„Het gaat iets beter met de vogelbevolking van Texel" £E Vogelkenner Jan P. Strijbos: s IL Twee auto's total loss op Dronken motorrijder Schorren weg 154 km'u. Belangrijke telefoonnummers Spoedaktie voor Zeeuws gezin Alcoholcontroles Vier café's werden beken Burgerlijke stand ■lc Volgens vogelkenner bij uitstek, Jan P. Strijbos, val» er op ornithologisch gebied goed nieuws over Texel te melden. In e^n artikel hierover dat on langs in het Haarlems Dagblad verscheen liet hij weten dat er vooral wat grote sterns en visdiefjes betreft lichtpunten zijn. Strijbos ontkomt er natuur lijk niet aan opnieuw te melden dat ondanks dit positieve geluid talrijke vo gelsoorten van het eiland verdwenen zijn. Desondanks ziet hij de toekomst optimistischer tegemoet. Jan P. Strijbos gaf zijn uiteenzetting als titel mee: „Goed nieuws van het Texelse front" en kwam in zijn beschouwing onder andere tot de volgende konklusie. In 1976 bleek duidelijk dat met name de grote sterns weer in ruime mate op de Schorren terugkeren. Er werden toen ruim 500 nesten geteld en dat aantal is dit voorjaar verdubbeld. Ook de visdief heeft zich gedeeltelijk weten te herstel len. Strijbos telde medio juni op het vo gelreservaat De Petten ruim 100 vis diefjes. Op het terrein van het reservaat Dijkmanshuizen zijn verschillende grau we ganzen gaan broeden, een nieuwe broedvogel voor Texel. „Dat geeft de burger weer wat moed", aldus Strijbos. Er waren tal van omstandigheden, die in de afgelopen jaren voor verlies en ontluistering zorgden. Met de zeehonden ging het weer heel erg snel bergaf waarts. In 1950 werden er nog 2700 ge teld. Zeehondenspecialist Dr Jan van Haaften telde er vorig jaar niet meer dan 350 Veer laten Het zijn schrikaanjagende cijfers en Strijbos geeft aan dat ook de vogels een veer hebben moeten laten. Als oorzaken van dit alles noemt hij met name, het toerisme en de recreatiedruk, de vervui ling van de Waddenzee, de diepere ont watering en de ruilverkaveling, de toe nemende toepassing van kunstmest die tot verslaving leidde en de onbeheerste toepassing van bestrijdingsmiddelen. Dit alles heeft er toe bijgedragen dat Texel thans niet meer is wat het zo'n 75 jaar geleden was. Het heeft sinds de jeugdjaren van Jan P. Strijbos een heel ander gezicht gekregen. Hij stelt dat de giflozingen die vooral door vader Rijn worden uitgebraakt de oorzaak van de gevoelige knauw die zeehonden en vogels kregen. Strijbos noemt de in het water geloosde zware metalen, kwikverbindingen en andere industriële afvalstoffen die uiteindelijk in de Waddenzee terecht komen Gif „Gifstoffen waren er zeer waarschijn lijk ook de oorzaak van dat de lepelaars van Texel een zware slag werd toege bracht. In 1940 broedden er in de Muy niet minder dan 150 paren. Het was toen het sterke bolwerk van deze vogelsoort. In het jaar 1957 daalde het aantal plot seling zeer sterk. Met kleine schomme lingen heeft de lepelaar zich op Texel in een klein aantal kunnen handhaven. In 1965 waren er 35 paren in de Muy en 7 paren in de Geul, beide Staatsnatuur- monumenten. Dit voorjaar waren er echter maar omstreeks 20 paren in de Muy en 4 - 5 paren in de Geul. Er waren nog meer verliezen. De grauwe kiekendief waarvan er in 1920 20 - 25 paren nestelden in de Texelse duinen, ging jammerlijk in aantal ach teruit. In 1966 nog 7 