Texel gaf zege uit handen Lichtboei van Noordzee naar Waddenzee LEen illusie armer" >i \l :EUILLETON I Texelse Boys faalde tegen DW0W Sporting overwon ZDH Oosterend speelde gelijk tegen koploper Oudesluis Tweede blad Texelse Courant dinsdag 11 oktober 1977 j Texel heeft zondagmiddag geheel bnnodig een punt in Bergen achterge- fcten in een wedstrijd waarin het elf- al tot ongeveer tien minuten voor tijd et 0-2 voorstond maar uiteindelijk et een 2-2 gelijk spel naar huis eest. j Oorzaak van dit alles was het allengs ■echte spel van de Texelse ploeg naar- iate het eind van de ontmoeting nader- De verdiende 02 voorsprong die de [landers bij de rust hadden bereikt was iaarblijkelijk een weelde dte de Texel- ielers niet konden dragen. De gedachte •t karwei na de rust even afmaken", ikte dan ook heel anders uit dan werd' irwacht. De wedstrijd kenmerkte zich lor twee totaal verschillende speel- ilften In de eerste helft was het goed >elende Texel de gevaarlijkste ploeg, [ergen had door het windvoordeel wel >n veldoverwicht, maar wanneer Texel in balbezit kwam wist men met snelle ■vaarlijke aanvallen de Bergen verde lging onder grote druk te zetten. Na ■n minuten was Texel al dicht bij een »elpunt maar de bal kon nog juist van fe lijn worden gehaald. Felheid De spelers van Texel speelden erg fel, bardoor bijna alle persoonlijke duels lor Texelaars gewonnen werden. Na minuten was het Martus Banda die ij de middenlijn de bal oppikte en aan >n solo begon. Hij speelde twee Bergen -rdedigers uit en kwam alleen voor de leper, die hij met een bekeken schot iel mooi passeerde. Texel bleef de be- ire ploeg en later was het opnieuw ;ak. Henk Jan Klok speelde terug op uqkaTERDAG 8 OKTOBER 1977: "(Afdeling Noordholland: Ml Oosterend (Z)-Schagen uttnioren: «Tex. Boys Al-HCSC A2 JVC Bl-Tex. Boys BI H Texel B2-HCSC B4 lOl "^C B2-Tex. Boys B2 De Koog Bl-Wiron BI Helder Cl-Tex. Boys Cl WGW C4-Texel C2 HRC C4-Tex. Boys C2 SDe Koog Cl-Cocksdorp Cl Texel C3-Oosterend C2 Pupillen: 1| Afdeling A '"'r ZDH Al-Texel Al Texel A2-Texel A4 Afdeling B: Texel B2-Tex. Boys B2 Texel B3-Tex. Boys BI ZDH BI-Texel BI ideling C: Texel C2-Texel Cl Tex. Boys Cl-De Koog Cl ZONDAG 9 OKTOBER 1977: 7J pdeling Noordholland: Bergen-Texel Texelse Boys-DWOW De Koog-Schellinkhout Oosterend-Oudesluis Sporting S.-ZDH Westzaan-Cocksdorp Grasshoppers 2-Texel 2 ZAP 4-Texelse Boys 2 Texel 3-HRC 6 Tex. Boys 3-Winkel 2 Texel 4-Zeemacht 5 De Koog 2-Succes 7 lames: Purmerend-Texelse Boys Tex. Boys 2-DZC 1 2—3 5—2 1—3 12—2 4—4 1—4 2—0 1—7 11—0 0—4 2—3 0—1 13—0 2—0 0—4 0—1 0—5 0—2 2—2 0—2 1—1 2—2 3—2 3—1 0—0 0—1 4—1 4—1 2—4 3—0 4—0 2—3 Jan de Lugt, die de bal vanaf de rechter hoek van het strafschopgebied ver schrikkelijk hard in de linkerkruising sohoot: 02. Texel speelde de eerste helft heel rustig uit en zou de tweede helft het karwei wel even afmaken. Debacle Het onderschatten van een tegenstan der mag men van een zo geroutineerde ploeg als Texel is eigenlijk niet ver wachten. Het gebeurde toch. De eilan ders speeldden lang niet zo fel en ge concentreerd als in de eerste helft. Men was meer op eigen dan op teamresultaat uit, wat resulteeerde in veel balverlies en veel gepraat. Het mag een wonder heten dat Bergen pas een kwartier voor tijd wist toe te slaan. Een misverstand tussen keeper Aad Vaars en laatste man Klaas Dirk Koorn werd goed afgestraft en 12 was een feit. Gepraat De spelers van Texel begonnen nog meer tegen elkaar te praten wat resul teerde in nog meer wanorde. Kort voor tijd mocht Bergen op rechts een vrije trap nemen; de bal kwam bij de geheel vrij staande midvoor terecht, die simpel 22 