Aan ®en stereo-installatie zit meer vast dan men denkt Audioclub maakt leden wegwijs in technisch doolhof In memoriam Paul Duinker Avond plattelandsvrouwen versehoven Huisvrouwengymnastiek van start Vordense paardenvrienden naar Texel Coede resultaten op kleindierendag „Kotex" Tekencursus heden van start Macramé voor beginners in Oudeschild Grote herfstdrukte Doorgereden na hotsing tegen gevel Onverantwoord gedrag in de mist Visstroperij Boeiende lezing van Sheherazade Geslaagde avond over| haarverzorging Bejaarden Eierland na;tijd N.R.C. Transportbedrijf Texel üs De kernleden H. Hillen en F. Dijkstra bezig met hun apparatuur in een daarvoor speciaal ingericht vertrek in hotel Dijkstra te De Koog Een artikel, dat naast de (kleuren)televisie, de radio en andere hedendaagse voorzieningen een „must" begint te worden voor iedere consument, is de stereo- Installatie. U weet wel: geen gewone radio-met-pick-up, maar een aanzienlijk kostbaarder, technisch verfijnd geheel, dat meestal bestaat uit een versterker, platenspeler, „tuner" en minstens twee luidsprekers. Het geluid wat eruit komt, klinkt aanmerkelijk beter dan wat een gewone grammofoon of radio produceert. Dat geluid kan bovendien ook veel harder zijn, want de versterker van zo'n installatie heeft vaak een enorm vermogen. Dat feit op zichzelf heeft al in menige rijtjeswoning complexe bu renruzies uitgelokt, maar daar zullen we het in dit artikel niet over hebben. De kwaliteit van het geluid is de be langrijkste reden om een hifi-stereo- installatie aan te schaffen, al moet wor den gevreesd, dat de wil om toch maar vooral niet achter te blijven bij de an deren, die zich zoiets permitteren een mistens even grote rol speelt. En het oog wil ook watZo'n installatie met ontelbare schuifjes, knopjes, metertjes en lichtjes is een feest voor het oog en een voortdurende getuigenis van de welvaart van de eigenaar, zelfs al houdt die helemaal niet van muziek en heeft hij geen idee hoe hij het spul moet af stellen om geluid van uiterste kwaliteit te verkrijgen. De leden van de Audioclub Texel moeten echter wel degelijk tot de se rieuze luisteraars worden gerekend. Zij bedrijven do stereo als hobby en ont wikkelen daarbij een uiterst kritisch ge hoor en technische kennis om op de juiste wijze met hun installatie om te gaan. Zij worden in feite gedreven door ontevredenheid, want perfekt is het in hun oren zelden. Die Audioclub Texel werd twee jaar geleden opgericht en was volgens de opinie van velen een der verenigingen, die het wel niet lang zou maken. Een club van mensen, die naar grammo foonplaten luisteren. Dan kun je overal wel een vereniging voor oprichten! nis is waarmee de club zich bezig houdt. Wie ten volle van zijn appara tuur wil profiteren heeft die kennis gewoon nodig. Dat begint al bij de aan schaf. Wie de advertenties bekijkt, wordt al gauw dol van de vele techni sche termen die daarin voorkomen en waaruit moet blijken dat tuner X of versterker Y het neusje van de zalm is. De audioleden brengen elkaar die ken nis spelenderwijs bij. Individueel „We doen aan begeleiding", zegt Frits Dijkstra, een van de leden van de „kerngroep" die in feite het bestuur van de club vormt. „We bieden hulp bij de aanschaf. We hebben een uitgebreid archief met testrapporten, foldermate riaal en prijzen. Neem bijvoorbeeld de luidsprekerkeuze. Erg belangrijk. Veel luidsprekers zijn uitermate geschikt voor het weergeven van klassieke mu ziek en komen bij moderne muziek niet helemaal tot hun