Raad niet uitgepraat over „Bosch en Een illusie armer Nog veel bezwaren tegen bouwplannen Unicef kerstkaarten verkrijgbaar Herbouw Weverstraat 69 nog in overlegstadium voorlichtingsochtend in plaats van voorlichtingsavond Damclub had off-day maar won toch FEUILLETON ff ff Adventsavond Doopsgezinde zusterkring „WAT ÏKZEGGEN WOU Commentaar op commentaar VRIJDAG 16 DECEMBER 1977 TEXELSE COURANT PAGINA 2 JIJ Wegens het vergevorderde uur heeft de gemeenteraad woensdagavond geen beslissing kunnen nemen over het geven van medewerking aan de plannen van de Recreatiestichting om hotel Bosch en Zee bij De Koog te vervangen door 81 recreatie appartementen. De burgemeester verdaagde de vergadering naar donderdagmiddag half vijf omdat het er naar uitzag dat de agenda niet voor middernacht zou kunnen worden afgewerkt en de eveneens belangrijke kwestie over de overdracht van industriegrond aan het Gasbedriijf De Liefde ook nog moest worden behandeld. Wel werd duidelijk dat diverse raadsleden bezwaren hebben tegen de RST-plannen, die zoals bekend strijdig zijn met het bestemmings plan, omdat de appartementen een bouwlaag teveel hebben. Coulant Meerdere raadsleden vonden dat B en W de RST wel erg tegemoetkomend behandelt. J. C. Dros twijfelde eraan of andere bedrijven ook een dergelijke ver groting van het aantal toeristische mo gen veroorzaken als zij andere slaapplaatsen „inleveren". Dros zou lie ver zien dat de RST een overdekt zwembad maakt als middel om het sei zoen te verbreden. De Bunkers op Loodsmansduin wilde hij als vakantie verblijf niet kwijt; ze zouden daarom moeten worden opgeknapt. Voor Dros was het duidelijk waarom het college zo van harte meewerkt aan de RST- plannen: Twee leden van het college hebben immmers zitting in het RST- bestuur. „Het is me allemaal veel te mooi voorgesteld". Verbaasd Jan Witte van het CDA ging zonder meer akkoord met de plannen. Hij zei zwaren die uit de commissie ruimtelijke ordening naar voren zijn gekomen, dening naar voren zijn gekomen. Slechts één de leden had een bezwaar dat ter zake doende was. Want het ging om een afwijking wat betreft het aantal bouwlagen. Maar de commissie leden kwamen met een heleboel andere bezwaren die met ruimtelijke ordening niets te maken hadden. Stoffering in gevaar? Bert Weijdt van Texels Belang was bang dat de RST een weg zou bewandelen die uiteindelijk zou bij dragen aan het verdwijnen van de terrtkampeerders uit de duinen bij De Koog en Den Hoorn. Het is be kend dat Staatsbosbeheer de camp ings Kogerstrand en Loodsmansduin wil opheffen. Als de RST intussen overschakelt op appartementen zou de exploitatie van de campings voor haar wel eens onbelangrijk kunnen worden. Tegen de tenten in de duinen had Weijdt helemaal geen bezwaar, integendeel. Hij sprak van een „welkome stoffering in de zo mer". tegen Jan van Asselt van Texels Belang was zonder meer afwijzend. Hij Noemde het RST-plan strijdig met de concentratie gedachte. Er komt nu een recreatie- complex midden in het boerenland. Hij vond de geplande appartementen lelijk, verwachtte een te grote druk op De Koog en vond het niet aanvaardbaar dat de bunkers op Loodsmansduin niet meer beschikbaar zullen zijn voor men sen met een kleine beurs. Voor Van Asselt stond het welhaast vast dat de RST meer mag dan een particuliere on derneming. Het systeem van inleveren van slaapplaatsen om een vergroting te kunnen doorvoeren vond hij hoogst be denkelijk. „Kan een particulier die nu acht bedden exploiteert voor logies met ontbijt deze straks inleveren en