„55 dagen Peking" Ere-prijs voor KTF/DEK Succesvolle Messengers" vieren l-jarig bestaan toneelvereniging „St. Jan bleef onder de maat ondagavond a.s. speciale zangdienst in Gereformeerde Kerk te Den Burg Visclub startte winterserie Zon, maan en hoog water Koersen vreemde valuta Dokter Jean Brussaart ir.is gearres teerd en zal even later naar het politie bureau worden overgebracht. Van links naar rechts: Ruud Beers, Ineke Schuin, Henk Smit en Peter Ampt. bij hem niet veel te merken. Hoewel hij qua spel achterbleef bij Henk Smit was zijn optreden het aanzien ruimschoots waard. Van de kleinere rollen kwam vooral die van mevrouw N. Keesom-Logman (als huishoudster Amelie van Spaan donk) goed tot zijn recht. Wil Slikker- Moerings had als Marjan Brussaart een te kleine rol toegewezen gekregen om te kunnen overtuigen. Rolvast was ze in ieder geval wel. Hetzelfde geldt voor Marianne Zegers-Bakker die ook te kort ,,in beeld" was om veel indruk te maken. Zij speelde Monique Heinen, de vriendin van kolonel Spondor. Doek Achter de schermen werd zaterdag avond goed werk gedaan door Juulcke Swarthof die het grimeerwerk voor haar rekening nam. De regie was in handen van het duo Janny de Haan en Toke Graaf-Visser. Deze laatste twee moes ten zich naast hun organisatorische werkzaamheden ook bezig houden met het openen en sluiten van het doek zodat zij herhaaldelijk ten tonele ver schenen De opvoering van „Zij leven onder ons" in hotel „De Lindeboom-Texel" werd besloten met een bal waarbij het duo „Humpy-Dumpy" de muziek ver zorgde. De bij het Prins Hendrikhotel ge houden eerste wedstrijd in de winterserie van de Sportvissersciub Texel heeft bij de senioren een over winning opgeleverd voor D. Velt- kamp die 69 cm vis binnenhaalde. De totale vangst bedroeg 286 cm. Er waren in totaal 14 deelnemers, waarvan slechts twee jeugdleden, die er dit keer niet in slaagden iets te van gen Na winnaar D. Veltkamp klasseer den Sj. Feenstra (51 cm), en P. Ver hagen (48 cm) zich als tweede en der de De grootste vis die gevangen werd, was 28 cm, de kleinste 7 cm Voor de leden organiseert de Sport vissersclub Texel op vrijdagavond 18 november in Hotel „De Zwaan" een feestavond die om 20 00 uur begint. Op zondag 27 november wordt langs de Afsluitdijk een zgn. Grote Vrije Zee- hengelwedstrijd gehouden. De kosten voor deze daf bedragen 717,50, waarbij reis, aas en inschrijfgeld inbe grepen zijn. Belangstellenden kunnen zich hiervoor t/m 23 november opgeven bij secretaris P Verhagen, Wagemakerstraat 3, Den Burg tel (02220) 3986. Zondag en maandag draait in het City theater de reprise van een grote spekta kelfilm: „55 dagen Peking". Vijftien jaar geleden stroomden de bioscopen vol mensen die kwamen om te kijken naar Charlton Heston, David Niven, Ava Gardner in de Samuel Bronson produk- tie vol kruitdamp en romantiek. mm De film vertelt het verhaal van de Boxer-opstand, zijnde de laatste stuip trekkingen van het oude China. De keizerin-weduwe Tzu Hsi poogt de opdringende nieuwe ideeën een halt toe te roepen. Omdat haar leger slecht ge traind en bewapend is doet zij een beroep op de fanatieke sekte die zich „de vuist der ware eensgezindheid" noemt. (De naam „boxers" werd hen door de journalisten gegeven). Een sekte waarvan de leden geheime riten bedreven, die hen voor kogels en zwaar den onkwetsbaar zouden maken. „Be scherm het land, vernietig de vreemde ling" was hun strijdkreet. Ongeveer 500 mensen bevinden zich binnen de muren van Peking als op 20 juni 1900 de boxers aanvallen. Het gezelschap bestaat uit buitenlandse gezanten en hun personeel benevens een kleine strijdmacht be staande uit een paar honderd man De zon komt 20 nov. op om 8.08 uur en gaat onder om 16.43 uur; 24 nov. op om 8.15 uur en onder om 16.38 uur. Maan: 17 nov. E.K.; 25 nov. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 18 nov. 1.01 en 12.57 Zaterdag 19 nov. 1.53 en 14.03 Zondag 20 nov. 3.13 en 15.26 Maandag 21 nov. 4.34 en 16.50 Dinsdag 22 nov. 5.44 en 17.58 Woensdag 23 nov. 6.42 en 18.55 Donderdag 24 nov. 7.28 en 19.41 Vrijdag 25 nov. 8.08 en 20.21 Zaterdag 26 nov. 8.45 en 20?fe9 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoog water. Westduitse marken 100 7106,50 Belgische francs 100 7 6,70 Franse francs 100 7 48,50 zweedse kronen 100 7 49,00 Zwitserse francs 100 7108,75 Deense kronen 100 7 38,00 Amerikaanse dollars 1 7 2,38 Engelse ponden 1 7 4,31 Oostenrijkse schillingen 100 7 14,99 Italiaanse lires 10.000 7 26,50 marinetroepen. De strijd (en ontbering binnen de muren) duurde 55 dagen. Regisseur Nicholas Ray brengt het in 214 uur kleurrijk op doek. (12 jaar). Zondagmiddag 3 uur draait voor de jeugd „Hammetje", de lotgevallen van een grappig varkentje in een Nederlands gesproken tekenfilm van Hanna £r Bar- bera. Bij de zaterdag in de Leidse Stadsge hoorzaal gehouden concert-wedstrijd heeft het Koninklijk Texel Fanfarekorps- DEK in de afdeling Fanfare beslag gelegd op een van de ere-prijzen. De wedstrijd was georganiseerd door de ANUM (Alg. Nederlandse Unie van Mu ziekverenigingen). Het succesvolle KTF/DEK stond on der leiding van Hans Mulder en behaal de een totaalscore van 296 punten. Juryleden waren Piebe Bakker, Jac. J. Koops en Henk van Lijnschoten. Het uit 48 man bestaande Texelse or kest speelde als verplicht werk „Balla de" (fan Meindert Boekei en als keuze- werk „Vier Antwerpse kunstschilders" van Jos Moerenhout. Men ontkwam er tenslotte niet aan ook een toegift te spelen. Daarvoor werd het nummer „El Dorado" van R. Beek gekozen. Vooral het verplichte werk kwam blij kens de juryrapporten erg goed uit de verf. Twee juryleden waardeerden de techniek en de articulatie met een 9. Het derde jurylid (Jac. J. Koops) gaf hier voor een 8'/2.0ver de beoordeling van „Opvatting en Tempo" was de jury eensgezinder. Alle drie gaven hiervoor een 8 Vi Piebe Bakker vatte zijn beoordeling als volgt samen. „Over het geheel een prima totaalklank, maar dynamisch (voor het piano) is het nog te grof". Jac. J. Koops zei in zijn juryrapport: ,,U bezit ongetwijfeld kwaliteit". En Henk van Lijnschoten (die voor dit werk de hoogste cijfers gaf) verklaarde dat er „vooral veel werk van de balans was gemaakt". Het keuzewerk „Vier Antwerpse kunstschilders" werd iets lager beoor deeld maar ook hier was het gemiddelde ruim 8. In dit geval gaven alle juryleden voor nuancering, dynamiek en frasering een 7 ADe hoogste cijfers werden op nieuw voor techniek en articulatie gege ven (9, 8 'A en 8 'Aen in een van de jury rapporten werd zelfs het woord virtuoos gebruikt. JDAG 18 NOVEMBER 1977 TEXELSE COURANT PAGINA 9 De gospelgroep The Messengers ziet ig en muziek niet als doel, maar als Idel om het evangelie te verkondi- i. Wie alleen maar vrijblijvend muziek maken is niet welkom. Het bestuur is ir heel duidelijk in. Een adspirant-lid iet verklaren dat hij het evangelische el serieus neemt en er persoonlijk iter staat. Deze „beperking" is ech- nauwelijks een rem op de aanwas ileken want in de drie jaar dat de iep bestaat groeide het ledental van naar ruim 90. Er is zelfs een wacht- Wegens het