Commissie besprak begroting 1978 Voor het weekend [MMJM „Cross of iron Mankement archief: f11.000,- Vernielzucht Val van paard Texelaar stroopte op vasteland Artsen Groene Kruis: Tandartsen Dierenartsen Apotheek Noodslachtingen Kerkdiensten Inbraak in caravan Geheimzinnige schutter (II) Doorgereden Batikcursus Schrikdraad geramd P. J. Eijer sprak voor Plattelandsvrouwen Volleybal programma Zuigelingenbureau Jt -v De vergadering die de raadscom missie voor financiën dinsdagavond aan de jaarlijkse gemeentelijke begro ting wijdde heeft dit maal allerminst tot verhitte discussies aanleiding ge geven. Oorzaak daarvan was in hoofdzaak het vrij behoorlijke batig saldo algemene dienst waarover de gemeente momenteel beschikt. Een en ander beloopt een bedrag van meer dan een half miljoen gulden. Dinsdag kwam tevens het investe ringsplan voor 1978 tot en met 1980 ter tafel en besprak men de financiële aspecten van de beleidsnota voor 1978. Ook dit was voor de commissie leden geen reden tot een uitgebreide discussie. Men vond het beter hier tij dens de behandeling van de begroting in de raadsvergadering van 22 novem ber op terug te komen. Naar aanleiding van de aanbiedings brief gevoegd bij de begroting voor 1978 ging een vraag van Bert Weijdt in op de oorzaak van de steeds gunstiger blijken de gemeentelijke reserves. Hij opperde dat er wellicht een versobering in de gemeentelijke uitgaven was opgetreeden maar had dit niet kunnen ontdekken in de ter tafel ligende stukken. Daan Welboren merkte op dat de com missieleden in de voorgaande jaren heel wat somberder bijeen zaten. Volgens burgemeester Sprenger was het overschot niet zozeer aan het ge meentelijk beleid maar aan dat van pro vincie en rijk te danken. Wat voorts door de commissieleden besproken werd waren zaken van min der belang. Jan Witte vond de raming (ƒ500,die op de begroting was uitge trokken voor het onderhoud van de uit kijktoren op de Fonteinsnol veel te laag. Hij pleitte voor een restauratie van het bouwwerk en eventueel vernieuwing. Daan Welboren sloot zich hierbij aan. J. C. Dros betwijfelde of in dat geval zelfs ƒ5.000,voldoende zou zijn. Afschrijvingen Bert Weijdt stelde naar aanleiding van een groot aantal kleme investerin gen in de begroting voor, deze in één keer af te schrijven. Ze staan nu soms vijf tot tien jaar vermeld waardoor som mige zaken (lasapparaat etcdoor de rente duurder worden dan ze normaal zijn. J. C. Dros kwam met het idee een minimum bedrag van ƒ1.000,of ƒ1.500,vast te stellen. In antwoord hierop zei Mr. Sprenger dat hij het overbrengen van een en an der op de post Onvoorzien deze daar door snel uitgeput zou raken. Hij was het eens met de opmerking dat „admi nistratief moeilijk doen als het geen zo den aan de dijk zet" niet nodig is. Gerard van der Kooi vroeg om een lijst waarop alle gronden staan aange geven die op dit moment in gemeente lijk eigendom zijn. De heer P. L. Blan kevoort deelde mee dat deze momenteel bij het grondbedrijf is maar dat gepro beerd zal worden de raadsleden hierover bij de volgende raadsvergadering in te lichten. Defect archief Het was Jan Witte opgevallen dat e onder het hoofd Archief voor het jaa 1976 een bedrag van meer dan ƒ11.000, op de begroting stond. Voor 1977 was e) f4.694,geraamd en thans is er ƒ2.750,- voorgedragen. Het antwoord van P. L Blankevoort wees uit dat er in 1976 in de patemosterkast van het archief een mankement was opgetreden. De kast was door het losraken van een schroef vastgelopen en werd vervangen. Dit moest de gemeente betalen omdat de ga rantie van de leverancier verlopen was. Hoewel er nog getracht was de zaak af te wentelen bleek dit toch niet mogelijk en zat men zelf met de onkosten. In ver band hiermee vond Witte dat de ge meente voortaan wel betere afspraken zou mogen maken waarbij hij aanraadde een goed serviceabonnement te nemen. Grondaankopen Naar aanleiding