Texelaars wonnen KLM-rondvlucht Steeds meer ouderen doen zwemexamen Volgend jaar opnieuw Oosterend Present" Oude Ulo wordt verenigingsgebouw Jeugdherberg Panorama ontving 15.000e bezoeker mÊSmz „En Passant" won van „Aris de Heer" Goede opbrengst zomeractiviteiten SVC M. Mantje sprak over Hongarije Enkele van de op Texel woonachtige prijswinnaars van de KLM-AH-aktie Welkom aan boord" verlaten na de rondvlucht boven Nederland de DC-10 „Ludwig van Beet hoven". Vanaf het vliegveld Schiphol startte zondagmiddag klokke 13.35 uur de KLM DC-10 „Ludwig van Beethoven" voor een rondvlucht boven noordwes telijk en centraal Nederland. Op zich zelf eigenlijk geen zaak om in dit nieuwsblad uitvoerig bij stil te staan ware het niet dat zich aan boord on der andere acht Texelaars bevonden. Zij behoorden tot de ongeveer 250 Ne derlanders in dit vliegtuig die een rondvlucht hadden gewonnen bij de KLM-Albert Heijn-aktie „Welkom aan boord". Voor de overgrote meerderheid van de passagiers in het vliegtuig (de PH- DTB) betekende deze vlucht de eerste van hun leven en voor de overblijvende groep in vrijwel alle gevallen de eerste maal dat men in dit type vliegtuig vloog. De Texelse prijswinnaars in de DC-10 waren mevrouw Maat-Eelman, mevrouw Bakker-Zoetelief, mevrouw Karsman en mevrouw Van Trigt die elk een intro ducé mee mochten nemen Die betrof ui teraard meestal de respectievelijke echt genoot. Op woensdag 14 september wa ren de dames rond 11.00 uur voor bood schappen bij de AH-winkel in Den Burg toen 3 KLM-stewardessen de winkel bezochten en zij het antwoord wisten op enkele op de luchtvaart be trekking hebbende vragen. Met deze aktie heeft de nu 58 jaar oude Koninklijke Luchtvaart Maatschap pij juist die mensen willen bereiken die nooit eens persoonlijk kennis met de KLM-vliegerij (kunnen) maken. Een enorme reklamestunt dus die de oudste nog bestaande luchtvaartonderneming ter wereld flink wat extra „goodwill" heeft bezorgd. Omdat de KLM bij een omzet van 2,5 miljard gulden per jaar moeilijk iets te klagen kan hebben blijft toch de vraag naar het waarom van dit alles. Het ant woord daarop kwam tijdens een zondag ochtend in het KLM-cateringgebouw be legde persconferentie waar een „Public- relationsofficer" een en ander verklaar de. Onontgonnen markt Neerlands nationale trots is in hoofd zaak tot het voeren van deze aktie ge komen omdat bleek dat ongeveeer 91% van alle Nederlanders nog nooit een- groot vliegtuig van binnen heeft beke ken, laat staan ermee gevlogen heeft. Om aan deze enorme „onontgonnen" markt iets te doen werd de aktie op touw gezet. Men wil de mensen er toe brengen meer vliegvakanties te gaan houden. Wie precies het initiatief er toe genomen heeft de akie in samenwerking met het grootwinkelbedrijf Albert Heijn te voeren werd niet duidelijk. Wel dat men bij de KLM el enige tijd met het idee voor een dergelijke aktie rond liep. Bij toeval kwam het tijdens besprekin gen met de AH-directie (een goede za kenrelatie van de KLM) aan de orde Het geheel werd nader uitgewerkt en ging begin september van start. Voor het eind van het jaar zal het evenement afgesloten worden en hebben alle win naars hun prijzen, in de vorm van vlieg reizen en luchtfoto's, in ontvangst ge nomen. De eerste fase, waarbij alle 400 Albert Heijn filialen van Nederland door groepjes van 3 KLM-stewardessen wer den bezocht is nu achter de rug. De AH- clientèle werd in de gelegenheid ge steld een rondvlucht te winnen als men het antwoord wist op enkele op de vlie gerij betrekking hebbende vragen, zo als: Wat betekenen de letters KLM? en Wie was de oprichter van de KLM? etc De ongeveer 2.500 prijswinnaars uit „den lande" kregen een rondvlucht op 25 sep tember of op 2 of 9 oktober aangeboden. Op deze drie zondagen worden drie