Spoedig ook herstel van andere straten Lepelaars weg; De Geul weer open m"a" S I SsgSsÉ^SSSS&rrr 5 A Aktievoerders tevreden gesteld SBSSÉBV NMB J®B-girosparejr *Üx?egd voor iedere rekeninghouder. VERVOLG VAN PAG 1 Fietspad Oosterend Gewijzigd aanvangsuur Hervormde kerkdienst Den Burg Kollekte Prinses Beatrixfonds VERVOLG VAN PAG. Gemeenteraad Voor het volgende zomerseizoen zul len de Gravenstraat, Warmoesstraat en een deel van de Molenstraat van nieuwe bestrating worden voorzien. Een stuk van de Kogerstraat (tussen Stenenplaats en De Zes) zal zelfs dit jaar al onder handen worden genomen. Deze mede deling van wethouder Jook Nauta was woensdagavond de verblijdende re- aktie op de protestgeluiden die met name de bewoners van de Gravenstraat hadden laten horen naar aanleiding van de op handen zijnde herinrichting van de Hogcrstraat, Binnenburg en Stenen plaats. Zoals bekend vonden deze bewoners het verfraaien van genoemde voetgan- grsstraten heel wat minder belangrijk dan het opknappen van het slechte pla veisel van de andere straten. Tijdens de informatieavond die het gemeentebe stuur woensdagavond in hotel „De Lin- deboom-Texel" hield, bracht de heer W. Keijzer de grieven naar voren. Ter on dersteuning overhandigde de met kruk ken lopende mevrouw Ran een lijst met 107 handtekeningen. Vooral voor men sen die slecht ter been zijn, is het onge lijke plaveisel een plaag. Schaamte Nauta erkende „met schaamte" dat de aktievoerders gelijk hadden, maar wees erop dat de herbestrating helemaal los staat van de herinrichting. Het een gaat in ieder geval niet ten koste van het an der. De gemeente kon voor de herinrich ting een subsidie van Economische Za ken (50°/o) krijgen en het zou niet juist zijn als men deze kans had laten schie ten. De subsidieregeling is inmiddels ingetrokken; Texel was een der laatste gemeenten die er gebruik van heeft ge maakt. Aan de uitvoering van het her- bestratingsplan is feitelijk al begonnen: in Oudeschild en Oosterend waar de toe stand even slecht is, is men volop aan het werk. Dat de zaak nu in een ver snelling komt is te danken aan de ruime financiële middelen die voor het komen de begrotingsjaar van rijkswege worden beschikbaar gesteld. Individuele wensen Voor de informatieavond bestond gro te belangstelling. Nauta en de ambtena ren die hem vergezelden gaven aan de hand van tekeningen toelichting bij de plannen en toonden zich niet ongene gen rekening te houden met individuele wensen. Ze brachten J. W. B. van der Meer en zijn medewerker P. van Heer waarden naar voren dat het plaatsen van amira-paaltjes voor de winkel in de Binnenburg problemen geeft bij de bevoorrading. Beloofd werd dat getracht zal worden hieraan tegemoet te komen. Ongerief ontstaat uiteraard wel tijdens de uitvoering van het werk, maar de planning is zodoende dat deze tot een minimum beperkt blijft. Rekening zal ook worden gehouden met de belemme ring die de op de Stenenplaats geplande paaltjes geven voor de Ouwe Sunder- klaasoptocht en men zal zich verder nog beraden over de aard en sterkte van de lampen in de „ouderwetse" lantaarns die niet alleen genoemde straten zullen sieren, maar alle centrumstraten van Den Burg. Bij de discussie bleek dat de hardstenen stoepen voor verschillende winkels verre van ideaal zijn; bij regen worden ze spiegelglad wat valpartijen veroorzaakt. Ruw maken is een kostbaar gingen schipbreuk zouden lijden: een jaar lang niets doen aan het onderhoud van de wegen op Texel. Dat