Voor het weekend Bijzonder fotoboek van Strijbos en Layer Texel. Uniek vogelparadijs in de Waddenzee Recre-aktief slaatZaan I Artsen Groene Kruis: Tandartsen: Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten Opbrengst loterij Jeroengroep was ƒ2.500, Hervormde vrouwengroep sponsort Indiase jongen Zuigelingenbureau Jutteraktie komt op Texel „Eendracht" maandag in Oudeschild Paardenvrienden naar Opmeer Zon, maan en hoog water Koersen vreemde valuta Tweede blad Texelse Courant vrijdag 22 juli 1977 Een boek dat vooral bedoeld is om een groot publiek te bereiken is het nieuwe vogelboek „Texel. Uniek vo gelparadijs in de Waddenzee". Het is een boeiend werkstuk geworden waar bij woord en beeld op deskundige wij ze samengebracht zijn. De tekst is van. Jan P. Strijbos, en de schitterende fo to's zijn vervaardigd door Werner Layer, die ook voor het ontwerp zorg de. Jan P. Strijbos geeft al in de eerste woorden van het boek zijn mening over het eiland. „Texel is bijzonder", staat er. En van de ornitholoog die de ze nestor van de Nederlandse voge laars is kan men verwachten dat hij dan met name de Texelse vogelswe reld bedoelt. „Nergens ter wereld ziet men zoveel vogels op zo'n klein gebied in zo'n grote variatie van soorten. De grootste schat van Texel is zijn vogelwereld". „Texel. Uniek vogelparadijs in de Waddenzee" is zonder iets te willen af doen aan de tekst van Strijbos, in de eerste plaats blikvanger door de prach tige foto's van Werner Layer. Om dit materiaal bijeen te brengen heeft deze Duitse fotograaf het eiland vele malen moeten doorkruisen, en daarbij mate riaal verzameld waar iedereen bewon dering voor zal hebben. De foto's die het boek verluchten zijn hoofdzakelijk in kleur. Iets minder dan de helft van de afbeeldingen is in zwart-wit afgedrukt. Het boek heeft er een goede samenhang door gekregen. Door de overzichtelijke lay-out komt ook de tekst goed tot haar recht. Lyrisch In een woord vooraf begint auteur Jan P. Strijbos zijn vertelling op een lyrische toon. ten en de „dagelijkse wolk" die vaak zichtbaar is en die ontstaat door de op stijgende luchtstroom op warme dagen en waarin men de gehele eilandenreeks geprojecteerd ziet tegen de hemel". Verder in het boek wordt hij zakelij ker en gaat dieper in op alle natuurge bieden van Texel en hun gevleugelde bewoners. Strijbos wijdt ook hoofdstuk ken aan onderwerpen als: Wat op Texel verloren ging, Natuurbehoud en Na tuurmonumenten. Gebruiken De schrijver heeft ook een hoofdstuk ingeruimd voor belangrijke beziens waardigheden op andere dan omitholo- Het is een boek voor iedereen die de na- gebruiken. Wanneer Strijbos vertelt over het lentefeest „Meierblis" haalt hij een liedje aan dat vroeger tijdens de da gen voor de 30ste april langs de huizen werd gezongen om spullen voor de „Blis" op te halen. „Hooi, hooi, hej je gien strooi? Hej je gien ouwe manden? Dan zeilen we de Meierblis branden. Hekken en stekken joten en palen Wat je niet geeft, dat zeilen we halen Boer wil jij het laten staan7 Of we zeilen hekken en stekken an enden slaan". In hetzelfde hoofdstuk wordt het „Nieuwe-" en het „Oude Sinterklaas- Uitsluitend voor spoedgevallen. Van vrijdagavonds 20.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter J. B. SEEGERS, Den Burg, tel. (02220) 2039. Dokter BARNARD, Oosterend, telefoon (02223) 234. Van vrijdagavond 20.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. LEUSINK, Beatrixlaan 4, Den Burg, tel. (02220) 2002 Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19 Alleeu voor spoedgevalion telefoon 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, tel. (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag 24 juli 1977 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Leestemaker van Wissenkerke Kinderoppas in „De Schakel". (19.30 uur uitzending via „De Lichtboei") De Cocksdorp 10 uur eerw. heer E. Loerakker. Kinderoppas tijdens de dienst in het gebouw; na afloop koffie drinken aldaar. 