(jroen c2wartsjexels in het harL> Meerderheid college kiest voor enkeldekker van 100 pae's Verzet tegen rekreatieplan bij Prins Hendrikhotel Kleine dubbeldekker definitief van de baan i Graafmachine beschadigt hoogspanningskabel Unicefaktie op Texel Keus in j BIUARTKEUS Jufoileumuitvoering GVO 1 kilo schouder- karbonade 6,98 Texelstraat Koersen vreemde valuta Ö(?©MD3®P C2QC308QOC3®(?| Heel Texel even zonder stroom Burgerlijke stand Rektifikatie Veel belangstelling voor Yoga-onderricht VRIJDAG 28 OKTOBER 1977 OPLAGE 5500 TEXELSE 91e JAARGANG No. 9223 12 PAGINA'S COURANT Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooy Postbus 11 - D«n Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266 en Wessel B. Post. Burdet- straat 17. Den Burg, tel. (02220) 3543. B en W hebben hun standpunt over de capaciteitsuitbreiding van de veerdienst (dubbeldekker van 130 pae's) verlaten. De meerderheid van het college wil nu een enkeldekschip van 100 pae's, waarvoor ook de provincie zich heeft uitgesproken. Wethou der Jan Zuidewind heeft zich echter uitgesproken voor de door Teso gewenste dubbeldekker van 190 pae's. In de eerstvolgende raadsvergadering zullen de collegeleden hun standpunt nader toe lichten. Aanvankelijk voelde ook wethouder J. Nauta veel voor het 190 pae-schip, maar gisteren kwam hij daarop terug na overleg met de andere raadsleden van de SFC-fractie. (0 De meerderheid van het col lege is van mening dat het op korte termijn in de vaart brengen van een enkeldekker van 100 pae's die in de huidige fuiken past het snelst zal leiden tot de noodzakelijke uitbreiding van de capaciteit van de vcerverbinding, met daarbij het minste risico van het schep pen van overcapaciteit. Het verder op voeren van de capaciteit kan zonodig worden bereikt door in beide veerha vens tweede volwaardige fuiken aan te leggen. Wethouder Jan Zuidewind vindt dat het op korte termijn in de vaart bren gen van een dubbeldekker van 190 pae's Evenals in voorgaande jaren zal ook deze herfst op Texel worden meegedaan met de traditionele Unicef kaartenaktic ten bate van de minder bedeelde kinde ren waar ook ter wereld. Vanaf 4 no vember zal men in alle eilandelijke dor pen deze kaarten en andere Unicef voor werpen kunnen kopen. De Unicef organisatie wordt al jaren gesteund door de Amerikaanse komiek Danny Kay die ten bate ervan een groot aantal landen heeft bezocht. In Neder land is het vooral Herman van Veen „Helpt een andertje") die zich voor Unicef inzet. Wat men zoal met de op brengsten van deze aktie kan doen geeft het volgende lijstje weer. Van de opbrengst van 1 doos Unicef kaarten kunnen 30 kinderen voor blind- heid worden behoed, 2 dozen leveren 1 voldoende geld op voor een stethoscoop en de verkoop van 5 dozen zorgt voor een opbrengst waarvan men genoeg vac cin kan kopen om 60 kinderen tegen po lio te beschermen. Er kunnen 9 thermo meters gekocht worden voor de winst die de verkoop van 1 agenda oplevert. Ten bate van Unicef worden verder bouwplaten, schrijfmappen en advents- boeken aangeboden. Ze zijn o a. ver krijgbaar in de Openbare Bibliotheek in Den Burg waar vanaf vrijdag 4 novem ber medewerksters van Uniceef iedere vrijdagmiddag en -avond present zullen zijn. Verder kan men bij de volgende adressen terecht: Den Hoorn: mevr. A. de Vries, Heren straat 50; Oudeschild: mevr. N. Hemelrijk, Ba- rendszstraat 2A; De Waal. mevr. M. Veld, Hogereind 23; Oosterend: mevr. J. Ellen, Kotterstraat 8; De Koog: mevr. J. Kiltz, Ruyslaan 21; 'De Cocksdorp: mevr. G Westdorp, Ploosterstraat 2 Den Burg: mevr. L. Retsema, Bernhard- laan 24; mevr. H Boere, Thijsselaan 122; mevr. M. Blanken, Tjakker- straat 35. die in de huidige fuiken past, zal leiden tot een uitbreiding van de capaciteit die gedurende langere tijd voldoende is en die financieel-economisch voor zowel de Texelaars als voor TESO het voordeligst en het meest verantwoord zal zijn. Nieuwe feiten Dat B. en W. nu hun oorspronkelijke standpunt over de veerdiensttoekomst hebben verlaten is het gevolg van een aantal nieuwe feiten die zich sinds maart 