adminton Texel 10 jaar aktief Voor het weekend Werk van Wim Brusse vol variatie en engagement Verkoop kinderpostzegels dinsdag van start C.J.P.: goed idee! Expositie tot 3 december in raadhuis trtsen Groene Kruis landartsen )e Texelse apotheek lierenartsen loodslachtingen (erkdiensten Lezing over vetplanten voor „Succulenta" Revue in 't Skittje Handwerkmarkt De Cocksdorp Schietoefeningen Drie mille beschikbaar voor invalidensport Elzinga won prestigeslag Zon, maan en hoog water Zuigelingenbureau Bfepfl NOVEMBER 1977 TEXELSE COURANT KAUiraHO foto het bestuur van Badminton Texel" tezamen met de winnaars van het rdag gehouden jubileumtoernooi Staand v./.n.r Martin Wamaar (bestuurs- Veenstra fvoorzitterI, Marius Witte (penningmeester)Margriet Rey (secre- ise) en Nel Witte Op de voorgrond Frans Kaercher, Edu Veenstra en Jannie then. el jubileumtoernooi dat de Badmin- tereniging Texel zaterdag ter gele heid van het 10-jarig bestaan in rthal Ons Genoegen organiseerde is overwinning geworden voor Marius Ie en Nel Witte die in de finale res- lievelijk Edu Veenstra en Jannie then te vlug af waren. an het toernooi werd door ongeveer deelnemers meegedaan, 's Avonds' de badmintonclub om het jubileum meer luister bij te zetten in jeugd- jerg ,,De Eyercoogh" een Chinees- sch etentje gevolgd door een feeste- bijeenkomst die pas in de kleine Ijeswerd besloten. let toernooi dat 's morgens rond tien begon duurde tot laat in de middag de gewonnen prijzen werden uitge- door de heer G. Oskam, die na- het gemeentebestuur aanwezig Bij de heren legde Marius Witte 3 op de eerste prijs. Edu Veenstra d tweede en Frans Kaercher derde, drietal dat het in de finalepoule in deze drie prijswinnaars moest af- ien waren Guus Veenstra, Ben Oos- in Simon-Jan Kooi. Nel Witte werd te bij de dames waar Jannie Zut- linfi (verrassend) een tweede prijs be de. Margriet Reij eindige op de Ie plaats. Hier waren het Bettina Rab, Linda Veenstra en Ank de Vente- Hin die het tot de finalepoule brachten en pas in laatste instantie geklopt wer den. Badmintonclub Texel werd in 1967 opgericht door vrijwel dezelfde be-' stuursleden ais zij die er nu nog deel van uitmaken. Het waren én zijn vooral de families Veenstra en Witte die de grote animators van de badmintonclun wa ren en nog zijn. De vereniging speelde aanvankelijk op 1 baantje in het gymnastieklokaal van de Thijsseschool aan de Keesomlaan. Toen dat al spoedig te klein bleek greep men de kans om in de Burgemeester De Koninghal te kunnen spelen met beide handen aan. Die kans kwam in 1969 toen men aanvankelijk één avond per week op de baan kwam maar al spoedig twee avonden moest claimen omdat de ledenaanwas zich steeds bleef voortzet ten. Met de opening van de nieuwe sport hal ging ook de badmintonvereniging daar naar toe. Na enige strubbelingen met andere verenigingen werd het ten slotte de maandagavond waarop de leden van de badmintonvereniging in de baan konden komen. Bij de aanvang van het seizoen 1977/'78 bleek de aanwas van nieuwe leden opnieuw dergelijke vormen aan te n Muitend voor spoedgevallen. 'an vri|dagsavonds 20.00 uur tot naandagmorgen 8.00 uur Dokter COUTINHO, Den Burg, ichilderend 40, tel. 2023 lokter Siebinga is van 11 tot 21 Mvember met vakantie. Imbulance (in geval van onge- iikken met betekenend lichame- Ijk letsel) (02220) 2011. |an vrijdagavond 20.00 uur tot aandagmiddag 13.00 uur GROOTHUIS, Marelstraat 8. Jen Burg, tel. (02220) 2996. 'oor zeer spoedeisende tandheel- undige hulp kan men zaterdag n zondag om 18.00 uur precies te- echt in het tandheelkundig cen- um in het Groene Kruisgebouw, Vitte Kruislaan 19. lolenstr. 21, Den Burg, tel 2594 Veekenddienst: zaterdag en zon- 11.30-13.00 uur en van 17 00- 8.00 uur. Buiten die tijden alleen oor spoedeisende gevallen. llleen voor spoedgevallen: defoon 2527. 