recht. Daaruit blijkt dat de keus van de installatie mede af hankelijk is van de muziekinteresse van de betrokken persoon. Zelfs de inrich ting van het vertrek, waar de instal latie komt te staan, speelt een rol en niet te vergeten het te besteden budget. Je moet elkaar dus eigenlijk goed ken nen om zinvolle adviezen te kunnen ge ven en vooral daarom is dat clubver band zo nuttig". koop wordt daardoor duurkoop. De kernleden demonstreren graag het ver schil in geluid tussen de voorgeschre ven en de „andere" bandsoort om te be wijzen dat het wel degelijk om hoor bare verschillen gaat. Erg belangrijk is het vraagstuk van de „ruis", dat zich vooral doet gelden als het gaat om perfecte ontvangst van een der FM-zenders. Eerste vereiste is een goede antenne, liefst een exemplaar met acht elemen ten, die een zo sterk mogelijk „signaal" geeft. In combinatie met 'n goede anten nekabel en correcte aansluitingen kan die ruis nagenoeg of helemaal onder drukt worden. Het is een genoegen om zo naar de radio te luisteren. Behalve de muziek is er helemaal niets te ho ren, ook al staat de versterker ver „open".De mannen van de audioclub hebben hekel aan antenneversterkers als middel om het signaal te versterken. Want die dingen versterken ook de ruis. Als er weinig of geen ruis is, spreekt men van een gunstige signaal ruisverhouding. De „ruisonderdrukker" die op veel recorders zit, is een lap middel, want met het onderdrukken van de ruis op deze wijze, gaat ook een deel van het muzieksignaal verloren. Het zijn dit soort zaken die de aandacht krijgen. Konsumentenorgaan Frits Dijkstra vindt objektieve voor lichting over stereo-apparatuur een der belangrijkste taken van de club. De audioclub is daardoor een soort plaat selijke gespecialiseerde konsumenten- organisatie. „Ongetwijfeld nemen we de op het eiland gevestigde handelaars veel onrendabel werk uit handen". De club is uitsluitend aktief in de wintermaanden. Frits Dijkstra heeft voor de club zaalruimte beschikbaar ge steld, die in akoestisch opzicht ideaal is te noemen. Hier worden de clubavon den gehouden in de vorm van demon- Afstemming Frits Dijkstra noemt nog meer voor beelden van technische problemen, die met hulp van de club kunnen worden opgelost. Wie een Europese cassette recorder aansluit op een Japanse of Kennis uitwisselen Amerikaanse tunerversterker, heeft j^kans op moeilijkheden, want deze ver- Maar de Aud.oclub bestaat nog steedsflschlllende componenten 2ljn meestal en bloeit. Er zijn zestig leden die bijna® - J allemaal erg enthousiast zijn. Als we luisteren naar Frits Dijkstra uit De Koog wordt de oorzaak van het succes duidelijk, want uit zijn betoog blijkt, dat het vooral het uitwisselen van ken- Donderdag tot en met zaterdag brengt het City theater, voor de liefhebbers van het vrolijke sexwerk „Dolle pret in 't Tiroler bed". In de Beierse Alpen ligt het stadje Vögelbrunn. De bestuurders daarvan zitten in grote financiële zorg door het niet afkomen van subsidie. Dan herinnert men zich dat ooit Napo leon in deze omgeving werd verslagen en tijdens zijn vlucht een goudschat be groef. Buiten de schatgraverij wordt er in dit verhaaltje natuurlijk weer naar hartelust geravot en gezopen. Misver standen bij de vleet zoals echte kinde ren die plotseling onecht blijken. De domme burgemeester trekt weer eens aan het langste eind en de gelieven krijgen elkaar toch wel weer. Aanvang 20.00 uur en toegang boven 16 jaar. "niet goed op elkaar afgestemd. Dat is zonde van het geld, want