1977 heeft voorgedaan. Zoals bekend besloot TESO om in januari 1978 een dubbeldekker voor 190 pae te bestellen. Vervolgens kwam de brief van Rijkswaterstaat waarin een niet zo bemoedigende prognose werd gegeven over de kosten, realisatiekansen en -termijnen van een voor een dubbeldek ker van 190 pae aangepaste walakkom- modatie, zowel in Den Helder als op Texel. Toen kwam de standpuntbepa ling van de provincie (in het ontwerp- streekplan) waaruit bleek dat men slechts een enkel dekker van 100 pae wilde, gecombineerd met een reserve ringssysteem. Tenslotte liet de hoofd ingenieur-directeur van Rijkswaterstaat weten dat op het 5-jarenplan voor de rijkswegen geen middelen waren ge- OOSTEREND Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de gymnastiek vereniging Oosterend worden op vrijdag 4 en zaterdag 5 november uitvoeringen gegeven in dorpshuis „De Bijenkorf". Het officiële gedeelte van de feeste lijkheden vindt zaterdagavond 5 novem ber voor de aanvang van het demon stratieprogramma plaats. Voor de jeugd wordt op vrijdag een speciale (gratis) uitvoeringsavond ge houden. De entree zaterdag is ƒ3, Beide evenementen beginnen om l$b30 uur. raamd voor het geschikt maken van de veerhavens voor dubbeldekkers, terwijl niet mocht worden verwacht dat het rijk prioriiteit zou geven. Gezien een en ander kwam het college tot de konklusie dat de aanvankelijke keus (dubbeldekker van 130 pae) op kor te termijn geen uitbreiding van de ca paciteit van de vcerverbinding kan op leveren, hoewel het college stelt dat die aanvankelijke keus nog steeds moet worden beschouwd als de meest even wichtige oplossing die voldoet aan de indertijd door raad en B. en W. vastge stelde uitgangspunten. Het is te verwachten dat de discussie in de raadsvergadering over deze aan gelegenheid een chaotisch karakter krijgt en mogelijk zal leiden tot wijzi gingen waarmee uiteindelijk niemand gelukkig is. Iets dergelijks gebeurde in de vergadering van 8 maart. Om herha ling te voorkomen beraadt het Qollege zich thans over de besluitvormingspro cedure die bij de behandeling van deiS zaak zal moeten worden gevolgd. uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii I I SLAGERIJ HUIZER'S WEEKENDVOORDEEL Zie onze adv. elders in dit blad. j iiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii/iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil DONDERDAG 27 OKTOBER In het kader van de „filmganger"-serie wordt in het City theater vertoond: „Blindgangers" van Ate de Jong; 20.00 uur. Van 14.30 - 17.00 uur en van 19.30 - 22.00 uur houdt de Hervormde vrou wenvereniging van De Waal bazaar in dorpshuis De Wielewaal. Vanaf 20.00 uur is in de Raadskelder postzegel ruilbeurs. In „De Waldhoorn" te Den Hoorn wordt een contactavond gehouden voor de genen die zich hebben opgegeven voor de cursus „naaien voor beginners". Bij die gelegenheid kunnen zich ook nog nieuwe deelnemers aanmelden. Aan vang 20.00 uur. De VW Texel houdt in De Lindeboom- Texel een buitengewone ledenverga dering ter vaststelling van de begro ting, aanvang 20.30 uur. De commissie Ruimtelijke Ordening ver gadert aanvang 19.30 uur in het raad huis. VRIJDAG 28 OKTOBER De dans- en muziekgroep „Tripolje" uit de Oekraine treedt aanvang 20.15 uur op in de Burgemeester De Koninghal. Entree ƒ12,50 (voor CJP en Pas 65 ƒ6,25). Van 9 00 tot 10.00 uur en van 10.00 tot 11.00 uur huisvrouwengymnastiek in de gymnastiekzaal aan de Beatrix- laan. De Hervormde vrouwenvereniging van De Waal houdt in De "Wielewaal bazaar. Van 14.30 - 17.00 uur en van 19.30 - 22.00 uur. Om 20.00 uur beginnen in De Zwaan de open Texelse kampioenschappen kla verjassen. De Vereniging van Vrienden van het Verschijnt dinsdag* en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs ƒ10,55 p. kw. 70 cent Incasso; los 45 cent. Bank: Amro Bank. Ned Mldd. Bank, Rabobank Advert 40 ct. per mm excl. 4% BTW Paard heeft een bijeenkomst in De Lmdeboom-Texel met dia-lezing door F. Nemeth over o.a. beengebreken; 20.00 uur. ZONDAG 30 OKTOBER Van 8.00 - 10.00 uur wordt bij het red dingboothuis