19.30 uur Zangdienst. Samen zang van gevraagde liederen en korte dagsluiting. Den Hoorn 9 uur ds. J. de Jager uit Dordrecht 10.30 uur ds. J. de Jager met kindernevendienst. collecte kerkvoogdij De Koog 9.00 uur ds. Hoekstra met kinderkerk. 10.30 uur ds. Hoekstra met kinderkerk 19.30 uur ds. Kuitse jongerendienst. De Waal 10 uur ds. Hoekstra sr. uit Kralingen sshrdl Oosterend 9 30 uur ds. Van Zijll Langhout 19.30 uur Zangdienst met na afloop koffiedrinken. Oudeschild 11.00 uur ds. Van Zijll Langhout. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 9.00 uur ds. Douwes 10.30 uur ds. Douwes Uitzending via „De Lichtboei" Tijdens beide morgendiensten kindercrèche in Gemeentecen trum achter de kerk. 19.30 uur ds. Zeeman uit Birdaard. Oosterend 9.45 uur ds. Zeeman, uit Birdaard 19.30 uur ds. Douwes. GEREFORMEERDE GEMEENTE in de Hervormde Kerk Oosterend 11.15 en 16.30 uur Dienst Woensdag 27 juli Oosterend 19.30 uur ds. A. Bac, uit Boskoop GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde Kerk, Koger- straat 20, Den Burg. Den Burg 11 00 uur ds. Grutter, van Drachten 16.00 uur ds. Grutter HMapm www*. -gflW"-L - DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.30 uur ds. Kuitse Na afloop koffiedrinken. Kinderoppas in het zaaltje bij de kerk. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Weekend 23 en 24 juli 1977 Den Burg zaterdag 19.30 uur Uitzending via „De Lichtboei" Zondag: 10.45 en 18.00 uur. De Koog: zaterdag 19.30 uur zondag 9.00 uur Oudeschild zondag 9.15 uur Den Hoorn: zondag 10.15 uur. De Cocksdorp zaterdag 19.30 uur zondag 9.00 uur Oosterend: zondag 10.15 uur DEUTSCHE MESSE Den Burg: Samstag 18.00 Uhr. De Koog: Sontag 10.30 Uhr. Den Hoorn: Sontag 9.00 Uhr. De Cocksdorp: Sontag 19.30 Uhr. JEHOVAH'S GETUIGEN in het Rode Kruisgbouw Jonker straat, Den Burg. 10.15 uur Lezing 11.15 uur Wachttorenstudie. „Het huwelijk in ere houden voor het oog van God en de mensen". feest" genoemd waarbij Strijbos ervan uit blijkt te gaan dat „Nieuwe Sinter klaas" nog volop in ere wordt gehouden. Dit specifieke kinderfeest raakt de laat ste jaren echter meer en meer in on bruik en de kinderen spelen hun feest nu op dezelfde avond als de ouderen dat doen: op 12 december „Ouwe Sunder- klaas". Lijst Dit boek van Jan P. Strijbos en Wer ner Layer wordt gecompleteerd met een lijst van de op Texel waargenomen vo gelsoorten. Er worden er 291 genoemd. „Texel. Uniek vogelparadijs in de Waddenzee" is een boeiend fotoboek ge worden waar veel werk van is gemaakt. De loterij die de padvmders van de Jeroengroep vorige week gehouden heb ben heeft ruim ƒ2.500,opgeleverd. Het bedrag is bestemd voor het nieuwe club huis van Scouting Texel dat gevestigd gaat worden in het voormalige vor mingscentrum aan de Bernhardlaan. Alle 3.000 loten werden door de pad vinders in 5 dagen tijd aan de man ge bracht. „Texel is bijzonder om het hoge blan- De eerste prijs (een radio met toebeho- ke licht dat alom aanwezig is en dat ren) viel op lotnummer 002463. De an- weerkaatst wordt door de blonde Wad- dere prijzen waren voor de bezitters van denzee en de glans van de Noordzee. Ade volgende loten: 002347, 00875, 00882 Uniek ook om de hoge wolkengevaar-lÉen 01154. v*. «i'S-Q ;.'VVr -; vjv Ook het Franse ,,/eu de boules" behoort tot de attributen waarmee het ,,Recre- aklief'-team toerist en Texelaar bezighoudt MEDEDELINGEN S.V. Texel Dinsdagavond 19.00 uur wordt weer begonnen met de trainingen van S.V. Texel. De leiding is in handen van de onlangs aangestelde trainer Nico Er- wich uit De Koog. t.C. S.V. Cocksdorp Bij SVC wordt dinsdagavond om 19.30 uur met de trainingen begonnen voor het nieuwe seizoen. De eerste maanden zal in principe twee maal per week getraind worden: op dinsdag- en vrijdagavonden. Evenals bij enkele andere Texelse ver enigingen vond ook bij SVC een trai nerswisseling plaats. Bep Vonk (ex Tex. Boys) zal in De Cocksdorp voortaan de training leiden. Hij is T. van Baar opge volgd. Omdat er intussen nogal wat voetballers gestopt zijn hoopt de leiding tijdens de eerste trainingsavond flink wat nieuwe gezichten te zien. Vooral wat betreft de