Full-time kracht voor Texelse senioren Sint komt zaterdag Nico Nagtegaal per 1 januari in dienst Notarissen geven voorlichting over familierecht Sportuitwisseling met Borger op 27 en 28 mei „WAT IK ZEGGEN WOU.." iF Texel toevluchtsoord Rue du Texel Paris .Vriendenkring' klucht brengt Finale werd uitgesteld GVT turnde in Tuitjenhom Uitslag eerste ronde Sint Nicolaasaktie Verkoping van handwerken in Oosterend Koersen vreemde valuta V/InSDAG 15 NOVEMBER 1977 TEXELSE COURANT PAGINA 5 BR*VEN VAN LEZERS - BLOTEN VERANTViOOROELUKHIO *N DE MOWII )m de werkzaamheden van de Stich- I voor Voorzieningen Ouderen op iel beter gestalte te geven en verder te bouwen zal zich per 1 januari a.s. i volledig betaalde werker op het ei- d vestigen. Het is de 33-jarige Nico gtegaal uit Leiden. )e heer Nagtegaal is momenteel in den in een soortgelijke funktie werk- m: projektleider van een gedeelte de stad. Hij heeft tevens de leiding i een dienstencentrum ten behoeve i de ouderen aldaar. Noodzaak iolgens de projektleider voor het hele rkgebied Texel en Den Helder, Henk oper is het aanstellen van een derge- 9 kracht ,,meer dan noodzakelijk", ids zijn bemoeienis met Texel die drie r geleden begon is het Cooper steeds delijker geworden dat vooral waar de Texelse buitendorpen betreft nog tl te weinig gedaan kon worden. Het ef in deze periode hoofdzakelijk bij ordinerende werkzaamheden in Den rg en vluchtige contacten met bejaar- i uit de buitendorpen. Henk Cooper ent dat voor veel ouderen ,,die ene Idag" waarop de bejaardensoos bij- ikomt vaak niet voldoende is. Voor il mensen ontstaat na het bereiken de pensioengerechtigde leeftijd een gte waarin de stichting voor voorzie- gen ouderen zoveel mogelijk wil Drzien. Uitgangspunt /andaar dus de aanstelling van een te kracht. De werkzaamheden van Neer Nico Nagtegaal zullen ongeveer 50 Texelaars betreffen in de leeftijds iep van 65 jaar of ouder ofwel 12 pro- it van de bevolking. Omdat men iter hoe langer hoe meer de leeftijd i 55 jaar en ouder als uitgangspunt iet nemen (veel mensen verlaten het «idsproces eerder) kan men het per- itage te bereiken Texelaars gevoege- -op 16 stellen. Vooral deze groep msen (de jongere bejaarden) onder- idt problemen waarvoor de heer Nag- |aal zich in zal zetten. Duizendpoot De nieuwe vaste kracht in dienst n de oudere Texelaars zal min of meer 1 duizendpootfünktie moeten gaan richten. Hij zal zich daarbij bezig uden met onder meer maatschappe en cultureel werk voor deze bevol- igsgroep. Op maatschappelijk gebied hij als begeleider van individuele Jblemen gaan optreden. Men kan dus de heer Nagtegaal voor alle mogelijke ken terecht waarbij hij in hoofdzaak n „verwijzende" taak heeft. GRATIS BOEKJE VOOR IEDEREEN ledereen krijgt meerdere malen in zijn haar leven te maken met de wetten het gebied van het familierecht. Die Ctten, hoe nuttig en waardevol ook, men een doolhof waar een niet des- ndige gemakkelijk in verdwaalt. Het olg kan zijn, dat men een verkeerde ilissing neemt, een slechte regeling of een overeenkomst aangaat, iarvan men de juridische of financiële sekwenties niet volledig kan over- in. De notarissen, verenigd in de Konink- Notariële Broederschap, hebben initiatief genomen meer voorlichting geven over het moeilijke terrein van familierecht. Zij hebben een brochu- samengesteld, waarin onderwerpen •rden besproken als huwelijksvoor- larden, de ouderlijke macht over min- rjarige kinderen, het