daaraan het recht ontlenen om bijv. twee 4- persoons bungalows te bouwen?" Als de meerlaagsbouw van de geplande appartementen onmogelijk is, zal de beschikbare grondoppervlakte moeten worden vergroot, zodat tot overeen stemming moet worden gekomen met de eigenaars en gebruikers van de aan grenzende grond. Van Asselt vond dat niet ten koste van alles moest worden gepoogd de uitbreiding van het aantal tweede woningen op Texel tegen te gaan. Optimistisch Gerard van der Kooi had bezwaren tegen de exploitatieopzet, die de RST heeft gemaakt voor de 81 appartemen ten. er wordt nl. vanuit gegaan dat deze verblijven 30 weken per jaar zullen kunnen worden verhuurd oftewel 210 dagen, terwijl de gemiddelde jaarlijkse verhuurduur voor appartementen in De Koog thans ongeveer 93 dagen be draagt. „Deze exploitatieverwachting is wel erg optimistisch". Overigens ging hij akkoord met de RST-plannen, al had hij liever gezien dat een gewoon particulier bedrijf bereid en in staat zou zijn iets dergelijks te verwezenlijken. Geen Aerdenhout Voor Blanken woog het zwaar dat de geplande appartementen te duur zijn voor minder draagkrachtige toeristen Huisjes e.d. die voor mensen met een smalle beurs betaalbaar zijn, verdwijnen de laatste jaren op Texel als sneeuw voor de zon. De Recreatiestichting, die het sociaal toerisme een goed hart hoort toe te dragen, zou daaraan niet moeten meewerken. „Texel mag niet het Aerdenhout onder de toeristische gemeenten worden" Blanken had wel bezwaar tegen de speculatieve plan nen die de huidige eigenaar Rehorst heeft, maar voelde er weinig voor om onder deze „dreiging" de RST haar zin te geven Wethouder J. Nauta, tevens RST- bestuurslid, zei dat de bunkers op Loodsmansduin evengoed moeten verdwijnen, want ze voldoen niet meer aan redelijke normen. De ANWB heeft zelfs gedreigd het bondspredi- kaat in te trekken als de bunkers niet worden gesloten of opgeknapt. En opknappen is zo kostbaar dat de verhuurprijzen hoger moeten worden dan nu is gepland voor de Bosch en Zee-appartementen. Dat sommige RST-bestuurders te vens deel uitmaken van het College van B en W en de gemeenteraad, vond Nauta juist een voordeel, want op deze wijze is nog beter gewaarborgd dat de RST als instrument van de gemeente kan functioneren. Nauta herinnerde eraan dat iedereen de afgelopen jaren heeft getreurd om het verschijnsel van de ..uitverkoop" van huisiesterreinen. zodat deze veranderen in dorpen tweede woningen. Nu er de mogelijk heid is om deze ontwikkeling in te dam men in het belang van de hele Texelse gemeenschap, moet die worden aange grepen. De angst van Weijdt voor het ver dwijnen van de campings in de duinen kon Nauta wel begrijpen. Want het is waar dat Staatsbosbeheer dat wil en het is ge bleken uit het onlangs opzeggen van de erfpachtovereenkomst. De RST zal zich hiertegen echter tot het uiterste verzetten en weet zich daar bij gesteund door het bestemmings plan, waaraan ook de Staat zich moet houden. De exploitatieopzet is bij de beslis sing over de Bosch en Zee- - appartementen niet van belang, al mag men het vertrouwen hebben dat de RST ZICH NIET IN EEN AVONTUUR STORT MAAR MET REALISTISCHE GEGEVENS WERKT: Nauta wees er ook op dat de instandhouding van de voorzieningen voor tentkampeerders is gediend met RST-aktiviteiten op appar- tementengebied Want het exploitate- ren van een gewone camping wordt er de laatste jaren niet eenvoudiger op, wat elders op het eiland al heeft geleid tot inkrimping van het aantal tentplaat sen ten gunste van staanplaatsen voor