Cjrom warLrJexehin het Belastingen slechts 5 procent omhoog Patiënten brachten f7000,- bijeen voor dokter Van Loon o Ongekend druk bij afscheid Beatrixschool 20 jaar l verse mosselen „TEXEL HEEFT MEER INWONERS DAN HET HEEFT" Brandje in school tijdig geblust Jasjes vermist I Havenrestaurant Texel Ds. Van Reijendam gaat voor in kerkdienst Insluiping In „Strends-end" Belangrijke telefoonnummers NOTEER EVEN! B&0 show 6, 7, 8 oktober Electrohuis VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1977 OPLAGE 5300 TEXELSE 91e JAARGANG No. 9215 12 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooy Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De Koog. tel. (02228) 266 en Wessel B. Post, Burdet- straat 17, Den Burg, tel. (02220) 3543. COURANT Verschijnt dinsdags en vrjjdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 10,30 p. kw. 70 cent incasso; las 4Ê aaot. Bank: Amro Bank, Ned. Mldd. Bank. ftshnÉmnk Advert 40 ct. per mm excl. 4% BTW Min of meer vooruitlopend op de een dezer dagen verschijnende ge meentelijke begroting heeft de raads commissie voor financiën zich woens dagavond akkoord verklaard met een verhoging van de plaatselijke belas tingen met 5 procent. Indien de gemeenteraad daar in de vergadering van medio november mee akkoord gaat zullen deze trendmatige verhogingen per 1 januari 1978 worden ingevoerd. Wethouder J, J. Westdorp die de ver gadering leidde deelde vooraf mee dat er voor het nieuwe jaar een niet ongunsti ge begroting ,,aan zit te komen" Wan neer men uitsluitend van deze cijfers zou uitgaan zou zelfs de nu voorgestelde verhoging achterwege kunnen blijven. Het college had echter gemeend hier toe wel te moeten besluiten omdat men niet het risico wil lopen in 1979 met een tekort te zitten. Met andere woorden: door nu een reserve te kweken zijn eventuele rinanciële tegenvallers in de toekomst beter op te vangen. Westdorp wees er bovendien op dat indien men de door de minister nu aanvaardbaar ge achte 5°/o achterwege zou laten een in de toekomst eventueel op te lopen tekort niet meer ingehaald zou mogen worden. De onroerend goed belasting zou dan bijvoorbeeld rigoreus verhoogd moeten worden en door nu mee te gaan met de voorstellen wordt dit vermeden. Commissielid Daan Welboren vatte het samen met de zinsnede: ,,Je be schermt je tegen jezelf door nu mee te gaan". Kanttekeningen Jan Witte stemde over het algemeen wel met de voorstellen in maar wilde toch enkele kanttekeningen plaatsen. Hij vond het niet nodig dat de 5 procents trendmatige verhoging volledig gevolgd zou worden. Het had voor hem mindei gemogen. Iets anders waar hij niet hele maal tevreden over bleek was het niet verhogen van de reinigingsrechten en het daarentegen wel verhogen van de toeristenbelasting. Witte herinnerde er aan dat de nu in gebruik zijnde vuil stortplaats binnen enkele jaren vol is en dat men dan geld achter de hand moet hebben voor een nieuwe. Volgens de heer P. R. Blankevoort van de gemeentelijke afdeling Financiën heeft de raad het recht een dergelijk „potje" te maken. Gedeputeerde Staten moeten dat dan wel goedvinden. Blankevoort merkte tevens op dat er een addertje onder het gras schuilt bij deze voor een speciaal doel bestemde potjes. Mocht de gemeente (om wat voor reden dan ook) financieel afglijden naar een zg. artikel 12 status (noodlijdend) dan worden dergelijke reserves meteen door de overheid in beslag genomen. Iets waar een gemeente als Texel, on danks de huidige financieel gezonde si tuatie toch terdege rekennig