Sport en folklore in 1912 „Blindgangers Knappe overwinningen van Tevoko 1 en 4 Ingezonden stukken Geen voorrang: Motor en auto zwaar beschadigd Afgelaste wedstrijd Bezoek bejaarden NRC Hervatting huisvrouwengym „WAT IK ZEGGEN WOU.' RSG lesrooster Bazaar in De Waal Badminton jubileumtoernooi Pastoraal medewerker begint taak Bibliotheek puzzeltoeht was erg geslaagd Tetak mist nog routine De sport stond in 1912 kennelijk nog in de kinderschoenen. Er waren al twee voetbalclubs, één in De Cocks- dorp en „Texalia" in Den Burg. In De Cocksdorp werd geklaagd, dat de jon gens tot aan de enkels in het zand moes ten spelen. Is er geen beter terrein te krijgen? Texalia speelde op het terrein van Keijser tegen HFC Den Helder doch verloor met 60. De krant vermeldt: „Het nog weinig bekende spel trok vele toeschouwers". Toch was de aantrekkingskracht blijkbaar groot, want op 14 mei werd de sportclub Texel opgericht, met als voorzitter Dr. Over, als vice-voorzitter J. Keijser en als secretaris D. Dros. Op de 19e mei werd al geoefend op een terrein achter De Vergulde Kik kert. Aanstonds gaven zich een 80-tal leden op en voor tennis een 20-tal le den. De bedoeling van de oprichters was dus duidelijk een „meersporten- vereniging". „Texalia" wilde zich bij de nieuwe vereniging aansluiten, doch hierop werd niet ingegaan. Wel werd reeds korte tijd erna de eerste wedstrijd Texel-Texalia ge speeld. De eerste wedstrijd tegen HFC op 18/8 zou worden opgeluisterd door muziek van Texels Fanfare, maar een gietende regen verhinderde dit. De Texelaars konden niettemin tevreden zijn over de uitslag: 90 voor SVT. In de tegenwedstrijd zou HFC evenwel winnen met 81. Een wedstrijd tegen Nieuwe Niedorp bracht eveneens winst 43. Andere tegenstanders waren Helder, ZVC (Zeevaartschool Den Helder) en Quick Den Helder (dat evenwel de eerste keer op de vastge stelde datum verstek liet gaan). Er was ook al een tweede elftal, dat ook wel tegen Quick speelde. Dr. Over pleegde wel als scheidsrechter te fun geren. Voorbeeld Het voorbeeld werkte aanstekelijk. Ook in Oudeschild werd een voetbal club opgericht: „Volharding" en een 2e afdeling onder de naam „Excelsior". Voorzitter was C. Kaczor, secretaris G. Duinker. Ook in De Koog werd een club opge richt o.l.v. meester Mak. Plv. leider was Jb. van Heerwaarden. SVT besloot tot de aanleg van een tennisbaan. Hiervoor werd ƒ500,uit getrokken, te dekken door een lening onder borgstelling van leden van de tennisafdeling. Nog hetzelfde jaar werd de aanleg van een baan van cement- beton voor ƒ454,aanbesteed aan L. Bruin. Op 20 juli was de baan gereed. Ik heb niet kunnen achterhalen waar de baan gelegen heeft en hoe lang die in gebruik is geweest. Misschien kan één der lezers daar nog nadere informatie over verstrekken. Het blijkt noodzakelijk te zijn om nog eens te wijzen op de voorwaarden waar aan een ingezonden stuk moet voldoen om in onze krant onder de rubriek „Wat ik zeggen wouopgenomen te kun nen worden. 9 Ingezonden stukken moeten zijn voorzien van naam en plaatsnaam van de schrijver. Omdat het enkele malen is voorgekomen dat zo'n stuk onder val se naam of onder andermans naam werd ingediend moet het voor ons mo gelijk zijn contact op te nemen. Dus ook graag adres en telefoonnummer. Het moet gaan over een aangele genheid die direkt of indirekt verband houdt met Texel. Het moet bovendien een mening zijn en niet een verslag of aankondiging; dat hoort in de gewone redactiekolommen thuis. Kennelijke reklame of andere in hoofdzaak op commercie gerichte stuk jes komen evenmin in aanmerking. Q Hetzelfde geldt voor stukken die blijkbaar te maken hebben met buren ruzies, familievetes of andere conflicten in de persoonlijke sfeer. Q De redactie heeft het recht inge zonden stuken te weigeren, te bekorten en van een naschrift te