„Beelden van Texel" .VADERS TWEEDE VROUW S.V.Texel haalde bakzeil Peter Ritico en Pieter de Vr/es exposeren FEUILLETON: Scheidsrechterscursus volleybal Diplomazwemmen vervroegd Gemengde zangvereniging hervat repetities Sportleiderscursus in RSG-gymzaal Cursus bloemschikken „Musica Texla" repeteert Zaalvoetbal Damclub Texel start competitie Zaalvoetbalprogramma Schietoefeningen Tweede blad Texelse Courant dinsdag 13 september 1977 Wie mocht veronderstellen dat de ten- oonstelling van dc Texelaars Peter Ri- eco en Pieter de Vries zou bestaan uit en verzameling genoegzaam bekende liché's heeft het mis. Zowel dc sculp- uren en plastieken van Riteco als de oto's van De Vries munten uit door ori- 'inaliteit en zijn dus beslist geen voor- ieeld van alledaags boetseerwerk en 'exelse kiekjesmakerij. De werkstukken zijn van 10 tot en met 1 september te zien in de expositie- ■uimte onder het raadhuis. Openings- ijden op werkdagen van 9.00 tot 12.00 iur en van 14.00 tot 17.00 uur Schapen hoe karakterestiek ook voor et eiland zal men op de serie foto's an Pieter de Vries node missen. Hij eeft zich meer gericht op andere bij- onderheden van Texel. Zijn foto's, zo el in kleur als in zwart-wit hebben eelal betrekking op zee en landschap ■an het eiland. Daarbij heeft hij zijn ens ook op andere zaken gericht. Het ou echter te ver voeren die hier alle- aal te gaan beschrijven. Een fototen- oonstelling is namelijk iets dat een ge- iteresseerde echt zelf moet gaan be- :ijken. Zelf zien Iets waar volledig voor geldt dat men iet echt zelf moet gaan bekijken is de lerzameling plastieken en sculpturen in .out en gips waarmee Peter Riteco de Dtotentoonstelling van Pieter de Vries pluistert Dit laatste kan uiteraard ook mgekeerd gezegd worden. De exposi tie van Peter Riteco staat volledig op ichzelf. Onderwerpen hebben de werk- tukken niet. Bij de beelden heeft Riteco ordjes geplaatst die niet verder gaan an: „Compositie in iepehout" of „Com- ositie in eikehout". Wat het voorstelt an de bezoeker naar believen invullen, len moet het eigenlijk ondergaan. Peter Riteco zegt er zelf over dat de eelden eigenlijk niets voor stellen (in c goede betekenis van het woord dan). :;ln zijn eigen woorden: „Je moet deze teelden eigenlijk zien als bloemen. Pas lis je ze weg haalt, mis je ze". Hij heeft gemerkt dat mensen die zijn werkstukken bekijken hem vaak gaan ■ragen wat het nu eigenlijk voorstelt: Ze zoeken herkenbare dingen, alsof je e onderwerp verstopt hebt. Peter Riteco vormt zijn houten beel- len met behulp van beitels en schaven, leeft het de vorm te pakken die hij in ijn hoofd had dan wordt het geheel af- ;ewerkt door het verkregen oppervlak ;lad te schuren en met vernis te bestrij en. De iepebeelden die op de tentoon- telling te zien zijn werden vervaardigd ut het hout van een eertijds langs de parkstraat staande iep. De boom lag na e januaristorm van vorig jaar bij de a Zegel op het dak. Omdat het hout oor de vervaardiging van planken niet Gebroeders De Vries en Piet Kooger geschikt bleek ontfermde Peter Riteco zich er over. Het resultaat mag gezien worden. Afgestemd Gezamenlijk hebben beide Texelaars van de expositie, die tot 24 september in de Raadhuiskelder opgesteld staat, een op elkaar afgestemd geheel ge maakt