mee moet houden. Wat betreft te verwachten proble men met een nieuwe stortplaats deelde wethouder Westdorp mee dat de ge meente Vlieland bezig is met het reaJi- Omdat verzuimd was een pottenbak kersoventje uit te schakelen en er bo vendien op dit apparaat een stapeltje papier was achtergebleven, ontstond woensdagavond een brandje in de Jozefschool aan de Beatrixlaan. Door snel ingrijpen kon de brand weer het vuur smoren. Voorbijgangers zagen de vlammen in het lokaal oplaaien en belden de brand weer die om op ales voorbereid te zijn met groot materieel uitrukte. Eenmaal ter plaatse kon men zich beperken tot het weghalen van 'n stapeltje verbrand papier, het uitschakelen van de oven en het openzetten van de ramen, rook latoren om de grote hoeveelheid rook uit het lokaal te verdrijven. Het papier op de oven bleek de af voer van het apparaat verstopt te heb ben en had daardoor .vlamgevat. Omdat het brandje tijdig ontdekt werd, kon erger voorkomen worden. De ramp was niet te overzien geweest als het bran dende papier op de grond was gevallen, waar een grotere hoeveelheid brand baar materiaal stond. De schade kon nu beperkt blijven seren van een meuwe vuilverbranding. B. en W. hadden hierover bij een ont moeting tussen de Waddengemeenten contact gehad met de burgemeester van Vlieland. Binnen ongeveer drie maan den zou het gemeentebestuur meer ge gevens hieromtrent tegemoet kunnen zien, aldus Westdorp. Toeristenbelasting Een onderwerp dat de commissieleden allemaal erg bezig bleek te houden was de voorgestelde verhoging van de toe ristenbelasting van 60 naar 65 cent per overnachting. Jan Witte en J. C. Dros hadden daar allebei moeite mee. Vol gens Witte zijn het vooral de kampeer boerderijen die hierdoor gedupeerd wor den. Bert Weijdt schaarde zich achter B. en W die een tarief van 65 cent voor 1978 verantwoord achten. Daan Welboren pleitte opnieuw (hij deed dit vorig jaar ook al eens) voor een toeristenbelasting naar draagkracht. Om dit systeem zo efficiënt mogelijk uit te kunnen voeren zouden daartoe vijf groe pen samengesteld moeten worden Hij noemde achtereenvolgens: kampeerboer derijen, tenten en caravans, hotels, pen sions en logies met ontbijtverstrekkers. Jan Witte voelde meer voor het instel len van leeftijdsgroepen. Inwonertal Naar aanleiding van het onderwerp toeristenbelasting ontspon zich ook een discussie over de hoogte van de toeris- «tenbalasting in vergelijking met andere gemeentes. Jan Witte stelde dat de toe ristenbelasting geen rem mag betekenen op de bezettingsgraad. Bert Weijdt op edjn beurt wilde niet dat de toeristen een rem zijn op de ontwikkeling van de autochtone bevolking. Op dit laatste inhakend deelde J. J. Westdorp mee, dat de gemeente in 1977 jeigenlijk 1,6 miljoen gulden op de toe ristische uitgaven moest bijpassen. Vol gens hem is Texel achtergesteld omdat zich door het toerisme een situatie voor doet waardoor het eiland in feite „meer inwoners heeft dan het heeft". Aan de hand van door P. R. Blanke voort verschaft cijfermateriaal toonde de wethouder aan dat door de overheid (Tekening zou moeten worden gehouden met een inwonertal van 17,5 a 18.000 in plaats van de reële 12.000. Twee inwoners van Den Helder de den maandag telefonisch aangifte van de vermissing van twee leren jasjes. Beide kledingstukken zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag kwijtgeraakt, vermoedelijk in de café's „J'elleboog" en „Casino", die door het tweetal be zocht werden. Beide jasjes zijn donker bruin van kleur en één