kon scoren. Wat tevens de eind stand werd. Het enige lichtpunt voor Texel in de tweede helft was het spel van nieuwkomer Albert van de Hoven, die hard werkte en voor Texel een aan winst kan worden. In een wedstrijd waarin de spelers van Texelse Boys vergaten te scoren en waarin DWOW het geluk aan zijn zijde had werd zondagmiddag in Den Burg een einduitslag van 02 gerealiseeerd. De Texelaars, hoewel betrekkelijk vaak aan de bal, zagen geen kans hun overmacht in doelpunten uit te drukken. Gezegd kan worden dat zij het veld goed gemotiveerd betraden en in de beginfase echt wel hebben getracht de begeerde winstpunten binnen te halen. Toen dat niet dadelijk lukte liet de voorhoede het verder voor gezien en drong eigen lijk niet meer aan. Men had daarvoor wel twee maal de lat geraakt en de goed spelende DWOW keeper het vuur na aan de schenen gelegd. De rust ging in met een 01 voorsprong voor DWOW. De Boys achterhoede vergat even in te grijpen waardoor DWOW een niet te missen kans kreeg. Na de hervatting ontvouwde zich een spelbeeld dat vooral het middenveld bestreek. Een uitval was er de oorzaek van dat de Wieringer ploeg een tweede doelpunt kon maken. Een goed genomen vrije trap werd aanvan kelijk door de Texelse Boys-goalie ge stopt maar even losgelaten waarna de bal door de wind via de paal over de lijn het doel inrolde. Na vooral in de beginfase van de wed strijd tegen Sporting Schermerhorn een goed spel op de grasmat te hebben ge legd heeft ZDH 1 deze uitwedstrijd ten slotte toch met 32 verloren zien gaan. Het goede offensieve spel van de eer ste minuten resulteerde in een door J. Commandeur snel gescoorde openings treffer. Na dit goede begin zakte het spelpeil van ZDH aanmerkelijk en na een gelijkmaker kon Sporting vlak voor de rust op een 21 voorsprong komen. Na de hervatting probeerde ZDH met twee invallers te redden wat er te red den viel. Het hielp echter niet veel want Sporting S. bouwde de voorsprong uit tot 31 voordat door een schitterende kopbal van H. Steen de achterstand ver kleind kon worden. ZDH verliet het veld na een optreden waarin het weinig inzet ten toon heeft gespreid waardoor het thuisspelende Sporting een verdiende overwinning behaalde. MEDEDELINGEN S.V. Texel. Om misverstanden uit de weg te rui men worden alle spelers en ook de ou ders van de jeugdspelers op het volgen de gewezen. Als een wedstrijd wegens afkeuring van het terrein niet doorgaat wordt dit in het bekende kastje zonder doorhaling bekend gemaakt. In twijfel gevallen wordt daarom aangeraden even in het kastje te kijken of (eventueel) de elftalleider op de bellen. Wegblijven om dat gedacht wordt: het zal wel niet door gaan is onsportief tegenover de spelers die wel opkomen en dan met een onvol ledig elftal moeten spelen. Voetbal is immers een teamsport die met elf man gespeeld moet worden. Voorts is de officiële winterstop van het voetballen gepland tussen 24 decem ber 1977 en het weekend van 7 en 8 ja nuari 1978. t.C. In een enerverende wedstrijd hebben Oostcrend en Oudesluis elkaar bijzonder weinig toegegeven. Beide ploegen toon den een grote inzet en speelden zo aan vallend mogelijk. Oosterend nam tot tweemaal toe een voorsprong via Johan de Waard en Jan de Vries, maar aan valler Rooyman scoorde evenzoveel goals voor Oudesluis. De uitslag werd daarmee een 22 gelijk spel. Vooral Oosterend kwam furieais uit de startblokken. Via de spitsen Johan de Waard, Hans Seitsma en vooral ook Ewald Witte kwam het Oudesluis doel onder grote druk te staan. Na ongeveer tien minuten spelen leverde dit offen sief al een goal op. Ewald Witte brak op links door en kwam in botsing