voogdijschap de kinderen bij overlijden en echt- ieidingf en het doen van schenkingen or ouders aan hun kinderen om cessierecht te besparen. Ook alle ken en ogen die vast kunnen zitten het maken van een testament en het delen van een erfenis komen in de achure uitgebreid aan de orde. Ten- 'tte is een afzonderlijk hoofdstuk ge- id aan de juridische en financiële rege- 3en, die mensen kunnen treffen (en fs moeten treffen als zij verstandig wanneer zij buiten het huwelijks band met elkaar samenwonen. Daar- wordt gedacht aan bijvoorbeeld broer zus, een man en vrouw die samen- nen en niet willen trouwen, en mofiele paren. Voor hen is het vast- gen van de zakelijke kanten van hun itie van bijzonder belang. e brochure „Familierecht" is gratis ijgbaar bij het kantoor van notaris 'ijk, Elemert8, Den Burg. ft Onder de culturele aktiviteiten waar mee hij zich bezig zal gaan houden vallen de diverse evenementen voor ou deren. Hieronder bijvoorbeeld het orga niseren van Engelse lessen, biljarten, zangkoor en het (zoals dat genoemd wordt) bezig zijn met diverse textiele werkvormen, waaronder handwerken, breien macramé, weven, netten boeten, etc. Indien daarvoor belangstelling mocht bestaan kunnen deze aktiviteiten uitge breid worden met bijvoorbeeld het hou den van lezingen en het organiseren van film- en dia-avonden. Zwaartepunt N Zwaartepunt van de werkzaamheden zullen echter de aktiviteiten in het op bouwwerk zijn. De heer Nico Nagtegaal zal zich hierbij hoofdzakelijk bezig hou den met ,,het begeleiden van bewust wordingsprocessen van diverse instellin gen". In de praktijk betekent dit dat de nieuw aan te stellen kracht in zoveel mogelijk dorpen gespreksgroepen gaat opzetten. Hij zal voorts contact opne men met bijvoorbeeld vrouwenvereni gingen, kruisverenigingen, huisartsen, pastores en gezinsverzorgende instan ties om hiertussen eventueel een betere coördinatie tot stand te brengen. Vooral in de buitendorpen blijkt op dit gebied voor de stichting nog het een en ander te doen. Gezegd dient te worden dat er in de dorpen wel diverse afdelin gen zijn (bejaardensocieteiten) maar dat het tot dusver daar bij gebleven is. Bestuurlijke verandering Naast de aanstelling van een „full time" vaste kracht op Texel per 1 januari zal ook op organisatorisch gebied bij de NICO NAGTEGAAL Stichting voor Voorzieningen Ouderen iets gaan veranderen. In de loop van het volgend jaar wordt de huidige stichting omgedoopt in Regionale Stichting Wel zijn Ouderen. Het werkgebied van deze nieuwe organisatie wordt mettertijd met de gemeente Schagen uitgebreid zodat dan Texel, Den Helder en Schagen wat de ouderen betreft voortaan een be stuurlijkeeenheid vormen. Een en ander houdt in dat dan voortaan gewerkt gaat worden met drie werkgebieden die ieder een gelijke inbreng zullen hebben. Een werkcommissie zal het huidige Bejaar- denberaad gaan vervangen en de ver antwoordelijkheid in de districten over nemen. De werkzaamheden van deze nieuw in te stellen commissie zal onder andere bestaan uit het jaarlijks zelf op stellen van een begroting en een jaar verslag. Men wil hiermee de betrokken heid van de desbetreffende bestuursle den beter uit de verf laten komen en ver mijden dat verschillende zaken minder aandacht krijgen. De sportuitwisseling met het Drentse Borger die voor 1978 op het programma van de Stichting Texelse Sportraad staat zal definitief in het weekend van 27 en 28 mei