van het besproken in vesteringsplan drong J. C. Dros aan op het tijdig aankopen van gronden voor het fietspad tussen Den Burg en Ooster end. Hij voegde er aan toe dat hem was gebleken dat bij de aankopen van grond voor het fietspad in Eierland sommige landeigenaars meer ontvangen hadden. De heer Anema uit Den Burg ont dekte dinsdag dat het linnen dak van zijn aan de Burgwal geparkeerde per sonenauto was stukgesneden. Boven dien waren de ruitenwissers verbogen. Uit de wagen werd niets vermist, zo dat de daders alleen door vernielzucht gedreven kunnen zijn. De jeugdige Yvonne de Wildt uit Zaandam moest dinsdagmiddag naar het ziekenhuis Parkzicht worden ge bracht, nadat zij in de buurt van „Bos en Zee" bij De Koog van haar paard was gevallen en daarbij tegen een boom terecht was gekomen. In de buurt van Grootebroek werd dinsdag de Texelaar O. betrapt op stroperij. Zijn geweer werd in geslag genomen en er werd proces verbaal opgemaakt. Uitsluitend voor spoedgevallen. Van vrijdagavonds 20.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter R. COUTINHO, Den Burg, tel. (02220) 2023. Dokter Seegers is tot en met 13 november met vakantie. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Van vrijdagavond 20.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. MANNESSEN, Schoorwal 45, Den Burg, tel. (02220) 3242. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Alleen voor spoedgevallen telefoon 2527. De Texelse apotheek is zaterdag en zondag geopend van 11.30- 13.00 uur en van 17.00-18.00 uur. Tussendoor voor spoedgevallen. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, tel (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g 3541. Zondag 30 oktober 1977 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 11.00 uur ds. Wolfens- berger (Uitzending via De Lichtboei) De Cocksdorp n.m. 3 uur de heer P. D. Wolthaus wordt door ds. Hoekstra als pastoraal medewerker ingeleid in de gemeente. Kennismaking na de dienst in het gebouw. Den Hoorn 9.30 uur ds. Wolfens- berger, uit Driebergen colecte restauratiefonds De Koog 10.15 uur ds. E. Ruiten berg, uit Alkmaar De Waal 9.30 uur ds. Hoekstra viering avondmaal coll. Werelddiakonaat Oosterend 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout Oudeschild 11.00 uur ds. Van Zijll Langhout GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. De Boer. Nevendienst voor de oudere kinderen. 19 30 uur ds Douwes. Thema „Vrijspraak" Uitzending via „De Lichtboei" Oosterend 9.45 uur ds. Douwes 17.00 uur ds. De Boer GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10 00 en 16.00 uur Dienit. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur ds. Kuitse ROOMS-KATHOLIEKE KERK weekend 29 en 30 oktober 1977: Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via „De Lichtboei" zondag: 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild zondag 10.45 uur Den Hoorn: zondag 9.15 uur De Cocksdorp zaterdag 19.30 uur Oosterend: zondag 19.00 uur JEHOVAH'S GETUIGEN in het Rode Kruisgbouw Jonker straat, Den Burg. 10.15 uur Lezing 11.15 uur Wachttorenstudie. Dros wilde dit hierbij in ieder geval vermeden zien. Hij herhaalde een eerder gedane uitspraak dat het in zijn ogen beter is alvast een begin te maken met een fietspad tussen Den Burg en De Waal en later het resterende deel, en merkte op dat men eerder tweemaal één gulden, aan eenmaal twee gulden uitgeeft". Mr. Sprenger hield Dros voor dat wat de subsidie betreft men om één totale bijdrage heeft gevraagd en dat de ge meente daar niet op terug kan komen. J. C. Dros had eveneens opgemerkt dat in het investeringsplan voor de ja ren 1978 tot en met 1980 een post voor komt onder het hoofd „overdekt zwem bad". Dit bevreemde hem een beetje. Omdat, aldus Dros, het zwembad van de Recreatiestichting is en dus niet op een gemeentelijke begroting thuishoort. Daar is de begroting van de RST voor; „Je zet