Streekplan: weinig verschil van opvatting meer Texel verdiende meer M SV Texel-Schagen 1-1 :N Geslaagd ieugdruiterfeest J. van Heenvaarden op dreef goed Oosterend en Schellinkhout delen de punten (1—1) Zaalvoetbal „Sint Jan" brengt „Zij leven onder ons" Jos van Manen-Pieters spreekt in LTS-kantine ©8,0000009 TIMMER'S BAKKERU De Koog verloor op eigen veld Zaalvoet ba I programma Monsternederlaag voor Texelse Boys Feestmarkt in „De Schakel" schap i, dal ?en in auden 1977 wegen ie datn deze liet aan dt me het kosten 'oornof orzittei retaris Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 1 november 1977 iti Wat betreft hun standpunt over de J jekomstige ontwikkeling van Texel jn provinciaal bestuur en gemeente- estuu; elkaar aardig dicht genaderd, oals bekend was er aanvankelijk en flink verschil van opvatting. Het oorontwerp voor het streekplan voor kop van Noordholland en Texel erd (met uitzondering van de milieu- rganisaties) op Texel slecht ontvan- en, vooral door het bedrijfsleven dat et rapport zelfs in het openbaar de- ionstratief vernietigde. Het onlangs itgekomen ontwerp structuurplan ziet r naar de mening van het gemeente- estuur heel wat beter uit. „In verge- king met het voorontwerp kan wor- en gekonkludeerd dat de in het ont- erp-streekplan voorgestane beleids- itgangspunten van een aanzienlijk «clere benadering getuigen", aldus college in een brief aan de ge- leenferaad, waarin het standpunt ver het voorontwerp wordt uiteenge- et. Er blijven echter verschillen van me- ing met de provincie. Wat betreft de evolking streeft de gemeente naar 2.875 inwoners in 1985 en 13.750 in het lar 2000. Dit wordt noodzakelijk ge- cht voor het voorzieningen niveau. De- bevolkingsgroei is groter dan die raarin door natuurlijke aanwas wordt oorzien. De provincie houdt het bij de atuurlijke aanwas. B. en W. hebben econstateerd dat de recente bevolkings- ijfers die de provincie hanteert, onjuist ijn Zo zouden volgens het streekplan Den Burg per 1 januari 1976 4.750 ïensen wonen terwijl het in werkelijk- eid 4.963 mensen is. Het aantal inwo- ers van De Koog wordt door de pro- incie zelfs op 1.210 gesteld, terwijl het werkelijkheid ongeveer de helft is. en nauwkeurige analyse is daarom niet ogelijk. In ieder geval wil de gemeente wat leer inwoners, wat betekent dat ge reefd moet worden naar een vesti- ingsoverschot. (Meer inkomende dan itgaande personen), een ontwikkeling >als die zich de laatste jaren reeds voor- oet. Groei dorpen De provincie wil Den Burg wel laten roeien maar de andere dorpen niet of auwelijks. De gemeente echter wil Den lurg (hoofddorp) èn de andere dorpen venwichtig laten groeien in het belang an een goed voorzieningenniveau (scho- n, winkels etc.). De provincie wil daar liet aan omdat de uitbreidingsmogelijk- leden die de dorpen zouden krijgen zo- anig zijn dat het op langere termijn ezien toch de aanwezigheid van de ge- oemde voorzieningen garandeert. Het woningbouwbeleid van de provincie is dat opzicht konsekwent: weinig of een huizen in de buitendorpen, wèl in >en Burg. Beoordelen van het stand- 'unt van de provincie is moeilijk omdat k de hier gehanteerde cijfers onjuist [n incompleet zijn. Toch wü de provin ce totaal gezien een grotere woning voorraad in de toekomst, maar dat komt imdat men uitgaat van een daling van Ie gemiddelde woningbezetting van 3,1 1976 naar 2,5 in 1990. De gemeente verwacht echter een