gehouden worden. Er wordt gerekend op een Texelse afvaardiging van ongeveer 500 sporters, die met 10 autobussen naar deze Drentse gemeen te zullen gaan. Dit was een van de resultaten van het bezoek dat enkele bestuusrleden van de Texelse Sportraad onlangs aan Borger brachten waarbij men een uitgebreide bespreking hield met een tiental verte genwoordigers van het Borger vereni gingsleven. Namens Texel namen de volgende heren aan deze bespreking deel: H. J. Kooi, Frits Roodlieb, Jan Kiljan en Gert Praamstra. Vergelijkbaar Hoofdkonklusie was dat de gemeente Borger en Texel op tal van punten ver gelijkbaar zijn. Borger heeft evenals Texel ongeveer 12.000 inwoners en de gemeente bestaat uit 6 dorpjes (Nieuw- Buinen, Buinerveen, Drouwen, Drou- wenerveen en Bronneger) met het dorp Borger als kern. Om de uitwisseling te coördineren heeft men in Borger een speciale werkgroep gevormd die het contact met de Texelse Sportraad on derhoudt. Men stelt zich voor dat de betreffende verenigingen in beide ge meentes door tussenkomst van sport raad en werkgroep kontakt met elkaar opnemen. Op deze wijze hoopt men eventuele rompslomp zoveel mogelijk te vermijden. Na onderling overleg kwam Borger met de volgende lijst van sporten waar voor men tegenwicht kan bieden. Paardensport: Er zijn twee verenigin gen n.l. rijvereniging „De Hondsrug" en ponyclub „De Hondsrug". De aktivitei ten vinden plaats in manege Bronneger. Beschikbaar zijn 12 paarden en er wordt op ongeveer 20 Texelse ruiters gere kend. Zwemsport: In de gemeente Borger zijn twee zwemverenigingen nl. De Bad- despringers (Nieuw Buinen) en de Zwemclub Borger. De aktiviteiten vin den plaats in de zwembaden Hunzedal (Borger) en Buinerstreng (Nieuw Bui nen). Deelname is mogelijk voor 20 per sonen. Handbal: S.V. Borger beschikt over een handbalafdeling die bij voorkeur in de plaatselijke sporthal „De Koel" speelt. Zaalvoetbal: In sporthal „De Koel" kan door 60 Texelaars aan een zaalvoet baltoernooi 'worden meegedaan. Er wordt gerekend op 6 seniorenteams. Daarbij kan er eventueel een Texelse ju niorenselectie worden afgevaardigd. Aansluitend bij de vele veronderstel lingen inzake de afleiding, resp. her komst van de naam van ons eiland „Texel" volgt hier nog een andere, die mij ca 40 jaar geleden werd gegeven door nu wijlen de heer J. Over- wijn, een genealoog-filosoof-historicus te Dordrecht. Hij was van mening, dat Texel een door monniken gepleegde verschrijving van het Keltische woord Techel moest zijn. Techel betekent „toevluchtsoord" en zou ontstaan zijn, omdat bewoners in de omgeving bij het voorkomen van hoge vloeden naar de hogere gronden van Texel konden vluchten. In het begin van onze jaartelling was Nederland, althans een deel, hoewel zeer dun, door Kelten bevolkt en was de zee niet zo ver doorgedrongen als thans. Ook deze verklaring is een veronderstelling, maar zou voor de hand liggen. Dr. M. D. Dijt, Haarlem Met veel genoegen en interesse heb ik in de Texelse Courant de polemiek ge volgd over de herkomst van de „Rue du Texel" in Parijs. Van mijn kant ben ik de glorieuze Franse geschiedenis ingedo ken om uit te vinden waarom de Fransen en straat naar ons mooi, maar klein, eiland hebben genoemd. Welnu, ik meen de oplossing gevonden te heb ben: iedereen weet dat de Fransen een chauvinistisch volk zijn die gaarne aan straten en pleinen de namen geven van gewonnen (of niet verloren) veldslagen. Zo heb je in