rommeltjesmarkt. ZONDAG 10 JULI Om 14.00 uur begint op een terrein aan de Genteweg bij Oosterend een auto cross. Bij de vuurtoren van De Cocksdorp wordt een strandloop gehouden. Start bij „De Robbenjager" aan de Vuurto- renweg pm 19.30 uur. Inschrijven al daar vanaf 18.45 uur. Kosten ƒ2,50 per persoon. Keuze uit meerdere routes van 4 en 8 kilometer Voor alle op Texel wonende, en op het eiland vakantiehoudende autocross enthousiastelingen is zondag 10 juli de grote dag. Dan wordt de eerste MAB- autocross van het seizoen verreden. Plaats van handeling is opnieuw het be kende terrein aan de Genteweg nabij Oosterend. Als het weer net zo mee werkt als vorig jaar kunnen de organi satoren op een belangstelling rekenen van zo'n 5.000 man. Om wille van de overzichtelijkheid heeft de wedstrijdleiding ditmaal min der coureurs toegelaten dan vorig jaar. Er nemen aan de hoofdrace 44 crosswa gens deel tegen vorig jaar 50. Men wil uiteindelijk terug naar een aantal van 40. Nieuwe deelnemers zullen het daar om voortaan moeilijker krijgen zich van een startnummer te verzekeren. Bandopname Het pauzeprogramma wordt dit jaar opnieuw gevormd door een keverrace. Omdat in de afgelopen jaren gebleken is dat het bij een aantal van 20 kevers in de baan vrijwel onmogelijk is de finish- volgorde correct op papier te zetten, werkt de jury dit jaar met een bandop nameapparaat. Hierop worden de num- In de N H kerk van De Koog wore interkerkelijke jongerendienst den, aanvang 19.30 uur. Na afloo bespreking en koffiedrinken „Schuilhut". blioth maan< tend donde Van 14.00 - 16.00 uur instuif op de< weide aan de Emmalaan in Den georganiseerd door „Recre-ak Meedoen is gratis. 20 uu vormt lere c avond ieve v van D Van 19.00 - 21.00 uur strandloop paal 9 (Hoornderslag). Kosten Deelnemers krijgen een herinner ke In de Hervormde kerken van De C dorp en Oosterend worden aai: 19.30 uur zangdiensten gehouder. MAANDAG 11 JULI bers 1 Ooste dere c spreel van d Kogei (0222C In het raadhuis begint de tentoonsti „Vroege miniaturen en aquart ke m van antiquair Gerard van der Open van 8,30 - 12.30 uur en van - 17.00 uur. bridg» Inlegï 'ielerv zonda Hogel Stic Bejaa op m 00 - uur. i Scouting Texel haalt vanaf 14 00 oud papier op in de Kogers Schoonoordsingel, Burgwal en Kruislaan. Men wordt verzoch'. papier gebundeld klaarte zetten stoep. In de „Schuilhut" aan de Parnassias telefo in De Koog wordt om 20.00 uu- dia-avond over Texel gegeven. Van 14.00 - 16.00 uur bestaat in de vormde kerk van Den Hoorn geli heid voor rondleiding en torenbe! Tijde: ming. Op het strand van paal 9 bij Den worden allerlei aktiviteiten voor en oud ontplooid van 14.00 - 16 30 Deelname gratis. Uilen d intoo' Bu: Ho. Bij het Eierlandsche Huis in De C dorp wordt van 19.00 - 21.00 ui mini-voetbaltoernooi gehouden aan door ploegen die uit zes mar 5J5Ü staan kan worden deelgenomen voren opgeven. Kosten ƒ1,per soon. Kooj m idescl stage istere Tegelijkertijd wordt een soortf mini-voetbal toernooi gehouden camping Het Woutershok in de nen en op het ZDH-terrein aa Witteweg bij Den Hoorn. TE) nima :e re§ xelaa •ruitl vol Van 20.00 - 21.30 uur wordt een a\ oriëntaitewandeltocht gehouden op het ZDH-terrein aan de Witt bij Den Hoorn Kosten ƒ1,per ^jes" DINSDAG 12 JULI Om 14.00 uur start bij de „Schui rtellt iren Vrijd mers van de passerende wagens inge sproken en daarna vanaf de band geno teerd. De kevers rijden nu een vast aan tal minuten (vermoedelijk 10). Daarna worden de wagens tegelijkertijd afge- vlagd in welke positie ze dan ook mogen staan. In de keverrace is dit jaar ook weer een springschans opgenomen. De cou reurs behoeven hier geen gebruik van te maken, maar als ze dat wel doen levert dit voordeel in de af te leggen afstand op. Men legt dan namelijk een kortere baan af. Onder de