paren, thans geen broedvogel meer. Ook de kwartelkoning verdween, terwijl de kwartel minder tal rijk werd. Dat is ook het geval met het paapje en de oeverzwaluw. Maar de verschillende sternsoorten leden wel de grootste verliezen. De grote stern, waarvan er in 1945 niet minder dan 15.000 paren nestelden op de Schorren ging hollend achteruit en in 1963 was Texel deze broedvogel kwijt. Door het onderzoek bleek dat de massale sterfte veroorzaakt werd door een fabriek nabij Rotterdam. Bestrijdingsmiddelen De eidereend die zich in 1942 op Texel had geïnstalleerd en elk jaar talrijker was geworden, werd ook getroffen door de bestrijdingsmiddelen, zoals dieldnn, aldrin en telodrin, waarmede hun prooi dieren werden vergiftigd. Velen hon derden eidereenden kwamen hierdoor om. Dat was ook het geval met de vis- dieven, een stemsoort die vroeger in vele honderden paren op Texel broedde. In 1962 waren er minstens 1.000 broed- paren, in 1966 nog maar 112 paren. De dwergstern verdween geheel en na 1962 hebben geen dwergsterns meer op Texel gebroed, terwijl er vroeger vele honder den paren nestelden op de Texelse stran den. In het laatst van de jaren 60 keer den enkele paren weer terug op een schelpenbank op het terrein van het mi litaire kamp van De Mok. In 1975 was hun aantal aangegroeid tot 30 paren. Maar alle 30 nesten werden moedwillig door een onverlaat vertrapt en gingen allemaal verloren. Maar in 1976 keerden er ruim 20 paren terug en toen wij tij dens ons verblijf op Texel in mei de schelpenbank bezochten vonden wij er een groot aantal nog lege broedkuiltjes en zes met eieren. De hoop dat deze soort zich hier zal kunnen handhaven en wel licht zal kunnen toenemen is gewettigd. Met de zwarte stern ging het helemaal mis. In 1906 nestelden er in de polder Waalenburg ongeveer 40 paren. In 1932 nog maar 5 paren en na 1938 was Texel de zwarte stern kwijt en waarschijnlijk voor goed. Rotganzen Door een ziekte in het zeegras en dat was het basisvoedsel voor de rotgans, ging deze soort sterk achteruit in aan tal. Daar zij zich echter in de loop der jaren met een ander soort voedsel gin gen voeden, nam hun aantal elk jaar toe en wel zodanig dat de .boeren gingen klagen over de schade die zij aan de graslanden toebrachten Verleden jaar moest Faunabeheer niet minder dan ƒ160.000,schadevergoeding uitbetalen. Maar een vernufteling vond een middel om de rotganzen te weren op die gras landen waar ze niet gewenst waren. Door het slaan van palen van een meter hoog verbonden door een draad wordt het de rotganzen onmogelijk om te lan den. Daar komt geen rotgans meer en de schade kan hierdoor voorkomen wor den". Lichtpunten Toch lichtpunten, vindt Jan P. Strij bos. De rotgans is ook een van de dieren waarvoor dat geldt alhoewel de meeste agrariërs niet blij zijn met de schade die aangericht wordt. De groeiende populatie wordt door de ornithologen uiteraard positiever erva ren. De nestor van de Nederlandse vo gelkenners Jan P. Strijbos is een van hen. Politie (02220) 2644 Brandweer (02220) 2066 Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichatne- Ink letsel) (02220) 2011 DONDERDAG 21 JULI Om 19.30 uur begint in de Luberti- school in De Koog een feestmarkt. Indien de weersomstandigheden het toe laten wordt op het terrein van ZDH in Den Hoorn om 20.00 uur een para- dropping