KLM-vliegtuigen voor deze trips ter be schikking gesteld Tekenwedstrijd Voor de kinderen is er een kleur- wedstrijd waarvan de prijzen bestaan uit het meevliegen met een KLM-vlieg- tuig naar Curasao. Er zijn leeftijdgroe pen van 5 tot en met 7 jaar en van 8 tot en met 11 jaar. De kinderen zullen be geleid worden door óf vader óf moeder en worden op de Antillen op gepaste" wijze ontvangen door de minister presi dent en door een van de eilandelijke „Steelbands". Bovendien komen de kin deren op de Antilliaanse TV. Beoorde laar van de ingezonden tekeningen is de bekende tekenaar Dik Bruynestein. Een ander onderdeel van de aktie is het bedenken van een originele naam voor een DC-10 vliegtuig. Zoals bekend wordt de Boeing 747 nu algemeen aan geduid als „Jumbo". De iets kleinere DC-10 zit echter nog steeds zonder bij naam. Essentieel is natuurlijk wel dat het een internationaal aanspreekbare naam moet zijn. De in zwang zijnde be naming „Wide-body"-vliegtuig doet het niet. De Belgen hebben er dan wel „Breedromp"-vIiegtuig van gemaakt maar het geheel „bekt" niet, althans volgens KLM-public relations. Zondagmiddag werd gevlogen met drie toestellen, twee Boeings 747 (Jumbo's) en een DC-10. Met daarin de Texelse prijswinnaars. Intensief gebruik Zoals gezegd was zondagmiddag om 13.35 uur het moment daar dat de DC-10 „Ludwig van Beethoven" met gezag- veorder Hofstede het luchtruim koos. Blijkens de uitleg van purser Vrijenhoek was het toestel erg intensief in gebruik. Zondagochtend was de DC-10 na een reis vanaf Djakarta op Schiphol geland en 's avonds zou het weer voor een vlucht over de Noordpool naar Tokio gereed moeten staan. De „Lay-over" in Neder land kon mooi voor de rondvlucht benut worden. Er werd gevlogen op een hoog te van ongeveer 1.000 meter. De gevlo gen route liep via het Noordhollandse Hoorn en Enkhuizen over Wieringen naar Texel. Het eiland was helaas niet volledig zichtbaar omdat er nogal wat laaghangende bewolking was. Eenmaal boven Friesland werd het zicht beter en konden de passagiers flinke vergezich ten aanschouwen. Open cockpit Dat laatste kon men ook doen vanuit de cockpit waarvan de deur, in tegen stelling tot de lijnvluchten, wijd open stond. Bij de cijfers die de purser tijdens de vlucht verstrekte was de hoeveelheid kerozine die een dergelijk toestel per uur verbruikt. Dat bedraagt ongeveer 10.000 liter, genoeg om lVa a 2 jaar een kachel van te stoken. Andere verstrekte getallen waren bijvoorbeeld de 23.135 kg stuwkracht van de DC-10 staartmotor, het maximale startgewicht 251.740 kg; het leeg-gewicht 116.000 kg; de vleugel lengte 50,4 meter; de hoogte 17,7 meter; de lengte 55,4 meter en de maximum snelheid 980 km/ph. Het toestel kan 7.100 km onafgebroken in de lucht blij ven als de brandstoftanks volledig ge vuld zijn. De inhoud van die kerozine- tanks bedraagt 109.000 kg. De landings snelheid van 230 km/ph wordt opgevan gen door remmen op de wielen, opklap bare luiken op de vleugels en remmen op de straalmotoren. De werking van deze motoren wordt vlak na de landing omgekeerd waardoor het vliegtuig vrij vlot tot stilstand komt. Luchtvloot De huidige luchtvloot van de KLM bestaat uit aanmerkelijk minder vlieg tuigen dat een tiental jaren geleden. Rond 1960, toen men hoofdzakelijk met DC-7 toestellen vloog had men er in to taal 97. Nu bestaat dee vloot uit 49 een heden, gesplitst in zes Boeings 747 m's, zeven Douglas DC-10-30's, zestien Dou glas DC-8en, waarvan elf van het type 63 en achttien DC-9's. Het aantal pas sagiers bedroeg in het boekjaar 1976-'77 bijna vier miljoen, voor het ovetgrote deel niet-Nederlanders. De passagiers legden een gemiddelde afstand af van 3.180 km. Aan dit laatste getal kwamen de lucht reizigers van de „Ludwig van Beetho ven" zondagmiddag uiteraard