in het harL, Binnenburg, Hogerstraat, Stenenplaats en Dorpsstraat krijgen beter aanzien Lezen en schrijven met televisie-leesloupe DOORBRAAK GROENEPLAATS Gemeente moet het eens worden met Bakker rondememers-aktiviteiten Rab opent groot doe-het-zelf-centrum G.S. akkoord met hotel Texel Gehoorapparaten- service Electrohuis CJ FNV wil gekleurde voorrangskaarien VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1977 OPLAGE 5300 TEXELSE 90e JAARGANG No. 9209 10 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooy Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266 en Wessel B. Post. Burdet- straat 17. Den Burg, tel. (02220) 3543. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 10,30 p. kw. 70 cent Incasso; los 45 cent. Bank: Amro Bank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert 40 ct. per mm excl. 4% BTW Gedeputeerde Staten van Noordhol land hebben laten weten akkoord te gaan met de verkeersdoorbraak tussen Groeneplaats en Warmoesstraat, onder voorwaarde dat de gemeente overeen stemming bereikt met horloger G. Bak ker. Bakker heeft bezwaar gemaakt te gen de doorbraak omdat hij bij de ver bouw van zijn zaak en woning steeds rekening heeft gehouden met het oude bestemmingsplan waarin geen door braak voorkwam. Op deze plaats zou een winkelpassage met een rustiek pleintje komen en voor dit doel heeft Bakker dan ook grond aan de gemeente afge staan. Als hij van de doorbraak had geweten zou hij zijn woning op een rustiger plaats hebben gesticht en ook de verbouwing van zijn zaak anders hebben uitgevoerd. Bakker heeft de gemeente een bepaald voorstel gedaan waardoor het hem mo gelijk wordt gemaakt elders op Texel te gaan wonen, maar dat is voor het ge meentebestuur onaanvaardbaar. Wet houder Jook Nauta vertelde ons de hou ding van Bakker teleurstellend te vin den. Bakker kan nu als enige de door braak tegenhouden. Het heeft wel vol doening gegeven dat de provincie de gemeentelijke verkeersvisie ondersteunt. De bezwaren van de andere tegenstan ders van de doorbraak worden nl. door de provincie als ongegrond beschouwd. J. C. Rab B.V. opent vandaag aan de Heemskerckstraat in Oudeschild een „Gamma" die-het-zelf centrum. Het is een naar Texelse begrippen zeer groot bedrijf, ondergebracht in een nieuw gebouw met een oppervlakte van 600 m2. De verscheidenheid aan doe-het-zelf artikelen die hier wordt aangeboden is enorm. Voor praktisch elk denkbaar bouw-, schilder-, installatie- of onder- houdskarwei zijn hier niet alleen de be nodigde materialen te koop maar ook de gereedschappen. Dat alles tegen prijzen die een aan gename indruk maken, wat te danken is aan het feit dat de Gamma-inkoopor ganisatie (waarbij 33 zaken zijn aange sloten) zeer grote partijen tegen scherpe prijzen kan inkopen. Om deze waar on der de aandacht van het Texelse publiek te brengen wordt elke maand het „Gam- ma"-krantje huis-aan-huis bezorgd. Het gebouw van het doe-het-zelf cen trum heeft de Dlaats ingenomen van de voormalige kolenoplagplaats. Rab „doet" nog wel in kolen maar deze worden via andere kanalen geleverd. De Gamma- markt is een zelfbedieningszaak. Er zijn drie personeelsleden in deze afdeling van het bedrijf. Er wordt vanuit ge gaan dat de meeste klanten per auto ko men. Aan de andere kant van de weg is daarom een parkeerterrein gemaakt die plaats biedt aan veertig auto's. Met kar retjes kunnen de gekochte materialen daarheen worden gebracht. Dat Rab met een dergelijke zaak be gint hangt samen met de noodzaak nieu we wegen in te slaan. Het tot dusver uitsluitend op brandstoffen en bouwma terialen gebaseerde bedrijf heeft reeds een