'oor noodslachtingen bellen de ieer A. van Heerwaarden, tel 32220)2182 (slachtplaats) of 2663 A/ilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. bndag 13 november 1977 IERVORMDE GEMEENTEN n Burg 10.00 uur ds v.d. Schee I (19.30 uur uitzending via ,,De lichtboei". De Cocksdorp 10.00 uur de heer P D. Wolthaus Den Hoorn 9.30 uur ds. Hoekstra gezinsdienst najaarszendingscollecte. De Koog 11 uur ds. Hoekstra gezins-oogstdankdienst Fruit en bloemen kunnen wor den gebracht op zaterdagmid dag tussen 4 en "5 uur. De Waal 19.30 uur Dienst najaarszendingscollecte Oosterend zie Oudeschild Oudeschild 11.00 uur ds. Van Zijll Langhout Gemeenschappelijke dienst (Heilig Avondmaal) GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Douwes Bediening H Doop. Nevendienst voor de oudere kinderen. (Uitzending via ,,De Lichtboei"). 19 30 uur ds De Boer Oosterend 9.45 uur ds De Boer met kindernevendienst. 17.00 uur ds. Douwes. GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 uur Dienst, DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds Kuitse, m.m.v koor o.l.v. Dyo Wassink ROOMS-KATHOLIEKE KERK weekend 12 en 13 november 1977 den Burg zaterdag 19.30 uur Uitzending via ,,De Lichtboei" zondag. 10.45 uur De Koog. zondag 9.30 uur Oudeschild. zondag 10 45 uur Den Hoorn: zondag 9.15 uur De Cocksdorp, zaterdag 19.30 uur Oosterend: zondag 19.00 uur JEHOVAH'S GETUIGEN In het Rode Kruisgebouw Jonker straat, Den Burg. 10 15 uur Lezing 11.15 uur Wachttorenstudie, nemen dat men medio oktober als enige vereniging op Texel een ledenstop moest instellen, die momenteel nog steeds voortduurt. Op dit moment wordt de vereniging, die uitsluitend recreatief bezig is, ge traind door Frits Lemke uit Den Helder die twee jaar geleden de toenmalige trainer Notterman opvolgde. Of misschien in de toekomst wordt overgegaan tot het spelen in competi tieverband met verenigingen in de rest van Noordholland is nog niet zeker al wordt er wel over gedacht. Zaterdagmiddag 12 november aan vang 2.30 uur houdt de vereniging van liefhebbers van vetplanten en andere cactussen Succulenta" in Den Helder een bijeenkomst waar gesproken zal worden door de heer Fr. Noltee uit Dordrecht. De lezing van de heer Noltee. gaat over het onderwerp Vetplanten" en zal worden verlucht met een aantal dia's van deze plantensoort. De middag wordt gehouden in het gebouw van de Gemeentelijke Plant soenendienst in Den Helder aan de Soembastraat (tweede zijstraat Java- straat). De zaal is open om 2 uur. Ook niet-leden zijn welkom. Nadere inlichtingen geeft mevrouw C. Bakker-Besteman, Schilderend 143, Den Burg, telefoon (02220) 2313. In dorpshuis 't Skiltje te Oudeschild wordt op zaterdag 12 november een revue gegeven door het gezelschap van mevrouw Craanen-Hemelrijk. Hoewel de avond eigenlijk uitsluitend voor de bejaarden van Oudeschild bedoeld was zijn er waarschijnlijk voldoende stoelen beschikbaar om ook niet bejaarde be langstellenden aan een plaatsje te hel pen. De voorstelling begint om 20.00 uur. In De Cocksdorp wordt op woensdag 16 november en donderdag 17 novem ber een handwerkmarkt gehouden door de plaatselijke zusterkring ,,De Kande laar". De markt is zoals gebruikelijk in het gebouwtje naast de Nederlands Hervormde kerk. Er zijn onder andere zelfgemaakte handwerken en snuiste rijen te koop. Bovendien is er ruim schoots koffie verkrijgbaar. Belangstel lenden kunnen op deze markt terecht tussen 14.00 en 17.00 uur. Op 14 november a.s. van 13.00 tot 18.00 uur en van 15 t/m 19 november 1977 van 8.00 tot 18.00 uur wordt vanaf Nieuwe Haven in sector 0.45° tot 0.75° rechtwijzend met een straal van 9 mijl vanuit het hoge geleidelicht Nieuwe Haven geschoten. Veiligheidsschip aan wezig. Ook op Texel kunnen jongelui