leinig groeimogelijkheden oor de ..Eierlanden" V Jf Dorpscommissie Den Burg wil ook in oude ULO-schooi DORPSCOMMISSIE WIL WERKGROEPEN FORMEREN Ïillen mensen wel of niet in de polder wonen? vf Beter een half ei, dan sen lege dop" Bewoners worden u/s-aan-huis araadpleegd WAT IK ZEGGEN WOU..' Andere toedracht Hoge kwalificaties voor Texelse honden Zon, maan en hoog water VERVOLG VAN PAG.l V. R jRIJDAG 2 DECEMBER 1977 TEXELSE COURANT PAGINA 7 \>l Het gemeentebestuur heeft een begin gemaakt met de voorberei- ing voor nieuwe bestemmingsplannen voor de woonkernen Midden- n Zuid-Eierland. Zoals dat tegenwoordig hoort zijn „doelstellingen ota's" gemaakt, waar in staat omschreven welke doeleinden met het ekomstige bestemmingsplan bereikt moeten worden en welke rotieven daarbij een rol spelen. Door zo'n nota wordt het mogelijk de lurgerij in het allervroegste stadium bij het bestemmingsplan te letrekken. Dit ter vermijding van „panklare" plannen waaraan noeilijk nog iets kan worden gewijzigd. Op zichzelf is dat systeem meer tijd- ovend, maar het kan ook een bespa- jend effekt geven omdat protesten in en later stadium kunnen worden voor omen. In tegenstelling tot vroegere lannen zien B. en W. geen mogelijk- eden voor uitbreidingen van betekenis an beide woonkernen. Een argument is at het wel bevorderen van aanzienlijke ouwmogelijkheden de groeikansen van Ie Cocksdorp verkleint. En De Cocks- orp moet zeker nog wat groter worden m de voorzieningen ter plaatse in stand ekunnen houden. Midden-Eierland Volgens het oude plan van 1955 kon lidden-Eierland (waar thans 62 mensen vonen) met maar liefst 65 woningen morden uitgebreid plus de bijbehorende letailhandelsvestigingen. Er is weinig an terecht gekomen; er kwam alleen en nieuwe school en een drietal wonin- len. In 1973 werd een nieuw bestem- ïingsplan ontworpen met aanzienlijk tinder mogelijkheden, maar de reaktie an de bewoners daarop was niet erg ■ositief. De buurtvereniging Midden- ierland riep een commissie in het leven lie liet weten dat in hun woonkern wel iegelijk behoefte is aan bouwmogelijk- eden. Dat van die mogelijkheden in het ecente verleden geen gebruik was lemaakt zou aan de gemeente zelf te vijten zijn geweest die bewust ,,de boot fhield". Van gemeentewege werd toen esteld dat de Eierlanders de behoefte taar moesten bewijzen. Dat leidde tot en enquête van het aktiqcomité Eier- md waaruit (wat Midden-Eierland be eft) de vraag naar voren kwam naar 6 oopwoningen, één huurhuis en een ascowoning. Van voren af aan Daar bleef het voorlopig bij want de emeente had inmiddels de handen vol an het bestemmingsplan buitengebied, laar de draad is nu weer opgevat. IAÏVEN VAN LEZERS e N VERANTWOORDELIJK MI (O «VN DE REOaKTIE In het stukje „Blikschade" in de exelse Courant van dinsdag j.l. wil ik ven wat rechtzetten. U schreef: N.v.E. verzuimde voorrang 5 geven aan de van rechts komende G. loens. Dit is foutief! Ik was juist de rug gepasseerd, zag geen auto, sloeg nks af richting vuurtoren (Stengweg) in nam al reeds deel aan het verkeer, oen plotseling G. Moens minstens net 80 km (en daar mag maar 50 km lereden worden) mij in de rechter helft |reep. Hoe kan ik voorrang verlenen, aan sts wat je niet gezien hebt? Plotseling wam G. Moens met een te hoge nelheid om het watergemaal heen en lapte met zijn linker voorhelft tegen nijn rechter helft (tussen auto en berm). Zo u schreef reed ik in de Langeveld- traat richting