gevoelige knauw gehad als gevolg van de komst van het aardgas. Als gevolg van onder meer de rem die op de toeristische ontwikkeling is gezet voorziet directeur B. P. Rab op korte termijn al een sterke daling van de betonbehoefte en op wat langere termijn zal ook de vraag naar andere bouwma terialen zich stabiliseren en waarschijn lijk teruglopen. Het totale bedrijf telt 33 werknemers. Het beleid is erop ge richt de bestaande werkgelegenheid zo veel mogelijk in stand te houden. Gedeputeerde Staten hebben zich ak koord verklaard met de aankoop van hotel „De Lindeboom-Texel" door de Recreatiestichting en met de financie ring daarvan (ƒ860.000, ZANGKWARTET TREEDT OP IN OOSTEREND Op 10 en 11 september is het Eerhart kwartet op Texel, waar het te Oosterend een repetitie-weekend houdt. Op zondag 11 september verleent het kwartet met zang medewerking aan de ochtenddienst van 9.30 uur in de Ned. Herv. kerk te Oosterend. Zondagmiddag van 5 tot 6 uur zingt het kwartet oud en nieuw ingestudeerd repertoire, eveneens in de Hervormde kerk te Oosterend. Ie dereen die daar wil komen luisteren is welkom. Gezongen worden werken van Palestrina, Byrd en Badings. Organist Peter Zwart uit Den Burg verleent me dewerking. Met o.a. werken van Swee- linck en muziek uit de Baroktijd zal hij de zang van het mannenkwartet afwis selen. Voor de heer C. Moens uit Den Burg is een lang gekoesterde wens in ver vulling gegaan nu hij na een periode van enkele jaren weer in staat is de Texelse Courant nauwkeurig te lezen. Door bemiddeling van de Nederland se Blindenbibliotheek kwam hij in het bezit van een televisie-leesloupe die voor een speciale categorie slechtzien den de mogelijkheid biedt weer te le zen en te schrijven. De leesloupe, die oppervlakkig gezien, op een normaal televisie apparaat lijkt, is met een hooggevoelige geïnterlinieer de camera gekoppeld aan een groot beeldmonitor. Door een zoomobjectief kan de te lezen of te schrijven tekst van 12 tot 35 maal vergroot worden. De ge bruiker van het apparaat kan de op de monitor gemonteerde lens zelf op de ge wenste grootte instellen. Het toestel van de heer Moens is de eerste in zijn soort op Texel. In geheel Nederland kunnen op dit moment on geveer 500 slechtzienden met een der gelijk apparaat weer dagelijks de krant lezen. Ze moeten er echter wel de tijd voor nemen. Mogelijkheden De loupe biedt de mogelijkheid het beeld vertikaal 10 tot 35% meer te ver groten dan horizontaal. De vertikale vergroting heeft het voordeel dat bij eenzelfde leesbaarheid meer woorden op een regel op het scherm zichtbaar zijn. Er wordt een omkeerschakelaar bij geleverd voor de projectie van een ne gatief beeld waarbij de zwarte letters wit worden en de lichte achtergrond zwart. Hierbij worden de gnjsgradaties grotendeels teruggebracht wat bij som mige oogafwijkingen aanzienlijk pretti ger aandoet. Knipsel De heer Moens is via een kranten knipsel op het idee gekomen eens na te gaan of voor hem de leesloupe ook de oplossing voor zijn handicap was. Hij onderging ongeveer twee jaar geleden een oogoperatie waarbij hij van „staar" verlost werd. Gedurende enkele maan den kon hij toen weer enigszins lezen maar al spoedig werd dit opnieuw on mogelijk. Een nieuwe oogoperatie zou volgens de behandelende artsen geen zoden aan de dijk zetten zodat de heer Moens het wat lezen en schrijven betreft eigenlijk al had opgegeven. De scherpte van zijn rechteroog is vrijwel wegge vallen maar met een correctieglas van 14 voor zijn linkeroog kan hij nog iets zien. Om te lezen en te schrijven heeft de heer Moens nu zijn totale onafhanke lijkheid