Provincie tegen nieuw paracentrum Vliegveld Ouwe Sunderklaas m mm PROVINCIE: GEEN BEZWAAR TEGEN UITBREIDING RIOOLZUIVERING Vrachtauto maakte duik wegens vrieskou niet on handrem Protesten D. Bakker vergeefs Dorpsprogramma 's Ouwe Sunderklaas ,,De verschrikkelijke man uit Saffie Zon. maan. hoog water een j(Jee vOOr J In toekomst totaal verbod vHegaküviteit? Is Koersen vreemde valuta Burgerlijke stand Marretje de Haas exposeert in Amstelveen VRIJDAG 9 DECEMBER 1977 TEXELSE COURANT PAGINA ?R De zon komt 11 dec. op om 8.38 uur en gaat onder om 16.29 uur; 14 dec. op om 8.41 uur en onder om 16.28 uur. Maan: 10 dec. N.M.; 17 dec. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Gedeputeerde Staten van Noordholland zijn van mening dat de bouw van een nieuw paracentrum op het vliegveld Texel niet past in het beleid, dat is gericht op beperking van het vlieg verkeer in het Waddengebied. Ze hebben daarom geweigerd mee te werken aan de door de heer B. D. Rienks gevraagde bouwvergunning voor dit centrum. Het gemeentebestuur van Texel had geen bezwaar tegen de bouw die in overeenstemming is met zowel het oude uitbreidingsplan als met het (nog niet rechtsgeldig zijnde) bestemmingsplan voor het buitengebied. Om vooruitlo pend op het bestemmingsplan bouwver gunning te kunnen geven moet in zo'n geval worden gehandeld volgens artikel 50 van de woningwet, wat er op neer komt dat de provincie moet beslissen door het al of niet geven van een verklaring van geen bezwaar. Een ver schil met de artikel 19 procedure (die wordt toegepast als in het oude plan de bouw niet is geregeld en in het nieuwe wèl) is dat geen openbare bekendma king van de bouwaanvraag nodig is. De afwijzing van GS is vooral het gevolg van de bezwaren die tegen de bestemming .vliegveld" in het nieuwe bestemmingsplan zijn ingebracht door de Waddenzeevereniging, de werk groep Landschapszorg Texel en de pro vinciale milieufederatie. Bij vergissing maakte de gemeente de bouwaanvraag via een advertentie in de krant bekend waardoor er nog twee bezwaren bijkwamen: nóg een van de werkgroep Landschapszorg en een pro test van de heer A. M. Langeveld mede namens andere omwonenden van het vliegveld. Maar zonder deze twee nage komen bezwaren zou de aanvraag onge twijfeld ook zijn afgewezen. Lawaai De bezwaren van milieuzijde waren vooral gericht tegen de geluidsoverlast die het voortdurend opstijgen en landen van het paravliegtuig met zich mee brengt. Aangevoerd werd dat deze overlast niet op zijn plaats is in het Waddengebied, dat uit milieu- en re creatief oogpunt een unieke funktie heeft. Gevreesd werd dat vestiging van het nieuwe paracentrum een niet meer terug te draaien toestand zal veroorza ken tot schade van omwonenden en het milieu in het algemeen. B. en W. van Texel hebben daartegen ingebracht dat het centrum geen toena me van het aantal vliegbewegingen zal veroorzaken. De bouw van het centrum is zeer gewenst omdat thans met het parachutespringen samenhangende ak- tiviteiten (zoals instructie, vouwen van parachutes) in andere lokaliteiten moet gebeuren wat een onoverzichtelijke situ atie geeft. Toekomst Gedeputeerde Staten vinden evenwel dat rekening moet worden gehouden met een toekomstig beleid dat is gericht op beperking van het vliegverkeer in het Waddengebied, voor zover het sport- en toeristische vliegerij betreft. In de nota voor het toekomstig ruimtelijke beleid voor de Waddenzee staat dat op grond van nader onderzoek zal worden beslist op welke wijze het vliegen met kleine vliegtuigen en het maken van rond vluchten kan worden beperkt. Zelfs is met betrekking tot deze nota een