Enkeldekker van 100 pae en reserved ngssysteem Kankerbestrijding. Je kan en mag er niet omheen kankerbestrijding Tekeningen en aquarellen in raadhuis VERENIGINGSLEVEN Provincie houdt vast aan standpunt: Texel in 1912 (I) Schade bij aanrijding B en Wpraktisch verkeersexamen voor schoolkinderen zinloos Driedubbel jubileum bij J. C. Rab Koningin Wilhelmina Fonds voor de Parachutespringen boven zwembad Het provinciaal bestuur van Noord holland blijft van mening dal de capa citeit van de veerdienst Den Helder- Texel slechts mag worden opgevoerd door op korte termijn in de vaart bren gen van een enkcldeks veerboot die on geveer 100 personenauto's kan vervoe ren. Spreiding van het vervoersaanbod moet worden verkregen door een plaats besprekingssysteem. Een en ander blijkt uit het dezer dagen verschenen ontwerp streekplan voor de kop van Noordhol land en Texel. De provincie vindt dat in beide ha vens een reserve-aanlegmogelijkheid moet worden geschapen en dat de moge lijkheden tot invoering van een plaats besprekingssysteem op korte termijn moeten worden onderzocht. Verder wordt aanbevolen een systeem van wis- seldagen voor de verblijfsrecreatie in te voeren, in combinatie met het plaatsbe sprekingssysteem waardoor een betere spreiding van het vervoer over de week kan worden bereikt. De te bouwen en- keldeksboot moet in de bestaande ha venfuiken passen. Een van de bestaande boten van 65 pae's kan dan als reserve- boot dienst doen. Er wordt nadrukkelijk vanuit gegaan dat sprake zal zijn van een halfuurdienst, uitgevoerd door twee boten, en van een voorrangsregeling voor het Texelse- en beroepsgoederen- vervoer. Het is duidelijk dat deze opstelling sterk afwijkt van het gemeentelijke streven naar een dubbeldekker van gro tere capaciteit en nog meer van het TESO-streven dat gericht is op een nog grotere dubbeldekker. Wat andere (Texelse) zaken betreft is het streekplan wel belangrijk veranderd in vergelijking met het voorontwerp. Zoals bekend heeft dit voorontwerp waarin de belangen van natuur en land schap sterk op de voorgrond stonden op Texel in brede kring verzet gewekt. Het bedrijfsleven heeft de nota zelfs op de monstratieve wijze in een papiervernie tiger gegooid, omdat het plan als een ernstige bedreiging werd gezien voor de ontwikkeling van het bestaande econo mische aktiviteiten en voor de werkge legenheid. Het nu verschenen ontwerp komt voor een deel aan dit onbehagen tegemoet. Mohammed B. lette onvoldoende op, toen hij zondagmiddag om 12.20 uur met zijn Ford het parkeerterrein aan de Em- malaan wilde verlaten. Hij werd aange reden door de heer C. Hartog, die (ko mende uit de richting Pontweg) op de Emmalaan reed en de Slingerweg wilde indraaien. Veel schade aan beide wa gens was het gevolg. De chauffeurs bleven ongedeerd. DINSDAG 30 AUGUSTUS De gemeenteraad vergadert aanvang 19.30 uur in het gemeentehuis. VASTE DATA In het gebouwtje van de Hervormde ge meente te De Cocksdorp kunnen iede re donderdag boeken worden geleend van 15.30 tot 16.30 uur en van 19.00 tot 20.00 uur. B en W vinden het zinloos op de scholen weer het praktisch verkeers examen in te voeren. Dit examen werd destijds afgeschaft omdat het verkeers gedrag van de kinderen er toch niet cïoor verbeterde. Het onderwijzend per soneel zag er dan ook geen heil meer in en voelt er ook nu niet voor, een