4 OPRUIMING ARKÉ Voor het weekend P /1P> 'J Wat is Ergonomie? Willem Jonker was weer dorpsomroeper BMW-aufomobielen Jan Rey I ledereen l spreekt" over onze Grasland vernieuwen met 'Lelyfrees. Fa. F. Oosterhof en Zoon VVATERSPORTrFNTRI !\1 Bollenpellers (sters) gevraagd vrijdag 15 juli de gehele dag gesloten. Meubelhuis Texel Wie kan ons i helpen met t serveren Bollenpellers gevraagd Speciale aanbieding dekbedden Matrassen en ledikanten nu met pakweg 20 tot 30% korting. TAPIJT te veel om op te noemen. Nylon van 70,— nu 55, Wol 100% van 152,50 nu 120,- Tuinstoelen Parasols Zonnebedden Tafeltjes met de bekende 10% korting. lÊËteêé* Artsen Groene Kruis: Tandartsen: Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten Ook autopeds in zeepkistenrace Koersen vreemde valuta Zuigelingenbureau Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 15 juli 1977 Telefoon (02223) 481. Volvo Penta buitenboordmotoren zijn gebouwd voor puür vaarplezier Ze zijn stil maar sterk, vragen weinig (brandstof) maar geven veel (energie) Kies Uw Volvo Penta-op-maat uit tien modellen van 3 tot 67 Pk. In elke Volvo Penta buitenboordmotor is 60 jaren Volvo Penta ervaring "ingebouwdplus de service VOLVO PENTA Duinker -Oudeschild Fa. W. en J. Veeger, Grensweg 5, Den Burg, (02220) 2229 Wij zijn H. Oosterhof, Molenstraat, Den Burg van 5 tot 9 uur. Hotel „Tubantia" Tel. 2201 Schilling en Duinker, Herenstraat 2, Den Hoorn tel. (02226) 246 I iiiiiisil Ergonomie is de wetenschap veel voorkomende handelingen zonder moeite uitvoerbaar te maken voor de mens. Dat is bij BMW geen modeverschijnsel, maar een tot in elk detail herkenbare realiteit. Laat u deze stelling bewijzen tijdens een proefrit - bij ons. Waalderstraat 15, Den Burg (Texel) Telefoon 02220-2345 nog goedkoper dan voorheen, en dat was ook al niet veel Slapen is haast éénderde van uw leven. Voorlopig 2 jaar geen loonsverhoging, wat nu? Geen nood dan de prijzen maar omlaag. Komt U maar kijken, het is waar. Voorbeeld Geen legloon, wel contant, 400 cm. breed. Wij starten met de uitverkoop 14 juli, 9.00 uur. Wilhelminalaan 30, Den Burg, telefoon 2575. Vooral oudere Hoornders kunnen zich hem nog aoed herinneren. Dorps omroeper Willem Jonker, die in de ja ren na de oorlog door het luiden van de bel en het met luider stemme kond' doen van allerhande gebeurtenissen, als zodanig van zich deed spreken. Hij vertrok in 1960 naar „de overkant", maar komt sindsdien ieder jaar in Den Hoorn zijn vakantie houden. Dit jaar zal hij opnieuw op diverse plaatsen de bel laten klinken om daar mee het oude vak van dorpsomroeper metterdaad te doen herleven. Zaterdagavond kon men zijn stentor stemgeluid horen op kampeerterrein Loodsmansduin en maandagochtend riep hij de Hoornder aktiviteiten van komen de week om op de markt in Den Burg. Willem Jonker vindt het leuk om het te doen. Hij is voor Den Hoorn de jon gere Willem, al telt hij inmiddels 56 ja ren. Zijn grootvader en naamgenoot: Willem Jonker sr. was ook dorpsomroe per. Jonge Willems vader (Gerrit Jon ker) was koster van het schilderachtige Hoomder kerkje. Hij ging niet met de bel rond. Zoon Willem volgde opa op. Koperen bel Echt lang heeft het optreden van de jonge Willem Jonker niet geduurd Was opa de vaste man voor alle mededelin gen in het Den Hoorn van de twintiger en dertiger jaren, na de oorlog werd het dorpsomroepen overbodig. De telefoon werd gemeengoed op het eiland en dus ook in de huizen van Den Hoorn. Een traditie verwaterde. De dorpsomroepers verdwenen van het straattoneel. In het geval van Willem Jonker een nare zaak, voor zowel Den Hoorn als voor Willem zelf die er erg aan hechtte met de koperen bel (nu bijna een eeuw oud) fors rinkelend rond te gaan. Bijverdienste Vaste plaatsen voor de dorpsomroeper waren er niet in Den Hoorn. Hij zei zijn zegje zodra duidelijk was dat er vol doende belangstellenden bijeen waren gestroomd. In een uurtje was Den