caravans. Die kant wil de RST bewust niet op, waaruit op zichzelf al blijkt dat de nieuwbouwplannen óók in het be lang zijn van de kampeerders. Belangrijk was de belofte van Nauta dat de raad bij de verdere ontwikkelin gen zal worden betrokken. Het uitein delijke Bosch en Zee-plan het huidige plan zal als gevolg van de bezwaren mogelijk moeten worden gewijzigd zal niet zonder instemming van de raad worden uitgevoerd. Ten bate van het kinderfonds van de Verenige Naties worden ook dit jaar weer Unicef kerstkaarten te koop aan geboden. Er zijn bij de onderstaande adressen ook andere voorwerpen (zoals zakagen da's e.d.) verkrijgbaar waarvan de op brengst ten goede komt aan kinderen in de derde wereld die op een of andere manier steun nodig hebben. Voor de Unicef kerstkaartenaktie kan men tot kerstmis 1977 op vrijdagen terecht in de Openbare Bibliotheek in de Drijverstraat of bij de volgende personen in de respectievelijke plaatsen: A. de Vries, Herenstraat 50, Den Hoorn. N. Hemelrijk, Barendszstraat 2a, Oude- schild. M. Veld, Hogereind23, De Waal. J. Ellen, Kotterstraat 8, Oosterend. T. Kiltz, Ruyslaan21, De Koog. G. Westdorp, Ploosterstraat 21, De Cocksdorp. L. Retsema, Bernhardlaan 24; H. Boere, Thijsselaan 122 en M. Blanken, Tjakkerstraat 35, Den Burg. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS Voor heel Texel gelden de volgende alarmnummers. Bij brand: (02220) 2066. Bij ongevallen met ernstig lichamelijk letsel: (02220) 2011; Bij verkeersongevallen zonder ernstig letsel: (02220) 2644. door Leida Graafland gebruiken bovendek dan ook als een zeer gewenste overinvestering. Want tariefstijgingen op wat langere termijn worden er juist door voorkomen. Dat geldt ook als het verschil in kapitaalslas- ten tweemaal zo hoog zou zijn, zoals de heer De Waard veronderstelt. Zelfs als het 20 jaar (I) zou duren (bij een totale gebruikstijd van 25 jaar) alvorens het bovendek in gebruik kan worden geno men, dan nóg zijn de extra kosten voor dit dek verantwoord. De minister van economische zaken en de consumen tenorganisaties zullen dat zeker in hun overwegingen willen betrekken, tenzij ze willen dat TESO overheidsbedrijf wordt. Wie verlangt dat TESO een enkeldekker aanschaft wil in feite dat TESO, direkt of over enkele jaren, door de overheid wordt overgenomen. Het zou de duidelikheid ten goede komen als de tegenstemmers dat onder ogen zien en deze voorkeur uitspreken. De tijd is voorbij dat zoiets op Texel een schande was. De Waard suggereert dat 't rijk en de provincie niet aan het thans ter tafel liggende plan willen meewerken. Dat moet echter nog blijken, want geen enkele van de hogere overheden heeft zich tot dusver over het jongste raads besluit uitgesproken. Dat raadsbesluit laat weliswaar een dubbeldekker toe maar verbiedt het gebruik van het bovendek tot het moment dat het struktuurplan aangeeft dat de vervoers capaciteit moet worden opgevoerd. Dat laatste is een voorwaarde waar je niet zomaar omheen kunt. Dèt raadsbesluit is ook niet onderworpen geweest aan het oordeel van de bevolking, zodat de opmerking over de 85% hiet niet ter zake is. Red. Burgemeester: Schandelijk Het ziet er niet naar uit dat het laatste „gat" in de Weverstraat spoedig zal zijn gedicht. Over herbouw van het pandje nummer 69 (eigendom van de familie Swarthof) is nl. nog steeds overleg gaande, aldus B. en W. ineen schriftelijk antwoordopvragen uitdegemeenteraad. Eriseen bouwaanvraag ingediend ener zijnverzoekengedaan voorsubsidie bij het ministerie van Volkshuisvesting en R.O. alsmede