gehouden. Op en bij het barbecueterrein aan de Randweg in het Dennenbos wordt een bosspel met barbecuefeest gehou den van 22.00-02.00 uur. Tot 16.30 uur kunnen liefhebbers zich hiervoor opgeven bij een der VVV-bureaus. Kosten ƒ4,50 per persoon. VRIJDAG 22 JULI Om 21.00 uur begint in hotel „Het Witte Huis" in De Koog een jazz-session. Van 9.00 - 11.30 uur wordt onder leiding van „Recre-aktief" een prestatiewan deltocht gehouden. Start op camping De Krim bij De Cocksdorp. Deelname kost ƒ1,per persoon. Van 10.00 - 12.30 uur strandaktiviteiten op het strand van paal 28 bij De Cocksdorp. Deelname gratis. Van 14.00 - 16.00 uur in zwembad Mo lenkoog te Den Burg zwembadaktivi- teiten. Deelname gratis. Wel moet de normale entree voor het zwembad worden betaald. Om 14.00 uur start bij de Schuilhut in De Koog een kerkentocht In dorpshuis 't Skiltje aan de De Ruy- terstraat in Oudeschild vertoont de reddingmaatschappij films over zee en reddingwezen, aanvang 20 00 uur. ZATERDAG 23 JULI Van 14.00 - 17.00 uur kunst- en antiek markt in het Ankerpark (bij de R.K. kerk) te Oudeschild. Om 13.00 uur begint in 't dorpscentrum van Oosterend de rommeltjesmarkt. Vanaf 10.00 uur wordt reeds gebak ken vis verkocht. ZONDAG 24 JULI Op het terrein van Texelse Boys aan de Haffelderweg begint om 10.30 uur het „Texelronde"-toemooi van de hand boogvereniging „Eilandschutters" Toegang gratis. Van 14.00 - 16 00 uur wordt op de speel weide aan de Emmalaan-Keesomlaan in Den Burg instuif gehouden. Om 19.00 uur start ten noorden van paal 28 (strand bij De Cocksdorp) een strandloop. Gekozen kan worden uit verschillende routes van vier en acht kilometer. Deelnemen kost ƒ2,50. Een soortgelijke strandloop wordt op dezelfde tijd gehouden vanaf strand- paal 9 (Hoomderslag). In de Hervormde kerk van De Koog wordt een interkerkelijke jongeren- dienst gehouden, aanvang 19.30 uur. Na afloop koffiedrinken met nabe spreking in de Schuilhut. In de Hervormde kerken van Oosterend en De Cocksdorp worden zangdien sten gehouden, aanvang 19.30 uur. MAANDAG 25 JULI In de Schuilhut aan de Parnassiastraat te De Koog wordt een dih-avond over Texel gegeven, 20.00 uur. Rondleidingen in de Hervormde kerk van Den Hoorn tussen 14 00 en 16.00 uur. Het zeilschip „Eendracht" meert 's mor gens af in de haven van Oudeschild en is van 11.00 - 12 00 uur en van 14.00 - 16.00 uur voor bezoek openge steld. Van 14.00 - 16.30 uur strandaktiviteiten op het strand bij paal 9 (Hoornder- slag). Deelname gratis. Op de campings Sluftervalei, Dennen oord en op het ZDH-terrein in Den Hoorn worden mini-voetbalwedstrij den gehouden van 19.00 - 21.30 uur. Deelgenomen kan worden in ploe gen van 6 personen, die zich tijdig moeten aanmelden Kosten ƒ1,per persoon. Van 22.00 uur tot middernacht wordt een oriëntatiewandeltocht gehouden. Start op het ZDH-terrein aan de Wit- teweg bij Den Hoorn. Deelnemen kost /l. DINSDAG 26 JULI In De Koog start om 14.00 uur bij de Schuilhut een kerkentocht. Om 20.00 uur wordt in de Hervormde kerk van De Cocksdorp de dia-serie Mooi Texel vertoond. Op de tennisbaan aan de Elemert in Den Burg wordt van 10.00 - 12.00 uur ten- nisinstructie gegeven door „Recre- aktief". Materiaal beschikbaar. Kosten ƒ2,per persoon. Bij paal 20 in De Koog strandaktivitei ten voor het hele gezin van 10.00 - 12.30 uur. Deelname