met de ver uit zijn doel gekomen Oudesluis- goalie. Beiden kwamen ten val en de attente Johan de Waard kon scoren. Eerste gelijkmaker Vrijwel onmiddellijk na de aftrap werd de stand echter alweer gelijk ge trokken. Oudesluis aanvaller Rooyman probeerde van grote afstand een schot op doel. Tot ieders verbazing beoordeelde de overigens uitstekende Oosterendkee- per Roel Veldman de bal volkomen ver keerd en verdween deze zacht rollend in het doel. Oudesluis putte uit deze onver wachte meevaller en Oosterend maakte een bijzonder moeilijke periode door. Vooral ook toen uitblinker Ewald Witte geblesseerd moest uitvallen. Toch was het Oosterend dat nog voor de rust op nieuw de leiding zou nemen. Tijdens een zeer verwarrende situatie voor het Ou- desluisdoel wist Jan de Vries er 21 van te maken. Man en macht Na de rust eenzelfde spelbeeld. Oude sluis veroverde een licht veldoverwicht maar moest toch voortdurend met man en macht terug om de Oosterend aan vallers in te tomen. Voor beide doelen ontstonden gevaarlijke situaties en uit één zo'n situatie wist (alweer) Rooyman te scoren. Rechter verdediger Aris El len slaagde er niet in de bal goed weg te werken en bood zo de Oudesluis aanval ler een niet te missen kans. Met nog een half uur te spelen werd de strijd steeds grimmiger. De Oosterend verdedigers Klaas de Vries en Frits Bakker hadden meer overtredingen nodig om de Oude sluis aanval af te stoppen en ook in de Oudesluis defensie werd aanzienlijk ruwer gespeeld. Blessure Ger Plaatsman werd het slachtoffer van een overtreding en moest gebles seerd uitvallen. Ergerlijk was in deze fase van de strijd de Oudesluis grens rechter die diverse foutieve buitenspel beslissingen nam, die klakeloos door de overigens uitstekende scheidsrechter Pannekoek werden overgenomen. Tot scoren kwamen beide ploegen niet meer al was Oudesluis met een schot op de lat nog het dichtst bij een treffer. sa&ssteSSfi! De lichtboei die het afgelopen week end op het strand bij paal 11 aanspoelde is woensdagochtend op vlotte wijze ge borgen. Het vijf ton zware gevaarte werd onder toezicht van Rijkswaterstaat door twee shovels (van aannemersbe drijf Daalder uit Alkmaar en Loonwer ker Bakker uit Den Hoorn) op een vrachtauto van Daalder gezet. Het transport ging vervolgens naar de haven van Oudeschild waar dezelfde shovels de boei van de wagen op de kade tilden. Het ding werd daarop eenvoudig in het water gerold en daar door een boot van het Loodswezen uit Den Helder op sleep touw genomen. De foto's, gemaakt door Martin Zijm van Rijkswaterstaat, brengen de ver schillende fase van het opvallende trans port in beeld. Foto 1: De boei wordt op de auto gezet. Foto 2: Het transport ter hoogte van het Torenhuis in De Westen. Foto 3: De boei plonst in de haven van Oudeschild. door Leida Graafland iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiniiiiiiiiiiiiNiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiii 2. De eerste gasten van het naoorlogse Ederland, dat nog niet helemaal beko- n was van alle ellende, in vijf nare en beleefd, waanden zich in een oase; r weg van het woelige leven. Een bus- rbinding met Arten is er niet, maar de sten worden gehaald met een dump- gen, waarin een zestal mensen met bagage van het dichtstbijzijnde •oorstation gehaald kan worden. De rvice is buitengewoon. En meer dan le reklame kan beloven is de ervaring m mensen, die in Arten geweest zijn, [e beste aanbeveling. Zo rolt de faam f in Arten als een sneeuwbal door Ne- Jderland. Er komen meer pensionhou ders; de aanschaf van een auto wordt gemakkelijker en tenslotte komt er zes jkeer per dag een