Nieuwe Rijksscholengemeenschap is af Veel moderne snufjes, 26 lokalen, maar toch ruimtegebrek TRAININGSPAKKEN t t X Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 19 augustus 1977 Hoewel er geruime tijd onzekerheid bestond welke minister van Onderwijs voor de plechtigheid ndar het eiland zou komen is 't inmiddels wel duidelijk dat het toch drs. J. van Kemenade zal zijn die dinsdagochtend het splinter nieuwe RSG-gebouw gaat openen. De heer Van Kemenade was aanvankelijk voor 16 augustus uitgenodigd zodat de school tijdig kon beginnen. Hij moest het echter voor deze datum laten af weten. De leerlingen hebben er een extra weekje vakantie door gekregen. Omdat men het gehele gebeuren heeft willen verpakken in een week vol met feestelijkheden begint voor de leerlin- I gen van de nieuwe RSG het schooljaar 1977-78 pas op maandag 29 augustus. vierkanten is verrezen herbergt aan de oostzijde een bijzonder ruim overblijf lokaal (voorzien van een podium met toebehoren, koffieautomaat etc.). Hier vindt men ook de bibliotheek en een leeszaal. Buiten is een overdekte fietsen- bewaarplaats gebouwd en vlak daarbij vindt men ook de conciërgewoning. In de kelder is een fietsenstalling die 450 fietsen kan herbergen. Aan de westzijde van het gebouw is de gymnastiekzaal aangebouwd. Toch te klein Hoe uitgebreid en van alle gemakken voorzien de nieuwe Rijksscholengemeen schap ook is, een feit blijft dat het ge bouw voor de komende tien jaar te klein is voor het verwachte aantal leerlingen. Er zullen daarom vijf noodlokalen voor lopig in gebruik moeten blijven. Afgaande op de aantallen kinderen die nu de basisscholen bezoeken ver- Decided .7//.V die een 'menH,deêfdd detain 'van Je Iade Ulo-School 'aan lel ïfW/mW heeft ges,er. I, vormt nu het centrum vtm kan./zinnip metsel- en straatwerk bij de hoofdingang. Achter de steen bevindt zich een schaakbord waarmee de leerlingen zich kannen amuseren. Op de foto zijn ook de twee schoorstenen te zien die veel schade doen aan het overigens tn architectonisch opzicht zeer geslaagde complex. Nadat op 16 juni 1975 de eerste van I de 167 palen onder het RSG-gebouw was geslagen door burgemeester W. H I Sprenger en mr. A. W Luikinga heeft men de bouwwerkzaamheden precies in 1 de daarvoor gestelde periode kunnen voltooien. Het gebouw werd op papier gezet door ir. J. C. M. Franken van de I Rijksgebouwendienst en het bouwbe drijf Jorritsma B.V. uit Bolsward heeft (.zich met de uitvoering bezig gehouden. In de oorspronkelijke plantekening I waren toen al veranderingen aange bracht. Een van de twee geprojecteerde gymnastieklokalen is in verband met de I bouw van sporthal Ons Genoegen (er I naast) geschrapt. Een van de overige lo- I kalen werd anders gesitueerd maar in I het ontwerp werden verder geen veran- I deringen van betekenis aangebracht. Kleurencode De school zoals die nu op de hoek van I de Haffelderweg en de Emmalaan is ver- I rezen beschikt over 18 theorielokalen, I een lokaal voor audio-visuele leerme- I thoden, 3 theorievaklokalen en vijf vak- 1 lokalen. Dit totaal kan door verplaatsing van wanden op de tweede etage van het gebouw enigszins gewijzigd worden zo- 1 dat men er van uitgaat dat er 26 lokalen I ter beschikking staan plus 1 gymnastiek- I lokaal. De Rijksscholengemeenschap Texel is opgebouwd uit twee vierkanten van 22 bij 22 meter waarvan er een uit drie la gen bestaat en de andere uit twee lagen. Men noemt deze vierkanten respectie velijk de gele en de blauwe afdeling waarmee men de kleuren aanduidt die de deuren in deze twee afdelingen heb ben. De laagbouw die naast deze beide Oproep aan alle oud-leerlingen en oud-leerkrachten van de v.m. Rijks HBS, de v.m gemeentelijke Ulo, de Mavo. Havo en het Atheneum om aan wezig te zijn op de feestavond ter ge legenheid van de opening van het nieuwe schoolgebouw van de Rijks scholengemeenschap, Haffelderweg 24 te Den Burg op vrijdagavond 26 au gustus 1977. De aanvang is om 19.30 uur en het gebouw