het dorp, maar ik reed op Ie Stengweg richting vuurtoren I Zo u chreef had ik helemaal geen voorrang loeven te geven. Ik wil dit even schrij- 'en, omdat nu blijkt dat ik de schuldige :ou zijn. Vriendelijk verzoek ik u dit even e rectificeren. Met dank voor uw medewerking en ilaatsing, Groetend N. van Egmond, Klimpstraat 7, De Cocksdorp. NASCHRIFT: De politie gaf een andere lezing van Ie toedracht. Hierop baseerden wij ons lericht. We hebben het stukje van de leer Van Egmond aan de politie door- jegeven. Wellicht leidt dat daar tot een indere visie die wij dan ook gaarne als «orrektie aan onze lezers willen door leven. Dit nu al te doen op grond van iet verweer van een der betrokkenen lijkt ons een te wankele basis. Overigens een ingezonden stuk een minder leschikte manier om iets dergelijks aan Ie orde te stellen. Beter is het de Redactie gewoon op de hoogte te bren- jen waarna wij na overleg met de 'politie voor eigen verantwoording een rectificatie plaatsen. red. Omdat de inzichten wat betreft de ruimtelijke ordening zijn veranderd, is helemaal van voren af aan begonnen. De 20 mannen, 17 vrouwen en 25 inwonende kinderen van Midden-Eier land zijn gemiddeld 28 jaar oud. Er zijn 22 woningen bij een gemiddelde wo ningbezetting van 3 personen. De afge lopen 20 jaar is het aantal inwoners onveranderd gebleven, maar verwacht wordt (dalend geboortecijfer) dat het nog wat zal dalen. Geen behoefte Het „afhouden van de boot" destijds wordt door B. en W. verklaard door er op te wijzen dat men niet tot ontsluiting van bouwgronden wilde overgaan alvo rens de behoefte was aangetoond. „Uit de verschillende gegevens kon echter worden afgeleid dat van dringende behoefte geen sprake was". Het aantal aanvragen voor bouwgrond was nihil en ook de enquête van het aktiecomité heeft niet een zonodige behoefte aange toond dat ontsluiting van de grond gerechtvaardigd was", aldus het colle ge, dat deze mening ook nu gestand doet. Het nieuwe bestemmingsplan zal het „ruime" karakter van Midden-Eierland niet aantasten, zodat ook ruime afstan den tot zijdelingse perceelsgrenzen in acht zullen worden genomen. In de toegestane nok- en goothoogten komt geen verandering. In het plan wordt het gebruik van gewone woningen als twee de woning verboden en het bestaande aantal van 6 zomerwoningen zal niet worden uitgebreid (reeds ingediende bouwaanvragen worden uiteraard vol gens de oude regels behandeld). Wat betreft het kamperen op erven zullen de zelfde regels gelden als in het buitenge bied. Een toercaravan zal dus met speciale toestemming van B. en W. zijn geoorloofd. Een gevaar voor overschrijding van het aantal toeristische slaapplaatsen op Texel houdt dat nauwelijks in want een caravan wordt alleen toegelaten als op het erf geen zomerwoning aanwezig is en de meeste woningen hebben wèl een zomerwoning of krijgen er nog een. Nieuwe bedrijfsvestiging zal in Mid den-Eierland niet mogelijk zijn. Volstaan wordt met het bieden van uitbreidings mogelijkheden aan de bestaande sme derij Dros waar werk wordt geboden aan zeven personen (waarvan er drie in Midden-Eierland zelf wonen). Er is een verzoek ingediend voor een opslagloods annex showroom voor landbouwwerk tuigen. B. en W. willen dat direkt achter de bestaande smederij toestaan. Winkels zullen niet worden toege staan; de mogelijkheid om de school te laten voortbestaan blijft gehandhaafd. De dorpscommissie van Den Burg heeft tijdens