dalin? van 3,1 naar r, Deprimerend De toekomstige ontwikkeling op het gebied van de werkgelegenheid zoals de provincie deze verwacht, wordt door B. en W van Texel „deprimerend" ge noemd. B en W. stellen dat ook zij wei nig rooskleurige verwachtingen hebben, maar dat de provincie wegen behoort te zoeken om de werkgelegenheid in het streekplangebied te vergroten. Dat moet in het bijzonder gebeuren op Texel want mensen van Texel ergens op het vasteland laten werken (pendel) is on gewenst. De provincie vindt dat met name de nijverheid in Noordholland- noord niet zoveel voorstelt maar volgens B. en W. van Texel is dat te wijten aan het feit dat industriële ontwikkelingen in dat gebied stelselmatig door de over heid zijn afgeremd. Recreatie Een klein verschil van opvatting heb ben de provincie en gemeentebestuur over het minimum toelaatbare toeristi sche slaapplaatsen. De provincie stelt een maximum van 47.000 slaapplaatsen zonder meer terwijl de gemeente zegt: 47.000 slaapplaatsen in 1985. Elders in het ontwerp streekplan wordt opge merkt dat de verblijfsrecreatie op Texel naar een eindtoestand moet groeien. Texel zelf wil voor de periode na 1985 de opnamecapaciteit opnieuw beoorde len, onder meer aan de hand van voort gezet onderzoek naar de draagkracht van het milieu. De provincie wil nogal ver gaan bij de bescherming van het Hogebergge- bied: niet alleen overleg dat erop ge richt is het gave en speciale karakter van het gebied te handhaven, maar ook aankopen van gronden en het sluiten van beheersovereenkomsten met de be trokken agrariërs. B. en W. tekenen hier bij aan dat de gemeente Texel zich reeds door het bestemmingsplan voor het buitengebied heeft uitgesproken voor een systeeem van landschapsbeschermen- de maatregelen o.a. door de bijdrage regeling. Krim De provincie stelt dat het tijdig ge reedkomen van de bosaanleg in het noor den van het eiland voorwaarde is voor de toelaatbaarheid van de uitbreiding van het recreatieterrein De Krim, aan nemende dat van capaciteitsverruiming geen sprake zal zijn. B. en W. merken hierbij op: De oorspronkelijke opper vlakte van het plan De Krim bedroeg 65 ha met een maximum aantal slaap plaatsen van 6.000. Dit maximum is ech ter met 1 000 verlaagd maar de opper vlakte van het plangebied is vergroot met 20 ha. Maar die extra oppervlakte krijgt geen verblijfsrecreatieve funktie; het zijn groenvoorzieningen. Het is dus Arend Nijkamp uit Den Burg slaagde lan het grafisch omscholingscentrum te Deventer voor het diploma offsetdruk- Ier Hij is werkzaam bij drukkerij Lan- |eveld De Rooy. Op het aan de Mienterglop gelegen Ruitercentrum wordt zondagmiddag 6 Rovember een ruiterfeest voor de jeugd gegeven waaraan door ongeveer 25 jon gelui deelgenomen zal worden. Het pro- ,ramma begint om 14.00 uur en zal du- £n tot ongeveer 16.00 uur. De prijsuit- jeiking is om ongeveer 18.00 uur in powlinghuis „De Branding". Bij de damclub Texel heeft J. van eerwaarden zich van een ruime eerste 'laats in de clubontmoeting verzekert, et 11 punten uit 7 partijen is hij ieder- •n ruim voor. C. Vinke, die aanvankelijk het klasse ent aanvoerde, staat er nog steeds loed voor maar moest o.a. door de re- e tegen G. Dros een veer laten. Jeugdlid Kees Landvreugd boekte (te- n Fred Mosk) zijn eerste overwinning. C van der Werf bood in zijn partij tegen J- Hooijberg en P. Bakelaar geduchte igenstand. Het werd uiteindelijk een juntendeling