inter imadvies van de Raad voor de Ruimte lijke Ordening uitgebracht om dergelijke vliegaktiviteiten totaal te verbieden Gedeputeerde Staten wijzen tenslotte op het streekplan voor de kop van Noordholland en Texel waarin het Texelse vliegveld alleen waardevol wordt beschouwd in noodsituaties; als de verbinding met het vasteland bij net uitvallen van de boot vliegend moet worden onderhouden. In het streekplan staat ook: uit het oogpunt van natuur behoud en milieu dient te worden gestreefd naar beperking van het vlieg verkeer, met name boven de natuur gebieden op Texel en de aangrenzende gedeelten van de Waddenzee. Werving Dat het centrum het aantal vliegbe wegingen niet zal doen toenemen staat voor GS allerminst vast. Ze zeggen oat van het centrum een wervingseffekt zal uitgaan waardoor het in de lucht wêi drukker wordt maar in ieder geval past het centrum niet in het beleid van beperking van het vliegverkeer. Vrijdag 9 dec. Zaterdag 10 dec. Zondag 11 dec. Maandag 12 dec. Dinsdag 13 dec. Woensdag 14 dec. Donderdag 15 dec. Vrijdag 16 dec. Zaterdag 17 dec. 6.57 en 19.35 7.55 en 20.26 8.46 en 21.13 9.30 en 21.59 10.09 en 22.44 10.49 en 23.28 11.27 en 0.08 en 12.04 0.47 en 12.39 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoog water. Lnlcii c /.ut lil zijn toorclkiiiii' Ouwe Sunderklaas valt deze keer op een zeer ongelukkige dag. Jammer, maar ons eiland heeft in zijn geschiede nis nog geen grotere beproevingen doorstaan. We nemen aan dat de mees te mensen het met zichzelf of hun baas wel zodanig kunnen regelen dat ze de volgende dag kunnen uitslapen. Een voordeel is wel dat iedereen het hele weekend de gelegenheid heeft om zich op het laatste moment nog iets te be denken en in elkaar te zetten. Een voor deel is ook dat het dit jaar zeker niet aan inspiratie heeft ontbroken. De dankbare onderwerpen lagen voor het opschep pen! Het feest kan dus even goed worden als de vorige keren. Het kan geen kwaad om nog eens te wijzen op de noodzaak om het vooral te zoeken in de plaatselijke aktualiteit. Ook de jury's in de verschillende dorpen zul len hun prijzen bij voorkeur toekennen aan „Texelse" voorstellingen. Bij kin deren komt het er wat minder op aan, maar ook daar is een plaatselijke uit beelding duidelijk in het voordeel. Voorstellingen moeten zoveel moge- Omdat de bestuurder van een 20 ton zware ongeladen vrachtautocombinatie zijn vervoermiddel niet op de handrem had gezet verdween het gevaarte maandagmiddag om ongeveer 17.00 uur gedeeltelijk in het water van de Oude schilder haven. De vrachtwagen bleef met de kabine op de kade bij de CIV-loods hangen en liep slechts lichte schade aan de aandrijf as op. Een op het haventerrein aanwezige kraan heeft de te water geraakte kolos om 20.00 uur op het droge gebracht. Het voertuig was in gebruik bij de door Rijkswaterstaat uitgevoerde werk zaamheden aan de nieuwe Waddenzee dijk en was volgens orders niet op de handrem gezet omdat de mogelijkheid bestond dat het remsysteem vast vroor. van 30nov. tot en met 6 dec. 1977 Geboren: Dave Edward, zv. Dirk Krij- nen en Cornelia J. M. Hin; Roeland Jacob, zv. Pieter M. Bakker en Maria F. Visser; Wilbert, zv. lede de Vries en Helena W. C. Kramer; Pauline, dv. Peter P. van der Puyl en Geertruida E. Slangewal; Gerdina Alice, dv. Adriaan de Visser en Engelena Visser; Matthijs Arthur Quinten, zv. Roger P. Hornby en Yvonne M. T. Brügemann. Ondertrouwd: Jacob Rienstra en Mar- retje Huisman. Overleden: Maria Bremer, wv. Eel- man, oud 93 jaar, wonende te Den Burg; Mattheus J. Bos, oud 73 jaar, wonende te Oudeschild. Wie in de periode 10 december tot 16 januari