me ning die door B en W wordt onder schreven. Wel zal worden bekeken of wat meer aan verkeersopvoeding kan worden gedaan door het invoeren van praktische verkeerslessen. Drie personeelslelen van de bouw materialen- en brandstoffenhandel J. C» Rab b.v. herdachten vrijdag het feit, dat zij 25 jaar bij de onderneming in dienst waren. De zilveren jubilarissen waren B. van Elk uit Den Burg (bedrijfsleider van de betonmortelcentrale), kraan machinist J. M. Witte uit Oudeschild en directeur B. P. Rab zelf De heer Rab bracht tijdens een gezel lige bijeenkomst in hotel ,,De Linde- boom-Texel" dank voor de plichtsge trouwheid en vakbekwaamheid, die de heren Van Elk en Witte in de afgelo pen kwart eeuw in het belang van het bedrijf aan de dag hebben gelegd. Hij stelde hen in het bezit van het traditio- Steun de kollekte die binnenkort wordt gehouden, of wordt lid door een jaarlijkse bijdrage van f 5,- te storten op giro 26000 ten name van KWF Amsterdam, onder vermelding "lidmaatschap". Inlichtingen: Centraal Bureau KWF. Koninginneweg 28, AMSTERDAM. Tel. 020-726000. nele gouden horloge met inscriptie en van een zilveren medaille met oorkonde van de bedrijfsorganisatie, waarbij Rab is aangesloten. Op zijn beurt werd de heer Ben Rab lovend toegesproken (on der meer door de heer C. Bonne namens het personeel) en mocht hij enkele ge schenken in ontvangst nemen Als de weersomstandigheden het toe laten zal vrijdagavond om 18.30 uur een parachutistenlanding worden uitge voerd boven het zwembad Molenkoog in Den Burg. Het evenement vindt plaats in het kader van de Nationale Zwemvierdaagse, waarvoor vrijdag avond de laatste meters afgelegd zullen worden. FNV EN TESO BESPRAKEN TARIEVENPROBLEMEN kaarten blijven dan een jaar na dei ste afstempeling geldig. Overheidssubsidie TESO vond de FNV-eisen wat beli het jaarabonnement voor personem voer en rijwielvervoer niet betaalbj Volgens de TESO-direktie zou deze geling per jaar ƒ400.000,— gaan kos; Toen de FNV-vertegenwoordiging perde dat toch altijd de mogelijk van overheidssubsidie bestaat, ma; men van TESO-zijde meer dan duide daar niets voor te voelen. Men wi echter wel cijfers verstrekken, wj mee de FNV aan het werk zal kun gaan om uit te zoeken of een subsii aanvraag in principe mogelijk is.T FNV kondigde aan de hele zaak vial leidsmedewerkers in Amsterdam aasl spannen. Bovendien maakten de Fftfl vertegenwoordigers duidelijk het p bleem aan alle politieke partijen Texel voor te leggen. Moch het danj niet lukken, zou men akties willen dernemen. Commissie Een ander punt dat de FNV bij gere instanties aanhangig wil ma is de aangekondigde commissie die onderzoek zou instellen naar de schillende veertarieven in NederL Hoewel de commissieleden wel bel» zijn, werkt deze nog in het geheel en de FNV wil dan ook druk uit gi oefenen hier zo spoedig mogelijk begin mee te maken. Ter vergelijking had de FNV in eisenpakket een aantal veertarieven genomen. Men bekeek hierbij de pi zen van de bootdiensten tussen ra Friesland-Ameland, Vlissingen-Brd kens en Den Helder-Texel. Het lijÈL zag er als volgt uit: Personen rel; liel ouder dan 10 jaar (F-A) ƒ3,(VI ƒ2,—; (DH-Tx) ƒ3,50 Abonnement voor inwoners: (F- ƒ15,— per jaar; (Vl.