het ministerie van CRM (Monu mentenzorg). Eerstgenoemd ministerie heeftinmiddelsgunstigbeslist.maarCRM heeft laten weten dat het perceel geen betekenisheeftalsmonument, zodat erop moet worden gerekend dat hiervoor geen monumentengeld beschikbaar wordt ge steld. Wel blijft de mogelijkheid aanwezig dat subsidie beschikbaar komt voor restauratievandenummers65en67.lndat gevalisopnieuwoverlegnodigmetdeheer Swarthof. Kees Koorn betreurde in de raadsver gadering van woensdagavond het op de lange baan schuiven van deze zaak. Burgemeester Sprenger liet zich nog veel harder uit over de wijze waarop CRM deze kwestie nu behandelt. Steeds is er in de gesprekken vanuit gegaan dat het betrokken gebouw voor monumentensubsidie in aanmerking zou komen en plotseling is men daarvan afgestapt. „Ik vind dat een schandelijke vorm van bestuur", aldus Mr. Sprenger die nog wel hoop had dat CRM met een ander standpunt zal komen omdat het nu om een voorlopige telefonische mededeling ging. In tegenstelling tot wat in de krant van dinsdag werd gemeld wordt vrijdag in hoten „Tubantia" voor de houders van mestdieren en schapen een voor lichtingsochtend gehouden. (En dus geen voorlichtingsavond). De bijeen komst begint om 10.15 uur. >0 )e De Federatie van Doopsgezinde zus terkringen houdt op 21 december de jaarlijkse adventsavond in de Doopsge zinde kerk te Den Burg. Aan deze bijeenkomst wordt medewerking ver-De leend door mevrouw P. C. Harting die, enkele gedichten en verhalen zal decla- i meren. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. VF Or n Damclub Texel heeft in Zwaagdijk tegen Damlust 2 duidelijk een off-day gehad maar zag uiteidelijk toch kans de ontmoeting met 7—9 te winnen. Or Het bleef tot het einde toe een span nende match waarin het tenslotte C. Vinke (aan het laatste bord) was die de zege veilig stelde. Daarvoor had P. Bakelaar (bord 1) onnodig een punt verspeeld en kwam J. Schoo met een remise goed weg in een nadelig eindspel Tijdens deze ontmoeting werd wel duidelijk dat C. Meedendorp (bord 3) een goede steunpilaar betekent. Hij scoorde tot dusver 12 punten uit 7 |/y wedstrijden. Uitslagen Zwaagdijk-Texel: N. Vriend-P. Bakelaar S. Jong-J. Hooijberg W. Vriend-C. Meedendorp S. Goedhart-J. van Heerwaarden H. Vriend-J. Vinke J. Jong-G. Dros C. Neefjes-J. Schoo J. Boots-C. Vinke Zondag en maandag (20.00 uur) brengt het City theaterBruce Lee mijn meester" in vertoning. Na de dood van Bruce Lee (20 - 7 - 1973) hebben de producenten niet te veel tijd verdaan met treuren. Razendsnel werden oude opnamen aan elkaar geplakt, eerdere films opnieuw uitgebracht en compila tiefilms vervaardigd. Zo zijn er zelfs Bruce Lee-films" waarin het idool nauwelijks vijf minuten te zien is. Deze Bruce Lee mijn meester' („B.L. we miss you") is een Kung Fu-film waarin de echte hoofdrol wordt gespeeld door ene Lei Hsiao Lung. Als Cheng, is hij de instructeur op een vechtschool en enthousiast volgeling en bewonderaar van Bruce Lee. Hij vecht in zijn stijl, maar heeft ook in uiterlijk veel gemeen met de meester. Diens dood is dan ook een grote schok en doet Cheng naar de fles grijpen. In een droom (jawel daar is hij dan echt even) verschijnt Bruce en brengt onze Cheng weer op het juiste (vechters)pad. De overigens harde strijd gaat tegen een misdaadsyndicaat die er niet tegenop ziet om speciale killers in dienst tf nemen om Cheng op te ruimen. Het bekende slag-, trap- en smijtwerk voor boven 16 jaar. Zondagmiddag 3 uur een jeugdavon tuur van Italiaanse oorsprong: „Wil de echte Zorro opstaan?". Een melkdrin- kende sul moet optreden als vervanger van de echte Zorro, want deze is wat ongelukkig van zijn paard gevallen. Als de melkmuil echter dronken wordt gevoerd blijkt hij formidabel te kunnen vechten, schermen en paardrijden. Dol le onzinl Alle leeftijden. 