kever-coureurs zijn dit jaar 3 dames. Evenals vorig jaar wordt de autocross van de Motor-, Auto- en Bromfietsclub Texel ook dit jaar van commentaar voorzien door Piet Zijm (De Cocksdorp) De geluidsinstallatie wordt verzorgd door Bakker uit Den Helder. Als starter fungeert dit jaar Theo Bakker. Omdat ook nu weer een groot aantal belangstellenden wordt verwacht, ver zoekt de MAB-club Texel het publiek tijdig aanwezig te zijn. Het voorstellen van de wagens begint om 13.45 uur en gestart wordt om ongeveer 14.00 uur. De tweede autocross van dit seizoen is op zondag 7 augustus. aan de Parnassiastraat in De een kerkentocht: bezoek aan de kerken van Texel. Gebruik mJoncj van eigen (auto)vervoer. essio: 'Og - De dia-serie „Mooi Texel" wordt vang 20.00 uur in de Hervormde Te van De Cocksdorp vertoond In de Hervormde kerk van Oost* geven Philine Schouten (blokflui Wim Kloppenburg (orgel) een co Aanvang 20 15 uur. Van 10.00 - 12.00 uur wordt op de nisbaan aan de Elemert tennisins tie gegeven door „Recre-aktief" teriaal aanwezig. Kosten ƒ1,per soon. Van 10 00 - 12.30 uur strandaktivil van „Recre-aktief" op het stranc De Koog (paal 20). Deelname gra P Van 19.00 - 20.00 uur kan worden gedaan aan volleybal wedstrijder „Recre-aktief" op de speelweide de Boodtlaan in De Koog moeten bestaan uit 6 personen, aanmelden noodzakelijk. Kosten per persoon. In het binnenwater aan de Oorsp? weg in Eierland wordt een spor wedstrijd gehouden van 19.15 uur. Aas: worm. DOOR GERRIT FRANSSEN 36. Een hele poos later kwam hij uit de slaapkamer, behoorlijk gekleed in een van zijn kostuums. „Wel, je hebt gelijk", zei hij op een vrolijke toon; „vandaag maken we er een leuke dag van samen, wat?" Ze was meteen enthousiast. „Gewel dig! Ik doe mee!" Ze had hartige hapjes bij de lunch en 's avonds een fles wijn bij een uitge breid diner, dat ze met alle zorg had klaargemaakt. Zelf had ze haar jurk weer aangetrokken. De jurk waarin ze in het voorjaar naar dit deel van het land was gekomen. Ze wees hem er op, terwijl ze haar armen een paar keer om hoog deed. „Ik word steeds breder, zeg. En dikker. Eigenlijk kan ik deze jurk niet meer aan, zo krap zit-ie". Hij bewonderde haar, omdat haar fi guur in deze jurk zo goed uitkwam „Ik zie het niet, maar als je er last van hebt, trek je toch iets gemakkelijkers aan?" Ze knikte. „Misschien straks, na het eten". Ze klonken en dronken van de wijn. De jarige deed het diner alle eer aan. Ze had koffie na en sigaren. Hij schudde opnieuw zijn hoofd. „Hoe heb je dat al lemaal hier gekregen? Bij mijn weten ben je de laatste weken niet één keer weg geweest". Lachend antwoordde de vrouw: „Toen jij naar het land was, ben ik op een mor gen naar het dorp gereden om inkopen te doen. Zeg, je hebt een jaar garantie op je horloge, hoor. Ik zal je morgen het garantiebewijs, geven, dat ligt nog bo ven". Na het eten en de afwas dronken ze van de wijn en rookten. Ze zei: „Ik heb nog een fles dus ga je gang. Je bent maar één keer jarig, hè?" „Meid, dit is een dag om nooit te ver geten", zei hij. „In één woord fantas tisch". In de transistor zocht ze muziek, tot ze iets geschikts had gevonden. Over eind komend maakte ze een uitnodigend gebaar en zei lachend „Kom op, jarige job, het is al zo lang geleden, dat ik ge danst heb; ik heb er nu zin in". Met enige tegenzin kwam hij over eind. „Het is van mij ook een lange tijd geleden, Els, ik weet niet of Maar de vrouw pakte hem stevig beet en dwong hem tot dansen. „Dan hoeven we elkaar niets te verwijten, als we soms op eikaars tenen trappen" Het ging goed. Ze lachte dicht tegen hem aan. Het was een langzame wals. Tijdens het dansen drukte hij even zijn lippen op haar wang. Ze keek lachend naar hem op. „Tevreden zo?" „Dankbaar en blij, Els Een geweldige dag heb je me bezorgd. De mooiste in