1 Voor het weekend Fors pakket creativiteits cursussen voor het komende winterseizoen vwou.: LAND BOUW ,75 Redelijke prijzen akkerbouwgewassen WAT IK. Le' Onderwijs vroeger Arisen Groene Kruis: Tandartseü Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten Sociaal voelend zei u Wie weet meer over Klaas Hille? Zuigelingenbureau Engelse conversatielessen voor ouderen op Texel Koersen vreemde valnla Tweede blad Texelse Courant vrijdag 16 september 1977 iij Het aantal zonne-uren tijdens de groeiperiode was gering evenals de hoe veelheid neerslag maar toch zijn de kor relopbrengsten van de granen redelijk. Ernstige verdroging is er niet opgetre den maar er kwamen veel meer ziekten in de graangewassen voor. Doordat de lichtintensiteit minder was hadden de meeste gewassen meer blad en stengel gevormd. De gele roest nam in de mees te wintertarwerassen ernstige vormen aan wat later gevolgd is door afrijpings- ziekten. Deze gewassen hebben dan ook een erge donkere kleur gekregen. De bespoten percelen hebben wel een ho gere opbrengst gegeven. Diepgespitte percelen gunstiger Bijna alle gewassen op de diepbe werkte percelen hebben een hogere op brengst gegeven dan de gewassen op niet bewekte vergelijkbare percelen. Al leen in pootaardappelpercelen is de op brengst wel eens lager als op niet be werkte percelen. De oorzaak is dan te rug te voeren op te weinig bemesting en een te slechte beworteling naar de on dergrond. Bij onderzoek blijkt dat deze gewas sen een beperkt wortelstelsel hebben dat niet dieper is gegaan dan ongeveer 20 cm onder maaiveld. Hier vinden deze plantenwortels reeds een storende laag waarvan de weerstand te groot is om er door te dringen naar het grondwater. Zomergerst De gerstopbrengst ligt tussen de 3500 kg en 6000 kg per ha. De laagste op brengst werd geoogst van percelen ivaarin het gerstgewas strepenziekte is waargenomen. De hoogste opbrengst was vaneen perceel diepbewerkte grond uit de polder Eierland. De gemiddelde oogst ligt rond de 5000 kg per ha. De winter- gerst kwam ook aan een opbrengst van 5000 kg per ha. De korrel van dit gewas was erg mager wat duidt op een te snel le afrijping mede veroorzaakt door de lantasting van bruine roest en meel- iauw. Wintertarwe Bij de wintertarwe liggen de meeste >ercelen met een opbrengst van 5000 ig tot 6000 kg per ha. Wel bestaat de ndruk dat de gespoten percelen tegen jele roest en afrijpingsziekten tot een ïogere opbrengst komen dan de niet be- ;poten percelen. Graszaad De verschillen bij de graszaadopbreng- sten per ha waren vrij groot, mede ver- >orzaakt door de droogte. De opbren gen variëren van ongeveer 1000 kg tot •uim 2000 kg per ha bruto zaad. Evenals bij de graangewassen kwa len de diepbewerkte percelen met ho- jere graszaadopbrengsten. Pootaardappelen Aangenomen wordt dat de opbreng- iten van de pootaardappelen tussen 20 ;n 25 ton per ha zullen liggen. Vooral de atere rassen hebben een te korte groei- >eriode gehad waardoor deze aardappe- en niet tot normale opbrengsten kwa- len. De vroege rassen hebben hogere >pbrengsten per ha gegeven met grote verschillen in opbrengsten per bedrijf. De suikerbieten hebben nog een ach terstand in groei met het vorig jaar. Uit de monsterneming blijkt dat zowel de wortelopbrengsten als ook het suiker gehalte onder het meerjarig gemiddelde liggen. Gelukkig liggen de bieten de laatste week niet erg slap van de droog te waardoor een deel van de achterstand ingehaald kan worden. Bietenmoeheid Op steeds meer bedrijven blijkt dat het bietencystenaaltje in te grote aan tallen in de percelen voorkomt. Vooral op bedrijven waar binnen drie jaar met boeten op het zelfde perceel wordt te ruggekomen. Ook geeft een gewas stop- pelknollenzaad dezelfde vermeerdering aan bietencystenaaltjes als een gewas bieten. Dit is uit onderzoek in Wage- ningen bij de Plantenziektekundige Dienst gebleken. Bedrijven die een goe de opbrengst van