hoezeer het werk ook van el kaar verschilt. Peter Riteco (geb. 31 oktober 1939) exposeerde eerder in Den Burg en Scha- gen. Hij is leraar mechanische technie ken en handenarbeid bij het beroepson derwijs op Texel. Pieter de Vries (Lzn.) is 27 jaar en werkt in het dagelijks leven als foto graaf bij het Rijksbureau voor Kunst historische Documentatie in Den Haag. Hij houdt er zich bezig met het foto graferen van schilderijen, tekeningen en aquarellen. De foto's die op de expositie (foto Pieter de Vries Lzn.) in het raadhuis hangen zijn allemaal op vrije dagen gemaakt. Deze tentoonstel ling is de eerste waaraan Pieter de Vries deelneemt. Contact Het eerste contact tussen beide Texelaars dateert al van lang geleden. Beter leerden de twee elkaar kennen toen Pieter de Vries een opleiding tot metaalbewerker volgde en hierbij zijn eerste lessen van Peter Riteco kreeg. Ondanks het feit dat hij dit vak eigenlijk de rug toedraaide komt Pieter de Vries nu in kunstzinnig opzicht opnieuw in contact met Riteco. De nu samengestelde kollektie blijft voorlopig intact. Er bestaan plannen om met het geheel „de hort op te gaan", en het ook op andere plaatsen te exposeren. Onder deze andere plaatsen vallen in principe De Koog (hotel Opduin) en Sassenheim (hotel Sassenheim). Speciaal voor dc eilandcompetitie vol- eybal wordt er dit seizoen weer een cheidsrechterscursus georganiseerd. De ursus is uitsluitend bedoeld om de spel- egelkennis van de recreatiescheidsrech- ers en spelers wat op te vijzelen. De ïiding is in handen van de heer Nolten. De theorielessen van deze cursus zul- n op vrijdagavonden worden gegeven n op zaterdagochtend volgen dan de raktijklessen. Het geheel neemt twee reken in beslag. Gegadigden kunnen ich op speelavonden opgeven bij de redstrijdcommissie in de sporthal. Men an zich telefonisch bij Piet Keijzer )2220) 2867 of bij Andre van der Vliet )2220) 2735 aanmelden. Het diplomazwemmen in zwembad Molenkoog dat voor vrijdag 16 septem ber op het programma staat is met een half uur vervroegd. Voor het A diplo ma zwemt men nu om 17.30 uur en voor het B diploma om 18.30 uur. De omzet ting was noodzakelijk om de (overkant- se) examinators in de gelegenheid te stellen tijdig met de TESO-boot naar huis terug te keren. De gemengde zangvereniging De Cocksdorp begint donderdagavond a.s. weer met de repetities, aanvang 20.00 uur in het gebouw naast de Hervormde kerk. Nieuwe leden, zowel dames als heren, zijn ook welkom. In het gymnastieklokaal van de Rijks scholengemeenschap Texel wordt op vrijdag 16 september begonnen met de aangekondigde cursus Rccreatiesportlei- der A. De lessen die worden gegeven door Hans Gregorowitsch en Peter Nieu- wenhuis beginnen om 19.30 uur. Het was mogelijk deze cursus nu te starten omdat het minimum aantal deel nemers (16) was bereikt. Er is nog plaats voor meer belangstellenden, maar men dient dan wel in het bezit te zijn van een ABO-diploma of gelijkwaardige papie ren. Inlichtingen hieromtrent zijn te ver krijgen bij de administrateur van de Stichting Texelse Sportraad op het raad huis, telefoon (02220) 3041. DOOR GERRIT FRANSSEN 45. De mannen zitten nog altijd tegen over elkaar. Dirk heeft beide koppen log eens volgeschonken en opnieuw inken ze. Als Danny niet