JKM Noordhollands kampioen .VADERS TWEEDE VROUW" SV Texel winnaar ZDH-veteranentoernooi Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 30 augustus 1977 Zaalvoetbal Zaalvoetbalprogramma Geslaagd „WAT IK ZEGGEN WOU.." Teso (te) ijverig Texelse volksverhaaltjes 10 mille voor AVO Nederland Repetitie mannenkoor voortaan op vrijdagavond Nieuwe baas gezocht il MEDEDELINGEN I S.V. Texel I Voordat de competitie begint speelt Biet eerste team dinsdagavond tegen KDH (uit) en ontvangt het tweede de elf Kan De Cocksdorp. Opstellingen en aan- Kangsuren staan in het kastje. B Texelse Boys B Tijdens de sportdag voor de jeugd van tot en met 15 jaar is zeer enthousiast B>m de ereplaatsen gestreden. Ook de B>uders en medewerkers kregen na af- |oop weer de gelegenheid hun krachten ie meten. Zij konden ervaren dat het |och niet meevalt om, bij de zeer een- Boudig lijkende spelletjes, goed voor de Bag te komen. Al met al een zeer ge plaagd evenement voor de jeugd. |üe trainingstijden voor de pupillen zijn |ls volgt vastgesteld: K-pupillen: dinsdag 16.30 - 17.30 uur. I tl-pupillen: dinsdag 18.00 - 19.00 uur. I i donderdag 17 00 18 00 uur. «2-pupillen: woensdag 17.00 - 18.00 uur. Kl en A2-pupillen: donderdag 18.00 - 19.00 uur. A.W. Z.D.H. I B Met een einduitslag van 42 heeft1 KDH 1 zaterdag op eigen terrein het on- Berspit moeten delven tegen Twisk. De Woordhollanders die over een uitsteken- I Be ploeg beschikten waren vooral in de I Berste helft veel sterker Twisk nam dan Bok vrij vlot een 02 voorsprong. De Bchterstand werd nog wel verkleind Boor een doelpunt van Theo Schenk 12) maar de rust kwam toch met een legatief saldo van 13 voor ZDH. Na ie hervatting was ZDH veel meer in de lanval. Henk de Ruyter bracht de stand >p 23 maar, hoewel er voldoende kan sen kwamen voor de Hoornders was het och Twisk dat nog een punt scoorde. Cindstand 24. De reserves (ZDH 2) speelden tegen rwisk 2 dat in competitieverband in een logere klasse uitkomt. Het werd met 0 een verdienstelijk gelijk spel. Dinsdagavond wordt om 18.30 uur een >efenwedstrijd tegen Texel 1 gespeeld m zullen die geplande trainingen komen a vervallen. F.Z. Uitslagen: ie klasse: Dubbeldik 1-Oosterend 1 32 JKM-'t Kompas 4—6 Texelse Boys 1-De Zwaan 15 !e klasse: Jelleboog-Brandweer 11 Amro-Knudde 35 Smullies Bar-Badhotel 22 Ie klasse: Texelse Boys 2-Texelse Boys 3 23 Oosterend 2-Oosterend 3 23 Texel vet. 1-Texel vet. 2 92 De Spyker 1-De Spyker 2 32 Woensdag 31 augustus: 18.30 u.: Rab-De Suyker 2 19.10 u.: Gempo-Texelse Boys 3 19.50 u.: Topido-JKM 20.40 u.: Van der Meer-De Zwaan 21.30 u.: Casino-Dubbeldik 1 Tijdwaarneming: Oosterend 1 Commissiedienst: C. Bonne londerdag 1 september: 18.30 u.: Texel Bl-Oosterend 2 19.10 u.: Vergiet-Jelleboog 20.00 u.: Nioz-Amro 20.50 u.: Tex. Boys 2-Texel vet. 1 21.30 u.: Dubbeldik 2-Smullies Bar Tijdwaarneming: Casino Commissiedienst: W. C. Witte DEN HOORN Door in de finale het team van Oosterend met 20 te kloppen werd het elftal van S.V. Texel zondagmiddag winnaar van het ZDH- veteranentoernooi. De derde plaats kwam op naam van het Helderse HRC dat Helder in de „kleine finale" met de zelfde cijfers uitschakelde. Deelnemende ploegen aan dit, mede door de goede weersomstandigheden uit stekend verlopen toernooi waren: (poule 1) Texel, Texelse Boys, Helder en (poule 2) HRC, Oosterend en ZDH. In de strijd om de vijfde en zesde plaats won ZDH door strafschoppen nadat de eigenlijke wedstrijd in een doelpuntloos gelijkspel was geëindigd. Er werd zondag erg sportief om de punten gestreden, waarbij af en toe erg goede staaltjes voetbal te bewonderen waren. Na de wedstrijden in poule 2 was het doelsaldo van alle drie teams gelijk. Er