voorzien. Met reageren op andere ingezonden stukken kan niet eindeloos worden doorgegaan. We gaan gewoonlijk niet verder dan de derde instantie, tenzij werkelijk nieuwe gezichtspunten worden aangevoerd. Ad hesiebetuigingen zonder meer aan de schrijvers of aan de redactie (voor een bepaald artikel of stellingname in een commentaar of naschrift) worden nooit opgenomen. Uit het bovenstaande moge duidelijk worden waarom de laatste maanden on geveer driekwart van de ingezonden stukken de prul Iemand inging en waar om bepaalde discussies (zoals over de veerdienstenquête en de apothekers- kwestie) moesten worden afgesloten. In geval van twijfel is het goed even met de redactie overleg te plegen alvorens een ingezonden stuk te schrijven, zodat vergeefse moeite wordt bespaard. Het is te hopen dat de lezers door het bovenstaande niet kopschuw worden. Het is vanzelfsprekend dat ieder die wat op zijn hart heeft met betrekking tot Texelse toestanden alle gelegenheid krijgt om zijn mening kenbaar te ma ken. Wie wat minder vaardig is met de pen wordt zelfs gaarne door ons ter zijde gestaan. Overigens had de heer Flens bij zijn badhotel ook al een lawn-tennisbaan. Korfbal Naast gevoetbald werd er ook al ge korfbald. Zo wordt melding gemaakt van een wedstrijd tussen de korfbal club Den Hoorn en de korfbalclub NHD uit Den Burg. Ook dit spel was bij de toeschouwers nog weinig bekend zo vermeldt de krant. In De Cocksdorp werd ook een korfbalclub voor dames opgericht. Er werden voorts liefhebbers opge roepen voor de oprichting van een „rennersclub" in De Waal in Bellevue. Maar waarschijnlijk is de animo toch ontoereikend geweest, want er wordt verder geen melding meer van ge maakt. Onduidelijk is ook of het hier om „wielrenners" of een atletiekclub gaat. Binnensport Van de binnensporten valt niet zo veel te vermelden. Er was een schaak- en damclub in De Oranjeboom. Café Eelman in De Waal hield een dam- wedstrijd, welke slechts 8 dammers trok. Verder organiseerden enkele café's prijsbiljarten bijv. C. Duinker te Oos terend en ook Kaczor te Oudeschild, waar niet minder dan 600 partijen wer den gespeeld. W. Duinker te De Waal organiseer de enkele malen „ringsteken op fietsen voor dames en heren" en wel „om contanten". De eerste maal waren er 26 deelnemers, de tweede keer 17. Na afloop was er bal. G. A. Oskam Toen de 20-jarige Robert Smidt uit Den Burg gistermiddag met de van zijn broer geleende Honda-motor de veerha ven verliet en de Pontweg opreed, kreeg hij geen voorrang van zijn leeftijdgenoot G.R. uit Den Burg. Laatstgenoemde wilde met een Volks wagen (eigendom van de 34-jarige mej. B.) de Pontweg oversteken. Smidt ram de de VW in de flank. Beide voertuigen liepen zware schade op. De VW-bestuur- der die geen rijbewijs heeft, bleef onge deerd. Rob Smidt liep onder meer een gescheurde enkel op. De eerste film, van de twaalf die „film- ganger" deze winter naar Texel haalt, is van vaderlandse bodem. Ate de Jong maakte met weinig geld en een hoop enthousiasme zijn „Blind gangers". Het is een periode uit het le ven van twee twijfelende jonge mensen die, hoewel ze al twee jaar een verhou ding hebben, zich afvragen wat daarvan de verdere konsekwenties zijn. De film heeft als begeleidende titel „een andere kijk op de liefde" en daarmee wordt al duidelijk dat het geen soort „love-story" in de gebruikelijke zin is. De liefde tus sen Daniëlle en Mark loopt vast op angst voor volledige afhankelijkheid. Het vooruitzicht op een blijvende band wordt vooral door Mark als minder prettig ervaren. Wanneer Daniëlle dan ook nog zwanger blijkt wordt het nog gecompli ceerder. De omgevmg van dit stel „blindgan gers" bestaat uit enkele prima bijrollen. Vooral Ben Hulsman (als de echtgenoot uit een contact-advertentie) en Jimmy Berghout (de huisvriend met het