Cjroen c^wartsjexels in het harL Russische dansgroepen in Burgemeester De Koning-hal VVV Texel geeft zeven ton uit Veel brandstof besparing door open haard CV" Kees Versluis vroeg Vergadering op 27 oktober Uit herdruk Vive Ie frangais Belangrijke telefoonnummers Zon, maan en hoog water Burgerlijke stand Opbrengst kol lekte Speciale activiteiten voor Texelse werklozen? Koersen vreemde valuta Diepvriesvoordeel SLAGERIJ HUIZER VRIJDAG 21 OKTOBER 1977 OPLAGE 5300 Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooy Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266 en Wessel B. Post, Burdet- straat 17, Den Burg, tel. (02220) 3543. 91e JAARGANG No. 9221 8 PAGINA'S Versch(Jnt dlnsdeg» en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ10,55 p. kw. 70 cent Incasso; los 45 cent. Bank: Amro Bank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert 40 ct- per mm excl. 4% BTW Voor de klasse 2 Mavo (werkcahier) Af te halen bij Op vrijdag 28 oktober n.m. 8.15 uur zal in de Burgemeester De Koninghal te Den Burg optreden de dansgroep Tripolje uit de Oekraine. Deze folklo ristische groep brengt een avondvul lend gevarieerd muziek-, zang- en dansprogramma. De groep verzorgt een 12-tal voor stellingen in Nederland, o.m. in Am sterdam en Zaandam, bijgestaan door een orkestje van 6 man, waarin vele typische volksinstrumenten worden ge bruikt. De groep bestaat uit amateurs. Ze zijn normaal werkzaam in een elek triciteitscentrale nabij Kiew. De groep heeft evenwel een uitzonderlijk hoog kwalitatief niveau weten te bereiken. Voor dit optreden zijn nog een be perkt aantal kaarten verkrijgbaar. De prijs is ƒ12,50; voor houders van CJP en Pas 65 bedraagt de prijs ƒ6,25 De kaarten zijn verkrijgbaar op het bureau culturele zaken en 's avonds aan de zaal. Politie (02220) 2644 Brandwoer (02220) 2066 Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel (02220) 2011. De begroting van de VVV Texel voor het boekjaar 1977-78 sluit met een to taal van ƒ687.800,wat ruim een halve ton hoger is dan de begroting voor het lopende jaar. Tijdens een buitengewone ledenvergadering op donderdag 27 ok tober in De Lindeboom-Texel zal de nieuwe begroting worden behandeld en vastgesteld. Blijkens het ontwerp worden de in komsten aan lidmaatschapsgelden 5% hoger geraamd dan vorg jaar, waarbij wordt uitgegaan van een gelijkblijvend aantal leden (thans ca. 900). De adver tenties in het blad „Voor Vrienden van Texel" worden wat duurder om dat de oplaag van het blad van 30.000 naar 40.000 exemplaren wordt ver hoogd. De inkomsten hieruit stijgen daardoor met ƒ10.000,tot totaal ƒ85.000,Dat is ruimschoots voldoen de om de drukkosten van het blad te dekken, want deze zullen ƒ75.000, belopen. Hotelarrangementen Met de verkoop van hotelarrange menten gaat het steeds beter. De pro visie hiervan brengt het komende boekjaar naar verwachting ƒ10.000, méér in het laatje (totaal ƒ70.000, wat overigens ook het gevolg is van de stijgende hotelprijzen. Tot een groot succes ontwikkelt zich de reserve ringsdienst, die naar verwachting ƒ35,000,zal opbrengen wat ƒ15.000, méér is dan in het lopende boekjaar. Het reserveringsboekje (waarin objek- tieve informatie in woord, symbool en foto over de diverse bungalows en ap partementen is opgenomen) was vorige maand zelfs uitverkocht, zodat nog een „noodoplage" moest worden bijgemaakt Aan subsidie van de gemeente Texel denkt de VVV ƒ167.000,— te zullen De zon komt 23 okt. op om 7.19 uur en gaat onder om 17.30 uur; 26 okt. op om 7.23 uur en onder om 17.24 uur. gaat onder om 16.43 uur; 23 nov. op om Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 21 oktober 2.14 en 14.32 Zaterdag 22 oktober 3.46 en 16.06 Zondag 23 oktober 5.20 en 17.32 Maandag 24 oktober 6.37 en 18.42 Dinsdag 25 oktober 7.30 en 19.34 Woensdag 26 oktober 8.13 en 20.18 Donderdag 27 oktober 8 49 en 20.55 Vrijdag 28 oktober 9.22 en 21.28 Zaterdag 29 oktober 9.51 en 21.58 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoog water. van 12 tot en met 18 oktober 1977 Ondertrouwd: Jacob van der Vis en Marie-Louise E. H. D. Bakker; Germen N. Terpstra en Sijtske G. Smits; Hen- drikus C. Krop en Ingrid A. Hennink Overleden: Cornelia Huisman, oud 70 jaar. De in de week van 10 tot en met 16 oktober gehouden nationale kollekte geestelijk gehandicapten 1977 heeft op Texel ƒ3.656,62 opgebracht. Vorig jaar brachten de Texelaars voor dit doel ƒ3.154,76 bijeen Zoals bekend blijft 10°/o van de opbrengst op Texel en wordt ter beschikking gesteld van de Beatrixschool te Den Burg. Met medewerking van de gemeente en het arbeidsbureau wordt momenteel onderzocht of onder de Texelse werk lozen belangstelling bestaat voor cur sussen en andere activiteiten. De werkgroep „Mensen zonder werk" heeft daartoe een foldertje verspreid, waar mee de werklozen hun wensen kunnen kenbaar maken. Als de organisatoren erin slagen de behoefte aan dergelijke activiteiten aan te tonen komt het pro- jekt voor subsidie in aanmerking. De werkgroep bestaat zelf uit werk lozen. Activiteiten, waaraan zij den ken zijn cursussen om vakkennis te vergroten of te vernieuwen en op het gebied van talen, creativiteit e.d. Ver der hoort het organiseren van sport- en spelactiviteit tot de mogelijkheden als mede voorlichting op het gebied van sollicitatie, sociale wetten en andere onderwerpen, waarvoor werklozen bij zondere belangstelling zouden kunnen hebben. Eigen ruimte Op het enquêteformulier kunnen de werklozen hun mening kenbaar maken over het opzetten van een ruimte waar zij overdag terecht kunnen voor kaar ten, biljarten, tafeltennis e.d. en over een informatiestand speciaal ten be hoeve van problemen, waarmee de Texelse werklozen zitten. Ook kan wor den aangegeven of men over het alge meen interesse heeft voor cursussen en aktiviteiten en of men zich daarbij persoonlijk zou willen inzetten. Het ingevulde formulier moet uiter lijk vandaag worden teruggestuurd. Op Texel zijn momenteel een kleine 200 werklozen. Een groot deel valt in de leeftijdsgroep 18-23 jaar). bestaande CV-circuit. Het water stroomt voortgedreven door de circu- latiepomp van de CV-installatie door de mantel en wordt dus verhit. Bij een normaal brandende open haard kan de watertemperatuur oplopen tot zestig tachtig graden celcius, waardoor de ra diatoren in het huis voldoende warm worden om het overal bchangelijk te maken. In die situatie kan de gewone CV-ketel worden uitgeschakeld. Wordt het bijzonder koud of wil men de open haard niet stoken, dan kan de gewone CV-ketel op eenvoudige wijze worden bijgezet. Haard en ketel kunnen elkaar dus ook aanvullen. Het meest eenvoudig kan het systeem worden toegepast bij een CV-installatie zonder warmwatervoorziening. Als er wel warmwatervoorziening is, moet met een mengkraan worden gewerkt. Zo'n plaatijzeren „gekoelde" open haard geeft wat minder hitte dan het gebruikelijke type, maar in de praktijk is dat nauwelijks merkbaar. In aan schaffingsprijs scheelt het weinig. Kees Versluis levert de „hele" haard, die op dezelfde wijze kan worden ingemetseld als een gewone open haard, voor onge veer 750,Hij is van plan zijn in dustrie voorzichtig op te zetten. Voor lopig zal de produktie drie of vier haarden per week bedragen. Zoals bij de meeste uitvindingen is hier sprake van een ei van Columbus, waarvan nauwelijks is voor te stellen, dat het al niet eerder is bedacht of in de handel gebracht. Dat laatste is echter niet het geval. Kees Versluis heeft althans overal vergeefs geïnfor meerd, voordat hij onlangs een octrooi aanvraag indiende. ontvangen wat ƒ6500,meer is dan in het lopende boekjaar. Nieuw is de subsidie die de VVV krijgt van de provincie als gevolg van de herstructureringsmaatregeen, waar door „Texel" de status van zelfstandige streek-VVV krijgt. Het bedrag staat nog niet op de nu ter tafel liggende ontwerpbegroting, maar verwacht mag worden, dat per 1 januari een subsidie beschikbaar zal komen ter grootte van ƒ30 000,— a ƒ40.000,—. Uitgaven