toch geen dak op een ander z'n spul". Dros wilde de overeenkomsten tussen de gemeente Texel e RST wat dat betreft wel eens zien. Sprekend ov( een eventueel te realiseren dorpshuisakkommodatie in hotel ,,De Linde- boom-Texelpleitte Daan Welboren ten slotte voor het onderbrengen van een nieuw openbaar toilet in dit gebouw. Volgens Wel boren zou het Waagje op de Vismarkt dan weer in zijn oude luister kunnen worden her steld, en zou je dus „twee vliegen in een klap daan!" Dinsdagavond werd ontdekt dat was ingebroken in de op camping De Krim staande caravan van M. B. De deur was met geweld opengemaakt. Een radio-cassetterecorder ter waarde van ƒ440,was verdwenen. Elders op de camping was ook een tent openge maakt. De inbraak moet omstreeks 19.00 uur hebben plaatsgehad. De poli tie heeft de indruk dat de dader zich op voor hem bekend terrein bevond. Naar aanleiding van het bericht in de vorige krant, waarin melding werd gemaakt van een onbekende, die met een luchtbuks ramen van woningen aan het Schilderend had vernield, kreeg de politie nog enkele soortgelijke meldingen. De heren Post en Van der Slikke in de Weverstraat hadden ook door luchtbukskogeltjes veroorzaakte gaatjes in hun ramen ontdekt. 99 Van vrijdag tot en met maandag draait in het City theater de nieuwste film van Sam Peckinpah „Cross of iron" (Het ijzeren kruis). Hoewel deze eigengereide Amerikaan geen echt slechte film kén maken, waren „The gettaway" en „Bring me the tead of Alfredo Garcia" voor zijn doen maar matig. Met deze „Cross of iron" is hij echter weer helemaal terug. De film is gebaseerd op Willy Hein- richs roman over de tweede wereldoor log 'Das Geduldige Fleisch' en speelt zich af tijdens de terugtocht van de Duitse troepen, na het mislukte offensief bij Stalingrad. Peckinpah, beroemd (en berucht) door zijn anatomie van het geweld, toont ook in zijn eerste „oorlogsfilm" een aantal gruwelijk schokkende details. Toch laat hij in de eerste plaats zien wat een oor log in de mensen veroorzaakt. Anders dan in een film als bijvoorbeeld „Een brug te ver" is hij volstrekt niet geïnte resseerd in het nauwkeurige verloop van de gevechtshandelingen. De verschrik kingen van de gevechten, artilleriebom bardementen, het bloed en de blubber, dat alles is weliswaar realistisch en voortdurend aanwezig, maar vormt steeds de achtergrond van het verhaal over enkele mannen. Het is de verwoes ting in hen, waarover Peckinpaks film gaat. James Coburn is sergeant Steiner, een typische overlever, die de oorlog haat doch er bij gebrek aan beter zijn thuis vindt. Maximillian Schell speelt zijn Pruisische superieur, fel gebrand op het nog behalen van het ijzeren kruis. Hij wil dat, desnoods ten koste van Steir. en heeft gevaarlijke haast omdat de& log ten einde loopt. Dat Duitse militairen door Engels-jj kende acteurs worden gespeeld is in geval geen enkel bezwaar. Het gaat i, mers niet speciaal om Duitse, RussisJ of Amerikaanse wapenfeiten, maar de oorlog als bedrijf, door de regisse als waanzinnig-en-wellicht-onontkoc? baar, getoond. Zoals in het openingsfragment „The wild bunch" kinderen een vuurtje stoken en daarin kleine dier martelen, zo begint „Cross of iron" j kleine jongens spelend met houten weertjes. Geweld zit in ons gebakken* Het eind van de film komt met een taat van Arturo Ui en luidt: teef die hem (Adolf Hitler) baarde weer loops.