men kan voor zijn investering een heel wat be ter geluid krijgen. Wist u dat een platenspeler ingere- geld moet worden? Sinds kort beschikt de audioclub over 'n kostbare testplaat, waardoor de kernleden voor de leden dat karwei even kunnen fiksen. Dat bijregelen van de platenspeler zou elk jaar even moeten gebeuren. Dat is niet alleen goed voor het geluid, maar ook voor de plaat en het element. Een veel voorkomend euvel, vooral bij installaties waarvan de verschillen de componenten betrekkelijk wille keurig bijeen zijn gebracht, is „brom". De audioclubmensen lossen dat snel op. Leden, die een band- of cassette recorder gebruiken, krijgen informatie over de te gebruiken bandsoort. Want iedere recorderfabrikant, stelt zijn ap paraat af op een bepaalde bandsoort, meestal de banden die hijzelf produ ceert. Die bandsoort moet dus gebruikt worden, maar haast niemand weet dat. Met de aanschaf van goedkope banden moet men voorzichtig zijn: er zijn soor ten bij die al schuurpapier op de opna mekoppen van het apparaat werken, waardoor deze snel verslijten. Goed- Het is moeilijk om Paul Duinker te gedenken middels een artikel in de krant. Wat deze man voor het Noord hollandse en het Texelse voetbal heeft betekend, laat zich moeilijk omschrij ven. Maar het Texelse voetbal in het bijzonder lag hem zeer na aan het hart. Als voorzitter van de „Kontakt-Kom- missie Texel" heeft hij zich direkt na de oprichting hiervan, ca 7 jaar geleden, voor het Texelse voetbal in al z'n facet ten ingezet. De Kontakt-Kommissie Texel was voor hem alles. Het gehele Texelse voetbal georganiseerd in één orgaan. Daar moest men niet aan tor nen. In de 7 jaar, dat wij met hem sa mengewerkt hebben, hebben wij hem leren kennen als een oprecht man voor wie niets te veel was. Als voorzitter heeft hij vele vergaderingen van de Kommissie en met de Texelse vereni gingen geleid Dat was niet z'n sterkste zijde, want hij dwaalde gauw af en liet de voetballers praten. Zelf vertelde hij ook zo graag over z'n grote hobby, het voetbal. Dat was echter typisch Paul Duinker. Hij was ook een man, die de reglementen respecteerde, maar in z'n goedheid hiervan wel eens wilde afwij ken, hetgeen dan tot moeilijkheden leidde. Als voorzitter en leider stond hij pal achter het beleid van zijn mede- kommissieleden. Wij wisten en waar deerden dit ,doch wensten er geen mis bruik van te maken. Voor ons bleef hij echter „meneer Duinker", omdat wij deze man zo enorm waardeerden. Kontakt-Kommissie „Texel", C. Bonne straties, luisteravonden, discussie-avon den e.d. Ook worden excursies georga niseerd. Zo werd onlangs een bezoek gebracht aan de firma Audioscript, im porteur van Luxman tuner-versterkers, B W luidsprekers en Stanton elemen ten. Mogelijk zal deze firma met een speciale antennewagen naar Texel ko men om metingen te verrichten, waar door in de toekomst wellicht stereo van Duitse en Engelse zenders storingvrij kan worden ontvangen. Het lidmaatschap van de audioclub is niet kostbaar: 10,per jaar. Voor aan melding of informatie kan men terecht bij de kernleden van de club: H. Hillen, Ruijslaan 71, De Koog (02228) 594, B. van der Berg, Blazerstraat 6, Oosterend, A. Schouten, Loodssingel 36, Oudeschild; L. Vonk, Weverstraat 14, Den Burg; I. van der Berg, Dennenoord Grensweg 208; tel. (02220) 2423, en F. Dijkstra, Nikadel 3, De Koog, (02228) 357. Het telefoonnummer van de club is (02228) 357 (F. Dijkstra). De lezing „Muziek door de eeuwen heen", die vanavond zou worden ge houden voor de