Na een aantal Kinderziektes komt er eindelijk Schot in het vorig jaar (met misschien iets te teel tamtam) begonnen rehabilitatieproject op rekel. Er ziin nu veertien maanden verstreken Sinds met de eerste woningverbeteringen werd legonnen en over het gehele eiland genomen ionden sindsdien tien panden volledig worden Ipgeknapt RIJDAG 2 DECEMBER 1977 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Ook in Oost krijgt een aantal huizen een opknapbeurt in het kader van de rehabi litatie. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan twee panden op de karakte ristieke brink" van het buurtschap. woning aan de Bernhardlaan betrokken worden. Vooral het onderwerp „goede vervangende woonruimte" is iets waar de familie Van der Bijl veel over vertellen kan (en wil). K. van der Bijl: „Het was helemaal ideaal geweest als de gemeente de beschikking had over enkele gestoffeer de huizen die als vervangende woon ruimte tijdelijk in gebruik genomen konden worden. Wij hebben ons goed kunnen redden. Temeer omdat we na ongeveer een maand een wonina kre gen. Maar om gedurende een half jaar lin de winter nog wel) in een in ons geval niet al te beste caravan te zitten is beslist geen pretje". ehabilitatieproject it de kinderschoenen Mevrouw Van der Bijl: „Het is vooral het gemis van kleine praktische dingen datje in die tijd „de nek breekt". Er kan behoorlijk wat irritatie ontstaan als je merkt dat een trui die je zoekt onder in een kist blijkt te zitten die in de schuur staat waar het merendeel van je spulle tjes opgeslagen staat. Je kunt natuurlijk niet iedere keer de zaak overhoop aaan halenDaarbij komt nog dat in ons geval wij zelf voor opslagruimte moes ten zorgen. Voor andere betrokkenen zou het ideaal zijn als daar van gemeen tewege voor gezorgd kon worden. Belangrijk is hierbij dat de zaak ver warmd wordt. Vooral in de winter met veel vocht in de lucht kan bijvoorbeeld kleding wel eens gaan schimmelen en kun je het bij het betrekken van je gerehabiliteerde huis met de vuilnisauto meegeven Moeite waard Ondanks alle gemakken zijn de heer en mevrouw Van der Bijl van mening dat alles achteraf (als was het een bevalling) de moeite waard is bebleken. Het bijna 200 jaar oude patriciërshuis in de Wever straat is weer als nieuw. Met Isover is het nu volledig geïsoleerd tegen kou en geluid. De woning heeft er een balkon netje bij gekregen en de verkregen berg ruimte is enorm. De kasten zijn allemaal ingetimmerd zodat ook de schuinte van het dak goed benut is. Losse kasten staan er in het huis niet meer. De fundamenten van het huis bleken nog 100 procent gaaf zodat die gewoon in de oude staat konden blijven. Ook de balklaag bleek (na 200 jaar) nog buiten gewoon goed. Er behoefde slechte een balk vervangen te worden Wat de financiële kant van de zaak betreft is de heer Van der Bijl van mening dat men bij alle rehabilitatiepro jecten vooraf definitieve vaste prijzen moet afspreken. Daar zou later onder geen beding van af geweken mogen worden. Verbouwingsprojecten waarbij halver wege blijkt dat ze opeens zo'n slordige vijftien duizend gulden duurder zijn dan werd geraamd worden nu vaak op de opdrachtgever verhaald! I) Dat zou vol gens de heer Van der Bijl bijtijds gere geld moeten zijn. Anders kan het pas tijdens de (verlbouw een onhaalbare kaart blijken en dan is het te laat Caravans Ten behoeve van mensen waarvan de huizen onder het rehabilitatieproject vallen zijn deze week door de gemeente drie caravans in gebruik genomen. Ze zijn voorlopig geplaatst op het terreintje tussen Burdetstraat en Wilsterstraat in Den Burg. Indien noodzakelijk kunnen de caravans ook in de andere dorpen of in het buitengebied worden neergezet. Dat voor het rehabiliteren van woningen nogal het een en ander weggebroken moet worden toont deze foto, genomen vanuit de tuin achter de panden Peperstraat 18 en 20 te Oosterend. opdrachtgevers niet voor de kosten van de tekening behoeven op te draaien. Het is dus een vrijblijvende zaak. Bakkerij In Oosterend is aannemersbedrijf Fa. Gebr. Trap op dit moment bezig met de rehabilitatie van de panden Peperstraat 18 en 20. Het zijn de eerste