Cjroen Tjwartsjexels in het karL, Neemt «zelf het risiko? W. J. Kikkert 200e lid „Ki kkert-vere n igi ng" Officieel afscheid van opper A. Verse put fpoorbank ct. Dader meldde zich op tijd Explosieven opgeruimd Aankoop „compensatiegronden" beloopt bijna zes ton Andere G.E. Munten- en ansichtenclub weer bijeen Padvinders liepen Prins Bernhardmars „OPDUIN" ZOEKT UITBREIDING AAN OVERZIJDE VAN STRAAT Beker havermout- en rijstepap halve liter tijdelijk DINSDAG 11 OKTOBER 1977 OPLAGE 5300 TEXELSE 91e JAARGANG No. 9218 6 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooy Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266 en Wessel B. Post. Burdet- straat 17, Den Burg, tel. (02220) 3543. COURANT Ver»ch(Jnt dinsdags an vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 10,30 p. kw. 70 cent Incasso; los 45 cent. Bank: Amro Bank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert 40 ct. per mm excl. 4% BTW Een 18-jarige inwoner van De Waal ramde in de nacht van zaterdag op zon dag bij de haven van Oudeschild een stuk hekwerk van Rijkswaterstaat. Over een afstand van vier palen ging het hek tegen de grond. Kort nadat het geval de volgende dag bij de politie was gemeld, meldde de dader zich. Naast drankge bruik was ook onervarenheid oorzaak want de jongeman had nog geen rijbe- ■wijs. Zijn auto werd flink beschadigd. De mijnopruimingsdienst heeft op het 1 Texelse strand tussen paal 13 en 14 weer ■wat explosieven laten springen. Het ging lom een vuurpijl en een aantal zg. mar- |keerders. De aankoop van totaal 17,5 ha land bouwgrond in de buurt van De Koog, be stemd om als compensatie te dienen voor boeren die in de toekomst grond zullen moeten afstaan voor uitbreiding van be staande recreatieterreinen, beloopt een bedrag van bijna zes ton. Zoals bekend nam de gemeente drie stukken grond (gelegen aan Pellkaanweg, Maaikeduin- weg en Mienterglop) over van E. M. F. Beheer uit Baarn Het bedrag van de aankoop zelf is ƒ551.515,(dus ruim ƒ32.000,per ha). Daarbij komen nog overdrachtskosten 27.576,make- laarskosten (ƒ11.409,en notariskos- ten (ƒ3.500,Een en ander blijkt uit een hedenavond door de gemeenteraad goed te keuren begrotingswijziging. Uit een andere wijziging komt naar voren dat de gemeente 3,17 hectare in dustrieterrein bij Oudeschild heeft ge kocht van J.C. Rab bv voor ƒ295.000, Deze gemeenteelijke uitgave werd ver hoogd met de afkoop van de pachtover eenkomst met J. Kooy (ƒ27.586,plus ïotaris- en bijkomende kosten (ƒ1.414, Het gebruik van initialen in nieuws berichten heeft zijn nadelen in een klei ne gemeenschap. Nu weer zijn er mis verstanden gerezen rond G.E. uit Eier- land waarover in de vorige krant werd geschreven als medeplichtige van de stroper H. Velen blijken in de mening te verkeren dat de 38-jarige Gerie Eel- man uit De Koog werd bedoeld. Dat was echter niet het geval. Eelman heeft vroe ger wel eens gestroopt maar is tegen woordig een eerzaam en gewetensvol jager Waarvan acte. Donderdagavond a.s. komt in De Raadskelder te Den Burg de Munten- en Ansichtenclub bijeen, voor het eerst in het nieuwe seizoen. Op deze ruilbij- eenkomst is ieder welkom die interesse heeft voor oude munten of (Texelse) an- ansichtkaarten. Dank zij deze bijeen komsten hebben al heel wat verzame- aars hun kollektie aanzienlijk kunnen uitbreiden. f 10.000,-? f20.000.-? f 100.000.