grote aantal zangers en I naar verhouding kleine aantal leden leen instrument bespeelt, kunnen we s eindelijk geen gospelgroep noe- n", zegt voorzitter Jaap Kreeft. „We en tussen een gospelgroep en een gdkoorin". Artikel 2 van het huishoudelijke regle- ntvan „The Messengers" luidt: „De eniging heeft ten doel om met ïoud van haar zelfstandigheid en ider enige binding aan een kerkge- otschap of groepering door middel i zang en muziek het evangelie te ver- ndigen". ledereen Het is dus niet waar dat „The Mes- ngers" in feite het kerkkoor van de ireformeerde kerk zouden zijn, zoals >1 eens wordt verondersteld. Personen n iedere gezindte kunnen lid worden n „The Messengers", maar omdat >1 evangelische betrokkenheid wordt rlangd zijn in de praktijk vrijwel alle len afkomstig uit de bekende kerkge- ctschappen, vooral de reformatori- he. Het 3-jarig bestaan wordt door de vereniging uitgebreid gevierd. Zondag middag a.s. komen de leden in „De Poort" (verenigingsbebouw van de Ge reformeerde kerk) bijeen voor een geza menlijke broodmaaltijd, die zal worden gevolgd door een bidstonde onder leiding van ds. Douwes. Aanvang 19.30 uur wordt in de kerk een bijzondere zangdienst gehouden die voor iedereen vrij toegankelijk is. „The Messengers" hebben alle reden om met tevredenheid op de afgelopen periode van opbouw terug te zien. De groep heeft zich inmiddels een vaste plaats veroverd in het Texelse vereni gingsleven en treedt zeer regelmatig op. De laatste tijd gebeurt dat ook buiten Texel: Amsterdam, Hippolytushoef, Bloemendaal en Den Helder. Het be zwaar van dergelijke overkantse optre dens die meestal 's avonds en op zon dagen moeten plaatsvinden is dat de groep de iaatste boot naar Texel niet meer kan halen en dus van een kotter gebruik moet maken. Geld om een (op de gewone dienstregeling aansluitende) extra boot te betalen hebben „The Messengers" niet. Dure spullen Wie het kostbare en omvangrijke instrumentarium ziet waarover de groep beschikt kan dat laatste nauwelijks gelo ven. Die spullen hebben een gezamen lijke winkelwaarde van omstreeks 735.000, De verklaring is dat „The Messengers" erg veel door zelfwerk zaamheid tot stand hebben gebracht en ook buiten de kring van leden relaties heeft die incidenteel de helpende hand bieden. Het pronkstuk van het instrumenta rium is een zeer groot elektronisch orgel waaraan anderhalf jaar is gebouwd, voornamelijk door Piet Hoogerheide van „Hotex". Het orgel omvat 23.000 on derdelen en 52.000 soldeerverbindin- gen. Het geluid (waaronder dat van een pijporgel) wordt gegeven door twee grote boxen en vier versterkersystemen met een vermogen van 256 Watt. Het houtwerk voor de kast en de boxen werd gemaakt bij de firma Drijver die de groep ook al de „beuntjes" waarop de bas-zangers staan als geschenk heeft gegeven. Er zouden nog meer namen zijn te noemen die „The Messengere" op een of andere manier van dienst zijn en aldus mogelijk helpen maken, wat anders nooit zou lukken. De vereniging wil zoveel mogelijk optreden. Er zijn nu plannen voor het regelmatig (bijvoorbeeld eens per zes weken) houden van speciale open dien sten, waarvoor dan een bekende predi kant wordt uitgenodigd. Dergelijke evangelisatiediensten worden elders in het land met enorm succes gehouden, onder andere in de Spuikerk te Amster dam. Het zijn vooral jongeren die deze nogal blij en ontspannen vorm van ge loofsverkondiging weten te waarderen. De foto toont „The Messengere" tijdens een repetitie in de Gereformeer de kerk van Den Burg onder leiding van Jan Beijert. Met