-B.) ƒ6,— per ja (DH-Tx) 26,(10 retours). Abonnement anderen: (F-A) niet; B) ƒ12— 10 retours; (DH-Tx) ƒ26, retours. Retour personenauto's: (F-A) ƒ15- tot ƒ28,—; (Vl-B) ƒ8,— of ƒ11,50; Tx) ƒ16,50. Autoabonnement voor inwoners: B (F-A) niet; (Vl-B) ƒ28,— (10 reto« (DH-Tx) 33,5 retours en ƒ110, retours. Vaartijd- (F-A) 50 min.; (Vl-B) l min. (DH-Tx) 20 min. 1 Een van de door Dirh Jan van Harten vervaardigde kunstwerken In de tentoonstellingsruimte van het Raadhuis exposeren tussen 29 augustus en 9 september de broers Dirk Jan en Marius van Harten ongeveer 35 kunst werken. Daaronder bevinden zich teke ningen, aquarellen en calligrafieplatcn. De onderwerpen die beide kunstenaars voor hun werkstukken kozen, zijn veel al fantasieën en landschappen. Opval lend is dat in de werken van Dirk Jan van Harten (die het overgrote deel van de expositie uitmaken) vaak vogelfigu ren opduiken. Zowel Dirk Jan van Harten als zijn broer Marius studeerden 5 jaar aan de Koninklijke Academie voor Kunst en Vormgeving in Den Bosch. De een (Dirk Jan) behaalde er zijn einddiploma Illu stratieve vormgeving in 1976, terwijl Marius reeds in 1970 zijn opleiding Publiciteit- en Ruimtelijke vormgeving afrondde. De broers zijn oorspronkelijk afkomstig uit Geldermalsen. Dirk Jan woont momenteel in Tiel en Marius heeft zich in Tuil (gem. Haaften) geves tigd. Fantasietekeningen Het werk van Dirk Jan van Harten bestaat over het algemeen uit fantasie tekeningen. Het meeste is in zwart-wit, waarin soms lichte kleurnuances zijn aangebracht. Ook zijn er enkele teke ningen waarbij spuittechniek is toege past. Onder het geëxposeerde werk be vindt zich een selectie van 6 calligrafie- platen uit het examenwerk van Dirk Jan van Harten. Het is een keus uit meer dan 100 werkstukken, die men op de Academie in Den Bosch van zeer hoge kwaliteit vond. Kenmerk van deze vrije calligrafie is het absolute ontbre ken van leesbare taal in het op papier gezette handschrift. Kleur Een aantal tekeningen van Dirk Jan van Harten circuleren bij de Stichting Kunstuitleen in Den Bosch. Zo hangen er onder andere enkele van zijn werken in de expositieruimte ,,'t Kruithuis" in de Brabantse hoofdstad. Hij heeft in middels enkele contacten met galaries in West-Duitsland opgebouwd. In Düs- seldorf is grote belangstelling, maar men wilde daar graag wat meer in kleur uitgevoerd werk, zodat Dirk Jan van Harten het voorlopig erg druk heeft met het bijeenbrengen van een dergelijke collectie. Hobby Van de landschappen die Marius van Harten exposeert zijn er drie in aqua- relvorm uitgevoerd. De overigen zijn pentekeningen. Hij houdt zich als hobby met het vervaardigen van kunst bezig. Zijn activiteiten in het dagelijks leven bevatten het volgende: fotografie, teke nen, cshilderen, ruimtelijke vormge ving, het inrichten van tentoonstellin gen. en het ontwerpen van decors. Al het geëxposeerde werk is te koop. De prijzen variëren van ƒ175,- (calligra- fisch werk) tot ƒ1100,(voor in kleur uitgevoerde schilderijen). Voor de onlangs gehouden expositie over het reddingswezen was het nodig de jaargang 1912 van de Nieuwe Texel- sche Courant te raadplegen. Bij dat raadplegen blijft het dan niet, want het is erg verleidelijk eens na te gaan hoe de Texelse samenleving toen reilde en zeilde. Mij interesseerde vooral hoe de verenigingsstructuur van Texel er toen uit zag; waarmee de Texelaars toen hun schaarse vrije tijd vulden, uiteraard nog zonder radio of tv. Ik besloot dan