tot 26 jaar sinds enige tijd weer in het bezit komen van een Cultureel Jongeren Pas poort (CJP) waarmee tegen gereduceer de tarieven tal van culturele evenemen ten bijgewoond kunnen worden. Met deze CJP-kaarten kan men tevens kor ting krijgen op de abonnementsprijs van een veertigtal weekbladen en tijdschrif ten. Culturele Jongeren Paspoorten zijn op het raadhuis verkrijgbaar (afd. Cultu rele Zaken). Ze moeten voorzien worden van een goed gelijkende pasfoto en kosten f5, De CJP's zijn een jaar geldig; van september tot september. In het afgelopen jaar werden door de gemeente Texel in totaal 155 CJP's aan jongeren verstrekt. Men verwacht dat het aantal dit jaar beduidend hoger wordt omdat er nu meer op Texel plaatshebbende evenementen zijn. De kortingspercentages zijn niet in alle gevallen even hoog. Gemiddeld kan men op 50% korting rekenen. Hierbij komt, dat de toegang tot alle Rijks musea en de meeste plaatselijke ten toonstellingsruimtes geheel gratis is. Kleinere musea bedingen in de meeste gevallen wel een bescheiden tarief op vertoon van het paspoort. De Nederlandse weekbladen en tijd schriften waar rrten minder abonne mentsgeld voor behoeft te betalen omvatten het gehele scala van maat schappijvisies en opinies dat ons land kent: van Accent tot Vrij Nederland. Hoewel de Stichting Texelse Sport raad f3.000,— voor invalidensportbeoe- fening op de begroting van 1978 heeft gezet begint het er steeds meer uit te zien dat dit bedrag onaangeroerd blijft. Bestuurslid Jan Moens toonde zich tijdens de jaarvergadering die de sport raad maandagavond in hotel ,,De Zwaan" hield lichtelijk teleurgesteld over het gebrek aan response dat zijn aktiviteiten wat dit betreft tot dusver hebben opgeleverd. Moens deed daar om een oproep aan alle belanghebben den zich op korte termijn bij hem aan te melden zodat het geld kan worden ge bruikt op de wijze die de sportraad voor ogen staat. De sportraad heeft zich geruime tijd bezig gehouden met de organisatie op dit gebied maar een inventarisatie naar de behoeften blijkt op Texel een zeer moeilijke zaak. Men zal zich voor mede werking wenden tot de landelijke orga nisatie voor invalidensportbeoefening Als dit meer oplevert dan tot dusver uit de bus is gekomen hoopt men begin volgend jaar te kunnen starten met de uitvoering. De f3.000,die op de begroting voorkomt bestaat voor f1.000,— uit voorbereidingskosten. De kosten voor de uitvoering worden voorshands geraamd op f2.000, VOLLEYBALPROGRAMMA Voor dinsdag 15 november staan in sporthal „Ons Genoegen" de volgende volleybalwedstrijden voor de Eilandcom petitie op het programma. Veld A 18.30 u.: 19.10 u.: 19.50 u.: 20.30 u.: 21.10 u.: 21.50 u.: VeldB 18.30 u.: 19.10 u. 19.50 u.: 20.30 u.: 21.10 u.: LBO-S. Bremer H. Witte Gr. Slock2-Electrohuis B. Weijdt Strendsend 1-Jozefschool L. Medema strendsend 2-Teso Texelst. J. Driehuis JKM-Smash '68 B.Staal Molenkoog-Tevoko Opduin K. Eelman De Rog-De Koogel G. Rüngs Fam. Witte-Gyvo Mets E. Ooievaar Taxicentrale-Gr. Slock 1 G. Witte Smash '68-Tevoko junioren L. Geus Lois-Expert J. Dros Veld C, dames: 18.30 u.: Strendsend-Gyvo B en A L. Timmerman 19.10 u.: Jozefschool-Timmers bakk. mevr. v. d. Diesen 19.50 u.: Tevoko A-Gr. Slock 2 mevr. Zegers 20.30 u.: Dros' Bakk.