bieten verlangen die nen een keus te maken tussen de ver bouw van bieten en raapzaad. Beide ge wassen in een te nauw bouwplan geeft onherroepelijk problemen voor de toe komst t.a.v. de opbrengsten. Grondontsmetten Er bestaat een mogelijkheid om de aaltjes te doden door een grondontsmet- ting. Hiermee wordt de grond weer „schoon" gemaakt van moeheidsver- oorzakende aaltjes. Op het bedrijf van de heer C. Bakker, Alexanderhoeve, P.H. Polder, is een der gelijke grondontsmetting uitgevoerd en het resultaat is fantastisch. Voor de ont smetting groeide op het perceel geen normaal gewas bieten maar nu staat er een zeer goed perceel suikerbieten. Hier worden de gemaakte kosten van het ont smetten ruimschoots goedgemaakt door het bietengewas. Meerdere percelen Veel meer percelen komen voor een frondontsmetting in aanmerking. Dit is niet alleen voor het bietencystenaaltje maar ook voor vrij levende aaltjes die op een aantal percelen vrij grote schade aanrichten in de gewassen aardappelen en suikerbieten. J. Koolhof BBCVP^ ¥U4l£ZEHS-Buro< VERAJ<TWOORDEU<KHHP CO< Off RSQAKTS 'JSt-fS «EVEN WM LUHBB- SUTB» VOWKTWOOWIELIJKHEtt) «N OE flOWT» Het stuk van de heer Oskam over het onderwijs in de krant van vrijdag geeft mij aanleiding tot enkele aanvullingen en verbeteringen. Allereerst de schoolreisjes Ik ben nog in het bezit van enkele foto's van die reisjes naar Bergen, waar behalve mijn vader ook op staan o.a. mevrouw Bos wijk, mevrouw Room-Wilkeshuis en P. Kiel. Deze reisjes werden gedaan na 1910, toen de lagere school en de school voor Mulo onder één hoofd verenigd werden op 1 september 1910, nl. mijn vader, die reeds vanaf 1 november 1893 hoofd was van de school voor Mulo. (De heer C. A. de Braai was tot 1-9-1910 hoofd van de lagere school). Vóór mijn vader was de heer Jac. P. Thijsse hoofd van de Mulo school, vandaar zijn be langstelling voor Texel. Dan over de heer Klimp. Voor deze was de heer H. Visser hoofd in Zuid Eierland en gaf 's winters elke zaterdagmiddag een land- bouwcursus aan Den Burg. Toen de heer Visser benoemd werd aan de lagere landbouwschool in Schagen werd de heer Klimp zijn opvolger in beide be trekkingen. J. M. Kuiper-Groenewold, Heerenveen Uitsluitend voor spoedgevallen. Van vrijdagavonds 20.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter BARNARD, Oosterend, telefoon (02223) 234. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Van vrijdagavond 20.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. MANNESSEN, Schoorwal 45, Den Burg, tel. (02220) 3242. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Alleen voor spoedgevallen telefoon 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, tel. (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag 18 september 1977: HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur drs. Leppink. De Cocksdorp 10.00 uur, drs. Boek uit Den Helder. Den Hoorn 9.30 uur ds Hoekstra Viering H. Avondmaal. Kollekte medische zending. De Koog 11.00 uur ds. Hoekstra De Waal. Dienst samen met De Koog. Oosterend 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout. Oudeschild 11.00 u. ds. Van Zijll- Langhout. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Douwes Viering H. Avondmaal. Tijdens de hele dienst is er kinderne- vendienst voor alle kinderen tot 12 jaar. 19.30 uur ds. Douwes. Viering H. Avondmaal en Dankzegging. Oosterend 9.45 uur ds. De Boer 17.00 uur ds. De Boer GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 uur Dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Kuitse. Uitzending via „De Lichtboei". ROOMS-KATHOLIEKE KERK Weekend 17 en 18 september 1977: Den Burg zaterdag 19.30 uur Uitzending via „De Lichtboei" zondag: 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild zondag 10.45 uur Den Hoorn zondag 9.15 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur Oosterend: zondag 19.00 uur JEHOVAH'S GETUIGEN in het Rode Kruisgbouw