ervan is voor zien van dubbele zakken. De patiënten hebben dokter A. van Loon niet met lege handen van Texel laten vertrekken. Ze brachten een be drag van ƒ7.000,- bijeen, bestemd voor een vakantiereis naar keuze. De cheque werd tijdens de woensdagmid dag in hotel „De Lindeboom-Texel" gehouden afscheidsreceptie overhan digd door de 27-jarige Hans Lutter- man uit Den Helder. Hans was op 14 maart 1950 de eerste Texelse baby die door dokter Van Loon ter wereld werd geholpen. Tijdens dezelfde receptie werd de arts onderscheiden door het Nederlandsche Roode Kruis. Uit handen van de kring secretaresse voor Noordholland ontving hij het zilveren kruis van verdienste als blijk van erkentelijkheid voor de 27 jaar die dokter Van Loon voorzitter was van de plaatselijke Roode Kruis-afde- ling. In de rij De afscheidsreceptie was waarschijn lijk de drukste uit de Texelse geschie denis. De mensen moesten lange tijd in de rij staan alvorens het hotel binnen te kunnen. Die rij had een lengte van meer dan dertig meter en bleef twee uur lang in stand. Na afloop bleken 550 mensen het receptieboek te hebben getekend. telefoon (02226) 310 Afgelopen zondag was het precies twintig jaar geleden dat op 25 septem ber 1957 de Texelse school voor bij zonder lager onderwijs „De Beatrix school" officieel geopend werd. Ten einde dit jubileum niet ongemerkt voorbij te laten gaan was er dinsdag feest op de Beatrixschool. Naast de 20 leerlingen en het perso neel waren hierbij onder andere mensen van de schoolbegeleidingsdienst aanwe zig. Het gemeentebestuur werd verte- genwaardigd door de heer P. R. Blanke voort. De kinderen kregen ter gelegenheid van het twintig jarig bestaan 's morgens een poppenkastvoorstelling te zien. Tus sen de middag werd er gezamenlijk ge geten en 's middags werden onder lei ding van de leerkrachten diverse spelle tjes gedaan. Als extra verrassing kwam toen ook draaiorgel „De Tiet" op het schoolplein om tot enthousiasme van ie dereen een aubade ten gehore te bren gen. Onbekendheid Mede door het geringe aantal leerlin gen is de Beatrixschool een tamelijk on bekende instelling op Texel. Het school gebouw staat op de hoek van de Bea trixlaan en de Molenstraat in Den Burg. Er tegenover, verscholen tussen de bo men, is sinds 1964 een kleine dependance voor moeilijker kinderen gevestigd. De Beatrixschool zelf wordt bezocht door 20 kinderen die allerlei leerproblemen hebben. De leeftijden variëren van 8 tot 15 jaar. Over het algemeen kan gezegd worden dat de Beatrixschoolkinderen een lager niveau hebben waardoor zij op het gebied van bijvoorbeeld lezen en schrijven achterblijven. Er zijn ook kin deren die na enkele jaren een school voor bijzonder onderwijs gevolgd te heb ben weer gewoon op de basisschool gaan meedraaien. Andere kinderen blijven tot ongeveer hun vijftiende jaar op de BLO- school en kunnen daarna soms op de LTS terecht. Meestal gaan de kinderen na de Beatrixschool naar Den Hel der. De jongens kunnen daar de school voor Individueel Technisch Onderwijs (I.T.O.) volgen en de meisjes kunnen naar de school voor Individueel Huis houdelijk en Nijverheids Onderwijs (I.H.N.