assrcsstr— Groen Ywarts Texelmhet harL, - RSG scholieren uit protest het dak op „SCHATGRAVERS'' OOK OP TEXEL AKTIEF Koger kleuterschool straks bejaardencentrum? Boos over afgelasting werkweek FEDERATIE RICHT VERZOEK TOT B. EN W. f Havenrestaurant Texel j Burgerlijke stand M. Mantje sprak voor Vrouwengilde Aanrijding op veerhaven Jongen bekent diefstallen 8ui**NU»«i T E X E LS E WiCOURANT Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooy Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Verschat dinsdags an vrijdags. Redaktie: Harry de Graaf. Pelikaanweg 75 De (~Y CT* 1*1*1 X P°8t9'r° Abonn<,m.nup,lj. ,0.30 p. kw. VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1977 OPLAGE 5300 91e JAARGANG No. 9213 10 PAGINA'S Omdat de schoolleiding had besloten ?de werkweek naar Londen of Parijs af te gelasten, kwamen de leerlingen van ■de vierde klasse van Mavo 4 van de Rijksscholengemeenschap woensdagoch tend in staking. Ze weigerden naar hun leslokalen te gaan maar klommen voor zien van spandoeken op het dak. Som maties om er direkt af te komen wer den genegeerd. De schoolleiding deed verder geen pogingen in de verwachting dat de jongelui er spoedig wel genoeg van zouden krijgen. Zo liep het inder daad af. Na twee uur werd besloten de lessen weer braaf te gaan volgen, omdat de demonstratie inmiddels genoeg aan dacht had getrokken. Wat deze gebeurtenis opmerkelijker maakte dan een gewoon schoolrelletje, was dat tenminste twee van de leer krachten de aktie openlijk steunden. Ook zij vonden het „geen werk" dat de werkweek niet mocht doorgaan. Ieder jaar Het is gebruikelijk dat de leerlingen jaarlijks op werkweek gaan, meestal naar het buitenland. Onder leiding van de leerkrachten worden dan excursies gemaakt die kunnen worden beschouwd lis ondersteuning van de in schoolver band opgedane leerstof Ook het ont spannende element wordt meestal niet verwaarloosd zodat de leerlingen zo'n werkweek als een interessant uitje be schouwen. De kosten komen voor reke- mng van de ouders en deelname is dan ook vrijwillig. De werkweek naar Parijs en/of Lon den (er zou in twee groepen worden ge reisd) zou begin oktober worden gehou- 3en. De zaak werd echter afgelast, zo vertelde ons conrector H. Heetveld, toen bij ontvangst van de opgaveformulieren bleek dat een aanmerkelijk deel van de ouders bezwaren had: 15 van de 77 kin leren zouden niet meegaan. Bij het me- 'endeel van de weigeraars speelden fi- ïanciën een rol. De uitgaaf van min stens ƒ250,kon men zich niet permit teren. Aangezien de schoolleiding van Bnening was dat de kosten in die geval- Ben niet door de school konden worden Bedragen, werd besloten van het reisje af te zien. Toch laten door gaan zou ■betekenen dat „arme" leerlingen zou- len moeten achterblijven, wat als pijn lijk en ongewenst werd beschouwd. Andere redenen De leerlingen namen daarmee echter f verse mosselen telefoon (02226) 310 t rv 1 5.® ~s\ V geen genoegen. Ze geloofden niet in het aangevoerde argument en veronderstel den dat andere redenen een rol hebben gespeeld. Uit het feit dat veel te laat was begonnen met de voorbereidingen van de werkweek konkludeerden ze dat de leraren die als begeleiders zouden meemoeten, er geen zin in hadden. Een lerares die het met de stakende leerlin gen eens is, vertelde ons van mening te zijn dat de werkweek moet doorgaan omdat het een verlengstuk van het on derwijs is. Het schoolfonds moet krach tig genoeg zijn om ouders die het niet kunnen betalen, geheel of gedeeltelijk tegemoet te komen. van 7 tot en met 20 september 1977 Geboren: Vera, dv. Pieter C. Blom en Johanna M. de Graaf; Lisette Merlijn, dv. Jan Schraag en Wilhelmina J. Haak; Wout, zv. Robert Haak en Jannetje B. Vlaming. Ondertrouwd' Adriaan W. Westerla- ken en Maria C. van Beek; Andreas J. Keesom en Hendenka Maas; Comelis J. Hooijschuur en Elisabeth M. A. Witte; Dingeman Imhof en Johanna D. Zijm; Jozeph Hillen en Maria E. Ellen; Jaco bus C. H. Randsdorp en Margaretha C. E. Witte. Overleden: Maarten Dijker, oud 74 jaar, wonende