is vanaf ongeveer 19.00 uur geopend. Hel feestcomité wacht men in de komende jaren nog een uitbreiding van zo'n 650 leerlingen. Met de statistieken in de hand had men dit allemaal wel voorzien maar toch heeft de overheid gemeend de school niet gro ter te moeten maken dan deze nu is. Misschien leidde een voorspelling „op de lange termijn" hier wel toe. Immers over ongeveer 10 jaar zal het leerlingenaan tal zover gedaald zijn dat de school dan (1988) precies groot genoeg is. Intussen zit de RSG dus toch met de problemen. Er is ruimte om de school met nog een „vierkant" uit te breiden. Aan de Emmalaankant is hiervoor plaats aan wezig. Of het zover zal komen moet echter betwijfeld worden en hoe vreemd het ook klinkt de nieuwe RSG blijft dus voorlopig een beetje „modderen" en „schipperen" met de ruimte. De nood- lokalen bij de oude Ulo aan het Schil derend zullen voorlopig in gebruik blij ven totdat de schoolgebouwen aan de Elemert door de Rijksgebouwendienst opgeknapt zijn. Er zullen aanvankelijk 7 lokalen extra gebruikt worden, hoofd zakelijk voor het muziekonderricht. Inmiddels is bekend geworden dat het oude gymlokaal van de RSG afgebroken wordt en naar de satellietstad van Am sterdam Almere in ZW-Flevoland ver huist. Vermoedelijk zullen ook enige an dere lokalen van de oude RSG daarheen gaan. Schoolinrichting De school is ingericht door het mi nisterie van Onderwijs, uiteraard in sa menspraak met het Texelse leraren korps. Bij deze inrichting hoort ook een video installatie met weergave en opna me. Wat betreft de weergave heeft men destijds een beroep op de bevolking van het eiland gedaan om oude zwart-wit televisietoestellen beschikbaar te stellen. Dit heeft een dusdanig effect gehad dat er inmiddels genoeg toestellen aanwezig zijn. Extra banden voor de installatie heeft de RSG kunnen aanschaffen om dat men de laatste jaren van de ver strekte overheidsgelden alleen de aller noodzakelijkste dingen gekocht heeft en zo een reserve bedrag heeft kunnen op bouwen dat hiervoor wordt aangespro ken. Op zaterdagochtend 26 augustus wan neer er vanaf 10.00 uur „open huis" ge houden wordt zal door middel van de nieuwe video-installatie een film van de officiële opening getoond worden. Talcnpracticum Hoeveel men ook aan faciliteiten en leermiddelen in de nieuwe Rijksscholen gemeenschap heeft, er blijft altijd wel iets te wensenOm een van die wensen, een talenpracticum waarvan de aanschafkosten ƒ60.000,bedragen, te kunnen realiseren heeft men de Stich ting Schoolfonds RSG in het leven ge roepen. Als contactpersoon voor deze stichting treedt de voorzitter van de ou- dercommisie mr. J. K. Feikema op. Men heeft goede hoop het gewenste bedrag spoedig bijeen te hebben; de voorzie ningen om de installatie te kunnen in bouwen zijn alvast aangebracht. Met de ingebruikneming van de nieu we Rijksscholengemeenschap Texel is SPORT weverstraat SH©P den burg niet in gebruik maar bijvoorbeeld bij brandgevaar betekent het een extra vluchtweg. In geval van brand kan men beschikken over spuitsystemen op iede re etage van het gebouw en om een goed ontruimingsschema te ontwikkelen is contact met de Texelse brandweer opge nomen. Een van de gevolgen daarvan is dat de leerlingen in de eerstkomende weken een oefening zullen moeten hou den waarbij alles nagelopen wordt wat in geval van brand of andere calamitei ten gebeuren gaat. Na veel aktie van schoolleiding en oudercommissie heeft de overheid er in toegestemd een speciale invalidenlift te installeren. Op dit moment zijn er nog enkele wensen in dit opzicht maar ver wacht wordt dat deze binnenkort gerea liseerd zijn. Er moeten ook nog enkele veranderin gen aangebracht worden aan de „open Vanaf maat 128 ƒ39,50 Grootste maat heren ƒ59,50 j Een der leslokalen in het bovenste gedeelte van het RSG-gebouw. De wand aan de rech terzijde is verplaatsbaar zodat het lokaal naar wens groter of kleiner gemaakt kan worden. het aantal docenten van 40 uitgebreid tot 