in de buurt van Amsterdam komt, zou een kijkje kunnen nemen in het gemeentelijk expositiecentrum „Aemstelle", Amsterdamseweg 511 te Amstelveen. Daar exposeert oud-Texel- se Marretje de Haas-Kuiter door haar vervaardigde wandkleden. De tentoon stelling is dagelijks open van 14.00 tot 17.00 uur; zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Vrijdagavond van 19.30 tot 22.00 uur. De bestuurder verzuimde echter de vrachtauto dwars langs de kade te zet ten. Hij plaatste hem in de lengterichting neer met de laadbak naar het water, zodat de auto door de lichte helling bij de CIV-loods langzaam de haven in rol de. Lichte schade Nadat een kraan die ook voor de dak werkzaamheden in gebruik is, de vrachtautocombinatie weer op de kant had getakeld bleek de schade gelukkig mee te vallen. De wagen (eigendom van Benegbo BV (Ballast-Nedam) is inmid dels weer in gebruik. De schade aan de kaderand was groter. Bij de manoeuvre werd er een flink stuk beton afgebroken. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben geen bezwaar tegen uitbreiding van de rioolzuiveringsinstallatie aan de Pontweg ter hoogte van Everstekoog. De verklaring van geen bezwaar, die Uitwa- terende Sluizen nodig had om de installatie te kunnen verbouwen, is afgegeven. gebouwde) installatie heeft GS aan Bakker geschreven dat deze op grond van het toen geldende uitbreidingsplan is aangelegd. In artikel 5 van het oude plan wordt gesteld dat gebouwen ten algemene nutte zoals vuurtorens, gema len, sluizen en de eventueel daarbij behorende dienstwoningen binnen het plan zijn toegelaten. Op grond daarvan meende het gemeentebestuur de riool zuiveringsinstallatie ook te kunnen toe laten, dus zonder wijziging van het plan. In het nieuwe bestemmingsplan is echter alles veel nauwkeuriger geregeld en omdat dit plan in procedure is, moest het gemeentebestuur voor de vergroting van de installatie wèl een wijzigingspro cedure voeren; toepassing van artikel 19 waarbij de provincie het beslissende woord spreekt. Op de in Haarlem gehouden hoorzit ting had Bakker uitgelegd dat hij van de rioolzuivering schade ondervindt en hij wilde daarvoor van Uitwaterende Slui zen een vergoeding bij voorkeur door aankoop af grondruil van de aangren- Zoals bekend is veel te doen geweest over de voorgenomen uitbreiding van de RZI. De agrariër D. Bakker, wiens land aan dat van de bestaande installatie grenst, meent thans reeds stankoverlast en schade te ondervinden en verwacht toename daarvan als de installatie wordt uitgebreid. Hij heeft ook bezwaar ge maakt tegen het bestemmingsplan bui tengebied waarin de vergrote zuivering wordt mogelijk gemaakt. Bovendien was hij van mening dat de bestaande zuivering illegaal tot stand is gekomen, omdat het oude uitbreidingsplan er nooit de mogelijkheid voor heeft gebo den. Zowel met het een als het ander blijkt het college van Gedeputeerde Staten het niet eens te zijn. Al eerder had GS, na zich in het geschil te hebben verdiept „minnelijk overleg" tussen de betrok ken partijen gelast maar dat heeft niets opgeleverd. Algemeen nut Wat betreft de bestaande (in 1971 zende strook van zijn land. Gedeputeerde Staten zijn echter van mening dat geluid- en stankbezwaren goeddeels kunnen worden ondervangen door het stellen van voorwaarden bij het verlenen van de hinderwetvergunning, die ook noodzakelijk is om de RZI te mogen bouwen en in bedrijf hebben. Het gemeentebestuur heeft al toege zegd dat pas bouwvergunning voor de RZI zal worden gegeven als in het kader van de hinderwetprocedure in hoogste instantie vergunning is verleend. GS vinden dat Bakker niet heeft kunnen