Aan salarissen denkt de VVV het komende boekjaar ƒ277.000,uit te geven, wat een stijging is met ƒ25.000, De totale personeelskosten (dus inclu sief sociale lasten en pensioenpremie) belopen ruim 3% t.on. De VVV trekt ƒ60.000,(was ƒ50.000,uit voor advertenties in allerlei bladen. Andere uitgaven die belangrijk zijn verhoogd, zijn portokosten (ƒ45.000, telefoon ƒ11.000,administratie en controle (ƒ17.000, Voor geïnteresseerden ligt de volle dige begroting ter inzage in het VVV- bureau te Den Burg. Westduitse marken 100 ƒ105,50 Belgische francs 100 6,75 Franse francs 100 49, Zweedse kranen 100 48,75 Zwitserse francs 100 ƒ105,50 Deense kronen 100 38,— Amerikaanse dollars 1 2,37 Engelse ponden 1 4,20 Oostenrijkse schillingen 100 14,87 Italiaanse lires 10.000 26,25 le klas Achtervoet 65 kg, per kg 7.75 Bestaande uit biefstuk, bieflap- pen, rosbief, rollade, entrecote, lende, sucade, soepvlees, bak- lappen, schenkels - tartaar, ge hakt, ossehaas, braadstuk tel. (02228) 288; na 17 uur: 702 vh Langeveld endeRooybv den Burg Texel Veel mensen hebben tegenwoordig een open haard. Dat is aangenaam en gezellig naast de gewone centrale ver warming. Het stralende vuur is blijk baar niet goed te missen en eigenlijk is dat niet zo verwonderlijk, want mensen zitten al sedert een paar miljoen jaar om een vuur of kachel, zodat het orga nisme daarop is ingesteld. De over schakeling naar de lauwe overal gelijke warmte van een cv-installatie heeft het gezellige middelpunt uit de kamer doen verdwijnen. Mensen hebben meer dan ooit behoefte aan gezelligheid, dus de open haard kwam terug eri is nu in de particuliere nieuwbouw meer regel dan uitzondering. Veel hout nodig Of de open haard veel of weinig wordt gestookt hangt sterk af van het karakter van de bewoners. Er zijn mensen, die het ding elke avond aan steken; anderen doen het alleen in het weekend of tijdens een bijzondere ge legenheid. Vooral de regelmatige sto kers komen er al gauw achter, dat per jaar heel wat brandhout nodig is. Een kubieke meter hout is zómaar op. Op het strand ligt hout genoeg, maar dat is meest naaldhout, dat bij verbranden snel op is en daarbij nogal spat. Het meest onbevredigend is echter dat bij het branden alleen wordt geprofiteerd van de stralingsvvarmte. Praktisch alle energie verdwijnt door de schoorsteen. En dan te bedenken dat een fel bran dend houtvuur voldoende energie le vert om alle kamers van een zeer grote woning aangenaam warm te krij gen. Op een of andere manier zou die warmte beter benut moeten worden. In het verre verleden heeft die wens geleid tot de uitvinding van de kachel, maar Kees Versluis heeft een systeem ontwikkeld, waarbij de bestaande cen trale verwarming geheel of gedeeltelijk wordt gestookt door de open haard in de huiskamer. In zijn eigen woning heeft hij een dergelijk systeem al drie jaar in ge bruik, waardoor hij slechts de helft van de olie heeft gebruikt, die anders in die periode nodig zou zijn geweest, Voldoende capaciteit De open haard CV zoals Versluis die heeft ontwikkeld, werkt uitsluitend in kombinatie met een bestaande ge wone CV-installatie. De op het eerste gezicht normaal uitziende haard is niet zoals gebruikelijk gemaakt van cha- motteklei of opgebouwd uit vuurvaste stenen, maar bestaat uit een dubbel wandige stalen mantel. Hierin zit wa ter en het geheel is opgenomen in het „Het is het ei van Columbus, maar het is nog niet eerder door iemand in produktie gebracht. Ik geloof wel dat het zal aanslaan, want je kunt er duizenden guldens mee besparen, vooral als straks de brandstofprijzen nog verder zullen stijgen". Dat zegt Kees Ver sluis uit de polder Het Noorden over zijn uitvinding: open haard-CV. Versluis heeft octrooi aangevraagd en is in het werkplaatsje bij zijn woning Schorrenweg 22 begonnen met bescheiden serieproduktie. Versluis bezig met de constructie van een CV-haard. De dubbelwandige mantel bestaat uit 3 mm dik plaatstaal.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1