-Beerebar T. Bakker 21.10u.: Nokanto-Vopoda J. Goënga 21.50 u.: Hutspot-Sportshop M. v. d. Wetering Bij de dinsdagavond in het kader van de clubcompetitie van En Passant ge speelde schaakwedstrijden is het pres- tigeduel tussen H Elzinga en W Hoek man tenslotte in een zege voor de eerste geindigd. Hij rondde de strijd tenslotte met een formidabele aanval af. Andere wapenfeiten waren deze week de overwinning van J. Vlaming op P. Bergman en van K Kuip op B. Dekker. In het laatste geval ont brandde de strijd in alle hevigheid waarbij Kuip uiteindelijk toch zege vierend uit de kruitdamp tevoorschijn kwam. K.J. de Haan leed een gevoelige (eerste) nederlaag tegen A. Rombout, die zijn tegenstander met een Italiaanse opening overrompelde. H. Goslinga stuitte aanvankelijk op ferm verzet van J van Heerwaarden. De doorbraak van de eerste kwam pas laat tot stand maar wierp wel vruchten af. A. Bakker had de schrik van de laatste bondswedstrijd kennelijk nog in de benen. J.Hooger- heide liet die kans niet liggen. Algemene competitie: J. Vlaming-P. Bergman 1 —0 J. Witte-C. Witte 1 —0 Ingaand dinsdag a.s. zijn de nieuwe kinderpostzegels verkrijgbbar. Op Texel zullen de zegels weer worden verkocht vanuit een speciaal daarvoor ingericht postzegelkraampje in het (nood)post- kantoor in de Zwaanstraat in Den Burg. Het kraampje is „bemand" door een aantal vrijwilligsters. Voor velen is het kopen van de post zegels een soort traditie geworden en zij kennen ongetwijfeld het goede doel van de aktie: een bijdrage leveren aan het jeugdwelzijnswerk in ons land, een handje helpen om financieel mogelijk te maken wat uit de bestaande middelen niet of moeilijk tot stand kan komen. Bovendien legt het Nederlands Comité De zon komt 13 nov. op om 7.56 uur en gaat onder om 16.52 uur; 16 nov. op om 8.01 uur en onder om 16.48 uur. Maan: 11 nov. N.M.; 17 nov. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 11 nov.' 8.33 en 21.05 Zaterdag 12 nov. 9.19 en 21.44 Zondag 13 nov. 9.56 en 22.21 Maandag 14 nov. 10.31 en 22.58 Dinsdag 15 nov. 11.04 en 23.39 Woensdag 16 nov. 11.39 en Donderdag 17 nov. 0.20 en 12.14 Vrijdag 18 nov. 1.01 en 12.57 Zaterdag 19 nov. 1.53 en 14.03 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoog water. De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zit ting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Siebinga, dinsdag 15 novem ber om 14.00 uur. Dokter Bamard, woensdag 16 novem ber om 13.30 uur voor Kinderpostzegels zich erop toe, noodzakelijke nieuwe voorzieningen op gang te brengen. Er is echter een tweede, waardevolle 'faktor: de vier kinderzegels zijn ditmaal „veilige" zegels. Hun afbeeldingen waarschuwen voor situaties die voor het kind gevaar kunnen opleveren: het ver keer, spelen aan de waterkant, het medicijn- of gootsteenkastje, alles wat met vuur te maken heeft. Behalve deze attraktieve zegels is er een uitgebreid assortiment van artistieke wenskaarten, die al jaren een gewaar deerd onderdeel van de Kinderpostze- gelaktie vormen. Goed nieuws: de kinderpostzegels komen er aan. Waar men ze ook koopt, bij een stalletje of aan het PTT-loket, het gaat erom de aktie weer tot een groot succes te maken. Dat betekende vorig jaar: een opbrengst van 8% miljoen „schoon". Méér blijft nog altijd brood- nadigl Veilig betalen Ingaand dinsdag zal de schooljeud ook de eerder bestelde kinderkaarten en -zegels bezorgen. Behalve geld kan men dan ook betalen met girobetaalkaarten en bankcheques betalen. Dit om de vei ligheid van de kinderen te bevorderen. Voor een vlotte afwerking aan de deur is het aan te bevelen girobetaalkaarten en cheques vast klaar te leggen en ze voor zover mogelijk al in te vullen. In ieder geval kan het woord „kinder zegels" er al op worden gezet evenals de handtekening. Het bedrag wordt dan bij de aflevering ingevuld. Met een toezegging in de geest van „we gireren wel" mogen de kinderen geen genoegen nemen: ze krijgen óf de betaalkaart/cheque óf geld en leveren dan pas zegels en kaarten af. Het Nederlands Comité voor Kinder postzegels vertrouwt erop dat men bereid zal zijn om op grote schaal van de eigentijdse betaalmiddelen (betaalkaart en cheque) gebruik te maken. Als u in de tijd van 14 novem ber tot en met 2 december een bezoekje brengt aan de expositie ruimte onder het raadhuis, zult