EE EILANDERS VOELEN ZICH GENOMEN lortraad wil beter verenigingskader Three days of the condor" Bevorderingen en benoemingen bij vrijwillige brandweer istige onenigheid op reatiestudiedag Klaverjasclub „De Zwaan" Werklozen komen met contactblad UITSLAGEN Zaalvoetbalprogramma ZDH speelde Callantsoog van het veld De Koog won moeilijke wedstrijd ZDH 2 gaf punt weg Texelse selectie speelt tegen Telstar IDAG 15 NOVEMBER 1977 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Waddeneilandbewoners zullen zich niet zonder slag of stoot bij /ensen van de natuurbeschermers neerleggen. Dit bleek duidelijk e reakties die van deze zijde werden gehoord op de door de Lan- ke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee georganiseerde reatiestudiedag in de „Harmonie" te Leeuwarden waar deze de problematiek op 4 november uitgebreid aan de orde kwam. het bijzonder hot gemeentebestuur Terschelling was erg boos. Dit werd nog benadrukt in een brief die men de Waddenvereniging stuurde en in de natuurbeschermers verweten |en vele Nederlanders en hogere teden een onjuist beeld van de elijke situatie voor te schotelen, dens de studiedag zelf ging het er wat ongenuanceerder aan toe en en de emoties dikwijls hoog op. ït name toen Wadden jurist Mr. van der Zwiep zei dat er buiten de deneilandbewoners niet veel men- jjn, die met drie maanden werken jaarinkomen verdienen, ,,dat ook boven het landelijk gemiddelde Er werd daarop uit de steeds ru iger wordende zaal geroepen dat >en schandalige voorstelling van i was. Een vertegenwoordigster het eiland Ameland (raadslid me- w H. Straatsma-Willemsen) liet de Van der Zwiep weten dat èls hij dat het kleine groepje op dit d dat nog enige sympathie heeft de Waddenzeevereniging, blijft be- hij deze woorden moest terftgne- Deze reaktie had nogal wat siebetuigingen tot gevolg, n der Zwiep liet zich niet van de irengen en bleef volhouden dat de delijke (en provinciale) besturen er of nauwelijks iets van terecht jen als het gaat om een beperking de recreatie. Mevrouw Straatsma niet de enige die scherp op de •den van deze inleider reageerde, iele dag was er al irritatie van de van de eilanders getoond. De ene scherper dan de andere keer. lor het grote aantal reakties tijdens «spraken die op deze bijeenkomst oden werden kwam er niet veel :ht van de plenaire discussies. Tijd- was duidelijk een handicap maar •aag blijft of men het misschien na van dergelijke dagen wèl onderling zou worden Signalen orzitter Dr. J. Dogterom van de Jenzeevereniging noemde in zijn ingswoord de nu verzamelde cijfers eens op. Deze getallen in het bij- er inzake de padvorming in de dui- vond hij een even duidelijk signaal et uitsterven van de zeehonden in Waddengebied. Over wat er aan an moet worden waren de menin- sterk verdeeld door een erg gemê- gezelschap dat zich in de discussie Ie. Ing. M. Mantje van Staatsbos- er Texel zei onder meer dat men de urgebieden zal moeten blijven afba- n om de schade beperkt te houden ran volgens hem het best op een delijke manier, op enige afstand ie paden. „Vaak is een draadje wel Jende". In zijn betoog zei de heer Ije voorts dat hij het beheer van de duinen op de Waddeneilanden in het al gemeen, onderscheid dient te worden gemaakt tussen de gebieden die als natuurreservaat zijn aangewezen en het overige duingebied. Ten gevolge van de steeds toenemende recreatiedruk en de ontwikkelingen in de landbouw is het van groot belang dat het duingebied langs de begrenzing van de reservaten in het beheer betrokken worden. Naast de normale maatregelen om de rust te handhaven, dient er volgens Mantje naar te worden gestreefd, dat het vliegverkeer rekening houdt met de reservaten. „Het instellen van luchtwe gen buiten de meest kwetsbare gebie den is daarom dringend gewenst". Mantje meende voorts dat excursies door de reservaten onder bepaalde voorwaarden mogelijk zijn. Recreant In de discussie die volgde op het och tendprogramma waarbij tevens de heren S. M. ten Houtede Lange (Rijksinstituut voor Natuurbeheer) en H. Veenendaal (dir. Nationaal park „De Kennemerdui- nen" en adj.