Cjrocn c2wartsjexels in het harL Brand verwoestte personeelsverblijf Kans op billijker tarief 15-retourenkaart ^ijdeMelkn^ Marine vindt nog meer explosieven bij paai 12 et. Schade bij aanrijding Fles halfvolle melk hele liter van 98 voor 79 Geheimzinnig brandje Geslaagd GESLOTEN j OP DINSDAGMIDDAG WEER DUITSER BIJ ZWEMMEN VERDRONKEN FNV HAD „GOED GESPREK" MET BESTUUR EN DIRECTIE TES0 Inbraak De Bolder opgelost DINSDAG 30 AUGUSTUS 1977 OPLAGE 5300 TEXELSE 90e JAARGANG No 9206 6 PAGINA'S COURANT Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooy Postbus II - Den Burg, Texel Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266 en Wessel B. Post, Burdet- straat 17, Den Burg, tel. (02220) 3543. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 10,30 p. kw. 70 cent Incasso; los 45 cent. Bank: Amro Bank, Nod. Mldd. Bank, Rabobank Advert 40 ct. per mm excl. 4% BTW Een kort durende maar felle brand heef In de nacht van zaterdag op zondag het personeelsverblljf van hotel „Bos en Duin" goeddeels verwoest. Twee ser veersters en een kok, die in het gebouw sliepen, konden zich tijdig in veiligheid stellen. De inboedel van het verbrande gedeelte ging geheel verloren. Het per- soneelsverblijf, dat plaatsbiedt aan acht personen, staat los van het eigenlijke hotel, zodat dit geen direct gevaar liep. De oorzaak van de brand is nog een raadsel. De politie is bezig met een on derzoek, waarbij ook de technische re cherche is ingeschakeld. Voor het hotelbedrijf is het verdwij nen van het personeelsverblijf geen ernstig verlies, want het was de bedoe ling het binnenkort te slopen om plaats te maken voor een nieuwe vleugel aan het hotel, waarin 11 appartementen en acht personeelskamers zullen worden opgenomen. Het personeelsverblijf (haast even oud als het in 1927 ge stichte hoofdgebouw) voldeed al lang niet meer aan moderne eisen. Het was veel te klem en zeer brandgevaarlijk. Met het verkrijgen van vergunning voor de nieuwbouw is eigenaar Johan Hopster anderhalf jaar doende geweest. Vertraging ontstond o.a. door bezwaren van de welstandscommissie. Vorige week waren de problemen echter uit de weg geruimd en wak het afgeven van de bouwvergunning nog maar een forma liteit. Aannemer H. Daalder Zonen uit De Cocksdorp had dan ook reeds opdracht gehad om op 19 september met de uitvoering van dit circa één miljoen gulden kostende en 26 weken durende karwei te beginnen. Het bovenstaande dient vermeld te worden, omdat ge ruchten de ronde doen dat de brand is aangestoken om te bereiken dat de ge meente de bouwvergunning zou geven. De brand brak uit tegen drie uur. Door het luiden van de etensbel en door kloppen op de deuren werden de 54 gasten van het volgeboekte hotel ge wekt. Van paniek was geen sprake, maar de meeste gasten konden niet overzien in hoeverre de brand een be dreiging was voor het eigenlijke hotel en namen het zekere vooi het onzekere. Ze pakten hun spullen in en gingen naar beneden of naar buiten. Totdat het sein werd gegeven, dat alles weer veilig was. Dank zij het snelle optreden van de brandweer kwam dat moment spoedig. Pogingen om in eerste instantie de brand zelf te blussen waren niet erg succesvol. De brandblusapparaten wa ren geen partij voor de vlammen, die op een gegeven moment een meter of zes hoog oplaaiden. De brandslang vanuit de hall gaf geen water omdat de hotel gast, die ermee in aktie wilde komen op de kraanhandle drukte in plaats van er aan te draaien. Op het kruispunt Vuurtorenweg- Krimweg-Langeveldstraat deed zich zondagochtend een aanrijding voor, waarbij twee personenauto's flinke schade opliepen. H.S uit Enschede kwam uit noordelijke richting van de Vuurtorenweg en wilde linksaf slaan, de Langeveldstraat in. Op dat moment werd hij ingehaald door een Audi, be stuurd door W. J. uit Keulen. Deze ram de de Mazda van S. in de linkerflank. Niemand werd gewond. Geldig t/m zaterdag 3 september De technische recherche stelt een on derzoek in naar de oorzaak van een brandje dat zich tussen zaterdagavond en maandagochtend