antwoordt, 'raagt de ander: „Waar is Els nu? Waar oont ze?" „In Haarlem". Els' broer drukt de uk sigaar uit in de asbak, daarna zijn anden wrijvend. En drinkt de rest van zijn koffie op, waarna hij opstaat. „Ik zal Els uw lezing van de kwestie doorge ven. Ze moet dan zelf beslissen. Maar veel kans geef ik u niet meer Ze voelt zich beledigd en dit vergeet een vrouw niet gauw, meneer". Terug in zijn auto probeert Danny van der Veer Balkman de harde weg terug te vinden. En als hij daar eenmaal is aangeland, besluit hij toch maar terug te rijden naar Haarlem. Opeens heeft hij geen zin meer in een hotel. Want hij 1 voorziet, ingeval Els terugkeert naar die man, allerlei moeilijkheden. Vader zal heus wel naar Dirk gaan informe- ïn, hem kennende en als vader het ver- ïden van Dirk Lefering te weten komt, is de boot stevig aan. Daarom wil hij >tig met Els praten, omdat dit in zijn jen niet kan. Peter accepteert nooit een rager, die gezeten heeft en bovendien m gescheiden man is. Ba, wat een na- jigheid weer. Eerst dat gedonder met 'ien, vaders tweede vrouw; toen kregen we dat geintje met Els en die tandarts in de Alexanderpolder, waarmee ze ge ruime tijd een verhouding had. En nu dit weer. Gedurende de lange rit naar huis pie kert hij er over. Het is al bij tienen, als hij de wagen in de garage zet en het huis betreedt. Babs en Els zijn beiden nog op. En verrast, als ze Danny zien binnenkomen, want hij had immers ge beld, dat hij in Almelo zou blijven? Het echtpaar omhelst elkaar heftig. Els ziet het en krijgt een steek. Ze gunt haar broer zijn geluk en mag Barbara ook wel. Maar zelf verlangt ze hevig naar de sterke, harde armen van Dirk Lefering om haar heen en zijn dwin gende lippen op de hare. Ze kan hem eenvoudig niet vergeten. Babs vraagt: „Waarom kom je thuis? Zo'n lange reis na een dag werken foei toch. Je zou een hotel nemen". Hij knikt. „Was ik aanvankelijk van plan, maar ik had verlangen naar jou, zodoende". En daarvoor beloont Babs haar man opnieuw met een onstuimige omhelzing. Els ziet toe: God, wat is dit kindvrouwtje gek op haar broer. Ze staat op en gaat naar de keuken om koffie voor hem te maken, want na zo'n lange autorit zal hij dat best lusten. Als ze een paar minuten later de ka mer betreedt, zitten Danny en Babs dicht tegen elkaar aan op de bank. Ze zet de koffie bij haar broer neer. Deze zegt te gen Els: „Wat hoor ik van Babs? Wat is Peter te weten gekomen over Dien? Va ders tweede vrouw?" Hij kijkt zijn zus ter vol verbazing aan. „Het is toch niet waar?" Els gaat rustig zitten, een sigaret aan stekend. Terwijl ze een golf rook door het vertrek blaast, zegt ze: „Peter be weert, dat Dien drie maanden in de ge vangenis heeft gezeten. Wegens mede plichtigheid aan inbraken. Haar eerste man ja, ze is al een keer getrouwd geweest was een notoire inbreker, maar dat wist Dien niet vóór ze met hem trouwde. Hij drong haar op wacht te staan, als hij 's nachts ergens met zijn maats bezig was. Een keer werd ieder een gegrepen: verraden werk. Toen bleek, dat Dien al vaker op wacht had gestaan tijdens inbraken. Ze kreeg drie maanden; haar man drie jaar. Toen ze vrij kwam, diende ze een eis tot echt scheiding in en verkreeg die. Om in haar onderhoud te kunnen voorzien ging ze dansen. Weliswaar