plattelandsvrouwen van de afdeling Texel, is verschoven naar dinsdag 25 oktober a.s. De avond wordt verzorgd door de heer Eijer, dirigent te Zaandijk. Vrijdag 28 oktober beginnen weer de wekelijkse bijeenkomsten huisvrouwen- gymnastiek. De huisvrouwen zijn vanaf 9.30 uur welkom in de gymzaal aan de Beatrixlaan, waar ze onder leiding van Han Brusselaars eenvoudige oefeningen kunnen doen, die zijn gericht op beter bewegen en een betere konditie. De lessen worden georganiseerd door de gymnastiekvereniging Texel, maar het is niet nodig van deze vereniging lid te worden. Deelnemers betalen per les /2,-. De Paardensportvereniging „De Graafschap" brengt zaterdag a.s. een tegenbezoek aan de Vereniging voor vrienden van het paard op Texel. Sa men met de Texelse leden zal een rond rit (natuurlijk met paard en wagen) over het eiland worden gemaakt, 's Avonds wordt in „De Lindeboom- Texel" een gezamenlijke maaltijd ge houden, om ca. 21.00 uur gevolgd door dansen. Texelse leden, die van de partij willen zijn, moeten zich met spoed op geven bij secretaris J. Uitgeest. De kleindierensportvereniging Kotex heeft de jaarlijkse kleindierendag ge houden. De ingezonden dieren waren over het algemeen goed tot zeer goed te noemen. Onder de 97 inzendingen bevonden zich 47 konijnen, 14 duiven, 19 grote hoenders en 17 krielhoenders. Keurmeester J. v.d. Bok uit Den Hel der verklaarde bij de konijnen de witte Rex ram van S. Tjepkema tot kampioen met het predikaat fraai. De beste voedster was van mevr. N. Rentenaar-Bommezij, een Franse Hang oor. Verder waren de predikaten bij de konijnen: 7xF; 22x ZG; 12x G; 3x V; lx M en lx O. Bij de duiven was de kwaliteit niet zo daverend. Hierbij slechts lx F, beste Brunnerkropper duivin van S. Tjepke ma, terwijl C. Bruin de beste doffer Modena had met ZG. De andere uitsla gen waren 3x ZG, 2x G, 2x V en 4x O. De grote Hoenders waren van goede kwaliteit. Beste haan, Drentse Hoen, was van mevr. R. Kikkert-Tjepkerna, predikaat ZG. De beste hen, Zwarte Leghorn, van S. Tjepkema, predikaat F. De andere predikaten waren hier 2x F; 9x ZG; 4x G, 3x V. De Krielhoenders waren een succes voor A. R. Boeijen, die zowel de beste haan als de beste hen had; Sebright, de haan met ZG en de hen met F. Andere predikaten: 2x F; 5x ZG; 4x G; 4x V; lx M en lx O. Dinsdagavond (heden) vangt ten huize van mevrouw Nel Koorn-Kikkert de tekencursus voor beginners aan. De cur sus bestaat uit acht lessen a ƒ6,50. Er kunnen nog deelnemers worden aange nomen. Zij kunnen zich tevoren opge ven (tel. 2668), maar zich ook melden op de eerste les. Nel Koorn (die de cur sus leidt) woont Drijverstraat 3. Maandag 24 oktober gaat de cursus macramé voor beginners van start in het dorpshuis het Skiltje in Oudeschild om 20.00 uur. Voor deze kursus kun nen zich nog enkele deelnemers opge ven. Hiertoe kan men contact opnemen met mevr. Kamstra, Randweg 3, De Koog, tel. (02228) 339. Het is goed te merken dat het hei vakantie is. De drukte op de weg de dorpen doet weinig onder voor in het hoogseizoen. TESO heeft vrij en zaterdag ongeveer 4000 auto's o Texel gebracht. Vrijdagavond moesli half twaalf 's avonds worden doo j varen. Zaterdag hoefde slechts éénJ tra reis te worden gemaakt. De ua] tijden liepen op genoemde dagen rd uit tot drie en ruim vier uur. Wegens de mist moest zeer beh i zaam worden gevaren en kon erï niet worden gependeld. Ook de volgl de dagen gaf de mist problemen. Orr« elke reis wel vijf of tien minuten larJ duurde, was het niet steeds