bespaart 2 miljoen, precies genoeg voor het fiets pad naar Oosterend. Lesrooster Ouders en leerlingen van de Rijks scholengemeenschap ontdekten na af loop van de vakantie tot hun schrik dat een zodanig lesrooster was ontworpen, dat de leerlingen al om acht uur 's mor gens op school moeten zijn. Henk Beum- kes vond dat volstrekt onaanvaardbaar, vooral voor de kinderen uit de buiten dorpen. Die moeten nu omstreeks zeven uur van huis, wat niet alleen onaange naam is, maar in de duistere winterpe riode ook nog gevaarlijk, vooral op de fietspadloze wegen naar Den Hoorn en Oosterend. Het lesrooster is zonder over leg of inspraak tot stand gekomen. Er is tegen geprotesteerd, maar de rector heeft nog geen reaktie gegeven. Wethou der Jaap Westdorp had ook van het pro bleem gehoord. Ongelukkig is het ook dat slechts een middagpauze van een half uur is uitgetrokken. Ouders zijn hier reeds tegen in het geweer gekomen; mogelijk bestaat voor het college ook aanleiding iets te doen. Weverstraat Het ziet er naar uit dat binnen afzien bare tijd ook het laatste gat in de bebou wing van de Weverstraat zal worden ge dicht. Voor het herstel van het Hofje zijn de tekeningen de deur uit. Als de goed keuring er is kan dirext worden ge bouwd, zo kreeg Fridt Blanken desge vraagd te horen. Ate Rienstra deed het verzoek de door de Woningbouwvereniging te organise ren cursus „Volkshuisvesting" ook voor gemeenteraadsleden open te stellen. kerwei, zodat een der ondernemers het verzoek deed de stoep maar op te breken en te vervangen door een klinkerstraat je. Ook dat kon gebeuren. In dit ver band werd gesproken over het „stoep- recht". De stoepen zijn doorgaans van de huis- of winkeleigenaars, maar de on dergrond is van de gemeente. Wie zijn stoep overdraagt aan de gemeente hoeft niet meer voor het onderhoud te zorgen Andere verkeersrichting Na de pauze bleek dat men op de (plankaart wat betreft de Stenenplaats rekening had gehouden met een toekom stige verandering van de verkeersrich- fting in de Waalderstraat. Het aldaar aangevoerde verkeer zou dan via de Ko gerstraat het centrum weer kunnen ver laten. Om de bocht voor deze verkeers stroom zo breed mogelijk te houden krijgt het middenterrein van de Ste nenplaats op dit punt een vreemde vorm die voor de huidige verkeerssituatie ta melijk hinderlijk is. Nauta beloofde dat aan deze veranderingen niet zou worden begonnen alvorens de verkeersrichting is veranderd. Op een vraag om in de be treffende straten andere bomen dan lindebomen te planten (deze zouden een glad wegdek kunnen veroorzaken) ant woordde Nauta dat gekozen is voor een „niet-slijmende" lindesoort. In verband met opmerkingen over het vernieuwen van allerlei kabels die onder het nu te vernieuwen straatoppervlak liggen kwa men nogal wat vragen aan de orde. Er werd onder andere herinnerd aan het leggen van nieuwe elektriciteitskabels en aardgasaansluitingen. Daarover bleek de gemeente met de betrokken nutsbe drijven al contact opgenomen te hebben. Het kon volgens wethouder Nauta ech ter geen kwaad de bewoners van de hui zen van Binnenburg, Hogerstraat en Stenenplaats op te roepen zelf tijdig aan de bel te trekken omdat anders na af loop van de werkzaamheden de straten opnieuw opgebroken zouden moeten worden. Afremmen Om de snelheid van het verkeer in de betreffende straten af te remmen pleitte de heer H. Segers voor drempels in het wegdek. Het was hem opgevallen dat vooral taxi's nogal eens hard over de Stenenplaats rijden