Ö.). Tevens is er een mogelijk heid dat de kinderen na de Beatrixschool naar de school voor Voortgezet Bijzon der Onderwijs in Schagen gaan. Leerkrachten Zowel het schoolhoofd, W. Gilijamse, als onderwijzer A. Plaatsman maken al sinds de oprichting in 1957 deel uit van de Beatrixschool. Zij hebben beide een full-time funktie. De derde leerkracht, mevrouw Kuip, heeft op de school een halve dagtaak Aanvankelijk was deze Texelse school voor bijzonder onderwijs een driemansschool. Bij de oprichting in 1957 waren er 37 leerlingen. Vooral door de verbeterde sociale omstandigheden is het leerlingenaanbod in de loop der jaren steeds iets gedaald. Naast de twee onderwijzers en de on derwijzeres voor de algemene vorming van de kinderen zijn er enkele part-time leerkrachten aan de school verbonden. Mevrouw J. van Trigt geeft sommige kinderen extra bijlessen (remedial teaching) en verzorgt voor vijf meisjes kooklessen. Mevrouw I. Reitsm a-B ak ker leert de kinderen diverse handwer ken. Voor het geven van spraakles is logopediste M. Schuppers aan de school verbonden. Belangrijke school Op zichzelf is het teruglopen van het aantal Beatrixschoolleerlingen na tuurlijk een verheugende zaak. Het be tekent echter wel dat van de vier loka len die de school telt er nog slechts drie frequent gebruikt behoeven te worden. Het vierde lokaal heeft men daarom kunnen inrichten als film- en poppen- kastzaal. Hier wordt ook ieder jaar het Sinterklaasfeest gehouden. Het leerlingen aanbod van de Beatrix school stabiliseerde zich de laatste paar jaar rond het getal 20 zodat verwacht wordt dat ook in de toekomst de school voortdurend door deze hoeveelheid kin deren bezocht zal worden. Van even tuele opheffing van de Beatrixschool zal daarom geen sprake zijn. Zoals bij de opening twintig jaar ge leden al werd opgemerkt mag de Bea trixschool misschien wel als de belang rijkste school van Texel worden be schouwd. Bij die gelegenheid sprak hoofdonderwijzer W. Gilijamse dè vol gende woorden, die eigenlijk nog steeds van toepassing zijn: „Met hetzelfde ent housiasme waarmee deze school is ge sticht willen wij ons werk hier beginnen en voortzetten. Dit opdat het minder be gaafde kind zoveel mogelijk in het leven kan worden meegegeven en het zich zo optimaal mogelijk in de maatschappij kan handhaven". De oud-predikant van de Herv. ge meente van Den Burg zal zondag a.s. voorgaan in de dienst in de Ned. Herv. kerk van Den Burg. In verband hiermee heeft de kerkeraad besloten om na de kerkdienst gezamenlijk koffie te drin ken in „De Schakel". Woensdagmorgen ontdekte een buur vrouw dat ongenode gasten zich 'g nachts toegang hadden verschaft tot het etablissement Strends-end in Oosterend. De onbekenden hadden een deur gefor ceerd en doorzochten daarna vrijwel het gehele pand. Wat precies vermist wordt, it nog niet bekend, omdat de eigenaar exploitant van Strends-end op dit mo ment met vakantie is en pas aan het «ind van de week weer terugkomt. Na een voorlopig politieonderzoek is vastgesteld, dat in ieder geval de inhoud van een geldkist meegenomen moet zijn. De kist trof men geopend en geleegd op een bed aan. Verder werd men met enige kleine vernielingen aan het inte rieur geconfronteerd. Naast deze insluiping hebben waar schijnlijk dezelfde onbekenden hun slag geslagen bij de buurvrouw door haar nieuwe zwarte damesfiets (weduwe model) mee te nemen. Politie (02220) 2644 Brandweer (02220) 2066 Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel (02220) 2011. Dokter Van Loon en zijn vrouw waren diep onder de indruk van de cheque van f6.686,30 die namens de patiënten door Hans Lutterman (links) werd overhandigd. Het bedrag is inmiddels tot ongeveer f7.000,aangegroeid door enkele nagekomen giften. Veel van de mensen die naar de afscheidsreceptie kwamen hadden ook persoonlijke geschenken meegebracht.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1