ophijs- bare bed) zorgen voor prettige en ont spannende momenten. De rol van Ansje Beentjes kan gerust een verrassing wor den genoemd. Hoewel er slechts één thuiswedstrijd gespeeld werd, was er toch sprake van een redelijk druk volleybalweekend. Tevoko 6 dames wonnen thuis gemak- kelijw van WSOV. De dames Tevoko 1 en Tevoko 4 won- respectievelijk van V.V. Monnicken- dam en Braaf Scahawks 2 met 31. Al leen de heren van Tevoko 2 moesten in Den Helder de winst met 32 aan WSOV laten. Het thuis spelende Tevoko 6 won met groot gemak van het zwakke WSOV uit' Den Helder. In de eerste set was er sprake van de meeste tegenstand (15-7). Daarna bleek WSOV nog maar tot wei nig in staat: 15-0 en 15-5. Een gemakke lijke 30 zege voor de Tevoko-dames. Veel moeilijker hadden de dames van Tevoko 4 het in de wedstrijd tegen Braaf Seahawks. Doordat men wat laat in de zaal arriveerde kon er slechts sprake zijn van een korte inspeeltijd. Tevoko stond nog maar nauwelijks in het veld of een enthousiast Seahawks had de eerste set al met 15-0 binnen gehaald. Enigszins geschrokken begon de Tevo- ko-ploeg aan de tweede set. De ploeg vocht zich knap naar een 15-11 setwinst waarmee het vertrouwen in eigen kun nen wat hersteld was. Door een grote inzet en goed gebruik maken van de aanvalsmogelijkheden werd in deze spannende wedstrijd met 15-13 en 15-12 de 31 winst binnen gehaald. Bijna even moeilijk leken de dames van Tevoko 1 het in Monnickendam te De aangekondigde heren volleybal wedstrijd in de eerste klasse Nevobo tussen 't Pakhuis en Tevoko 1 wordt niet gespeeld op woensdagavond a.s. maar op een nader te bepalen tijdstip. De training gaat normaal door. De excursie per bus naar het Natuur- recreatiecentrum op woensdag 26 okto ber door de bejaarden van de afdeling Eierland van de bejaardenbond gaat door. De bus vertrekt half twee van Den Burg en rijdt langs de Hoofdweg, Oor- sprongweg, Postweeg naar De Cocks dorp (Vaste halteplaatsen De Pool ster) langs de Postweg naar De Dennen. Op vrijdag 28 oktober wordt in de Beatrixzaal weer begonnen met de huis- vrouwengymnastiek onder leiding van Han Brusselaars. Men kan hierdoor tus sen 9.30 en 10 30 uur terecht. De kosten bedragen ƒ2,per persoon per keer. BBE*« WM LEZERS - OUT EN VEJWNTWOORDeUjK>«10 WN OE REOAK1 Nog éénmaal over het lesroaster van de Rijksscholengemeenschap. De 40 leer lingen van 5 Havo menen dat ten ge volge van mijn opmerking in de rond vraag van de gemeenteraadsvergade ring het rooster is gewijzigd. Ik wou dat alle instanties zo prompt reageren als ik ergens op attendeer! In de raad heb ik mij afgevraagd of ik over dat onderwerp op die plaats moest beginnen. Misschien had het beter op de ouderavond gekund. Maar er zitten tenslotte 700 kinderen op die school. Ik heb gewezen op de in spraak die er zou moeten zijn bij het regelen van zaken zoals hier aa.n de or de. Die inspraak is er kennelijk nu weer niet geweest. Bij overleg met leerlingen en ouders los je de moeilijkheden op. Het is onzin te zeggen dat je 's avonds de sporthal wel kan sluiten om te berei ken dat de jeugd niet meer bij duisternis op de onveilige wegen moet rijden. De verkeerssituaties 's avonds of bij het spitsuur 's morgens vroeg, zijn niet te vergelijken. Ik heb niets anders gedaan dan me inspannen voor een zo groot mo gelijke veiligheid op onze wegen zonder fietspad. Natuurlijk blijft onze fraktie ook streven naar fietspaden langs alle belangrijke Texelse routes waardoor de veiligheid zowel 's nachts als overdag belangrijk zal toenemen. Maar dat houdt niet in dat je dan voor die tijd niet hoeft te trachten de kans op ongelukken zo veel mogelijk te verminderen. Met trots lid van de Pakt-fraktie: H. A. Beumkes, Het Horntje krijgen. Een fanatiek verdedigend WM bleek een goede pass en een krachtige aanval te bezitten. Desondanks