LAND BOUW Bunnie S Rassenkeuze wintertarwe Texelaars naar AZ-Feijenoord SVC toneel brengt klucht Standdichtheid wintertarwe Nieuw energiesysteem bij rundveevoeding Lekkerlanders I MANTJE SCHOENEN B.V. iritir-üiritifk irtr Bg het kiezen van wintertarwe is het van erainent Delang met het mogelijk optreden van gele roest terdege reke ning te houden. Vooral bij het ras Cle ment dat in het afgelopen oogstseizoen van de vijf gebruikte rassen de grootste oppervlakte in nam kwam deze ziekte nogal eens voor. Er werd in het afgelopen oogstseizoen ongeveer 200 ha wintertarwe geoogst waarbij duidelijk bleek dat de gele roest een stadium heeft bereikt waarbij men zich bewust zorgen moet gaan maken, Er treden nu 3 fysio's (rassen) van gele roest in ons land op. Daarentegen is de resistentie (weerstand) van vele winter- tarwerassen twijfelachtig. Er zijn geen gegevens over het weersverloop in het komende winterhalfjaar maar deson danks kan gesteld worden dat epide mieën in het komende seizoen niet on waarschijnlijk zijn. Daarom zal er bij de rassenkeuze zoveel mogelijk naar ge streefd kunnen worden om dat ras te nemen dat de minste kans op een aan tasting geeft en waarbij een bestrijding van de gele roest achterwege kan blij ven. De in de rassenlijst opgenomen win- tertarwerasscn zijn in te delen in 3 klassen. Weinig vatbaar zijn Arminda, Nautica, Anouska en Manella. Matig vatbaar zijn Okapi, Caribo, Cyrano en Adamant. Zeer vatbaar zijn Norda, Cle ment en Lely. Per groep is steeds het eerstgenoemde ras relatief het minst vatbaar voor gele roest. Er wordt dan ook aangeraden om rassenspreiding toe te passen en daarbij de meest vatbare rassen het laatst te zaaien. Door de meest vatbare rassen het laatst te zaaien wordt de kans op herfst- infectie verkleind. De teelt van weinig vatbare rassen is mogelijk zonder aanvullende maatre gelen. Bij de teelt van matig vatbare rassen moet rekening gehouden worden met eventuele chemische bestrijding. De DINSDAG 27 SEPTEMBER De NW Vrouwenbond houdt in de landbouwschool een praatavond; 20.00 uur. WOENSDAG 28 SEPTEMBER Dokter A. van Loon houdt aanvang 17.00 uur in hotel „De Lindeboom- Texel" afscheidsreceptie. De raadscommissie voor financiën houdt een openbare vergadering in het raad huis; 20.00 uur. DONDERDAG 29 SEPTEMBER In de Raadskelder wordt aanvang 20.00 uur postzegelruilbeurs gehouden. Het centraal bestuur van de Stichting Cultureel Werk Texel vergadert in het raadhuis; 20.00 uur De Woningbouwvereniging Texel houdt een ledenvergadering in hotel „De Lindeboom-Texel". VASTE DATA Jehovah's Getuigen elke dinsdag boek- studie om 19.00 uur op Ploosterstraat 4, De Cocksdorp, en om 20.00 uur op Schoorwal 41, Den Burg. Blankelijnclub komt op maandagavond bijeen in „De Witte Burcht", aanvang half acht. Bejaardenzang iedere woensdagmiddag 15.00 uur in de Hollebol aan de Burg wal. Oud papier ten bate van gymnastiek vereniging Oosterend kan altijd wor den bezorgd onder het afdakje van de voormalige brandweerkazerne aan de Achtertune te Oosterend. NVSH-informatiecentrum, -middelen depot en -bibliotheek in het Groene Kruisgebouw aan de Witte Kruislaan te Den Burg zijn iedere maandag van 20.00 - 21.00 uur geopend en telefo nisch bereikbaar onder nr. 3241. Con tactpersoon: Méri Blanken, Tjakker- straat 35, Den Burg, telefoon 3012. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt iedere werkdag spreekuur in het Groene Kruisgebouwtje. Maan dags en vrijdags van 8.30 - 10.30 uur, woensdags van 14.30 - 15.30 uur en donderdags van 18.30 - 19.30 uur. Tel. (02220) 4185. Bij de Zwalkersburcht aan de Beatrix- laan kan dagelijks oud papier in de daar opgestelde container gede poneerd worden. bridgen in hotel De Lindeboom-Texel. Inleggeld 3,75 per persoon. Iedere donderdagmiddag aanvang 15.30 uur bejaardengymnastiek in 't Skiltje te Oudeschild. Wielervereniging Texel houdt iedere zondag trainingswedstrijden op hel Hogebergcircuit. De zaterdag in Alkmaar te spelen competitiewedstrijd tussen AZ '67 en het Rotterdamse Feyenoord zal door onge veer 160 Texelse supporters bezocht worden. Ze zullen hiertoe in de loop van de middag met drie autobussen af reizen. Er zijn nog ongeveer 15 kaarten beschikbaar waarvoor men zich kan wenden tot de adressen Weverstraat 20, telefoon (02220) 2681 of Weverstraat 26, telefoon (02220) 3408. De toneelgroep van de sportvereni ging Cocksdorp heeft de klucht „Zilver uitjes en augurken" in studie genomen. Dit drie bedrijven tellende stuk zal op zaterdagavond 12 november in het Eier- landsche Huis voor het voetlicht worden gebracht. teelt van de zeer vatbare rassen in mo nocultuur wordt sterk ontraden. Bakwaarde Mede door de EEG-maatregelen met betrekking tot de interventieprijs voor tarwe is de geschiktheid voor de brood bereiding van de tarwerassen meer in de belangstelling gekomen. Hierdoor is er eveneens een keuze in de rassen te ma ken. De rassen met een hoge waardering voor de geschiktheid voor broodberei- ding zijn: Arminda, Bongo, Caribo, Me- nella, Cyrano en Cama. Mengteelt Wanneer er verschillende rassen ge mengd worden om de risico's van de aantasting door gele roest te verkleinen dient er rekening gehouden te worden met andere landbouwkundige eigen schappen zoals vermeld in de rassenlijst. De eerste indruk bestaat dat de ge middelde resultaten van de mengteelt op de proefvelden enigszins is tegen ge vallen. J. Koolhof De standdichtheid van wintertarwe wordt door verschillende punten be- oaald. De hoeveelheid zaaizaad die wordt gebruikt is één van die factoren. Uit proeven met 50, 100, 150 en 200 kg zaai zaad per ha werd aangetoond, dat 100 - 125 kg zaaizaad voldoende is voor de in zaai van wintertarwe, mits de omstan digheden gunstig zijn, bij de inzaai in oktober. Uit een oogpunt van korrelproduktie wordt bij de teelt van wintertarwe een halmgetal van 400 a 500 per m2 als meest gunstig beschouwd. Bij een lager halm getal is het aantal aren vaak ontoerei kend om tot maximale opbrengsten te komen. Worden de aantallen hager, dan nemen de kansen voor het optreden van legering en vooral ziekten sterk toe. Opbrengstderving kan hiervan het ge volg zijn. Het aantal planten per vier kante meter kan als volgt worden weer gegeven: aantal planten is zaaizaadhoe- veelheid maal opkomstpercentage ge deeld door duizend min korrelgewicht. Bij een opkomst van 90°/o en een 1000 korrelgewicht van 45 is II2V2 kg zaai zaad per ha nodig om 225 planten per m2 te realiseren. Het opkomstpercentage van het zaai zaad kan afhankelijk van de omstandig heden bij het zaaien sterk