-directeur PWN) het woord voerden werd vooral door de afgevaar digden van Ameland betoogd dat de recreant op zich in het verhaal niet voorkomt. Men vroeg zich af waar deze dan met vakantie naar toe moet; de Zwarte Zee soms? Wat wel duidelijk werd was dat het overgrote deel van de eilandbewoners van oordeel is dat ze „hun zaken" hele maal niet zo slecht beheren maar wel voortdurend door „anderen op de vin gers getikt worden". Er werd aan toegevoegd dat er onder de eilanders een grote hoeveelheid kennis is, waar aan vaak wordt voorbijgegaan en dus ongebruikt wordt gelaten. Communique In een communiqué dat enige dagen na de rumoerige vergadering in de Leeuwarder „Harmonie" werd uitgege ven is de gemeente Terschelling nog eens nadrukkelijk op het besprokene terug gekomen en de uitspraken die daarin staan liegen er niet om. Men heeft duidelijk afstand genomen van de door de Waddenvereniging verrichte studie en spreekt wat betreft dë bijeen komst van „denigrerende en onjuiste uitspraken". Er wordt speciaal gewezen op de uitspraken die de heer Van der Zwiep op de studiedag deed en de heer Muntingh in een radiouitzending die zelfde dag, waar men ernstig veront waardigd over is. Het gemeentebestuur van Terschelling is het weliswaar met het rapport „Eilanden onder de voet" eens dat er sprake is van aantasting van natuur, landschap en cultuur op de Waddeneilanden maar stelt dat de Wad denvereniging niet te ver moet gaan. Het gaat namelijk vaak om veranderin gen ten opzichte van situaties van een twintigtal jaren geleden. Gezegd wordt dat Terschelling deze ontwikkelingen reeds heeft geconstateerd in haar struc- n van de belangrijkste punten in de itellingennota van de Stichting Ise Sportraad die maandagavond is de jaarvergadering in hotel „De >n" aan de orde kwam was wel hoofdstuk kadervorming. Blijkens nadere toelichting is men van oor dat het belangrijk is te komen tot dingen op het gebied van vrijwillig r, vrijwillig bestuurlijk kader en het Iden van cursusleiders. het belang van de algehele kader- 'ing op het technische vlak wil de Iraad minstens eenmaal per jaar op eiland een Algemene Basis Oplei- en een opleiding recreatiesportlei- organiseren. Deze zijn in de nabije omst noodzakelijk om aan de mini- i eisen voor het ontvangen van een imale subsidie te voldoen. Buiten min of meer verplichte cursussen nen ook andere sportgerichte cur- en houden indien hiervoor voldoen- elangstelling bestaat. Bestuurscursus hdat tegenwoordig steeds hogere i worden gesteld aan het werk van uurders van verenigingen wil men in dit opzicht met cursussen begin- De Sportraad stelt zich voor spe- voor voorzitters (of zij die dit ten kunnen worden) cursussen ge ks en discussietechniek te houden, secretatissen zouden cursussen oudig Nederlands en het samensel- ian notulen gehouden kunnen wor- terwijl men de penningmeesters fal op het gebied van subsidieaan- len wegwijs wil maken. Informatieorgaan sns de sportraadvergadering lhenk Koopman die de kustzeil- tuurplan van 1974. Men heeft daarna op een menselijk verantwoorde wijze pas sende maatregelen genomen om