14. Dat wordt een probleem, want de winkel is in deze dagen druk. Ze verdeelt haar tijd met de winkel en de zorg voor de zieke Dolf. Kookt eten, neemt stof af, rent weer naar benedeb als de winkelbel gaat en is, als ze 's avonds ver na etenstijd terugkomt in haar pension doodmoe. Om de volgende morgen tijdig te ontbijten, een lunchpakket meeneemt en om half negen de winkel weer opendoet. Na sluitingstijd zorgt ze voor zijn warme eten en brengt hem dat op bed. Blijft bij hem zitten, tot hij alles opgegeten heeft, want koorts sloopt je lichaam en hij is toch al niet bepaald volslank, zoals ze een licht buikje tegenwoordig met een nette terminolo gie betitelen. Op een ochtend, het is de vierde dag van zijn ziekte, komt ze tot de ontdek king, dat hij zich sinds zijn ziekte nog niet heeft gewassen, neemt ze zelf een grote schaal, washandje en zeep en wast hem tot zijn middel. Zet dan alles op een stoel vlak bij zijn bed en beduidt hem, dat hij de rest zelf moet doen, waarna ze naar beneden gaat, want de winkelbel gaat weer. Dit alles brengt hen weer wat dichter bij elkaar. Na ruim een week ziek geweest te zijn, komt hij er uit en gaat in zijn ochtendjas aan de arm van Jossa naar een grote salon, boven de voorkant van het huis. Jossa voelt, dat hij op haar leunt. Nog geen half mens, begrijpt ze. Die dag verwent ze hem, want dan heeft ze alle tijd. In haar pension begrijpt men er niet veel meer van. Werkt de juf frouw? Maar ze schilderde toch? De laatste tijd gaat ze iedere morgen vroeg weg, neemt een lunchpakket mee en komt niet eerder thuis dan laat in de avond. En eet geen avond meer warm. Maria Verduurdonk is echter een ver standige vrouw, die weet wanneer ze moet praten, wanneer ze vragen moet stellen en wanneer ze dient te zwijgen. De juffrouw is oud en wijs genoeg; ze betaalt op tijd haar pensiongeld en is voor wat haar betreft vrij om te doen en te laten, wat ze zelf wil. Het is tenslotte Dolf, die voorstelt maar voorgoed bij hem in huis te komen. Vanuit zijn stoel bij het grote raam aan de voorzijde wijst hij naar achteren. „De laatste kamer rechts is een behoorlijke zit-slaapkamer. Die stel ik helemaal voor je beschikbaar. Daarnaast is 'n badkamer, maar dat zul je al zelf wel ontdekt hebben. Mijn slaapkamer is, zoals je weet, aan deze kant van de gang. Er is op de deur van de bewuste zit-slaapkamer een stevig slot en niets belet je 's avonds de deur aan de binnenkant te sluiten. Overigens kun je van mij een verklaring zwart op wit krijgen, dat ik je nooit lastig zal vallen. Denk er maar eens over na; 't spaart je je wekelijkse pensiongeld, al zul je hier uiteraard ook je kosten hebben. Voor het overige verandert er niets aan de feitelijke toestand van dit ogenblik, behalve dan dat je niet meer daar slaapt maar hier. Tenzij je het niet passend vindt, maar ik dacht, dat wij in dit opzicht andere normen hanteren. Omdat wij als schilders een heel andere kijk op het leven hebben". Jossa denkt er een paar dagen over na. Natuurlijk zit er wat in zijn voorstel. Nu rijdt ze iedere dag de elf kilometer van en naar Arten. Twee en twintig kilometer per dag. Dat is in een week ongeveer honderd en vijftig kilometer. De wagen slijt er door ten/vijl de benzineprijs ook telkens stijgt. Tenslotte 8**VEN WN