moesten daarom strafschoppen geno men worden. Oosterend bleek daarin Het Texelse JKM team is er zater dag in geslaagd het toernooi om het kampioenschap bedrijfs- en zomer avondvoetbal afdeling Noordholland op zijn naam te brengen. Aan dit, op de velden van Texelse Boys gehouden toernooi werd deelge nomen door acht ploegen waarvan het tweede Texelse team Jelleboog ook een finaleplaats haalde. Zij moesten hier echter tegen een oppermachtig JKM het onderspit delven. De eindstrijd werd een 30 zege voor JKM. In de finale wis,t JKM door doelpun ten van Henk Groen, Jan Beerling en Klaas Dirk Koom de zege ruimschoots veilig te stellen. Daarvoor hadden zowel JKM als Jelleboog ieder hun poule ge wonnen door alle wedstrijden met een overwinning af te sluiten. In poule A de beste. Op de voet gevolgd door HRC en ZDH. Al met al was het gehele toer nooi een spannende geschiedenis. Na de prijsuitreiking eindigde deze fraaie Sportdag met een gezellige bijeenkomst in de kantine. De uitslagen waren als volgt: Texel-Texelse Boys 2—0 ZDH-Oosterend 1—0 Texelse Boys-Helder 1—3 Oosterend-HRC 2—1 Helder-Texel 0—1 HRC-ZDH 2—1 Texelse Boys-ZDH 0—0 ZDH wint na strafschoppen Helder-HRC 2—0 Texel-Oosterend 2—0 De heer A. Heerschap uit Oosterend slaagde voor het diploma vakbekwaam heid woningstoffeerdersbedrijf. kreeg JKM het in de slotfase nog even moeilijk omdat de ploeg van Alkmaar na twee wedstrijden een beter doelge- middelde en de meeste kans op een finaleplaats had. JKM kwam tenslotte toch als overwinnaar uit de A poule te voorschijn. Jelleboog had het in de B poule iets ge makkelijker gehad hoewel het doelge- middelde van Wieringen (62) beter was dan dat van de Texelaars (30). Er werd aan het kampioenschap Noordholland B&Z voetbal 1977 door de volgende ploegen deelgenomen: JKM, Alkmaar, Den Helder en Zaanstreek (poule A); Jelleboog, Enkhuizen, Hoorn en Wieringen (poule B). De prijsuitreiking die na afloop plaats vond in de Burgemeester De Koninghal werd verricht door de heer C. Neef uit Alkmaar die het bestuur van de KNVB afdeling Noordholland vertegenwoor- BKEVEN Wi LEZERS-BUTTEN VER*KTYiOORDClJJK>«X) WkN OC REOWT* Het wordt welhaast vervelend, maar 't moet mij toch even van 't hart. Vrijdag 18 augustus j.l. ging ik met de bus van 17.35 uur naar de boot om op ziekenbezoek te gaan naar mijn vrouw die in Parkzicht ligt. 17.57 komt de bus (via Den Hoorn) op het haventerrein aan en het licht gaat op rood. Weg boot. Er werd dus gependeld en wel om de toeristen af te voeren die weggeregend waren. Blijkbaar weet men bij de TESO niet welke boot aansluit op het ziekenbe zoek, mogelijk hebben ze hier van geen dienstregeling. Dit was dus een kwestie van hoog op 3 min die dan de toerist langer moet wachten. Dit had tot ge volg: vertrek Texel 18.20 uur, aan komst Den Helder 18.40 uur. Het regent lekker, dus wachten op de bus, die om 18.47 uur vanaf het station vertrekt. De ze bus wacht dan ook de volgende boot nog af, want de passagiers voor de trein van 19.15 uur komen nog op tijd. Ver trek station 19.20 uur via Parkzicht naar Huisduinen. In plaats van 18.45 uur kom digde. De bijeenkomst werd besloten met een feestelijke broodmaaltijd. Het wedstrijdverloop zag er als volgt uit: JKM-Den Helder 1—0 Jelleboog-Enkhuizen 10 Den Helder-Alkmaar 01 Enkhuizen-Wieringen 14 JKM-Alkmaar 1—0 Enkhuizen-Hoom 11 Alkmaar-Zaanstreek 30 Wieringen-Hoom 20 Zaanstreek-JKM 12 Hoorn-Jelleboog 01 Den Heider-Zaanstreek 21 Jelleboog-Wieringen 10 Alkmaar-Wieringen 30 Den Helder-Hoom 43 (na strafschoppen) Enkhuizen-Zaanstreek 01 JKM-Jelleboog 3—0 (finale) ik dan om 19 30 uur op 4 hoog in Parkzicht aan. „Wat ben je laat man!" Wat toen het antwoord