terug. Ziekenfondspakket De kosten van het toestel (circa ƒ3.500,worden volledig door het zie kenfonds gedragen met de ristrictie dat de leesloupe geen eigendom van de ge bruiker wordt maar in bruikleen blijft. Het apparaat wordt uitsluitend op dok tersadvies verstrekt. In het geval van de heer Moens was dit de Helderse oogarts Ch. W. van Waveren. De televisie-lees loupe werd geplaatst door mevrouw J. van der Laan-Spijk van de Nederlandse Blindenbond uit Den Haag. Eventueel andere in visueel opzicht gehandicapte Texelaars kunnen voor een test altijd bij de familie Moens een kijk je komen nemen. Het adres is Schilder end 77, Den Burg. i Op 19 september wordt begonnen met het aanbrengen van een nieuwe fraaie bestrating in de Hogerstraat, Binnenburg en op de Stenenplaats in Den Burg. Tevens zullen bomen, ban ken, paaltjes en lantaarnpalen wor- den geplaatst. Een en ander is be- s !doeld om van deze straten een aange naam voetgangersdomein te maken met een prettig koopklimaat. Bewo ners en andere belangstellenden zul- len woensdagavond a.s. aanvang 20.00 uur in hotel „De Lindeboom- Texel" in de gelegenheid worden ge steld van de plannen kennis te nemen, zodat met aan- en opmerkingen nog 'rekening kan worden gehouden. Zeer binnenkort gaat een dergelijk project ook van start in De Koog. Hier zal een meer dan 300 meter lang ge deelte van de Dorpsstraat opnieuw wor den ingericht. Een informatieavond daar iwerd al geruime tijd geleden gehouden. Volgens de jongste door de dienst ge meentewerken ontwikkelde plannen zal door de verfraaiingen het „dorpse" enigszins ouderwetse karakter van Ho gerstraat, Binnenburg en Stenenplaats worden versterkt. De nieuwe bestra ting zal uitgevoerd worden in vakken van nieuwe klinkers in verschillende kleur. Een deel van de beschikbaar ko mende oude straatklinkers zal in de „bermen" van deze straten worden ver werkt. imiteren. Meerkleurige baksteen had daarom de voorkeur boven beton en de stoepen voor de huizen zullen meren deels in stand kunnen blijven. Het werk in Den Burg zal worden uitgevoerd door aannemer De Vries Van de Wiel en wel op zodanige wijze dat zo wemig mogelijk overlast zal wor den ondervonden. Uiteraard is niet te vermijden dat tijdelijk van bepaalde stukken van de straten geen gebruik kan worden gemaakt. De werkzaamhe den zullen twee maanden vergen. De kosten belopen ƒ160.000,Daarvan wordt de helft van rijkswege gesubsi dieerd. Dorpsstraat Gelijk met genoemde centrumstraten in Den Burg wordt de Dorpsstraat van De Koog onder handen genomen en wel door de Firma Westerlaken ten koste van ƒ150.000,Ook hier zal met andere bestrating, beplanting en andere aankle ding een wat aardiger straatbeeld zijn te verkrijgen. De Dorpsstraat mag thans tot de lelijkste straten van Texel wor den gerekend waar het alleen bij zeer grote drukte gezellig is. Bij de herin richting gaat men overigens iets minder „dorps" te werk dan in Den Burg. Dorpslaan In het plaveisel, bestaande uit vier verschillende kleuren betonklinkers, zijn kleine niveauverschillen opgenomen. De enkele bestaande bomen in de Dorps straat zullen worden verwijderd en ter weerszijden zullen 85 wilgen worden aangeplant zodat de Dorpsstraat voor taan beter Dorpslaan kan hetenHet enige monumentale hoekje van de bad plaats, de Hervormde kerk met het aan grenzende huis van de familie Mosk, zal echter mooi in het gezicht komen. Hier wordt een ouderwets klinkerstraatje aangelegd. Op de verharde bermen van de Dorpsstraat komt veel ruimte be schikbaar zodat winkeliers hier stalle tjes kunnen plaatsen. De financiering van het project is an ders aangepakt dan