Parijs bijv. de Avenue Wag- ram, la place d'Austerlitz, de boulevard Sebastopol om er maar een paar te noe men. En kijk, op 21 augustus 1673 (u weet wel dat rampjaar toen, net zoals nu, het land reddeloos, het volk rade loos en de regering redeloos was) heeft er bij Texel een zeeslag plaats gevonden tussen vlooteenheden van Frankrijk en Engeland enerzijds en de Hollandse vloot, onder bevel van onze beroemde De Ruyter, anderzijds. Onze vloothelden Tromp, De Ruyter lui-même en Banker vielen de gecombineerde Frans-Engelse vlooteenheden, onder leiding van de vloothelden prins Rupert, graaf d'Es- trées en admiraal Sprag, aan en er schijnt een zeer bloedige zeeslag gele verd te zijn, waarbij admiraal Sprag roemvol ten onder is gegaan. De mate riële schade was niet groot: het Franse escader verloor geen enkel schip, de Engelsen verloren er slechts 2 of 3 terwijl onze vloot 1 of 2 schepen kwijt geraakt is. Niemand heeft dus gewonnen of verloren en dat is misschien de reden dat er slechts een straatje naar Texel is genoemd en niet een avenue of een boulevard Drs. W. A. K. H. Boere jr. De toneelvereniging „De Vrienden kring" uit Den Hoorn geeft op 19 en 26 november een opvoering van het toneel spel „In de vergulde os" van Johan Blaazer. De eerste voorstelling is totaal uitverkocht maar voor het optreden op 26 november zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. Men kan zich hiervoor wenden tot W. J. Bakker (St. Anna), telefoon (02226) 221 Wegens het slechte weer moest de voor zaterdag op het programma staande wedstrijd om het kampioenschap kusthengelen 1977 langs de Afsluitdijk uitgesteld worden tot 4 maart 1978. De ongeveer 275 naar de Afsluitdijk getogen visliefhebbers moesten on- verrichterzake naar huis terug om dat gevaar niet denkbeeldig was Aan de wedstrijd zou ondermeer een tiental Texelaars meedoen. Acht meisjes van de Gymnastiek- ver. Texel namen zaterdag in Tuitjen hom deel aan de voorwedstrijden voor de binnenkort te houden kring kampioenschappen. Hoewel de Texelse turnsters van nogal wat ze nuwen blijk gaven, wordt verwacht, dat ze allemaal door deze selectie heenaekomen zijn. De definitieve uitslag zal pas over twee weken be kend zijn. De GVT-meisjesploeg (tot 16 jaar) moest naar deze selectie, omdat er maar liefst 108 inschrijvingen voor het kampioenschap waren en er uiteindellijk slechts 52 geplaatst kunnen worden. De volaende GVT-meisies hebben in Tuitjenhorn hun kunnen getoond Meino van Slooten, Judith Hoogedijk, Carla Vlaming, Diana Terpstra, Conny v.d. Wetering, Marja Vlaming, Carla de Grave en Jacqueline Kooy Judo: De judovereniging Borger heeft de beschikking over minstens 1 gymzaal waarin men recreatiewedstrijden of de monstraties wil houden. Er kan hieraan door 20 jongelui (tot en met 15 jaar) worden deelgenomen. Badminton: Badmintonvereniging DSO Borger verwacht 20 Texelse tegen standers. In sporthal „De Koel" kan eventueel een toernooi worden georga niseerd. Deelname staat open voor de leeftijdsgroep 20 tot 50 jaar. Gymnastiek: In de gemeente Borger bestaan drie afzonderlijke gymnastiek verenigingen die in totaal 70 personen kunnen ontvangen. De verenigingen zijn NOAD (Buinerveen), Volhouden (Bor ger) en OKK (Nieuw-Buinen). De aktivi teiten kunnen plaatsvinden in de ver schillende gymzalen of het dorpshuis van Borger. IJsvereniging en fietsclub: In Borger bestaat de ijsvereniging „De Elsegge" die op bos- en fietspaden