bus in het dorp. Dat jZijn de uiterste communicatiemogelijk heden, behalve dan dat iedere exploitant zo nodig zijn gasten haalt en brengt, als ze geen eigen vervoer hebben. Dertig jaar na de bevrijding is Arten feliswaar nog altijd onbekend bij een Xiot deel vakantiegangers, dat liever i de hete zon van Spanje of Italië loopt te zweten, dan dicht bij huis te blijven. Maar zij, die dit kleine stukje eenvoud, fcust en charme hebben ontdekt, komen er vaker terug. Niet enkel in de zomer, maar ook in het voor- en naseizoen. Al was het maar voor een lang weekend. Jossa Hunninkhuizen is in paniek ver trokken, enkel met twee koffeers met kleren en het hoognodige voor toilet en hygiëne. Met onbekende bestemming. Ze is in haar wagentje gestapt en zo maar ins Blaue hinein gereden, ver weg van de stad, waar men haar heeft beledigd en gekwetst. Zo erg, dat ze voorgoed de band met alles, wat ze als haar milieu beschouwdee, verbrak. Zich met moeite inhoudend van alle ellende, die zich in deze enkele uren heeft opgestapeld. Trachtend zich te concentreren op het verkeer. Tot ze er op een gegeven ogen blik genoeg van had en zo maar een zij weg was ingeslagen. Toen het donker begon te worden in september korten de dagen snel begreep ze, dat ze moest uitzien naar een onderkomen. In ieder geval voor de komende nacht. Gelukkig had ze voldoende geld bij zich en ver der haar chequeboek. Intussen was ze verzeild geraakt in een streek, die voor haar totaal onbekend was. Wat dwalend reed ze over een eenzame, smalle weg en zo arriveerde ze in Arten, waar het seizoen zo ongeveer voorbij was en waar al verschillende pensionhouders zelf met vakantie waren gegaan. Wat onwennig reed ze door het kleine dorp, de Brink rond, waar in het midden nog een hou ten pomp stond om tenslotte ergens haar wagen neer te zetten om op zoek te gaan naar een nachtverblijf. Ze trof het, want een vrouw, die over het poortje van het erf nog even genoot van de mooie avond taxeerde de jonge vrouw, die zoekend kwam aanlopen. Haar laatste gasten zouden aan het eind van de week ver trekken en dan was het wellicht voor de rest van het jaar gebeurd, tenzij er nog in de herfstvakantie zouden komen. „Zoekt u een kamer?", vroeg ze de passant, die nu bleef stilstaan. „Ja. Weet u er een?" De vrouw, die half gebogen over het hekje leunde, rechtte nu haar rug en wees naar achteren, naar het huis. „U kunt bij mij terecht, als u wilt; wij heb ben een eenvoudig, rustig pension". Zo kwam Jossa Hunninkhuizen te recht bij het echtpaar Verduurdonk, waar ze na het vertrek van het laatste stel zomergasten het rijk alleen had. Het echtpaar, de drie kinderen en de grijs zwarte hond Tuus niet meegerekend. Van de kinderen had ze geen last, die waren overdag naar school. De man ging in het naburige stadje part-time werken en de hond was al spoedig goede maat jes met juffrouw Jossa. Maria Verduur donk, die in de loop der jaren waarin ze kamers verhuurde een dosis mensenken nis had opgedaan, begreep al na een paar dagen dat de juffrouw óf ziek ge weest was óf heel wat narigheid had moeten meemaken. Maria was evenwel niet nieuwsgierig. Ze luistert, als men haar wat vertelt; ze toont belangstelling voor alles, wat men haar kenbaar wil maken en geeft raad, als die aan haar gevraagd wordt en het in haar vermo gen ligt te helpen. Ze is tyij met vrolijke mensen en voelt mee met bedrukten. Zo ook met Jossa Hunninkhuizen. De nieu we gast draagt geen trouw- of verlo vingsring en Maria konkludeert: waar schijnlijk een ongelukkige liefde. Of een sterfgeval. En wacht. Als het nodig is, zal de juffrouw wel eens een babbeltje beginnen en