in Den Burg. In De Koog betalen de winkeliers en andere neringdoenden 25% van de kosten, wat neerkomt op ƒ150,per strekkende me ter winkelfront. Deze bijdrage kan in eens worden betaald maar ook over een langere periode in de vorm van een baatbelasting. De betrokken zakenlie den zijn daarmee inmiddels akkoord ge gaan. SCHOLIERENOPVANG GAAT VAN START De scholierenopvang van de Stichting Open Jeugdwerk in 't Asiel gaat aan staande maandag opnieuw van start. „Opvangster" is Jeanette Klaver. Om dat de aankleding van het gebouwtje in het zomerseizen een beetje in de ver sukkeling is geraakt worden de scholie ren verzocht daar spullen en spulletjes voor mee te brengen. In het bijzonder plantjes en vloerbedekking zijn zeer welkom. Indien noodzakelijk wil men aanbiedingen van andere Texelaars graag thuis komen afhalen. WERKGROEP JAARABONNEMENT INGESTELD FNV afdeling Texel heeft de TESO een brief gestuurd waarin men voorstelt de voorrangskaarten ieder jaar een an dere kleur te geven. Aan het eind van het jaar vervalt dan het voorrangsrecht van deze kaart maar de resterende be taalde overtochten kunnen dan opge maakt worden zonder recht op voor rang. Men heeft TESO tevens laten weten dat het FNV bestuur een werkgroep heeft ingesteld welke zich bezig houdt met de FNV-aktie voor het invoerfen van de jaarabonnementen voor Texe laars. De FNV maakt er in de brief voorts melding van dat de resultaten van het onlangs met TESO gevoerde gesprek aan de FNV bestuursvergadering zijn voorgelegd. Blijkens de brief was de re- aktie op het overeengekomene van po sitieve aard. Men was verheugd dat TESO zich bereid heeft getoond de voorrangsregeling voor iedere Texelaar betaalbaar te maken maar had er aan toe gevoegd dat de kaart pas betaalbaar zou zijn als deze niet boven ƒ60,zou komen. 'De vergadering was het oneens met de door TESO vastgestelde regel dat de resterende overtochten op 31 december vervallen worden verklaard. De door de FNV ingestelde werkgroep zal de bevolking en plaatselijke over heid benaderen en aktiveren om zo de aanvraag voor de benodigde subsidie voor te bereiden, aldus de FNV brief aan TESO. Lantaarns De straten zullen verder worden aan- (ekleed met wat banken, paaltjes en verlichting. De keus is gevallen op een ype lantaarnpaal dat wel wat lijkt op de ouderwetse straatlantaarns. Bij wijze van proef zijn er gisteren twee geplaatst in de Hogerstraat bij slagerij Visser. Het s de bedoeling dit type ook elders in )en Burg toe te passen. Bij het maken van de herinrichtingsplannen heeft men in ieder geval niet de bekende voetgan- (ersdomeinen in andere plaatsen willen Wat dacht u van Spaarbiljetten aan toonder? Ze zijn niet op naam, dus makkelijk overdraagbaar. Keuze uit 2 of 5 jaar vast. JL uArt oadarlond y spaerspeciafisten sinds 1817 Met de nieuwe televisie leesloupe kan de heer C Moens na jaren de Texelse Courant weer spellen. Veel bomen In genoemde straten zullen straks weer evenveel bomen staan als vroeger. In de Binnenburg en op de Stenenplaats worden enkele linden bijgeplant. De Ho gerstraat krijgt ter weerszijden een rij zg leil inden. De gemeente zal zo groot nogelijke bomen kopen, waardoor de kans op beschadiging door vernielzucht wordt verminderd. De bomen worden omgeven door straatwerk waarin zwar te „boomtegels" (voorzien van gaten) rijn opgenomen alsmede verticaal in de jrond gestoken pijpen met grond, waardoor de zuurstoftoevoer naar de wortels wordt bevorderd. Om een „rij- baaneffekt" te vermijden krijgen de straten een goot in het midden, dus niet ter weerszijden.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1