wat voor aldaar ver blijvende passanten bij avond levens gevaarlijk is. Nauta wees er in dit ver band op dat ook de „visuele versmal ling" voortaan remmend op het verkeer zou werken. Er zullen echter zowel bij In tegenstelling tot de normale gang van zaken zal de Hervormde kerkdienst zondag a.s. niet om tien uur maar om half tien beginnen. Men wordt verzocht ook eventuele gasten hierop te wijzen. de Stenenplaats als bij de Binnenburg drempels worden aangebracht. Naar aanleiding van vragen over de planen met Weverstraat en Waalder straat werd opgemerkt dat voor de Waalderstraat een herbestrating in de pen is. Nauta moest toegeven dat het onderhoud van de Weverstraat iets is achtergebleven. Men zit echter met te beperkte financiële mogelijkheden. Vol gens hem was de Weverstraat echter goed berijdbaar. Er was alleen een aan gepaste verlichting nodig van het type dat nu ook in Binnenburg, Hogerstraat en Stenenplaats aangebracht zou wor den. ZATERDAG 17 SEPTEMBER In Den Hoorn wordt het jaarlijkse Hoornder feest gehouden. Aanvang 9.30 uur. Op het programma staan o a. allegorische optocht, wedstrijdpro gramma voor de jeugd, tobbesteken enz. ZONDAG 18 SEPTEMBER De sportvisclub Texel houdt tussen 8.00 en 10.00 uur een viswedstrijd bij paal 9 (Hoomderslag). MAANDAG 19 SEPTEMBER De padvinders van Scouting Texel halen vanaf 19.00 uur oud papier op langs het Schilderend. De afgelopen dagen zijn de borden rond het natuurgebied De Geul wegge haald. Door het betrekkelijk vroege ver trek van de lepelaars is het terrein on geveer twee weken eerder opengesteld dan het vorige jaar. Bezoekers van de uitkijkpost aan de Mokweg hebben kunnen zien dat er de afgelopen maand minder lepelaars in de plas van De Geul zaten dan in voor gaande jaren. Het maximum aantal was dit jaar 31, terwijl er anders wel eens 75 exemplaren bij elkaar werden geteld. Ook op de Schorren waren er deze nazo mer minder dan gewoonlijk. Blijkbaar verbleef een deel van de „Texelse" le pelaars na de broedtijd op een andere plaats. Volgens de bewakers van De Geul hebben er in hun terrein waarschijnlijk 5 paren gebroed, wat in vergelijking met voorgaande jaren aan de lage kant is (1974: 11, 1975: 7 en 1976: 6). In De Müy werd dit jaar echter één nest meer ge teld dan vorig jaar, zodat hettotaal aan tal broedgevallen voor Texel gelijk is aan dat van 1976. Minder zilvermeeuwen Voor het eerst sinds jaren is het aan tal broedende zilvermeeuwen in De Geul iets afgenomen. De cijfers: 1973: 1003, 1974: 1668, 1975: 1696, 1976: 2587 en in 1977: 2215 broedparen. Wel con stateerde men dat er dit jaar meer jon gen vliegvlug werden dan in 1976. Het duurt drie jaar voordat deze jonge zil vermeeuwen zelf gaan broeden; tot die tijd dragen de jongen het bekende „teer- achtige" verenkleed. In vergelijking metde enorme aantal len zilvermeeuwen lijkt de kolonie van de dwergsterns bij De Mok erg klein, 32 broedgevallen, wat iets meer is dan vo rig jaar. Deze vrij zeldzame soort broedt echter meestal in kleine groepjes bij el kaar, zodat de kolonie op Texel naar de gewoonte van deze vogel vrij groot is. De grootste kolonie van de dwergstems in Europa is te vinden in Spanje, waar ongeveer 300 paren bij elkaar broeden! Witte lieuw De bezoekers van De Geul en de Mok- baai tonen telkens weer een grote be- langsteling voor de albino scholekster. Ook dit jaar was de nu 19-jarige vogel weer regelmatig in het gebied te zien. Tot broeden kwam het echter niet. Ove rigens zijn er in