te Den Hoorn; Gerard J. Bakker, oud 28 jaar, wonende te De Koog; Simonnetta Eelman, wv. Van der Slikke, oud 66 jaar, wonende te Den Burg; Guurtje Blokker, wv. Zijp, oud 80 jaar, wonende te Den Burg; Maarten Witte, oud 83 jaar, wonende te Den Burg; Theodorus R. Hin, oud 77 jaar, wonende te Den Burg. Het Katholiek Vrouwengilde startte woensdagavond de aktiviteiten voor het nieuwe winterseizoen met een causerie door de heer M. Mantje van Staatsbos beheer. De bijeenkomst vond plaats in de „Witte Burcht" en werd door onge veer 90 belangstellenden bezocht. Tijdens een anderhalf uur durende uitleg ging de heer Mantje aan de hand van dia's in op de werkzaamheden van Staatsbosbeheer. Hij behandelde onder meer de verschillende Texelse natuur gebieden zoals Hors, Geul, Mokbaai en Hogeberg. Tevens werd de aanleg en de fauna van het Texelse bos besproken. De heer Mantje deelde mee dat dit jaar ongeveer 10.000 mensen de verschillende excursies van Staatsbosbeheer hadden gevolgd. De volgende informatieve avond die het Katholieke Vrouwengilde belegt is op maandag 17 oktober en wordt ge houden in de kantine van de LTS aan de Emmalaan. Hiervoor zal de heer P. B. R. Kuilman van het huis „L'Oréal" naar Texel komen. Hij geeft nadere uitleg op het gebied van huid- en haarverzorging. Bij een aanrijding op 't Horntje liepen woensdagochtend twee auto's lichte schade op toen een van hen een voor- rangsfout maakte. J.S. uit Den Burg ver liet met zijn blauwe Daf de parkeer plaats bij de haven en verleende daarbij geen voorrang aan J.K. uit Den Burg die over de Pontweg reed. Zowel de Daf als de groene Renault van J.K. liepen deuken en lakschade op. De bestuurders kregen geen letsel. Het bestuur van de Federatie Texel van de Bejaardenbond heeft het ge meentebestuur gevraagd de kleuter school van De Koog als bejaardensoos in gebruik te mogen nemen. Het schoolge- bouwtje komt binnenkort vrij omdat een nieuwe 2-klassige kleuterschool aan de bestaande Lubertischool wordt toege voegd. De bejaarden van De Koog ma ken thans gebruik van De Kaaps-nol, maar in de praktijk is dat erg bezwaar lijk. Voor vele bejaarden is het ondoen lijk de klim over het hoge duin te ma ken zodat ze voor het soosbezoek nood gedwongen van de auto gebruik moeten maken. Zoals bekend zijn de bejaarden niet de eerste gegadigden voor het vrijkomende Mierennest-gebouw. De leiding van het peuterspeelzaalweerk in De Koog heeft er al eerder om gevraagd. Een beslissing is nog niet genomen. Het is niet uitge sloten dat een regeling wordt getroffen waardoor beide leef tij dscategoriën van het gebouw gebruik kunnen maken. Geen restgroep Voorzitter S. de Waard van de Texelse federatie wijst in zijn verzoek op de rol die het gebouw kan spelen bij bevredi ging van immateriële behoeften van de bejaarden. In financieel opzicht hebben de ouderen niet meer zoveel te klagen, maar ze worden nog te weinig begeleid en geïnformeerd met betrekking tot de ingrijpende veranderingen die het be jaard worden voor hen betekent. „Voor komen moet worden dat bejaarden on danks allerlei voorzieningen een rest groep in de samenleving worden". Daar om wordt dank gebracht voor de mede werking die de gemeente heeft gegeven aan een speciaal voor de ouderen be stemde maatschappelijk werker, per 1 januari a s. Wil het geld dat voor deze man wordt uitgetrokken ook voor de be jaarden van De Koog rendement op brengen, dan moet ook dit dorp over ak- kommodatie beschikken waar men re gelmatig in groepsverband bijeen kan komen. „Voor een zo breed mogelijke opzet van het bejaardenwerk is dit zon der meer een urgente zaak. Belangrijk is daarbij ook dat naast ontspanning, vrijetijdsbesteding of ander bekend be jaardenwerk, onder kundige leiding de bejaarden zich kunnen bezinnen over hun positie in de maatschappij". Een jeugdige Texelaar heeft gister- dagochtend tegenover de politie bekend in de afgelopen weken uit een aantal woningen van het buurtschap Oost voor werpen te hebben weggehaald. De po litie, die na een tip een onderzoek in