monumen tale woningen waaraan hier in het kader van de nieuwe regeling begonnen is. De huizen zijn ongeveer 300 jaar oud. Een ervan is vrijwel altijd als bakkerij in ge bruik aeweest. Aan de straatkant be vond zich het winkeltje. Daarnaast was de bakkerswoning. Firmant W. Trap van het aannemersbedrijf Trap heen ae dagelijkse leiding over de werkzaam heden. Gevraagd naar de vroegere be woners van de panden vertelt hij dat hier vroeger bakkerij (Dirk) Timmer geves tigd was. Timmer stond bekend als „de lichte maantjes bakker" omdat het zijn gewoonte was overdag te bakken en zijn waar in de late middag en de avond uit te venten. Door erfenis kwam slager S. Dros (die enkele huizen verder zijn bedrijfspand heeft) in het bezit van de huizen die spoedig als twee woningen gebruikt zullen worden. Voor het zover is (Trap meent het werk voor medio april gereed te hebben) worden de panden vrijwel volledig afge broken. Volledig kan niet omdat dit als nieuwbouw wordt beschouwd en de nu toegezegde 70% subsidie niet volledig wordt uitgekeerd. De totale kosten van het werk belopen naar schatting zo'n f200.000,-. Momenteel heeft Trap de beneden vertrekken in behandeling. Een van de buitenmuren ligt er volledig uit. Intussen is men binnen bezig de oostelijke wand met steenwol te isoleren en hiertegen een spouwmuur van Porisostenen aan te brengen. Volgens de heer W. Trap zullen met het gehele project ongeveer 100 werk bare dagen gemoeia zijn waarop gemiu- deld 6 man aan de panden zullen werken. Naast de Fa. Gebr. Trap die sloop- en metselwerk voor haar reke ning neemt wordt het timmerwerk ver zorgd door Fa. E. Vermeulen. Fa. S. Rentenaar legt het sanitair en de elek- rtische installatie aan terwijl vermoede lijk Schildersbedrijf Bremer zich met het schilderwerk zal gaan bezig houden. 90% vervangen Na de werkzaamheden op de begane grond waarvoor van het bestaande ongeveer 90% moet worden vervangen, begint men aan de daken van de huizen die ook volledig „plat" moeten. W. Trap wijst er op dat de werkelijk oude gedeeltes die na de verbouw over blijven fundering en zolder zijn. De rest wordt allemaal „nieuw oud", en zal weer voor vele jaren woongerief zorgen. Aannemer Trap blijkt erg tevreden over de huidige samenwerking tussen gemeente, architecten en de heer H. Veenema die een bemiddelende rol speelt. Trap verwacht dan ook dat hij na de voltooiing van dit project gezien de opgedane ervaring de samenwerking zal kunnen voortzetten. Wat betreft Oos terend liggen nog tien aanvragen voor J. Zijm en W. Trap van de Fa. Gebr. Trap uit Oosterend bezig met rehabilita tiewerkzaamheden. Als isolatie tussen de (oude) buitenmuur en de uit Poriso stenen opgetrokken nieuwe binnen muur is steenwol aangebracht. woningverbetering op de plank waarvan 6 op de monumentenlijst staan. Voor hij hieraan begon voltooide Trap in drie maanden het metselwerk aan een in de buurtschap Oost staand monument waar nu timmerbedrijf C. Daalder aan het werk is. W. Trap: „Goed beschouwd zijn we eigenlijk al zo'n 25 jaar met het renove ren van huizen bezig. Daaronder zijn een speelgoedwinkel aan de Kerkstraat (F. Visser) en een erg geslaagd project aan de Koetebuurt Itam. Gieskes). In de meeste gevallen betrof het echter helaas geen gesubsidieerde panden zodat we het vrijwel voortdurend bij een gedeelte lijke verbetering moesten laten". Eerste Het allereerste huis dat in het kader van het gemeentelijke rehabilitatiepro ject werd voltooid staat in Den Burg. Het is het huis van de familie K. van der Bijl aan de Weverstraat die de opge knapte woning al weer sinds enkele maanden in gebruik heeft. De verbouw van dit huis vergde bijna 6 maanden, en werd gedaan door de Helderse aannemer Van Wijnen. Het werk kon op 22 april van dit jaar opgele verd worden. Mevrouw Van der Bijl: „Gezien de talloze gemakken die we nu hebben kun je zonder omwegen zeggen dat er een goed stuk werk verricht is. We hebben bii het maken van de tekening (architect Jan Visser) gelukkig flink wat inspraak gehad al waren er wel enkele zaken waar de overheid per sé niet van wilde afwijken. Het plaatsen van de trap naar boven bijvoorbeeld. Die