Hoorn dan wel op de hoogte. Willem Jonker beurde daar dan ƒ2,50 voor, wat in de tijd vlak na de bevrijding een aardige bijverdienste was. Jonker, gevraagd naar wat hij zoal moest omroepen. „Nou, vooral bij schaats wedstrijden. Er was 's winters hardrij- Dorpsomroeper Willem Jonker in aktie voor de monumentale huisjes van de be kende Knoppenbuurtin Den Hoorn. den op de Geul Dat moest aangekondigd worden en als het plotseling begon te dooien kon ik weer de ronde doen Bij brand werd ook de dorpsomroeper ingeschakeld. In de tijd van Willem Jon ker had Den Hoorn nog een eigen brand- Uitsluitend voor spoedgevallen. Van vrijdagavonds 20.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter A. VAN LOON, Den Burg, tel. (02220) 2016. Dokter R. R. SIEBINGA, De Cocksdorp, tel. (02222) 234. Bij geen gehoor (02220) 2323 Ambulance (in geval van ongo- lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Van vrijdagavond 20.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. M. DE JAGER, Den Hoorn, tel (02226) 304. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Alleen voor spoedgevallen telefoon 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, tel. (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag 17 juli 1977: HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Leestemaker van Wissenkerke. Uitzending via „De Lichtboei" Kinderoppas in „De Schakel". De Cocksdorp 10 uur eerw. heer E. Loerakker. Kinderoppas tijdens de dienst in het gebouw; na afloop koffie drinken aldaar. 19.30 uur Zangdienst. Samen zang van gevraagde liederen en korte dagsluiting. Den Hoorn 9 uur dhr. W T. Hollart, uit Marum 10.30 uur dhr. Hollart met kindernevendienst. collecte kerkvoogdij De Koog 9 uur ds. J. de Jager uit Dordrecht met kinderkerk. 10.30 uur ds. J. de Jager met kinderkerk 19.30 uur ds. Hoekstra jongerendienst. De Waal 10 uur ds. Hoekstra Oosterend 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout 19.30 uur Zangdienst met na afloop koffiedrinken. Oudeschild 11.00 uur ds. Van Zijll Langhout. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 9.00 uur ds. Douwes 10 30 uur ds. Douwes Tijdens beide morgendiensten kindercrèche in Gemeentecen trum achter de kerk. 19.30 uur ds. Douwes. Zangdienst. Oosterend 9.45 uur ds. Zeeman, uit Birdaard. 19.30 uur ds. Zeeman GEREFORMEERDE GEMEENTE in de Hervormde Kerk Oosterend 11.15 uur student J. de Pater, uit Boskoop 16.30 uur student J. de Pater Woensdag 20 juli Oosterend 19 00 uur ds. J. J. van Eckeve'ld, uit Zeist GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde Kerk, Koger- straat 20, Den Burg. Den Burg 11.00 uur ds. H. Pool, van Veendam 16.00 uur ds. H. Pool DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.30 uur ds. Kuitse Kerkbusje Den Hoorn Na afloop koffiedrinken. Kinderoppas in het zaaltje bij de kerk. 's Avonds 19.30 uur uitzending via „De Lichtboei" ROOMS-KATHOLIEKE KERK Weekend 16 en 17 juli 1977 Den Burg zaterdag 19.30 uur Uitzending via „De Lichtboei" Zondag: 10.45 en 18.00 uur. De Koog: zaterdag 19.30 uur zondag 9.00 uur Oudeschild zondag 9.15 uur Den Hoorn: zondag 10.15 uur. De Cocksdorp zaterdag 19.30 uur zondag 9.00 uur Oosterend: zondag 10.15 uur DEUTSCHE MESSE Den Burg: Samstag 18.00 Uhr. De Koog: Sontag 10.30 Uhr. Den Hoorn: Sontag 9.00 Uhr. De Cocksdorp: Sontag 19.30 Uhr. JEHOVAH'S GETUIGEN I.v.m. districtsvergadering geen bijeenkomst. weer die in de garage achter ,,'t kerkje" stond. TESO-diensten Zoals gezegd moest de Hoomder dorps omroeper vaak in de winter de huizen langs. Er waren tijden dat het iedere dag raak was. Jonker meldde dan hoe het stond met de afvaarten van de TESO-boot, of er eenmaal een boot ging of dat een tweede vaart naar Den Hel der gemaakt kon worden. Het kwam wel voor dat de „ouwe Marsdiep" in ver band met de ijsgang Oudeschild niet kon halen en dan bij 't Homtje tegen het kruiende ijs afmeerde Er waren dan zo'n 60 man nodig om