niet. Maar dat hoefde ook niet, het gebeuren op zich (in de wereld een unieke zaak) was al genoeg. Daar kunnen na dit weekend de 750 passagiers van de drie „Welkom aan boord"-vliegreizen van meepraten. Onder hen een handvol inwoners van Texel, die de .rondvlucht van hun leven" maakten. B. en W. van Texel hebben er na breedvoerig overleg met alle betrok kenen mee ingestemd de oude Ulo school aan het Schilderend in Den Burg voor verenigingsgebruik geschikt te maken. Het gebouw zal in de eerste plaats door het Open Jeugdwerk en de crcati- viteitscommissie gebruikt gaan worden. Men wil niet uitsluiten dat de Ulo in de toekomst ook voor andere doeleinden wordt benut. Het college heeft bij de beslissing over wogen dat een gunstige afloop van de huidige ondeerzoekingen ten aanzien van hotel „De Lindeboom-Texel" voor wat de huisvesting van verenigingen aangaat erg onzeker is. Bovendien be twijfelen B. en W. de financiële haal baarheid van de nieuwbouwplannen die de dorpseommissie heeft. Zoals bekend wil men daar een verenigingsakkom- modatie met de Beatrixgymnastiekzaal. Tot dat, of het een of het ander gereeali- seerd is, zou de oude Ulo-school in ieder geval als overbrugging kunnen dienen. Men vindt dat in dit stadium evenmin uitgesloten moet worden dat het gebouw voor bepaalde funkties ook nog op lan gere termijn dienst kan doen. Het gemeentebestuur heeft de Stich ting Cultureel Werk Texel gevraagd de oude Ulo voorshands in beheer te willen nemen. De hieraan verbonden proble men kunnen dan in zo goed mogelijk overleg met de gebruikers opgelost wor den. Men stelt hierbij voor, een gebrui kerscommissie in het leven te roepen. Mocht Cultureel Werk met tekorten ko men te zitten dan zijn B. en W bereid deze aan te vullen. In verband hiermee zal de gemeenteraad zo spoedig moge lijk een beslissing nemen. Maandag ging bij de op de Hoj Berg gelegen jeugdherberg Panoran de vlag in top om een opmerkelijke j bcurtenis te vieren. Nadat men er enkele seizoen ernstig rekening mee hi gehouden, was het nu zover dat 15.000ste bezoeker van het jaar vei welkomd kon worden. De 15.000ste bleek een bezoekster. H? was de 17-jarige Jacqueline Rauwetf uit Deventer die deze eer te beurt vit Zij werd in de bloemetjes gezet, kree een lepeltje van de jeugdherberg en ee lidmaatschapskaart voor het volger., jaar. Bovendien werd de MEAO-school groep, waarvan zij deel uitmaakt, ve: blijd met een aquarelletje van Ja- Veldhuizen. Jacqueline Rauwerda was een v$ de leerlingen van de Hanzeschool ui Deventer, die maandagmiddag voor eg vierdaags verblijf op Texel arriveer^ De groep bestond in totaal uit 85 jo: gens, 40 meisjes en vijf leid(st)ers. Do:, derdag reist het gezelschap weer naa. Deventer af waar het nieuwe (eige: lijke) schooljaar wacht. Voorlopig zit Panorama nog volgt boekt. De laatste groep van dit seizor verlaat het eiland medio oktober. Gedu- rende de wintermaanden blijft c jeugdherberg doorgaans dicht en op maart 1978 worden de deuren weer ge- opend. Sinds kort beschikt de jeugdherben over een centrale verwarming, zodê' het niet onwaarschijnlijk is dat ook dea winter wat gasten aan zullen komen. Uit de cijfers van Panorama blijkt da' vooral sinds het seizoen '69/'70 de be zoekcijfers omhoog gegaan zijn. Toe: werden er tussen maart en half oktobei amper 13.000 bezoekers geteld. Het jaai daarop waren het er 14.187 In '73/'7< was er opnieuw een piek: 14.640 en '75,"76 eveneens: 14.685. Maandag dus de 15.000ste en het ziet er naar uit da; het bezoekersaantal volgend jaar op nieuw hoger is. Het is een verheugende zaak dat niet alleen de Texelse (school)jeugd enthou siast is voor de zwemsport en het beha len van het diploma als een doodnorma le zaak beschouwt. Ook volwassenen en zelfs bejaarden toonden de laatste tijd