Cjrocn 'Zwartsjexels in het hart-, De kop is er af Service. waar u ook gaat y mSm Zeilschip „Eendracht" was dagje in Oudeschild 3000 fietsen verhuurd Commissaris van Koningin bezoekt Texel Politie had erg drukke dagen /paarbank t Ruiten restaurant Po Sian ingegooid i-:'x - - - -vv r-' r-: MwA4 - St. ."-j l'\ j F MUM® Diefstal uit Duitse auto Strandhuisjes gekraakt INSDAG 26 JULI 1977 PLAGE 5300 90e JAARGANG No. 9196 4 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooy Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pcllkaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266 en Wessel B. Post, Burdet- straat 17, Den Burg, tel. (02220) 3543. Vorschljnt dinsdag* en vrijdags. Postgiro 852. Abonnementsprijs f 10,30 p. kw. 70 cent Incasso; loe 45 cent. Bank: Amro Bank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert 40 ct. per mm excl. 4% BTW Na twee weekenden waarop het aantal op Texel verblijvende vreemde auto's volqens door TESO verstrekte cijfers het magische getal van 10.000 passeerde heeft de daling zich nu dui delijk ingezet. Aan het einde van de Nederlandse bouwvakvakanties bedroeg het saldo 9.636 wat precies 20 auto's meer is dan vorig jaar op dezelfde datum. De topdrukte is weer voorbij op Texel. Volgens VVV-directeur Jaap Dekker blijft het nog „redelijk" druk tot 20 au gustus wanneer de stroom vakantiegan gers die jaarlijks vanuit West-Duitsland op het eiland neerstrijkt stopt. Vorig ar eindigde deze Duitse vakantiepe riode een week later terwijl in 1978 de Duitse vakanties een week eerder zullen eindigen, dan nu het geval is. Volgens Dekker is het seizoen tot dus ver naar verwachting verlopen. De VVV-directeur komt tot de conclusie dat als gevolg van de verschillende weersomstandigheden in vergelijking met vorig jaar het bestedingspatroon van de vakantiegangers veranderd is. „In vergelijking met vorig jaar hebben we nu een behoorlijk aantal uren min der zon gehad. Dit jaar is er overdag veel meer gefietst en gingen de toeris ten ook overdag voor boodschappen 'het dorp in'. Vorig jaar werd het meest al tegen de avond pas druk in de dor pen omdat iedereen de hele dag aan het strand zat". Fietsen De indruk dat er meer gefietst is dan ooit komt overeen met de werkelijkheid. Er waren dit jaar iets meer dan 3.000 fietsen te huur tegen rond 2.500 in 1976 Bij de meeste bedrijven en met name in De Koog (Bruining) en Den Burg (Zegel) was men iedere dag om ongeveer 14.00 uur volledig „uitverkocht". Soms was er rond het middaguur al geen fiets meer te huur. Om aan de steeds stijgende populari teit van de fiets tegemoet te komen treft de Texelse VW nu reeds voorbereidin gen voor nieuwe plannen. VVV-directeur Jaap Dekker: „Er zal hiertoe aan een aantal voorwaarden vol daan moeten worden. Die plotselinge fietspopulariteit is iets waar we volgend jaar in ieder geval nog meer op moeten inspelen". Auto's De TESO cijfers van het afgelopen weekend gaven opnieuw een piek te zien op de (wissel) zaterdag. Er werden toen van Den Helder naar Texel 2.306 auto's vervoerd. In omgekeerde richting waren dit er 1.636. Op vrijdag gingen er 1.816 auto's van Texel af en kwamen er pre cies 1.700. Zondag vertrokken er 1.755 en kwamen er 1.271. Hoewel niet precies valt na te gaan hoeveel het stijgingsper centage van caravans is heeft men bij TESO de indruk dat ook hier een stij- Voor u zijn er tussen Texel en Sassenheim65 kantoren. Op al die kantoren kunt u xoor alle geldzaken terecht. •uwt nedcriand- spaarspecialisten sinds 1817 gende lijn in waar te nemen is. Vermoed wordt dat de stijging van het aantal ca ravans gelijke tred houdt met de stij ging van het autovervoer, namelijk 10 procent. Water De situatie in de afgelopen weken bij de watervoorziening van Texel kan be vredigend genoemd worden. De heer Van der Ploeg van het PWN-pompsta- tion in Den Burg deelde