het schip snel te lossen. Ze moesten zo spoedig mogelijk opgetrommeld worden. Vast werk voor de dorpsomroeper. Iets anders waar steevast Willem Jon ker voor gevraagd werd, waren verga deringen en korfbal- of voetbalwedstrij den van ZDH. Op die manier legde Jonker heel wat metertjes voor ZDH af, zonder dat het onder het hoofdstuk Sport gerangschikt kon worden. Training was het in ieder geval wel. Het veel met sport van doen hebbende „Strijden" werd ook door de dorpsom roeper aangekondigd. Willem Jonker zegt erover: „De strijd om de man en de vrouw, was wel het leukst om aan te kondigen. Wie weet gaan ze het dit jaar in Den Hoorn ook weer 's doen". Brood en banket Dat een dorpsomroeper aan het rond gaan met de bel geen volledige dagtaak heeft is wel duidelijk. In het geval van Willem Jonker waren er talloze werk zaamheden die hem daarbij bezig hiel den. Hij werkte bij de rastauratie van het Hoomder kerkje, werkte als grondwer ker, bracht de Texelse Courant rond en ventte met brood en banket. Enige tijd was hij als zodanig in dienst van twee Hoomder bakkers, 's Morgens ging hij voor bakker Duinker op pad en 's mid dags voor bakker Dros. Hoe vreemd dat ook moge klinken; de omzet was in bei de gevallen uitstekend. De ene bakker had lekkerder brood en de andere be tere speculaas In 1960 vertrok Willem Jonker van Texel omdat de betere verdiensten aan de vaste wal hem op dat moment meer lokten. Eerst werkte hij 7 jaar bij Zwaardemaker en toen (nu al weer 10 jaar geleden) werd Willem Jonker ma gazijnbediende bij Albert Heijn in Zaan dam. Scheidsrechter Texel is hij echter nooit vergeten en hij komt er ieder jaar weer terug. Ook ZDH en de sport zijn Willem Jonker aan het hart gebakken. Onlangs vierde hij zijn 27-jarig jubileum als scheids rechter bij het junioren voetbal dat hij na Texel in Zaandam met veel verve voortzette. Nu is hij voor even weer de dorpsomroeper. Zover ons bekend de enige nog op het eiland. Anders hoopt de redactie van de Texelse Courant dat graag te horen Dank zij een royaal gebaar van Cor van Etten uit Den Burg zullen bij de zondagmiddag a.s. te houden zeepkisten race ook autopeds worden ingezet, spe ciaal ten behoeve van de kinderen die niet in de gelegenheid zijn geweest een zeepkist in elkaar te zetten. Van de autopeds moet overigens op dezelfde wijze gebruik worden gemaakt als van de zeepkisten. Er mag uitslui tend worden geprofiteerd van de zwaar tekracht om tot een zo lang mogelijke uitloop te komen. Wie met zijn voet de grond aanraakt wordt direkt gediskwa lificeerd. Van Etten heeft totaal zes autopeds beschikbaar gesteld. Drie klassen De race begint om 14.00 uur en wordt georganiseerd door het „Recre-aktief"- team. De kinderen kunnen meedoen in drie klassen: zeepkisten met kleine wie len (maximaal autoped wiel formaat); zeepkisten met grotere wielen en auto peds. Gestart wordt op het hoogste punt van de Schansweg, ongeveer tegenover de jeugdherberg „Panorama". De baan is uitgezet in zuidoostelijke richting, de steilste kant van de Hogeberg met de langste uitloopmogelijkheid. De prijzen die te winnen zijn bestaan uit taarten, t-shirts e.d. Deelname is gratis. Gehoopt wordt dat zoveel mogelijk kinderen de komende dagen nog zullen benutten voor het in elkaar zetten van een zeep kist. Het is bij deze race toegestaan een „aanduwer" te gebruiken, zodat alle deelnemers uitgenodigd worden een krachtige helper mee te nemen. Westduitse marken 100 ƒ105,50 Franse francs 100 49,50 Belgische francs 100 6,72 Zwitserse francs 100 ƒ100, Zweedse kronen 100 54,75 Oostenrijkse schillingen 100 14,96 Amerikaanse dollars 1 2,40 Engelse ponden 1 4,10 Italiaanse lires 10.000 26,75 De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zit ting heeft. De tijden zijn als volgt Dokter Seegers, dinsdag 19 juli om 14.00 uur. Dokter Van Loon, woensdag 20 juli, om 13.30 uur.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 5