tegen Hooijberg en ver fes tegen Bakelaar. Uitslagen: Hooijberg-J. van Heerwaarden 11 A. Vinke-J. P. Stam 11 G Blom-K. Landvreugd 20 J- van Heerwaarden-C. Vinke 20 Is- Kooiman-J. Vinke 20 J. Hooijberg-C. van der Werf 11 j J. P. Stam-G. Blom 02 K. Landvreugd-A. Vinke 02 P. Bakelaar-G. Dros 20 P Bakelaar-C. van der Werf 20 A. Vinke-J. Hooijberg 02 G. Blom-P. Kooiman 02 l.C. Vinke-G. Dros 11 J- Vinke-J. P. Stam 11 yF. Mosk-K. Landvreugd 02 J van Heerwaarden-P. Kooiman 20 UITSLAGEN ZATERDAG 29 OKTOBER 1977: Afdeling Noordholland: Oosterend (Z)-Vict. O. 10 Volendam 9-Oosterend 2 60 Junioren: W.Waard Al-Tex. Boys Al 72 Tex. Boys BI-Texel BI 0—2 Texel B2-JVC B2 10—1 Tex. Boys B2-HRC B5 9—0 Oosterend Bl-Oudesluis BI 101 W.Meer Bl-ZDH BI 2—4 De Koog Bl-Oosterend B2 10 Texel Cl-Helder Cl 0—4 Tex. Boys C2-WGW C4 1—6 Texel C2-HRC C4 4—0 De Koog Cl-HCSC C5 10—1 Cocksdorp Cl-WGW C5 5— ZAP C5-Texel C3 2—0 Succes C3-Oosterend C2 23 Pupillen: Afeding A: Tex. Boys A2-De Koog Al 11 Oosterend Al-ZDH Al 1—2 Tex. Boys Al-Texel A3 1—0 Texel Al-Cocksdorp Al 00 Afdeling B: Tex. Boys BI-De Koog BI 40 Texel BI-Texel B2 7—0 Oosterend Bl-ZDH BI 41 Afdeling C: Oosterend Cl-Texel Cl 00 Cocksdorp Cl-De Koog Cl 50 ZONDAG 30 OKTOBER 1977: Afdeling Noordholland: Texel-Schagen 11 Strandvogels-Tex. Boys 60 De Koog-WSW 1—3 Schellinkhout-Oosterend 11 Hauwert-ZDH 03 Zaanse Boys-Cocksdorp 10 Texel 2-RKEDO 2—1 BKC 3-Texel 3 3—1 Oosterend 2-ZAP 4 30 Tex. Boys 2-Helder 5 00 Oudesluis 2-Tex. Boys 3 80 Geelzwart 5-ZDH 2 51 ZDH 3-HRC 7 1—5 Geelzwart 6-Oosterend 3 10 Texel 4-Oudesluis 4 41 Wiron 4-De Koog 2 31 Dames: Tex. Boys-Ilpendam 06 Ilpendam 2-Tex. Boys 2 15 zinloos om deze „uitbreiding" afhanke lijk te stellen van bosaanplant elders. „Een misverstand", veronderstellen B- en W. Parkeerterreinen Het college van B. en W. is het niet eens met de provinciale mening dat de parkeerterreinen in de duinen niet meer mogen worden uitgebreid In de noord- kop zal in verband met toename van het aantal slaapplaatsen aldaar het terrein bij het Krimslag moeten worden ver groot. Ook het parkeerterrein bij het Hoomderslag moet dringend worden vergroot omdat als gevolg van de aan trekkingskracht van h^t naaktstrand de auto's over een lengte van meer dan een kilometer langs de weg moeten staan. In het ontwerp streekplan wordt ge sproken over een „ganzenreservaat" dat in De Eendracht zou zijn gesticht. „On zerzijds", aldus B. en W. „is niets be kend omtrent voorstellen tot het bestem men van Zeeburg tot reservaat.. Wij ma ken ernstige bezwaren tegen deze wijze van „sluipend" bestemmen". Een aanmerking maakt het college op het feit dat geen fietspaden op Texel no dig worden geacht. B. en W. vinden dat tenminste het fietspad Den Burg-Oos terend en het pad tussen De Koog en de Postweg in de provincieplanning moeten worden opgenomen. Defensie In het provinciale ontwerpplan wordt opgemerkt dat militair gebruik van de Mokbaai mogelijk is op grond van in 1972 met het gemeentebestuur van Texel gemaakte afspraken. Het college merkt op dat deze afspraken hun geldigheid verliezen zodra het bestemmingsplan buitengebied rechtsgeldig wordt. Voor militaire aktivitciten buiten de daartoe in het bestemmingsplan aangegeven ter reinen zal dan speciale vergunning no dig zijn. Oosterend heeft in de altijd moeilijke uitwedstrijd tegen Schellinkhout een punt weten te veroveren. De eindstand was al na een kwartier spelen