toenemende blangstelling. In het bijzon der huisvrouwen tussen de dertig en zeventig jaar blijken er een eer in te stellen om het begeerde papier te beha len. Veelal laten ze het niet bij het A-di- ploma maar gaan door tot B of C. Vrij dag heeft de laatste lichting van dit zwemseizoen examen gedaan. Op de foto de groep kandidaten die met gunstig ge volg examen deed voor het C-diploma. Het zijn de dames S. Geus-Benet, A Witte-Bakker, G. Kramer-Oosterbeek, A. Kikkert-Blom, N. Koorn-Kramer, T. Zuidewind-Koorn, B. Bousma-v. Zalin- gen, N. Keijser-Slot en A. de Porto- Schouten. Overige geslaagden: Diploma A: Mariëlle Beers, Helma de Jong, Dirk Arnout de Weyer, Arco van der Vis, Willem Bulten, Henriëtte de Wit, Ma rion Ott, Igor Jan Juri Seegers, Serge Prins, Gerrit Jan Booy, Martin Bakker, Marisol Manon Niehof, Karin José Eel- man, Arthur Elzinga, Martijn de Vey, Esther Oetsiene v.an Zeijlen, E. Boeyen- Witte, G. Ruiter-Bakker, Carolin Koo- men, mevr. De Feyter-de Jong, R. Bak ker-de Jong, Marga Maas-van Heer waarden, Petra van Beek-van Heer waarden, W. Kalk, M. Brügemann-Ran, Marianne Waaier, E. van der Kooy- Schoo, Willem Ype Lampers, A. van der Meulen-van Dalen, A. van der Meulen, B. de Vries-Pranger, M. van Heerwaar- tsSÊÜ^. den-Spigt, Th. Barhorst-Bakker, J. Ver meulen, Joop Schouwstra, T. Siersma- Toolens, G. Kuiper-de Vries, J. E. Kuy- per-de Ridder, Th. Zijlstra-Witte, K. van der Werf, C. M. Koom, N. Koomen-de Haan, Gerard Bakker, J Hopman-Bak ker, P. Hopman, R. Bakker-Schouten. B-diploma: R. van Heerwaarden-Witte, M. Zoete lief-Bakker, Willem Steven Roeper, Hen drik Prins, R. J. Barhorst, Willem Gie- les, Th. van der Zee-van Strien, T. Troost-Lap, Johannes Simon Hm, W. J. Zegers, W. P. Bakker, L. V. Bakker, Jaap Kees Snoeij, Cor Brugman, Anneke van der Star, Joh. H. G. van der Struijs- Jurriaans, Arie Daalder, N. de Boer- Gomes, mevr. Jimmink, mevr. Duin en Cees Geense. C-diploma: S. Geus-Benet, A. Witte-Bakker, G. Kra- mer-Oosterbeek, A. Kikkert-Blom, N. Koorn-Kramer, T. Zuidewind-Koorn, B. Bousma-van Zalingen, N. Keijser-Slot en A de Porto-Schouten. Het staat thans definitief vast dat het feest „Oosterend Present" door gaat en wel op 20, 21 en 22 juli 1978. Het zal de vijfde keer in 25 jaar zijn dat het dorp op ongetwijfeld indruk wekkende wijze de bloemetjes zal bui ten zetten. De beslissing viel zaterdag avond tijdens een door de dorpshuis commissie in De Bijenkorf belegde „in spraakavond". De commissie had ge steld dat het feest niet zou doorgaan als niet een flink enthousiasme zou blijken en als van de voorstanders niet een groot deel bereid zou zijn aan de organisatie van het feest mee te wer ken door in de diverse te benoemen commissies zitting te nemen. Aan een en ander mankeerde het za terdagavond niet. Er waren meer dan honderd Oosterenders naar De Bijen korf gekomen waaronder er slechts twee waren die liever geen feest had den. Dat bleek bij de stemming aan het slot van de bijeenkomst. Veelen wilden ook ingeschakeld worden bij de voorbe reiding en uitvoering, zo bleek uit de presentielijst waarop ieder kon aanteke nen dat hij in een commissie zitting wil de nemen. Het feest valt in de eerste week van de bouwvak vakantie. Er zijn dan veel vakantiegangers op Texeel, maar nog belangrijker is dat dan kan worden be schikt over materieel van de aannemer en van andere medewerkende onderne mers waarvoor dat buiten de vakantie periode te bezwaarlijk zou zijn. Geconcentreerd Over de aard van de evenementen is nog weinig te zeggen. Het beleid zal er wel op gericht zijn evenementen van de grond te brengen die zich zoveel moge lijk in of direkt bij hetdorp zullen vol trekken. De dorpseommissie heeft des gevraagd al toezegging gehad van een terrein waarop de grote tenten zullen komen. Of