ook aan de hand van deze jaargang eens systematisch na te gaan, welke verenigingen er zoal be stonden en welke aktiviteiten zij ont plooiden. Het jaar 1912 twee jaar voor de eerste wereldoorlog leek mij hiervoor achteraf geen ongelukkige keu ze. Texel bruiste van leven en aan ak tiviteiten en plannen ontbrak het niet. Ik stel mij voor mettertijd nog eens een soortgelijk onderzoek in te stellen v.w.b. de jaren 1887 en 1937, zodat de verschil len telkens na een periode van 25 jaar nog eens wat duidelijker worden. Hoe zag Texel er in 1912 uit? Het ei land telde toen 6454 inwoners. Schapenkaas De voornaamste bestaansbron was toen de landbouw. De Hollandsche Mij van Landbouw had toen al twee afde lingen: Texel en Eierland. De Texelse afdeling (voorzitter H W. Keesom, sec- letaris Jac. Kikkert) toonde zich zeer aktief. Men beraadde zich op de fabri cage van schapenkaas volgens een Hon gaarse methode, z.g. lebkaas. Bij de voorbereidende besprekingen was de opkomst van de schapenhouders maar gering. Niettemin werd de Hongaar, die zich via de Ambassade had aangeboden, voor een bezoek uitgenodigd. Gesteld werd dat de kaas zou kunnen concurre ren met de Rochefortkaas. Korte tijd erna nam de proefproduktie onder lei ding van de deskundige een aanvang in de kaasfabriek „De Hoop" in De Waal, waarna de kaas verkrijgbaar werd ge steld tegen ƒ0,60 per pond. Men oordeel de de proef wel geslaagd, maar daar zou het voorlopig dan toch wel bij blijven. In elk geval bewees de proef dat de schapenmelk aldus een hogere prijs kon opbrengen. Had men aanvankelijk zelfs de oprichting van een speciale fabriek overwogen, aan het eind van het jaar oordeelde men het toch maar beter zich hierover nog eens nader te beraden en ook nog eens proeven te nemen met an dere systemen (een Italiaans en een Bel gisch procédé). In dat jaar werd meester Klimp tot hoofd van de school in Zuid-Eieriand benoemd en aanstonds hield hij zich be zig met lezingen op het gebied van de landbouw. In hotel „Texel" hield hij een lezing over de toepassing van mest en gier; voor de leden van de melkfabriek „Samenwerking" in Eierland was zijn onderwerp „Betaling van de melk naar vetgehalte". Zelden zal een lezing zo'n direkt gevolg hebben gehad. Nog die zelfde avond werd besloten de betaling voortaan volgens dit systeem te gaan re gelen. Coöperaties Dr. Scheij, de rijkslandbouwconsulent kwam een lezing houden over het coöpe ratief werken in de landbouw. Het on derwerp trok bredere belangstelling. De afdeling Texel van de NH Boerenbond organiseerde ook een lezing over land bouwcoöperaties, waarbij o.m. als mo gelijkheden werden genoemd de zuivel fabriek, de eierveiling, de aankoop van landbouwbenodigdheden. Medio decem ber verliep een vergadering over de op richting van een coöperatieve zuivelfa briek redelijk positief. Deze ontwikke ling verontrustte kennelijk de bestaande fabrieken, want de stoomzuivelfabriek „De Bocksberg" adverteerde in die tijd dat de kaasfabriek voortaan coöperatief werkte. De zuivelfabriek te De Waal vierde haar 12Vè-jarig jubileum. Aan het eind van de zomer werd door de landbouworganisaties de gebruike lijke rammenkeuring gehouden, waaruit later de schapenfokveedagen zijn voort gekomen. Men besloot in 1913 deel te nemen aan een expositie in Den Haag met een inzending schapen en lamme ren, Dat de