de opvoering van het toneelspel Zij leven onder ons" heeft toneelver- niging Sint Jan zaterdagavond eens uit en volledig ander dan 't gebruikelijke aatje getapt. Men bracht dit maal een ehoorlijk spannende thriller waarbij be- list niet veel te lachen viel. ,Zij leven onder ons" werd opge- oerd in hotel „De Lindeboom-Texel" oor een goed gevulde zaal. Het was en tragisch stuk vol misleidende intri- es gecompleteerd met moord, afper- ing, spionage en contra-spionage. Naar de reaktie na afloop te oordelen raren enkele toeschouwers wat teleur- esteld over het feit dat het nu eens een blijspel was wat op de planken rerd gezet. Geheel los daarvan kan een npartijdig toeschouwer gelet op et acteren en het gammele decor) eslist niet verder gaan dan het uitreiken in een zeventje. Spanning door Rob van Marle geschreven inke .-?je de zaal in drie bedrijven een te scène te^eid spanning. In de eer- al. De echtgenote van marine-arts Jean Brussaart laat een onderzoek instellen door de journalist detective Tom van Gameren naar aan leiding van twee op haar gepleegde moordaanslagen. Haar echtgenoot roept de hulp in van politie-inspecteur Rob de Vree en terwijl deze twee in de huiskamer zitten te praten klinkt buiten een revolverschot. In de tuin vindt men even later het ontzielde lichaam van de doktersvrouw Samen met Tom van Gameren (zijn vroegere dienstmakker) begint Rob de Vree aan een speurtocht die tot het laatste bedrijf de toeschouwers in span ning laat. Pas na de pauze wordt het duidelijk hoe de vork in de steel zit. De dader blijkt dan niet de in eerste instan tie meest verdachte stiefdochter te zijn en ook kolonel Arthur Spondor (alhoe wel hij boter pop zijn hoofd heeft) is niet de gezochte dader. Zijn vriendin Mo nique is het evenmin. De moordenaar blijkt uiteindelijk: de dokter zelfIn samenwerking met huishoudster Amelie van Spaandonk is hij de leider van een spionagecomplot dat de kolonel ver dacht heeft willen maken en waarvoor echtgenote Marjan Brussaart het veld moet ruimen. Toneelclub Sint Jan had er een hele kluif aan. Dat werd ook duidelijk uit de slotwoorden van Kees Witte (die de kolonel gestalte gaf): „Een rotstuk om te leren Te merken was dat wel, want de souffleuse was door het publiek duide lijk te horen, waarmee allerminst gezegd is dat de spelers hun rol niet kenden. Zenuwen speelden enkelen van hen du- delijk parten maar om het tekstboekje nu zo duidelijk voor te lezen, dèt was toch beslist niet nodig. Verreweg het best kwam de rol van Henk Smit (politieinspecteur Rob de Vree) uit de verf. Smit zou het in een beroepsgezelschap niet slecht doen. Zijn intonatie en mimiek waren uitste kend. Ook zijn kleding was volledig „in stijl". A la commissaris Maigret had hij zich voorzien van een gekromde pijp en de eeuwige regenjas. Zijn assistent in het oplossen van de misdaad (Tom van Gameren) was Ruud Beers. Hij had beduidend meer met deze rol kunnen doen dan hij nu deed. Beers deed zater dagavond wat onnatuurlijk aan en speelde alsof hij met het tekstboek in de hand liep. Jammer, want op het oog was hij het prototype van de para-offi cier die hij moest uitbeelden. Ineke Schuin en Kees Witte die respectievelijk de stiefdochter en de kolonel speelden hadden nogal wat met zenuwen te kampen. Gelukkig kwamen beiden daar, naarmate het stuk vorderde, aardig overheen en bereikten het niveau dat Peter Ampt de gehele avond had. Ampt was de rol van Jean Brussaart „op het lijf geschreven" en van nervositeit was

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 9