anders is het ook goed. Je nooit opdringen is de stelregel van Ma ria en in de praktijk is dat een goede gebleken. In de eerste dagen van haar verblijf in Arten maakt Jossa wandelingen in de omgeving. Door de bossen en over de nog in bloei staande heidevelden. Langs akkers en door het andere kerkdorp, waar de bevolking een heel andere ge aardheid heeft en waar men leeft van de opbrengst van de grote akkers, die men hier aantreft. Of door een der buurt schappen, waar op iedere tien huizen een café is, waar doorgaans meer bier wordt gedronken dan alle andere dran ken samen. En waar men elkander vro lijk groet: inboorling en vreemdeling. Want onderscheid maakt men in Arten niet. Nu de meeste gasten uit dit dorp weg zijn, is het er weer rustig. Van de vier winkeliers zijn er twee zelf met va kantie en het enige hotel,dat Arten sinds enkele jaren rijk is, heeft ook niet veel meer te doen. De zomerkelner is met een volle portefeuille vertrokken; de gasten of passanten, die nu nog komen of aan leggen, worden door de eigenaar en zijn vrouw zelf geholpen. Buiten het seizoen kunnen ze het samen best af. Geleidelijk aan keert de intimiteit van het geheel terug. Wat met de autobus gaat of komt, zijn inwoners of neringdoenden. De en kele automobilisten, die het dorp bin nenrijden, zijn doorgaans vertegenwoor digers, een enkele keer de dokter of de veearts. Last but not least dagelijks een onbekende pater, die bij ontstentenis van een vaste pastor in het kleine kerk dorp de Mis leest, de doop bedient en sporadisch een huwelijk voltrekt of een dode begraaft. Na afloop in het hotel zijn borreltje haalt om daarna in zijn wagen weg te rijden. Naar onbekende bestemming, want weinigen weten, waar hij vandaan is gekomen. Behalve dan, dat hij een aantal jaren missiepater is geweest, ergens in Zuid-Amerika. Jossa weet al na enkele dagen, dat ze het hier naar haar zin heeft. Heel voor zichtig heeft ze geïnformeerd naar de mogelijkheid voor onbepaalde tijd te blijven en daarop heeft ze te horen ge kregen: in ieder geval tot het eind van 't jaar. En dat is een hele poos, als je begin september bent gearriveerd. De gast is elke morgen op tijd beneden en ontbijt mee in de gezellige woonkeuken van het gezin Verduurdonk. Zo ook met de lunch en het avondmaal. Daarna trekt ze zich terug op haar kamer, waar Ma ria zelf of een der kinderen een potje met koffie brengt, want Jossa heeft een keer de uitnodiging beneden te komen om naar de televisie te kijken, afgesla gen. Daarna is ze niet meer gevraagd. Als de juffrouw later haar besluit wil herzien, is ze alsnog welkom. Maria houdt niet aan; je gaat je gasten nooit iets opdringen, ze adviseert enkel. Overdag heeft Jossa de nodige aflei ding. Ze heeft altijd veel van wandelen gehouden, dus is ze iedere dag, als het weer zulks toelaat, buiten. Ze heeft de wijde omtrek al spoedig verkend, een keer koffie gedronken in een der buurt schappen, gezworven over de heide, ge keken naar het scheuren van een stop- pelland en een pluim veebedrijf bezich tigd. Maar het liefst wandelt ze over de bos- en landwegen, waar ze enkel samen is met de vogels en de konijnen, een en kele maal een schichtige ree ziet weg vluchten of een fazantenpaartje ziet op vliegen. Zelfs het verkeer over de auto weg, die slechts enkele kilometers van Arten verwijderd langs gaat, is hier niet te horen. Alles ademt rust en vrede. Het werkt als balsem voor haar gewonde hart. De woede in haar ebt weg en ver andert geleidelijk aan in een gelaten aanvaarden van de werkelijkheid: er is immers niets meer aan te doen! (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 5