aantonen dat hij bedrijfsschade van de installatie ondervindt, doordat het vee op het aangrenzende land vaker ziek zou zijn dan op andere percelen. „Uw eis dat een strook van minstens 100 meter aanwezig zou moeten zijn tussen installatie en de bij u in gebruik zijnde agrarische grond achten wij, mede gelet op de situatie bij andere rioolzuiveringsinstallaties in de provin cie, dan ook ongerechtvaardigd". Gedeputeerde Staten schrijven ten slotte van mening te zijn dat het belang van een goede afvalwaterbehandeling zo groot is dat verder uistel niet kan worden toegelaten. lijk voor zichzelf spreken. Opschrifte^ die worden meegedragen moeten z^a kort mogelijk zijn, zodat de toeschou^ wers niet minuten lang hoeven te lezen^ voordat ze begrijpen waarom het gaat. Het is ook aardig om de plaatselijk^® geschiedenis niet al te zeer te vervalsen^ Bij het aan de kaak stellen van eilandeag lijke (wan)toestanden, moeten de feitei wel de basis zijn. Zoals gebruikelijk staap^ ons archief weer ter beschikking va'tei speulers die gegevens nodig hebben. Ter inspiratie van degenen die nojpj geen idee hebben doen wij de traditio^ nele greep uit nieuwsfeiten van het af g, gelopen jaar. Daar gaat-ie dan: strijd onr^ voorrangsrecht bij de boot door tweed! woningbezitters. Storingen in de elec<" triciteitsproduktie. Onenigheid ovei aantal toeristische slaapplaatsen. Is vooi het verstrekken van logies met ontbijl straks vergunning nodig? NIRO etherpi' raten veroordeeld. Vormingscentrum opgedoekt. Schapenschrurft breidt zich uit. Hoofdluis op Texelse scholen if hardnekkig. Raad beslist: slechts éér— tent per erf. Texel staat vol illegale cara: vans. Ambtenaren worden aangevaller door Zuidewind. Gemeente gaat optre^ den tegen reclameborden. Texelstroorrf -j, diesel defekt terug naar de fabriek. Toe q ristische fietspaden worden feestelijj 3: geopend. Waar blijft het fietspad naa - Oosterend? RST koopt Hotel Texel, hel Maartenhuis en Bosch en Zee. Stro v pers na achtervolging aangehouden n Konijnen veroorzaken meer schade dar t badgasten. Texelaars van het roken a| f dankzij acupunctuur. Levensmiddelen op Texel duurder dan op het vasteland en de andere waddeneilanden. ULO school krijgt nieuwe functie. Nu drie Chinese restaurants op Texel. Melkbus! i sen verdwijnen. Zuivelfabriek schakell over op Goudse kaas. Burgemeestei Sprenger wordt ridder. De Koog krijg juttersmuseum. Gemeente treedt oj tegen overlast honden. Jongeren krij gen grotere kans op woning. Vliegreizei Texel-Duitsland. FNV wil lagere veerta rieven en voorrang voor Texelaars Texelse kottervissers onder Duitse vlag Rleen Klabam uitgebrand. Texel heeft bin nen tien jaar extra arbeidsplaatsen no dig. Rupsenplaag. Strijd om rioolzui vering Pontweg. Texels meisje word filmster. „Bal na" geeft probelemen ir Po Sian. Aantal auto's op Texel over schrijdt de 10.000. Badgast bijna al: vuilnis afgevoerd. Politie op de motor Illegale Chinesen uitgewezen. Jac. Bet sema na acht uur zwemmen veilig aar land. Tandarts Rijkaart vertrekt; doktei (Lees verder op pagina 3 11 Vrijdag, zaterdag en zondag (20.00 uur) brengt het City theater „De ver schrikkelijke man uit Saffie" naar de uit stekende politieroman van het Zweedse schrijverspaar Sjöwall en Wahlöö Bij de verfilming van een succesro man is steeds het gevaar aanwezig dat de tijdens het lezen in de verbeelding gevormde hoofdfiguren niet aansluiten bij hun visualisering later op het doek. Martin Beek en Lennart Kollberg zijn ook in de roman geen gestroomlijnde supersmerissen. Toch zijn de hoofdrol len in de film waarschijnlijk niet wat de lezer er van