Jonker straat, Den Burg. 10.15 uur Lezing 11.15 uur Wachttorenstudie. Het aantal woningzoekenden op Texel bedraagt 188 (een gezin telt voor één). Dat betekent dat je nul op het rekest krijgt als je de huisvestingsambtenaar om woonruimte vraagt. Logisch, de man kan niet anders met zo weinig perspec tief in dit gemeentelijke beleid. Boven dien geven de Texelse verhuurders de ge meente niet veel hulp op dit gebied. Prijzen worden onnodig a-sociaal opge dreven onder het motto: de toerist be taalt genoeg en in het wintertje schra pen we nog wel wat bij de Texelaars Het is al vaak gezegd: jonge gezinnen worden de dupe. ƒ350,voor een ver bouwde garage is op Texel niet vreemd. Dat er nog steeds geen aktiegroep voor huisvesting is (zoals in veel steden) mag verwondering wekken. Plannen in deze zijn gelukkig in de maak. Dat wij dat gelukkig vinden ligt voor de hand, want wij gebruiken een bestelauto als woning omdat normaal onderdak niet was te vinden. Hans Oosterhof, Jetty Dekker, Ford Transit, De Koog. - - Pure broodnijd Het ingezonden stuk van de heren Hutjes en Van der Star bestaat uit pure leugens. Dat ik geen ervaring zou heb ben is belachelijk. Ik ben op een schip geboren en heb praktisch mijn hele le ven gevaren, niet alleen in binnenwater maar ook drie jaar op het wad bij Dirk Schagen. En drinken doe ik nauwelijks. Op de dag van het conflict had ik van mijn gasten twee pijpjes gekregen die nog niet eens helemaal waren leegge dronken. Dat kan ik met getuigenver klaringen bevestigen. Die beschuldiging accepteer ik dan ook beslist niet en woensdagochtend heb ik dan ook een aanklacht wegens smaad ingediend bij de politie. Van een bijna-aanvaring weet ik niets en de „aanvaring" bestond hieruit dat de schepen elkaar door de zuiging met de zijden raakten, waarbij alleen wat verf werd beschadigd. De deuk zat er al voor die tijd. Alleen al uit het feit dat de schepen elkaar langszij raakten komt naar voren dat van een bewuste aanvaring geen sprake kan zijn. En wat het handgemeen achteraf be treft: Hutjes was de man die de eerste klap uitdeelde. Getuigen kunnen dat be vestigen. De hele kwestie is niets anders dan broodnijd. Als ik uitvaar en een paar passagiers méér aan boord heb, zien de heren blauw van afgunst en staan ze te tellen of er misschien meer zijn dan vol gens de vergunning is toegestaan. Hutjes doet alsof hij zoveel ervaring heeft. Waarom moet hij dan studeren voor een vaarbewijs en heeft de ge meente hem een proeftijd van één sei zoen gegeven? Als hij zo ervaren is hoeft dat toch niet? Het incident is een van de pogingen om mij eruit te drukken. J. H. van Wanrooij, Haven 5 Oudeschild - - Bij het samenstellen van de stamboom van de familie Hille ontdekte ik dat mijn overgrootvader, Klaas Hille, vanaf 1851 „heel- en vroedmeester" dok ter) is geweest te Oosterend. Hij had ze ven kinderen die allen te Oosterend zijn geboren. Wie mij meer over deze Klaas Hille zou kunnen vertellen zou ik zeer erkentelijk zijn. Ik denk hierbij aan in lichtingen op het gebied van foto's, lek- tuur of „horen-zeggen" enz., enz. Wel licht kan wat nadere informatie van mijn kant tot meer klaarheid omtrent Klaas Hille en zijn gezin leiden. Een van de kinderen van Klaas Hille t.w. Kees Hille studeerde voor dokter te Leiden; daarna trouwde hij op 12 maart 1889 met.een Texelse, Gerbregdina Koning. Kees Hille hield erg veel van Texel; in een van zijn brieven noemt hij het „een klein paradijsje op aarde". In 1889 vertrekt hij met zijn vrouw naar Indië, maar ze blijven zich voor Texel interesseren, want in 1894 lezen zij nogde Texelse Courant. Gerbregdi na Koning is helaas in het verre Indië aan cholera gestorven en heeft haar ge boortegrond, waar zij toch altijd nog naar verlangde, niet meer teruggezien. Hun zoon Nico Hille ging in de twin tiger jaren graag naar Texel om er zijn neven en nichten te bezoeken; daarna vertrok ook hij met zijn vrouw