variëren. Gebruik van meer zaaizaad bij slechte omstandigheden en bij later zaaien zijn gebaseerd op een lage opkomst. Boven dien is de uitstoeling bij latere zaai ge ringer. Het 1000 korrel getal verschilt van jaar tot jaar en is ook verschillend voor rassen. J. Koolhof Op het gebied van het ruwvoederon- derzoek doet de laatste tijd een behoor lijk aantal nieuwe afkortingen de ronde. Bij het binnenkomen van recente uitsla gen vallen bovendien enkele verande ringen op en het is nuttig daar eens wat dieper op in te gaan. Bijzonderheid bij de nieuwste resulta ten is dat men de zetmeelwaarde (ZW) heeft vervangen door voedereenheden melk (VEM) Voor mestvee is de zet meelwaarde veranderd in voedereenhe den vleesvee intensief (VEVI). Zowel ZW als VEM en VEMI zijn begrippen waarmee de hoeveelheid energie in de diverse voedermiddelen wordt aangege ven en ook de energiebehoefte van de dieren. Het gaat daarbij in het bijzonder om dat deel van de energie in de diverse voedermiddelen dat door het dier kan worden verteerd en dat netto beschik baar komt voor onderhoud van het eigen lichaam van het dier en voor de produk- tie van melk en vlees. In de 50 jaar dat er gewerkt is met ZW is er geen onder scheid gemaat tussen melkvee en mest vee. Ook werd er van uitgegaan dat er geen verschillen zouden zijn tussen de koeien met een lage en hoge melkgift wat de mate van benutting van energie uit de verschillende voedermiddelen betreft. Verschillen Uit onderzoek is nu aangetoond dat er wel degelijk verschillen bestaan tussen genoemde diergroepen. Voor het dagelijks gebruik is het be langrijk te weten dat de VEM-cijfers op de analyses ongeveer IV2 keer zo hoog zijn dan voorheen de ZW-cijfers. Dit betekent- ook, dat de VEM-Vre verhouding aners beoordeeld dient te worden. Was voorheen een verhouding ZW - Vre van 5 staat tot 1 goed, nu is een VEM - Vre verhouding van Vli staat tot 1 goed. "De vertrouwde begrippen Vre (voe- demorm ruw eiwit) en r.s (ruw celstof) zijn hetzelfde gebleven Voor iedere 2 kg melk boven het basis- rantsoen moet 1 kg krachtvoer worden verstrekt. Bij de ZW berekeningen werd voor iedere 2Vs kg melk meer boven het basisrantsoen 1 kg krachtvoer geadvi seerd. Waarde In het nieuwe systeem is de waarde van vers gras iets gedaald, van voor- droogkuil gelijk gebleven, van goed hooi iets gestegen en van suikerrijke produk- ten sterk omhoog gegaan. Bij de prijsvergelijkingen van voeder- middelen en de handel in veevoeders was het begrip zetmeelwaardeprijs erg bekend. Ook hierbij zal gewerkt worden met het nieuwe energie-systeem. Na eni ge tijd wennen zal het weer als nor maal worden geaccepteerd waarbij een zo juist mogelijke voeding op de bedrij ven toegepast zal worden. J. Koolhof TEXELAARTJES Minimaal (3 regels) ƒ3,15, elke regel meer ƒ1,05. Texel aartjes dienen bij vooruitbetaling te wor den voldaan. Voor Texe- laartjes op rekening wor den ƒ2,50 adm.kosten be rekend. Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur in de boekhandel) en onder nummer ƒ1,50 meer. Alles inclusief 4% BTW. Voor een goed buro en een goede prijs naar ARTIMA, Gravenstraat AAN ONZE ADVERTEERDERS Adverteerders, die ge bruik maken van de ru briek „Texelaartjes" worden verzocht de kos ten gelijk te voldoen. Bij het verzenden van een nota wordt voor deze kleine bedragen ƒ2,50 ad ministratiekosten in re kening gebracht. Administratie T.C. AARTS FRANKEN beëd. makelaar-taxateur voor hypotheekbemidde ling o.a. van de rijkspost spaarbank. plevierstraat 21, tel. 492 Open haardenbezitters Husqvarna kettingzagen reeds vanaf ƒ475,Fa. Tatenhove, Oosterend, tel. (02223) 202 B 0 u w rnf orma tiecent rum J. C. R. Geopend van maandag t/m vrijdag, van 08.00 tot 12 00 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Don derdagavond 19.00 tot 21 00 uur. Zaterdags 09.00 tot 12.00 uur Volop hand- en moes appels. L. Huisman, De Veen, tel. 2203 Te koop wandmeubel wit met palissander, met kastjes, schappen en TV- draaiplateau. Afm. 272x 222 cm, 40 cm diep. Keesomlaan 10, telefoon 02220-2706 Te koop aangeb. berg meubel, ijskast, ombouw ledikant 1-pers. en div. huis. art. Room, Beatr.ln. 92, Den Burg, tel. 2107 Een goede stap. Nu naar Ruitercentrum Bornrif stappen en U opgeven voor paardrijles. Mienterglop 25, De Koog ,,'t Keukencentrum" A. v. d. Vis B.V., Maricoweg 6, Den Burg, tel. 02220- 2356. Openingstijden showroom: ma t/m vrij.: 8.30- 12 30; 13.30- 18.00. vrijdagavond: 19.00-21.00; zaterdagochtend: 9.00 - 12.30. Iedere avond na tel. afspraak. Te koop wengé wand- meubel. Th. Swaan, Heemskerckstraat 18, tel. (02220) 3823 Kies hoge rente voor Uw geld. Spaér bij de RABOBANK Voor al uw tegel- en mozaïekwerk naar C. van der Maden, Lieuwstraat 4, Den Burg, telef. (02220) 3320 A-E, C02 en Argon lasser zoekt vakbekwame collega. Tel. (02228) 798 Arn. Looyer tapijt. Merktapijten tegen zeer voordelige prijzen. Kom eens kijken. Spinbaan 1, tel. (02220) 3179, Den Burg Bruynzeel MONTA REKKEN. Meubelhuis Texel, Den Burg, H. Oos terhof. Molenstraat 2 Bruining en Agter voor aardlcidingen. Tel. 02228 482 of 283 Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier- land. telefoon (02225) 297 Uit voorraad lever baar: bloembollen van ëerste kwaliteit. A. van Strien, Schilderend 45b, Den Burg, tel. 2904 Afvalcontainers voor het afvoeren van puin, hout, bouwafval, vuilnis e.d. Fa. Tatenhove, Den Burg, tel. (02220) 3809 Van Wijngaarden TV - muziekservice. Nordmen- de „Select-dealer". (02220) 2695 D-E en andere punten gevr. t.b.v. „De Schakel" voor verkoopdag. Inleve ren bij J. Kramer, Wil sterstraat 16, I)en Burg, telefoon 02220-2464 Volop hand- en moes appels. C. Huisman, De Veen, tel. 2203 Merktapijten bij Arn. Looyer tóch voordeliger. Spinbaan 1. Den Burg, te lefoon 02220-3179 Warme jassen, lage prij zen. Watersportcentrum Duinker, Oudeschild Welke jongen wil vóór schooltijd krantenwijk bezorgen? Bel nr. 2195 Verloren gouden ket ting met hanger (trouw ring); aandenken. Teg. bel. terug te bezorgen. Mevr. Nuiten, Kijsveld 9, Breda, tel 076-870535 Sansui versterker 2x 25W, van ƒ569,— - ƒ300,— Electrohuis Ze zijn er weer, onze een puikbeste aardappel. TERPSTRA De Rede 13, P.H. Polder Ook verkrijgbaar in Ou deschild, De Ruyterstr. 