Cjroen ^warL-Jexels in het harL, aakgroepen naast bestuur oningbouwvereniging Maak meer rente,, epuwgeld y Handtekeningenaktie voor behoud apotheek Waverijn GS weigeren medewerking aan havens voor dubbeldeksboot )elegatie van belangrijke werkzaamheden /paarbank I verse mosseSera Lichtboei op drift Ci ENORME BESPARING DOOR ISOLATIE msüm SB Ml Havenrestaurant Texel t«l«foon (02226) 310 Stroperij Bevorderd NOTEER EVEN! B&0 show 6, 7, 8 oktober Electrohuis Twee gewonden bij aanrijding DINSDAG 4 OKTOBER 1977 pPLAGE 5300 91e JAARGANG No. 9216 6 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooy bostbus 11 Dee Burg, Texel - Telefoon 2741 Redektle: Harry de Graaf. Pellkaenweg 75, De Koog. tel. (02228) 266 en Wessel B. Post. Burdet* Ltraal 17, Den Burg, tel. (02220) 3543. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 10,30 p. kw. 70 cent Incasso; los 45 cent. Bank: Amro Bank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert 40 ct. per mm exd. 4% BTW In de donderdagavond gehouden ver gadering heeft de Woningbouwvereni ging Texel vier z.g. taakgroepen in het ven geroepen. Deze zijn bedoeld om de laak van het bestuur te verlichten, de Inspraak van de leden te vergroten en Jet „kweken" van candidaten voor be stuursfuncties. De leden van de taak groepen zullen de nodige bekwaamheid opdoen door het volgen van de cursus ^Volkshuisvesting", die binnenkort op Texel van start gaat en wordt gegeven [door de nationale woningraad. Het ~ag er aanvankelijk naar uit dat bndei de leden niet de minste belang stelling zou bestaan voor een en ander Toen de vergadering van start ging, had feich nog haast niemand aangemeld voor He cursus, zodat de zeer teleurgestelde Voorzitter S. Kooij ook weinig van de Taakgroepen terecht zag komen. Tot zijn ppluchting bleek bij rechtstreekse bena- pering van de mensen tijdens de pauze, Hat er toch wel animo was: tien perso pen gaven zich op. Er komen vier taakgroepen: voor fi- hanciën en administratie; voor onder houd, voor projekten (nieuwbouw) en Voor verhuurvraagstukken. Elke groep bestaat uit vijf man: een bestuurslid, pen personeelslid en drie leden. Er zijn pus 12 leden nodig. Advies De taakgroepen zullen zich intensief [verdiepen in vraagstukken met betrek king tot hun „portefeuille". Ze brengen dan advies uit aan het bestuur en het pestuur vraagt goedkeuring aan de ledenvergadering. Als de leden niet ak- Joord gaan wordt het probleem terug- I verwezen naar de betrokken taakgroep. Een en ander betekent voor het bestuur [een ontlasting, ook al omdat de leden nie problemen of vragen hebben zich Voortaan tot een van de werkgroepen [zullen moeten richten. Rijks wens Het aldus delegeren van taken bete kent versterking van de democratische Verhoudingen binnen de vereniging. Van Rijkswege is daarop bij de woning bouwcorporaties aangedrongen. De neeste woningbouwverenigingen zijn hl. verre van democratisch; in de prak- ltijk hebben de leden nauwelijks invloed ]op de besluiten die het bestuur neemt pn is sprake van weinig betrokkenheid. De instelling van de taakgroepen is Voor de Texelse vereniging zelfs van levensbelang. Gevreesd wordt namelijk ?r anders helemaal geen mensen [zullen zijn, die de thans zittende be stuursleden kunnen vervangen, waar door de gemeente genoodzaakt zou zijn vereniging over te nemen. -S>:\H'j Laat het overschrijven naar een Spaarsclektrekening die een zeer hoge rente geeft. Uw geld blijft dagelijks beschikbaar. U betaalt slechts 1% t an opgenomen bedragen. Na de eerste voorbereidingen zullen de taakgroepen ééns per maand bijeen komen. Secretaris Hengst liet blijken dat de taakgroepen in zekere zin 'n ex periment zijn. Elders is er nog geen er varing mee opgedaan. „Het is een unieke Texelse opzet". Het ziet ernaar uit, dat voor de cur sus volkshuisvesting voldoende animo zal zijn, al loopt het bepaald niet storm. Naar verhouding komt de meeste be langstelling van mensen van buiten de vereniging, waaronder gemeenteraads leden. Aan de cursus zullen totaal 50 mensen kunnen meedoen. Het geven van de cursus kost de vereniging zowat ƒ20.000,Meerdere leden waren van mening, dat het niet juist is met-leden gratis te laten deelnemen. Men ging er uiteindelijk mee akkoord, dat deze cur sisten lid zullen moeten worden. Ze zijn dan evengoed nog zeer voordelig uit, want de verenigingscontributie is een fractie van de werkelijke cursuskosten. Ook werd nog even gesproken over het voortijdig onbruikbaar worden van de CV