-? of meer? Voorkom dal u in financiële moeilijkheden raakt. Sluit tijdig een goede rerzekering voor uw gezin, uw huis, uw auto enz. Een goed advies: ul/t nadarlood Ter gelegenheid van zijti inhuldiging als 200ste lid van de familievereniging Kikkert ontving W. J. Kikkert (l.) een schilderijtje met het Kikker/wapen en een 5.20 meter lange rol met de stamboom van de familie Kikkert vanaf 1601. Rechts op de foto de voorzitter van de vereniging, het oud CHU-Tweede kamerlid H. Kikkert spaarspeciaJisten sinds 1817 Een van de eerste en tevens grootste familieverenigingen van ons land, die van de „Kikkerts" hield dit weekend op Texel haar jaarlijkse reünie in het Koger Prinses Julianahotel. Hierbij vond zaterdagavond de officiële in huldiging plaats van het 200ste lid van de vereniging. Het was W. J. Kikkert uit Den Hoorn die deze eer tc beurt viel. Hij is een na zaat van de stamvader der Texelse Kik kerts, de oorspronkelijk uit Enkhuizen afkomstige Albert Kickcrt die in 1697 op Texel overleed. De bijeenkomst in het „Julianahotel" (eig. J. Kikkert) werd bijgewoond door zo'n 80 leden van de familie die naast een Enkhuizen-Texelse tak, ook een Drentse tak omvat. In zijn toespraak ter gelegenheid van de inhuldiging van het 200ste lid ging de voorzitter van deze familievereni ging, de heer H. Kikkert uit Zeist (26 jaar CHU-Tweede kamerlid) dieper in op de geschiedenis van de Kikkerts, en het verschijnsel familieverenigingen. 225 leden De familievereniging „Kikkert" (een van de drie eerste familieverenigingen van ons land) werd in 1951 opgericht door wijlen Willem Nico Kikkert. Na zijn overlijden in 1967 werd het voor zitterschap door de heer H. Kikkert overgenomen. Van de 2501 Kikkerts die ons land momenteel telt zijn er nu 225 lid van de familievereniging. Jarenlang bedroeg het aantal leden ongeveer 50 maar sinds het begin van de jaren '70 toen mevrouw L. Kikkert-Remmelen- kamp tot secretaresse werd gekozen steeg de animo. Vooral zij was het die telefoongidsen er op nasloeg waar zoal Kikkerts in den lande voorkwamen en legde op die manier steeds meer contac ten. Doel Het doel van de familieverenigingen is volgens voorzitter Kikkert tweeledig. In de eerste plaats dient het tot onderzoek van het voorgeslacht en ten tweede is er het sociale doel om elkaar in moeilijke omstandigheden te steunen. Kortom, bij dragen aan het contact op menselijk ge bied. De familie Kikkert houdt sinds 1974 ieder jaar een reünie. Deze werd Samen met 1290 padvinders en pad- vindsters heeft een ongeveer 50 leden tellende groep van „Scouting Texel" zo terdag in Amsterdam meegedaan aan de jaarlijkse Prins Bernhardwandelmars. Dit jaar nam Scouting Texel voor de tweede maal aan deze gebeurtenis deel. De tocht strekte zich uit over een af stand van ongeveer tien kilometer, en begon in Amsterdam Oud-west. Vanaf het Amsterdamse Bos waar het eind punt was keerden de kinderen met een antieke tram van het Trammuseum te rug naar het Haarlemmermeerstation in de hoofdstad. Vandaar werd de thuisreis naar Texel, per bus aanvaard. in 1974 en 1975 gehouden in het kasteel Hoekelem bij Ede. Vorig jaar kwam men bijeen in het militair tehuis Beukber- gen bij Amersfoort. Dit jaar koos men het Texelse De Koog voor deze jaarlijk se bijeenkomst uit. Het onderlinge contact tussen de fa milieleden wordt ermee verstevigd, men haalt herinneringen op en maakt kennis met volslagen onbekende Kikkerts, Kic kerts of Kikkers. Iedereen die een van deze drie achternamen draagt kan tot en met het tweede generatielid het lid maatschap van de vereniging verwer ven. Zo ook Willem J. Kikkert van kin derboerderij „De Mient" nabij Den Hoorn, die als 200ste lid van de inmid dels 225 leden ingeschreven kon wor den. Hij deed dit op aanraden van een ander lid van de „Kikkert-clan" en