u zich realiseren, dat aan het be stand van de op Texel wonende en werkende beeldende kunste naars er één dient te worden toe gevoegd en wel Wim Brusse uit De Waal. Hij woont al acht jaar op het eiland, maar trad hier nog niet met zijn werk in de openbaar heid. Het is een boeiende ten toonstelling, die een overzicht biedt van zo'n vijfentwintig jaar schilderen. Brusse is oorspronkelijk afkomstig uit de typografische hoek: hij was jarenlang werkzaam als fotograaf en ontwerper van drukwerk. Later belandde hij in het onderwijs en gaf hij les aan de Rietveld Academie te Amsterdam. Enigszins valt een duidelijke ontwik kelingsgang in Brusses werk waar te nemen, anderzijds een enorme gevari eerdheid van onderwerpen, vormen en kleuren. Verzet Direkt na de oorlog begon Wim Brusse te schilderen, deels om de span ningen van de afgelopen jaren kwijt te raken. Hij had deel uitgemaakt van het verzet door zijn typografische vaardig heden aan te wenden voor het vervalsen van persoonsbewijzen en andere onmis bare papieren. Artistiek voelde Brusse zich aangetrokken tot Cobra, een stro ming, die de idee van het spontane schilderen huldigde. In de schiloerijen, die hij in deze tijd maakte, zijn de span ningen gestold tot monumenten voor gestorvenen. Een somber wantrouwen: „er komt van de wereld toch niets te recht" spreekt er uit. Langzamerhand ontstond ook werk, dat optimistischer van toon was en waarin het gebruik van felle kleuren niet werd geschuwd. Brusses grote bewon dering voor Picasso en Paul Klee („een enorme colorist") vond neerslag in zijn werk. Hij leerde veel van hun verwor venheden en is eigenschappen van hun werk op een persoonlijke manier gaan benutten. Brusses engagement bleef. De tragiek van de oorlog in Vietnam heeft hij afge beeld tegenover de zelfzuchtigheid van de westerse wereld, die tot in het bela chelijke doorgaat met te doen of er niets aan de hand is: miss-worldverkiezingen temidden van de kruitdampl Het femi nisme komt aan de beurt in een tamelijk recent schilderij, waarop we de leden van het vrouwenkabinet in aktie zien, de benen hoog geheven, vol grappen, grol len, speelse ironie. Pijnlijk duidelijk is de dreiging van kernenergie afgebeeld op een schilderij, dat de tegenstelling toont tussen een kerncentrale van reusachtige afmetingen en een op de voorgrond zit tende vrouwengestalte, symbool van het menselijk voortbestaan. De laatste jaren heeft Brusses werk een verandering ondergaan. De sponta niteit, die vroeger een grote rol speelde is gekristalliseerd tot een bepaalde graad van bewustzijn bij het schilderen, waarin Brusse zowel winst als een vorm van verlies ziet. Techniek Brusse past op een originele manier de aquareltechniek toe: associeert men aquarellen doorgaans met transparant geschilderde landschapjes en stillevens, in dit geval is er van dat soort geen sprake: Brusse weet de techniek zo te hanteren, dat de verf, zelfs als het om grote vlakken gaat, egaal wordt opge bracht, al dan niet afgewisseld door transparante gedeelten. Typerend voor het werk van Wim Brusse zijn ook het gedurfd gebruik van kleuren, het mozaiekachtige, dat ver schillende schilderijen kenmerkt (sa menhangend met het typografisch ont werpen, waarbij men werkt met verme nigvuldigingstechnieken) en tenslotte: de op veel schilderijen aanwezige vogel, die we misschien, al naar gelang hij is vastgelegd tijdens een omhooggaande of dalende vlucht, of zelfs loodrecht naar beneden vallend, het symbool mogen noemen van de op- en neergaan de lijn, van voor-' tegen- en zelfs ramp spoed? Aan Wim Brusse het antwoord. De tentoonstelling in het raadhuis is open op werkdagen van 9.00 - 12.30 uur en van 14.00 -17.00 uur. Tineke v. d. Hoeven-Duyvené de Wit

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 5