werd de eerste set na een spannende slotfase slechts met klein verschil (15-13) door Tevoko uit handen gegeven. Hoewel WM in de tweede set plotseling weg zakte (15-5) moest Tevoko in deze wed strijd alle zeilen bijzetten. Verdedigend speelden de Texelaars een zeer sterke wedstrijd waarbij Cynthia Winkelman uitblonk bij haar talloze reddingen. Aan vallend kon men in de derde (15-11) en de vierde set (15-12) WM de baas blij ven. Lange en spannende ralleys be heersten de in een uitzonderlijk hoog tempo gespeelde wedstrijd. Einduitslag 31 voor Tevoko. Bij de heren van Tevoko 2 wilde het in de beginfase van de wedstrijd niet erg vlotten. WSOV nam een setvoor- sprong van 2-0 voordat Tevoko iets re delijks terug kon doen. Meer dan één wedstrijdpunt bleek er helaas niet in te zitten. Winst voor WSOV met 32. DINSDAG 25 OKTOBER De raadscommissie voor financiën vg gadert aanvang 19.30 uur in het raai huis over de gemeentebegroting, vesteringsprogramma e.d. In de LTS-kantine hebben de Platte landsvrouwen van de afdeling Tex; I een bijeenkomst die wordt verzorg; door de heer Eijer over „Muziek doe de eeuwen heen"; 20.00 uur. Vanaf 13.30 uur zijn bejaarden welko' in „Het Wapen van Texel" voorbül jarten onder deskundige leiding. DONDERDAG 27 OKTOBER In De Wielewaal te De Waal houdt 4 Hervormde vrouwenvereniging jaarlijkse bazaar van 14.30 - 17.00 ui en van 19.30 - 22.00 uur. Vanaf 20.00 uur wordt in de Raadskd der postzegelruilbeurs gehouden. In De Waldhoorn is een contactavoci voor deelnemers aan de cursus Naaie voor beginners. Opgave nieuwe deë nemers is nog mogelijk. Aanvang 20ii Het camerawerk van Mare Felper- laan, zowel als de muziek van Willem Breuker dragen er het hunne toe bij, dat de film niet over komt als een goedkoop probeerseltje. Iets wat gezien de zeer lage productiekosten voor de hand zou kunnen liggen. Aanvang 20.00 uur, toegang 12 jaar. Lidmaatschapskaarten zijn voor de voor stelling in de hal van het City theater verkrijgbaar. Ook dit jaar organiseert de Hervorm de vrouwenvereniging van De Waal een bazaar. De verkoopdagen worden ge houden op donderdag 27 en vrijdag 28 oktober, op beide dagen van 14.30 - 17.00 uur en van 19.30 - 22.00 uur. Plaats van handeling is het dorpshuis De Wiele waal. Er zullen vele artikelen te koop worden aangeboden, waaronder hand werken en de bekende zelf gebreide sokken. Daarnaast zijn er verschillende attracties voor jong en oud. Het sluit stuk wordt gevormd door de trekking van de loterij op vrijdagavond. Belangstellenden voor het open bad minton toernooi dat de 10-jarige Texelse badmintonclub op zaterdag 5 november in sporthal Ons Genoegen organiseert kunnen zich tot uiterlijk 31 oktober bij het bestuur opgeven. Aan het badmin ton jubileumtoernooi kan door iedere Texelaar worden deelgenomen. Men kan zich telefonisch opgeven bij Nel Witte; overdag te bereiken via tele foon (02220) 3703 en 's avonds Burger- houtstraat 13, Den Burg. Of op maan dagavond 31 oktober in sporthal Ons Genoegen wanneer de badmintonclub de wekelijkse trainingsavond houdt, bij de bestuursleden. De heer P. Wolthaus uit Oegstgeest zal zondag a.s. officieel zijn taak begin nen als pastoraal medewerker van de Hervormde gemeente De Cocksdorp- Eierland. Hij zal door consulent ds. J. Hoekstra worden ingeleid tijdens de dienst van 15.00 uur. Na afloop bestaat voor gemeenteleden en andere belang stellenden gelegenheid om in het vereni gingsgebouw naast de kerk met het echtpaar Wolthaus kennis te maken. De heer Wolthaus is nog geen „echte" dominee. Dat zal naar verwachting over ca anderhalf jaar wel het geval zijn. Dan zal hij worden bevestigd als predikant van de Hervormde gemeente De Cocks- dorp-Eierland. Tot dat moment mag hij alle pastorale arbeid verrichten, behalve de bediening van de sacramenten. Met? dat