bij De Cocksdorp een wedstrijd gehouden door de sportvis club Texel. MAANDAG 31 OKTOBER In de schouwburg van Den Helder treedt aanvang 20.15 uur de toneel groep „Theater" op met het spel „De Spaanse Brabander" van Bredero. Wie kaarten heeft en daarvan geen ge bruik kan maken, wordt verzocht con tact op te nemen met de afdeling cul turele zaken van het raadhuis. Het vraagstuk van de Rue du Texel houdt blijkbaar velen bezig. Verschil lende mensen lieten ons weten dat zij de Texelstraat in Parijs al eerder hadden ontdekt. Een hunner wees ons er op dat met „Texel" zeker geen persoon kan zijn bedoeld maar in ieder geval een (ei)land, streek of rivier. Anders zou het Rue de Texel zijn geweest, net als Rue de Bona parte, de Jeanne d'Arc etc. Ons werd be loofd dat contact zal worden opgenomen met de bibliotheek van het 14e arrondis sement om na te gaan waarom de Rue du Texel zo is genoemd. Westduitse marken Belgische francs 100 Franse francs 100 Zwaadse kronen 100 Zwitserse francs 100 Deense kronen 100 Amerikaanse dollars 1 Engelse ponden 1 Oostenrijkse schillingen 100 100 ƒ105,75 Italiaanse lires 10.000 ,74 49,— 49,— ƒ107,50 38,— 2,38 4,21 14,91 26,25 De Landelijke Vereniging tot behoud van de Waddenzee en de Werkgroep Landschapszorg Texel hebben bezwaar gemaakt tegen het toestaan van een camping, huisjesterrein met bijbehoren de centrale voorzieningen bij het Prins Hendrik-hotel aan de Stuifweg bij Oos terend. Eigenaar M. H. Douze uit Utrecht wil dit plan in enkele fasen ver wezenlijken. Het eerst worden de cen trale voorzieningen gemaakt. Om daar voor bouwvergunning te krijgen is een artikel 19 vergunning nodig want het bestemmingsplan voor het buitengebied waarin de omgeving van het P. H. hotel een recreatiebestemming heeft, is nog ra PB* BtlftS-TSXB. Heel Texel zat woensdagmiddag een tijdje zonder stroom toen een 10.000 Volts hoogspanningskabel in het Horn- tje door een hydraulische graafmachine werd beschadigd. De wegvloeiende stroom was voor de generator in de cen trale een zo grote belasting, dat deze fors werd afgeremd, wat automatisch uitschakelen van de stroom in alle rich tingen tot gevolg had. De generator draaide gewoon door. Direkt nadat het kabeldefekt was gelocaliseerd kon de stroomleverantie worden hervat. Den Burg kreeg als laatste (om 15.10 uur) weer stroom zodat de onderbreking daar vijftig minuten heeft geduurd. De beschadigde hoogspanningskabel voorziet zuid-oostelijk Texel van stroom met belangrijkste afnemer de gebouwen van NIOZ en RIVO in de polder Het Homtje. Willem J. Bakker Grondwer ken was woensdagmiddag bezig graaf werk uit te voeren voor een oprit bij de ingang van het hoofdgebouw van het NIOZ. Ongemerkt Henk Witte, die de graafmachine be diende raakte door een misverstand de kabel. Een geweldige stroomscheut vloeide daarbij via de machine naar de aarde af, maar de betrekkelijk veilig in de machine zittende Witte merkte daar niets van. Er was zelfs geen knal of rook en pas nadat mensen van „Texel- stroom" op het terrein arriveerden, be greep hij wat er gebeurd was. Het be schadigen of kapottrekken van een der gelijke hoogspanningskabel is overigens lang niet zonder gevaar. Als het ge beurt terwijl iemand van buitenaf de machine aanraakt, kan dat voor de be trokkene dodelijke gevolgen hebben. Het hoogspanningsnet van „Texelstroom" is sedert kort voorzien van een „verklik kersysteem" waardoor een defekt snel kan worden opgespoord. Met de repara tie werd onmiddellijk begonnen. Tot zo lang kreeg het NlOZ-gebouw geen stroom, maar ernstig was dat niet want men beschikt daar over een noodaggre- gaat. Ook de fuikbrug van de veerha ven moest woensdagmiddag werken op stroom van een noodaggregaat. De directie van „Texelstroom" wijst er op dat aannemers en anderen die grondwerk verrichten desgewenst op de hoogte kunnen worden gebracht van de plaats waar kabels liggen. Met behulp van apparatuur kunnen deze op een voudige wijze worden aangegeven. Der gelijke adviezen zijn gratis. niet rechtsgeldig. In het kader van de artikel 19-vergunning is nu bezwaar gemaakt door genoemde organisaties. B. en W. hebben gisteravond de in het kader van dezelfde procedure voorge schreven hoorzitting van de bezwaarden gehouden, waarna de commissie ruim telijke ordening met betrekking tot de bezwaarschriften advies heeft uitge bracht. 