heeft voorgedaan in het schuurtje achter de woning van de familie Flokstra, Koesomlaan 23. Toen Veronica Flokstra gisterochtend de duur van het schuurtje ontsloot, zag ze dat haar bromfiets was verbrand, evenals verschillende artikelen, die er dichtbij stonden. Het vuur was blijk baar vanzelf uitgegaan, bij gebrek aan zuurstof of brandstof Het is mogelijk dat benzine uit de brommer is gelekt en (lat deze is ontstoken door de waak vlam van de CV-ketel, die er vlakbij stond. Deze ketel bleef onbeschadigd, evenals de meeste andere spullen, die in het schuurtje stonden. Wel was alles door het roet vuil geworden Anja de Jong uit Den Burg slaagde in het Geminiziekenhuis te Den Helder voor het diploma Verpleegkunde A. DE WINKELIERSVERENIGING DEN BURG f De winkels zijn vanaf 30 augustus De zoekploeg van de mijnopruimingsdienst in aktie bij paal 12 De werking van de mijndetectors berust op verstoringen van het aardmagnetisme, veroorzaakt door ijzeren en nikkelen voorwerpen ir de bodem. Tot op een meter diepte kunnen deze metalen aldw-. worden aangetoond. De gevoeligheid van het apparaat wordt zodanig ingesteld, dat alleen wordt gereageerd op voor werpen van een bepaalde mmimumgroot^e Vandaag is In Schagen de 63-jarige Fritz Walter Haese uit Eschborn gecre meerd, die vrijdagmiddag bij het zwem men in zee tussen de palen 8 en 9 (onbe waakt strand) is verdronken. De man was om kwart voor twee de zee ingegaan, samen met zijn schoon zoon. Op dat moment was het afgaand water Toen de schoonzoon voelde dat er een sterke stroming stond, riep bij de enkele meters voor hem zwemmende Haese toe dat hij terug moest gaan naar het strand. Direct daarop werd de schoonzoon zelf door de stroom gegre pen. Hij wist echter met veel inspan ning terug te komen, nadat hij de heer Haese had toegeroepen dat hij rustig moest blijven drijven, in afwachting van een boot van de strandbewaking. Motor sloeg af Vanaf het bewaakte strandgedeelte gingen de badmeesters met hun motor- vlet de zee in om te gaan zoeken. Daar bij was ook de schoonzoon aan boord. De zoekaktie eindigde echter voortijdig, omdat de buitenboordmotor afsloeg, zo dat men roeiend terug moest. Daarop werden de reddingboot van Den Helder en een helicopter van de marine ge waarschuwd. Deze aktie kon echter al weer snel worden afgelast, want om drie uur spoelde het lichaam van de heer Haese aan bij paal 12, dus meer dan drie kilometer noordelijker. Aan genomen wordt, dat hij toch heeft ge tracht de kant te bereiken en dat de hierbij geleverde inspanning teveel is geweest. Op verzoek van de gemeente Texel is de mijnopruimingsdienst van de marine momenteel bezig met het afzoeken van een stuk strand- en duingebied bij paal 12. Bij de gemeente was een brief bin nengekomen van een vrouw, die meen de dat zich hier een grote hoeveelheid munitie in de grond zou bevinden en wel in een strook van ongeveer een kilometer lengte, lopende van het strand in noordoostelijke richting. Op het punt van het strand, waar de strook begon, kwam vorig jaar een jongeman om het leven als gevolg van een ontploffende granaatkop. Omdat het strand ter plaatse vorig jaar al werd afgezocht, aarzelde de gemeente wel even alvorens opdracht werd gegeven voor deze nieuwe uitgebreidere speur- aktie. De regeling is dat als niets wordt gevonden, de kosten van het zoeken voor rekening van de opdrachtgever komen Maar al heel gauw nadat gis terochtend met het aftasten van de bodem was begonnen, werd duidelijk dat nog het nodige oorlogstuig te ber gen viel Een van de eerste vondsten was een levensgevaarlijke „punt 50"- patroon, waarschijnlijk een type met explosieve kop. Daarnaast werden nog tal van andere stukken munitie en res ten daarvan gevonden De mijndetec tors reageren op elk stukje ijzer of Een der eerste vondsten was deze gave punt 5O-patroon, afkomstig van een zware mitrailleur. nikkel in de bodem, derhalve ook op stukjes prikkeldraad, bierblikjes, kroon- kurken, spijkers en andere onschuldige zaken. Telkens als het apparaat