verwacht. (Beek, dik, vermoeid en de veertig reeds lang voorbij, Kollberg, weliswaar jonger, maar bepaald geen sterk karakter). Dit is echter geen kritiek, doch eerder een voorbereiding op mogelijke (overi gens onterechtel teleurstellingen, want de film is ijzersterk. De regisseur is er namelijk in geslaagd alle dubbele bodems en karakterstudies, die juist het boek zo leesbaar maken, in de film over te brengen. De nadruk ligt op de mensen in het verhaal en daarmee wordt een maximale betrokkenheid be reikt. Komt dan het moment dat geweld toeslaat, dan lijkt het jezelf te overko men. De wending in het verhaal is schitterend en werpt bovendien een scherp licht op de fascistische kiemen binnen een overigens keurig politieappa raat. Bo Widerberg regisseerde en dat is natuurlijk niet de eerste de beste. (Film liefhebbers zullen zich met vreugde zijn „Kinderwagen", „Ravenkwartier", „El vira Madigan", „Joe Hill" en „Adalen" herinneren). Kleine scènes, zoals die waar binnen een minuut Becks fdèurloze huwelijk wordt geschetst, zijn dikwijls veelbete kenend en brengen het reliëf in het verhaal. Widerberg heeft maar enkele seconden nodig, waar het boek een groot aantal pagina's moet besteden aan karakterbeschrijving. Een knappe en indringende politiefilm met een wurgend soort spanning. Wie dan nog zeurt over leeftijd of lichaamsgewicht van de hoofdrollen is niet in staat de film op zijn eigen verdienste te beoordelen. (16 jaar). Zondagmiddag „Popeye's lachpara- de" een reeks korte tekenfilms van de liefhebber van blikgroente, zijn dunne wijfje en gespierde rivaal Brutus. (Aan- van 3 uur en voor alle leeftijden). Maandag (Ouwe Sunderklaas) is er geen voorstelling. Westduitse marken Belgische francs Franse francs Zweedse kronen Zwitserse francs Deense kronen Amerikaanse dollars Engelse ponden Oostenrijkse schillingen Italiaanse lires 100 f107,00 100 f 6,67 100 f 47,25 100 f 47,50 100 7110,00 100 f 37,25 1 f 2,30 1 f 4,20 100 7 15,03 10.000 f 25,75 Zoals gebruikelijk zal in alle Texelse dorpen ruimschoots aandacht worden besteed aan het traditionele Ouwe Sun- derklaasfeest. In de meeste gevallen komt het pro gramma dat de verschillende dorpscom missies hebben opgesteld wel overeen met dat van de voorgaande jaren. Het kan echter geen kwaad alles nog eens een keer te herhalen. Tijdstippen en de plaats van de verschillende jury's kun nen wel eens iets veranderd zijn. Den Burg In Den Burg vindt de jurering van de kinderen plaats tussen 17.30 en 18.30 uur. Op het terras van hotel „De Linde- boom-Texel" kunnen de deelnemertjes een versnapering en een nummer afha len. De prijsuitreiking is om ongeveer 19.00 uur. De beoordeling van de oudere „speu lers" is tussen 20.00 en 21.30 uur. Evenals bij de jeugd kunnen de ouderen een nummer afhalen bij hotel „De Lin- deboom-Texel". Voor deze groep wor den de prijzen niet na afloop bekend gemaakt maar worden vermeld in de vrijdageditie van de Texelse Courant. Voor alle groepen is de te lopen route: Groeneplaats, Parkstraat, Wever straat en Binnenburg. Dejuryposten zijn bij Modehuis Moerbeek, Fa. Frans Zegel Kzn. en Bakkers Ijzerhandel. Oosterend In Oosterend „speulen" de kinderen van 17.00 tot 18.00 uur en is de prijsuitreiking in dorpshuis De Bijenkorf. De volwassen „speulers" zijn tussen 20.00 en 21.00 uur aktief. De prijsuitrei king is om ongeveer 21.30 uur (De Bijenkorf). Het spelen moet zo veel mogelijk op straat gebeuren. De jury staat verdekt opgesteld. Om de gehele gang van zaken zo goed mogelijk te kunnen bekijken worden de Strenders verzocht zoveel mogelijk licht te ontste ken. De Cocksdorp In het noordelijkste