in tweederangs ge legenheden, maar ze verdiende tenmin ste op eerlijke wijze haar brood. En in zo'n gelegenheid heeft vader haar ont moet". Danny knikte begrijpend. „Dus vader kwam ook in tweederangs tenten". Els beaamde het. „Misschien was va der zichzelf niet in die jaren na moe ders dood. Weet jij het? Laten we als- je blieft niet al te snel oordelen of ver oordelen". Danny vroeg: „Wist vader dit alle maal? Van Diens verleden?" Zijn zuster haalde de schouders op.' „Wie zal 't zeggen? Vader heeft nooit ook maar het geringste tipje van de sluier over Diens verleden opgelicht. Het is overigens niet onmogelijk". „Gaat Peter naar vader?" „Nee. We hebben 't uit zijn hoofd ge praat", is het besliste antwoord van Els. In oktober begint op Texel een groot aantal cursussen van allerlei aard. Ze zijn georganiseerd door de commissie vormings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen, de commissie creativiteits- bevordering en de Stichting Texelse Sportraad. Een enquête- en opgavefor- mulier voor de cursussen wordt in de krant van vrijdag 16 september ge plaatst. Voor de cursus bloemschikken kan men zich nu al opgeven omdat het an ders te laat in de tijd van het jaar wordt en er geen tuinbloemen en wilde plan ten voorhanden zijn om mee te werken. De cursus wordt gegeven door mevrouw Nijd am en strekt zich over 5 lessen uit. De kosten bedragen ƒ6,50 per les. Be langstellenden kunnen zich voor vrijdag 16 september op het gemeentehuis afde ling Culturele Zaken aanmelden. Tele foon (02220) 3041. Het onlangs opnieuw gevormde or kest voor volwassenen heeft een nieuwe naam gekozen. Dit nu uit meer dan twintig personen bestaande muziekge zelschap heet voortaan „Musica Texla". Het orkest repeteert op dinsdagavonden in het oefenlokaal van het Kon. Texels Fanfarekorps, Witte Kruislaan, Den Burg. Er wordt gespeeld tussen 20.00 en 22.00 uur. Bij deze repetities is iedereen welkom die een instrument bespeelt dat een beetje in het geheel past. Nadere inlichtingen zijn op de volgen de adressen te verkrijgen: mevrouw A. Luysterburg, Boodtlaan 46, De Koog, te lefoon (02228) 213; mevrouw M. Pauptit, Thijsselaan 91, Den Burg, telefoon (02220) 3357; D. Schermer, Bernhardlaan 120, Den Burg en bij de dirigent D. Was- sink. Vloedlijn 31, Den Burg, telefoon (02220) 4109 Uitslagen: le klasse: Tex. Boys 1-Van der Meer 11 't Kompas-Topido 48 Oosterend 1-Casino 22 2e klasse: Texel/Knudde-Nioz 43 Texel/Badhotel-Dubbeldik 2 24 Brandweer-Vergiet 32 3e klasse: De Spyker 1-Rab 35 Oosterend 3-Gempo 20 Tex. Boys 3-Texel BI 13 Texel vet. 2-De Spyker 2 22 Met de gebruikelijke jaarvergadering begon dinsdagavond het seizoen van damclub Texel waarin P. Bakelaar zijn clubtitel zal gaan verdedigen. De bonds- cempetitie gaat op 17 september van start. Het zal de overige clubleden niet mee vallen kampioen P. Bakelaar van zijn damtroon te stoten. Zijn kracht kwam tijdens de slotavond van het vorige sei zoen goed tot uiting toen hij een simul- taanwedstrijd met de score 23 tegen 13 in zijn voordeel besliste. Aan de bondscompetitie zal met een achttal worden deelgenomen. De eerste wedstrijd is op 17 september tegen het Helderse HDC en het team zal de oefen avonden (6 en 13 september) hard nodig hebben om tegen deze bezoekers