*. Een zwarte oorlogsfilm, maar tuss alle doorsnee-trammelant in dat gen een erg zinvolle. (Toegang 16 jaar, ai vang 20.00 uur, de hoofdfilm beg vroeg). Zondagmiddag 3 uur draait er vu alle leeftijden een reeks korte teke films van Walt Disney onder de ti „Let's relax". Mickey Mouse, Pk Goofy enz. Belangstellenden kunnen zich steeds opgeven voor de batikcursus va beginners. Deze cursus telt in totaa lessen. Men kan zich telefonisch melden bij leidster Cobv Bakeli (02220) 3843. Ook voor inlichtingen men op dit adres terecht. De geparkeerde Peugeot 504 van N. Barhorst werd aangereden, wat onge veer ƒ300,plaatschade als gevolg had. De dader maakte zich niet bekend. Woensdag werd ontdekt dat het schrikdraad op het kruispunt Leem- kuil-Schansweg was kapot gereden. De dader bleef onbekend. Hij reed waar schijnlijk in een rode auto. Voor de leden van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Texel werd dinsdagavond gesproken over het onderwerp „Muziek door de eeuwen heen" waarbij de heer P. J. Eijer uit Zaandijk op wetenswaardigheden uit de muziekgeschiedenis inging. Het werd een interessante avond die door de aan wezige dames met veel animo werd ge volgd. De heer Eijer leidde zijn gehoor aan de hand van grammofoonplaten van de vroegste tijden naar het heden. De eer ste muziek die hij hierbij onder de loupe nam was die welke voor onze jaartelling in het Midden Oosten en Gnenkenland bestond. Langzamerhand werden muzi kale ideeën naar Europa overgebracht waar in de kloosters kerkelijke muziek ontstond. Na de Middeleeuwen werd de muziek wereldlijker toen rondtrekkende troubadours zich ermee bezig gingen houden. Als voorbeeld draaide de heer Eijer de simpele muziek van Walter van den Vogelweide. Via de late Middeleeuwen met de componisten Jacob Obrecht en Jan Pie- tersz Sweelinck volgde een blik op de muzikale Renaissance met motetten, chansons, improvisaties en in V* maat gespeelde dansmuziek. In de Barok en de Rococo kwamen or gel, hobo, fagot en klavercimbel in zwang. Als componisten werden Handel en Bach genoemd Wenen werd het mu ziekcentrum in de 18e eeuw toen daar strijkkwartetten tot stand kwamen waarin de piano toonaangevend werd. Als voorbeeld werden muziekstukken van Beethoven en Schubert ten gehore gebracht. Ingaand op het gebruik van orgels in kerken en later ook op andere plaatsen werd een muziekstuk van Mar cel de Pré gespeeld. Het betekende te vens de inleiding op de moderne periode in de muziekgeschiedenis (1900 - 1914). Tot besluit van de avond werd een symfonie van Willem Andnessen beluis terd gespeeld door het Concertgebouw orkest onder leiding van Bernard Hai- tink. Het zaterdagmiddag in de sporthal te spelen volleybalprogramma ziet er als volgt uit: 14 30 u.: Tevoko 4-Noordkop 2 (d) 14.30 u.: Tevoko 1-Polisport 2 (d) 15.30 u.: Tevoko 3-Noordkop 3 (d) 15.30 u.: Tevoko 2-Tevoko 4 (d) De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zit ting heeft. De tijden zijn als volgt 1 november geen bureau. Dokter Barnard woensdag 2 november om 13.30 uur. TEXELAARTJES ƒ25,- beloning voor de gene die ons op het spoor kan brengen van ons sinds zat 15 okt vermiste poesje. Ze is half jaar oud, kleur blauw-grijs m. wite pootjes en befje. Roepnaam Kokki. Fam. Ramaker, Duinreep 13, (Noord-west), tel. 3520 Te k. 2e hands eiken bankstel -f- tafel. Telef. 3159 Te koop Riha elektr. or gel type Festivo in z.g.st. S. Kooy, Drijverstr. 20, tel. 02220-2024 Div. goede automotoren voor Ford, Citroën, Fiat etc., etc. Dumpstore De Nederlanden, Voorburg- gracht 285, Noordschar- woude. 02260-2171, 3087, 2474 Wegens omstandigheden af te halen: jachthond, middenslag. 1 jaar oud. Bijzonder lief voor kinde ren IJebria, p.a. Hoger- eind 23, De Waal, telef. 3032 Te koop puikbeste aard appelen Eigenheimers. Sjef Beers, Lieuwstr. 51, telefoon 3861 Gevraagd vloerkleden. Kerkstraat 13, Oosterend, telefoon 470 Voor winterstalling van uw caravan of boot enz M. H. Bakker, Schilder- end 143, tel. 2313 Te koop kinderwagen, reiswieg (riet). Tel. 2143 Te k. z.g.a.n. wandmeu bel en staande schemer lamp in vaas. Tel. 02228- 226 Te huur gevraagd gara ge of iets wat er voor te gebruiken is, omgeving Weverstraat. Weverstraat 18, Den Burg, tel. 2134 Welk zelfstandig meisje of jonge vrouw wil ko men helpen in jong moe derloos gezin, 1 dochtertje van 2 j. Midden des lands. Intern mogelijk. Inl. tel. 035-53040 Te k. aangeb. trouwjurk met