44. Er zijn voor de vakken Neder lands, Engels, Duits en gymnastiek lera ren bij gekomen. Ook het aantal leerlin gen is vermeerderd zodat er bij het be gin van het nieuwe schooljaar drie extra klassen zijn. Er kwam een brugklas bij en een 3de en 4de klas in de afd. Havo- Atheneum. De leerlingen kunnen in het nieuwe schoolgebouw vrijwel alle onderwijspak ketten volgen. Alle pakketten is onmo gelijk omdat er anders werkweken van 54 uur zouden kunnen ontstaan. Enkele zelden voorkomende combinaties zoals bijvoorbeeld Frans en scheikunde beho ren in de RSG Texel tot de onmogelijk heden. iDe royale ontmoetingsruimte, grenzend aan de hal. De indeling van het nieuwe gebouw en de indeling van de lesuren is zodanig dat de leerlingen volledige dagen op school doorbrengen en daartussen uren vrij hebben. Deze uren kunnen in het gebouw aan studeren besteed worden en hiertoe zijn een aantal „studieruimtes" ingericht. Ze zijn hoofdzakelijk in het inwendige van de beide (gele en blauwe) vierkanten in het hoofdgebouw onder gebracht. Brandweervoorschriften Om het de leerlingen niet al te moei lijk te maken precies de lokalen te vin den waar zij hun lessen moeten volgen heeft men dus in de eerste plaats de ge noemde kleurencode aangebracht. Een andere code is de vloerbedekking van de trappenhuizen. De met linoleum be klede centrale trappenhuizen vormen de hoofdwegen in het ruime gebouw. In hoofdzaak tegen de buitenmuren van het nieuwe RSG-gebouw bevinden zich houten trappen zonder bekleding die voor nood bedoeld zijn. Zij zijn normaal loopdouches" die naast de gymnastiek zaal werden geplaatst. Door een mis verstand tussen betrokken leraren en de architect werd er een ander systeem aangelegd dan de bedoeling was zodat er eigenlijk van een „open loopdouche" geen sprake is maar van een aantal open losse douches naast elkaar. Ook dit zal later nog geregeld worden. Verhuizing Bij de verhuizing van de oude ge bouwtjes naar het nieuwe gebouw is volledig in eigen beheer gewerkt. Men vond dit veel efficiënter en bovendien behoefde er op deze manier veel minder geld besteed te worden. Leerlingen heb ben dit hele werk in ongeveer een week tijd gedaan. Ze hadden hieraan een aar dige vakantieverdienste en de RSG (die het volledige budget hiervoor wel van het ministerie ontving) kon zodoende ƒ10.000,besparen wat weer ter be schikking van de school kwam. Het zou te ver voeren alle moderne snufjes van de verschillende lokalen op te noemen. Een kleine greep uit het ge heel geeft in dit geval zeker een beeld dat niet kan tippen aan de werkelijk heid. De nieuwe Rijksscholengemeen schap is een gebouw dat „ervaren" moet worden. Ondanks de genoemde ruimte problemen en al die andere kleine din gen die nog niet 100°/o zijn blijft er toch wel zoveel positiefs over dat een kort overzicht altijd te kort schiet. De door de docenten uitgesproken verwachting dat het tijdens de „open dag" op zaterdag 26 augustus storm zal lopen is daarom niet ongegrond. (zie vervolg binnenzijde tweede blad) Na een bouwperiode, die precies twee jaar vergde, zal op dinsdag 23 augustus het nieuwe gebouw van de Rijksscholengemeenschap Texel officieel door drs. J. van Kemenade in gebruik worden ge steld. De demissionaire minister van Onderwijs zal hiermee voor talloze eilandbewoners een veel langer dan deze twee jaar gekoes terde wens in vervulling doen gaan. Sinds 1957 toen de Texelse HBS werd opgericht, hebben enkele duizenden jongelui en hun do centen gebruik moeten maken van een aantal noodgebouwen, die weldra niet meer aan de vele eisen van het moderne onderwijs voldeden. Met het nieuwe gebouw, dat ongeveer 5,5 miljoen gulden kostte, is dit nu redelijk ingehaald. Toch zal men de eerste jaren niet zonder «nkele extra lokalen kunnen werken. Op dit moment staan 620 leerlingen ingeschreven; met de nieuwe school, hoe mo dern ook, komt men toch ruimte voor zo'n 100 leerlingen tekort

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 5