grondleidingen in Jan Dirksz- oord. Dat is aanleiding geweest om deze woningen allen van een eigen gas-CV- ïnstallatie te voorzien. De financiering is zodanig geregeld, dat er een huurver hoging van slechts ƒ1,50 uit voortkomt. Een bewoner van het complex van 99 woningen verzuchtte: „Ik hoop dat onze leidingen ook gauw verrot zijn". Huurders die hun huis en erf op zo danige wijze gebruiken, dat de omge ving er overlast van ondervindt, zijn erg moeilijk „aan te pakken". Feit is dat het in een aantal gevallen de spuigaten uitloopt. Er zijn huurders, die van hun woning en erf een soort dierentuin heb ben gemaakt door er grote aantallen beesten te houden, die lawaai en stank geven, soms zo ernstig dat de belangen van volksgezondheid bedreigd lijken te worden. Voorzitter Kooij schatte dat men met een tiental van dergelijke ge vallen „zit" zonder er met blijvend re sultaat iets aan te kunnen doen Een der leden stelde voor om deze leden te laten verhuizen naar één bepaalde straat öf wijk, zodat anderen er minder last van hebben. Isolatie succes Nu al kan worden gezegd, dat het isolatie- en centrale verwarmingspro- jekt van de vereniging een groot succes is. Berekend is dat per gemiddelde wo ning ƒ425,minder aan brandstof is uitgegeven wat over het totale aantal woningen een bedrag van ƒ80.000, scheelt. De omschakeling had plaats in de cember vorig jaar. Bij de berekening is in acht genomen dat nog niet een heel jaar is verstreken. „Texel levert een goede bijdrage aan de energiebespa ring"", aldus voorzitter Kooij. ÊMÊIÊ l- uu«/t nederlond spaerspeciahsten sinds 1817 Patiënten van dokter A. Waverijn hebben een aktiecomité gevormd en verzamelen momenteel handtekeningen om te bereiken dat hun arts zijn huis apotheek mag behouden. Zoals bekend mag de nieuwe arts de apotheek van zijn voorganger, dokter Van Loon niet overnemen, omdat zich inmiddels op Texel een „echte" apotheker heeft ge vestigd. De patiënten zijn van mening, dat deze verandering ernstige nadelen oplevert, niet alleen voor de patiënten van dokter Waverijn, maar op den duur ook voor andere Texelaars. Want an dere artsen die hun praktijk overdragen zullen hun apotheek ook moeten op heffen. Het aktiecomité bestaat uit D. Schil ling uit Den Hoorn, mevrouw Bakker uit De Koog, de heer J. v.d. Vis uit Oos terend, mevrouw M. Mulder uit Oude- schild, mevrouw T. Boon uit De Cocks- dorp, mevrouw E. Heerschap uit Den Burg, mevrouw E. Schermer uit Den Burg en de heer S, Zijlstra uit Den Burg. Voor Commissie Zij willen het verzoek met de hand tekeningen aanbieden aan de Commis sie voor Gebiedsaanwijzing te Haarlem, die een definitieve beslissing over het apothekersvraagstuk moet nemen. Dok ter Waverijn heeft deze commissie ver zocht zijn apotheek te mogen voortzet ten. Binnenkort zal hij voor deze com missie moeten verschijnen om zijn ver zoek toe te lichten en zal dan waar schijnlijk direkt de beslissing vernemen. In een brief aan de patiënten van dokter Waverijn zegt het Texelse aktie comité dat het voor ieder duidelijk zal zijn dat de vestiging van de apotheker in Den Burg door de nieuwe arts Wa verijn niet in dank zal worden afge nomen. „Bovendien is dit het begin van een ongunstige ontwikkeling voor ge heel Texel en in het bijzonder voor de gebieden buiten Den Burg. De service mogelijkheden van de artsen worden zeer beperkt. Bij het vervallen van de huisapotheken zullen de assistenten bij de artsen onvoldoende werk hebben, terwijl de financiële middelen om hen aan te houden zullen ontbreken". Specifieke verhouding Het comité brengt de overweldigende belangstelling in herinnering bij het af scheid van dokter Van Loon en het re sultaat van de inzamelingsaktie en zien dit als een bewijs dat de band tussen patient en huisarts meer betekenis heeft dan uitsluitend een medisch-zakelijk kontakt. Waarbij ook wordt gewezen op de specifieke eiland/plattelandsver houding patiënt-arts in tegenstelling tot de veelal onpersoonlijke relatie in de grote steden. „Hierop kan ook van in vloed zijn dat naast de hulp ook de ver strekking van medicijnen in direct ver band met elkaar staan. De plotselinge vestiging van een apotheker in Den Burg doorbreekt een van de belangrijk ste elementen in het kontakt met een nieuw te vestigen arts". De comitéleden zeggen dat hun aktie is bedoeld als ondersteuning van even tueel verzet van de nieuwe arts resp. de andere Texelse artsen. Bij de aktie zelf zijn de artsen niet betrokken. Wie geen brief heeft