een kans te maken. Op de eindranglijst bezette Texel vo rig jaar de vijfde plaats die met een beetje goede wil ook nu weer gehaald moet kunnen worden. Het volledige wedstrijdrooster voor damclub Texel luidt: 17 sept.: Texel HDC Den Helder 24 sept.: Texel SNA Heerhugowaard 8 okt.SchagenTexel 22 okt.Tumlust Den Helder-Texel 5 nov.: Texel-EDC Enkhuizen 19 nov.: Damlust N-Scharwoude-Texel 3 dec.: Texel-ZDC 's Zand 17 dec.: Vios Zwaagdijk-Texel 7 jan.: Texel Het Probleem Hoorn Woensdag 14 september: 18.30 u.: Gempo-De Spyker 1 19.10 u.: De Spyker 2-Texel vet. 1 19.50 u.: JKM-Oosterend 1 20.40 u.: Dubbeldik 1-Tex. Boys 1 21.30 u.: Amro-Texel/brandweer Tijdwaarneming: Topido Commissiedienst: C. Kok Donderdag 15 september: 18.30 u.: Texel vet. 2-Texel BI 19.10 u.: Oosterend 3-Tex. Boys 2 19.50 u.: De Zwaan-'t Kompas 20.40 u.: Smullies bar-T./Knudde 21.30 u.: Jelleboog-Texel/Badhotel Tijdwaarneming:Texelse Boys 1 Commissiedienst: H. Ploeger Texel 1 heeft in de wedstrijd tegen het Helderse Watervogels zondagmid dag met 3-1 bakzeil moeten halen. Een en ander gebeurde een beetje te gen de veldverhouding in. Kansen waren er volop maar op de essentiële momenten zag de eilandelijke voorhoede geen kans dc bal in het net te schoppen. Gelukkig kon Marius Banda drie minuten voor tijd de eer nog enigs zins redden. Watervogels stond toen al drie pimtcn voor en beëindigde de ont moeting dan ook met een ruime zege. Bij Texel lieten verschillende spelers zich door het keiharde spel van Water vogels intimideren. Omdat hier niet erg tegen opgetreden werd ontstond nogal veel mondelinge onenigheid. Blijkens zijn latere optreden bleek de scheids rechter zich hieraan te ergeren zodat Texel soms ongewild de dupe werd. Toch kan men van de eilandelijke kant de nederlaag wel voor eigen reke ning nemen. In de loop van de wed strijd deden zich minstens zeven doel- rijpe kansen voor die niet tot punten leidden. Texel begon de wedstrijd tamelijk goed. Door gerichte dieptepasses kwa men Jan de Lugt, Marius Banda, Peter Kikkert en Jan van Bennek om alleen voor het Watervogels doel. Door gehaast te werk te gaan werden al deze kansen om zeep geholpen. De rust kwam met een 10 achterstand omdat na ongeveer een half uur spelen de Watervogels linksbuiten (veel te snel voor Jan Mee- dendorp) doorbrak en uit een onmoge lijke hoek raak schoot. Aad Blom moest korte tijd later wegens een dijbeenbles sure plaats maken voor Nicol Schermer. Na de rust kreeg Texel ruimschoots de mogelijkheid om op gelijke voet te ko men. Peter Kikkert, Jan de Lugt en Ma rius Banda faalden. Watervogels kon via een strafschop op 20 te komen en even later zelfs op 30. Marius Banda wist voor Texel de eer te redden. Het grote gemis bij Texel was het zelf vertrouwen en het gebrek aan kracht in persoonlijke duels waardoor men veel balverlies leed. Het is te hopen dat het zelfvertrou wen er a.s. zondag tegen CSV wel is, anders ziet het er somber uit voor Texel. Op 15 september 1977 van 9.00 tot 16.00 uur gaat H.M. Friesland schieten in sector 045 - 075 graden rechtwijzend met een straal van 9 mijl vanuit het ho ge geleidelicht Nieuwe Haven. Veilig heidsschip aanwezig. „Wat heb je achteraf aan al die narig heid? Peter is driftig en vader eveneens. Ze zouden elkaar