LE2LRS-ÖUTLN VtAANTWOOflOEUJXHlrO VON DE RECUKTIE I Zonder het eens te zijn met de wijze waarop U meent het veerdienstprobleem te kunnen vereen voudigen in het Groen Zwart-com- mentaar „Waar gaat het om" Red.), kan ik wel met U meegaan dat in bepaalde gevallen het „prestige", het zij van de individuele bestuurder of als gezamenlijk bestuursorgaan, helaas de doorslag geeft in de discussie oftewel te nemen beslissing. U neemt de kwestie veerdienst als voorbeeld. Wat ik gemist heb in Uw artikel zijn de extra lasten die voort vloeien uit de onbruikbare investering. Deze extra lasten zullen alleen al aan kapitaalslasten 7600,000, per jaar be dragen. Daarbij nog het extra brand stofverbruik etc. Deze zullen dan opge bracht moeten worden voor iets waar niemand iets aan heeft. TESO heeft wel eens gezegd dat de tarieven praktisch niet zullen worden verhoogd, maar dat houdt dan tevens in dat als de onbruikbare investering er niet was, de tarieven zouden kunnen worden verlaagd. Het is zelfs mogelijk dat deze extra last een permanente zaak wordt. Daarnaast is er de prijsbeheersing. Deze beschikking waakt er voor dat de consument niet meer betaalt dan strikt noodzakelijk is. Gelet op de situatie in den lande zie ik deze prijsbeheersing nog lang niet verdwijnen. Zal de minis ter van Economische Zaken deze kosten, die voor een bewuste onbruik bare investering gemaakt worden in zijn calculaties willen opnemen? Het ligt voor de hand dat de consumentenorganisaties, die de be langen van de consumenten beharti gen de minister op deze ongebruikelijke omstandigheden zullen wijzen. TESO zal dan deze extra lasten uit de reser ves moeten betalen, die er zeker niet meer zullen zijn. Vast staat dat TESO de medewerking van Rijk en Provincie no dig heeft om haar plan op juiste wijze uit te voeren. Het is bekend dat genoemde instanties deze medewer king niet wensen te verlenen. Het is ook bekend dat 85% van de Texelse bevolking het plan van TESO verwerpt. U schrijft dat TESO zich liever zelf zou opdoeken dan een enkeldekker van 100 pae's in de vaart te brengen. Het moet niet uitgesloten worden ge acht dat de directeur en de vier com missarissen van TESO door hun gefor ceerd doordrukken-systeem uit te voeren inderdaad in beginsel bezig zijn zelf de onderneming op te doeken. S. de Waard, Den Burg NASCHRIFT: Kom, laten we TESO nog eens de hand boven het hoofd houden. In dit geval is dat wel heel eenvoudig. Het prijsverschil tussen enkeldekker en dub beldekker is naar verhouding klein. TESO schat dat een enkeldekker maar een paar miljoen gulden minder kost dan de 735 miljoen gulden kostende dubbel dekker. Het verschil in kapitaalslasten per jaar zal minder zijn dan drie ton. Dat lijkt veel maar op het vervoerstarief voor een auto scheelt het minder dan twee dubbeltjes. Het is niet uitgesloten dat een andere wijze van financiering moge lijk is (geen aflossing in de jaren dat het bovendek niet in gebruik is) en er helemaal geen hogere vervoersprijs uit het lege bovendek voortvloeit. Als TESO een enkeldekker in de vaart zou nemen, zou dit schip binnen tien jaar moeten worden verbouwd of assistentie van een tweede grote enkeldekker moe ten krijgen. De kosten daarvan zijn tegen die tijd gigantisch en zullen een onaanvaardbare tariefstijging veroorza ken. TESO beschouwt de extra kosten voor het in eerste instantie niet te geen pensiongeld meer al zal ze hier niet bepaald pro deo zitten, maar twee mensen eten voordeliger dan één. Na een week stemt ze toe, maar zegt op duidelijke toon: „Het is