stelde, vond in de schuur achter de ou derlijke woning van de jongen onder andere een verrekijker, een slijptol, een boormachine, een jachtgeweer, een cas setterecorder, een ventilator en wat klei nere dingen. Ook bleek dat de jongen wiens ouders niet op de hoogte waren, in totaal een bedrag van ongeveer ƒ350,had ontvreemd. De politie heeft een en ander opge haald en de jongen beloofde het opge maakte deel van het geld te zullen ver goeden. Een nieuwe hobby verovert Neder land en dus ook Texel: schatgraven met behulp van een mijndetector. Zulke ap paraten zijn al lang niet meer het ex clusieve bezit van de mannen van de explosieven opruimingsdienst maar zijn gewoon voor iedereen in de handel. Tot een diepte van zowat één meter kun je er metalen in de bodem mee aantonen en zelfs is het mogelijk het ding zo af te stellen dat onderscheid wordt gemaakt tussen betrekkelijk waardeloos ijzer en duurdere metalen zoals aluminium, ko per, zilver engoud. bouwland. Hier worden eggetanden, hoefnagels, gesmede nagels maar ook onderdelen van moderne landbouwwerk tuigen gevonden. Het kunnen aardige souvenirs zijn. Zoeken in de direkte om geving van huizen verveelt gauw. Het apparaat reageert dan onophoudelijk, maar bijna steeds voor spijkers, waar timerlieden blijkbaar slordig mee om springen. Na twintig of dertig kuiltjes graven is de aardigheid er meestal wel af. Zo'n detector kan naast het hobby- plezier ook zijn nut afwerpen bij be paalde werkzaamheden. Wie gaten wil boren in een muur kan tevoren vast stellen of zich op deze plaats wellicht en elektriciteits- of waterleiding be vindt. Ook het opsporen van een in de grond liggende leiding als deze moet worden opgegraven is met de detector erg simpel. Van het apparaat bestaat zelfs een uitvoering voor gebruik onder water. De Texelse duikclub die zich be zig houdt met het onderzoeken van an tieke scheepswrakken heeft hiervoor al belangstelling getoond. De mensen die met zo'n apparaat suc ces hebben geboekt praten daar niet graag over. Dat ondervond uw verslag gever toen hij een Texelaar benaderde die met zijn mijndetector al een kost bare kollektie munten heeft bijeenge gaard Geen commentaar! Hij wilde ons wel toevertrouwen dat het vinden van zulke schatten niet zo eenvoudig is als het lijkt. Er is veel geduld en ervaring voor nodig. „Ik heb al vijf stel batterijen versleten. En met één stel kun je wel veertig uur vooruit. Dus je kunt wel na gaan. In de loop der eeuwen hebben de men sen heel wat metalen voorwerpen ver loren of weggegooid Onzichtbaar liggen ze diep of minder diep in de grond. Het kunnen waardeloze spijkers of kroonkurken zijn, maar ook geldstukjes of sieraden. De metaaldetector reageert op dit metaal Er klinkt een toon uit de luidspreker of koptelefoon als de taster van het apparaat boven een metalen voorwerp komt. Na enige oefening kun je uit de sterkte van de toon afleiden hoe groot het voorwerp is en met welk soort metaal je te doen hebt. En dan is het graven geblazen. Dat houdt al met een een beperking in bij het gebruik want je kunt niet overal ongevraagd gaan graven. Een fraai gazon ziet er na afloop van de speuraktie uit alsof een horde konijnen aan het werk is ge weest. Leuk spelletje Maar ook als het vinden van een grote schat nog even op zich laat wachten is het spelen met zo'n detector bijzonder spannend. Het minst schadelijk kun je het doen op het strand waar niemand het graven van de tientallen kuiltjes zal betreuren. Op de strandgedeelten waar 's zomers veel mensen zitten komen haarspelden, bierblikjes, en kettinkjes aan het licht. De kans op dubbeltjes en kwartjes is het grootst in de buurt van de strandpaviljoens, in het bijzonder op de plaatsen waar patat en ijs werd ver kocht. Onbekende metalen voorwerpen moeten beslist niet worden meegenomen want dat kunnen granaten of andere gevaarlijke voorwerpen zijn. Souvenirs Zeer geschikt terrein is ook geploegd Een Texelse schatgraver tast met zijn detector de bodem af.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1