het evenwicht tussen menselijke aktiviteiten en natuurlijke processen te herstellen. Dit is gedaan door onder andere het aantal verblijfplaatsen te stabiliseren. Men wil zich echter met nadruk dis- tanciëren van „simplistische en onwe tenschappelijke verbanden" tussen re creatie en natuur, landschap en cultuur. Geconstateerd wordt dat enkele gesig naleerde aantastingen verheven zijn tot normen voor alle Waddeneilanden. Tenslotte meent men dat enige men selijk gesproken niet te vermijden fouten op een agressieve en negatieve manier worden bekritiseerd waardoor wellicht enige goede bedoelingen van het rap port worden versluierd Boekje Na afloop van de emotionele verga dering in Leeuwarden werd meegedeeld dat al het besprokene van deze Recrea tiestudiedag in een boekje zal worden gebundeld. Dit boekje waarin ook kor- rekties op de studie „Eilanden onder de voet" zullen zijn opgenomen zou medio december moeten uitkomen. Na zes speelavonden in de klaverjas- competitie zijn de onderlinge verschillen in de top van het klassement opvallend klein. Tussen nummer 1 en nummer 5 van de ranglijst liggen slechts 429 pun ten. Op de clubavond werd het koppel Wiersma-Eelman eerste met 7.053 pun ten. Boogaard-Witte klom door het ver garen van 6.941 punten naar de derde plaats in het totaalklassement. Uitslag, resp. punten en marsen: J. Wiersma-L. Eelman 7.053 2 M.Boogaard-M. Witte 9.941 4 Dames Veeken-Keyzer 6.922 4 H. Bakker-C. Vinke 6.891 4 F. v. d. Gracht-G. Jaspers 6.794 1 Totaalstand, resp. punten en marsen: C. Merkx-C. Dros 38.684 12 Th. en J. Witte 38.505 13 M. Boogaard-M. Witte 38.484 17 A. Dijker-mevr. Koomen 38.435 9 Th. van Hoorn-H. Lek 38.255 16 Op zaterdag 19 november vindt de eerste ontmoeting plaats tegen de kla verjasclub „Sint Maarten". Men wordt verzocht uiterlijk 13.45 uur in hotel De Zwaan aanwezig te zijn. mm***. Als alles meezit zal binnen twee weken op Texel een contactblad voor mensen zonder werk gaan verschijnen. Vorige week donderdag werd dit tijdens een in de voormalige Ulo-school gehou den vergadering besloten. Een naam is nog niet bedacht zodat ideeën wat dat betreft van harte welkom zijn. Het blad moet dienen als ondersteu nend medium bij de voor en door werkloze Texelaars georganiseerde pro jecten. Het eerste nummer van het con tactblad zal gratis onder de betrokkenen verspreid worden. Daarnaast kan men ze bij het Arbeidsbureau afhalen. Teneinde de aktiviteiten beter te coör dineren heeft men een drietal werkgroe pen ingesteld, nl. een programmagroep, een publiciteitsgroep en een bouw- groep. De bouwgroep houdt zich bezig met het opknappen en verbouwen van de oude Ulo, waaraan al enige tijd gewerkt wordt. De publiciteitsgroep geeft het contactblad uit en de programmagroep treft voorbereidingen voor een aantal cursussen. Men wil onder andere ko men tot een naaicursus, een tekencur sus en een cursus eenvoudige elektroni ca waarvoor personen ven beiderlei kunne zich aan kunnen melden. Ook voor oudere mensen wil men een en ander gaan organiseren zoals bijvoor- Ibeeld een biljartcompetitie. Wie geïnte resseerd is kan dagelijks informatie krij gen bij de mensen die in de oude Ulo aanwezig zijn. Max von Sydow ert Robert Redford (r.in de filmThree days of the Condor". woordigde met het idee een informatie- orgaan voor verschillende kleine vereni gingen in te stellen. Beloofd werd dat het bestuur van de sportraad hiertoe binnenkort een gesprek met de desbe treffende verenigingen hoopt te heb ben. De vertegenwoordiger van de gymnastiekvereniging Oosterend, Gert de Jong, pleitte voor meer recreatieve sport