jongere senioren maken er een aantal een goede kans in het eer ste elftal opgenomen te worden. J.W.B. Baleshwar Mahto uit Cheri (India) De Nederlands Hervormde Vrouwen groep Texel sponsorde de in het Indiase Cheri (nabij Calcutta) woonachtige Ba leshwar Mahto. De groep deed dit in het kader van de „Stichting Aktie Calcutta". Men beoogt met deze financiële adoptie onder andere de opleiding van deze Indiase jongen te vergemakkelijken. Voor het luttele bedrag van ƒ180, per jaar zorgt de Nederlands Hervormde Vrouwengroep Texel hiermee met in gang van 1 juli 1977 voor leermiddelen, schoolgelden, enzovoorts Baleshwar Matho zit in de eerste klas van de plaatselijke Sundilschool. Zijn geboortedatum is 20 augustus 1968 blij kens een brief die de secretaresse van de Vrouwengroep, mevrouw Strak-Knol, onlangs ontving. De familie van Baleshwar Mahto woont in Cheri, een dorpje op 8 kilometer oos telijk van Ronchi een van de voorsteden van Calcutta. Zijn vader, Dhanu, is boer en heeft een klein stukje grond waarvan het gezin maar ternauwernood kan le ven, omdat de opbrengst door het droge klimaat tamelijk pover is. Het gezin bestaat uit twee jongens en twee meis jes. Als hij thuiskomt uit school ver zorgt Baleshwar Mahto de geiten en probeert in zijn vakanties thuis wat te leren. Het voor deze Indiase jongen bestem de geld werd door de Nederlands Her vormde Vrouwengroep Texel tijdens een Rmgavond bijeengebracht. De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zit ting heeft. De tijden zijn als volgt Dokter Barnard, woensdag 27 juli om 13.30 uur. Dokter Siebinga, dinsdag 26 juli om 14.00 uur. Ongeveer halverwege de aktivitei- tenserie die het Texelse „Recre-aktief" team deze zomer ontplooit, blijkt dui delijk dat het publiek dit jaar bedui dend meer animo toont dan in voor gaande zomers. Voor sommige toer nooien (mini-voetbal, volleybal) be stond zoveel belangstelling dat er zelfs geen plaats meer was. Laatkomers kregen het verzoek een volgende keer nog maar eens te proberen Volgens recreatieleider Peter Nieu- wenhuis is de belangstelling ver boven alle verwachtingen „en die waren al op timistisch". Uitschieter, qua deelname was wel het volleybaltoernooi dat in De Koog gehou den werd en waarvoor 32 teams inschre ven. Bij de (kleiner opgezette) toernooien op de campings De Krim, Woutershok en Loodsmansduin schommelde de deel name tussen de 25 en 30 teams. Deelname De eerste barbecue-avond die donder dag op de barbecueplaats aan de Rand weg werd gehouden had een opkomst van ongeveer 100 mensen. Bij de tweede (afgelopen week) was de belangstelling wegens het slechtere weer iets minder. De wekelijkse (op woensdagen) uitge zette oriëntatiewandeltochten trokken tot dusver tussen 50 en 100 deelnemers. Zowel de strandloop bij De Cocksdorp (De Robbenjager) als die bij Den Hoorn (Paal 9) slaat erg aan. Ze doen het uit stekend met deelnemersaantallen van respectievelijk 40 en 100. Hoewel het door twee meisjes geleide volksdansen over het algemeen wordt gewaardeerd is het opvallend dat dit on derdeel van het „Recre-aktief'-program- ma in De Koog vrijwel geen respons heeft. Volgens de leden van het mobiele team (3 man plus Peter Nieuwenhuis) komt dit in hoofdzaak door het ander type vakantieganger dat zich in De Koog ophoudt Strand Een onderdeel dat door toedoen van slecht weer, enkele malen niet eens be gon was het strandprogramma. Door de geringe belangstelling moest men de strandaktiviteiten ook enkele malen voortijdig afbreken. Naast de aktiviteiten die het mobiele Ook dit jaar zal op Texel een door Seven Up georganiseerde Jutteraktie worden gehouden. Men komt hiervoor op 9 augustus naar het Hoornderslag (paal 10) en op 10 augustus naar De Koog (paal 21). De bedoeling van deze aktie is de jeugd aan te moedigen de stranden zo schoon mogelijk te maken en te houden. Omdat 1977, juist door Seven Up als een bijzonder jaar wordt beschouwd is deze aktie dit jaar nog grootser van opzet dan in de voorgaande jaren. Aan de Jutteraktie kan worden deel genomen door jongens en