haar algemene jaar verga dering in hoten De Zwaan maandag avond te kennen gegeven het organisa- tiewerk voortaan in handen van verschil lende werkroepen te willen leggen. Men denkt hierbij aan een werkgroep voor Ouwe Sunderklaas en een voor koning innedag. Het bestuur van de dorpscom missie zou hierbij als coördinator kun nen fungeren. Het huidige bestuur is van oordeel dat men met deze werkgroepen de moge lijkheid schept dat anderen zich ook eens met deze festiviteiten kunnen be moeien. Er kan bovendien een verlich ting komen in de werkzaamheden die de dorpscommissie nu vrijwel het gehele jaar heeft in verband met de akkommo- datieproblematiek. Blijkens uitlatingen van mevrouw J. van Beek-Koster voelt de dorpscommis sie het meest voor een wisselend sy steem in de samenstelling van de werkgroepen. Hierdoor wordt het mo gelijk dat bestuursleden die zich nu al vele jaren achtereen met het organise ren van bijvoorbeeld Ouwe Sunderklaas bemoeien ook eens in gezinsverband hieraan kunnen deelnemen. Als voor beeld hoe het kan werd de groep ge noemd die jaarlijks de palmpaasoptocht in Den Burg organiseert. Het kruispunt Hoofdweg-Oorsprong- weg zal worden gereconstrueerd op eenvoudige wijze: er komt een haakse voorrangskruising en de afsnijding wordt verwijderd. Midden-Eierland heeft geen riolering De bewoners lozen via beerput of scep tische tank op de sloot waardoor stan<- overlast ontstaat. Er komt echter gr^n rioolzuivering maar het afvalwater zal met een persleiding naar een andere Texelse rioolzuiveringsinstallatie vorden afgevoerd. Zuid-ierland In veel opzichten geldt 'oor Zuid- Eierland hetzelfde. Ook voo deze kern dus een doelstellingennota net voorne mens en motiveringen die \®el lijken op die van Midden-Eierland. De bevol kingsopbouw van Zuid-Eierlafd is heel anders. De gemiddelde leeftijd v?n de 67 inwoners is 40 jaar wat zeer hooi is, zeker in vergelijking met Midden-Eiir- land waar de gemiddelde leeftijd 28 jaar is. Zuid-Eierland is duidelijk vergrijsd, een situatie waarin in betrekkelijk korte tijd verandering kan komen als ouderen plaats maken voor jongeren. Om die reden wordt op wat langere termijn ook een geringe groei van de bevolking ver wacht. Er zijn 30 permanent bewoonde huizen, die gemiddeld door 2,1 perso nen worden bewoond. Het gemiddelde voor het totale Texelse buitengebied is 3,5. Ook hier voorzag het oude bestem mingsplan in flinke uitbreidingsmogelijk heden, waarvan haast geen gebruik is gemaakt. Het nieuwe plan biedt dan ook weinig uitbreidingsmogelijkheden en B. en W. voeren daarbij dezelfde argumen ten aan als bij Midden-Eierland. In het nieuwe plan zullen enkele nieuwe bouw mogelijkheden worden opgenomen op aanwezige open plaatsen op particulier terrein. Of ook werkelijk nieuwbouw zal worden uitgevoerd hangt dan af van de plaatselijke bevolking. Verder zullen in het bestemmingsplan dezelfde bepalin gen gelden als voor Midde-Eierland. Een school was in Zuid-Eierland niet meer te handhaven. Wat met het oude school gebouw moet gebeuren staat nog niet vast. Het zou afgebroken kunnen wor den om plaats te maken voor enkele woningen. Volksraadpleging De nieuwe bestemmingsplannen voor de Eierlanden zullen als alles meeloopt vóór het eind van 1978 klaar zijn. In ieder geval zal de tervisielegging van het plan binnen een jaar na het nemen van het voorbereidingsbesluit moeten geschie den. In de vergadering van de commis sie ruimtelijke