en spel aktiviteiten in zijn woon plaats. Deze zijn, volgens hem te veel geconcentreerd aan de westkant van het eiland en met name Oosterend komt er maar bekaaid af. Conflict met TESO J. van Boven beklaagde zich er over dat de Wielervereniging Texel door de TESO gedupeerd wordt omdat men extra moet betalen voor het meenemen van fietsen naar overkantse wedstrijden. Men had hierover al enige malen con flicten met de TESO gehad maar tot een uiteindelijke regeling is het nog steeds niet gekomen. De vreemde situatie doet zich voor dat de wielrenners als de fietsen op het dak van een personen auto zijn geplaatst door het meenemen van de fietsen vrachtwagentarief moe ten betalen. Als ze de fietsen aan de hand meenemen moeten ze gewoon rij wieltarief betalen en als ze de fietsen uit elkaar nemen zouden ze ze ook nog als handbagage mee kunnen nemen, dus gratisDe wielervereniging huldigt het standpunt dat het hier gaat om sportattributen waarvoor in geen geval betaald zou moeten worden. „Andere sportverenigingen behoeven toch ook niet extra te betalen voor het meenemen van hun spullenl Donderdag, vrijdag en zaterdag brengt het City theater „Three days of the Condor". Tweeënzeventig uur waarin Joseph Turner (Robert Redford) vecht voor zijn leven. Turner is werkzaam op de Ameri kaanse Literaire Sociëteit, een onder afdeling van de CIA. Hij en zijn zes medewerkers hebben tot taak alle bui tenlandse kranten, boeken en tijdschrif ten te lezen en te analyseren. Mogelijke verborgen codes daarin moeten worden gerapporteerd aan de dienst. Turner gaat even een broodje halen bij de winkel om de hoek. Bij terug komst vindt hij tot zijn ontzetting alle collega's gedood. In paniek neemt hij contact op met het hoofdkwartier, identificeert zich met de codenaam Condor en vertelt zijn verhaal. Hij krijgt opdracht naar een steeg te komen waar een andere agent hem zal ontmoeten. Deze neemt hem echter onder vuur. Turner vlucht en vertrouwt niemand meer. Bij een onbekende jonge vrouw duikt hij onder en tracht de puzzel te ontrafelen. Wie heeft het op zijn leven voorzien? Waarom is zijn hele sectie uitgeschakeld? Veel tijd heeft hij niet want de post bode is de volgende, zwaar bewapende vijand. Uiteindelijk komt Turner er ach ter dat een topfiguur er in is geslaagd een CIA binnen de CIA te stichten. Deze Atwood blijkt Turners grootste tegen stander. Als in een Hitchcockfilm is de drei gende spanning te snijden. Vaak weet het publiek eerder wie het gevaar vormt, dan het komende slachtoffer en dat werkt onbehagelijk. Langzaam passen de stukken van de legpuzzel ineen, tot een beeld van een monsterachtige orga nisatie. Redford, in een erg goeie, nerveuze rol, heeft als tegenspelers de sinistere Bergman-acteur Max von Sydow en de fraaie Faye Dunaway. Regisseur Sidney Pollack (hopelijk zag u van hem „They shoot horses, don't they?", „The way we were" en „The Yakuza") zet een indrukwekkend vraagteken achter een dienst die in het leven werd geroepen om mensen te be schermen, maar uitgroeide tot een monster dat een eigen leven ging leiden. Een voortreffelijke film. (Aanvang 20.00 uur en toegng 16 jaar). ZATERDAG 12 NOVEMBER 1977: Junioren: Tex. Boys B1-W.Vogels B1 6-1 Texel B1-HCSCB2 12-0 Tex. Boys B2-W.Vogels B2 2—0 DWOW B1-ZDH B1 2-2 Oosterend B1-De Koog BI 16—0 Watervogels C1-Texel C1 2—0 HCSC C3-Tex. Boys C1 0-3 Watervogels C2-Texel C2 0—2 Zeemacht C3-Tex. Boys C2 2—0 HRC C5-De Koog C1 1-0 HRC C7-Texel C3 2-2 Pupillen: Afdeling A: Cocksdorp A1-De Koog A1 0—0 Texel A2-Tex. Boys Al 9—0 Texel A4-Texel A1 0-14 Tex. Boys A2-Oosterend Al 0—2 Texel