was, zo vertelde hij na zijn inhuldiging „met stomheid geslagen" dat deze eer juist hem te beurt viel. W. J. Kikkert: „Ik heb er niets voor behoeven te doen. Ik geloof dat er nog nooit een jubilaris geweest is die zo wei nig gedaan heeft voor hetgeen waarvoor hij gehuldigd werd. Pet af voor de men sen die er zoveel werk van maken. Zon der het etiket opgeplakt te krijgen „fa milieziek" te zijn hoop ik dat ik in de toekomst meer verdienstelijk kan zijn dan ik tot op heden was". Geschiedenis Voorzitter H Kikkert haalde bij zijn inhuldigingstoespraakje enige geschie denis van de Kikkert-familie voor den dag. Hij vertelde dat de oorsprong van de familie ligt in het plaatsje Soest in Westphalen. Van hieruit gerekend tot op heden heeft de familie een stamboom achterhaald die nu een papieren rol van 5.20 meter lengte beslaat. In 1599 brak in het Duitse Soest, waar van de burgemeester de naam Kickert droeg, de „pest" uit en deze man spoor de zijn zoons aan naar het buitenland te vluchten voordat ook zij slachtoffer van „De zwarte dood" werden. Twee van de zonen vestigden zich in Drente en zijn stamvaders van de Drentse Kik- kerttak. Albert Heinrichz Kickert kwam naar Enkhuizen en huwde daar een Ne derlands meisje. Een nazaat van deze Albert Kickert werd op 28 januari 1635 te Enkhuizen geboren. Hij overleed op 15 november 1697 op Texel en ligt be graven in de Nederlands Hervormde kerk van Den Burg. Op zijn grafzerk staat: „Hier layt begraven de kasteleyn van het Eyerlant, was ouyt 63 jaer Ao 1697". Deze Albert Kickert huwde drie maal. Zijn echtgenotes waren Feerdutje Freekx (huwelijksdatum 17 mei 1654), Meynoutje Pouwels Semeyns (16 maart 1670) en met Grietje Jans (24 augustus 1680). Albert was te Enkhuizen meester „Seilemaker". Hij diende de Enkhuizer gemeenschap als voogd van het lepro zenhuis, was kapitein van het vendel en was voorzitter van de „Groote Krijgs raad". In 1682 vertrok bij naar ,,'t Eyer- land" waar hij woonde in het Eyerland- sche Huis nabij De Cocksdarp als strand vonder en kastelein. Gastvrijheid Naast de uitnodiging aan alle eilan delij ke Kikkerts was voor de bijeen komst in het Julianahotel ook een uit nodiging gestuurd aan burgemeester W. H. Sprenger en zijn echtgenote die za terdagavond beiden aanwezig waren. Mr. Sprenger -verklaarde dat gastvrij heid het historische merk van de Texel se Kikkert-familie is gebleken. Het be gon in het Eierlandse Huis van 1682 via Groeneplaats naar kinderboerderij, de (zie vervolg pagina 2) De heer H. Wuis van hotel „Opduin" heeft het plan om de woning Ruijslaan 23 (eigendom van de weduwe Jansen) aan te kopen om er een dépendance van zijn hotel van te maken. Wuis heeft de gemeente gevraagd eraan mee te wer ken dat de woonbestemming van het ge bouw wordt gewijzigd. Het bestaande hotel Opduin dat 82 bedden telt moet om economische rede nen uitbreiden. Er is namelijk een per soneelsbestand van 30 man. Dat staat in wanverhouding tot het aantal bedden, waardoor het hotel de laatste jaren dé pendances elders in De Koog in gebruik had. Dat was uit het oogpunt van be heer en sfeer een onbevredigende si tuatie. Deze dependances zullen nu wor den afgestoten. Het pand Ruijslaan 23 ligt recht tegen over het hotel. Wuis wil hiervan een losstaand hotelgedeelte maken waarin ongeveer 40 gasten zullen kunnen wor den ondergebracht. Als de gewenste medewerking van de gemeente (bijv. als gevolg van bezwa ren die bij de procedure aan het licht komen) uitblijft, zal Wuis de uitbreiding van zijn hotel op eigen terrein moeten realiseren. Hij heeft daartoe krachtens