was zal ik maar liever ver zwijgen. Wel wil ik zeggen dat patiën ten, bezoekers en de zuster het met mij eens waien. De zuster streek toen de hand over het hart en ik mocht nog wit blijven zitten. Maar om 19.55 uur trek ik toch m'n jas maar weer aan voor de bus van 20.03 uur naar de boot. Neem ik de volgende boot, dan is er geen bus op het Homtje en kost het ƒ12,voor een taxi om thuis te komen. Zo vergaat het dus iemand die geheel op het openbaar vervoer is aangewezen. De TESO staart zich blijkbaar blind op het toeristenvervoer en op maquettes voor de eventuele aan te schaffen nieu we boot, waardoor ze niet meer kunnen zien hoe het mensen als boven omschre ven vergaat. Treurig, diep, ja diep treurig Wilhelminalaan 16, Den Burg Jac. Schrama, Al geruime tijd zijn we met een paar man in de weer om oude Texelse volks verhaaltjes te verzamelen. Dat valt niet altijd mee. Er is veel aan het verdwij nen omdat mensen minder dan vroeger dit soort geschiedenissen aan elkaar doorvertellen. Bij stukjes en beetjes lukt het soms om de gegevens compleet te krijgen. Een aantal vrijwel onbekende verhalen is inmiddels al boven water gekomen, zoals de Legende van de Ra zende Bol, De wederopstanding bij Oost, over Neeltje Nol en over De weg van de doode man. Er zijn ook een paar vraagtekens. Mets heeft ooit een wat geromantiseerde versie geschreven van het verhaal Pietje Boe. Mogelijk heeft er nog iemand meer feitelijke gegevens over Bij het verhaal over De Strooppot wordt soms de naam Tjebbe Derks genoemd. Die naam is waarschijnlijk verzonnen. Wie weet de echte naam? Bijna iedereen heeft wel eens gehoord van Heintjevaar, de Tientoner en van Sommeltjes, maar verhalen er over zijn ons niet bekend. Het zou best kunnen zijn dat hier of daar nog iemand zo'n oude historie kent. We houden ons aan bevolen. Th. Timmer, Binnenburg 3, Den Burg, telefoon 3657 De vrijdagavond gehouden aktie „Land zonder drempels" heeft op Texel ongeveer ƒ10.000,opgebracht. Het bij de verschillende bankfilialen aan con tant geld ingezamelde bedrag was ƒ9.643,92, maar daarbij zijn de gelden die via giro- en/of bankreking werden gestort uiteraard niet inbegrepen. Gespecificeerd over de verschillende dorpen van Texel werden de volgende totalen gescoord. Den Burg ƒ4.758,74; De Cocksdorp ƒ453,95; Den Hoorn ƒ1.207,60; De Koog ƒ877,15; Oudeschild ƒ765,26 en Oosterend ƒ1.581,22. Het Texels Christelijk Mannenkoor repeteert niet meer op zondag maar op de vrijdagavond van 19.30 tot 21.30 uur in een nog nader aan te kondigen loka liteit. Nieuwe leden zijn welkom en kun nen zich op de repetities aanmelden. In de buurt van de voormalige ijsfa briek aan de Schilderweg werd vorige week een middelgrote, zwarte hond (teef) gevonden. Tot dusver heeft de ei genaar zich niet gemeld. Wie het beest wil hebben dient zich met spoed te ver- voegen bij het dierenpension aan de Keesomlaan. Het elftal van JKM dat zaterdagmiddag op het Texelse Boys-veld kampioen van Noordholland werd. V.l.n.r. (staand) Jan Koorn, Jan Beerling, Gert Pansier, Aad Blom, Louis Uriot, Klaas Dirk Koorn, Henk Witte, Hans Geus. Zittend: Theo Roest, Siep Sikma, Wim Koorn, Henk Groen, Dirk Raateland en Arie de Veij. Chris van der Meer ontbreekt op de foto. Aad Blom en Theo Roest speelden zaterdag niet mee. FEUILLETON: DOOR GERRIT FRANSSEN 42. En waar ze maandenlang geen last van heeft gehad: de slapeloosheid komt «rug. Ze ligt soms uren wakker. Soms jaat ze er uit en trekt dan een stoel bij voor het raam, waar ze gaat zitten, si garetten rokend. Ginds, heel ver weg, ^eet ze het fijne plekje, waar ze ruim «n half jaar gelukkig is geweest. Daar is de man weer alleen, zoals hij dat was róór haar