tijdelijk. Dolf. Er zal weer een dag komen, dat ik terug ga, naar huis. Ze zullen toch wel ongerust geworden zijn". „Waarom bel je dan niet? Dat je gezond bent enne ze zich geen zorgen moeten maken. Vertel desnoods je verblijfplaats. Dat is toch geen ramp?". „Nee, maar dan zijn oom Frans en tante Corrie in een wip hier om me te bewegen terug te komen en daarvoor ben ik nog niet klaar. Hier en in Arten, hier ben ik tot rust gekomen. En gelukkig. Hier vegeteer ik. Jij respec teert me en dat stel ik geweldig op prijs. We zijn goede vrienden en je weet nu, dat het nooit méér tussen ons kan worden. Wil je te zijner tijd met een andere vrouw hertrouwen, dat is ten slotte je goed recht, nietwaar, is er nog niets over boord. Ik pak dan mijn boeltje en verdwijn. Zonder meer. Nee, ik laat ze nog maar even in het ongewisse, Dolf. Ze weten donders goed, dat ik niet in zeven sloten tegelijk loop. En voor één persoon is het wel eens goed, dat ik onvindbaar blijft. Kan hij de violen des toorns over mijn verdwijning opvangen. Want dat ze hem niet met rust zullen laten, staat intussen voor mij wel vast". Nog diezelfde zondag pakt Jossa haar kleren en andere bezittingen in Arten bijeen en verklaart, dat ze het geweldig heeft gevonden, maar dat het nu tijd wordt om te vertrekken. De familie Ver- doordonk doet haar uitgeleide en geeft haar de verzekering, dat ze bij hen in Arten steeds welkom zal zijn, al is het midden in de winter. Jossa rijdt weg, vrolijk nagewuifd door man, vrouw en kinderen en weet, dat ze er goed aan gedaan heeft al die tijd daar te blijven. Mede door de vriendelijke en niet nieuwsgierige op vang van Maria Verduurdonk had ze gelegenheid rustig zichzelf weer te worden. Vooral discretie heeft ze bijzon der op prijs gesteld. Nee, ze heeft niet gezegd, dat ze naar het naburige stadje vertrekt om intrek te nemen in de hobbywinkel van Dolf Prinsse. De fami lie weet niet beter of juffrouw Jossa is weer terug gegaan naar huis. Als twee dagen later de assistent van het detec tivebureau Den Bore in Den Haag zover is gevorderd met zijn onderzoek, dat hij achter het adres komt van de verdwe nen Jossa Hunninkhuizen en zijn auto parkeert voor huize Verduurdonk, komt hij van Maria te weten, dat de juffrouw zondag juist is vertrokken. Met al haar bezittingen. Voor zover bekend terug naar huis. Nee, meer weet Maria niet te vertellen. De man haalt een foto uit zijn zak en vraagt, die tonend: „Is zij het?" Maria bekijkt de kiek en knikt. „Zeker, Juffrouw Jossa heeft hier geschilderd, tot het slechter weer werd, maar z< heeft ons nooit verteld, waar ze woon de". „In Rotterdam. Bij haar pleegouders. Die zijn doodongerust. Die zijn dood ongerust, want ze is al sinds drie sep tember verdwenen" „Op die avond kwam ze hier",' herinnert Maria zich. „Heeft ze wa l uitgehaald, wat niet door de beuge kon? Werd ze door de politie gezocht?" „Welnee Er is de avond en d( i nacht tevoren in het huis van eni k meneer Van Slagen in Hillegersberg eer orgie geweest, waar voor meer gelr verzopen is als ik in een heel jaar kar verdienen en waar toen heel wat i voorgevallen. Daar was die juffrouw Hunninkhuizen ook bij. Wat haar ro daar is geweest en waarom ze onver wacht in de vroege morgen van d( volgende dag is weggegaan, kon ik nie te weten komen, maar veel fraais zal he bepaald niet geweest zijn". Die dag keert de assistent onverrich terzake terug naar Den Haag. Met d wetenschap dat het vogeltje net gevlogen en hij opnieuw kan beginnen

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 2