ordening werd voorts meegedeeld dat de bewoners huis-aan- huis zullen worden geraadpleegd. Als kennelijk tegenstander van de geringe bouwmogelijkheden, die de nieuwe bestemmingsplannen zullen bie den ontpopte zich J. C. Dros. Hij was het niet eens met de konklusie van de gemeente dat mensen niet of nauwelijks bereid zijn om in Eierland te wonen. Hij zei dat de bouwaktiviteit in Zuid- en Midden-Eieland in het verleden bewust is tegengehouden, o.a. door bouw grond aldaar 710, per m' duurder te maken dan in Den Burg. De heer J. H. L. Winter van het Grondbedrijf zei dat een klein opgezet bestemmingsplan nu eenmaal altijd duurder uitvalt dan een groot maar ook hij bleef van mening dat de belangstel ling om in Eierland te bouwen op zichzelf minimaal is. Binnenkort houdt de gemeente over heel Texel een woningmarktonderzoek wat voor de bewoners van Eierland een nieuwe gelegenheid is om zich uit te spreken. J. C. Dros wilde dat de vragen die dan zullen worden gesteld eerst in de commissie ruimtelijke ordening zullen worden bekeken. Het hangt nl. van de manier van vragen af welk antwoord je krijgt. Het houden van een objectieve enquête is daarom buitenbewoon be langrijk. Inmiddels zijn voor beide Eierlanden voorbereidingsbesluiten genomen. Dat houdt onder meer in dat het bouwen van zomerwoningen nu al is verboden. Desgevraagd kreeg Jan van Asselt te horen dat vóór het voorbereidingsbe sluit nog enkele bouwaanvragen zijn binnengekomen. Deze zullen volgens de oude regels worden behandeld. School Zoals gezegd staat nog niet vast wat met het (in goede staat verkerende) schoolgebouw van Zuid-Eierland zal gebeuren. Wie het wil kopen is welkom. Fridt Blanken zou het liefst zien dat er iemand mee wordt geholpen die een woning met werkplaats of atelier wil stichten. Daarvan is al eens sprake geweest. Het ging toen om het maken van speelgoed voor gehandicapten, maar betrokkene zag naderhand van vestiging in Eierland af. Op de in Amsterdam gehouden hon dententoonstelling „Winner 1977" wer den door de daar voorgebrachte Texelse honden hoge kwalificaties behaald. Pe heer D. Hoogenbosch met de mastiff Droes van Sanquis Nobilis kreeg 21' in de jeugdklasse teven. Mevrouw J. A. Witte met de Alaska rialamute Kee-Too's Keera kreeg 1U in de open klasse teven. Mevrouw N. Bonne-Daalder met de kleine keeshond Bonny van,Grootstal hof kreeg 2U in de open klasse teven en reserve kampioen. De heer G. Th. Zoetelief met de pointer Aria van de Sonse Bergen kreeg 2U in de open klasse teven en reserve kampioen. De pointer Horseshoe Danny van de Swarte Jagher van dezelfde eigenaar kreeg 1U in de open klasse reuen en tevens kampioen en beste van het ras. Door dit resultaat en twee eerder behaalde kampioenschappen voldeed laatstgenoemde hond aan de eis om de titel kampioen te krijgen. De zon komt 4 dec. op om 8.29 uur en gaat onder om 16.31 uur; 7 dec. op Om 8.33 uur en onder om 16.30 uur. Sfaan:T,dec. L.K.; 10 dec. N.M. van Oudeschild: en 12.10 0.03 en 12.46 0.41 en 13.32 1.35 en 14.33 2.« en 15.52 4.18 ei 17.19 5.44 en 18.35 6.57 en 1136 7.55 en 20.'£ Hoog water'er rede Vrijdag 2 dec. Zaterdag 3 dec. Zondag 4 dec. Maandag 5 dec. Dinsdag 6 dec. Woensdag 7 dec. Donderdag 8 dec. Vrijdag 9 dec. Zaterdag 10 dec. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoog water. ONTEVREDENHEID OVER NIET INZETTEN VAN TWEEDE BOOT gereviseerd, ten koste van ongeveer 450 manuren. Nadat de voortstuwingsmotor in recordtijd was geplaatst moest één van de andere motoren worden gerevi seerd omdat deze de afgelopen zomer teveel draaiuren heeft gemaakt. Aan de tweede motor kon niet eerder worden begonnen dan nadat was gebleken dat de gereviseerde generator volkomen aan de eisen voldeed. Naast de revisie van de diesels en de voortstuwingsmotoren is er nog veel ander noodzakelijk, periodiek onder houd. Inmiddels is ook het schoonmaken van de (elektrische) voortstuwingsmo toren van de „Texelstroom" achter de rug. Vervuiling van deze motoren wordt veroorzaakt door koolstof, afkomstig van de borstels. Bij niet regelmatig reinigen ontstaan storingen en bescha digingen aan de motor zelf. Brandbestrijding Naast deze aktiviteiten werd aan boord van de „Texelstroom" op drin gend advies vande Scheepvaartinspec tie een zg. Halon-installatie aange bracht, als uitbreiding van de brand- bestrijdingsmiddelen. De afbouw moet wegens gebrek aan voorgeschreven goedgekeurde kabels nog plaatsvinden. Van de „Texelstroom" zijn inmiddels wel de vitale en belangrijkste onderdelen klaar. Vertraging De onderhoudsperiode was aanvan kelijk gepland van 26 oktober tot 25 november. Tot 26 oktober moest het schip regelmatig in de weekends gereed worden gehouden. Het is niet gelukt zich aan'genoemd tijdschema te hou den, zodat werd besloten het schip gisteren te wisselen waardoor de „Terelstroom" nu de dienst onder houdt tewijl de „Marsdiep" reserve schip is. Tot 21 december (want dan begint de kerstdrukte) heeft men de tijd om de „Marsdiep" te reviseren. In die tijd moeten de vier voortstuwingsmotoren en één van de dieselmotoren onder handen worden genomen. Zodat bij de kerstdrukte beide schepen tegelijk kun nen varen, wat uiteraard zonder meer noodzakelijk is om dan extreem lange wachttijden te voorkomen. Op 8 januari wordt het onderhoud van de „Marsdiep" voortgezet, zodat per 13 februari een van de schepen zijn dok beurt in Amsterdam kan ondergaan. Er gaat deze winterperiode maar één schip naar het dok om zoveel mogelijk tijd te winnen voor onderhoud. De boten hebben eigenlijk elk jaar een dokbeurt nodig maar ééns in de twee jaar wordt het wel verantwoord geacht onder de gegeven omstandigheden. „Technisch wordt het wel aanvaardbaar geacht om het schip één keer in de twee jaar naar het dok te sturen maar erg geruststellend is het natuurlijk niet", aldus directeur Hoogerheide. „Maar we durven het wel aan omdat we mogen verwachten dat binnen afzienbare tijd de derde boot in gebruik kan worden genomen, waardoor veel meer tijd be schikbaar zal zijn voor het onderhoud. Maar wanneer in januari of februari nog behoorlijke ijsgang zou zijn, waarmee de verf van de scheepshuid wordt ge schraapt, zal alsnog moeten worden besloten om ook het tweede schip voor revisie naar het dok te sturen. De periode tussen 2 februap (einde onderhoudsperiode van de „Marsdiep") en 13 februari is beschikbaar als uitloop- tijd als de onderhoudstijd zou tegenval len terwijl het tweede schip beschikbaar moet zijn in verband met het extra vervoer voor het carnaval. Als alles volgens plan verloopt, zijn beide schepen begin maart beschikbaar om het vervoer weer te verwerken. In de periode maart t/m half april kunnen dan nog kleinere onderhouds werkzaamheden worden uitgevoerd waarvan het publiek in het algemeen niets zal merken omdat het schip in de vaart kan blijven". Omdat tot dusver de verbouw van de oude Ulo-school tot