uitvoer van lammeren en schapen ook toen al van grote betekenis was bewijzen de onderstaande uitvoer- cijfers over 1911 en 1912. Een andere bestaande Coöperatie v.l de Coöperatieve Boerenleenbank or.:: voorzitterschap van Dokter Over. 1912 werd de secretaris de heer Graaf, tot kassier benoemd. Het Waterschap de Dertig Polders be noemde de heer C. J. Roeper te De Vin tot zijn secretaris; de polder Eijerk bood de korenmolen met bij behoren; molen te koop aan. J. M. Witte werd 6 genaar van het geheel voor ƒ3.900,—. Opmerkelijk is in deze sector ook r het bericht dat bij de molen te Den Bu- twee jonge mollen werden aangetroffe Het fokken van konijnen werd t« ook al beoefend. A. Trap zond zelfs zilverkonijnen en één Vlaamse reus: naar een expositie in Utrecht en behai- de daarmee 7 prijzen, waaronder 3 ee ste. ie P€ 1911 1912 lammeren 39.136 37.603 schapen 4.327 9.147 koeien 1.068 1.138 kalveren 762 724 paarden 101 126 veulens 20 22 varkens 802 931 Er bestond toen ook al een afdeling Texel van het bloembollenkweekerge- nootschap, terwijl er ook al een Vereni ging van oudleerlingen van de land- bouwwintercursussen bestond. Deze ver eniging legde proefvelden aan bij Kors List en besloot ook in 1913 weer derge lijke proefvelden aan te leggen In de P.H. Polder bestond al een Coöp. landbouwvereniging „Ons Belang", die naar ik meen op dit moment in Den Hoorn nog aktief is. Visserij Deze was toen nog voornamelijk c Oudeschild geconcentreerd. Daar pleef den de leden van de Texelse Schipper en Vissersbond nog „per bekkenslag tot bijwoning van een vergadering k worden opgeroepen. De bestaande cos- binatie was toch blijkbaar niet zo effec tief, want in dat jaar wordt gepoogde oprichting van een afzonderlijke Vereni ging van Oestervissers te Oudeschild fc komen. Aanstonds treden 31 vissers toe Uiteindelijk zal dit tot de oprichting vs de N.V. Vissersvereniging „De Goed: Verwachting" te Oudeschild leiden. De Texelse Schippers- en Vissersboe vraagt zich af of een voortbestaan nof wel zin heeft nu een aparte visserijvef eniging is opgericht. Voorlopig word het probleem echter naar de volgeni jaarvergadering verschoven. Ook in Oosterend bestaat echter i een vissersvereniging, die luisterde nar de naam „Betracht het goede", in et tijd dat van overbevissing en quoteriïg nog geen sprake was Toerisme Het toensme stond nog in zijn kinder schoenen. De Koog had al wel zijn bad hotel en zowel Den Burg als De Koof hadden een VVV, Den Burg sinds 19W De Koog sinds 1910. De gemeenteraaf besloot de beide verenigingen met ƒ50- per jaar te subsidiëren. Een groep Baarnse padvinders kwac in de zomer in Den Burg kamperen e dat trok veel bekijks. Op de verjaarde van Koningin Emma (2 augustus) org* niseerde de groep zelfs een kinderfee1 voor de Texelse jongens tussen de 12' 16 jaar en dat werd een groot succes Flens organiseerde 's zomers 3 x daag; een tram-omnibus Den Burg - De Koog v.v., terwijl de heer G. Bakker, een zee man zich aanbood voor „pleziervarö- voor iedereen". De heer J. van der Wt te De Koog vertoont voor ƒ0,05 geraak ten van vissen en botten van zeehondeo alsmede uitheemse schelpen. In een volgend artikel wil ik ingaa op de voornaamste ontwikkelingen o| het terrein van de politiek, het kerkelijk leven en het onderwijs. G. A. Oskam

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 2