moest en zou in de gang uitkomen terwijl wij hem graag in de keuken wilden. Maar toen het allemaal klaar was kwamen we ook zelf tot de ontdekking dat er op deze manier meer bruikbare ruimte ontstond dus we hebben er vrede mee". In de maanden dat de verbouw plaatsvond heeft de familie Van der Bijl vervangende woonruimte gehad. Op 1 november kwam men (vier man sterk) in een gemeentelijke caravan aan de Bur detstraat. Op 22 november kon een Het leeuwedeel daarvan (5) bevindt zich in Den Burg. Uitgesplitst Dver de andere dorpen is er het volgende beeld: Den Hoorn 1, Posterend 1, Oudeschild 2 en De Koog 1. Bij de gemeente zijn nog 60 [definitieve) aanvragen voor woningverbeteringssubsidie ingediend. £5 daarvan beteffen monumenten. In uitvoering zijn momenteel 12 projecten. Daarvan staan er twee (Peperstraat 18/20, Oosterend) op ie monumentenlijst. Vooral in gemeentelijke kring is men |rg tevreden over het nu bereikte resul- aat. Uitgaande van de talloze verzoe- en om inlichtingen die op het raadhuis innenkwamen meent men dat spoedig iet nog meer projecten kan worden egonnen. De kinderziektes waaraan het rehabi- tatieproject aanvankelijk leed waren in oofdzaak problemen op financieel ter- reau op Texel dat zich in rehabilitatie heeft gespecialiseerd. H. Veenema fun geert hier als de niet te onderschatten schakel wat betreft de financiële aange legenheden waarmee zowel de princi paal als de door hem gewenste aanne mer te maken heeft. Om zijn werk zo efficiënt mogelijk te kunnen doen heeft Veenema zijn kan toor enige tijd geleden overgebracht let kantoor vanArchitectenbureau Texel BV" in de Weverstraat is de plaats waar et merendeel van de rehabilitatietekeningen wordt vervaardigd. ein. Daarbij was er ook organisatorisch iet een en ander niet in orde. Toen lovendien de oorspronkelijk door de egering aangekondigde subsidierege- ngen vervielen en met ingang van 1 snuari 1977 een geheel nieuw systeem i werking trad duurde het enige tijd oordat alles weer optimaal liep. Gekon- ludeerd kan worden dat de problemati- che aanloopfase nu afgerond is. Coördinatie In de nieuwe situatie hebben de eilan- lelijke aannemers een behoorlijke stem i het kapittel. Ze namen aanvankelijk ien tamelijk afwachtende houding aan imdat ze zich in eerste instantie een leetje gepasseerd voelden. Alles werd olgens hen van „bovenaf" bedisseld erwijl zij het tenslotte waren die de iltvoering van het eigenlijke handwerk ip zich moesten nemen. De aannemers vorden in het nu draaiende systeem ertegenwoordigd door de heer H. l/eenema die zelf aannemer is. Hij werkt nauw samen met het doo[_J. Visser lOosterend) en C. Alkema (De Koog) pedaal voor de rehabilitatie opgerichte I,Architectenbureau Texel", gevestigd rt de Weverstraat te Den Burg. Dit ureau is uiteraard niet de enige instan- ie waartoe de opdrachtgevers (prin- ipalen) zich voor het maken van de uwtekeningen kunnen wenden. Het chter wel het enige architectenbu- naar het pand in de Weverstraat waar het „Architectenbureau Texel" gehuis vest is. „Dichtbij het vuurzoals hij het zelf formuleert. In de praktijk is hem gebleken dat hij en de werknemers van het bureau vaak als een soort buffer dienen bij het con tact tussen publiek en (semie)overheid. Sociaal werk „Soms verricht ik meer sociaal werk dan dat ik coördineer", zegt Veenema, uit praktijkervaring sprekend. Er blijken namelijk nogal wat problemen te zijn waarmee huizenbezitters op het terrein van de woningverbetering kampen. On wetendheid is daarbij de hoofdoorzaak. Talrijk zijn volgens Veenema de gevallen dat mensen „kopschuw" zijn geworden door alle verwikkelingen die zich sinds de hearings van vorig jaar september inzake de rehabilitatie hebben voorge daan. Aan hem is de taak het allemaal uit te leggen en voor te rekenen. Kosten worden hiervoor niet bedon gen. Dit gratis advies is (door het van kracht worden van een gemeentelijke regeling) nu ook doorgetrokken tot het vervaardigen van de bouwtekeningen. Indien achteraf mocht blijken dat het betreffende project financieel geen haal bare kaart is zullen de betreffende

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 9