bereikt. SVO kwam voor door een kopbal van Frits Bakker. Schellinkhout trok de stand weer gelijk via Van Pas. Oosterend speelde in de beginfase be ter dan Schellinkhout. Er ontstonden di verse goede kansen en mogelijkheden maar de afwerking was bijzonder slecht. Corner Plotseling kwam Oosterend toch voor toen Frits Bakker uit een corner raak kopte. De Schelinkhout doelman ging echter beslist niet vrijuit bij deze goal. Op een wel zeer ongelukkig moment in de wedstrijd maakte Schellinkhout ge lijk. Oosterend had moed geput uit de vroege voorsprong en leek op weg naar meer goals. Een enorme fout in de ver dediging stelde Van Pas echter in staat gelijk te maken. Onmiddellijk werd er rommeliger gespeeld en werd het zelf vertrouwen veel minder. Schellinkhout kreeg meer kansen, vooral door slecht dekken in de SVO-defensie. Ook Schel linkhout had echter moeite met de af werking. Identiek Na de rust was er een identiek spel- beeld Voor de doelen ontstonden ge vaarlijke situaties, maar beide ploegen misten de klasse om hier voordeel uit te halen. In de stand kwam dan ook geen verandering meer. Uitslagen: le klasse: Tex. Boys l-'t Kompas 12 2e klasse: Brandweer-Knudde 52 Nioz-Vergiet 61 Amro-Jelleboog 23 3e klasse: Tex Boys 2-Texel BI 2—3 De Spyker 1-Texel vet. 2 01 Tex. Boys 3-Oosterend 2 11 Het hoofdklasseduel tussen de teams van Texel en Schaqen. onder nogal druilerige weersomstandigheden, ein digde zondagmiddag in een 1-1 ge lijk spel, nadat het er vooral in de tweede helft herhaaldelijk naar uit zag dat de eilanders zouden gaan zege vieren. De beide doelpunten kwamen op naam van de Schager voorhocdespeler Dirk Koper en Texel rechtsbuiten Jan de Lugt. Gezien het in deze hoofdklassetopper (Schagen stond derde) vertoonde spel kan achteraf gesteld worden dat Scha gen met deze gelijke eindstand de han den mag dichtknijpen. Vooral in de slot fase nadat Jan de Lugt de Texelaars op gelijke hoogte had gebracht werden tal van Texel aanvallen op het doel van keeper Peter van der Bel ondernomen. Aan zijn vakkundig ingrijpen was het te danken dat de Schagers met 1 winst punt terug naar huis konden. Middenveld Het talrijke publiek heeft vooral tij dens de tweede helft kunnen genieten van een wedstrijd waarin veel spanning en sensatie zat. De eerste helft was van duidelijk minder kaliber doordat het beide teams aan snelheid ontbrak. Het was veelal het middenveld waarop de strijd plaats vond. Pas na ongeveer een kwartier spelen deed zich het eerste spannende moment voor toen Schagen nabij het doel van Aad Vaars een vrije trap mocht nemen. Deze wist de zaak vakkundig te klaren, In het resterende gedeelte voor de pauze was er veel bal verlies voor de Texelaars, dat te wijten was aan een zekere stroefheid. Schagen beheerste hierdoor het middenveld en de Texel-achterhoede kwam nogal eens in de problemen. De Noordhollanders wis ten in de 23ste minuut een voorsprong te nemen toen de doorgebroken Dirk Koper doelman Aad Vaars op het ver keerde been zette. Wapenfeiten van Texel waren in de eerste helft schoten van Marius Banda (voor langs), Jan de Lugt (kopbal) en Jan van Bennekom (paal). Alles op alles De achterhoede van Schagen kreeg het na de rust hard te verduren toen Texel alles op alles zette om de 0I achterstand weg te werken. Aanvanke lijk slaagde de Schager verdediging (on der leiding van voorstopper John Jan sen) daar goed in maar naar mate de