ontvangen, maar toch aan de aktie wil meedoen, kan een brief af halen bij een der comitéleden. Gisterochtend tussen 5 en 6 uur be trapte een jachtopziener in de duinen bij paal 28 een stoper. Het was de Texe laar J.P. H., die de illegale jacht uit oefende met behulp van een lichtbak en werd geholpen door G.E. en H.O. De lichtbak, een jachtgeweer en een zak met zes konijnen werd in beslag geno men. De politie maakte tegen het drie tal proces verbaal op. Als gevolg van de storm van het afge lopen weekend sloeg een lichtboei van zijn anker en strandde op de Texelse kust bij paal 11. De boei was afkomstig van de Middel- rug (bij de Haaksgronden ter hoogte van Den Helder) en werd maandagochtend al vervangen door een reserve-exexplaar. Vanmorgen was nog niet besloten hoe het ongeveer vijf meter hoge gevaarte zal worden geborgen. Het is mogelijk om dit over land te doen, maar ook wordt overwogen het ding meteen schip van het strand te trekken. Voordat jutters of souvenirjagers hun slag konden slaan zorgde de kustwacht Eierland ervoor dat de kostbare lantaarn van de boei werd afgehaald. Het betrof een gasboei meteen cylinderinhoud van 12^ m3. Dergelijke boeien worden ver ankerd meteen steen van drie ton. Gedeputeerde Staten hebben er de N.V. TESO per brief op gewezen, dat het hen niet mogelijk Is medewerking te verlenen aan de totstandkoming van wal- voorzieningen ten behoeve van dubbel dekschepen. Het provinciaal bestuur schrijft in reactie op een onlangs van TESO ont vangen brief hierover, dat het een zaak betreft, die in eerste instantie het rijk aangaat, omdat de havens en aanlcg- inrichtingen van Den Helder en Texel rijkseigendom zijn. Er wordt op gewe zen, dat de beschikbaarstelling van die werken is geregeld in een destijds tus sen de dienst der Domeinen en TESO gesloten overeenkomst. Voor wat de mogelijkheden tot even tuele planologische aanpassingen voor het in de vaart brengen van een dub beldekker betreft, verwijzen GS naar het ontwerp-streekplan. In het ontwerp-streekplan Kop van Noordholland en Texel memoreerden GS reeds de grote betekenis van de veerverbinding in verband met de even tuele schade die bij het wegvallen er- Wachtmeester Rob H. M. Kuulkers van de Rijkspolitie is ingaand 1 oktober bevorderd tot wachtmeester eerste klas van kan worden berokkend. GS zeggen, dat het om de veerdienst veilig te stel len van belang is de kwetsbaarheid van de verbinding tot een minimum te be perken. Volgens GS ontkomt men er daarom niet aan dat in beide havens een reserve-aanlegplaats wordt gebouwd. Plaatsbesprckingssysteem Gedeputeerde Staten zeggen voorts van mening te zijn, dat er op korte ter mijn een plaatsbesprekingssysteem moet komen. Op deze wijze kan een be tere spreiding in het vervoersaanbod van de veerverbinding verkregen wor den. Daarnaast pleiten GS voor het in voeren van een systeem van wisselda- gen voor de verblijfsrecreatie (bijvoor beeld ook op woensdag wisselen in plaats van veelal op zaterdag). De aan wezige capaciteit kan volgens GS dan beter worden benut en extreem lange wachttijden voor auto's worden voor komen. Enige uitbreiding Het provinciaal college blijkt een ge- ringe uitbreiding van de thans aanwe zige vervoerscapaciteit voor auto's wel te steunen. Men zegt te rekenen met een nieuwe enkeldeksboot in de huidige fuiken. GS denken hierbij aan een en keldekker met een capaciteit van onge veer 100 pae's (personenauto-eenheden). Hierdoor kan één van de nu aanwezige boten (65 pae's) als reserveboot dienst gaan doen. Het provinciaal bestuur zegt er nadrukkelijk van uit te gaan dat er sprake moet zijn van een halfuurdienst en een voorrangsregeling voor het Texelse en het beroepsgoederenvervoer. Op het kruispunt Waalderstraat-Wel- helminalaan in Den Burg deed zich zon dagavond een aanrijding voor, waarbij twee jongens zodanig werden gewond dat zij per ambulance naar het zieken huis moesten worden gebracht. De jeudige B. reed op zijn bromfiets over de Waalderstraat in de richting van het centrum. Hij verzuimde voor rang te geven aan een voor hem van rechts uit de Burgerhoutstraat komende personenwagen, bestuurd door U. R. Tjaden uit Leidersdorp. De bormmer raakte de auto met hoge snelheid in de flank en werd daarbij onheerstelbaar beschadigd. B. liep een schouderfrac tuur op en de op de duo zittende Hans Dijker brak een been. De auto kreeg aanmerkelijke plaatschade; de chauf feur bleef ongedeerd.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1