gratis. Op de speelweide aan de Boodtlaan in De Koog wordt een volleybaltoernooi gehouden, waaraan door ploegen van zes man kan worden meegedaan. Tij dig opgeven. Start om 19 00 uur In het binnenwater aan de Oorsprong- weg in polder EierLand wordt een sportviswedstrijd gehouden, van 19.15 - 21.15 uur Aas: brood. VASTE DATA De Autobusonderneming Texel verzorgt op donderdagmiddagen (14.00 uur tot 17.30 uur) rondritten over het eiland waarvoor belangstellenden zich bij de Een aanrijding, die tot gevolg had dat twee auto's dusdanig zwaar werden be schadigd dat zij total loss verklaard zul len worden vond dinsdagavond plaats op het kruispunt Schorrenweg-Gente- weg. Geen van de inzittenden liep hier bij letsel op. De botsing ontstond doordat een VW 1600 van een Duitse vakantieganger geen voorrang verleende aan de op de Schorrenweg rijdende Texelaar D. De Mazda Stationcar van D. werd in de flank geramd en D. kwam wonder bo ven wonder met de schrik vrij. De Duitse VW 1600 werd in de berm ge slingerd en kwam daarna volledig ver nield weer op het wegdek terecht. Ook de inzittenden van deze wagen hadden geen noemenswaardig letsel. Een gezin uit Middelburg werd dins dagavond laat door mensen van het Amfibisch Oefenkamp (De Mok) per boot naar Den Helder gebracht nadat zij de politie hadden opgebeld met de mededeling dat zij wegens ernstige familieomstandigheden terug naar huis wilden. Door het AOK werden de mensen met spoed naar Den Helder gebracht, waar inmiddels een taxi gereed stond, die hen verder vervoerde. De aktie om deze Zeeuwse familie te helpen ging zeer snel in zijn werk. Tussen het tijdstip dat de Texelse politie de melding binnen kreeg en de tijd dat de familie in Den Helder was lagen slechts 45 minuten Omdat steeds opnieuw weer blijkt dat er mensen na een borreltje achter het stuur van de auto kruipen, blijft de politie vrij frequent alcoholcontroles houden. Dinsdag leverde een steekproef het volgende resultaat op; twee verba len voor rijden onder invloed, een rij verbod en een automobilist die niet ver der mocht wegens het rijden met gladde banden. Door een patrouillewagen van dei kceerspolitie werd dinsdagavond half elf een jongeman uit Soest aai] houden nadat door volging vastgeifi was dat hij met een snelheid km per uur over de Pontweg reedE man zette zijn ritje in de Dorpsstf van De Koog nog enige tijd voort en| toen worden opgepakt. De politiemannen bleek toen dal man niet eens over een motorrijbef beschikte en bovendien dronken Hij reageerde positief op een blaas! bloedproef. De jongeman had de m| even van een vriend geleend In de nacht van maandag op dins werden zowel in Den Hoorn als in Burg de beheerders van twee bars keurd omdat zij zich niet hielden het vastgestelde sluitingsuur. De ai I is waarschijnlijk als waarschuwing doeld nadat onlangs alle Horeca-ont nemers een brief van burgemee-: Sprenger ontvingen, waarin gevra werd zich beter aan de sluitingstijdei houden. p Zoals bekend mogen de Horeca-? blissementen hun poorten (behalve vrijdag en zaterdag) tot één uur nachts open houden. In het weekei is de sluitingstijd vrij. Mr. Sprenger wees er in zijn brief de exploitanten op dat zij een fun hebben in het handhaven van de op bare orde op het eiland. Tot dusvei een reactie van Horeca-zijde op ara brief uitgebleven. van 13 tot en met 