mee dat er nog steeds een zelfde waterverbruik is als vorig jaar toen ons land met een ex treem droge zomer te maken had. Vol gens Van der Ploeg is er vergeleken met voorgaande jaren een verplaatsing van de intensiteit van het waterver bruik waar te nemen. Men blijkt nu over het algemeen om ongeveer 2 uur 's nachts de waterkranen te sluiten. Vroe ger begon de rustige periode van de nachtelijke uren veel eerder, rond elf uur 's avonds. Op dit moment is het waterverbruik op Texel per dag gemiddeld zo'n 5.600 m3 of 5.600.000 liter. In de wintermaan den komt het watergebruik meestal niet hoger dan ongeveer 2.000 m3. In de nacht van zaterdag op zondag werden van het Chinees-Indisch restau rant Po Sian aan de Groeneplaats de ruiten ingegooid. De politie heeft sterke aanwijzingen dat het hier gaat om een wraakaktie van andere Chinezen op het beheerdersechtpaar Chang. De schade die werd aangericht bedraagt ongeveer ƒ5.000,In verband met deze zaak zijn vijf op Texel verblijvende Chinezen door de politie aan de tand gevoeld. Te gen twee van hen kon zoveel bewijsma teriaal ingebracht worden dat ze de nacht van zondag op maandag in de cel doorbrachten. Een ander werd aange houden omdat hij zich illegaal in Neder land bevond. De Commissaris van de Koningin in de provincie Noordholland Drs. Roel de Wit brengt op woensdag 27 juli een werkbezoek aan Texel. Dit bezoek is bedoeld om beter op de hoogte te komen van enkele eilandelijke proble men. De heer De Wit zal ondermeer een onderhoud hebben met het colle ge van B. en W. en met de leden van de gemeenteraad. Drs. De Wit en zijn echtgenote arrive ren om ongeveer half tien op Texel. De commissaris zal zich een beeld vormen van de gedeeltelijk voltooide dakwerk zaamheden. Per auto bezoekt het echt paar De Wit Oudeschild. Aansluitend volgt in het raadhuis een bijeenkomst met het college van B en W. De te be spreken onderwerpen zijn: De klassifi- catie van wegen (fietspad Den Burg- Oosterend), Veerverbindingen, Bijdra geregeling landschapsbehoud, Handha ving en renovatie hotel „De Lindeboom- Texel", Waddenprobleem en de Texelse aardgasproblematiek (aansluitingen). Mevrouw De Wit brengt intussen in gezelschap van de dames Sprenger, Zui- dewind en Beemsterboer bezoeken aan de bibliotheek, de studio van ziekenom roep „De Lichtboei" en het multifunctio nele centrum het Eierlandsche Huis. Hierna volgt een gesprek met de over koepeling van Texelse vrouwenorgani saties. 's Middags maakt het gezelschap een rondrit over Texel. De thee zal worden gebruikt in het Natuurrecreatiecentrum. Door het NRC-bestuur en door de heer G. J de Haan zullen daarbij toelichtin gen worden gegeven over de financiële situatie en de algemene gang van zaken bij het NRC. Na een kort bezoek aan het Agrarisch Museum in De Waal volgt m dorpshuis „De Wielewaal" een bijeenkomst met de gemeenteraad en de dames van de raadsleden. Het onderwerp dat hier ter tafel komt is de problematiek in het agrarische bedrijf. Rond half zes vertrekken de heer De Wit en zijn echtgenote weer van het eiland. V" 1 j - - k -'Y 7' A: - "kk AdJ •- V v' WA ;v.r;4A A TV, - kv De gaffelschoener .Eendracht" toen dit schip maandagmorgen de haven van Oude schild binnenliep. Meer dan 350 personen maakten in de loop van maandag van de gele genheid gebruik het in de haven van Oudeschild afgemeerde zeilschip „Een dracht" te bezichtigen. Deze zeegaande schoener van de nationale vereni ging en stichting „Het zeilend zeeschip" combineerde deelname aan de nationale vlootdagen in Den Helder met een kort bezoek aan Texel. De „Eendracht" was hie*- voor de eerste maal. Zoals op zoveel plaatsen waar het schip zich vertoont trok het ook in Oudeschild vele bewonderende blikken. De „Een dracht" voer 's morgens rond tien uur de haven binnen voor een bezoek van één dag. Omdat de „Eendracht" bij dit bezoek niet over haar volledige bemanning be schikte was het niet mogelijk onder vol zeil de haven binnen te lopen. Het schip voer daarom met haar hulpmotor naar een ligplaats in de oude vissershaven. 