40 doorgezakte stand gecorrigeerde stand corrector gebruik DEN BURG Heel hartelijk danken wij een ieder voor de be langstelling bij ons 25- jarig huwelijk. Dank voor uw felicitaties, persoonlijk of schrifte lijk, voor de cadeaux, bloemen, planten en geld. Dank zij u is het een on vergetelijke dag gewor den. A. C. Slaman-Witte W. Slaman Daar het ons onmoge lijk is iedereen persoon lijk te bedanken, zouden we graag langs deze weg iedereen willen bedan ken, die voor ons de 26e augustus tot een onver getelijke dag hebben ge-1 maakt. Piet en Lenie Kooiman -ir-k Onze opa en oma J. van der Vis Azn. en A. van der Vis-van Houte zijn 40 jaar getrouwd. Hun kleinkinderen Ada, Helma, Petra, Andrea, Ilja, Anton, Ramon, Jan-Willem en Pieter Ankerstraat 35. U kunt ze feliciteren van 3 tot 5 uur op zaterdag 1 oktober in „De Bijenkorf" te Oosterend. 1952 1977 Hoera Op 2 oktober vieren wij het 25-jarige huwelijksfeest van Thijs cn Duw Bakker. Kerkelijke viering zaterdag 1 oktober om 7 uur in Den Hoorn. Gelegenheid om te feliciteren is op 1 oktober van 20.30 tot 22.00 uur in „De Wald hoorn" in Den Hoorn. Hun dankbare kinderen en kleinkinderen Jos, Dim, Cécile en Miranda Harry, Piëta en Sandra Elly Tineke, Klaas Marcel Mar jon Ireen Angelien „Irene", Driehuizen, Hemmerkooi 8, Den Burg. Met grote droefheid geven wij U kennis dat heden plotseling van ons zijn weggenomen onze lieve ouders en grootouders Pieter van Lenten, in de leeftijd van 68 jaar, en Carolina Alida Buys, in de leeftijd van 67 jaar. N. de Haas-van Lenten J. de Haas R. van Lenten E. van Lenten-Eelman C. van Lenten T. van Lenten-Visser en kleinkinderen Den Burg, Texel, 22 september 1977, De Zes 15. De begrafenis heeft inmiddels plaatsgehad op de Nederlands Hervormde begraafplaats te Den Burg. Heden gingen van ons heen onze lieve broer en schoonzuster Pieter van Lenten op de leeftijd van 68 jaar, en Carolina Alida van Lenten-Buys, op de leeftijd van 67 jaar. Den Hoorn C. Kok-van Lenten P. Kok Den Burg M. de Ridder-van Lenten T. van. Lenten-Zege] Eierland J van Lenten V. van Lenten-Boon Assen J. N. Drenth-van Lenten A. Drenth Australië J. van Lenten E. van Lenten-Brakham Texel, 22 september 1977. Tot onze grote droefheid berichten wij U, dat op 22 september j.l. plotseling van ons zijn weggenomen onze lieve zuster Carolina Alida Buys en onze geliefde zwager Pieter van Lenten. Den Burg Den Helder F. Buys A. C. E. van Harn-Buys Met grote verslagenheid geven wij kennis, dat plotseling van ons is heengegaan onze geliefde man en vader Jan van de Kerkhof in de leeftijd van 48 jaar. Mijn genade is U genoeg - II Cor. 12 vers 9. A. v.d. Kerkhof-Kikkert Deborah - Jacques Erwin Nastasia Denise Oosterwolde, 23 september 1977. De rouwdienst vindt plaats woensdag 28 sep tember om 13.30 uur in de Doopsgezinde Kerk te Den Burg, waarna de uitvaart. Daarna gelegenheid tot condoleren. Plotseling is van ons heengegaan mijn innig geliefde zoon Jan Zijn diepbedroefde moeder Familie Ter Steege-Wit vliet Marrum (Frsl.) Plotseling is van ons heengegaan onze broer Jan van de Kerkhof Dat hij de rust moge vinden, die hij zocht. Zijn broers en zusters Cor en Wil Max en Ria Rietje en Piet Ton en Ria Irene en Jim Rudy Joop en kinderen Den Burg, Texel, 26 september 1977. Met verbijstering ontvingen wij het bericht, dat van ons is heengegaan onze zwager en oom Jan van de Kerkhof. Dick en Coby Kikkert Jocelyn en Alice Met leedwezen geven wij kennis, dat van ons is heengegaan onze geliefde schoonzoon, zwa ger en oom Jan van de Kerkhof, oud 48 jaar Namens de familie Kikkert.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 3