19 juli 1977 Geboren: Dirk-Jan Robert, zv de Vries en Johanna F. M E. Romn Erwin, zv. Douwe de Boer en Kingma. Ondertrouwd: Pieter G. Kooiman Helena A. van der Vis; Lambertusl Weijdt en Johanna M Starink. Overleden: Cornelis Hopman, oud5 jaar, wonende te De Koog; Cornells R mens, oud 98 jaar, wonende te Burg, Jozias de Wolf, oud 83 jaar, nende te Den Burg. VVV kunnen laten inschrijven. In hoofdzaak wordt de Texelroute ge volgd. Onderweg maakt men een kof- fiestop bij café-eethuis Catharinahoe- ve. De buskosten zijn ƒ6,75 per per soon en ƒ3,25 voor kinderen. De trips gaan alleen door als er voldoende be langstelling is. Elke woensdagavond kunnen liefheb bers volleyballen in De Bijenkorf te Oosterend, aanvang 19 30 uur. Iedere derde donderdag van de maand spreekuur van het FNV in het zaaltje van de Doopsgezinde gemeente in de Kogerstraat. Urgente gevallen: bel no. (02220) 3493 of (02220) 4117. Elke maandagavond aanvang 20.00 uur bridgen in hotel De Lindeboom-Texel Inleggeld 3,75 per persoon. Wielervereniging Texel houdt iedere zondag trainingswedstrijden op het Hogebergcircuit. De Stichting voor Gezinsverzorging en Bejaardenhulp Texel houdt spreekuur op maandag tot en met vrijdag van 9.00 - 10.00 uur van van 14 00 - 15 00 uur. Adres Julianastraat 3, Den Burg, telefoon (02220) 4152. Iedere donderdagmiddag aanvang 15.30 uur bejaardengymnastiek in 't Skiltje te Oudeschild Iedere donderdagavond om 20.00 uur bijbelstudie ten huize van Jan en Paula Brouwer, Warmoesstraat 42 in Den Burg. Elke maandagavond om 20.00 uur kla verjassen in „De Zwaan" Bij de Zwalkersburcht aan de Beatrix- laan kan dagelijks oud papier in de daar opgestelde container gede poneerd worden Blankelijnclub komt op maandagavond bijeen in „De Witte Burcht", aanvang half acht. Bejaardenzang iedere woensdagmiddag 15.00 uur in de Hollebol aan de Burg wal. Oud papier ten bate van gymnastiek vereniging Oosterend kan aiüjd wor den bezorgd onder het afdakje van de voormalige brandweerkazerne aan de Achtertune te Oosterend NVSH-informatiecentrum, -middelen depot en -bibliotheek in het Groene Kruisgebouw aan de Witte Kruislaan te Den Burg zijn iedere maandag van 20.00 - 21.00 uur geopend en telefo nisch bereikbaar onder nr 3241 Con tactpersoon: Méri Blanken, Tjakker- straat 35, Den Burg, telefoon 3012. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt iedere werkdag spreekuur in het Groene Kruisgebouwtje. Maan dags en vrijdags van 8.30 - 10.30 uur, woensdags van 14.30 - 15.30 uur en donderdags van 18.30 - 19.30 uur. TEXEI. AARTJES Minimaal (3 regels) ƒ3,15, elke regel meer ƒ1,05. Texelaartjes dienen bij vooruitbetaling te wor den voldaan. Voor Texe laartjes op rekening wor den ƒ2,50 adm.kosten be rekend. Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur in de boekhandel) en onder nummer ƒ1,50 meer. Alles inclusief 4°/o BTW. Autogasstation. Fa. A. Kievit Zn. Kogerstr. - Jonkerstr. Geopend van I 8.00 - 12.30 uur en van j 13.30 - 18.00 uur. Zondags gesloten Aanbieding: kwaliteits- fietsen, tijdelijk van ƒ298,voor ƒ235,Ga rage Dros, Eierland, tel. (02225) 233 Voor wandel- en steunstokken. Een ver trouwd adres: ook voor joedkope rotting wandel stokken. ARTIMA - Gravenstraat A.s. zaterdagmiddag 2 uur op het Ankerpark te Oudeschild de 4e kunst en antiekmarkt Nieuwe Doré aard appelen, 10 kg 