een bosloop of een toertocht wil organiseren. Men rekent op 20 deelnemers. Volleybal: De volleybalvereniging Borger kan uitsluitend recreatievolley balteams op de been brengen. Er zijn 3 heren- en 2 damesteams. Men kan eventueel 100 personen ontvangen. Voetbal: Ter plaatse zijn zeer veel voetbalteams te vormen in alle leeftijds groepen. Er zijn twee damesvoetbal teams. Men denkt vooral aan een senio renvoetbalwedstrijd tussen een selectie van Texel en de S.V. Borger. Tafeltennis: Borger telt 2 tafeltennis verenigingen TIG (Drouwenerveen) en DBC (Drouwen). De wedstrijden zullen in de plaatselijke dorpshuizen gespeeld worden. Men denkt aan een wedstrijd of een toernooi tegen ongeveer 10 Texe laars. Tennis: Op de 4 banen van Tennis vereniging Borger kan door 20 Texelaars aan een tennistoernooi worden deelge nomen. Wat betreft de denksporten (de Texelse doen altijd mee) is nog niets be kend. In Borger probeert men momen teel kontakt te leggen met mensen die de gemeente willen vertegenwoordigen op het gebied van dammen, schaken, bridge, klaverjassen en biljarten. Een dergelijke situatie doet zich ook voor bij boogschieten, kaarten, duiksport, para club, zweefvliegclub en hengelen. Er zou ter plaatse eventueel ook voor tegenstanders voor de Boksschool Texel kunnen worden gezorgd. De verschillende sportverenigingen worden verzocht in iecfer geval via de Sportraad voor 15 januari kontakt met Borger op te nemen. Men kan zich hiervoor in verbinding stellen met de administrateur G. Praamstra per adres raadhuis, telefoon (02220) 3041 Sint Nicolaas bij zijn aankomst vorig jaar toen hij in Oudeschild door honderden kinderen en ouderenverwelkomd werd. MADRID Onze tijdelijke Spaanse correspondent Pedro Sanches de los Torres meldde per telefonisch ijlgesprek dat Sint Nicolaas zijn bezoek aan Texel dit jaar op zaterdag 19 november zal aanvangen. Zoals gebruikelijk begeeft de goedheiligman zich vanuit Spanje per kotter naar de haven van Oudeschild. Naar wordt verwacht zal de populaire kindervriend te 13.55 uur voet op eilan- delijke bodem zetten. Hij zal daarbij door ongeveer 20 Spaanse Pieten worden geassisteerd. Naar aanleiding van dit bericht uit de Spaanse hoofdstad formeerden zich op Texel diverse intochtcomité's die het volgende programma hebben uitgestip peld. Oudeschild Vermoedelijk zal het schip waarop Sint en zijn Pieten aanwezig zijn exact om 14.00 uur langs de kade afgemeerd liggen. Muzikaal wordt het gezelschap verwelkomd door het Koninklijk Texels Fanfarekorps. Voor deze gelegenheid zal dit orkest onder leiding staan van assistent-kapelmeester Piet van der Wulp. Speciaal voor de verzamelde kin deren op het haventerrein zal in ruime mate met pepernoten worden ge strooid. Deze zullen per T-Ford worden aangevoerd. Na de verwelkoming van de goedhei ligman waarvoor het bestuur van de Winkeliersvereniging Den Burg naar Ou deschild komt zal Sint Nicolaas zich onder de op het haventerrein verzamel de kinderen begeven. De kindervriend heeft laten weten dat hij vooral het zingen van Sinterklaas-liedjes door de kinderen op hoge prijs stelt. Emmalaan Na de gebeurtenissen in Oudeschild begeeft Sint Nicolaas zich per automo biel naar De Zes waar hij tegenover de Gollardsstichting zijn trouwe schimmel zal bestijgen voor de traditionele tocht door Den Burg. De rondgang zal om ongeveer 14.45 uur beginnen. Het ge zelschap begeeft zich via de volgende route naar de