in een van die tenten een middenstandstentoonstelling zal worden De Texelse schaakclub „En Passant" heeft in een wat matte ontmoeting za terdag met 26 duidelijk gezegevierd over een tamelijk zwak „Aris de Heer" uit Midden-Bcemster. Het krachtsver schil wordt nog duidelijker wanneer men erbij in ogenschouw neemt dat de Texe laars niet eens op volle sterkte aantra den. J. Witte verving M. Vittali. De wedsrijd die K. J Harting tegen De wedstrijd die K. J. Harting tegen al in het voordeel van de eerste beslist. W. de Bruin greep toen mis tegen P Worp en Terpstra deelde de punten met B. Kuyer. A. C. Bakker moest wat lan ger „schudden" dan nodig was en J. Wit te (laatste bord) toonde geen planken koorts en won gedecideerd na een remi seaanbod. Toen ook J. Dros (bord 1) en G. van Es (bord 2) hun partijen positief afsloten was de overwinning een feit. Uitslag Aris de Heer-En passant: E. Saraber-J. Dros 01 D. Roet-G. van Es 01 B. J. Brouwer-A. C Bakker 01 B. Kuyer-A. Terpstra Vt-% J. Worp-H. van Daalen xh-x/z P. Kuyer-K. J. Harting 01 P. Worp-W. de Bruin 10 G Tuil-J. Witte 0—1 gehouden zoals tot dusver steeds is ge beurd bij het Presentfeest staat echter nog allerminst vast. Welhaast zeker is dat een historisch spel zal worden opge voerd. Een idee over de inhoud daarvan is er reeds. Delegeren De „opperleiding" bij de organisatie en uitvoering berust bij het bestuur de stichting Oosterend Present, dat uit dezelfde personen bestaat als de dorps huiscommissie en dus wordt voorgezeten door Joh. C. Roeper. Dit bestuur zal ech ter zoveel mogelijk taken delegeren naar de diverse commissies die al op zeer korte termijn zullen worden be noemd. Een wens die zaterdagavond naar vo ren kwam was dat het Oosterender feest zal kunnen samenvallen met de inge bruikneming van het fietspad naar Den Burg CHRISTELIJKE PLATTELANDSVROUWEN NAAR STUDIEDAG Op 4 oktober organiseert de agrari sche commissie van de Christelijke Plat telandsvrouwenbond een studiedag in het protestants militair tehuis, Jansweg 34 te Haarlem, aanvang 10.00 uur. De voorzitter van de CBTB Holland Bra bant, de heer P. Blokland, zal daar het huidige land- en tuinbouwbeleid bespre ken. De Texelse afdeling roept haar le den en de vrouwen van de CBTB-leden op aan deze studiedag deel te nemen. Bi] voldoende animo zal een bus(je) worden gehuurd. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij mevrouw Van der Ster-Eel- man, telefoon (02220) 2892 of mevrouw Bas-Ploeger, telefoon 2215. Het bestuur van de sportvereniging Cocksdorp is zeer tevreden over de fi nanciële opbrengst van de zomeraktivi- teiten. Gedurende een aantal donder dagavonden werd in de Kikkertstraat rommeltjesmarkt en bazaar gehouden en de aansluitende zondagavonden had den strandlopen plaats. Een en ander bracht bruto bijna ƒ6.000,op. Na af trek van kosten blijft ongeveer ƒ4.900, over, waarmee de SVC-kas een welkome versterking ondergaat. Naar aanleiding van een bezoek, dat hij aan Hongarije bracht, hield de heer M. Mantje van Staatsbosbeheer donder dagavond voor de Plattelandsvrouwen afd. Texel een lezing over dit Oost- Europese land. Hij ging hierbij dieper in op de recente geschiedenis van Hon garije dat sinds 1918 afwisselend repu blikeins, fascistisch en communistisch werd geregeerd. Mantje herinnerde aan de Hongaarse opstand van 1956 en de hierop volgende Russische bezetting van 1957. Hij vertelde dat er in het huidige Hongarije veel staatsmonopolie is en dat veel artikelen voor de doorsnee- Hongaar te duur zijn. Werkloosheid is er bijna niet, maar volgens de heer Mantje werken er per bedrijf te veel mensen, zodat de rentabiliteit ervan laag is. De gemiddelde salarissen in Hongarije zijn aanmerkelijk lager dan in Nederland.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 2