hoed m. 38 - 40. Tel 02222-358 Heere, uw hand is ver heven! maar zij beseffen het niet Douwelien Roeper en GustI Bcrdnik trouwen 10 no vein! 1977 om 15.00 uur in gemeentehuis te Burg. Receptie van 20.00 - 21 uur in hotel Tubani Pontweg, Den Burg. Correspondentie-adres: Akenbuurt 12. Te k. Kreidler bj. '74 in zeer goede staat. Bea- trixlaan 6, tel. 2600 (na 18 uur) Te k aangeb. Opel Re- kord 1700 ï.g.st. Tel. 3117 „De lady keu" begint woensdag 2 nov. Nieuwe leden zijn nog welkom Kees Hooyschuur en Els Witte trouwen op 4 noveml a.s. om 15.45 uur gemeentehuis te D Burg op Texel. Receptie van 17.30 uur in hotel „Havenzid te Oudeschild. Slufterweg 199, Eierlat Hoeve „Julia", Oude schild. Toekomstig adres: Slufterweg 199, Eierlan Te koop d.br. box -f- kleed, kl. opvouw wan delwagen, 3-pits butagas comfort. Noordwester 45, tel. 4027 't Jagershuus alle week einden geopend. Den Hoorn Wilt u nog puikbeste Eigenheimer aardappelen. Neem een wintervoorraad ze zijn nu laag in prijs en houdbaar tot de volgende oogst. 50 kg. incl. zak. Gebr. Saai, „De Hoek", De Cocksdorp, tel. 02222- 236 en 542 Te k. gasgevelkachel met thermostaat. Tel. 02226-369 Gratis af te halen aan- rechtblok (kunststof RVS bak) zelf slopen. Heems- kerekstraat 18, tel. 3823 Wij zijn verhuisd. Netty en Ria Huisman en Ricar- do, Kogerstraat 11, Heg- gemus Te k. eiken eetkamer tafel 2 leunstoelen. Wascombinatie, stofzui ger, handstofzuiger, sap centrifuges, maaimachine, salontafeltje, 3-zits bank, gasstel, keukenkruk, tuin gereedschap, strijkplank, dekens, enz. A.s. vrijdag van 2-5 uur Schilderend 123, Den Burg Wind, sneeuw of regen met sauna kun je er te gen. Ook solarium en sportmassage. Afspraken: Saunabad Texel, Keesom- laan 43, tel. 2403 Hulp in de huishouding gevraagd. 1 ochtend per week. Niet op zaterdag. Bakkers Ijzerhandel - Ce^s Vermue en Brenda de Haas gaan trouwen op vrijdag 11 november 1977 om 14.45 uur in het stadhuis van Den Helder. Receptie van 19.30 - 21.00 uur in restaurant „De Branding", Huisduinen. Toekomstig adres: Barendszstraat 13, Oudeschild (Texel). Te koop nieuwe Philips video cassette recorder type 1501 prijs 1800, Inclusief 2 cassettes 45 en 60 min. Plevierstr. 19, De Koog, tel. 02228-707 Getrouwd: Christa Weydt Henk van der Heerik Fonteinkruid 33, Purmerend. Wij willen iedereen danken, die onze hus lijksdag onvergeteï heeft gemaakt. Het geweldig! Voor de dooi gegeven cadeaus, plant kaarten en aangel felicitaties: héél harte! dank! Marga en Sjaa| Randsdorp Sparrenlaan 9a, Aerdenhout. Langs deze weg wij u hartelijk dan! voor de blijken van langstelling die wij ons huwelijk mochten dervinden. Adrie en Linda Vit Hartelijk dank voor vele blijken van belai stelling bij ons 45-j^ huwelijksfeest. J. en M. Maas-Bakl Rozendijk 26. vele blijken van bela^ stelling tijdens mijn vt I blijf in de Ursula-klin en na mijn thuiskomst Ed Moojes Langs deze weg wil iedereen heel harte! bedanken voor de kaarten en bloemen die tijdens mijn verblijf het ziekenhuis ontvanf heb. Mevrouw Dootjes Verpleeghuis Texel, Verhuisd van Herenstr. 59 naar Herenstr. 60. G. H. Jonker en kinderen. Te k. aangeb. aanrecht- blad graniet en een Solex. (Tel. 02226-564) na 7 uur 's avonds Te k. nieuwe houten garage 7 x 3,5 m. Tromp- str. 17. Oudeschild Sigarenbandjes weg gooien? Joop Kramer, Wilsterstraat 16, telefoon 2464, Den Burg, komt ze graag afhalen Voor de door u betoonde deelneming, na het lijden van onze lieve vader en opa PIETER KOOIMAN, betuigen wij u onze oprechte dank. Uit aller naam' B. Kooiman-Dros te Texel, oktober 1977. Voor uw medeleven en grote belangstelling, e persoonlijk, schriftelijk, als door het zenden bloemen, na het overlijden van mijn lieve man,^- vader en opa e THEODORUS REINARDUS HIN, r betuigen wij u onze hartelijke dank. Uit aller naam: A. C. Hin-Boerses Texel, oktober 1977.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 2