mogelijk dienstregeling na te leven. q In de nacht van vrijdag op zaterj_ om half drie botste de 21-jarige Duit C. M. met zijn Ford personenauto tej de gevel van rijwielhandel Zegel m Parkstraat te Den Burg. Het meü werk van de gevel werd beschacj Ook de auto liep flinke deuken op, n>: kon doorrijden. Dat gebeurde dan zodat de politie pas de volgende kontakt met M. kreeg. Signalement^ nummer waren door getuigen dooi geven. De man verklaarde dat hij macht over het stuur was kwijtgerai toen hij tijdens het rijden een aai ker van de autovloer wilde opraper. I De politie konstateert dat voo< jeugdige weggebruikers zich in mistige weer van de laatste dagen verantwoord gedragen door geen slechte verlichting te voeren. Fiets en bromfietsers worden daardoor laat door andere weggebruikers op merkt, wat vooral in het vrij dm! I herfstvakantieverkeer tot levensgeva lijke situaties leidt. De politie doet b name op de ouders het beroep handje te helpen bij het verbeter I van de situatie. D Tegen Texelaar V. werd proces ïi baal opgemaakt, omdat hij zonder gunning fuiken had staan in het Ei landse kanaal. Hij werd aangehold toen hij juist een hoeveelheid paling I de fuik had gehaald en daarmee op? naar huis was. Een zeer goed van de tongriem d enmevrouw Racké sprak zowel vu| de leden van het Nutsdepartement voor de Eieriandse afdeling van Plattelandsvrouwenbond. Op boeiende wijze vertelde de beter Libelles „Sheherazade" bekend sta: vrouw over haar reisbelevenissen andere ervaringen. De schrijfster naast haar wekelijkse bijdrage Libelle diverse boeken geschreven, der andere onder het pseudoniem M: Oomkes. Haar relaties met het lezi publiek zijn zodanig, dat zij veel ontvangt bestemd voor allerlei doelen. Daarmee is onder andere mi kindertehuis van de ondergang gei De leden van het R.K. Vrouwengi beleefden gisteren een interess avond over haarverzorging, georgi® seerd door de voorlichtingsafdeling tpi Loreal. De heer Kuilman en zijn a te: tent gaven veel informatie over hifl haarproblemen en haarverzorgi: I Vooral door de erbij vertoonde films I dia's werd het bijzoder boeiend. I werd ook gedemonstreerd: twee daol uit de zaal werden onderworpen s I een behandeling met kleurshampoo. De eerstvolgende Gilde-avond isfl 16 november. Griffier Th. Water» van het kantongerecht vertelt dan ofl allerlei rechtskundige aangelegenheo® waarmee ieder in zijn leven wel direct of indirect heeft te maken. De Algemene Bond van Bejaari Afd. Eierland organiseert een exci naar het NRC (Natuur Recreatie 0 trum) woensdagmiddag 26 oktober Bij voldoende deelname rijdt er een langs de Hoofdweg, De Cocksdi Postweg. Deelname van 65 ers leden is toegestaan. Opgave bij het stuur: P .de Graaf, Vuurtorenweg tel. (02222) 278; W. Z. Stolk, Kriro? 6, tel. (02222) 459; J. A. Brinks, Mok laan 20, tel. (02222) 309; mevr. J) Lenten-Boon, Postweg 36, tel. (02. 281, en mevr. Dijkshoorn-Kalisv tel. (02223) 407. KM In het artikel over de verkoop de VTB in de vorige krant stond cjg voor het elders in Noordholland te v tigen Transportbedrijf Texel een r,jfe zal worden aangetrokken die met decjjj gelijkse leiding zal worden belast, MS geen een weergave was van een m*<® deling van de heer J. Zuidewind. ThsS blijkt dat in die dagelijkse leiding T&m is voorzien. Het zijn de heren A j| Meybaum en J. Huigens, die al geru tijd werkzaam zijn bij het TBT en t nenkort naar de nieuwe vestigto plaats (ten noorden van Alkmaar) t len vertrekken.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 2