A3-ZDHA1 0-5 Afdeling B: Oosterend B1-Texel B3 7—0 Tex. Boys B2-Texel B1 0—7 Afdeling C: Texel C1-Tex. Boys Cl 0—2 ZONDAG 13 NOVEMBER 1977: Afdeling Noordholland: De Koog-Kreileroord 3—0 Callantsoog-ZDH Texel 3-JVC 3 Tex. Boys 3-Kaagvogels 3 ZDH 2-Vesdo 2 ZDH 3-Vesdo3 Texel 4-Succes6 De Koog 2-St. Boys 3 Junioren: Tex. Boys A1 -WGW A3 1-5 5-2 1-5 2-2 1-3 1-4 3-0 2-2 Ter verdere voltooiing van de rangop- bouw is bij de Vrijwillige Texelse Brand weer onlangs een aantal brandweerlie den bevorderd en werd het korps met vier man uitgebreid. Deze laatste vier zijn de vervangers van de brandweerlie den die wegens het bereiken van de 55-jarige leeftijd de dienst gaan of hebben verlaten Het gemeentebestuur ging akkoord met de bevordering van 9 brandweerlie den. Zij hebben hun hogere rang gekre gen met ingang van 1 oktober j.l. Met het voorstellen er van is onder andere rekening gehouden met de behaalde di ploma's en het aantal dienstjaren. Bevorderd werden de heren A. W. F. van Es (van brandwacht 2de klas tot hoofdbrandwacht); A. D. de Geest, H. M. Leijen en J. C. Witte (van brand wacht 2de klasse tot brandwacht 1ste klasse); J. H. M. Ruiter en J. R. Sta- persma (van brandwacht 1ste klasse tot hoofdbrandwacht); J. Hoogerheide, A. J. v. d. Vis (van hoofdbrandwacht tot onderbrandmeester) en B. P. Nieboer (van onderbrandmeester tot brand meester. Als brandwacht tweede klasse wer den benoemd: de heren A. van Beek, J. Bakker, N. Westerlaken en W. J. C. Zijm. Uitslagen: Junioren: PH Trappers-'t Swarte Schaep 1—2 De Koogel 1 -Gamma 1 1 Mantje-'t Swarte Schaep 3 1 —2 De Koogel 2-Vitaminebron 0—7 Senioren: 1e klasse: Dubbeldik 1-De Zwaan 3—3 Oosterend 1-Texelse Boys 1 1 —0 Casino-Van der Meer 2—4 Casino-Topido 0—4 2e klasse: Nioz-Dubbeldik2 0—1 Knudde-Badhotel 1—0 Smullies Bar-Jelleboog 6—3 3e klasse: De Spyker 2-Texel B1 0—4 Texel B1-Oosterend 3 4—3 Texel vet. 1-Oosterend 2 4—0 Het Hoornder ZDH heeft zondagmid dag kans gezien de uitwedstrijd tegen Callantsoog met een klinkende 1 5 overwinning af te sluiten. Deze op de tweede plaats van de ranglijst staande tegenstander werd vrijwel van het veld gespeeld en het mag een wonder heten dat men nog kans zag een tegendoel punt te scoren. De onder slechte weersomstandighe den gespeelde wedstrijd gaf van meet af aan een beter spelend ZDH te zien. Men nam het heft in deze speelperiode dui delijk in handen en scoorde toen al twee maal. Het eerste doelpunt kwam via een doelworsteling tot stand. ZDH-man Hans Steen kon daarbij de bal overspe len naar de hardwerkende Bram Brou wer die zonder te aarzelen 0—1 scoor de. Kees Hin maakte er even later 0—2 van. De bal zeilde hierbij met een grote boog het vijandelijke doel in en de Cal- lantsoogdoelman kon voor de tweede maal vissen. De Hoornders bleven heer en meester en gaven hun tegenstanders geen enkele kans om gevaarlijk te wor den. De stand werd voor de rust nog verder uitgebouwd door ZDH. Gerry Pronk haalde in de 25ste minuut van de eerste helft verwoestend uit en een 0—3 stand was een feit. Na de thee probeer de de thuisclub de bakens te verzetten. Het leverde de enige tegengoal op. ZDH bleef echter de wedstrijd beheersen. Na een goede pass van Hans Steen maakte Gerry Pronk er vervolgens nog 1 —4 van en bepaalde Kees Hin de eindstand op 1-5. Met deze overwinning op Callantsoog behaalde ZDH de vierde overwinning „op rij". De doelcijfers hiervan bedra gen 15—2 waarmee aangetoond wordt dat men de goede weg ingeslagen is. Dat ZDH ook door de andere elftallen in deze afdeling terdege in de gaten wordt gehouden bleek duidelijk uit de aanwe zigheid