Toneelvereniging „Sint Jan" heeft het toneelspel „Zij leven onder ons" van Rob van Marie in studie genomen. Het betreft ditmaal een ernstig stuk. De re gie is in handen van mevrouw T. Graaf- Visser en mevrouw J. Strick. „Zij leven onder ons" wordt op 12 november om 20.00 uur opgevoerd in hotel „De Linde- boom-Texel". tweede helft vorderde werd duidelijk dat een doelpunt in de lucht hing. Bij Texel klopten de combinaties weer en was de inzet optimaal. Het gevolg ervan was dat keer op keer aanvallen op het doel van Schagen konden worden uit gevoerd. Het werd nog beter toen de als linksbuiten opgestelde Henk Jan Klok het veld verliet en Kees Boeijen binnen de lijnen kwam. Linksback Jan van Ben nekom nam de linsbuitenplaats over en Kees Boeijen ging linksachter spelen. Vooral na deze wissel kwam er nog meer snelheid in de Texel-aanvallen en was het allemaal Texel was de klok sloeg. Rechtsachter Gert Pansier kon hierdoor tamelijk vaak opkomen zonder dat hem een strobreed in de weg werd gelegd. Het gevaarlijkste moment was wel toen de aan zijn enkel geblesseerde Jan de Lugt een schot op doel afvuurde dat maar net door keeper Van der Bel over de lat getikt kon worden. Pas vijftien minuten voor het einde van de wedstrijd kwam Texel zeer ver diend maar toch wel gelukkig op 11 door een vrije trap van Jan de Lugt. Hij passeerde hierbij het opgestelde muurtje waarna de Schager doelman sierlijk over de bal heen dook, die daar op tergend langzaam het doel inrolde. Texel bleef manmoedig volhouden maar verder dan een goed schot van Louis Unot en een vijftal corners die op niets uitliepen kwam het niet. Het laatste fluitsignaal kwam dan ook bij een 11 stand. Schagen en Texel be haalden hiermee een resultaat dat mis schien op papier verwacht mocht wor den maar gezien het getoonde spel had de zege aan Texel moeten toevallen. Voor de Ring van Hervormde vrou wengroepen op Texel spreekt op dins dag 8 november de schrijfster Jos van Manen-Pieters in de LTS-kantine te Den Burg. Mevrouw Van Manen, die ondermeer de „TuinfluiterHtrilogie" schreef zal iets vertellen over haar werk. De avond be gint om 20.00 uur. Da 's gewoon Het Goede Der Aarde Bakker Tegen het uit Wijdenes afkomstige WSW heeft De Koog zondagmiddag haar eerste nederlaag op eigen terrein geleden. De Kogers verloren de wed strijd met 13. Ondanks dit toch wel teleurstellende resultaat heerste er na afloop in de kleedkamer van De Koog geen mineur stemming omdat men beslist niet slecht speelde. WSW beschikte ov.er een uitste kende ploeg waartegen het erg moeilijk scoren was. Het begin van de ontmoeting ken merkte zich door een sterk aanvallend WSW zodat De Koog dadelijk al in de verdediging gedrukt werd. Desondanks werd het pas na een half ur spelen via een kopbal 01. Een vrije trap van WSW werd voor het Koger doel ge plaatst, waarna een opgekomen WSW- verdediger de bal onhoudbaar inkopte. In de tweede helft was er een heel an der spelbeeld te zien. De Koog beheer? ste nu het spel meer en probeerde de ge lijkmaker te forceren. Door ver opdrin gen van de Koger verdediging konden de snelle WSW aanvallers met een één tweetje uitbreken. Dijkstra verscheen alleen voor keeper Dekker en bracht de stand op 02. Een kwartier later werd het zelfs 03 toen een corner ingekopt werd. De laatste 20 minuten speelde De Koog met optimale inzet en kreeg toen ook diverse kansen. De WSW keeper verrichtte enkele prachtige