Burgemeester De Koning hal waar men om 15.30 uur hoopt te arriveren. Het (nieuwe) beginpunt is dus De Zes. Hierna volgt men Lijnbaan, Holle- wal, Gasthuisstraat, Gravenstraat, Ho- gerstraat, Weverstraat, Parkstraat, Groeneplaats, Binnenburg, Hoger- straat, Gravenstraat, Molenstraat, Zwaanstraat, Warmoesstraat en Ele- mert. Koninghal In overleg met de intochtcommissie zullen Sint Nicolaas en zijn Pieten hierna de Burgemeester De Koninighal betre den. De leiding van het gebeuren hier is in handen van de heer H. Prins. Vier bestuursleden van de Texelse Winke liersvereniging begeleiden Sint Nicolaas en burgrmeester W, H. Sprenger naar binnen, waar (naar wordt verwacht) een groot aantal kinderen samengestroomd is. Tot de aankomst van de goedheilig man worden de kinderen bezig gehou den met een poppenkastvoorstelling ('t Strender Poppentheatertje) en de musi cus Henny Kok. Burgemeester W. H. Sprenger zal na aankomst de Sint namens de ge meente Texel verwelkomen. Vervolgens houdt Sint Nicolaas zelf een toespraak en vertrekt waarna het kinderprogram ma voortgezet wordt. De bijeenkomst in De Koninghal wordt om ongeveer 16.15 uur besloten. Bij de uitgang zullen de Pieten mandarijnen uitdelen. Oosterend Rond 15.30 uur zal Sint Nicolaas ook een bezoek aan Oosterend brengen. Hij arriveert bij het Koppes Bos. Voorafge gaan door „Excelsior" maakt de goed heiligman, gezeten in een door twee paarden getrokken rijtuig, een rondgang door het dorp. In dorpshuis De Bijenkorf zal hij worden verwelkomd namens de dorpscommissie (die de intocht organi seert) en zal hij de hopelijk in groten getale aanwezige jeugd toespreken. Den Hoorn Om 16.00 uur is Den Hoorn aan de beurt. Sint Nicolaas begint zijn intocht met een traditionele rondgang door het dorp. Het beginpunt is „Op Diek", Na afloop van dit gebeuren krijgt de jeugd in dorpshuis „De Waldhoorn" de gele genheid de Sint te feliciteren en hem toe te zingen. Gisteren heeft de trekking plaatsge had van de eerste ronde van de Sint Nicolaasaktie van de Winkeliersvereni ging Den Burg. De hoofdprijs (waarde bon van f 1.000,— te besteden bij een der deelnemende winkeliers) viel op lot nummer 38497. Tweede prijs (f500,—) 93012; prijzen van 7250,— vielen op de nummers 43715 en 2801. Prijzen van f100, op 32109; 26692; 52102. Prij zen van f25,- 91245; 48395; 67300; 75187; 2861; 55315; 26103; 60793. De prijzen kunnen worden afgehaald bij de heer G. C. van der Kooi, Stenen plaats 6, Den Burg. De waardebonnen moeten vóór 31 januari worden besteed. De Gereformeerde vrouwenvereni ging van Oosterend houdt zaterdag a.s. een verkoping van handwerken en aan verwante artikelen in het Gebouw voor Chr. Belangen. De opbrengst is ten bate van het nog te verbouwen gemeente centrum. Naast de verkoping is er voor de kinderen grabbelton, sjoelen, ballen gooien en raden naar verschillende dingen. Ook is er een grote verloting terwijl de inwendige mens kan worden versterkt met koffie/koek, erwtensoep en slaat jes. Voor de kinderen is er limonade. De openingstijden: 10.00 tot 18.00 uur en van 19.30 tot 22.00 uur. Westduitse marken Belgische francs Franse francs Zweedse kronen Zwitserse francs Deense kronen Amerikaanse dollars Engelse ponden Oostenrijkse schillingen Italiaanse lires f106,25 f 6,74 f 49,00 f 49,00 f108,25 f 38,25 f 2,39 f 4,31 f 14,97 10.000 f 26,50 100 100 100 100 100 100 1 1 100

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 5