laatste blijft dominee Hoekstra zich belasten. In hotel De Lindeboom-Texel houdt di WV Texel een buitengewone lede: d vergadering ter vaststelling van <12 nieuwe begroting, aanvang 20.30 uui De commissie Ruimtelijke Ordening ver gadert aanvang 19.30 uur in het raadj huis. De agenda vermeldt de hoorziJ ting voor bezwaarden tegen de artikel 19 procedure voor het gebied rond he Prins Hendrikhotel, advisering van commissie ten aanzien van deze zaakl de reaktie van B. en W. op het street- plan voor de kop van Noprdhollandd Texel, de reaktie van B. en W. op 6 nota Landelijke Gebieden, de reakk| van B. en W. op de nota NORON reaktie van B. en W. op de nota Klei ne Kernen. In het kader van de kinderboeken! week werd donderdag door het perso neel van de Openbare Bibliotheek ee puzzeltoeht georganiseerd langs 28 win kels in Den Burg. De opdracht voor d: kinderen was om in de etalages een boet op te sporen en de eerste letter van d< titel te noteren. Als alle winkels ware: bezocht, en alle letters waren genoteerc ontstond de slagzin: „Verstandig weze ga boeken lezen". Liefst 105 kindera deden mee aan de speurtocht. Tegen 1! uur werden de prijzen uitgereikt. In el ke leeftijdsgroep werden als troostprij zen een lei met griffel gegeven. De eerste en tweede prijs bestond ui: een bekroond boek. Daarnaast konde: de deelnemers kiezen uit een sticker e: een boekenlegger en kregen ze alles een ballon. De prijswinnaars waren: 6 en 7 jaar: Daphne Oomes en Irmi Kooi. 8 jaar: Guus van der Gaast en Simon- Spaans. 9 jaar: Linda Westdorp en Peter Eel man. 10 jaar: Arjen Klip en Peter Witte. 11 jaar: Irma Witte en Alrieke Saa.- mink. 12 jaar: Jan Kooi en Caroline Ran. Het bestuur en het personeel van d< Openbare Bibliotheek dankt alle winke liers van harte voor hun medewerking Zowel Tetak 1 als Tetak 2 hebbes hun derde competitiewedstrijd niet met 'n overwinning kunnen besluiten. Tetil 1, dat er steeds beter in komt, verloor met 37 van Be Fair 3, en Tetak I werd met 010 door Noordkop 7 van de tafel geveegd. Opvallend was bij deze in sporthal Ons Genoegen gespeelde wedstrijdea dat publieke belangstelling ervoor even als bij de voorgaande thuiswedstrijden, ontbrak. Tetak 1 speelt zaterdag a.s. opnieuw thuis. De wedstrijd tegen Turnlust (Den Helder) begint dan om 10.30 uur. Doko 6 is dan de volgende tegenstander van Tetak 2. De standen Polisport 2 4 3 1 0 7 27-13 Doko 2 4 3 0 1 6 30-W Turnlust 1 4 2 2' 0 6 25-15 Be Fair 3 5 2 1 2 5 27-23 Noordkop 6 4 1 0 3 2 14-25 Tetak 1 5 0 0 5 0 7-43 Be Fair 5 5 5 0 0 10 48-2 DOV 6 4 3 0 1 6 25-15 Duintreffers 7 4 3 0 1 6 23-11 Doko 6 4 1 1 2 3 15-25 Be Fair 6 5 1 1 3 3 19-31 Noordkop 7 5 1 0 4 2 19-31 Tetak 2 5 1 0 4 2 11-20 TEXFLAARTJES Minimaal (3 regels) ƒ3,15, elke regel meer ƒ1,05. Texelaartjes dienen bij vooruitbetaling te wor den voldaan. Voor Texe laartjes op rekening wor den ƒ2,50 adm.kosten be rekend. Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur in de boekhandel) en onder nummer ƒ1,50 meer. Alles inclusief 4°/o BTW. 's Swarte Schaep heeft modellen spinnewielen Reserveer tijdig U kerst diner. Torenrestaurant, De Cocksdorp, tel. (02222) 283 Opgave voor het kla- verjaskampioenschap van Texel op 28 oktober, liefst voor vrijdag a.s. bij hotel „De Zwaan" Japonnen ƒ20,op het voordeelrek van Boetiek 22 Berebootbehang nu 9,95 per rol. Am. Looyer, Spinbaan 1, Den Burg, tel. (02220) 3179 Geitewollen skisokken 65% wol 35% polyester maat 8 t/m 12 nu 2 paar voor ƒ11,Natuurlijk Boetiek 22 ,,'t Keukencentrum" A v d. Vis B.V., Maricoweg 6, Den Burg, tel. 02220- 2356. Openingstijden showroom: ma t/m vrij' 8.30- 12.30; 13.30-18.00- vrijdagavond: 19.00-21.00; zaterdagochtend: 9 00 12.30. Iedere avond na tel afspraak. De SERVICE van de RABOBANK gaat héél ver

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 2