reddingen. Het was uiteindelijk Leo Schelfhout, die het gelukte de enige Koger treffer te produceren.. Zijn harde schot werd van richting veranderd waardoor de keeper kansloos was: 13. In de slotfase werd Ben Molanus per brancard van het veld gebracht, maar de blessure viel achteraf erg mee. Woensdag 2 november: 18.30 u.: Texel vet. 1-Oosterend 3 19.10 u.: De Zwaan-JKM 20.00 u.: Topido-Van der Meer 20.50 u.: Rab-Oosterend 2 21.30 u.: Badhotel-Brandweer Commissiedienst: C. Bonne. Tijdwaarneming: Tex. Boys 3. Donderdag 3 november: 18.30 u.: Texel Bl-Gempo 19.1Ó u.: De Spyker 1-Tex. Boys 3 19.50 u.: Smullies Bar-Amro 20.40 u.: 't Kompas-Oosterend 1 21.30 u.: Dubbeldik 2-Vergiet Commissiedienst: W. C. Witte Tijdwaarneming: De Spyker 2. Om 20.00 uur zal de loting worden ver richt voor de le bekerronde. De boven ste drie teams uit de eerste klasse zijn hiervan vrijgesteld, t.w. De Zwaan Dubbeldik 1 en JKM. Texelse Boys heeft in de wedstrijd te gen het Onderdijkse Strandvogels een onverwacht grote 60 nederlaag gele den. Het heeft het alleen in het eerste gedeelte van de eerste helft kunnen bol werken. Daarna werd men vrij vlot overspeeld. Dit debacle betekent voor de Boys de negende nederlaag op rij. In alle dit sei zoen gespeelde wedstrijden kwam men er nauwelijks aan te pas. Er werd in al deze ontmoetingen slechts een maal ge scoord. Geen schotkracht Ook tegen Strandvogels zat er geen schotkracht in de Texelse Boys aanval. Behalve tijdens het eerste kfwartier van de strijd, was men nergens. Misschien dat een in deze periode gescoord doel punt het moreel iets had kunnen opvij zelen maar dit was nu niet het geval. Toen Strandvogels eenmaal op dreef kwam was er geen houden meer aan. Het team had toen in het geheel geen moeite met scoren, en wist de Boys bin nen vijf minuten in een verloren positie te manoeuvreren. Een taxatiefout bij het Boys-elftal bracht de Strandvogels linksbuiten vrij voor doelman Jos Wes- sels die kansloos geklopt werd. Enkele minuten later bracht een strafschop de stand op 20 nadat Theo Legierse de bal met de hand had aangeraakt. Knock-out Na de hervatting ging het Texelse team knock-out. Binnen vijf minuten was de stand 40. Eerst werkte Theo Legierse de bal in eigen doel nadat de Boys-doelman een lage voorzet niet vol doende klemvast kreeg en daarna werd een dekkingsfout fataal. Strandvogels kon zich toen gaan uitleven en deed dat dan ook. De Boys hadden weinig meer in te brengen. Ze waren een gemakke lijke prooi van hun tegenstanders die een loopje met hen begonnen te nemen. Er kwamen nog twee doelpunten waar bij aan de vijfde goal een buitenspel luchtje zat. Numer zes werd door Fred Legierse over de lijn gewerkt. Het werd door deze wedstrijd meer dan duidelijk dat het hoog tijd wordt dat Texelse Boys opnieuw kan beschikken over de nu in de ziekenboeg verblijvende spelers. Het degradatiespook begint het team (dat op de laatste plaats van de tweede klasse B staat) gevaarlijk dicht te naderen. Op vrijdag 4 november zal een feest markt worden gehouden in „De Scha kel" naast de Hervormde kerk te Den Burg, aanvang 10.00 uur. Op het gebied van textiel zijn prachtige dingen te koop. Verder een keur van vermakelijk heden en spelen. De opbrengst is be stemd voor De Schakel. Goederen, koek e.d. kunnen nog tot en met donderdag 3 november worden in geleverd op Vismarkt 7, Den Burg.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 5