het gebied al weer vrij veel trekvogels te zien, met name in de Mokbaai en de Horspolders. Opvallend was dat de eendensoorten smient en wintertaling dit jaar vroeger dan nor maal in vrij grote aantallen aanwezig waren. Een deel van de smienten komt uit de broedgebieden van N.W. Siberië, zodat het wel duidelijk is dat deze vo gels een enorme trektocht achter de rug hebben! Regelmatige bezoekers van het duin hebben kunnen zien dat veel planten er dit jaar uitbundig hebben gebloeid. Vooral het (witte) duinroosje was mas saal. aanwezig. Door het nogal sombere weer raakten de bloemen minder snel uitgebloeid dan normaal het geval is. Honing Ook de heide heeft er dit jaar prach tig bijgestaan, tot groot genoegen van de imkers. Men was bijzonder te spreken over de grote hoeveelheid honing die door de bijen was verzameld. Het is in teressant te weten dat enkele Veluwse bijenhouders een deel van hun kasten jaarlijks naar Texel brengt omdat de heide hier meestal veel rijker honing draagt dan in het binnenland. In het kader van een landelijk onder zoek naar botulisme werden het hele sei zoen in De Muy en De Geul monsters genomen om na te gaan of en in welke mate botulismebacteriën in de modder van de plassen in deze gebieden aanwe zig waren. Enkele malen werd de aan wezigheid van deze bacteriën aange toond. Overigens is dit feit op zich niet verontrustend; het gevaar ontstaat eerst als deze bacteriën massaal voorkomen. De bedoeling van het onderzoek is na te gaan onder welke omstandigheden ze zich explosief gaan vermeerderen. Men hoopt in de toekomst te kunnen voor spellen wanneer er gevaar voor het uit breken van botulisme gaat optreden. In zo'n geval kan men o.a. door het oprui men van kadavers proberen deze ramp te voorkomen. Momenteel worden alleen nog in het (afgezette) gebied van De Muy excursies georganiseerd. Belangstellenden dienen zich op te geven aan de balie van het Natu,urrecreatiecentrum (telefoon (02228) 741). Hier kunnen ook verdere inlichtin gen worden verkregen. 9 neenmaand -tndatalfesz^ whe7\'MJRWerinf',rmato vernet iNjMB -girosparen. mevrymej mmste 400 gulden te bedragen. fiOpenvoormijeen «MB-girospaarrekening. onplaats handtekening. b'J minderjarigen moet ouder of v'oogd mede ondertekenen) 'nkmisen wat geu enst is Jnilf couP°n°igefrankeerde i enveloppe zenden aan; NMB h Antwoordnummer 131. Amsterdam Om 20.00 uur begint in het Eierlandsc Huis te De Cocksdorp een creatie avond van de Plattelandsvrouwen De Cocksdorp en Eierland. DINSDAG 20 SEPTEMBER In de Burgemeester De Koninghal wo om 20.00 uur een najaarsmodeshi gehouden. VASTE DATA Iedere zaterdagmiddag 16.00 uur tr nen in de Dennen. Start bij camp; Dennenoord aan de Grensweg. Iedere dinsdagmiddag trimuur in Dennen. Plaats: eerste parkeerpla: rechts aan de Nattevlakweg. Aanvi 14.00 uur. Elke vrijdagavond om 19.30 uur opwt kingssamenkomst in De Schakel de N.H. kerk Den Burg. In het gebouwtje van de Hervormde f meente te De Cocksdorp kunnen ie<j re donderdag boeken worden gelee van 15.30 tot 16.30 uur en van 19 00 20.00 uur. Elke woensdagavond kunnen liefhe bers volleyballen in De Bijenkorf Oosterend, aanvang 19.30 uur. Iedere derde donderdag van de maa: spreekuur van het FNV in het zaait van de Doopsgezinde gemeente in Kogerstraat. Urgente gevallen: belt (02220) 3493 of (02220) 4117. Volgende week zal op Texel een lekte voor het nationale Prinses Bcatn fonds worden gehouden. Deze oorspro; kelijk als polio-fonds gestichte instellu, heeft