naar Indië. Ikzelf ben de dochter van deze Nico Hille en hoop door middel van deze in gezonden brief iets meer over de ge schiedenis van mijn familie te weten te komen. Hopelijk kan iemand mij hierbij helpen. Mevrouw T. de Ruiter-Hille, Plataanweg 49, Zaandijk. De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zit ting heeft. De tijden zijn als volgt Dokter Siebinga, dinsdag 20 september om 14.00 uur. Dokter Barnard, woensdag 21 september om 13.30 uur. Ook dit jaar wordf rond 1 oktober weer een begin gemaakt met een groot aantal cursussen van allerlei aard. Belangstellenden hiervoor kunnen zich door middel van bijgevoegd formulier aanmelden. Deze opgave dient zo spoedig mogelijk (maar voor 23 september) te worden gestuurd naar de af deling culturele zaken op het raadhuis. Bij diverse cursussen is het de bedoe ling dat de cursusleiding met de cursis ten overlegt over plaats, dag en tijd van de lessen. Men zal dan ook de cursus duur en indien noodzakelijk de opzet van een en ander bespreken. Hierover zal men te zijner tijd nader bericht ont vangen. De cursussen gaan alleen door als er voldoende aanmeldingen zijn. De kosten bedragen ƒ50,per cursus ex clusief cursusmateriaal. Het gehele pak ket is georganiseerd door de commissie vormings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen, de commissie creativiteits- bevordering en de stichting Texelse sportraad. Cursussen georganiseerd door de com missie vormings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen. O Engels voor gevorderden, docent A. v. Veen (4e jaar). O Engels voor gevorderden, docent A. v. Veen (2e jaar). O Engels voor gevorderden, docent A. v. Veen (3e jaar). O Duits voor gevorderden, docent P. v. Bruggen. O Cursus spelen met muziek, docent H. Mulder. O Wegwijs in het lezen en in de biblio theek, docente mevr. Harting. O Kinderboeken, de cursus wordt gratis aangeboden door de bibliotheek. Do cente mevr. J. de Vlas-de Jong. O Alternatieve voeding, docente mevr. G. Jongkind. De cursus zal overdag gegeven worden. Naast het vegetaris me zullen andere alternatieve vormen van voeding aan bod komen. Voor de beginnerscursussen Duits, En gels Frans en wiskunde kan men zich in verbinding stellen met de avond Mavo. Cursussen georganiseerd door de Stich ting Texelse Sportraad onder auspiciën van de Nederlandse Sportfederatie, af te sluiten met een door het Ministerie van CRM erkend examen: O Algemene basisopleiding voor mensen werkzaam in de sport zonder enige opleiding in deze richting, zo wel voor bestuurders als praktisch leidinggevenden. Start begin januari, te geven door de heren S. Dros en J. J. de Kleijn. De cursus omvat 12 les sen van 2V2 uur. De kosten zijn ƒ60, per cursist inclusief het cursusboek. O Jeugdsportleider. Het doel van de op leiding is de cursisten voor te berei den op de taak leiding te geven aan alle andere aktiviteiten in de sport vereniging dan de sportbeoefening zelf en van begeleider bij wedstrij den. Voor het volgen van de cursus is het bezit van het diploma algemene basisopleiding verplicht. De cursus omvat 14 lessen van 2V2 uur en start 1 april. De kosten bedragen 65,per cursist (inclusief lesmateriaal). Er is nog een aantal andere cursussen in voorbereiding dat zo mogelijk in ja nuari van start gaat. Hierover zal in december meer bekend gemaakt wor den. Ondergetekende, naamgeboortedatum adres: telefoon geeft zich hierbij op voor de volgende cursus(sen). (Rondje voor bedoelde cursus zwart maken). Als meerder personen belangstelling hebben voor een bepaalde cur sus, graag even het aantal personen voor de bedoelde cursus aangeven Ondergetekende zou verder graag zien dat voor de naaste toekomst de volgende cursussen zouden worden overwogen: (hier uw suggestie in te vullen): Texel, Handtekening. Cursusprogramma te starten in januari 1978. O Haken gevorderden, 6 lessen, docente A. Bakker-de Grave. O Edelsmeden gevorderden, 