300 recreanten Als het totale plan is uitgevoerd, zal bij het P. H. hotel akkommodatie voor meer dan 300 personen zijn ontstaan. De Werkgroep Landschapszorg heeft tegen deze uitbreiding van het aantal slaap plaatsen bezwaar. De werkgroep herin nert het college er aan dat het maxi mum aantal slaapplaatsen in 1985 is ge steld op 47.000. Volgens de werkgroep is het aantal slaapplaatsen op Texel al veel meer toegenomen (tot 41.000) dan door het college (dat niet verder komt dan 38.500) woFdt toegegeven. De werk groep becijfert verder dat in ieder geval al op dit moment sprake is van benade ring of overschrijding van de maximale limiet. Daarbij wordt gewezen op de groei die zich zal kunnen voordoen in de akkommodaties die niet door de ge meente worden geregeld en op de uit breidingspercentages die onder meer hotels en pensions hebben. Medewer king aan nog niet vastgestelde nieuwe recreatieplannen moet daarom achter wege blijven, vindt de werkgroep. Ongelukkige plaats De gevraagde uitbreiding bij het P H. hotel wordt vooral op die plaats onge wenst geacht. Het projekt komt aan de open, visueel en natuurwetenschappe lijk kwetsbare oostkust nabij de natuur monumenten De Bol en De Schorren. Het bouwplan is feitelijk in strijd met de concentratiegedachte die B. en W voorstaan, want het ligt op grote afstand van De Koog. van 19 tot en mei 25 oktober 1977 Geboren: Judith, dv. Antoon Water man en José van den Berk; Thirza Eli sabeth, dv. Peter Zwart en Annie Scho- neveld; Ronnie, zv. Wilhelmus Oetel- mans en Marie E, Brinkbok. Ondertrouwd- Adrianus Smit en Cor nelia Commandeur. Overleden: Arie Ellen, oud 73 jaar, wonende te Oudeschild; Paulus L. Duin- ker, oud 76 jaar, wonende te Oosterend De werkgroep verwacht verder stank overlast en watervervuiling omdat ter plaatse geen riool is, tenzij aansluiting met een persleiding zou plaatsvinden op het 2 km verder gelegen riool van Oost. Die leiding zou dan het natuurgebied De Bol en de daaraan gelegen kwetsba re orchideeënweilanden moeten door kruisen. De Waddenzeevereniging heeft zich bij deze bezwaren aangesloten en voegt er nog aan toe een artikel 19-procedure in dergelijke gevallen niet gewenst te achten. Een dergelijk recreatieplan zou de normale bestemmingsplanprocedure moeten volgen, waardoor er meer waar borgen zijn voor goede belangenafwe ging. Jaarvergadering Rijksscholengemeenschap De vergadering is van vrijdag, 28 oktober verplaatst naar vrijdag 4 november. Maandagavond 7 november wordt in „De Schakel" begonnen met onderricht in yoga. Nu reeds is sprake van een overstelpende belangstelling want reeds zeventig personen hebben zich opgege ven zodat de drie cursussen op de maan dagavond (aanvang resp. 18.30, 19.30 en 20.30 uur) nagenoeg zijn volgeboekt. Er wordt daarom ten behoeve van nieuwe gegadigden naar een andere lesavond of -middag uitgekeken. De yogalessen worden gegeven door mevrouw D. Daniels uit Eierland die de opleiding voor yoga-instructrice heeft gevolgd in Scheveningen en nadien on der meer les heeft gegeven in Tilburg. Yoga wordt door een steeds breder publiek ontdekt als heilzaam en ont spannend middel tegen lichamelijke en geestelijke spanningen. De lessen om vatten onder meer ademhalingsoefenin gen, concentratieoefeningen en ontspan ningsoefeningen. Veel mensen denken dat yoga iets te maken heeft met boed dhisme of een andere godsdienst of le vensbeschouwing uit het oosten, maar dat is beslist niet het geval. Het kan door ieder worden beoefend, ongeacht leeftijd of geslacht. Zelfs jonge kinde ren kunnen er met succes aan meedoen en het is niet uitgesloten dat speciaal voor hen een groepje in het leven zal worden geroepen. Geïnteresseerden kunnen zich nog aanmelden via telefoon (02225) 205.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1