470 m2 zeiloppervlak De „Eendracht" heeft een waterver plaatsing van 220 ton en een lengte (zon der boegspriet) van 32,20 meter. De breedte is 8,03 meter en de maximale diepgang bedraagt 3,64 meter Aan boord van deze gaffelschoener zijn de volgende zeilen: grootzeil, schoenerzeil, gaffeltop zeil, fok, stormfok, 2 kluivers, storm- kluiver, genua, voortopzeil, breefok en stormzeil. Aan de wind kan gelijktijdig 470 m2 zeil worden gevoerd. Het schip is voorzien van een hulpmotor van 400 pk terwijl twee aggregaten van 35 kW zorgen voor het opwekken van elektrici teit. Bemanning De „Eendracht" wordt doorgaans door 37 opvarenden bemand. Hieronder be vindt zich een vaste bemanning van 5 personen. Dit zijn een schipper, een op per stuurman, een hoofdmachinist, een kok en een bootsman. Er is bovendien plaats voor 32 andere opvarenden waar onder in ieder geval een arts, indien mo gelijk is er een tweede navigator, en zijn er drie wachtstuurlifi en 3 kwartier meesters. De overige (jeugdige) beman ningsleden fungeren als scheepsgezel. Doelstelling De doelstelling van de vereniging „Het zeilend zeeschip" die de „Eendracht" in haar bezit heeft is de jeugd meer be langstelling voor de zee bij te brengen Om dit doel te bereiken schrijft men prijsvragen uit waarbij de prijzen be staan uit kortere of langere reizen op het schip Jongelui kunnen ook lid worden van de vereniging „Het zeilend zee schip". Men heeft dan voorrang bij het toewijzen van de kooien. Schipper van de „Eendracht" is mo menteel de heer F. Reedeker uit Den Helder. Hij vervangt de vaste schipper H. M. Juta die momenteel met verlof is. De heer Reedeker is docent Zeeman schap aan het Kon. Marineinstituut en is tevens commandant van het zeiloplei- dmgsschip van de Kon. Marine „Ura nia". Zeilmanifestaties De „Eendracht" werd op 1 juni 1974 te water gelaten nadat de kiellegging in het voorjaar van 1973 had plaatsgevon den. Vrijwel ieder jaar nam men aan grote zeilmanifestaties deel. In 1974 was dat de Kopenhagen-Gdynia race, ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan van de Poolse staat. De „Eendracht" vertoonde zich in 1975 bij de feestelijkheden ter gelegenheid van Amsterdam 700 en bij het Londense Festival of Sail. Vorig jaar bracht men een bezoek aan de Amerikaanse haven Newport wegens het 200-jarig bestaan van de Verenigde Staten. Na het bezoek aan Texel gaat de „Een dracht" weer naar Den Helder waar het voor een korte opknapbeurt enkele dagen in dok gaat. REDACTEUR MET VAKANTIE Harry de Graaf heeft tot 9 augustus vakantie. Zijn taak bij de krant wordt waargenomen door Wessel Post. Voor adres en telefoonnummer zie de kop van de krant. Vrijdag deed de heer V. uit het Duitse Haviksbeek op het politiebureau aan gifte van diefstal door braak in zijn Mercedes personenauto. Van de auto van V. die aan de Ruijslaan geparkeerd stond, was om zich toegang te verschaf fen, het linker tochtraampje geforceerd. Uit de auto werd voor enige honderden guldens meegenomen. Er werden twee leren stoelhoezen vermist en verder een kleed, een halogeen breedstraler en een verbandtrommel. De diefstal moet zich tussen 20 en 22 juli afgespeeld heb ben. Vrijdag constateerde men dat twee strandhuisjes aan het Westerslag onge wenst bezoek hadden gehad. Van een huisje waren alle ruiten ingegooid en uit een ander was een hoeveelheid levens middelen meegenomen. De Texelse politie had in de afgelo pen dagen handenvol werk. Het laat ste bouwvakweekend leverde o.a. een hoeveelheid verbalen in verband met overtreding van de alcoholwet op, er werden bromfietsen gestolen, er was een flink aantal aanrijdingen en er werden enkele kleinere diefstallen