misschien in de haren vloegen. We weten 't nu allemaal en gaan over tot de orde van de dag. Ten minste, dat hebben Babs en ik voorge steld. Niet Babs?" De andere vrouw knikt, ,,'t Is vaders vrouw, hij moet ermee leven. Wat niet inhoudt, dat wij haar moeten accepte ren. Dat is een ander chapiter". Pas de volgende morgen, toen Babs nog in bad lag, had Danny gelegenheid te vertellen, dat hij bij Dirk Lefering was geweest. In het bos. En met hem had gesproken. Els is stomverbaasd. En gepikeerd. „Waarom? Waarom heb jij hem opge zocht? Dat heb ik toch zeker niet ge vraagd? Waar bemoei je je eigenlijk mee?" Ze is opeens nijdig. Danny maakt een bezwarend gebaar. „Jij bent mijn zus; wij trokken vroeger ook al met elkaar op. Peter, als oudste, voelde zich. Daarom zochten wij elkaar op. Als soort tegenwicht. Ik mocht je al tijd, dat weet je. Bovendien ken ik je. Ik heb mijn ogen niet in de zak en zie duidelijk, dat jij er onder lijdt. Met an dere woorden: je kunt hem niet uit je gedachten zetten. Al wil je het. Dit zit bij jou al te diep. Bij hem trouwens ook. Enfin, je hebt uit de mond van zijn ex- vrouw de lezing gehoord over de zaak Lefering en ik heb een uiteenzetting ge kregen van de man zelf en die verschilt nogal met wat jij vernomen hebt". En dan geeft Danny door, wat Dirk hem vertelt heeft, zonder ook maar iets te verzwijgen. En hij besluit: „Begrijpelijk, dat die Ada haar verhaaltje deed op een wijze, waardoor haar ex-man zo zwart mogelijk werd afgeschilderd. Wie weet, wilde ze helemaal niet scheiden. Ze weet immers, dat Dirk nu redelijk gesitueerd is, door zijn bezittingen. Behalve zijn land, ook een aantal huizen in Lonne- ker. Tot op zekere hoogte is hij dus een vermogend man". Ze haalde haar schouders op. „Alsof dat bij mij een rol zou spelen", ant woordde ze. „Jazeker, geen hoofdrol, maar wel een rol. Jou kennende. Jij zou niet tegen ar moe kunnen; dan ging je er vandoor. Enfin, je kent nu zijn visie op het geval. Misschien ligt de waarheid in het mid den. In ieder geval, toen die vrouw daar in het bos kwam en met jou sprak de dag dus, dat je hier arriveerde was de man al gescheiden. Ik heb de akte gezien; die is gedateerd op 16 oktober. En jij kwam hier de 29ste". „Die avond.toen we zijn verjaar dag vierden en we beiden onze kop ver loren, had hij 't moeten zeggen. Dat-ie nog niet gescheiden was", weerlegde ze op halsstarrige toon. „Als beiden hun hoofd verliezen op zo'n dag, denk je toch niet meer nuch ter na?" „Nu ja, de volgende morgen dan". „Het is gebeurd, Els. Gedane zaken nemen geen keer. Aan jou de eindcon clusie. Als jij desondanks van mening bent, dat je met die Lefering gelukkig kunt worden, is dat jouw zaak, niet de onze. Babs en ik zullen hem als zodanig accepteren. Wat Peter en zijn vrouw zullen doen.dat moeten we afwach ten. Hij denkt nu eenmaal verschrikke lijk rechtlijnig. Last but not least va der. Nou, die heeft zelf boter op zijn overigens eerbiedwaardige hoofd. Die mag de hand in eigen boezem steken voor wat zijn tweede huwelijk betreft". Maar op het gezicht van Els tekent zich grote verbazing af. „Waar zie je me voor aan? Denk je, dat ik ooit nog naar hem terug ga? Naar Dirk? Zie ik er echt zo gek uit?" (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 5