van diverse trainers die door de afgelasting van veel andere wedstrijden bij Callantsoog-ZDH aanwezig konden zijn. ZAALVOETBALPROGRAMMA Woensdag 16 november: Bekerwedstrijden: 18.30 uur: 't Kompas-Rab 19.15 uur: Texel vet. 1-Knudde 20.00 uur: Oosterend 1-Dubbeldik 1 20.50 uur: Nioz-Texel B1 21.40 uur: Brandweer-Badhotel Tijwaarneming: Oosterend 3. Commissiedienst: C. Bonne. Donderdag 17 november: Junioren: 17.30 uur: De Koogel-Reizenboetiek 18.00 uur: De Koogel 2- Bureau Eelman Senioren (bekerwedstrijden): 18.30 uur: Texelse Boys2-Texel Vet. 2 19.15 uur: Jelleboog-Amro 20.00 uur: De Spyker 2-Dubbeldik 2 20.45 uur: Oosterend 2-Gempo 21.30 uur: De Spyker 1-Vergiet Tijdwaarneming: Texel veteranen 1 Commissiedienst: C. Kok. Maandag 21 november: Junioren: 17.30 uur: 't S. Schaep 1-Vitaminebron 18.00 uur: Reizenboetiek-'t S. Schaep 2 Wedstrijdduur voor alle bekerwed strijden is 2 x 20 minuten. Bij een gelijk spel wordt via strafschoppen beslist. S.V. De Koog heeft zich door een moeilijke 3 0 overwinning op Kreiler- oord dit weekend helemaal bij de kop groep van de 3de klasse A gevoegd. Alle drie doelpunten werden na de rust ge scoord. Het eerste werd door Henk Dijkstra ingekopt en Ben Molanus te kende voor de andere twee. Hoewel De Koog in de eerste helft het spel volledig beheerste was het Kreiler- oord dat de mooiste kansen wist te creëren. Hun voorwaartsen wisten de kansen echter niet te benutten, wat mede het gevolg was van het keepen van Jan Dekker, die reddingen la Jan Jongbloed verrichtte. De Koog kwam erg dicht bij een doel punt toen een keiharde vrije trap van Jan List de paal schampte. Tot de rust bleef het daarom 0—0. In de tweede helft had De Koog de wind in de rug. Na een kwartier werd het eindelijk 1—0 door H. Dijkstra, die een hoekschop onhoudbaar inkopte. Hierna speelde De Koog iets vrijer, en werd er ook meer druk uitgeoefend. In de 25ste minuut lukte het Ben Molanus de Kreileroord-keeper voor de tweede maal te passeren. Een voorzet van de linkerflank schoof hij van dichtbij in. Het was ook Ben Molanus die met een kop bal de stand op 3—0 bepaalde. Ondanks het minder goede spel is De Koog er toch weer in geslaagd de punten in eigen huis te houden. Op eigen terrein heeft ZDH 2 zondag middag met 2—2 gelijk gespeeld tegen de reserves van het Schagerbrugse Vesdo. Het betekende een kostbaar punt minder omdat ZDH deze wedstrijd met grote overmacht heeft kunnen winnen. In de eerste helft kwam het Hoornder elftal met 2— 1 voor te staan terwijl in de slotfase Vesdo nog gelijk wist tekomen. De eerste helft kenmerkte zich door goed opbouwend spel van ZDH-kant. Tonny Waterman opende de score. Hij was eveneens de man die de kans voor het tweede doelpunt schiep. Na de uit lopende Vesdo-doelman gepasseerd te hebben schoof hij de bal naar de vrijstaande Peter Tijsen die er 2—0 van maakte. Korte tijd later kwam Vesdo terug en werd de rust met een verdiende 2—1 stand bereikt. In de tweede helft ging ZDH om onbegrijpelijke redenen steeds slechter spelen. Vesdo drong hierdoor hoe lan ger hoe meer op en het was aan de ZDH achterhoede te danken dat de 2—1 stand nog geruime tijd gehandhaafd kon worden. Tenslotte wist Vesdo een mis ser af te straffen en kon met een 2—2 gelijk spel naar Schagerbrug terugke ren. Een Texelse zaalvoetbal seniorense lectie zal op zaterdag 19 november in sporthal Ons Genoegen een wedstrijd spelen tegen Telstar (Den Helder). In dit Helderse hoofdklasseteam spelen ook de Texelaars Aad Vaars en Louis Uriot. De ontmoeting begint om 17.30 uur.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 7