dorp van Texel zal de Ouwe Sunderklaasviering zoals de traditie dat vereist zoveel mogelijk bin nenshuis worden gehouden. De jeugd speelt hier van 17.30 tot 19.30 uur. De jury zit bij dokter Siebinga. leder kind krijgt hier een verrassing. Dit jaar behoeven zij geen nummer te halen. De ouderen starten om 20.00 uur en de jury zit verspreid over het gehele dorp. Of men wil of niet zullen de deelnemers toch de straat op moeten om voor een prijs in aanmerking te komen. Meespelenden kunnen vanaf vrijdag middag tot maandagavond 18.00 uur een nummer afhalen bij mevrouw Van Rossum, Kikkertstraat 87 71,— per nummer. De prijsuitreiking is om onge veer 23.30 uur in het Eierlandsche Huis. Den Hoorn Vanaf 16.30 uur worden de jongeren in de gelegenheid gesteld te spelen in De Waldhoorn en De Spyker. De ouderen kunnen vanaf 20.00 uur terecht op juryadressen die zich bevinden tus sen de Kerkstraat en het Hoge Werfje. Zij die het vorig jaar tot eerste prijs-win- naars behoorden worden verzocht de wisselbekers tijdig terug te brengen bij de heer A. van der Gaag. De feestcommissie is voornemens een jaarvergadering te houden op don derdag 15 december, aanvang 20.15 uur in het dorpshuis. Oudeschild De kinderen van Oudeschild kunnen vanaf 16.30 tot 17.00 uur terecht in dorpshuis 't Skiltje. Ze kunnen daar een kaartje afhalen en ook direkt „speulen" voor de jury. Een tweede jury staat bij Goudsblom. De prijswinnaars worden om 18.00 uur in 't Sklitje bekend gemaakt. Hans en Alfons Boom zullen intussen in het dorpshuis dansmuziek verzorgen. De wachtende en kijkende ouders worden verzocht tijdens het „speulen" in de Dorpskamer te willen wachten. De oudere „speulers" kunnen avonds tussen 20.30 en 21.30 uur kaartjes in 't Skiltje afhalen. Er wordt tot 22.00 uur gejureerd. Juryposten zijn Goudsblom en Van Sijp. De prijswin naars worden om 23.00 uur bekend gemaakt. Na afloop zal er in het dorps huis gedanst kunnen worden op de muziek van de „Melodia's". Door het bestuur van de Gemeen schap Oudeschild zal zowel 's middags als 's avonds een herinneringsvaantje worden uitgereikt. De Koog In De Koog verwacht de dorpscom missie dat iedere Ouwe Sunderklaas- speuler zich zoveel mogelijk op straat vertoont. Indien de weersomstandig heden daar aanleiding toe geven kan eventueel naar een schuilplaats worden uitgekeken. De kinderen van De Koog kunnen vanaf 16.30 uur speulen. De jury heeft zich opgesteld voor Daalders Supermarkt en op die plaats zal om ongeveer 17.30 uur worden bekend gemaakt wie de verschillende prijzen gewonnen hebben. Voor de eerste keet wordt dit jaar ook een wisselbeker voor de jeugd uitgeloofd. De oudere Ouwê Sunderklazen spelen tussen 20.00 en 21.00 uur. Ook nu staat de jury bi Daalder voor de winkel, en men maakt kans op een wisselbeker. De prijsuitrei king is om ongeveer 21.30 uur. Omdat alle bekers nog niet ingeleverd zijn worden de winnaars van vorig jaar verzocht deze tijdig in te leveren bij F. Kaczor, Orchismient31. De Waal In De Waal wordt dit jaar alleen voor de kinderen een Ouwe Sunderklaasfe stijn op touw gezet. Dat neemt natuur lijk niet weg dat de ouderen niet speler mogén. Zij maken echter geen kans 01 een prijs. De jeugd kan vanaf 17.30 uur eer nummer afhalen bij de familie A. Kager. Hogereind. Het dorpshuis („De Wiele waal") is open vanaf 18.30 uur. Dr prijsuitreiking is tussen 19.00 en 19.3( uur in „De Wielewaal" waarna de deuren weer dicht gaan. Bekerwinnaars van vorig jaar worden verzocht deze kleinoden zo spoedig mogelijk terug te bezorgen bij mevrouw Witte-Rijk, Pol derweg 17.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 2