ge meld. Dit weekend werden op verschillende plaatsen bromfietsen of Duitse Mopeds gestolen. Twee ervan werden ontvreemd op de oamping Loodsmansduin. Twee Duitse jongens raakten hier ieder hun vervoermiddel kwijt toen zij ze even onbeheerd hadden achtergelaten. De een is een zwarte Zündapp met witte beenschermen en een windscherm. De andere is een oranjekleurige Hercu les voorzien van een gele kuip met rode strepen. De nummerborden van deze tweewielers zijn resp. WAF-SK-601 en WAF-RC-500. In De Koog was het opnieuw een Duitser die zijn vervoermiddel miste. In dit geval ging het om een blauwe Kreid- ler met kuip. Het kenteken is KR-VD-69. Zondagmiddag rond drie uur miste S.H.S. uit De Waal zijn rode Kreidler Florett bromfiets die aan de Thijsselaan op de stoep stond. De brommer heeft een zwarte benzinetank en een verzeke ringsplaatje met het nummer RFZ 347. Aanrijdingen De politie moest zich in de afgelopen dagen met tal van aanrijdingen bezig houden waarbij de betrokkenen in geen enkel geval ernstig lichamelijk letsel op liepen. Donderdagochtend reed de uit Mid- woud afkomstige C.H.N. tegen de per sonenauto van de Duitse vakantieganger H.L. aan. N. bemerkte de Duitse auto te laat op toen deze midden op de weg stil bleef staan. Het gevolg was lichte mate riële schade en een fikse ruzie die door politieagenten gesust moest worden. Eveneens op donderdag reed de Texel se mevrouw Z.-S. met haar auto de Texelaar L.D. aan. Het ongeval vond plaats op de kruising Waalderstraat- Bernhardlaan. Mevrouw Z.-S bemerkte de op een bromfiets naderende D. te laat op en raakte hem. Alleen de tweewieler liep materiële schade op. D. kwam er met wat schaafwonden vanaf. Op de Slingerweg deed zich donder dag een ongeluk met blikschade voor toen M.P.L. uit Den Burg met zijn Fiat achteruit de weg op wilde rijden en de naderende Renault van C.V. uit De Cocksdorp niet opmerkte. Vrijdagmorgen werd Carla de Brock met haar bromfiets aangereden door een VW Passat van een toerist uit Am sterdam. De Amsterdammer die uit de richting Den Burg kwam wilde de Hal- lerweg oprijden maar merkte het even eens uit de richting Den Burg naderende meisje niet op. Hij verkeerde in de ver onderstelling dat er zich aan beide zij den van de Schilderweg fietspaden be vonden en had niet aohterom gekeken. De bromfiets werd licht beschadigd. Zondagmiddag was er een aanrijding met lichte schade op de Spangerweg waarbij twee auto's materiële schade op liepen. J. uit Eierland botste met zijn wite Peugeot tegen de Ford van C. J. Hin. De betrokkenen hadden het onge val eerst onderling willen regelen maar kwamen later tot andere gedachten. Voor de politieagenten die daardoor veel later ter plaatse verschenen was het toen een onmogelijke zaak uit te maken wie precies schuld had. Op het kruispunt Pontweg-Akenbuurt deed zich zondagmiddag om ongeveer 17.00 uur een ongeval voor tussen de blauwe Renault van Frits L. uit De Koog en een motorrijder uit Utrecht. De mo torrijder werd geschept en kwam op met een ziekenwagen naar de dokter waar een gebroken voet werd geconsta teerd. De motorfiets werd zwaar bescha digd en de auto liep naast een verbrij zelde voorruit forse plaatschade aan de voorbumper op. Doorgereden na aanrijding In de loop van maandag werden twee gevallen van doorrijden na een aanrij ding bij de politie gemeld. In de Gra venstraat in Den Burg liep de auto van juffrouw De Boer lichte materiële scha de op toen een geel-groene Renault met het kenteken 89-RV-74 haar vervoer middel schampte. Een identiek geval deed zich voor bij het kantoor van de Rabobank in Ooster end. Hier werd de auto van mevrouw Van der Vis beschadigd door een auto mobilist die doorreed. De auto die naar aanleiding van deze botsing door de po litie wordt gezocht is een blauwe Daf,

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1