komst. Hoe heeft hij haar >riefje opgevat? Wat heeft ze eigenlijk >recies geschreven? Ze weet het niet neer, omdat ze toen kwaad was, woe lend, zich vooral vernederd voelende. Nu ja, er is niets meer aan te doen. k mocht hem en was van hem gaan louden. Maar een getrouwde man. iee, dat doe ik niet. Waar blijft mijn «lfrespect, als ik me tot zoiets verlaag? Met Harrie was het nog wat anders, vant hij was vrijgezel. En ik had bij iem nog altijd de stille hoop, dat hij >P een keer in een huwelijk zou toe stemmen. Maar met Dirk Ze dacht terug aan Ada. „Wie bent u?" )ie vraag kan ik ook aan u stellen: „Wie lent u?" „Ik ben mevrouw Lefering". )e vrolijke verbazing op het gezicht van ie bezoekster: „Wat leuk, dan zijn we sollega's, want ik ben ook de vrouw van )irk Lefering!" Leuk? Dat was het helemaal niet. Ze iad op dat moment wel door de grond willen zakken van schaamte en ellende. Ook na het gesprek, waarin Ada de doopceel van haar man had gelicht. Zie je wel.ze had het die eerste keer, toen hij haar voeten masseerde en later haar rug al vermoed. Dirk had iets in zijn vingers, dat ze niet kon definiëren, maar het deed altijd ontspannend en weldadig aan. Er bestaan dus inderdaad van die mensen. Maar een praktijk als kwakzalver gaan uitoefenen. waan zin. Als intellectueel moet je toch kun nen begrijpen, dat je vandaag of morgen tegen de lamp loopt! Nee, een man, die in de gevangenis heeft gezeten enne nog steeds officieel gehuwd isdie moet ik uit mijn gedachten bannen. Met hem is het voorbij. Definitief. Ik schaam me voor wat ik gedaan heb. Nu ja, het was ook mijn schuld. Ik heb hem uiteindelijk immers aangemoedigd? De schuld ligt ook een beetje bij mezelf. Zo krijgt ze het ook in de nachtelijke uren moeilijk. Want telkens ligt ze uren wakker. Ze is al een paar keer naar be neden gegaan om een kop thee voor zich zelf klaar te maken. Met een boterham. Misschien helpt dat. Danny heeft het geboord en begrijpt haar. „Jij piekert nog steeds over die man, he?" zegt hij een keer onder vier ogen tegen haar. „Daarom kun jij 's nachts niet slapen". Els voelt zich betrapt en kleurt. „Wat wil je? Als je al die maanden met elkaar hebt omgegaan? Het moet een excuus voorstellen, maar ze weet, dat het een armzalige verontschuldiging is. Is zo iets wel te verontschuldigen? Het is nog vroeg in de morgen. Ze zitten in de keuken en drinken koffie. Babs ligt nog in bed. Nu Els veel werk uit de handen neemt, kijkt het kind vrouwtje 's morgens niet op een uurtje. En nu helemaal niet, want het is zater dag en dan is Danny ook thuis. De man geeft zijn zus een sigaret en vuur. Na denkend begint hij„Als ehdie man, die Lefering, he? Als die nu eens niet getrouwd was geweest oflaten we zeggen: niet meer? Neem eens een ogen blik aan, dat de echtscheiding al uitge sproken zou zijn? Hoe zou je er dan te genover gestaan hebben?" De vrouw denkt enige tijd na, „Wel anders. Maar tochZe zucht en kijkt haar broer aan. Wat ze voor haar schoonzus heeft verzwegen, vertelt ze aan haar broer. „Hij heeft een vonnis uitgezeten voor het onbevoegd uitoefe nen der geneeskunde. Met andere woor den: gevangenisstraf", licht ze toe. De man knikte. Hij wist het immers? Hij heeft het een dag of wat geleden nageplozen. Toen hij in Duitsland op het hoofdkantoor was. Zo langs zijn neus weg gevraagd, waarom die Lefering een jaar of drie geleden geschorst is ge worden. En daar is hij die harde waar-' heid te weten gekomen: veroordeeld wegens kwakzalverijzijn erkenning als masseur kwijt. Nee, het is voor hem geen nieuws meer. Dus Els weet het ook. Hij had nog een kleine hoop, dat ze niet alles zou weten. Maar nu Hij knikt. „Ja, dan kan ik me voor stellen, dat