tot doel gelden in te zamelen vo hen die lijden aan een tiental lichameli ke handicaps. Het Prinses Beatrixfonds verleent nanciële hulp aan mensen die aan verschijnselen van kinderverlammi lijden. Verder aan spastici en mens met spina bifida (open rug), multij sclerose, spierdystrofie en andere spie ziekten. Met ingang van dit jaar gee men ook hulp aan mensen met de ziek Chorea van Huntington, een erfelijk ziekte waaraan naar schatting 1200 Ni derlanders het slachtoffer zijn gewo: den. In totaal verstrekte men daaras 1,8 miljoen. Daarnaast geeft men me; individuele hulp waarvoor vorig ja ruim 2 miljoen gulden kon worden getrokken. Van dit totaalbedrag we 38°/o aan gemotoriseerde vervoermidd- len uitgetrokken en ruim 24% aan i: richtingen en aanpassing van woninge: Een ander deel werd besteed voorzieningen voor vakantiereizen, ft Prinses Beatrixfonds had vorig jaar onkostenpereentage van 15%. Erg als men beseft dat in dit bedrag de k< ten voor pand, personeel en alle kosl voor het bureau en voor de propagant samengevat zijn. de aanbesteding zal wel blijken of aannemer het gebouw daarvoor ook k maken, aldus wethouder Jaap Westdoij Er is nog geen beslissing genomen c< het verzoek om het vrijkomende kleq terschoolgebouw voor het peutersp* zaalwerk te bestemmen. Slechte CV De centrale (blok)verwarming van 34 bejaardenwoningen aan het Jai Difkszoord en de 16 bejaardenflats aa de Willem van Beierenstraat moet woij den vervangen. Hoewel de installati nog maar vijf jaar in gebruik is verk ren de twee ketels in het ketelhuis slechte staat terwijl de ringleiding ini grond op verschillende plaatsen zeil zeer slecht is. Het is tijdrovend en kostbaar om cl leiding op te graven om de slechte pie ken te repareren. De woningbouwve: eniging heeft dan ook moeten besluit-- de 34 bejaarden woningen van apart gasgestookte gas CV-ketels te voorzie De flats aan de Willem van Beiere; straat blijven aangesloten op het ketel huis, maar de ketels zullen door t nieuwe gasgestookte ketels worden verj vangen. De vereniging heeft bij de Mie denstandsbank ƒ141.119,82 geleend dit werk te kunnen uitvoeren. Door aanspreken van de reserves is men ec-bj ter tot een zodanige financiering geki men dat de huurprijs per woning maand met slechts ƒ1,65 stijgt. Wethouder Jan Zuidewind gaf toe het vroegtijdig „verrot" zijn van de is| stallatie nogal triest is, temeer daar ei moet worden gerekend dat de soortge lijke installatie van de 99 woningen ei Bemhardlaan, Lieuwstraat en Tjakka straat ook spoedig moet worden ven gen. De gemeenteraad ging akkoord rr het geven van garantie op de gevraagd geldlening. Het college maakte er gee geheim van dat het op die medewerkte al had gerekend. Om voor de winti klaar te zijn, mochten de werkzaamh den al beginnen. Straat Voor de herinrichting van de Hoge?] straat, Stenenplaats en Binnenburg voetgangersgebied is ƒ35.000,méér dig dan oorspronkelijk was gera; Door het goedkeuren van een bei. tingswijziging ging de raad daarmee ak koord. Naar aanleiding daarvan infor meerde Jan Witte ongerust of het gel' dat nu voor de verfraaiing van genoemp de straten wordt uitgetrokken, niet koste gaat van het zo noodzakelijke he' stel van de andere straten in Den Burj en enkele andere dorpen. Hij herinnerd eraan dat de burgemeester bij oJ ambtsaanvaarding in het vooruitziet heeft gesteld dat de straten zullen wo? den verbeterd. „Maak het in orde voo' dat u afzwaait".

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 2