mijn leven sinds jaren". „Kijk eens aan. Straks ga ik van ver waandheid op m'n tenen lopen". Afwisselend rookten en dronken ze of gingen dansen. Of genoten van een der hartige hapjes, die Els tevoorschijn to verde. En dronk weer van de wijn. Ze wist: ik kan er niet tegen, maar het kan me niet schelen Ik vind het fijn, dat Dirk zo geniet. Hij verdient het immers! Nadat ze verschillende malen gedanst hadden, trok hij haar zonder meer op zijn schoot. De beide glazen vullend, gaf hij er een aan de vrouw en hield zelf het andere omhoog. „Proost, Els, op ons beiden. Op onze toekomst!" Hij dronk en hoewel ze even ge schrokken was door zijn heftigheid, dronk ze eveneens. Voor zich uitkijkend, vroeg de man zich af: „Is er eigenlijk wel een toekomst voor ons beiden? Sa men? Wat denk jij ervan, Els? Ik kan toch niet van je vergen, dat je altijd hier blijft, of wel?" Ze wist niet zo gauw, wat er op te ant woorden. Bovendien was haar brein enigszins verward door de wijn. Ze wist het, maar toch begreep ze zijn vraag wel. Ze knikte enkele malen, nog altijd op zijn schoot zittend, het glas nog m de hand. „Ja of nee. dat is de kwestie, he? To be or not to be, that's the ques tion. wie zei dat ook weer. Was dat niet die goeie, oude Shakespeare?" Ze keek hem aan. „Waar ben jij eigenlijk op school geweest? Naar je boeken te oordelen ben je vast niet de stom ste. Hij trok haar naar zich toe. Het nog half gevulde glas zette ze op de tafel en schurkte zich dichter tegen hem aan. Ze hoorde zijn hart kloppen. Hij antwoord de: „Ik heb gymnasium. Mijn vader wil de, dat ik dokter werd, maar ik had er geen zin in". „Geen universiteit?" Hij schudde 't hoofd. „Halve misluk keling, zo zou je me kunnen noemen. Misschien een hele?" Ze trok zijn hoofd naar zich toe en kuste hem. „Voor mij ben je goed ge noeg, meneer Lefering. En ik vind het hier bij jou in het bos hartstikke fijn. Elke dag weer. Misschien wil ik hier wel blijven, voorgoed. Maar daar moet ik toch nog een keer goed over nadenken, als ik weer nuchter ben, Dirk. Ik vind je een machtige knul, dat mag je vandaag, op je verjaardag, wel weten". Ze pakte het glas weer van de tafel en hief het omhoog: „Prosit! Op ons! Op onze toe komst, wie zal het zeggen? Jij? Ik?" Ze keek hem aan, maar zette het glas weer neer. Daarna pakte ze zijn hoofd met beide handen beet: „Jij bent een man uit duizenden. al die maanden, dat ik hier ben, bleef je met je vingers van me af en ik was 's nachts boven net zo vei lig als bij m'n vader thuis. Precies, zoals je die eerste of tweede dag, dat ik hier was, tegen me zei. Dat weet ik me nog te herinneren. Daarom mag je me zoe nen, begrijp je? Omdat je altijd zo'n ge weldig lieve jongen bleef en nooit ver velend werd Je bent een schat. En daarom De volgende morgen werd ze met een schok wakker en voelde meteen, dat ze pijn in het hoofd had. O jee, dat wordt me wat vanmorgen, wist ze ik ben de eerste uren geen half mens. Dat komt nu van het drinken Ze wreef zich over het lichaam. Met een kreeg ze een nieuwe schrik en kwam met een ruk half overeind. Ik ben naaktben ik gisteravond naakt in bed gegaan? De afgelopen zomer, als het een hete dag was geweest en de avond ternauwernood verademing of verkwik king bracht, trok ik wel al m'n kleren uit. Dan waste ik me en dook ik zonder nachtgoed aan in bed. Want dan sliep ik het beste. Maar nuhet is immers al eind september? De derde schrik kwam, toen ze ont dekte, dat ze in de slaapkamer van Dirk lag. Met een ruk trok ze het laken om hoog om zkh te bedekken, want op het- stage Cod (72, Ostere Waar :harc i lukki t tr< rê~k idem stere Te k Te k lisjes 35 olie strid torr VO agej 15. 7x2. 7x3.1 6x3.( leerpr nn, lfwe Vass ere ilden hel B it, weg 228) frijc ind ssio og -

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 2