je er een eind aan gemaakt hebt. Overigens, een dergelijke verhou ding zou toch uitzichtloos gebleven zijn." „Tenzij hij van zijn vrouw gaat schei den", antwoordde ze kleintjes. Danny van der Veer Balkman heeft mensenkennis. Opgedaan in de jaren, dat hij allerlei slag artsen, doktoren, specialisten en andere mensen, die hun werkterrein in de medische wereld heb ben, bezocht. En ermee praat. Daarom heeft hij zijn zus door. Want deze ene zin en de manier, waarop ze het zegt, verraden duidelijk, dat ze waarschijn lijk nog altijd weg van hem is. Sommige vrouwen zijn werkelijk raadsels en be reid heel wat te vergeven en te vergeten terwille van de liefde. Kan een liefde zo groot zijn, dat daardoor dergelijke vergrijpen in het niet verzinken? Al thans geheel op de achtergrond raken? Is een vrouw in staat trots dit alles te blijven liefhebben? Blijkbaar wel, want al zegt Els het niet, met geen enkel con creet woord, het staat toch wel vast, dat ze hem niet kan vergeten. De volgende week gaat hij naar Over ijssel. Dan kan hij en passant wel eens bij die man gaan kijken, want dit geval begint hem te intrigeren. Wie is die Dirk Lefering, dat hij in staat is een vrouw als Els te veroveren? Maar waar zit die Lefering precies? Danny 'hoort zijn zus heel voorzichtig en argeloos uit. „Was het leuk daar, waar je al die tijd zat? Ik bedoel: bij die meneer Lefering?" Els ziet de Laar weer voor zich en het oude huisje, dat ze van binnen helemaal heeft schoongemaakt; met het paadje naar de moestuin en de schuur. De koe in de weide, maar die nu wel op stal zal staan, want het is ineens koud gewor den. En Beer, de trouwe Belgische bas taardherder, die doof is en wiens stem banden niet meer werken. Maar die on danks zijn handicap eerder iemand in het bos voelt aankomen, dan een mens kan horen. Door zijn hoog ontwikkeld gevoel. De stille Laar, zonder het drukke verkeer zoals hier in Haarlem, waar -zelfs nog in de nacht auto's door de straat razen. Daar. rust en frisse lucht. Het kleine paradijsje. De vrouw knikt, in antwoord op de vragen van haar broer: ,,'t Is een oude boswachterswoning, niet groot, midden in het bos. Als je 'm niet weet, vind je hem nauwelijks. Er is in dat bos een Laar, een open plek, ovaalvormig, met voornamelijk gras, want Dirk heeft ook een koe. Voor de melk, begrijp je? Leve ranciers komen er natuurlijk niet langs, want het ligt een kleine vier kilometer van Langeveen, dat is het dichtstbijzijn de dorp". Hij vraagt niet verder, maar prent de ze gegevens diep in zijn geheugen. En om weer op neutraal terrein terug te ko men, veronderstelt hij: „Dus je had 't er eigenlijk wel naar de zin daar". Dë vrouw knikte heftig. „En of. On danks het feit, dat je daar van alle mo gelijke comfort en dergelijke dingen gespeend bent: geen gas, geen elektri citeit en geen waterleiding. Aan een stofzuiger heb je dus niks en televisie is er eveneens onmogelijk. Er is een tran sistor voor de radio. Maar het wonder lijke is, dat je al heel gauw deze betrek kelijk primitieve vorm van leven aan vaarden kunt en het zelfs prettig vindt. In het grote woonvertrek staat een for nuis. ja, en daar moet je alles op doen: water warmen, eten koken, je was water heet maken, noem maar op. Dat fornuis brandt de hele dag, zomer of geen zomer. Maar ook daaraan raak je gewend. Je moet enkel het vuur steeds bijhouden. Iri het begin vergat ik dat nog wel eens. nu ja. er is turf. Ja, gek, he? Ik dacht, dat er al lang geen turf meei bestond, maar volgens Dirk wordt er in ons land nog altijd turf ge stoken zachte en harde turf is voor het vuur en dat blijft er lang op bran den. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 5