7,50; 25 kg ƒ17,50. Nic. Dros, tel. (02223) 383 2 jonge hondjes zoeken een thuis. Onze moeder is een Hol. herder. U kunt ons zien op Grensweg 102 tel. (02220) 3723, na 7 uur Tuinstoelen Parasols ARKE Zonnebedden Te koop gevraagd jong hondje, teef. Dirk-Jacob Drijver, Den Hoorn, tel. (02226) 432 Caravancentrum Texel heeft div. occasions in tourcaravans, vouwwa gens en stacaravans vanaf ƒ750,-. Tel. 02220-3163 - Taxi (02220) 2000 Martien van de Wetering LAAGSTE TARIEF Mede door uw belang stelling en de vele kado's maakte U onze trouwdag onvergetelijk. Jan en Riet Vlaming Ron Janssen Monique Bakker "in trouwen op woenscBA 27 juli in het stadhuis Alkmaar. Van 18.30- 20.00 uur jJJ1* ven we een receptie Scaramouche, Van O»15 delaan, Winkelcentrjt^ Hoefplan in Alkmaar H L Ons adres is: TulpstrM c 16, Alkmaar. ■§-— Br Hartelijk dank aaniJA lemaal voor alle bezo-MP post, bloemen en fiflE tijdens mijn verblijf h°° het ziekenhuis en bij rr.cen thuiskomst ontvangen wif Marie Verijze: ^'1 Hals*m" Oosterend. Omdat het ons onmt; lijk bleek een ieder pj soonlijk te bedanken, v2Zl len wij langs deze swl 1 allen, die onze huweli]lzei' dag onvergetelijk hebJop gemaakt, harteliik difior ken. hartelijk dfcor Jan en Mar ja Wj| Te koop grote eiken uitschuiftafel, pluche ta felkleed, globe -f ver lichting, mangel. Mevr. Dogger, De Rede 21, tel. (02226) 237 ANTIEK staande klok (Engels); buffetkast, por seleinkast, kacheltjes, olielampen, tafels, stoelen 't Antiekhuisje, Burgwal 43-45, tel. 4082 Te koop 10 beste rotan manden, 1 ladder hout, lang 3 m.; 1 beste aard appelvork, 1 prima ma tras 80x190 cm. Te bevra- gen tel. 4082 Te koop jonge konijnen, boerenkool- en preiplan- ten. Haarsma, Nieuwlan- derweg 12 0 2-deurs linnenkasten hang - Vï leg), afm. 100x50 reeds vanaf ƒ157,50. Even bij ARTI MA kijken Heden ging zacht en kalm van mij heen mijn lieve man Pieter de Wolf, in de ouderdom van 82 jaar. Zijn diepbedroefde vrouw L. de Wolf-van Zandbergen Den Burg Texel, 20 juli 1977. Thijsselaan 72. De crematie zal plaatsvinden op vrijdag 22 juli des morgens 10.00 uur in het cremato rium te Schagen, Haringhuizerweg 3. Vertrek van Texel 9.00 uur. Gelegenheid tot condoleren donderdagavond van 19.30 - 20 30 uur in het zaaltje van „Starkenburgh" en na de crematie in het crematorium te Schagen. Geen bloemen. N Lr Vai no (02 Vr- lijl ge. de be nv nr 7.01 tu Wl he hi< Te koop speedboot met 1 buitenboordmotor, 25 pk. 1 Ada v. Hollandstr. 2 Te koop gevraagd pop- penwagen. Tel. 3605 Heel hartelijk dank voor de blijken van be langstelling ondervonden bij mijn verblijf in het ziekenhuis en thuiskomst A. Bonne Te koop mooie jonge fretten. Wim Drijver, Mokweg 15, Den Hoorn, tel. 432 Heden overleed plotseling onze lieve broer, zwager en oom Pieter de Wolf, echtgenoot van Lutske van Zandbergen, in de ouderdom van 82 jaar. Soest L. Romswinckel-de Wolf va Geldermalsen: P. de Wolf-Lindenbergh Den Burg J. Langeveld-de Wolf J. de Wolf-de Hoop neven en nichten Texel, 20 juli 1977. ke W di Sc Nog met vakantie? Loop even binnen bij de RABOBANK A.s. zaterdagmiddag 2 uur op het Ankerpark te Oudeschild de 4e kunst en antiekmarkt sp O Van ons is heengegaan onze lieve buurman h Pieter de Wolf We zullen hem erg missen. w Leo, Nel, Arco, Eric Garritsen - G

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 2