meisjes van 6 tot 12 jaar. Zij zullen al juttend een deel van het strand afwandelen waarbij zij in een papieren zak al het gevonden klein- vuil moeten verzamelen. Bij een amphi- bi-voertuig kunnen de volle zakken in geleverd worden. Aan het eind van de wandeling mogen de deelnemertjes als beloning voor hun opruimwoede naar hartelust wroeten in het zand van een schatgraafterrein, om hier een van de verstopte prijzen naar boven te halen. Er zijn onder het motto „'77. Het jaar van 7-up" maar liefst 7 hoofdprijzen en 77 troostprijzen in de grond gestopt. De beloning waarop de deelnemende jeugd getracteerd wordt is niet mis. De kinderen kunnen bewijsjes vinden waar door ze kans maken op de volgende prijzen: jongens- of meisjesfiets, voet balspel, boot met peddels, sjoelbak, jeu de boule, enz. Verder worden er 7 t- shirts beschikbaar gesteld en zijn als troostprijzen 77 kleurige strandballen uitgeloofd. Het juttersfestijn wordt steeds een dag tevoren ingeluid met de komst van de Jutter-eend, die een rondrit over Texel maakt. De plaatselijke winkeliers zullen met speciale etalages inhaken op de Schoon Strand" aktiviteit. „Recre-aktief"-team verricht zijn er op 7 campings recreatieleiders gestatio neerd. Ook zij verzorgen ter plaatse di verse recreatie-aktiviteiten. De cam pings waar zij hun werk doen zijn: Loodsmansduin, Kogerstrand, Dennen- rust, Dennenoord, De Brem akker, De Krim en De Sluftervallei. Er is een goede coördinatie tussen campingrecreatieleiders en het mobiele team. Van het overlappen van aktivitei ten is geen sprake. Scheve gezichten wa ren er dan ook nog niet. Uitwijk Gelukkig heeft men tot dusver nog geen gebruik behoeven te maken van uitwijkadressen (Sporthal Ons Genoe gen, De Koninghal etc.) Peter Nieu wenhuis daarover: „We hopen dat het niet nodig wordt, want waar moet je zo gauw meer dan 30 teams laten spelen. Daar zijn de zalen niet toereikend voor". Het programma van „Recre-aktief" Texel loopt tot zaterdag 13 augustus. Het zeilschip „Eendracht" dat op maandag 25 en dinsdag 26 juli in de ha ven van Oudeschild zal afmeren is al leen op de dag van aankomst te bezich tigen. De „Eendracht" meert maandag a.s. om ongeveer 10.00 uur af en is die dag van 11.00 tot 12.00 uur voor bezoek opengesteld. Het schip, dat bezit is van de stich ting „Het zeilend zeeschip" is een 36 me ter lange gaffelschoener met een diep gang van 3,6 meter. Het staat onder commando van schipper F. J F. Reede- ker uit Den Helder. Dinsdagochtend vertrekt de „Een dracht" weer. Om 8.30 uur wordt uitge varen voor een tocht in de omgeving van het eiland. Voor fourageringswerk- zaamheden is het schip dan van 16.15 tot 17.30 uur nog even terug in Oude schild. Bij voldoende belangstelling zal het bestuur van de Vereniging voor Vrien den van het Paard een busreisje organi seren naar het concours hippique en de centrale keuringen te Opmeer op maan dag 1 augustus. Wie mee wil moet zich voor zaterdag 30 juli hebben aangemeld bij secretaris J. Uitgeest, telefoon 2565. Ringsteken Als onderdeel van het folklorepro- gramma organiseert de vereniging op woensdag 27 juli om 19.00 uur een ring steekwedstrijd. Deelnemers kunnen zich tot maandag 25 juli opgeven bij de sec retaris. De zon komt 24 juli op om 5.49 uur en gaat onder om 21.43 uur; 27 juli op om 5.54 uur en onder om 21.39 uur. Maan: 23 juli E.K.; 30 juli V.M. Hoog water ter rede van Vrijdag 22 juli Zaterdag 23 juli Zondag 24 juli Maandag 25 juli Dinsdag 26 juli Woensdag 27 juli Donderdag 28 juli Vrijdag 29 juli Zaterdag 30 juli Oudeschild: 1.04 en 13.12 1.46 en 13.45 2.16 en 14.21 3.01 en 15.22 4.13 en 16.48 5.41 en 18.19 7.10 en 19.43 8.26 en 20.49 9.31 en 21.46 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoog water. 100 ƒ105,75 100 49,25 100 - 6,71 100 99,50 100 54,50 Westduitse marken Franse francs Belgische francs Zwitserse francs Zweedse kronen Oostenrijkse schillingen 100 14,9 Amerikaanse dollars 1 2,38 Engelse ponden 1 4,07 Italiaanse lires 10.000 26,75

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 5