het bestemmingsplan het recht. Hij mag drie bouwlagen zetten op het bestaande lage eetgedeelte of een vierlaags gebouw realiseren op de plaats waar zich nu de parkeerbunkers bevinden. Ook het ma ken van een vierde verdieping op het bestaande hoge hoteldeel (met de bouw van de lift is daarmee destijds al reke ning gehouden) hoort tot de mogelijkhe den. In al deze gevallen ontstaat echter een gebouw dat hoog uittorent boven het bestaande reeds in het oog springen de geheel wat landschappelijk minder gewenst is en het wordt ook vrij kost baar. Wuis geeft daarom de voorkeur aan nieuwbouw aan de overkant van de straat. Oorspronkelijk gaf het bestemmings plan De Koog zoals het door de gemeen te is vastgesteld nog veel ruimere uit breidingsmogelijkheden. Op een terrein achter het bestaande hotel zou een om vangrijk vier verdiepingen tellende vleugel kunnen worden gebouwd, maar Gedeputeerde Staten hebben dat afge wezen. Tijdens een in de raadszaal van het Texelse gemeentehuis gehouden bij eenkomst is vrijdagmiddag officieel afscheid genomen van opperwacht meester A. Verseput. De heer Verseput sloot hiermee een dienstverband van ruim 30 jaar af waarin hij zowel bij de gemeentepolitie (Leiden) als bij het korps Rijkspolitie werkzaam was. „Opper" Verseput, die op Texel zijn jeugd doorbracht kwam in 1970 terug op „zijn" eiland waar hij sindsdien als com mandant van het rayon De Koog werk zaam was. Om gezondheidsredenen ver laat hij de groep Texel op 60-jarige leef tijd. De afscheidsbijeenkomst van de heer Verseput werd bijgewoond door zijn echtgenote, zijn kinderen en vrijwel het voltallige personeel van de groep Texel. Namens de commandant van het district Alkmaar waren luitenant Seters en ad judant Koops aanwezig, en namens de Algemene Nederlandse Politiebond afd. Den Helder gaven de heren Ph. Witmer en IJ Paans van hun belangstelling blijk. Levensloop In zijn toespraak gaf burgemeester W. H. Sprenger een korte schets van de le vensloop van de heer Verseput, die op 12 september 1917 in het Zuidhollandse Waddinxveen geboren werd. Adrianus Verseput kwam in 1925 op Texel en bleef tot zijn 29ste jaar op het eiland. In 1946 bgon hij zijn loopbaan bij de Leidse gemeentepolitie. De exacte datum van zijn indiensttreding was 1 oktober. Op 1 juni 1949 kwam de heer Verseput in dienst van de Rijkspolitie te Voor schoten. Met ingang van 1 februari 1970 werd hij benoemd tot opperwachtmees ter. van het rayon De Koog van de groep Texel. Mr. Sprenger kwam tot de kon- klusie dat de heer Verseput na een dienstverband van 23 jaar aan de „over kant" de „jaren des onderscheids" be reikte en terugkeerde naar het eiland waar hij zijn jeugd doorbracht. Eindspurt De burgemeester merkte op dat opper wachtmeester Verseput weer naar Texel kwam in een periode waarin juist de nadelen van de toeristische groei moesten worden opgevangen. „U heeft de eindspurt dan ook met gemengde ge voelens volbracht", aldus Mr. Sprenger. Hij stipte hierbij aan dat de familie Ver seput (nu in Oosterend woonachtig) bin nenkort opnieuw een woning in De Koog zal kunnen betrekken. De burge meester verklaarde veel prettige en goe de herinneringen aan de samenwerking met opperwachtmeester Verseput te be waren. Hij zei zich er van bewust te zijn dat de scheidende politieman vooral in (zie vervolg pagina 2) 69 ALLEEN VOOR MELK UNIE F OF HORNA F-RODUKTEN Namens de Algemene Nederlandse Politiebond afdeling Den Helder overhandigde Ph. Witmer r.) het echtpaar Verseput een boekenbon en een bos bloemen.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1