rea geert, moet worden gegraven, soms wel een meter diep. Het zoeken is daardoor zeer tijdrovend en arbeidsintensief. Voor het afwerken van de hele strook zijn dan ook meerdere dagen nodig. Naan aanleiding van de vondsten van gisteren besloot de gemeente dat in ieder geval vandaag nog moest worden doorgezocht. Het overleg dat vertegenwoordigers van de FNV met bestuur en directie van TESO hadden, heeft volgens beide partijen veel positiefs opgeleverd. Tijdens deze besprekingen die bij elkaar ongeveer drie uur in beslag namen, be loofde TESO tegemoet te komen aan een tweetal FNV-eisen. Er zal wat gedaan worden om de 15- retourenkaart voor Texelse personen auto's in het bijzonder voor de lagere inkomensgroepen beter betaalbaar te maken. Toen men over het onderwerp abon nementen niet tot overeenstemming kon komen beloofde de TESO-direktie de FNV het voor nader onderzoek beno digde cijfermateriaal ter hand te stellen. TESO werd bij het overleg vertegen woordigd door de heren Th. Hooger- heide, J. P. Kikkert en B. Bakker. Voor de Texelse FNV-afdeling namen R. Janssen, C. Groen en P. Commandeur aan het overleg deel. Tevens waren de FNV-districtsbestuurders L. Jenezon (FNV-Amsterdam) en J. Kleinwey (FNV vervoersfederatie) aanwezig. Hoewel de FNV bestuurders na af-, loop meedeelden niet met lege handen te zijn vertrokken en voorts dat de openheid van TESO hen meeviel, heeft de vervoersmaatschappij toch wat be treft een aantal andere eisen forse sla gen om de arm gehouden. Echt defini tieve besluiten zijn namelijk nog niet gevallen (De Raad van Commissarissen moet nog oordelen), maar de TESO- direktie beloofde voor 15 november met exacte cijfers te komen. Dit laatste in verband met de dan vast te stellen ta rieven voor volgend jaar. Eisenpakket Het eisenpakket dat de FNV - Texel aan de TESO-direktie had gestuurd, zag er als volgt uit: Afschaffing van de 15 retourenkaart voor personenauto's van inwoners van Texel a /110,Opnieuw invoering van de T-kaart voor Texelaars ƒ5, Handhaving van de 5 retourenkaart a ƒ33,(met blijvende geldigheid). In voering van een jaarabonnement voor Texelaars, als volgt gespecificeerd, tot 4 jaar gratis, van 4 tot 10 jaar ƒ6,en 11 jaar en ouder ƒ15,Tenslotte vroe gen de FNV-vertegenwoordigers voor Texelaars invoering van een jaarabon nement voor fietsen ƒ10, Belangrijkste resultaat van de bespre king was wel dat TESO begrip toonde voor de bezwaren die de FNV had tegen de „ƒ110,ineens" voor een 15 retou renkaart. Er werd beloofd er een beter betaalbare regeling van te maken, zo dat de lagere inkomensgroepen niet steeds in de problemen zouden komen. Naar aanleiding van het TESO-voor- stel zouden de FNV-bestuursleden hun achterban raadplegen. De FNV kaartte in dit verband ook de problemen aan betreffende de voor- rangskaarten, die tot het eind van ieder kalenderjaar gelldig blijven. Men zou daar liever een „langere termijn" rege ling voor in de plaats zien, of eventueel een datumaanduiding De voorrangs- (zie vervolg pagina 2) Vier jongens uit de Rijksinrichting „De Overberg" te Amerongen hebben bekend op 16 augustus j.l. te hebben in gebroken in de centrale werkplaats De Bolder in Den Burg. Het waren de 16- jarige M. P., de 17-jarige D. I. F., de 18- jarige C. B. en de 17-jarige D. M. Dat het spoor naar hen leidde, was te dan ken aan vingerafdrukken. De jongens hoorden tot een groep, die op Texel de vakantie doorbracht. Ze hadden de aandacht van de politie al getrokken toen een hunner in een café met een mes dreigde. Gebleken is dat dezelfde knaap dezelfde avond betrok ken was bij de inbraak in De Bolder. Door over een dak te klimmen, konden de jongens even na het middernachte lijk uur op het binnenplaatsje van De Bolder komen en daar een deur force ren. Ze doorzochten het hele gebouw, openden met geweld kisten en kasten en gingen er vandoor met sigaretten en andere rookwaren alsmede een be drag van ƒ1250,Van een en ander kon niets meer worden achterhaald.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1