12 lessen, docente M. v. d. Meent. O Silhouetknippen van papier, begin ners, 6 lessen, docente N. J. v. Wezel- Laan. De cursus wordt eens in de 14 dagen gegeven. Materiaalkosten ƒ20,—. O Poppenkastpoppen maken, 8 lessen, docente J. de Visser. O Surinaams koken gevorderden, 6 les sen, docente C. de Ruiter. In voorbereiding zijn nog de cursussen klusjes in huis, koken voor mannen, fil men voor beginners en kinderspeelgoed maken. Hierover komt zo snel mogelijk in december nader bericht. Voor zover de cursusplaats nog niet is vermeld zal dit aan de hand van de aanmeldingen gebeuren. Na het succes van Engelse conversa tielessen 110 deelnemers van 55 jaar en ouder in Den Helder zal op ver zoek van enkele Texelaars binnenkort ook een cursus Engelse conversatie ge start worden in de „Hollebol", Burgwal 32 in Den Burg. Het is de bedoeling in 20 lessen van een uur per week de eer ste mondelinge vaardigheden ei gen te maken en wel onder leiding van de heer A. van Veen. Voor ouderen van 55 jaar en ouder bedragen de kosten 1,75 per maand. Jongeren die ook in teresse hebben betalen 55,voor de hele cursus. Belangstellenden kunnen op de spreek uren van projectleider Henk Cooper (elke dinsdagmorgen van 10.00 - 12.00 uur) in de „Hollebol" zich opgeven of nadere informatie verkrijgen. Ook bij het Centraal Bureau van de Stichting, Sluisdijkstraat 83 - 85, Den Helder, tele foon (02230) 24949 kan men voor infor matie terecht. Bij voldoende deelname zal de cursus starten op dinsdag 4 ok tober a.s. (van 10.15 - 11.15 uur). Westduitse marken 100 ƒ104,25 Franse francs 100 48,75 Belgische francs 100 6,72 Zwitserse francs 100 ƒ102, Zweedse kronen 100 49,25 Oostenrijkse schillingen 100 14,79 Amerikaanse dollars 1 2,42 Engelse ponden 1 4,19 Italiaanse lires 10.000 26,75 Cursussen georganiseerd door de com missie creativiteitsbevordering. Kosten ƒ6,50 per les 2 uur .exclusief mate riaalkosten. O Raamweven beginners, 5 lessen, do cente A. Kamstra. O Macramé beginners, 6 lessen, docente A. Kamstra. O Macramé vervolgcursus, 6 lessen, do cente A. Kamstra. O Macramé beginners, 6 lessen, docente A. Bakker-de Grave. O Macramé vervolgcursus, 6 lessen, do cente A. Bakker-de Grave. O Batikken beginners, 5 lessen, docente mevrouw Bakelaar. O Edelsmeden beginners, 8 lessen, do cente M. v. d. Meent. O Tekenen basiscursus, 8 lessen, docent F. Voskuil. O Tekenen stillevens, 8 lessen, docent F. Voskuil. O Kerstkaarten maken, 3 lessen, docent F. Voskuil. O Boetseren, 8 lessen, docent F. Vos kuil. O Tekenen, 8 lessen, docente N. Koom- Kikkert. Onderwerpen en inhoud cur sus wordt nader in overleg met cur sisten bepaald. O Kantklossen, docente mevrouw Laan. Voor nadere informatie kan men zich met mevrouw Laan in verbinding stellen. Telefoon (02220) 2126. O Haken beginners, 6 lessen, docente A. Bakker-de Grave. Het aanleren van de grondbeginselen van het ha ken. O Naaien voor beginners, 8 lessen, do cente A. Kikkert. O Naaien vervolgcursus, 8 lessen, do cente A. Kikkert. O Hindelooper schilderwerk, 6 lessen, docente mevrouw Licht. De cursus zal overdag worden gegeven. Men be hoeft voor deze cursus geen tekenles te hebben gehad. De kosten van de benodigde materialen zullen ƒ60,belopen. O Bloemschikken, 5 lessen, docente me vrouw Nijman. Er wordt gewerkt met tuinbloemen ep wilde planten. O Spinnen beginners, 3 lessen, docente B. Monen-Waldus. De cursisten moe ten in het bezit zijn van een goed spinnewiel. O Indisch koken beginners, 8 lessen, docente mevrouw Soewito. O Indisch koken gevorderden, 8 lessen, docente mevrouw Soewito. O Surinaams koken beginners, 6 lessen, docente C. de Ruiter. O Stofverven, 3 lessen, docente R. T. v. d. Werf-de Meijere. Verven van stof fen middels de afbindtechniek. Afhankelijk van de belangstelling kun nen deze cursussen ook in het program ma te starten in januari 1978 worden op genomen.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 5