dorpshuisakkommodatie als het goedkoopst uit de bus is geko men heeft de dorpscommissie van Den Burg zich uitgesproken voor het opnieuw bezien van de mogelijkheden met dit gebouw. Zoals bekend voelde de dorpscom missie aanvankelijk het meest voor aan bouw aan het Beatrixlokaal maar de kosten hiervan beliepen rond f\.500.000,— wat niet haalbaar bleek. Ook het plan om hotel „De lindeboom- Texel" tot dorpshuis te verbouwen strandde op het ontbreken van voldoen de financiële middelen. De verbouwkos ten waren in dit geval 74.850.000, Een onderzoek om na te gaan bij welke kosten het geplande hotel nog rendabel zou zijn leverde op dat de stichtings- kosten daarvan niet boven de 71.000.000,— zouden mogen komen, in beidé gevallen was een verbouw tot dorpshuis geen haalbare kaart. Uit de brief die de dorpscommissie over de hele zaak aan B. en W. en verschillende andere belanghebbende instanties heeft gestuurd komt duidelijk naar voren dat men de hele gang van zaken een beetje beu is. Men stelde daarom voor de plannen met de oude Ulo maar weer voor de dag te halen. Deze zouden de meeste kans op een positief resultaat bieden. Schema Voor de uitwerking van de plannen heeft de dorpscommissie het volgende schema opgesteld. Eerst wordt de oude Ulo provisorisch opgeknapt (voor zover dit nog niet is gebeurd) en wordt het gebouw in gebruik gegeven aan groe peringen die hieraan de meeste behoef te hebben. Er wordt een plan uitgewerkt voornieuwbouwenverbouwwaarna met de nieuwbouw wordt begonnen. Volgt ingebruikname van de nieuwbouw en renovatie van het oude gebouw. Vol gens de dorpscommissie kan hierna een definitieve verdeling van de ruimten plaatsvinden. B. en W. worden in de brief gevraagd op korte termijn een beslissing over dit voorstel te nemen om te voorkomen dat groeperingen (Stichting Open Jeugd werk, Creativiteitscommissie etc.) die het gebouw nu in gebruik hebben grote niet direkt noodzakelijke investeringen gaan doen. Half ei De dorpscommissie van Den Burg die zegt zich er van bewust te zijn dat ook voor dit plan geen subsidie van het rijk te verwachten is meent dat van alle plannen de verbouw van de oude Ulo het goedkoopst is. Een en ander zal beperkingen aan het totaalplan opleg gen maar, zegt de dorpscommissie: „Beter een half ei, dan een lege dop". Wat betreft de financiering van dit plan wordt voorgesteld uit te gaan van een subsidie van 25% van het duurste plan („De Lindeboom-Texel"). Zonder rijks subsidie zou dan voor de gemeente tegen dezelfde kosten een gemeen schapscentrum in Den Burg kunnen worden gerealiseerd. Het wordt hierbij vanzelfsprekend geacht dat de bevol king van Den Burg een deel van de investeringskosten zal moeten opbren gen. Geen geringe opgave, maar, zegt de dorpscommissie in de brief aan B. en W„ wij willen ons hiervoor graag inzetten. Reakties Uit de verschillende reakties die de dorpscommissie op deze brief kreeg blijkt dat de meeste belanghebbenden wel met deze plannen kunnen instem men. Alleen een reaktie van peuterklas ,,'t Kwetternest" wijkt hiervan af. Van deze kant vindt men de plannen met de oude Ulo een beetje prematuur en ver wacht men dat de nieuwbouw bij de Beatrixschool op den duur goedkoper zal zijn. Kinderspeelcentrum „De Kukel- tjes", Creativiteitscommissie, Stichting Open Jeugdwerk en het centraal be stuur van Stichting Cultureel Werk reageerden in positieve zin.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 7